Close
Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 189
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  1912 - 2012 - 100-vjetori i pavarsis s Republiks s Shqipris

  AKTUALITET

  100-vjetori i pavarsis, Berisha bn thirrje pr investime t mdha. Godina e parlamentit dhe stadiumi i ri, ambicia kryesore
  08-09-2010 / Gazeta 55


  Prve festimeve t mdha, me investime t mdha, kryeministri krkon edhe ridimensionimin e figurs s Mbretit Zog, pasi monarkia ishte sistemi q solli edhe konsolidimin e pavarsis  Kryeministri Berisha ka br t ditura investimet q do t ndrmarr qeveria n kuadr t 100-vjetorit t pavarsis s Shqipris. Duke folur n mbledhjen e qeveris kryeministri Berisha ka theksuar se 100 vjetori i pavarsis s Shqipris duhet ta gjej vendin me nj tempull t ri t demokracis si sht Parlamenti. "100 vjetori i pavarsis s Shqipris duhet ta gjej vendin me tempullin e vet t demokracis, t parametrave t arkitekturs dhe t funksionalitetit m moderne" theksoi Berisha duke shtuar se ndrtimi i Parlamentit do t ishte vendimi m i rndsishm q mund t merrte qeveria. Ai gjithashtu krkoi q t nis menjher puna pr t marr t gjitha vendimet dhe t filloj sa m par ndrtimi i Parlamentit shqiptar. Nj konkurs u b dhe le t shqyrtohen edhe njher projektet dhe m pas kto projekte t zbatohen" theksoi Berisha duke shtuar se Tirana duhet t ket ndrtesn e re t Parlamentit. Gjithashtu shefi i qeveris ka br t ditura edhe investimet e tjera q do t ndrmerren nga qeevria shqiptare n kuadr t 100 vjetorit t Pavarsis s Shqipris si ai i ndrtimit t nj stadiumi kombtar modern. Gjithashtu, Kryeministri Berisha krkon ridimensionalizimin e figurs historike t Ahmet Zogut" n kuadr t 100 vjetorit t shpalljes s pavarsis, 28 nntor 1912. "Pa mbretrin, pavarsia do t kishte qen nj akt iluziv dhe i paqndrueshm"- deklaroi n mbledhjen e sotme t qeveris kryeministri Berisha  Ja edhe fjala e plot e mbajtur sot nga kryeministri n hapje t mbledhjes s qeveris  Si kryefjal t ksaj mbledhjeje, un kam zgjedhur 100 vjetorin e pavarsis s shtetit shqiptar. Kjo sht ngjarja m e madhe e viteve q vijn dhe ne do t bjm do prpjekje q ky 100 vjetor t shnoj ndryshimin m t madh t mundshm t ktij vendi.
  Kam menduar q ky 100 vjetor t jet i prekshm n t gjitha qytetet dhe komunat e vendit. N Tiran, mendoj se ndrtimi i parlamentit do t ishte vendimi m i rndsishm q mund t merret. 100 vjetori duhet ta gjej kt republik me tempullin e vet t demokracis, t parametrave t arkitekturs e t funksionalitetit m modern. Ndaj le t nis puna menjher pr t marr t gjitha vendimet dhe filluar sa m par ndrtimin e parlamentit, pr t cilin u b nj konkurs, por t rishqyrtohen edhe nj her projektet, t fillohet pa humbur koh me projektin e zbatimit. Tirana duhet t ket ndrtesn e re t parlamentit, nj ndrtim modern, funksional, t denj pr Shqiprin 100 vjeare.
  Ndrtimi i dyt modern dhe i madh do t jet jo n fushn e institucioneve zyrtare, por do t jet stadiumi m modern i kryeqytetit. Jan me qindra e mijra fansa, tifoz, t cilt bjn energjin e vrtet, m t pastr t futbollit shqiptar dhe q krkojn q kryeqyteti i vendit t tyre, t ket nj stadium t parametrave m modern. Nuk mund t mos merret parasysh krkesa masive e tyre, nuk mundet q ata, t cilt me entuziazmin e tyre jan faktori kryesor i dinamizmit t ndeshjeve, t mos prfillen dhe ata jan nj shumic e madhe. Ndaj Ministria e Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve t shqyrtoj t gjitha variantet e mundshme, por n 100 vjetorin e pavarsis duhet q kryeqyteti t ket nj nga stadiumet m moderne.
  N kremtimet e ktij 100 vjetori, do t ket edhe fanfara, por m shum do t ket vepra publike. Vlora, detyrimisht, do t ket investime t rndsishme pr ta pritur 100 vjetorin me tr meritn e saj. Ndaj duhet t nis puna me autoritetet vendore pr t prcaktuar investimet kryesore q do t bhen n kuadrin e 100 vjetorit.
  100 vjetori i pavarsis do t pritet e shoqrohet me investime t veanta pr do bashki e komun t vendit. Investime, q do t adresohen n vepra dhe objekte q realizojn ndryshimin m t madh, rrug, unaza, vepra t tjera. sht e domosdoshme q buxheti t orientohet drejt ndryshimit m t madh t mundshm t vendit, n kuadrin e 100 vjetorit t pavarsis.
  Pr kt qllim, do t ngrihet nj komision qeveritar, i cili do t prcaktoj n trsi veprat q do t ndrtohen n kuadrin e 100 vjetorit t pavarsis. Ky sht edhe nj akt madhor mirnjohjeje ndaj etrve t pavarsis s ktij vendi, t cilt, n kushtet e nj qndrimi t pandershm ndshkues, antishqiptar t shumics s fuqive t asaj kohe, q me vendimet e tyre, por edhe me ushtrit e flotat e tyre realizuan nj nga padrejtsit m t mdha n Europ, q ishte coptimi barbar i trojeve shqiptareve dhe trungut t kombit shqiptar, n nj koh q shqiptart, kudo, ishin nj vazhdimsi etnike dhe gjeografike, nuk ishin askurrkund enklav n nj territor dhe n asnj vend, kta burra trima e t vendosur shptuan at q mund t shptohej, shptuan Shqiprin dhe shpalln pavarsin, pr t kaluar m von, pothuajse nj shekull, gjer n vendimin e Gjykats Ndrkombtare t Hags, vendim i cili bri nul and void, zeroi t gjitha traktatet e coptimit dhe padrejtsive q renduan mbi shqiptart, n mnyrn m t pandershme. Ismail Qemali dhe themeluesit e tjer t pavarsis s Shqipris, me aktin e tyre, u provuan shptimtar t kombit, sepse, n qoft se do t lihej pa nj qndres t organizuar dhe nj vendim politik t kthjellt, edhe Shqipria do t shndrrohej n principata t ndryshme, q do afilionin n njrin shtet apo shtetin tjetr. Fal vendosmris, burrris e trimris s tyre, Shqipria shpalli pavarsin, kaloi nprmjet tronditjeve t mdha dhe s fundi, u konsolidua si shtet n rrugn e mbretris.
  N kt kontekst, ridimensionimi i figurs dhe personalitetit t mbretit Zog sht nj kusht moral i madh pr t vendosur t vrtetn historike n piedestalin q meriton. E vrteta historike sht se ai erdhi n pushtet me zgjedhje. Ai erdhi me zgjedhje pr t shptuar vendin e tij, por Ballkani i mbretrive nuk mund t toleronte regjime demokratike t zgjedhura. Ndaj e minuan nga t gjitha ant, pr tu rikthyer pastaj dhe vendosur mbretrin n kt vend. Theksova kt moment se pa mbretrin mbase pavarsia do t kishte qen nj akt iluziv, i paqndrueshm. Duhet t jemi t vrtet. Ishte Zogu I, mbreti i par i shqiptarve, ai q bri q pavarsia t realizoi qllimin e saj, shtetin e ri e t pavarur t Shqipris. E nisi si republik, i ndrhyn me pyka dhe t tjera, por tregoi trimri e vendosmri t madhe dhe hodhi themelet e nj shteti shqiptar, me t njjtat standarde, n mos edhe m t mira, sesa simotra t tjera, mbretri ballkanike. T mos mendojm se n kto kurora kishte nj lulzim t vrtet t normave dhe standardeve demokratike. Shpesh her i gjykojm dhe vlersojm gjerat n mnyr iluzive. Mbretria shqiptare ishte nj mbretri q, pavarsisht nga problematikat e oborreve t cilat kan qen t prjetshme, konsolidoi shtetin e pavarur shqiptar. Ndaj n kt kuadr, sht e domosdoshme q, krahas nderimit t veprs s pavdekshme t etrve t pavarsis s vendit, nj ridimensionim i rolit historik t Zogut t I.

  55

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690
  .................................................. ...........
  Ndryshuar pr her t fundit nga mondishall : 09-09-2010 m 03:56
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Bombe tymuese kjo ne prag te falimentimit te pushtetit te Berishes
  Berisha do jete i forte sikur te kaloje edhe 2010 si kryeminister le me deri ne 2012
  Albania Uber Alles

 4. #4
  Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  1,079
  Per me shume informacione drejtohuni zyres se Argites!
  Perch er coro che famo tutti quanti insieme
  dice LAZIO sei grande te volemo bene!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Antarsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024
  ne keto momoente Shqiperia ka nevoje per Parlamantare te rinj dhe jo Parlament te ri
  ka nevoje per te paguar e mirmbajtur sportistet dhe jo nje stadium
  sa per Zogun: duhen treguar e shoshitur te gjitha dokumentat si ato qe e nxjerin per te mire e gjithashtu ato qe flasin dhe dokumentojne te kunderten, e pastaj le te behet nje referendum e populli me hisorianet asnjanes te nxjerrin rrolin e tij ne historine tone (por edhe te shum atyre para e pas kohes se tij)
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 6. #6
  Mire thone qe politika eshte kurv ,u pajtua zogu me berishen dhe Ps
  Nuk dha urdher njehere Berisha ta arrestonin po te shkelte ne shqiperi
  Kshtu sht kur kakarisin pulat ! lol

 7. #7
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Investimet qe behen ne Shqiperi apo qe planifikohen per tu bere, frigojne, tmerrojne, shtine ne dhe vetem komunistat apo socialistat e reformum.....populli thot: mos na gjet tjeter e keqe.


  PS apo partia komuniste e reformuar, duhet te tmerrohet te leje vendin nje ore e me pare, sepse investimet vazhdojne dhe do permirsojne jeten dhe imazhin e vendit tone thelbesisht....para 2005ses ankesa kryesore e SHqiptareve ishte qe skishin drita, tanime kjo nuk degjohet....ps-ja apo partia komuniste e reformuar do vuaj shume ne opozite sepse shqiptaret e dijne mire se ca ben kur ishin ne pushtet 50 vitet e para 90tes dhe 8 vite pas 90tes, si skan turp te kerkojne vota SHqiptarve serisht aman.

 8. #8
  Ridimensjonimi,ka kuptim tjeter nga ajo qe eshte shkruajtur ne teme...(shqip duhet te jete te zvogelohet)
  Megjithese nuk ka rendesi!Nuk pritet nga Berisha te thote dika te zgjuar.
  Eshte nje person,qe figura e tije nuk do kete nevoje per tu ridimensjonuar.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  876
  Shume vende qe kane ndertue stadiume moderne s'po dine se per cka me i perdore. Parlament i ri, stadium... po bunkere apo piramida s'do ndertohen ma?!

 10. #10
  Per stadium do ishte mire qe thjesht te behet nje rikonstruktim tamam i Qemal Stafes, se nuk ka nevoje per stadium te ri me 25-30 mije vende.

  Ai stadium, nese behet, do mbushet me 10-15 mije veta per ndeshjet e kombetares dhe pastaj me nga 300 veta per ndeshje kampionati.

 11. #11
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ridimensjonimi,ka kuptim tjeter nga ajo qe eshte shkruajtur ne teme...(shqip duhet te jete te zvogelohet)
  Megjithese nuk ka rendesi!Nuk pritet nga Berisha te thote dika te zgjuar.
  Eshte nje person,qe figura e tije nuk do kete nevoje per tu ridimensjonuar.
  ca je ka thu mor ufo???


  eshte nje figure qe nuk ka nevoj per ridimnesionim???? e din kuptimin e djales ridimensionim?

 12. #12
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Citim Postuar m par nga shkodra13 Lexo Postimin
  Shume vende qe kane ndertue stadiume moderne s'po dine se per cka me i perdore. Parlament i ri, stadium... po bunkere apo piramida s'do ndertohen ma?!
  piramida dhe bukere i ndertojne kta tjeret kur te vijne ne pushtet, PDja ben rruge dhe krijon zhvillim, dhe sigurisht parlamenti apo stadiumi jan pak a shume si aeroporti, pamvaresisht se ne Tirane nuk ka edhe aq shume udhetar ne krahasim me aeroporte tjere ne rajon, eshte shum me modern....ksaj i thojne imazh o shoki ballist.

 13. #13
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  Kena shkolle me kater klase
  Hyjme dhoge e dalim drrase.

  Kjo eshte motoja e 100-vjetorit.
  -

 14. #14
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  eshte ajo motoja tjeter

  vlora jone ka bo ndryshime
  ka mjell miser ne rruge makine.


  kjo eshte motoja e mileniumit, votoni PS ju lutem mos harro gerdecin dhe episodin e fundit te Zhades me shoqe. kiss ed rama

 15. #15
  Dominus Albanae Maska e Geri Tr
  Antarsuar
  17-08-2009
  Vendndodhja
  Tirana the Shitty Metropolis
  Postime
  1,837
  le te jene komunista,kriminela e ca te doni ju,po ama e duam stadiumin,nuk ka rendesi se kush do jete ne pushtet te ardhmen apo kush ka qene ,rendesi ka se cfare do behet
  T gjitha gjrat q ne shohim apo duken, jan vetm nj ndrr brenda nj ndrre

 16. #16
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  SHpetim Gjika dhe Edi Rama,,,,si Bill Klinton dhe Toni Bler hahahahahhaha kjo ishte motoja ne fushaten e PSse ne Vlore, i moren votat ne fakt, populli sypatrembur vlonjati votoi djelt e tyre amerikano britisho vlonjat

 17. #17
  -
  Antarsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,082
  O Homze je bere si ai tipi "Kur isha njehere ne Dardanele.....".
  Vlora e ka ate njollen e `97 po do ia laje partia dhe shoku zoti Sale, kur te vere monumentin e Sales duke i perkedhelur koken Ismail Qemalit (koken e Isnail Qemalit tek Shshi Flamurit do ia perkulim qe t`ia veme te gjoksi i Bace Sales).
  Poshte do i veme dicituren:
  BIR, NONA, BIR!
  -

 18. #18
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  nje komentator sportiv pak a shume si kta politikanet e vlores thot ne nje ndeshje: ku luhej nje ndeshje e Champions League mes chelseat dhe barcelones, para 3 apo 4 vitesh:

  duke dhene formacionin e lojtareve thot:

  e pra te nderruar teleshikues mezi po prresim te rrifilloje nentedhjete minuteshi i dyte i ksaj ndeshje spektkolarre mes chelseat dhe barrcelones.


  Ne formacion e chelseat porrtjer eshte Peter Cheh, nje lojtari pazevendesushem per Chelsean qe shume shume shpesh zevendesohet me Karlo Kudicini hahahahahahahaha

  dhe vazhdojme ne mbrojte etj etj ka te forta sa te duash.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Homza : 10-09-2010 m 09:18

 19. #19
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  O Homze je bere si ai tipi "Kur isha njehere ne Dardanele.....".
  Vlora e ka ate njollen e `97 po do ia laje partia dhe shoku zoti Sale, kur te vere monumentin e Sales duke i perkedhelur koken Ismail Qemalit (koken e Isnail Qemalit tek Shshi Flamurit do ia perkulim qe t`ia veme te gjoksi i Bace Sales).
  Poshte do i veme dicituren:
  BIR, NONA, BIR!
  edhe ate do ja bej Sala, pse nuk e meriton ismail qemali qe ti rrije dikush mbi koke, pas asaj cfare beri per kombin eh?

 20. #20
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Citim Postuar m par nga Kavir Lexo Postimin
  O Homze je bere si ai tipi "Kur isha njehere ne Dardanele.....".
  Vlora e ka ate njollen e `97 po do ia laje partia dhe shoku zoti Sale, kur te vere monumentin e Sales duke i perkedhelur koken Ismail Qemalit (koken e Isnail Qemalit tek Shshi Flamurit do ia perkulim qe t`ia veme te gjoksi i Bace Sales).
  Poshte do i veme dicituren:
  BIR, NONA, BIR!
  Vlora e 1997es eshte dicka e turpshme, Vlonjatet duhet te distancohen nga ato makabritete injorantesh dhe fshataresh dhe te kerkojne falje per te pakten 3 gishtat qe ngritnin ke sheshi i flamrit afer bustit te Ismail Qemalit.

Faqja 0 prej 10 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •