Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 76
 1. #41
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  pu darsi... por eshte Jovanovici :)
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 2. #42
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Antarsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  30
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Gameness Lexo Postimin
  pu darsi... por eshte Jovanovici :)


  E di e di ;)...po ngjan shume me driten qe i jep pikturave...kane te njejten drite..Hidhi nje sy po te interesoi se rembrand eshte..s'kam fjale..
  https://www.behance.net/robberysk1100

 3. #43
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 4. #44
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Veshjet bregdetare dhe kontinentale jan shpikje t atyre q nuk duan t pranojn se n Veri dhe Kosov sht prdorur fustanella. Fustanella prdoret njsoj si n Vlor dhe Sarand q jan bregdetare, ashtu edhe n Gramsh e Kor q jan kontinentale.

  Fustanella ka qen e vetmja veshje pr shqiptart q nga koht pellazge e deri n ato ilire dhe arbrore.

  Pantallonat (q njihen dhe si poture ose tirq) jan t vonshme. Po t shikoni n t gjitha rrethet e Jugut, disa fshatra mbajn pantallona e disa fustanella, por ka edhe fshatra q mbajn veshje t prziera, fustanella dhe pantallona dhe ata thon se fustanella sht veshja e vjetr.

  N Jug pantallonat filluan ta zvendsojn fustanelln n shekullin e 18-t, ndrsa n Veri dhe Kosov jan zvendsuar m shpejt, ndoshta nga shekulli i 16-17 -t.

 5. #45
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Veshjet bregdetare dhe kontinentale jan shpikje t atyre q nuk duan t pranojn se n Veri dhe Kosov sht prdorur fustanella. Fustanella prdoret njsoj si n Vlor dhe Sarand q jan bregdetare, ashtu edhe n Gramsh e Kor q jan kontinentale.

  Fustanella ka qen e vetmja veshje pr shqiptart q nga koht pellazge e deri n ato ilire dhe arbrore.

  Pantallonat (q njihen dhe si poture ose tirq) jan t vonshme. Po t shikoni n t gjitha rrethet e Jugut, disa fshatra mbajn pantallona e disa fustanella, por ka edhe fshatra q mbajn veshje t prziera, fustanella dhe pantallona dhe ata thon se fustanella sht veshja e vjetr.

  N Jug pantallonat filluan ta zvendsojn fustanelln n shekullin e 18-t, ndrsa n Veri dhe Kosov jan zvendsuar m shpejt, ndoshta nga shekulli i 16-17 -t.
  fustanella eshte bregdetare, tirqit jane kontinental.
  ne veshen kombtare nuk ka pantallona e poture zoteri ke gabuar teme.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 6. #46
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Po, nuk ka pantallona, por varet se far kupton ti me fjaln tirq, se ka shum lloj tirqish.

  N rast se e ke fjaln pr tirqit e sotm n Veri dhe Kosov q u ngjajn pantallonave, ajo sht nj veshje e vonshme. Prpara tyre sht veshur fustanella.

  Nuk ka veshje bregdetare dhe kontinentale, kto jan shpikjet e tua.

 7. #47
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  Po, nuk ka pantallona, por varet se far kupton ti me fjaln tirq, se ka shum lloj tirqish.

  N rast se e ke fjaln pr tirqit e sotm n Veri dhe Kosov q u ngjajn pantallonave, ajo sht nj veshje e vonshme. Prpara tyre sht veshur fustanella.

  Nuk ka veshje bregdetare dhe kontinentale, kto jan shpikjet e tua.
  ti nuk di as cka quajme tirq e ke ardhur ketu te na mesosh ne jane keshtu apo ashtu
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 8. #48
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Un e di far jan dhe sa llojesh jan, por e mira sht q ta msosh edhe ti, sepse ti di vetm kuptimin e fundit.

  TIRK, ~KU m. sh. ~Q, ~IT
  1. Shajak i bardh zakonisht i holl, q prdoret
  pr t br kallca; kofshar etj. Bri ca tirq. Preu
  tirkun pr kofshar.

  2. kryes. sh. orape burrash t gjata, zakonisht t
  bardha, pa shputn e kmbs, t bra prej
  shajaku a t thurura prej leshi; kallca. Veshi tirqit.

  3. vet. sh. Pantallona prej shajaku pr burra,
  zakonisht n ngjyr t bardh a t zez, t
  ngushta pas trupit e pas kmbve, t qndisura
  me gajtan rreth xhepave dhe n fund.

 9. #49
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 10. #50
  Knga Maska e Knga
  Antarsuar
  25-08-2008
  Postime
  552
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  I lumte postuesit te ketyre pkturave.Dika qe nuk e kam ditur me heret!
  Shqiptar apo malazez piktori ?!!

 11. #51
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Per mua historija dhe origjina e ktij pitkori jan misterioze. Emrin e ka Pavle (Paje) Jovanovi. Formalisht duhet te jet serb ose malazez, por nuk e di. Nuk kuptoj fare pse nje njeri jo-shqiptar te piktuoj aq bukur per shqiptaret te cilet praktikisht kemi qen gjithnje te anashkaluar, terrorizuar, shfarosur nga sllavet. Thjesht nuk mund te kuptoj. Nje fakt tjeter qe eshte i quditshem - por sigurisht per piktorin ka pas nje domethanje ndoshta edhe ugurzez per shqiptaret - eshte fakti qe pikturat dhe punimet - shum te bukura - jan emeruar si "luftetari serb" "luftetari malazez"... Propagande?! Nuk e di... ndoshta ose sigurisht.

  Tung
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-09-2010
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Gameness Lexo Postimin
  Per mua historija dhe origjina e ktij pitkori jan misterioze. Emrin e ka Pavle (Paje) Jovanovi. Tung
  VIKIPEDIA e nxjerr serb.

 13. #53
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 14. #54
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 15. #55
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 16. #56
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Antarsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  30
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime

  Cool

  Citim Postuar m par nga Gameness Lexo Postimin

  Kjo ca eshte fotografia e piktures apo vizatimi?
  https://www.behance.net/robberysk1100

 17. #57
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  eh, fatkeqsisht kto nuk e kom origjinale...
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 18. #58
  Falko Maska e Falco115
  Antarsuar
  03-09-2009
  Postime
  620
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Wink

  Citim Postuar m par nga Knga Lexo Postimin
  I lumte postuesit te ketyre pkturave.Dika qe nuk e kam ditur me heret!
  Shqiptar apo malazez piktori ?!!
  sht malazez piktori, kam par edhe nj piktur te bukur t ti, ku shifet vallja e shpatave dhe dy burra me veshjen e Rugoves duke luajtur vallen

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Disa piktura jane goxha te bukura kurse disa te tjera tregojne qe shqiptaret paskan jetuar ne shpella pra paskan qene shpellar .Ne kulla kam degjuar qe kane jetuar dhe jetojne po ne shpella si ne disa piktura ketu skisha pare ndonjehere .Shyqyr qe na i nxori ne drite ky zoterija .

  Edhe ne pikturen #49 ,burr shqiptar me fustanell dhe me shapka apo pandofla duke pozuar sme kishte zene syri ndonjehere .Burrat shqiptar ti vrasesh dhe kur shkojne ne plazh me pertes i veshin shapkat :D
  Ndryshuar pr her t fundit nga alnosa : 05-02-2011 m 19:05

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e firaku
  Antarsuar
  03-04-2008
  Vendndodhja
  Nen qiell
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Tungjat

  Gameness
  I nderuari Gameness ke nxjerrur shume te bukura qe nuk i kam pare me pare.
  Me intereson pse ky piktor malazese ka bere kaq piktura te bukura te shqiptare?
  Din ti gje per kete?
  Atdheu eshte si familja; Vleren ia njohim vetem kur e humbim.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •