Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583

  Historia e kompjuterit

  Kush e shpiku kompjuterin?" nuk eshte nje pyetje me nje pergjigje te thjeshte. Pergjigjeja e vertete eshte se shume Shpikes kane kontribuar ne historine e kompjuterave dhe se nje kompjuter eshte nje pjese e makinerise komplekse e perbere nga shume pjese, secila prej te cilave mund te konsiderohet nje shpikje me vete.

  Konrad Zuse i lindur me 22 qershor 1910 ne Berlin - 18 dhjetor 1995 Hünfeld pran Fulda ishte njeinxhinier gjerman dhe pionier i kompjuterit i cili shpiki kompjuterin e pare i quajtur Z1.
  Z1 ishte nje kompjuter mekanik projektuar nga Konrad Zuse 1935-1936 dhe eshte ndertuar nga ai ne 1936-1938. Z1 ka qene nje kalkulator (njėsi aritmetike) i bere mekanikisht nga Konrad Zuse ne 1937. Ishte perfunduar ne 1938 dhe financohet plotesisht nga fondet private.Ky kompjuter u shkaterrua ne bombardimet e Berlinit ne dhjetor 1943 gjat Luftes se Dyte Boterore , se bashku me te gjitha planet e ndėrtimit.
  Z1 ka pas nje memorje prej 64 numrave secili nga 22 bit. Njėsia aritmetike ka sherby per mbledhje, zbritje, shumzim, dhe pjestim, si dhe dekodimin e numrave binar ne decimal.
  Zuse ka punuar me te njofshmit e tij dhe shoket ne dhomen e gjumit te prinderve te tij per ndertimin e Z1.
  Z1 ka qen i pa besueshem per shkak te nje gabimi mekanik dhe per shkak te prodhimit te pjeseve me dor.
  Foto Z1:

  Emri: 1.jpg

Shikime: 10953

Madhėsia: 27.8 KB

  Specifikat:
  Memory: 64 words of 22 bits
  Clock speed: 1 Hz
  Registers: Two floating-point registers of 22 bit each
  Arithmetic Unit: Four basic operations (add, subtract, multiply, divide) for binary floating point numbers
  Weight: 1,000 kilograms (2,200 lb)
  Average calculation speed: addition 5 seconds, multiplication 10 seconds
  Area of Application: Prototype
  Input: Decimal floating point numbers
  Output: Decimal floating point numbers


  Z2 ishte nje kompjuter mekanik i krijuar nga Konrad Zuse nė 1939. Permiresimi iZ1 , duke perdorur disa memorje mekanike si dhe disa zevendsime aritmetike dhe kontrollimi i logjikes mes qarqeve elektrike. Fotografite dhe planet per Z2 jane shkaterruar nga bombardimet aleate GJATE Luftes se Dyte Boterore . Ne ndryshim Z1, Z2 ka perdorur 16 bit fikse aritmetike ne vend te 22 bit.
  Specifikat:
  Frequency Ca. 5 Hertz
  Arithmetic Unit Fixed point arithmetic unit with 16 bit word length
  Average calculation Speed 0.8 sec for addition operation
  Number of Relays 600
  Memory 64 words (same as Z1)
  Power Consumption 1000 watts
  Weight 300 kilograms

  Z3 ishte nje kompjuter elektromekanik i projektuar nga Konrad Zuse . Ishte makina e pare e programuar ne bote qe punonte plotesisht ne menyr automatike. Ajo ishte Turing-complete, dhe sipas standardeve moderne Z3 ishte nje nga makinat e para qe mund te konsiderohet nje makine e plote informatike, edhe pse i mungonte dega e operacionit te kushtezuar. Z3 eshte ndertuar me 2000 relays , zbatimin e nje22 bit word length qe operohet ne nje clock frequency prej rreth 50-10 Hz . Kodi i programit dhe te dhenat jane ruajtur nefilma .
  Z3 u perfundua ne Berlin ne 1941. German Aircraft Research Institute ka perdorur ate per te kryer analiza statistikore tefluturimeve.
  Origjinali i Z3 u shkaterrua ne 1943, gjate nje bombardimi aleate teBerlinit .Nje kopje plotesisht funksionale eshte ndertuar ne vitet 1960 nga kompania e Zuse, Zuse KG, dhe eshte ne shfaqje te perhershem neDeutsches Museum.
  Zuse ka kerkuar qeverise gjermane per fonde per te zevendesuar relays me switche elektronike, por u mohohet financimi gjate Luftes se Dyte Boterore , si i "pa rendesishem per luften".
  Specifikat:
  Specifications
  Average calculation Speed: Addition 0.8 seconds Multiplication 3 seconds
  Arithmetic Unit: Binary floating point, 22 bit, add, subtract, multiply, divide, square root
  Data memory: 64 words with a length of 22 bits
  Program memory: Punched celluloid tape
  Input: Decimal floating point numbers
  Output: Decimal floating point numbers
  Input and Output was facilitated by a terminal, that had a special keyboard and a row of lamps to show results[4]
  Elements: Around 2,000 relays (1,400 for the memory)[4]
  Frequency: 5.3 Hertz
  Power Consumption: Around 4000 watts
  Weight: Around 1,000 kilograms (2,200 lb)

  Pershkrimet me lart ishin nje historik i shkurter deri tek arritja e Z3 i cili konsiderohet si kompjuteri i par elektronik. Projektet e Z kane vazhduar por nuk ka randesi pershkrimi i secilit pasi qe nga viti 41 kane fillu projekte te ndryshme anekend botes te cilat do i paraqes ne vijim.

  1942 Atanasoff Gjoni dhe Clifford Berry shpikenAtanasoff–Berry Computer (ABC) ne vitin 1942 i cili njifet si kompjuteri i pare komplet elektronik.

  Emri: 2.jpg

Shikime: 8228

Madhėsia: 13.1 KB

  1944 Howard Aiken dhe Grace Hopper projektuan serit AGON e kompjuterave ne univerzitetin e Harvardit. Seria AGON e kompjuterave filloj me MARK I ne 1944.Imagjinoni nje dhome gjigante e zhurmshme nga klikimet e pjeseve metalike ishte rreth 16.76 metra i gjate dhe 2.43 metra i larte me nje peshe 5 ton dhe permbante 760.000 pjes me vete. Eshte perdorur nga marina amerikane per qitje artilerie dhe llogaritje balistike, Mark I ishte ne veprim deri ne vitin 1959.

  Emri: pic1.jpg

Shikime: 10262

Madhėsia: 28.7 KB

 2. #2
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583
  Ne vitin 1947 zbulohet tranzistori i pare i cili ndihmon pershpejtimin e zhvillimit te kompjuterit.

  Emri: 3.jpg

Shikime: 7549

Madhėsia: 5.8 KB

  Emri: 4.jpg

Shikime: 7609

Madhėsia: 35.2 KB

  Emri: 5.jpg

Shikime: 7722

Madhėsia: 23.1 KB

 3. #3
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583
  Emri: 6.jpg

Shikime: 7442

Madhėsia: 10.1 KB

  Tani kompjuteri i pare per biznes ne 1951LEO I (Lyons Electronic Office I)
  Vazhdon LEO II, LEO III
  Nje qark i bordit nga nje kompjuter i LEO III ku shifen tranzistor te shumt

  Emri: 220px-LEO_III_computer_circuit_board.jpg

Shikime: 7786

Madhėsia: 21.1 KB


  Po te njejtin vit 1951 UNIVAC I i cili u perdor per llogaritjen e popullsis ne SH.B.A

  Emri: 220px-Museum_of_Science,_Boston,_MA_-_IMG_3163.JPG

Shikime: 7486

Madhėsia: 12.8 KB

 4. #4
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583
  Ne 1953 IBM hyn ne historin e kompjuterave.
  IBM 701 eshte nje kompjuter me synime te pergjithsheme elektronike zhvilluar nga IBM ne 1952. Makina e pare e prodhimit ishte ne dispozicion ne dhjetor 1952, dhe zyrtarisht njifet ne nje ngjarje publike me 7 prill, 1953. 701 shfrytezonte dy modele 706 electrostatic storage units,nje model 711 punched card reader, modeli 716 printer, modeli 721-punched card recorder, modeli 726 lexues shiritit magnetik / regjistrues, si dhe njė model 731drum magnetike lexues /regjistrues.
  Rreth 19 IBM 701 makina ishin ndertuar 1952-1955. Shumica e ketyre ishin derguar ne agjensite qeveritare per mbrojtje, agjensin per hulumtime atomike, marines detare dhe agjensivete motit.
  IBM 701 EDPM Computer

  Emri: IBM701Console.jpg

Shikime: 7975

Madhėsia: 90.8 KB

  Emri: IBM-701-1953-roomphoto.jpg

Shikime: 7930

Madhėsia: 46.2 KB

  IBM 650

  Emri: ibm-650.jpg

Shikime: 7574

Madhėsia: 40.8 KB

 5. #5
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583
  1954 John Backus & IBM
  FORTRAN Computer Programming Language
  Suksesi i pare ne nivel te lart ne gjuhen e programimit.

  1955 Stanford Research Institute, Bank of America, and General Electric
  ERMA and MICR
  Industria e pare bankare kompjuterike - edhe MICR (magnetic ink character recognition) pėr kontroll leximi.

  1958 Jack Kilby & Robert Noyce
  Qarqet e integruara
  I njohur ndryshe si "Chip '

  Emri: _TI_IC2.jpg

Shikime: 8468

Madhėsia: 45.3 KB


  1962 Steve Russell & MIT
  Spacewar Computer Game
  Loja e pare kompjuterike.

  Emri: c42deb2b251d5c3bedbeb1e6973527a5.jpg

Shikime: 7311

Madhėsia: 13.8 KB

  Emri: spacewar.png

Shikime: 7519

Madhėsia: 89.7 KB

 6. #6
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583
  1964 Douglas Engelbart
  Computer Mouse & Windows
  Nofken miu sepse bishti doli ne fund.

  Emri: first-mouse-2.jpg

Shikime: 7220

Madhėsia: 19.4 KB

  Emri: 27144-004-822DD3F9.jpg

Shikime: 7302

Madhėsia: 34.7 KB


  1969 ARPAnet
  The original Internet.
  Po postoj nje shkrim te gatshem nga Wiki mos tmundohem te pershkruj per ARPAnet.

  Rrjeti ARPA

  Zanafilla e idesė pėr ndėrtimin e rrjetit, qė pėr ne ėshtė i njohur me emrin "internet" rrjedhė nga koha e luftės sė ftohtė nė vitet “60. Si iniciatorė tė njė rrjeti tė tillė janė qarqet ushtarake tė ShBA-ve, tė cilat sot nga disa prezantues nė internet kritikohen pėr mbajtjen sekrete tė internetit.

  Qė nė fillim tė viteve “60, ushtarakėt amerikanė mendonin se si t'i mbronin informatat e mbledhura edhe nė rast tė ndonjė sulmi atomik nga kundėrshtarėt. Si zgjidhje mė e mirė e kėtij problemi shihej njė rrjet elektronik. Me kėtė rrjet duhej qė tė dhėnat e njėjta tė regjistroheshin dhe tė shpėrndaheshin nė kompiuterė qė gjendeshin nė largėsi. Nė rast ndryshimi apo futjes sė tė dhėnave tė reja, duhej qė ndryshimet tė bėheshin nė tė gjithė kompiuterėt e lidhur nė atė rrjet. Secili nga kompiuterėt e lidhur duhej tė komunikonte nė disa lidhje me kompjuterėt tjerė. Vetėm nė kėtė mėnyrė ishte e mundur vazhdimėsia e komunikimit nė rast tė shkatėrrimit tė ndonjėrit nga kompjuterėt, ose kėputjes sė ndonjė lidhjeje. Sidoqoftė, nė vitin 1964 Forcat Ajrore tė ShBA-ve angazhojnė firmėn RAND Corporation pėr ndėrtimin e projektit tė quajtur "Rrjeti i decentralizuar". Kjo firmė nuk u angazhua pėr atė qė ne sot e njohim si paraardhės tė internetit. Pėr shkak tė shumė vėshtirėsive, ky projekt nuk u realizua, kurse vetė ideja pėr njė "rrjet tė decentralizuar" ,ku bartja e tė dhėnave do tė bėhej nė formė paketash, mbeti nė kokat zhvilluese.

  Qendra shkencore Advance Research Projects Agency (ARPA), qė nga viti 1958 shėrbente pėr zhvillimin shkencorė pėr ushtrin amerikane, vendosi qė mė 1966 tė ndėrlidhė rrjetin me llogaritėsin ARPA. Me kėtė rast ideja pėr "rrjetin e decentralizuar" u zhvillua edhe mė tej dhe mori njė formė paksa mė tė kuptueshme. Nė vitin 1969 nė rrjetin ARPA-Net ishin tė lidhur katėr llogaritės. Tre vite mė vonė nė ARPA-Net ishin tė lidhur 40-tė llogaritės. Duhet theksuar se edhe nė kėtė kohė ARPA-Net ishte njė rrjetė i mbyllur. Nga ky rrjetė i mbyllur ARPA-Net do tė ndėrtohej mė vonė rrjeti i internetit.

  1970 Intel 1103 Computer Memory
  RAM-i i pare ne bote vjen ne dispozicion.
  Ne 1970, kompania e sapo formuar Intel kishte leshuar publikisht 1103, DRAM i pare (Dynamic Random Access Memory) qip (1K bit PMOS dynamic RAM ICS), dhe me 1972 ai ishte me i shituri ne bote. Kompjuteri i pare komercial ne dispozicion qe kishte perdorur 1103 ishte seria 9800 HP.

  Emri: DSCF1562.jpg

Shikime: 7736

Madhėsia: 30.1 KB

 7. #7
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583
  1971 Faggin, Hoff & Mazor
  Intel 4004 Computer Microprocessor
  Procesori i pare.
  Ky mikroprocesor revolucionar, me madhesine e nje thoi, dha te njejten fuqi po aq sa kompjuteri i pare elektronik ndertuar ne vitin 1946, i cili mbushte nje dhome te tere.
  Mikroprocesori i pare Intel 4004 ishte prodhuar ne mas prej dy-inq krahasuar me 12-inch qe perdoret zakonisht per prodhimet e sotme. 4004 mikroprocesori Intel eshte unik ne ate qe eshte nje nga mikroprocesoret me te vogel hartuar ndonje her ne prodhimin komercial.
  Ne 1971, 4004 procesori Intel kishte zevendsuar 2.300 transistore. Ne 2010, nje procesor Intel Core qe perfshin nje procesim 32nm ka fuqin e 560 milion transistoreve.
  Te mikroprocesori Intel 4004 Gjeresia e qarqeve ishte 10 mikrone, ose 10.000 nanometera. Sot mikroprocesoret Intel kane karakteristikat e qarqeve 45 apo 32 nanometera. Per krahasim, nje mesatare e flokeve tenjeriut eshte 100.000 nanometera e gjere.

  Emri: 112009a.jpg

Shikime: 7374

Madhėsia: 15.1 KB


  1971 Alan Shugart &IBM
  Disketa Floppy

  Emri: floppy8.gif

Shikime: 6983

Madhėsia: 40.4 KB

  Emri: 01.gif

Shikime: 7000

Madhėsia: 45.7 KB

 8. #8
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583
  1973
  Shpikja e Ethernet - Local Area Networks (Rrjet me permasa lokale)- Robert Metcalfe

  Emri: ethernet.gif

Shikime: 6983

Madhėsia: 4.1 KB


  1974/75
  The First Hobby and Home Computers: Scelbi, Mark-8, Altair, IBM 5100

  Emri: img10063.jpg

Shikime: 10728

Madhėsia: 25.5 KB

  1976/77
  Hobi i pare dhe Kompjuteri shtepiak: Apple I, II Apple, komodori PET, dhe TRS-80

  Emri: 1977_PET3.jpg

Shikime: 7581

Madhėsia: 23.4 KB

 9. #9
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583
  1978
  The First Spreadsheet - VisiCalc - Dan Bricklin and Bob Frankston

  Emri: visicalcNEW.gif

Shikime: 6860

Madhėsia: 36.5 KB


  1979
  WordStar - The First Word Processor

  Emri: wordstar.jpg

Shikime: 7093

Madhėsia: 53.2 KB


  1981
  Historia e MS-DOS Sistemi Operativ, Microsoft, Paterson Tim, dhe Gary Kildall
  "Une nuk mendoj se eshte e rendesishme." shprehet presidenti i IBM John Roach ne hyrjen e IBM ne fushen e mikrokompjuterave.
  Me 12 gusht, 1981, IBM paraqiti revolucionin e tij te ri Kompjuteri Personalme nje sistem te ri operativ nga Microsoft dhe nje kompjuter 16-bit te sistemit operativ te quajtur MS-DOS 1,0.
  Ne 1980, IBM per here tepare i afrohej Bill Gates dhe Microsoft-it, per te diskutuar gjendjen e kompjuterave shtepiak dhe te produkteve te Microsoft-it. Gates i dha IBM disa ide se ēfare mund te beje nje kompjuter shtepiak te jete i sukseseshem , ne mesin e tyre qe te kete Bazen e shkruar ne ROM qip. Microsoft tashme ka disa versione Baze per sistemin kompjuterik duke filluar me Altair, keshtu qe Gates ishte me shume se i lumtur per te shkruar nje version per IBM.

  Emri: 175px-StartingMsdos.svg.png

Shikime: 6638

Madhėsia: 742 Bajte

 10. #10
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  583
  1983
  Shpikja e Apple Macintosh - Kompjuteri Apple - Steve Jobs dhe Steve Wozniak
  Marr emrin nga vajza e bashkethemeluesit te Apple Steve Jobs, Lisa ishte kompjuteri i pare komercial me nje GUI, ose Graphical User Interface. Para Lisa, te gjithe kompjuterat kishin per baze tekstin ku per ta bere sistemin te pergjigjet eshte dashur te shtypen komandat ne tastier.
  Specifikat:
  Specifications The Lisa/Lisa 2/Mac XL
  CPU: MC68000
  CPU speed: 5 Mhz
  FPU: None
  Motherboard RAM: minimum 512 k - maximum 2MB
  ROM: 16k
  Serial Ports: 2 RS-323
  Parallel Ports: 1 Lisa - 0 Lisa 2/MacXL
  Floppy Drive: 2 internal 871k 5.25"
  1 internal 400k Sony 3.5" Lisa 2/MacXL
  Hard Drive: 5 MB internal;
  Monitor: Built-In 12" - 720 x 360 pixels
  Power Supply: 150 Watts
  Weight: 48 lbs.
  Dimensions: 15.2" H x 18.7" W x 13.8" D
  System Software: LisaOS/MacWorks
  Production: January 1983 to August 1986
  Initial Cost: $9,995

  Emri: macintosh_400.jpg

Shikime: 7038

Madhėsia: 7.2 KB


  1983: Windows
  Me 10 nentor, 1983, ne Hotel Plaza ne New York City, Kompania Microsoft zyrtarisht njoftoi Microsoft Windows, nje sistem operativ te gjenerates te se ardhshme qe do te siguroje nje grafik user interface (GUI) dhe nje mjedis te multitasking per kompjutera IBM.

  Emri: ms_630px.jpg

Shikime: 6740

Madhėsia: 46.4 KB


  Dhe per fund historia e MAC dhe Windows


 11. #11
  Orfeu Maska e heron
  Anėtarėsuar
  07-10-2005
  Vendndodhja
  karrik para kompjuterit
  Postime
  225

  Thumbs up

  Bravo i nderuar RRushi ke ber nje pun te madhe , komplimente per keto info ....
  Ne jemi rezultat i asaj qe mendojm , but i think the life is energyyy E=m*c^2..........

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •