Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 76
 1. #21
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Paja Jovanovic

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 2. #22
  Alter ego Moderatus Maska e yllbardh
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  as vet se di.... :)
  Postime
  821
  Faleminderit
  17
  5 falenderime n 5 postime
  Woooowww piktura fantastike.....a ka t tjera?

 3. #23
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga yllbardh Lexo Postimin
  Woooowww piktura fantastike.....a ka t tjera?
  haha...

  m'vjen mir qe i pelqen.

  osht stili i shqipeve, veshje ma t'bukura nuk ka n'tan boten...

  qe njo me tirqi per me ndrru pak... gjithnje prej t'njejtit autor.

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 4. Anetart m posht kan falenderuar Gameness pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 5. #24
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  P. Jovanovic

  "Albanian sword dance"


  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 6. Anetart m posht kan falenderuar Gameness pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 7. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Sa hijerende kane qene burrat shqiptare aso kohe!! Te fusin tmerrim me nje shikim ,vetull ngrysur ,serioz, kryesorja fjale pak ,2 metra te gjat .Bahhhhhhhh ku jane sot ?! Ore ate callmen qe e kane mbajtur ne koke asnjeher se kam kuptuar une ?!

 8. #26
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Antarsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,031
  Faleminderit
  30
  20 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Gameness Lexo Postimin
  haha...

  m'vjen mir qe i pelqen.

  osht stili i shqipeve, veshje ma t'bukura nuk ka n'tan boten...

  qe njo me tirqi per me ndrru pak... gjithnje prej t'njejtit autor.

  shum per nder qe keni posto dicka qe mund te quhet e mrekullushme

  t'falem nderit
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 9. #27
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga alnosa Lexo Postimin
  Sa hijerende kane qene burrat shqiptare aso kohe!! Te fusin tmerrim me nje shikim ,vetull ngrysur ,serioz, kryesorja fjale pak ,2 metra te gjat .Bahhhhhhhh ku jane sot ?! Ore ate callmen qe e kane mbajtur ne koke asnjeher se kam kuptuar une ?!
  Callma asht qefin. carcaf i bardh qe meshtillesh kur vdes. si tip arkivoli i sotem

  ngaqe ishin gjithmon neper luftna e manin me vete se nuk i diheshe se kur e ku do vdesin.
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 10. #28
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga alnosa Lexo Postimin
  Sa hijerende kane qene burrat shqiptare aso kohe!! Te fusin tmerrim me nje shikim ,vetull ngrysur ,serioz, kryesorja fjale pak,2 metra te gjat.
  :) pikerisht kjo eshte ajo qe mund te lexohet nga keto foto !Ndersa sot ma shume flasin meshkujt se femnat lool

  Bile ka qe shajne (edhe ketu) tamam si gra te keqija looooool

  Mos te flasim per keta qe jane ne skenen politike, neper debate kur fillojne te shkumezojne sa edhe zani ju hollohet si mos me qene as femna bile hehehe
  Po nejse me kanun fjala ka peshue A?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rina_87 : 03-12-2010 m 20:10

 11. #29
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime


  "Arbanas" 1884-1886

 12. #30
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime


  "Lufta e knojsve" 1920-1926

 13. #31
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Eshte interesant dokumentimi i pranise se fustanelles ne trevat Ghege te pakten deri ne Shek e 19-te.

  Besoj se duhet te kete qene akoma me e perhapur si veshje ne koherat me te hershme dhe gradualisht ia ka lene vendin tirqeve.
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 14. #32
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  E vertete D@mian, njejte mendoj dhe une. Sikur te kishte pasur ne te njejten kohe dhe tirqe, do te mund te thuhej se ka pasur "dyndje" brendashqiptare, jugoret kane ardhur ne veri dhe perhapur atje veshen e tyre (dhe dikur detektuar prirjet e tyre fotogjenike : D).

  Poashtu interesant me duket te jene keto piktura nga nje serb gjegjesisht malazez.

 15. #33
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Poashtu interesant me duket te jene keto piktura nga nje serb gjegjesisht malazez.
  Ndoshta sepse nuk ka pasur cfare te pikturoje tek populli i tij dhe frymezimin e ka gjetur tek shqiptaret. :) Ne fakt pikturat e tij kryesisht ishin me motive nga shqiptaret, malazezet (?) dhe hercegovinasit, aq sa lexova une.

  Ndersa nese e shikoni postimin nr. 18 ai burri shqiptar nen fustanelle ka te veshur tirqi, apo me ndryshe sa e di une mund te quhen edhe tjerri (me tjerr). Dmth te dyja te veshura njekohesisht

  Aq larg shkon hipokrizia serbe sa ate pikturen e postimit nr 23., qe shihet prej aeroplanit qe eshte burre tipik shqiptar, qe mund ta shohesh edhe sot ne Kosove, e kishin emeruar me nje vend "luftetari serb" :D . Popull hajn bre!

 16. #34
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Eshte interesant dokumentimi i pranise se fustanelles ne trevat Ghege te pakten deri ne Shek e 19-te.

  Besoj se duhet te kete qene akoma me e perhapur si veshje ne koherat me te hershme dhe gradualisht ia ka lene vendin tirqeve.
  N koht e hershme, fustanella ka qen veshja e vetme pr toskt dhe gegt.

  Fustanella filloi t zvendsohej me pantallona si n Veri, ashtu edhe n Jug, por n Veri kjo ndodhi m shpejt.

 17. #35
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 18. Anetart m posht kan falenderuar Gameness pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 19. #36
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 20. Anetart m posht kan falenderuar Gameness pr postimin:

  Maqellarjot (26-08-2014)

 21. #37
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Veshja shqiptare ndahet ne veshje kontinetnale dhe bregdetare, nuk ka dallim stereotipie veri-jug, dicka e tille nuk ekziston!

  Ekzistojne vetem dy tipizime te veshjes themelore shqiptare: ajo bregdetare dhe ajo kontinentale. Tjerat jane variacione te saj.

  Viset "veriore" shqiptare te malit te zi jane bregdetare, andaj dhe pjesa me e madhe e veshjes se tyre eshte fustanella. Por posa te kesh hy ne viset kontinetale te kesaj treve serish ke tirq!

  p.s.:
  Ajo qe ne etnografine popullore eshte deshifruar si 'qefin' s'ka te bej. Shalli i bardhe i kokes burrnore eshte simbol me te cilin malesoret identifikonin veten si pinjolle te Zeusit te ngrysur nen re te bardha. Dhe varet ekskluzivisht nga malesoret dhe ata qe ruajne origjine malesore apo olimpiane. Me nje shall te tille te bardhe te ngjashem si re e mjegulla bjeshke ne faqe, e perfytyronin shqiptaret vet Zeusin qe nga koha e Aleksandrit, ne mos me heret.

  b.b. troy iii p.a.e.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 22. #38
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Antarsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  30
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Gameness Lexo Postimin
  P. Jovanovic

  "Albanian sword dance"
  Sa e bukur kjooooo.............ca drite...shuuuuuuuume e bukur..
  https://www.behance.net/robberysk1100

 23. #39
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  624
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  nga i njejti autor

  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 24. #40
  Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
  Antarsuar
  03-11-2007
  Vendndodhja
  Firenze
  Mosha
  30
  Postime
  1,455
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Ky ngjan me Rembrandt...nje piktor i huaj
  https://www.behance.net/robberysk1100

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •