Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8

Tema: Nertila Koka

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382

  Nertila Koka

  Ē'ti them vėllait
  Teksti: Betim Muēo
  Muzika: Gazmend Mullahi
  Kėndon: Nertila Koka

  Mė pa vėllai sot me njė djalė
  se pse u skuqa, s'e di
  kur tė mė pyesė sonte nė darkė
  ē'ti them unė vallė atij

  Bashkė tė jemi kam shumė dėshirė
  dhe s'di si orėt kalojnė
  mė ka veē shoqe
  dhe e kam unė veē shok

  Mė pa vėllai sot me njė djalė
  fjala nė buzė ē'mu ngri
  qeshi djaloshi qė kisha pranė
  -Ē'pate- mė pyeti ai

  Po ē'pati zemra qė ndryshe rrahu
  ē'fjalė pėshpėriti ajo
  dhe syri i trembur
  tek syri i djalit qėndroi

  Unė jam vajzė, kam njė ėndėrr
  tė bukur siē jam edhe vetė
  e mbaj nė zemėr, tė gjithė ma dinė
  dhe zogu nė qiell dhe lulja nė pemė

  Bashkė tė jemi kam shumė dėshirė
  dhe s'di si orėt kalojnė
  mė ka veē shoqe
  dhe e kam unė veē shok

  Mė pa vėllai sot me njė djalė
  fjala nė buzė ē'mu ngri
  qeshi djaloshi qė kisha pranė
  -Ē'pate- mė pyeti ai

  Po ē'pati zemra qė ndryshe rrahu
  ē'fjalė pėshpėriti ajo
  dhe syri i trembur
  tek syri i djalit qėndroi

  Unė jam vajzė, kam njė ėndėrr
  tė bukur siē jam edhe vetė
  e mbaj nė zemėr, tė gjithė ma dinė
  dhe zogu nė qiell dhe lulja nė pemė
  por zemra troket

  Mė pa vėllai sot me njė djalė
  ē'ti them unė vallė... s'e di


 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Njė lule pranvere - Koncerti i Pranverės, 1984
  Muzika: Vladimir Kotani
  Kėndon: Nertila Koka

  Jo s'ka rėndėsi t'ju them
  se cila vajzė jam
  se ē'zemėr unė kam
  Mjafton t'ju them qė jam studente
  me zemrėn plot freski
  me syrin kaltėrsi
  T'ju them se kjo zemra ime
  pėr juve kėndon
  t'ju them se tė gjithė agimet
  mua sot mė ftojnė

  Nė zemrėn time kam njė det me dashuri
  dhe njė det me kėngė e kam
  Pėr ty moj jetė qė si nėnė mė mban nė gji
  si njė stinė e bukur jam

  Pranverėn po tė doni ta shikoni ju
  jo mos u mundoni shumė
  Ajo mė parė se kudo ja vjen kėtu
  vjen tek ju edhe tek unė

  Refreni:

  Tė gjithė qė sot mbani njė emėr student
  ju pėrshėndes me gaz, me kėtė kėngė tė re
  Pranvera e madhe e lumturisė
  nė zemrat tona ka bėrė fole

  Herėn e dytė:

  Kjo jetė gaz me sjell
  tek ju unė e pėrcjell
  Mes jush unė jam pėrherė
  si njė lule lindur nė pranverė

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga -BATO- : 04-10-2010 mė 18:04

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  65
  Postime
  7,913
  Tė lumtė o -BATO-, tė lumtė!
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Tė lumtė o -BATO-, tė lumtė!
  Faleminderit pėr vlerėsimin, Adem!
  Pėr mua kjo ėshtė muzikė e vėrtetė, ndėrsa muzika e sotme (me ndonjė pėrjashtim tė vogėl) tė bėn pėr tė vjellė.  Po sjell disa informacione pėr Nertila Kokėn tė marra nė internet:

  Nertila Koka lindi nė Tiranė nė vitin 1966. Dalja e parė nė skenėn muzikore ishte nė Koncertin e Pranverės tė vitit 1984, kur ajo ishte 17 vjeēe. Veē muzikės, ajo ka luajtur edhe si aktore nė disa filma. Kur ishte nxėnėse nė degėn e kantos nė Liceun Artistik, nė moshėn 16- vjeēare, nė vitin e dytė, u pėrzgjodh nga regjisorėt Kristaq Mitro e Ibrahim Muēa pėr rolin e Motrės sė Arturit te filmi “Apasionata”. Mė pas luajti edhe nė filma tė tjerė.

  U diplomua nė Akademinė e Arteve nė vitin 1989 dhe nė vitin 1991 u largua nga Shqipėria pėr tė ndjekur burrin. Fillimisht shkoi nė Turqi ku u bė pedagoge drame nė universitetin “Ēukurova”. Mė pas shkoi nė Japoni, ku dhe mbajti njė koncert nė teatrin “Skala” tė Tokios me kėngė shqiptare tė muzikės sė lehtė dhe popullore. Nertila ka kėnduar kėngė popullore edhe nė Zvicėr, Itali dhe Kroaci. Tani ndodhet nė Suedi larg skenave dhe punon si mėsuese. Ajo ka dy fėmijė vajza, Sarėn dhe Anin.


  Aktore

  1983 - Apasionata (Motra e Arturit)
  1984 - Duaje emrin tėnd (Bora)
  1985 - Tre njerėz me guna (Lumtua)
  1987 - Telefoni i njė mėngjesi (Mira)

  Kėngėtare

  1984 - “Njė lule pranvere” (Ēmimi i Dytė)
  1984 - “Ēel si gonxhe dashuria” (Ēmimi i Parė)
  1986 - “Dy gėzime nė njė ditė” (Ēmimi i Parė)
  1989 - “Sagapo-Tė dua” (Ēmimi i Dytė)

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Nė tė kundėrtėn e grekėve tė cilėt bėjnė kėngė fyese ndaj nesh, shqiptarėt bėjnė kėngė dashurie. Kėnga flet pėr njė vajzė nga Dropulli me origjinė greke qė dashurohet me njė shqiptar.

  Sagapo, tė dua – Festivali i 29-tė i kėngės nė RTVSH, 1990
  Teksti: Alqi Boshnjaku
  Muzika: David Tukiqi
  Kėndojnė: Nertila Koka, David Tukiqi

  Befas unė tė pyeta
  tek tė sodisja ty me ėndje
  si i thonė “tė dua”
  nė gjuhėn e nėnės tėnde

  Fare mirė e dije
  por nga unė e prisje
  Sagapo - tė thashė - tė dua
  fjalė dashurie

  Sagapo, tė dua
  Sagapo, tė dua
  Tė dua, sagapo
  zemra pranė tė do

  Jo, jo
  jo nuk ka rėndėsi ku do jetojmė
  si nė Dropull a nė Veri
  bashkė do jemi unė dhe ti


 6. #6
  i/e regjistruar Maska e arjan03
  Anėtarėsuar
  02-02-2010
  Mosha
  27
  Postime
  969
  Nertila Koka-Kenga Ime Jehon...


  1.
  I gezuar vjen drejt meje
  oh sa te kam pritur padurim
  doja ty te te tregoja
  dicka te vogel,nje kujtim

  2.
  Se ti vone vjen ndonje mbremje
  uneme fjalen time ty te ngroh
  ti me sjell me dashuri
  per mua njerezit qe i do
  Dhe kenga ime jehon
  e tille do mbetet gjithmone

  Refreni

  Se te dua dhe me do
  ndaj e rrisim dashurine
  kenga jone si kenge e zogjve (2 here)
  ia shton lumturine (2 here)

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,725

  Pėr: Nertila Koka  " DY GĖZIME NĖ NJĖ DITĖ " - NERTILA KOKA

  Kompozimi: DAVID TUKIĒI - Poezia: GJOKĖ BECI


  ( Fituese e Ēmimit tė Parė - Festivali i Kėngės, Dhjetor 1986. )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 25-10-2021 mė 10:17

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,725

  Pėr: Nertila Koka  " ĒEL SI GONXHE DASHURIA " - NERTILA KOKA & GĖZIM ĒELA

  Kompozimi: VLADIMIR KOTNI - Poezia: ARBEN DUKA


  ( Fituese e Ēmimit tė Parė - Festivali i Kėngės, Dhjetor 1984. )

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •