Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 76
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Antarsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 6 postime

  "Vallja e shpatave" Piktura e malazezit n Shkodrn e 1800-s

  "Vallja e shpatave" Piktura e malazezit n Shkodrn e 1800-s

  Enrik Mehmeti

  Vallja e shpatave", apo si sht etiketuar n Muzeun e Pavarsis n Vlor, "Vallja Ballkanase" sht nj piktur q qndron q prej nj kohe t gjat n muzeun e pavarsis edhe pse kan kaluar, pushtete, luftra, pronar. Kopja e pikturs origjinale e piktorit Pajo Jovanovic, mbart n vetvete shum histori q prej kohs q kur sht riprodhuar dhe deri n ditt e sotme. Autori i pikturs, Pajo Jovanovi (1850-1930), punimet e t cilit jan ekspozuar n mjaft sallone n vende t ndryshme t Evrops, ka punuar pr nj periudh t konsiderueshme edhe n Shqipri dhe ishte mik i Kol Idromenos. Sipas historianit dhe arkeologut vlonjat, Ilia Cano, piktura e cila qndron n muze e ka piknisjen q kur Jovanovic, mbrriti n Shkodr n fund t shekullit t 18. Ai vinte nga nj familje me nn austriake dhe baba malazez. N Shkodr, punoi disa koh dhe midis pikturave t tij t njohura sht dhe "Vallja Ballkanike" apo si njihet dhe si "Vallja e Shpatave" si dhe pikturn "Lufta e Gjelave". Origjinalet e ktyre pikturave gjenden n Muzeun e Arteve n Vjen. Rreth vitit 1920, piktori riprodhues Kristo Suljoti, bn nj kopje posarisht pr Eqrem Bej Vlorn, i cili ishte maniak i relikteve dhe pikturave. Edhe pse piktura ishte e vendosur n pjes t rndsishme t shtpis s Beut, arkeologu italian q ka kryer grmime n parkun e Butrintit, Luigi Ugolini, nuk e prmend n librin e tij "Albania Antica" t botuar rreth viteve '30. N kt libr, ai pasqyron shum objekte, sende apo piktura t cilat gjendeshin n shtpin e Beut n qendr t qytetit. M von, n vitin 1944, partizant e mbajtn si vendstrehim shtpin Beut, e gjat ksaj kohe humbn shum objekte. Ato q ngeln, nj pjes u drguan n Kinostudio, ndrsa fajaca (objektet me vler historike) shkuan n Muzeun Etnografik. Ndrkaq, shtpia e Beut u kthye n shtpin e Kulturs t qytetit. Sipas Canos, piktura arriti t shptonte dhe pr nj koh t gjat qndroi n zyrat e urbanistiks s qytetit. N vitin 1982, me nj krkes t veant, piktura sht transferuar n Muzeun e Pavarsis. Gjat ktyre viteve, piktura u dmtua n disa pjes dhe u deshn disa ndrhyrje q u kryen nga Luan Toto dhe Luan Vrioni. Ve tyre, korniza e allis u ndrrua me nj korniz druri.

  Piktura

  Sipas Canos, piktori Jovanovic, n shum vepra t vetat paraqet pjes nga udhtimi i tij npr Ballkan. Kjo piktur paraqet pikrisht kostumet tradicionale shqiptare n do detaj. E veanta e pikturs q sht realizuar n Shkodr, sht valltari nga jugu, q krcen mes burrave t Veriut, e kta t fundit e shikojn dhe admirojn vallen e tij. Pikrisht, ky fakt mund edhe ta ket trhequr Beun e Vlors q e plqeu shum kt piktur. N kt tablo paraqiten nj grup valltarsh, t veshur me kostume popullore, nga treva t ndryshme, jo vetm shqiptare. N qendr, nj burr i veshur me kostumin popullor t krahins s Labris, i cili ndiqet n interpretimin e tij nga nj numr valltarsh e valltaresh, q gjithashtu bhen gati t krcejn. N kostumet, q prvijohen n kt kompozim, prfshihen edhe ato t veriut t Shqipris, por dhe t trevave jasht vendit. Pr kt piktur ka edhe nj histori interesante, q lidhet me nj nga emrat e njohur t Lufts s Dyt Botrore, gjeneralin sovjetik Zhukov. N prag t vizits s Gjeneralit rus Zhukov n qytetin e Vlors n vitin 1957, u vendos q krahas t tjerash, t'i dhurohej tabloja "Vallja e Shpatave". Por, gjat nj mbledhjeje ku ishte i pranishm edhe piktori i vetm i asaj kohe n Vlor, Vasil Talo, ai e kundrshtoi kt ide me pretendimin se ishte e vetmja vepr me autor t huaj, ndaj ajo mbeti n qytet.

  Sot

  Piktura aktualisht gjendet n katin e dyt t Muzeut t Pavarsis, s bashku me nj sr pikturash t tjera si dhe objekte t familjes Vlora. Pak dit m par, Roberto Falasci, djali i Nermin i Vlors, premtoi sjelljen e disa pikturave t tjera t cilat i prkasin ksaj familjeje. "Vallja e shpatave", e piktorit Pajo Jovanovic, mendohet se sht riprodhuar me porsi t Eqrem Bej Vlors n fund t viteve '20-t apo fillimin e viteve '30-t t shekullit t kaluar.

  g.sh


  .
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. Anetart m posht kan falenderuar puroshkodran pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 3. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime  E veanta e pikturs q sht realizuar n Shkodr, sht valltari nga jugu, q krcen mes burrave t Veriut, e kta t fundit e shikojn dhe admirojn vallen e tij. Pikrisht, ky fakt mund edhe ta ket trhequr Beun e Vlors q e plqeu shum kt piktur.
  Un nuk mendoj se sht nga Jugu sepse fustanella sht prdorur edhe n Shkodr. Prve atij n mes, m tutje duken edhe dy t tjer me fustanella.
  Edhe rroba q mbajn n kok sht e njjt pr t gjith, gj q t bn t mendosh se jan t gjith shkodran.

  N kt tablo paraqiten nj grup valltarsh, t veshur me kostume popullore, nga treva t ndryshme, jo vetm shqiptare. N qendr, nj burr i veshur me kostumin popullor t krahins s Labris.
  Pr mua ata jan t gjith shkodran por me veshje t ndryshme. Fustanella sht veshja e lasht, pantallonat jan m t reja n koh, ndrsa shallvaret kan hyr gjat pushtimit turk.


  ndiqet n interpretimin e tij nga nj numr valltarsh e valltaresh, q gjithashtu bhen gati t krcejn.
  Nuk duket ndonj valltare aty, ata jan t gjith meshkuj.
  Me sa duket, ky shkrim gazete qenka br nga ndonj gazetar i paaft q s'ia thot shum pr kto pun.

 4. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Un nuk mendoj se sht nga Jugu sepse fustanella sht prdorur edhe n Shkodr. Prve atij n mes, m tutje duken edhe dy t tjer me fustanella.
  Edhe rroba q mbajn n kok sht e njjt pr t gjith, gj q t bn t mendosh se jan t gjith shkodran.


  Pr mua ata jan t gjith shkodran por me veshje t ndryshme. Fustanella sht veshja e lasht, pantallonat jan m t reja n koh, ndrsa shallvaret kan hyr gjat pushtimit turk.

  Nuk duket ndonj valltare aty, ata jan t gjith meshkuj.
  Me sa duket, ky shkrim gazete qenka br nga ndonj gazetar i paaft q s'ia thot shum pr kto pun.
  Kjo foto eshte ne Kosove nga P.Jovanoavic ..Ai ka pikturuar shqiptare vetem ne veri , shiqo te web i tij .


  Piktura aktualisht gjendet n katin e dyt t Muzeut t Pavarsis, s bashku me nj sr pikturash t tjera si dhe objekte t familjes Vlora. Pak dit m par, Roberto Falasci, djali i Nermin i Vlors, premtoi sjelljen e disa pikturave t tjera t cilat i prkasin ksaj familjeje. "Vallja e shpatave", e piktorit Pajo Jovanovic, mendohet se sht riprodhuar me porsi t Eqrem Bej Vlors n fund t viteve '20-t apo fillimin e viteve '30-t t shekullit t kaluar.
  Apapapap , po ky ka pikturuar 1.000 foto tjera me fustanellen ne Veri , dhe ka punuar per nje univerzitet te Austrise , qe po ja futni si Sllavet , zati mediat e juaja jane bere edhe me te zeza se sa te Sllaveve .

 5. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Kjo foto eshte ne Kosove nga P.Jovanoavic ..Ai ka pikturuar shqiptare vetem ne veri , shiqo te web i tij .
  Po, q ata jan t gjith shqiptar t Veriut kjo duket qart, po nuk di nse jan n Shkodr apo Kosov.

 6. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  www.arberiaonline.com
  Postime
  1,196
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Po, q ata jan t gjith shqiptar t Veriut kjo duket qart, po nuk di nse jan n Shkodr apo Kosov.
  Ne Kosove shkruan te web-i i tij .

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime
  Citim Postuar m par nga puroshkodran Lexo Postimin
  "Vallja e shpatave" Piktura e malazezit n Shkodrn e 1800-s

  Enrik Mehmeti

  Vallja e shpatave", apo si sht etiketuar n Muzeun e Pavarsis n Vlor, "Vallja Ballkanase" sht nj piktur q qndron q prej nj kohe t gjat n muzeun e pavarsis edhe pse kan kaluar, pushtete, luftra, pronar. Kopja e pikturs origjinale e piktorit Pajo Jovanovic, mbart n vetvete shum histori q prej kohs q kur sht riprodhuar dhe deri n ditt e sotme. Autori i pikturs, Pajo Jovanovi (1850-1930), punimet e t cilit jan ekspozuar n mjaft sallone n vende t ndryshme t Evrops, ka punuar pr nj periudh t konsiderueshme edhe n Shqipri dhe ishte mik i Kol Idromenos. Sipas historianit dhe arkeologut vlonjat, Ilia Cano, piktura e cila qndron n muze e ka piknisjen q kur Jovanovic, mbrriti n Shkodr n fund t shekullit t 18. Ai vinte nga nj familje me nn austriake dhe baba malazez. N Shkodr, punoi disa koh dhe midis pikturave t tij t njohura sht dhe "Vallja Ballkanike" apo si njihet dhe si "Vallja e Shpatave" si dhe pikturn "Lufta e Gjelave". Origjinalet e ktyre pikturave gjenden n Muzeun e Arteve n Vjen. Rreth vitit 1920, piktori riprodhues Kristo Suljoti, bn nj kopje posarisht pr Eqrem Bej Vlorn, i cili ishte maniak i relikteve dhe pikturave. Edhe pse piktura ishte e vendosur n pjes t rndsishme t shtpis s Beut, arkeologu italian q ka kryer grmime n parkun e Butrintit, Luigi Ugolini, nuk e prmend n librin e tij "Albania Antica" t botuar rreth viteve '30. N kt libr, ai pasqyron shum objekte, sende apo piktura t cilat gjendeshin n shtpin e Beut n qendr t qytetit. M von, n vitin 1944, partizant e mbajtn si vendstrehim shtpin Beut, e gjat ksaj kohe humbn shum objekte. Ato q ngeln, nj pjes u drguan n Kinostudio, ndrsa fajaca (objektet me vler historike) shkuan n Muzeun Etnografik. Ndrkaq, shtpia e Beut u kthye n shtpin e Kulturs t qytetit. Sipas Canos, piktura arriti t shptonte dhe pr nj koh t gjat qndroi n zyrat e urbanistiks s qytetit. N vitin 1982, me nj krkes t veant, piktura sht transferuar n Muzeun e Pavarsis. Gjat ktyre viteve, piktura u dmtua n disa pjes dhe u deshn disa ndrhyrje q u kryen nga Luan Toto dhe Luan Vrioni. Ve tyre, korniza e allis u ndrrua me nj korniz druri.

  Piktura

  Sipas Canos, piktori Jovanovic, n shum vepra t vetat paraqet pjes nga udhtimi i tij npr Ballkan. Kjo piktur paraqet pikrisht kostumet tradicionale shqiptare n do detaj. E veanta e pikturs q sht realizuar n Shkodr, sht valltari nga jugu, q krcen mes burrave t Veriut, e kta t fundit e shikojn dhe admirojn vallen e tij. Pikrisht, ky fakt mund edhe ta ket trhequr Beun e Vlors q e plqeu shum kt piktur. N kt tablo paraqiten nj grup valltarsh, t veshur me kostume popullore, nga treva t ndryshme, jo vetm shqiptare. N qendr, nj burr i veshur me kostumin popullor t krahins s Labris, i cili ndiqet n interpretimin e tij nga nj numr valltarsh e valltaresh, q gjithashtu bhen gati t krcejn. N kostumet, q prvijohen n kt kompozim, prfshihen edhe ato t veriut t Shqipris, por dhe t trevave jasht vendit. Pr kt piktur ka edhe nj histori interesante, q lidhet me nj nga emrat e njohur t Lufts s Dyt Botrore, gjeneralin sovjetik Zhukov. N prag t vizits s Gjeneralit rus Zhukov n qytetin e Vlors n vitin 1957, u vendos q krahas t tjerash, t'i dhurohej tabloja "Vallja e Shpatave". Por, gjat nj mbledhjeje ku ishte i pranishm edhe piktori i vetm i asaj kohe n Vlor, Vasil Talo, ai e kundrshtoi kt ide me pretendimin se ishte e vetmja vepr me autor t huaj, ndaj ajo mbeti n qytet.

  Sot

  Piktura aktualisht gjendet n katin e dyt t Muzeut t Pavarsis, s bashku me nj sr pikturash t tjera si dhe objekte t familjes Vlora. Pak dit m par, Roberto Falasci, djali i Nermin i Vlors, premtoi sjelljen e disa pikturave t tjera t cilat i prkasin ksaj familjeje. "Vallja e shpatave", e piktorit Pajo Jovanovic, mendohet se sht riprodhuar me porsi t Eqrem Bej Vlors n fund t viteve '20-t apo fillimin e viteve '30-t t shekullit t kaluar.

  g.sh


  .
  Puroshkodran,bravo!
  Pikture e histori e bukur.(Se kisha pare e as degjuar).

 8. #7
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Antarsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Fustanellen e kane pas veshur dhe geget ne veri .
  Eshte nje teme ne forum qe flet per kete ,me titull:
  ''Kush jane dorianet ?''
  A don, e s'din, a din e s'don !

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e puroshkodran
  Antarsuar
  07-02-2008
  Postime
  3,643
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Genti.. Lexo Postimin
  Kjo foto eshte ne Kosove nga P.Jovanoavic ..Ai ka pikturuar shqiptare vetem ne veri , shiqo te web i tij .
  Genti
  Ti thu qi piktura (jo foto) ndodhet sot ne Kosove, apo asht pikturu ne Kosove dhe ata burrat jane kosovare?
  Na jep ndonji info ose linkun e webit te Jovanovi.

  Apapapap , po ky ka pikturuar 1.000 foto tjera me fustanellen ne Veri , dhe ka punuar per nje univerzitet te Austrise , qe po ja futni si Sllavet , zati mediat e juaja jane bere edhe me te zeza se sa te Sllaveve .
  Te fjalia qi ke shenu me emfaze e ka pase fjalen per kopien qi e ka porosite Eqrem Vlora

  Asht e vertete qi jane veriore ata me fustanelle. Autori i shkrmit, si shumica e shqiptarve mendon qi fustanella asht perdor vetem ne jug. Ka shume piktura e foto qi deshmojne qi asht perdor edhe ne veri. Njena per tyne asht fotoja e Hamz Kazazit (1858) qi kam ne avatar.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 10. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  "Vallja e shpatave" ne Kosove njihet si "Vallja e Rugoves" dhe eshte valle tipike shqiptare dhe nuk e di pse ne muzeun e Vlores eshte emeruar si "vallja ballkanase". Veshja kombetare si ajo ne foto (jo me fustanelle) eshte veshje tipike e Rugoves, sidomos ai shalli i bardhe ne koke, me te cilin eshte mbeshtjelle cdo burre pas vdekjes se tij, dmth ka qene dhe eshte si nje lloj simbol i vdekjes, ashtu sic e di une.

 11. #10
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  25 falenderime n 19 postime
  Nga i njejti piktor:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. Anetart m posht kan falenderuar EDLIN pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 13. #11
  i/e regjistruar Maska e Archicad
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Ne boten tridimensionale
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Nga i njejti autor

  Mesim i perdorimit te shpates

  Emri: mesim shpatash.jpg

Shikime: 9210

Madhsia: 54.4 KB  Per krijimin e ketij kompozimi, sipas autobiografise se Jovanoviqit, eshte meritore nje ngjarje spontane qe ndodhi gjate qendrimit te tij ne shtepi ne Vershac gjate pushimeve te vitit 1882, kur ju erdhi ne gosti me pajisje te plote luftarake fqiu i tyre, Mita. Vellau i Pajes - Aleksandri e nxori jataganin e Mites dhe filloi ta qarkoje ne dhome, ne ate moment Paja fitoi nje frymezim per nje pikture te re....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Archicad : 13-09-2010 m 17:55

 14. Anetart m posht kan falenderuar Archicad pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 15. #12
  i/e regjistruar Maska e Archicad
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Ne boten tridimensionale
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Lufta e gjelave

  Lufta e gjelave. Variant me me shume drite hije...


  Emri: borba-petlova.jpg

Shikime: 14035

Madhsia: 69.7 KB

 16. Anetart m posht kan falenderuar Archicad pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 17. #13
  i/e regjistruar Maska e Archicad
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Ne boten tridimensionale
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Serbizimi i tablos - shperngulja e krishtere

  Emri: foto1.jpg

Shikime: 6474

Madhsia: 57.4 KB

  Emri: foto2.jpg

Shikime: 6211

Madhsia: 60.7 KB

  Emri: foto3.jpg

Shikime: 13392

Madhsia: 50.4 KB

  Ahmet Qeriqi
  Serbizimi i disa tablove artistike


  Falsifikimi dhe serbizimi i tablove me motive nga shprngulja e krishterve nga Kosova n shekullin XVIII

  Historiografia, arti dhe tradita gojore serbe sht e mbushur me shembuj t shumt t falsifikimeve. Pa e tepruar fare mund t thuhet se jan t shumt historiant serb, t cilt kan br prpjekje t pareshtura, madje edhe t suksesshme pr t paraqitur vetm t vrtetn e tyre para bots evropiane, e vrtet kjo mbi t ciln ata kan zgjeruar jo pa sukses pretendimet hegjemoniste n tr Ballkanin e vemas n trojet shqiptare.
  Historiant Serb edhe pse e din faktin se fiset sllave deprtuan n Ballkan n shekullin e shtat, ata nuk pranojn as faktin tjetr, se n kohn kur kishin arritur n Ballkan, si fise me nj nivel t ult t qytetrimit, kishin shkatrruar t gjitha elementet fizike t kulturs autoktone. Sllavt pagan kontaktuan me krishterimin e banorve vends, arbresh, arumun e grek n shekullin VIII e m von. Pr t dokumentuar mnyrat e metodat e falsifikimeve do t marrim pr t analizuar nj motiv nga arti figurativ, i cili dashur pa dashur nxjerr n siprfaqe falsifikimin skandaloz, madje falsifikimin e veprave t piktorve serb nga vet bashkkombsit e tyre. Piktori akademik serb, Paja Jovanoviq, 1856-1957, i shkolluar n Vjen, Londr, Paris, Mynhen, Berlin, kishte sjell n artin e kohs stilin, motivin dhe prmbajtjet autentike evropiane, nn ndikimin e artit realist-romantik, mbase nn ndikimin e tablove t piktorve vjenez, francez e gjerman, t cilt kishin sajuar tablo t shumta me motiv shprngulen e t krishterve nga jugu i Ballkanit, n decenien e fundit t shek XVIII.
  Tabloja, e cila quhet Shprngulja e serbve dhe e cila me siguri se mund t ket pasur mbshtetje n ndonj tablo kompozicionale paraprake, me prmbajtje t njjt e pikturuar nga piktort evropian, ishte punuar nga piktori P, Jovanoviq, duke u mbshtetur n prshkrimin realist t prmbajtjes. sht me rndsi t theksojm se Paja Jovanoviq, i cili kishte nj kultur t gjer intelektuale e krijuese evropiane, dhe nuk shquhet pr asnj element racist sa i prket popullit shqiptar, edhe pse ishte bashkkohs i Vladan Gjorgjeviqit, Jovan Cvijiqit, Haxhi Vasileviqit, Vasa ubriloviqit dhe prgjithsisht kreut t kulturs shoviniste serbe t kohs. Prkundrazi, Paja Jovanoviq, nj piktor i njohur n qarqet evropiane, i cili t shumtn e kohs e kaloi n Vjen dhe n qendrat m t mdha t Evrops, tablot m t goditura artistikisht, apo kryeveprat e tij i mori me motiv nga jeta e shqiptarve. Tablot e tij m t shquara artistikisht jan pikrisht ato me motive nga jeta e shqiptarve, t cilat sipas studiuesve t kohs s tij, ishin tablo q ngjallnin interesim te publiku artdashs evropian. Pr ve tablos me motive nga shprngulja e t krishterve, ndr tablot e Paja Jovanoviqit, jan t njohura edhe tablot nga jeta e shqiptarve si Lufta e gjelave, Zbukurimi i nuss, Luftimi me shpata e t tjera. Paja Jovanoviq, ka punuar edhe tablo nga mitologjia dhe historia serbe. Jan t mirnjohura tablot pikturave si Vajza e Kosovs, Kurorzimi i Mbretit Dushan e t tjera.

  Shprngulja e serbve I

  Kjo tablo kompozicionale me tem historike sht ekspozuar n Vjen, n vitin 1895 dhe pa dyshim sht kryevepra e tij artistike. Motivi u mor nga historia e shprnguljes s nj numri t krishterve nga Kosova, n vitin 1690, pas humbjes s forcave t aleancs s ushtris austriake e gjermane tok me krishtert e Ballkanit, n Shkup dhe n Kaanik. N tablon e par autentike t Paja Jovanoviqit, t vitit 1895, vrejm shum elemente autentike, t cilat m von u serbizuan, me qllim t hapur pr t falsifikuar dhe serbizuar kt tablo t fuqishme artistike t kohs. N kt tablo, n plan t par paraqitet nj pamje impozante realiste, sht kjo nj kolone e t dyndurve me popullat civile, priftrinj dhe ushtar austriak. N plan t par, n mes t tablos sht portretizuar nj malsor i veshur me tirq, xhurdi, gun t lesht mbi shpin, dhe po ashtu me kapel leshi. Me dorn e majt mban pushkn, ndrsa dorn e djatht e ka t prgjakur e t lidhur. N plan t dyt, nga e djathta n t majt, shihet nj grua e moshs mesatare, hipur mbi kal, Gruaja mban n prehr nj fmij. Pastaj n mes nj djalosh i ri, po ashtu i veshur me tirq, xhurdi dhe ksul t bardh. Ai trheq kalin e priftit mjekrbardh, i cili mund t jet menduar si Patriarku, Arsenije arnojeviqi i Tret, s bashku me nj kryeprift tjetr. N ann e majt, jan skicuar ushtart austriak t Pikolominit, ndrsa n ann e djatht turma fshatarsh, t cilt kan ngarkuar n qerre rraqe e gjsende, ndrsa u grahin para qeve dhe deleve q kan marr me vete. T gjith fshatart pa dallim kan ksula t bardha, shall t bardh, tirq t bardh me gajtan t zi. Koloriti i derdhur me kujdes dhe mjeshtri n tablo sht tipik dhe realisht prputhet me kohn. Tabloja kompozicionale historike Shprngulja e serbve me sa kuptohet asnjher deri tani nuk sht studiuar si duhet n koh dhe hapsir, n rrethanat e dokumentuara historike. Vet fakti se serbt m von i riprpunuan motivet e Paja Jovanoviqit, bn t kuptojm se tablot e tij nuk i knaqen orekset shoviniste dhe ekspansioniste serbe, andaj ata edhe e serbizuan n trsi tablon shprngulja e serbve.

  Shprngulja e serbve II

  N tablon e dyt, i njjti kompozicion, ka psuar disa ndryshime, t cilat sigurisht jan br nn trysnin e qarqeve ekspansioniste serbe. Tashm t gjith fshatart e tablos s par jan eliminuar nga tabloja dhe n vend t tyre kemi grupe njerzish me veshje ruse, kozake, me kaftan dhe arm t ndryshe, pushk, shpata. pistoleta, etj. N vend t gruas me fmijn ngryk hipur mbi kal, tashm ndodhet nj kalors, i veshur si rus apo kozak. Patriarku arnojeviq paraqitet si nj prift serb, me mjekr t bardh, ashtu sikur Shn Sava, n prfytyrimin kishtar mitologjik serb. Djaloshi q trheq kalin e patriarkut n vend t kapels s bardh, q kishte mbi kok n tablon e par, n tablon e dyt ai ka n kok nj shajkaq serbe, rroba shajaku dhe nj pushk mbi supe. Vetm malsori i skicuar n plan t par ka mbetur i paprekur. Ai dallon vetm me tipare t fytyrs, moshs, por jo edhe n veshje. Edhe ushtart n t majt, kan mbetur ushtar me veshje austriake, t kohs s Eneo Pikolominit t vitit 1690. Orekset shoviniste serbe nuk i kishte knaqur kjo ndrhyrje e dyt e Paja Jovanoviqit. Ata donim m shum, por si duket piktori, q tr jetn kishte jetuar dhe kishte vdekur n Vjen nuk u b vegl e verbr qarqeve militariste ekspansioniste serbe.

  Shprngulja e serbve III

  Gjithnj sipas t njjtit motiv dhe sipas t njjtit kompozicion historik, piktori tjetr serb, Milan Andriq, kishte serbizuar dhe sllavizuar n trsi motivin e tablos Shprngulja e serbve. Ai, tashm kishte eliminuar t gjitha karakteristikat realiste t elementeve, t cilat i kishte pasqyruar, piktori i famshm, Paja Jovanoviq, ndrsa tr tablon e kishte kompozuar sipas krkesave t ultrashovinizmit serb. N ann e djath n vend t malsorit me kapel t bardh paraqitet nj burr me veshje hercegovasi. Gruaja e hipur n kal sht nj si ikon mitologjike e Shn Mris me nj fmij motak, apo dika m i moshuar. Djaloshi q trheq kalin e patriarkut sht nj gexh i Shumadis. Malsori n planin e par, sht nj figur tipike shumadinase, nj burr i bshm, tr dhjam, i rruar, i freskuar, imponues, q duket sikur po shkon n dasm. Ai tashm rrezaton forc dhe virulenc tipike serbe. Ushtart n t majt nuk jan paraqitur me rroba karakteristike t ushtarve t Pikolominit, por jan ushtar me veshje e kaftana t kozakve. E tr tabloja sht serbizuar n po thuajse t gjitha pikat qendrore. Nga dhjetra fshatar me veshje autentike shqiptare n ann e djatht jan portretizuar vetm dy. Shikuesi i vmendshm mund t hetoj edhe shum elemente e pika t tjera dalluese n tri tablot, e sidomos n tablon e M. Andriqit.

 18. #14
  i/e regjistruar Maska e Archicad
  Antarsuar
  31-03-2008
  Vendndodhja
  Ne boten tridimensionale
  Postime
  285
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Zbukurimi i nuses

  Emri: kicenje-neveste.jpg

Shikime: 7332

Madhsia: 68.3 KB

 19. Anetart m posht kan falenderuar Archicad pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 20. #15
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 21. Anetart m posht kan falenderuar Gameness pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 22. #16
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Paja Jovanovic

  "Trathtari"

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 23. #17
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  i njejti autor "The music lesson"

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 24. #18
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  gjithnje ne veri...

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 25. #19
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Flitem per Shqiperi, Greqi, Mal te Zi e Kosove... ja fustanella ne Oher...

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 26. Anetart m posht kan falenderuar Gameness pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 27. #20
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Dita e flamurit ne Prizren 1942

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •