Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 76 prej 76
 1. #61
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Pershendetje Firak,

  me t'vertet nuk e di pse. Edhe une ne postin 51 pyetna pse...

  tung
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 2. #62
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 3. Anetart m posht kan falenderuar Gameness pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 4. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-02-2011
  Vendndodhja
  Shkup-amri
  Postime
  102
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga firaku Lexo Postimin
  Gameness
  I nderuari Gameness ke nxjerrur shume te bukura qe nuk i kam pare me pare.
  Me intereson pse ky piktor malazese ka bere kaq piktura te bukura te shqiptare?
  Din ti gje per kete?
  Sepse punonte ne Austri dhe jetonte atje , interesimi i madh i Europes ishte qe ai ti pikturoje shqiptaret ne Veri .

 5. #64
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-02-2011
  Vendndodhja
  Shkup-amri
  Postime
  102
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ....................
  the following period, having noticed greater interest of Europe for the Balkans, he painted mostly scenes from the life of the Albanians,

 6. #65
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga arber. Lexo Postimin
  Sepse punonte ne Austri dhe jetonte atje , interesimi i madh i Europes ishte qe ai ti pikturoje shqiptaret ne Veri .
  Po, eshte logjike cka shkruan. Por eshte gjithashtu absurde se si jan quajtur pikturat e Ivanovic-it. P.sh "srpski ratnik", "serbia" etj. Dmth shpeshher veprat e piktorit kan qen te etiketuara si raprezentime kulturore serbe e jo shqiptare...
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 7. #66
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-02-2011
  Vendndodhja
  Shkup-amri
  Postime
  102
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Gameness Lexo Postimin
  Po, eshte logjike cka shkruan. Por eshte gjithashtu absurde se si jan quajtur pikturat e Ivanovic-it. P.sh "srpski ratnik", "serbia" etj. Dmth shpeshher veprat e piktorit kan qen te etiketuara si raprezentime kulturore serbe e jo shqiptare...
  Nuk ka perfaqsuar ne ate kohe emri "SERB" etnin Serbe (sikurse sot ) , por , vetem FEN "Serbe" .

 8. #67
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga arber. Lexo Postimin
  Nuk ka perfaqsuar ne ate kohe emri "SERB" etnin Serbe (sikurse sot ) , por , vetem FEN "Serbe" .
  Ok, fejen serbe. E ki fjalen per trungun ortodoks?

  me respekt
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 9. #68
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Veshje primitive keto te tonat, po ti krahasosh me veshjet e popujve perendimore apo qofte edhe atyre ballkanik

  Se mos na ofendohet ndonje patriot ketej se i shava shallvaret

 10. #69
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vet se di.... :)
  Postime
  821
  Faleminderit
  17
  5 falenderime n 5 postime
  Po, po un jam i pari q ofendohet ;)

  Po nuk sht kjo veshje aspak primitive n krahasim t kiltit(fustanells) skocez/irlandez t cilt skocezt dhe irlandezt e bartin me krenari me rastin e ceremonive t ndryshme.
  Shqiptari q derdh gjak shqiptari nuk meriton t quhet shqiptar

 11. #70
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  prjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime n 49 postime
  Citim Postuar m par nga Gameness Lexo Postimin
  Pershendetje Firak,

  me t'vertet nuk e di pse. Edhe une ne postin 51 pyetna pse...

  tung
  Sipas biografise se tij (Vikipedia), ky piktor paska qene e lindur ne qytetin Vrshac, ne veri te Serbise se sotme qe le te kuptojme se gjasat jane me te medha te ket qene serb se sa malazez apo...Paska jetuar gjat kohes se Austro-Hungarise, ne shekullin e 18-te, ku paska qene i shkolluar/edukuar ne Vjene. Ne fillim qenka marre me pikturime (realiste) me tematike historike, qe nenkupton se ka bere edhe piktura shqiptaresh (shume te bukura e reale sic i pashe keto te postuara ketu). Me vone paska bere vetemse portrete per te pasurit...

  *

 12. #71
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime n 80 postime
  sh te bukra mor jahu.te gjitha po me pelqejne shume.

 13. #72
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime
  ja shiqone ket link ketu
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 14. #73
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 15. #74
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime

  Pr: "Vallja e shpatave" Piktura e malazezit n Shkodrn e 1800-s

  Kam disa dite qe e shoh kete foto ne net, thuhet se eshte gruaja shqiptare mes ushtareve turq .kush na thote ndonje gje me shume .fotoja e bukur!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 16. #75
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Antarsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime n 51 postime

  Pr: "Vallja e shpatave" Piktura e malazezit n Shkodrn e 1800-s

  Citim Postuar m par nga Baptist Lexo Postimin
  Veshja shqiptare ndahet ne veshje kontinetnale dhe bregdetare, nuk ka dallim stereotipie veri-jug, dicka e tille nuk ekziston!

  Ekzistojne vetem dy tipizime te veshjes themelore shqiptare: ajo bregdetare dhe ajo kontinentale. Tjerat jane variacione te saj.

  Viset "veriore" shqiptare te malit te zi jane bregdetare, andaj dhe pjesa me e madhe e veshjes se tyre eshte fustanella. Por posa te kesh hy ne viset kontinetale te kesaj treve serish ke tirq!

  p.s.:
  Ajo qe ne etnografine popullore eshte deshifruar si 'qefin' s'ka te bej. Shalli i bardhe i kokes burrnore eshte simbol me te cilin malesoret identifikonin veten si pinjolle te Zeusit te ngrysur nen re te bardha. Dhe varet ekskluzivisht nga malesoret dhe ata qe ruajne origjine malesore apo olimpiane. Me nje shall te tille te bardhe te ngjashem si re e mjegulla bjeshke ne faqe, e perfytyronin shqiptaret vet Zeusin qe nga koha e Aleksandrit, ne mos me heret.

  b.b. troy iii p.a.e.
  Interesant ky shpjegim, nuk e kisha degjaur me pare.
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 17. #76
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-06-2014
  Postime
  67
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: "Vallja e shpatave" Piktura e malazezit n Shkodrn e 1800-s

  Citim Postuar m par nga alnosa Lexo Postimin
  Kam disa dite qe e shoh kete foto ne net, thuhet se eshte gruaja shqiptare mes ushtareve turq .kush na thote ndonje gje me shume .fotoja e bukur!
  piktori eshte rus ja kam harruar emrin dhe titullohet "gruaja bullgare dhe ushtaret turq". Behet fjale per masakren ne Batak te Bullgarise nga boshi-bozuket Pomak te ushtrise turke, vitet 1870 me duket. S'ka lidhje shume me shqiptaret.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •