Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221

  Shtohen tabelat n gjuhn greke n rrugt e Sarands  N rrugn kombtare Sarand-Konispol, jan vendosur tabela orientuese dygjuhshe, n shqip dhe greqisht. E perditshmja Gazeta Shqiptare ben te ditur ne nje artikull te sotem se tabelat ndodhen jo vetm n hyrje t fshatrave minoritare t zons por edhe n ato q banohen nga popullsi shqiptare, kryesisht ame, si n Shkall, Mursi, Sopik, Dobra etj. Tabel dygjuhshe sht vendosur edhe n hyrje t qytetit t Sarands, q gjithashtu banohet n shumic drrmuese nga shqiptar. Vendosja e tabelave me mbishkrime greqisht n kto fshatra q banohen vetm nga shqiptar duket se synon identifikimin e tyre si zona t minoritetit etnik grek. Autorsia e personave q kan marr prsipr vendosjen e tyre n rrugn nacionale sht e paqart.

  Me tej e eprditshmja kujton se rruga kombtare Sarand-Konispol, ndodhet nn administrimin e Drejtoris s Prgjithshme e Rrugve, q sht edhe enti pronar i saj. N baz t nenit 23, pika 4 dhe 5 e Kodit Rrugor, sanksionohet mes t tjerash se “Pr vendosjen e tabelave duhet autorizimi i entit pronar t rrugs”. Neni 23, pika 11 e Kodit Rrugor prcakton qart se “cilido q shkel dispozitat e ktij neni dhe t akteve n zbatim t tij, si dhe kushtet e autorizimeve t parashikuara nga ky nen gjobitet me nj shum nga njzet e pes mij deri njqind mij lek dhe zbatohen masat plotsuese administrative q e detyrojn autorin e shkeljes t heq, me shpenzimet e tij, t gjitha veprat, tabelat, parullat dhe do tip impianti e form reklame”.

  Por, ndrtimi i rrugs kombtare Sarand-Konispol, q ka nj gjatsi prej 41 km, sht mundsuar fal nj granti t qeveris greke me vler 858.6 mln lek (32.3 milion Euro). Ky financim sht n kuadrin e ndihms me nj fond t veant, q qeveria greke ka parashikuar pr vendet e Ballkanit, nga t cilat, prfituesi kryesor n kt kontekst bhet dhe vendi yn.

  Ceshtja e tabelave sjell ne mend episodin me kreun e Bashksie se Himares, Vasil Bollano. 6 muaj burg, nj gjob prej 500 mij leksh t reja dhe heqjen e s drejts pr ushtrimin e funksioneve publike pr tre vjet. Ky ka qen vendimi i dhn rreth nj vit m par nga Gjykata e Shkalls s Par t Vlors n ngarkim t kryetarit t bashkis s Himars, Vasil Bollano. Ai u shpall fajtor me akuzn e shprdorimit t detyrs pasi urdhroi n mnyr t kundraligjshme heqjen e tabelave orientuese n gjuhn shqipe prgjat aksit rrugor Qeparo-Qaf Llogara duke i shkaktuar buxhetit t shtetit nj dm ekonomik prej 21 milion leksh. Tabelat n gjuhn shqipe u zvendsuan me t tjera n gjuhn greke me pretendimin se zona i prket minoritetit etnik grek.

  (d.b/BalkanWeb)
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914
  Para kobi ndodhin kto gjera te pa hjeshme .Kshtu dikure edhe ne vendosnim parulla K.R. po valla na dual hardall ai hesap .Minoritaret mund te shkruajn emertime ne gjuhen e tyre se po i ndoqem ata do kerkojn azil politik ne Greqi pore lete bejn kujdes se po ngelin jetima se po ja furim nanen.Greku ka que kok po shihet por let rrin rehat se qysh jom ba me nerva po i ndoqaa do knaqen po kom me i shti ne varr masive me i djeg me benxin.

 3. #3
  Shqiperia eshte shtet qe i respekton te drejtat e minoriteteve poashtu si Kosova ne cdo tabele apo ndonje shkrim publik shkruhet nje here : shqip pastaj vijon me serbisht e turqisht.

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914
  Citim Postuar m par nga Gordon Freeman Lexo Postimin
  Shqiperia eshte shtet qe i respekton te drejtat e minoriteteve poashtu si Kosova ne cdo tabele apo ndonje shkrim publik shkruhet nje here : shqip pastaj vijon me serbisht e turqisht.
  mbase nuk po na pysin ehehehehhe

 5. #5
  Mir ata qe ven tabela, po ky gazetari qe pershkruan qytetet si me "shumice shqiptare" sikur esht plot Shqiperia me pakica te huaja.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •