Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 115
  1. #1
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120

    A është feja islame një fe e dhunës?

    Respektoj besimin e gjithkujt si edhe mendimin ndryshe te secilit.
    Nuk kisha ndermend te hapja nje teme te tille, por per arsyen se nje prej moderatoreve ne komunitetin mysliman, fshiu dy postimet e mia per te vetmen arsye sepse nuk i shkonin per shtat mendimeve te tij........dhe si e modes qe eshte bere ne forum, te fshijne postimet dhe nuk te japin asnje arsye perse fshihen, atehere po e hap kete teme ketu ku besoj se nuk do kete fatin e postimeve.
    Nuk kam si qellim te ofendoj besimtaret musliman por t'ju hap syte qe te shikojne e te luftojne per permiresimin e fese se tyre.
    Komenti kish te bente me kete thenie
    Shpesh Islamin te tjeret e ngaterrojn me ideologji dhe koncepte radikale, ku edhe tentohet te etiketohet si fe e dhunes.
    .....te plote lexojeni ketu:http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=128775
    Si argument kundershtues une solla kete video qe qarkullon keto dite ne net.

    http://www.youtube.com/watch?v=FH9Sq...layer_embedded

    Dhe si shtese plotesuese edhe nje fakt tjeter
    Sakineh Mohammadi Ashtiani, besoj te gjithe e dini perse behet fjale.
    Pavarsisht kundershtimit nderkombtar qe pati per denimin me vdekje e qelluar me gure dje prokurori i pergjithshem i iranit deklaron se Sakineh Mohammadi Ashtiani denohet me vdekje ne litar..........
    Ndryshuar për herë të fundit nga prenceedi : 29-09-2010 më 02:56

  2. #2
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Te isha une moderatore te gjitha temat qe nxisin perqarje do i fshija,pa dale ne drite fare!Vertet jeni kah e teproni,nuk keni-kemi kultur debatimi asnjera pale!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  3. #3
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Po nuk mund te thuash se eshte gje paqesore kur vriten njerezit me gure, sidomos nje femer. Tani nuk e di a ka te beje me mentalitetin e nje populli apo thjesht me islamin si ideologji, ngaqe mendoj se te popujt e ndryshem feja misherohet ndryshe, varet dmth edhe nga mentaliteti dhe kultura e popullit.

  4. #4
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    JO. Islami shqiptar psh nuk eshte fe e dhunes, janë paqesorë dhe tolerant. Shiqojeni per shembull anëtaren "e panjohura" është muslimane por është shumë person i paqes. e panjohura, a u thash mirë ateistave
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  5. #5
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Se pari duhet te kemi nje parafytyrim se kur eshte nje fe e dhunshme. E tille eshte feja, pjesetaret e te ciles kryejne akte dhune fizike apo sociale duke u referuar ne norma valide fetare, te cilat pernga permbajtja e tyre konkrete mund te interpretohen si dhunemiratuese.

    Sipas ketij definicioni Islami eshte fe e dhunshme. Sepse pjesetaret e tij ne mjaft vende ne bote perdorin dhune si fizike ashtu dhe sociale. Kjo dhune mbeshtetet ne norma islame, p.sh. ato te Kuranit. Keto norma jane valide.

    Se a miratojne vertet apo jo dhune normat e Kuranit, nuk duhet te luaj rol. Rol luan vetem dhe vetem mundesia e interpretimit te tyre si dhunemiratuese.

  6. #6
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    JO. Islami shqiptar psh nuk eshte fe e dhunes, janë paqesorë dhe tolerant. Shiqojeni per shembull anëtaren "e panjohura" është muslimane por është shumë person i paqes. e panjohura, a u thash mirë ateistave
    Hmmm,po kujt i thuani se??
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  7. #7
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    JO. Islami shqiptar psh nuk eshte fe e dhunes, janë paqesorë dhe tolerant. Shiqojeni per shembull anëtaren "e panjohura" është muslimane por është shumë person i paqes. e panjohura, a u thash mirë ateistave
    Po edhe une per shqiptaret e pata fjalen, se perderisa popujt e ndryshem kane kryer dhune ne emer te fese (te gjitha feve po flase), une nuk e di qe shqiptaret ta kene bere kete gje ndonjehere gjate historise. Dmth ka te beje edhe me qenien tone si shqiptare!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Rina_87 : 29-09-2010 më 04:29

  8. #8
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    Kur shoh se si shkruajne krishteret e forumit dhe hapin tema per Islamin duke u munduar te nencmojne dhe atakojne me lloj lloj termesh ,nuk me ngel tjeter gje vetem te konkluzoj se fe e dhunes eshte krishterizmi ku qarte shihen pjestaret e fese krishtere se si diskutojne ne forum, Shyqyr Zotit qe jane pakic nder shqiptaret , se per ndryshe do kishin bere masakra ndaj shqiptareve musliman ,ndersa muslimanet si shumice cdo here kane pasur respekt per shqiptarin e fese jo muslimane.

    Kur shoh chinon dhe disa te tjere si si hapin gojen dhe sulmojne nje fer qe pjestaret e asj jane 80 % kjo dtth se ai i uren te gjithe -

    Toni 77 ISLAMI ESHTE ISLAM dhe nuk ka ISLAM SHQIPTARE ,APO ARAB APO GJERMAN , ndoshta krishteritzmi eshte i tille prandaj ti sjell mendime te tilla

  9. #9
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    Kur shoh se si shkruajne krishteret e forumit dhe hapin tema per Islamin u munduar te nencmojne dhe atakojne me lloj lloj termesh ,nuk me ngel tjeter gje vetem te konkluzoj se fe e dhunes eshte krishterizmi ku qarte shihen pjestaret e fese krishtere se si diskutojne ne forum, Shyqyr Zotit qe jane pakic nder shqiptaret , se per ndryshe do kishin bere masakra ndaj shqiptareve musliman ,ndersa muslimanet si shumice cdo here kane pasur respekt per shqiptarin e fese jo muslimane.

    Kur shoh chinon dhe disa te tjere si si hapin gojen dhe sulmojne nje fer qe pjestaret e asj jane 80 % kjo dtth se ai i uren te gjithe -

    Toni 77 ISLAMI ESHTE ISLAM dhe nuk ka ISLAM SHQIPTARE ,APO ARAB APO GJERMAN , ndoshta krishteritzmi eshte i tille prandaj ti sjell mendime te tilla
    Ketu duhet te komentohet vetem per shqiptaret,a harrove qe eshte : Forumi Shqiptar? Une i perkas fes Islame,por nuk beje perqarje kombetare!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  10. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Ketu duhet te komentohet vetem per shqiptaret,a harrove qe eshte : Forumi Shqiptar? Une i perkas fes Islame,por nuk beje perqarje kombetare!
    Po, eshte forum shqiptare, por tema eshte per Islamin , po pikerisht kete duam tu tregojme ketyre krishterve te ndyre se muslimanet nuk bejne percarje dhe jane paqesor, per dallim nga krishteret qe per cdo dite bejne maskara ndaj muslimaneve edhe ate ne shek. 21

    lexo....

    Ushtari amerikan rrëfen krimet


    E marte 28 Shtator 2010 11:07



    Televizioni amerikan ABC ka publikuar videon tronditëse të një ushtari amerikan që tregon se si ka qëlluar ndaj civilëve të carmatosur dhe të pafajshëm në Afganistan.

    “Hodhëm një granatë. Pastaj, rreshteri klithi duke më thënë: vrite atë djalë, vrite”, ka treguar ushtari 22 vjecar Jeremy Morlock.

    Marinsi ka pranuar kështu vrasjen nga ana e patrullës së tij të tre civilëve afganë, të cilët u zgjodhën rastësisht dhe u qëlluan për sport ose për ta kaluar kohën.

    Sipas burimit mediatik amerikan, bashkë me Morlock po hetohen edhe katër ushtarakë të tjerë që shërbenin në misionin në Afganistan. /top-channel/

  11. #11
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Cfar ka te beje me Shqiptaret ketu?Prap po bie ndesh me veteveten,une theme qe je islamik jam islamike,po nuk e mbroj te keqen te cfardo feje qoft.A ka pas dhune te ketill fetare ne mes nesh si Shqiptar qe jemi?Kjo duhet te shkruhet ne forumet shqiptare,e jo te merremi me gjerat qe ne nuk mund ti ndalojm kurr!Ne mes nesh mos te kete dhune,se boten nuk mund ta ndryshosh,le te flasin ateistet.....ata tjeter pune nuk kan!Kjo vlen edhe per besimin e katolik.Merruni me fet e komit tuaj e jo me te tjeret!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  12. #12
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    Toni 77 ISLAMI ESHTE ISLAM dhe nuk ka ISLAM SHQIPTARE ,APO ARAB APO GJERMAN , ndoshta krishteritzmi eshte i tille prandaj ti sjell mendime te tilla
    Unë kam parasyshë se sektet e devijuara nuk njohin komb por e quajnë veten taliban, por;

    Më fal i nderuar se unë kur fola e pata fjalen per Shqiptar e jo per taliban vehabi se edhe Zoti eshte në dert me ta!! Jeni shemtimi i botes.
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  13. #13
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Cfar ka te beje me Shqiptaret ketu?Prap po bie ndesh me veteveten,une theme qe je islamik jam islamike,po nuk e mbroj te keqen te cfardo feje qoft.A ka pas dhune te ketill fetare ne mes nesh si Shqiptar qe jemi?Kjo duhet te shkruhet ne forumet shqiptare,e jo te merremi me gjerat qe ne nuk mund ti ndalojm kurr!Ne mes nesh mos te kete dhune,se boten nuk mund ta ndryshosh,le te flasin ateistet.....ata tjeter pune nuk kan!Kjo vlen edhe per besimin e katolik.Merruni me fet e komit tuaj e jo me te tjeret!
    Je muslimane dhe jo islamike, vepra krimi nuk njeh nacionalitet ,por vetem krim dhe gjithe ata qe bejne krim duhet te denuar, cfar kishte te bente krimi serb ndaj shqiptareve me amerikanet, cpaten amerikanet qe erdhen ne Kosove? .Une pikerisht kete te sqaroj une , se ne nuk kemi pasur kesi lloj urejtjesh ndermjet nesh ,po ja qe dikush po e mbjell kete urejtje dhe kush e mbjell shihet qarte , qarqe serbo -greke

  14. #14
    Nje e di qe:
    Religjione ka shume ,morali eshte nje!

  15. #15
    [=prenceedi;2878880]Respektoj besimin e gjithkujt si edhe mendimin ndryshe secilit.

    Dhe si shtese plotesuese edhe nje fakt tjeter
    Sakineh Mohammadi Ashtiani, besoj te gjithe e dini perse behet fjale.
    Pavarsisht kundershtimit nderkombtar qe pati per denimin me vdekje e qelluar me gure dje prokurori i pergjithshem i iranit deklaron se Sakineh Mohammadi Ashtiani denohet me vdekje ne litar..........[/QUOTE]

    Nëse respekton besimin e gjithkujt, atehere kupto nje gje.

    Islami eshte drejtësi ! Te jesh i Drejtë, nuk dmth te jesh i meshirshem me femrat, e i ashper me burrat apo e kundërta vetem pse trendi i keti shekulli e kerkon kete.

    Sakineh Ashtiani ka kryer nje krim : Krimi i saj eshte vrasja e burrit dhe zinaja me nje burrë tjeter nën-kuroren e burrit sapo ishte gjall.

    Vrasja eshte krim, dhe si i tille dënohet jo vetem ne Iran, por edhe ne Amerikë, Rusi, etj shtete. Bile ne Itali, egziston edhe muzeu i torturave qe eshte mir te vizitohet per tu bind, qe denimi me vdekje si ka 50 vite qe eshte ndaluar. Ne franc pershembull, vrasja e fundit qe ka dënuar shteti ka qen ne vitin 1985 nese nuk gaboj. E franca eshte republik demokratike por madheshtin e krimit nuk e ka toleruar !

    E un te pergjigjem qe Feja Islame nuk eshte fe e Dhunës ! Por fe e Paqës !

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Unë kam parasyshë se sektet e devijuara nuk njohin komb por e quajnë veten taliban, por;

    Më fal i nderuar se unë kur fola e pata fjalen per Shqiptar e jo per taliban vehabi se edhe Zoti eshte në dert me ta!! Jeni shemtimi i botes.
    TONI kush diskuton ketu per sektet dhe talebanet, dhe ku sheh ti talebanizem tek une , mos ma pa valle mjekren dhe at callmen talebane mbi koke? ketu jane temat per fe dhe jo per komb .ISLAMI i njeh te gjithe kombet dhe racat ,por nuk ben dallim. kete edhe Zoti na e thote ne Kuran ,po ti nga mos njohja ia fut si KAU -PELES .

    ti mosh shiqo shemtine e talebaneve,boll e ke te hudhish nje sy nga katoliket e amerikes jugore dhe do shohish edhe me keq

  17. #17
    Isis Maska e Mon.Alisa
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Kingdom of the Night
    Postime
    640
    Joooo

  18. #18
    Nje e di qe:
    Religjione ka shume ,morali eshte nje!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kënga : 29-09-2010 më 05:45

  19. #19
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Je muslimane dhe jo islamike
    Feja ime eshte: Islami...


    ,po ja qe dikush po e mbjell kete urejtje dhe kush e mbjell shihet qarte , qarqe serbo -greke
    Po pse mos te distancohemi ne nga perqaresit?Ne at bote sejcili pergjigjet per veprat e veta,por perqaresi nuk ka vend as andej as kendej!Nuk do futem me kendej,mos po keqekuptohen mendimet e mia!Gjithesesi respekt nga une per ata qe shkruajn me shpirt te bardhe!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  20. #20
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Feja ime eshte: Islami...



    Po pse mos te distancohemi ne nga perqaresit?Ne at bote sejcili pergjigjet per veprat e veta,por perqaresi nuk ka vend as andej as kendej!Nuk do futem me kendej,mos po keqekuptohen mendimet e mia!Gjithesesi respekt nga une per ata qe shkruajn me shpirt te bardhe!
    keshtu eshte me mire ISLAMI

    Ne pikerisht kete bejme gjithe kohen diuke u munduar ti demaskojme ca spiune te infiltruar ne forum me petkun patriotik dhe duke na share se ne gjoja jemi e keqja e kombit ,terorista , fundamentalista e cka jo tjeter,sepse po je musliman , nuk je shqiptare por je arab, taleban dhe cka jo tjeter , e nga ana tjeter nuk ju vjen mire kur shohin se ne Evrope me te madhe perahpet feja qe keta e quajne te dhunes, une nuk pashe asnje shenje dhune tek shkrimet tuaja , perkundrazi pashe shkrime tolerance dhe paqesore ,por kujdes se edhe juve do ju bejne si neve TALEBANE

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •