Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 115
  1. #21
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    [=prenceedi;2878880]
    E un te pergjigjem qe Feja Islame nuk eshte fe e Dhunës ! Por fe e Paqës !
    Ashtu qofte si thua ti ..............por nje besim fetar qe i heq cdo te drejte humane femres per mua nuk eshte fe e Paqes.

  2. #22
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    TONI kush diskuton ketu per sektet dhe talebanet, dhe ku sheh ti talebanizem tek une , mos ma pa valle mjekren dhe at callmen talebane mbi koke?
    kjo ishte LEXOJE:

    Toni 77 ISLAMI ESHTE ISLAM dhe nuk ka ISLAM SHQIPTARE ,APO ARAB APO GJERMAN , ndoshta krishteritzmi eshte i tille prandaj ti sjell mendime te tilla
    kjo qe thua deshmon se sekti vehabi ka si mison qe të humb kombet, kulturat, traditat e deri edhe muziken dhe gjithçkas te quaj islame! Nuk do te keni suksese ne shqiptari. Ikni dhe shkeljani atje te kepurdhat.

    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    po ti nga mos njohja ia fut si KAU -PELES .
    Asgjë nuk deshmon se cila eshte feja, niveli, kultura dhe qetesia shpirterore tek njeriu sa sjellja e atij individi.
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  3. #23
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    kjo ishte LEXOJE:



    kjo qe thua deshmon se sekti vehabi ka si mison qe të humb kombet, kulturat, traditat e deri edhe muziken dhe gjithçkas te quaj islame! Nuk do te keni suksese ne shqiptari. Ikni dhe shkeljani atje te kepurdhat.



    Asgjë nuk deshmon se cila eshte feja, niveli, kultura dhe qetesia shpirterore tek njeriu sa sjellja e atij individi.
    Me fal po ti si duket qenke kufizaur ne tru .... nuk kam koment

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Joooooooooo,ndoshta jan disa njerez qe ne emer te fes islame bejne dhun,por nuk do te thote se feja islame eshte fe e dhunes,sepse disa individa nuk e perfaqesojne fen islame.
    Per tu binde se a eshte feja Islame e dhunes mjafton te lexoni Kurani dhe per historin e Muhamedit a,s,Personalitet me te madhe te UNIVERSIT,njeriut me paqedshes me te mshireshum,me bujar,me besnik,me te mire,me te menqure etj.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar më parë nga Disa Lexo Postimin
    Per tu binde se a eshte feja Islame e dhunes mjafton te lexoni Kurani dhe per historin e Muhamedit a,s,Personalitet me te madhe te UNIVERSIT,njeriut me paqedshes me te mshireshum,me bujar,me besnik,me te mire,me te menqure etj.
    Pasi ka lexuar Kuranin ,them me bindje te plote PO, islami eshte fe e dhunes,ndersa per historine e Muhamedit ,mjafton ta lexoni librin e Shefqet Krasniqit RRuga e ndriquar dhe do shihni vet sa kapituj kane te bejne me luftera e beteja!!

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga MIRIAM Lexo Postimin
    Pasi ka lexuar Kuranin ,them me bindje te plote PO, islami eshte fe e dhunes,ndersa per historine e Muhamedit ,mjafton ta lexoni librin e Shefqet Krasniqit RRuga e ndriquar dhe do shihni vet sa kapituj kane te bejne me luftera e beteja!!
    Munde te mi tregosh ajetet kur thrret feja islame per dhune?

    Nuk eshte dhun nese tregon stratigji per lufte,ai luften nuk e ka deshit hiq........,por nga njeher te imponohet edhe lufta,siq nau ka imponuar neve ne Kosoves,pra sipas teje ne paskem bere mekat qe kemi mbyture serbe???!!!!!
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  7. #27
    Citim Postuar më parë nga prenceedi Lexo Postimin
    Ashtu qofte si thua ti ..............por nje besim fetar qe i heq cdo te drejte humane femres per mua nuk eshte fe e Paqes.

    Krimet nuk i toleron feja ime, e nese kete e ben ! Atehere ke te drejt, kjo fe perkrah dhunen. Po perderisa Islami i denon kriminelet, mbetët fe e paqës dhe e drejtesis.

    Sakineh ka vrar burrin e saj per te qen me nje tjeter, e mua me duket qe eshte krim ky i fundit.

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar më parë nga Disa Lexo Postimin
    Munde te mi tregosh ajetet kur thrret feja islame per dhune?

    Nuk eshte dhun nese tregon stratigji per lufte,ai luften nuk e ka deshit hiq........,por nga njeher te imponohet edhe lufta,siq nau ka imponuar neve ne Kosoves,pra sipas teje ne paskem bere mekat qe kemi mbyture serbe???!!!!!
    Pse mundohesh te shtrembosh te verteten?
    Beduinet pa i sulmuar fare ,muhamedi i kish pas sulmu,me i mbush mend shkrujke!!!
    Hebrenjet gjithashtu,burrat i kish vra ,femijet dhe grate i kish marre,une si
    kam shkru as shpik keto fakte!!!
    Ndersa Kurani sa e sa suren e ka me i luftu pabesimtaret,si ben thirrje mos zini shoqeri me hebrenje e te krishter etj etj, mos u shit kinse nuk e din,se keto i din shume me mire se une!!!
    Njehere te vetme behuni te sinqerte,se te jesh i bindur se ZOTI urren genjeshtren!!

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin

    Sakineh ka vrar burrin e saj per te qen me nje tjeter, e mua me duket qe eshte krim ky i fundit.
    Nese ka bere kete,atehere e meriton!!!

  10. #30
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Sakineh ka vrar burrin e saj per te qen me nje tjeter, e mua me duket qe eshte krim ky i fundit.
    Citim Postuar më parë nga MIRIAM Lexo Postimin
    Nese ka bere kete,atehere e meriton!!!
    Mendimi im eshte se Iliriani vetem hedh pluhur syve. Pretendon te kete qene nje rast i vecante i nje krimineleje, e cila u gurezua. Pra tenton te te beje tjeret te besojne se Islami kryen dhune vec ndaj krimineleve (te rende). Qe kjo s'eshte keshtu, tregojne rreshtat qe vijojne.

    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Krimet nuk i toleron feja ime, e nese kete e ben ! Atehere ke te drejt, kjo fe perkrah dhunen. Po perderisa Islami i denon kriminelet, mbetët fe e paqës dhe e drejtesis.
    Po keto veprimet e renditura me posht, qe ne vende ku mbreteron ligji i Kuranit qe ndalohen gjegjesisht denohen me prerje gjymtyresh gjegjesisht varje gjegjesisht gurezime, a jane "krime"?

    E kam fjalen per keto veprime:

    1. Braktisja e Islamit (denim me vdekje)
    2. Praktikimi i nje feje tjeter perpos Islamit (e ndaluar, denimi me vdekje i mundshem)
    3. Mosudhetimi jashte vendit nga gruaja pa percjelljen e nje burri (e ndaluar)
    4. Ngasja e makines ne qytet nga nje grua (e ndaluar)
    5. Blasfemia (denim me vdekje)
    6. Sabotazhe dhe korrupcion ne toke (denim me vdekje)
    7. Vjedhja (denim me vdekje, prerje koke)
    8. Perdorimi apo importi i alkoholit edhe ne sasi te vogla (denim me vdekje)

    Keto informacione jane mbi Arabine Saudite. Paramendo se cfare "krimesh" tjera do te denohen ne vende muslimane edhe me te izoluara nga opinioni botereor, p.sh. ne Afganistan.

    Nje fe, e cila posedon nje "liber te Zotit", i cili jep mundesi te intepretimit te tij ne ate menyre qe te vriten braktisesit e fese apo praktikuesit e nje feje tjeter apo qe vjedhin e blasfemojne, kjo fe jo vetem qe eshte e dhunshme, por eshte nena e cdo dhune e cdo krimi.

  11. #31
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Hmmm,po kujt i thuani se??
    Po trego pra se kur ka njeriu te drejte te flas sipas teje per nje fe te dhunshme.

    Pasi qe kjo ka zhdukur nje popull? Nje kontinent? Tere njerezimin? Kur?

  12. #32
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Mendimi im eshte se Iliriani vetem hedh pluhur syve. Pretendon te kete qene nje rast i vecante i nje krimineleje, e cila u gurezua. Pra tenton te te beje tjeret te besojne se Islami kryen dhune vec ndaj krimineleve (te rende). Qe kjo s'eshte keshtu, tregojne rreshtat qe vijojne.
    Ta shohim ateher.



    Po keto veprimet e renditura me posht, qe ne vende ku mbreteron ligji i Kuranit qe ndalohen gjegjesisht denohen me prerje gjymtyresh gjegjesisht varje gjegjesisht gurezime, a jane "krime"?

    E kam fjalen per keto veprime:

    1. Braktisja e Islamit (denim me vdekje)
    Thuhet ne hadithe, ka mendime te ndryshme. Po s'kam degjuar qe ndokush eshte vrar per mosbesim.

    2. Praktikimi i nje feje tjeter perpos Islamit (e ndaluar, denimi me vdekje i mundshem)
    Genjeshter. Njeri prej Khalifëve, me duket qe ishte Othmani, u ndertoi kishë katolikëve ne Irak qe ne shekullin e parë të Islamit. Sepse me vete kishte edhe ministra te krishter qe ata nuk kishin ndrruar besimin.

    3. Mosudhetimi jashte vendit nga gruaja pa percjelljen e nje burri (e ndaluar)
    Ku eshte krimi ketu ? E paramendon ti gjyshën tende para 100 vite te udhetoje vet neper malet e kosovës per te shku tek filan motra e martuar ne maje t'bjeshkës ?

    4. Ngasja e makines ne qytet nga nje grua (e ndaluar)
    Genjeshter, ke sa te duash femra qe vozisin duke qen te mbuluara.

    5. Blasfemia (denim me vdekje)
    Pse te blasfemosh kur e din qe me par ata te tolerojn tua fyesh nenat e motrat, se sa Zotin dhe te derguarit e Tij ? Pra edhe kjo hyn ne at klasën : Shkak > Pasojë.

    6. Sabotazhe dhe korrupcion ne toke (denim me vdekje)
    Gje normale, njersa e huaj nuk behet e jotja.

    7. Vjedhja (denim me vdekje, prerje koke)
    Genjeshter, denohesh si ne cdo vend tjeter demokratik. Por nese hyn ne nje shtepi, vjedhe, dhe e perserit kete akt, ateher te priten vetem duart ! Keshtu, te jesh i sigurt qe nuk do t'vjedhesh me ! Po sikur ti ta zesh nje hajdut ne shtepin tende ne mesnat, mesiguri qe do ta vrasesh ate, e le me t'ia falesh dhe tani te gjykohet.

    8. Perdorimi apo importi i alkoholit edhe ne sasi te vogla (denim me vdekje)
    ahahahahaa e kam par qe ne arabi ndalohet dhe denohesh per importim dhe shitje t'alkoholit. Denimi : Nje nat ders ne post te policis duke te ber moral mbi alkoholin dhe pasojat e saja te rrezikshme.

    Keto informacione jane mbi Arabine Saudite. Paramendo se cfare "krimesh" tjera do te denohen ne vende muslimane edhe me te izoluara nga opinioni botereor, p.sh. ne Afganistan.

    Nje fe, e cila posedon nje "liber te Zotit", i cili jep mundesi te intepretimit te tij ne ate menyre qe te vriten braktisesit e fese apo praktikuesit e nje feje tjeter apo qe vjedhin e blasfemojne, kjo fe jo vetem qe eshte e dhunshme, por eshte nena e cdo dhune e cdo krimi.

    Interesant pra eshte qe te shohim se ne cilet shtete ka me se shumti vrasje, krime, abortime, prostitucion etj, ne shtetet demokratike apo ne shtetet islamike ?

    Nga ja nisim ? Amerika latine ok ?!

  13. #33
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Ta shohim ateher.





    Thuhet ne hadithe, ka mendime te ndryshme. Po s'kam degjuar qe ndokush eshte vrar per mosbesim.
    Nese po? Eshte atehere e drejte te thuhet se Islami eshte fe e dhunshme?

    Sapo te pergjegjesh ketu, te pergjegj cdo rresht tjeter te postimit tend.

  14. #34
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anëtarësuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Po ku po don ma fe t'dhunes dhe ma argument kur vet besimtaret mbushen me armatim dhe , NE EMER TE MESHIRUESIT ALLBUUM , 200 veta me veti i merr ???, kur e kan kriju kuranin ata nuk jon kon krejt budall me shkru bash duhet me vepru qeshtut qeshtut po me rrotlla dyqysh deri ne qet perfundim e kan pru por kjo thenje me pelqen me pak modifikim


    "Mos sulmo ushtaret e verber, por ata prapa tyre."
    Ndryshuar për herë të fundit nga MafiaWarz : 29-09-2010 më 10:13

  15. #35
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    E ndryshova!


  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga MIRIAM Lexo Postimin
    Pse mundohesh te shtrembosh te verteten?
    Beduinet pa i sulmuar fare ,muhamedi i kish pas sulmu,me i mbush mend shkrujke!!!
    Hebrenjet gjithashtu,burrat i kish vra ,femijet dhe grate i kish marre,une si
    kam shkru as shpik keto fakte!!!
    Ndersa Kurani sa e sa suren e ka me i luftu pabesimtaret,si ben thirrje mos zini shoqeri me hebrenje e te krishter etj etj, mos u shit kinse nuk e din,se keto i din shume me mire se une!!!
    Njehere te vetme behuni te sinqerte,se te jesh i bindur se ZOTI urren genjeshtren!!
    ahahha,beso sa here i lexoje komentet e tua me ben te qesh
    Po ti asgje konkrete nuk the,ti nuk solle as nje fakte,ti vetem shkrujte fjale boshe tuat,sikurse shumica qe jan sikure ti qe po shkruje fjale boshe dhe qe po filozofojne,e po i duket vetja "Ainjshtajna","Isak Njutona",ehhh te shkretit nuk po e din qe jan vetvetja as me shum e as me pak.

    Aiit se ju del gjumi,cka te beshe jeni future ne nje enderr te gjate,qe fatketesishte nuk po zgjate disa sekonda siq thot shkenca,por juve po ju zgjate shum....sa keq....
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  17. #37
    Paqe! Maska e Matrix
    Anëtarësuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Në Zemrën e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Muslimanet deklarojne:

    Vritini ata qe thone qe Islami eshte fe e dhunes!!!!

    hahaha
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Te isha une moderatore te gjitha temat qe nxisin perqarje do i fshija,pa dale ne drite fare!Vertet jeni kah e teproni,nuk keni-kemi kultur debatimi asnjera pale!
    Plotesisht me vend!!!

  19. #39
    Citim Postuar më parë nga chino Lexo Postimin
    Nese po? Eshte atehere e drejte te thuhet se Islami eshte fe e dhunshme?

    Sapo te pergjegjesh ketu, te pergjegj cdo rresht tjeter te postimit tend.
    Jo, prap se prap jo !

    Kjo vetem sa konfirmon qe e vetmja fe qe pranohet nga Krijuesi i Gjithësis, eshte Islami e asnjë tjetër !! Mendo ne keto rreshta qe ti thash, dhe hiç s'ke çka e rrun, se edhe pak, ki me mbet pa te

  20. #40
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar më parë nga Matrix Lexo Postimin
    Muslimanet deklarojne:

    Vritini ata qe thone qe Islami eshte fe e dhunes!!!!

    hahaha
    Pse te thon kure e din se qa do i gjej.Per mendimin tim te duja palet jon me te drejta te barabarta ne ket rast.Une mendoi se fet nuk do duhej te ushtronin dhun e shum e ushtrojn ket pa te drejt duke ju referu fes e cila nuk ka dhuna vend ne to.Ato qe e kerkojn dhunen u beft mir .

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •