Close
Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 189 prej 189
 1. #181
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  100-vjetori, Bashkia Tiran: Ja programi i tre ditve fest

  TIRANE- Bashkia e Tirans ka br publike sot axhendn e plot t aktiviteteve t organizuara nga bashkia, n 100-vjetorin e Pavarsis. Aktivitetet nisin m dat 26 nntor, n prkujtim t 100- vjetorit t ngritjes s flamurit n Tiran, ndrkoh q atmosfera festive ka pushtuar do cep t kryeqytetit.

  Dat 26 Nntor:
  11:00 Ceremoni prkujtimore pr ngritjen e flamurit n Tiran, 100 vjet m par Inaugurimi i Mozaikut t Flamurit
  11:30 Nisja e panairit Blej produkte shqiptare (rruga Murat Toptani)
  11:30 Ekspozita historike e AQSH 100 vjet Tirana (trotuari prpara Galeris Kombtare t Arteve)
  12:00 Koncert me grupe rock (rruga Murat Toptani)Unit Band; Xhejn Kumria; The Room; Marsela ibukaj; Grupi Na; Burn; Renis Gjoka Band
  17:00 Ceremonia e inaugurimit t sheshit Shqiponjs (rrethrrotullimi i Dogans)
  18:30 Koncerti filarmonik i Orkestrs Rinore Shqiptare, drejtuar nga dirigjenti Aldo Ceccato (TKOB)
  20:00 Koncert me kng patriotike, me kngtar e grupe Rap (rruga Murat Toptani)

  Big Basta; Lazy feat Elia; Bimm-Bima; Egen Nr; Noizy; Tuna; Mc Kresha; Lyrical Son; Lavda; Dafina Zeqiri

  Dat 27 Nntor:
  10:00 Vazhdon panairi Blej Produkte Shqiptare
  10:00 Koncert me kngtar t rinj (rruga Murat Toptani)
  11:00 Prezantimi i prmbledhjes me kng patriotike (Teatri i Metropolit)
  15:00 Ceremonia e prurimit t shtatores s heroit Adem Jashari (rruga e Durrsit)
  20:00 Koncert me grupe rock, me kng patriotike (rruga Murat Toptani)
  Renis Gjoka; Kamela & Top Show Band; Valon Shehu; Grupi Na; Grifshat; Vedat Ademi

  Data 28 nntor:
  Aktivitetet nisin nga ora 10.00-14.00
  Rruga Murat Toptani:
  * Panairi Blej produkte shqiptare
  * Koncert me kng t muziks s leht dhe popullore
  Eranda Libohova; Eni Koci; Ardian Trebicka; Soni Malaj; Redon Makashi; Greta Koci; Elton Deda; Valon Shehu; Mentor Haziri; Elhaida Dani; Bojken Lako; Alban Sknderaj
  * Ekspozita 100 vjet Tirana (trotuari i GKA)
  Lulishtja tek parku Rinia (tek Shatrvani)-Kndi i Fmijve:
  * Telajo pr pikturn me tem 100 vjet Pavarsi Shqipria ime (12m*1.5m)
  * Koncert pr fmij (Qendra Kombtare pr Fmij, shkolla e Baletit, Liceu Artistik etj)
  * Teatr pr fmij (Teatri i Kukullave)
  * Animator (lojra, pikturime n fytyr, tullumbace)
  * Foto point me personazhe t Pavarsis
  Lulishtja Tre Vllezrit Frashri:
  * Koncert pr t rinj (Akademia e Hollivudit, Liceu Artistik, shkolla e Baletit)
  Ura tek rruga Ibrahim Rugova:
  * Performanc e Cirkut
  Rr. Ismail Qemali (pedonale):
  * Ekspozit pikture, telajo, teatr rruge, performanca me vegla muzikore nga Akademia e Arteve dhe Teatri i Metropolit
  Prgjat bulevardit Dshmort e Kombit:
  * Foto point me personazhe historike
  * Rreth 100 animator, t veshur me veshje popullore e personazhe t lidhura me festn, q shprndajn flamur t vegjl dhe organizojn lojra
  Sheshi Sknderbej:
  * Ceremonia e prerjes s Torts (TKOB)
  * Hedhja e parashutistve t Red Bull me Flamurin Kombtar

  (ma.ar/BalkanWeb)
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #182
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Inaugurohet sheshi "Shqiponja" pr 100 vjetorin e Pavarsis

  Tirana tashm do t ket sheshin e saj me emrin e Shqiponjs.sht inauguruar sot, n prani t Kryeministrit t Shqipris z. Sali Berisha, 13 kryetarve t komunave nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Lugina e Preshevs, Memoriali i Shqiponjs, simbolit t shqiptarve. Kryeministri Sali Berisha, Kryetari i Bashkis s Tirans Lulzim Basha, kryetart e komunave t Prishtins, Tetovs, Ulqinit, Preshevs, airit t Shkupit, Gjakovs, Prizrenit, Pejs, Ferizajt, Podujevs, Mitrovics, Strugs e Gostivarit kan zbuluar Memorialin e Shqiponjs, i vendosur n zonn e quajtur, rrethrrotullimi i Dogans, i cili njhersh merr emrin sheshi Shqiponja.
  Shqiponja, 6 metra e lart dhe me bazament katr metra do t qndroj nga sot denjsisht dhe krenare, n qytetin e Tirans.

  Financuesi i ksaj vepre madhshtore Lazim Destani ka apeluar pr bashkim kulturor, arsimor dhe ekonomik t shqiptarve:

  Sot, dshira m e madhe e do shqiptari sht t jemi t bashkuar . Bashkimi sht proces q ka filluar . Le ta prshpejtojm bashkimin ton arsimor, kulturor, ekonomik dhe n t gjitha fushat e tjera, pr ta br realitet ndrrn e shumpritur t bashkimit kombtar. Prandaj sa her q jan n pyetje interesat gjithshqiptare, duhet t jemi unik e t flasim me nj z

  shkeputur nga "Bota Sot"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 3. #183
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime n 31 postime


  Ky flamur, n pamjen e vet origjinale, sht fiksuar n nj kartolin t botuar nga Ilo n vitin 1920, kur ai po largohej srish n emigrim n Boston t SHBA-s. Kartolinn dhe historin e saj i zbulon arkitekti dhe studiuesi vlonjat Pirro Stefa, i cili e ka siguruar at n nj qytet t Italis, duke ia bashkuar koleksionit t vet t rrall me mbi nj mij botime t ktij lloji, pjesa m e madhe e t cilave i prkasin periudhs s para Lufts s Dyt Botrore

  Flamuri q ngriti patrioti Ismail Qemali m 28 Nntor t vitit 1912 n qytetin e Vlors ka edhe nj dshmi origjinale, q vjen nga njri prej protagonistve t asaj ngjarjeje madhore, patrioti Spiridon Ilo, nnshkrues i aktit t Pavarsis Kombtare.

  Ky flamur, n pamjen e vet origjinale, sht fiksuar n nj kartolin t botuar nga Ilo n vitin 1920, kur ai po largohej srish n emigrim n Boston t SHBA-s. Kartolinn dhe historin e saj i zbulon arkitekti dhe studiuesi vlonjat Pirro Stefa, i cili e ka siguruar at n nj qytet t Italis, duke ia bashkuar koleksionit t vet t rrall me mbi nj mij botime t ktij lloji, pjesa m e madhe e t cilave i prkasin periudhs s para Lufts s Dyt Botrore. "Kartolinn e kam bler n nj nga kartolerit e qytetit t Milanos, t mbushur me botime t vjetra dhe t rralla, mes t cilave edhe nga Shqipria e dekadave m par”, tregon Stefa. Sipas tij, kjo mnyr komunikimi mes shtetasve italian dhe familjarve e t afrmve t tyre n Itali, ka ln gjurm t tilla, t cilat marrin vlera autentike dokumentare pr ngjarje t rndsishme t historis s Shqipris.

  Sipas Stefs, kartolina evokon pamjen e flamurit t Pavarsis, q t bn t mendosh se sht origjinali, nisur nga roli q ka pasur Spiridon Ilo n kt ngjarje madhore t Shqipris dhe afrsia familjare me protagonisten tjetr t ktij momenti, Marigo Posio.

  "Nga nj arsyetim lidhur me kronologjin e ngjarjeve q shoqruan 28 nntorin e vitit 1912 dhe roli q ka luajtur Spiridon Ilo, si nj nga drejtuesit e komunitetit shqiptar n Bukuresht dhe nnshkrues i Aktit t Shpalljes s Pavarsis, t bn t mendosh q flamuri q paraqitet n kartolin sht origjinali", sqaron Stefa. Madje, kjo, sipas tij, prputhet edhe me nj nga katr variantet e ktij flamuri, q u ngrit nga Ismail Qemali n njrin nga ballkonet e godins trekatshe, pron e Xhemil Bej Vlors, pinjoll i familjes s njohur vlonjate.

  Ardhja e Flamurit n Vlor lidhet me patriotin Spiridon Ilo, nj nga protagonistt e Shpalljes s Pavarsis dhe delegat i grupit t patriotve shqiptar n Bukuresht. Prej vitesh, Ilo, me origjin nga Kora, jetonte n kryeqytetin rumun, duke qen nj nga personazhet kryesor q prpiqeshin pr prhapjen e ndjenjave atdhetare.

  Sipas historianve, flamuri q ngriti Ismail Qemali n Vlor ishte i njjti q zbukuronte fasadn e hotelit “Kontinental” n Bukuresht, ku m 5 nntor t vitit 1912, gjat vizits s tij n kt qytet, Ismail Qemali zhvilloi nj takim me patriott shqiptar. N kt takim, q i parapriu udhtimit t Ismail Qemalit drejt Vlors, u deklarua pr her t par ideja e shpalljes s Pavarsis s Shqipris, si e vetmja alternativ q garantonte t ardhmen e vendit, prball interesave dhe synimeve shoviniste t fqinjve. Prej ktej, Spiridon Ilo, q ishte pjestar n grupin e patriotve q shoqruan Ismail Qemalin drejt Vlors, e mori flamurin me vete.

  Sipas historianit Bardhosh Gae, ai ishte kushri i par (djal tezeje) i Marigo Posios dhe pr kt arsye n natn mes 27 dhe 28 nntorit ai fjeti n banesn e bashkshortve Posio, n lagjen “Muradie”, ku patriotja qndisi brenda nj nate edhe thekt e Flamurit. Sipas disa historianve, ky flamur ishte i stampuar dhe jo i qndisur, me prjashtim t thekve q prgatiti Marigo Posio. Nisur nga kjo, studiuesi Pirro Stefa thot se historia dhe flamuri, q sht fiksuar n kartolinn e edituar nga Spiridon Ilo, q n vitin 1920 u largua drejt Bostonit, bashkohen n nj.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 4. #184
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime n 31 postime
  Kryeministri i Shqiperise, Prof. Dr. Sali Berisha, pret ne nje takim Kryeministrin e Hungarise, ne zyren e Kryeministrise. Jo pa qellim eshte kjo vizite historike ne 100 Vjetorin e Pavaresise se Shqiperise.

  Kujtojme qe Hungaria ka qene nje mike e pandare e Shqiperise prej te pakten 500 vitesh. Heroi yne Kombetar, Gjergj Kastrioti, ne bashkepunim me princin e Hungarise, Janosh Huniadi, beri te mundur rimarrjen e Kalase se Krujes si dhe ngritjen e Flamurit te Kastrioteve ne Kalane e Krujes.

  Nuk duhet te harrojme gjithashtu, qe ne vitin 1912, kur Shqiperia po shpallte mevetesine, ne token Hungareze, Perandoria Austro-Hungareze dha kontributin e saj te pashembullt per pranimin e Pavaresise se Shqiperise dhe mbrojtjen e ceshtjes Shqiptare.

  Faleminderit popullit Mik te Hungarise!
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 5. #185
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,182
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime
  Sot nuk eshte dita per debate dhe polemika...
  Gezuar festen e flamurit!
  100-Vjet shtet i lire...!
  EDHE 1000-VJET TE TJERA!
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 6. #186
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 18 postime

 7. #187
  i/e regjistruar Maska e Besa001
  Antarsuar
  18-09-2012
  Postime
  59
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ju uroje gjithe shqiptarve 100 Vetorin e Pavaresise se Shqiperise.

  Uroje qe ne 100 vitet qe do vijne, shqiptart te duan edhe me shume njeri-tjetrn, te duam me shume shtetin dhe te punojme me shume per shtetin.
  Uroje qe bashkimi shpirteror te jet edhe me i madh dhe sinqerisht te shikojme te mirat e njeri tjetrit si dika te qmueshme, e te punojme qe te metat e njeri tjetrit t'i pranojme dhe te punojme ne permiresim mbarekombetar.

  U deshmua se kufijt administrativ nuk kan vlere, jane te thyeshem heret apo vone.

  u deshmua se ate qe ZOTI krijoi si NJE, e till do te mbetet perjet. Prandaje, te shohim ato dallime te vogla qe kemi se nje pasuri kulturore kombetare, e jo si shkas per fyerje dhe permim te njeri-tjetrit.

  Te punojme sa me shume te kalojme sfidat e perbasheta.
  Te ndihmojme njeri-tjetrin te ecim atehere kur ngecim diku.
  Kur njeri rrezohet, t'ia zgjasim doren te ngrihet e te ecim bashk perpara.
  Te mos ia hapim plaget njeri-tjetrit, por te ndihmojme t'i sherojme ato sebashku.
  Te mojme vlerat e njeri-tjetrit e te mos i shohim ato se "kercenim" per veten tone.
  T'i gezohemi suksesit te secilit shqiptar kudo qe eshte, sepse vet fakti qe eshte shqiptar, e bene ate sukses edhe sukse te kombit tone, pa mar parasyshe se ku e arrine ate.
  Te mos krijojme ndarje artificiale,te panevojshme dhe te paverteta, te paqna.

  Te duam Shqiperine me te mirat e shkumta qe ka, e ato te metat e pakta te saj qe nuk jane te natyrshme por jane pasoje e rrethanave.

  Te mos tregojme me gisht per gabimet, por te mendohemi dhe punojme qe ato te pakohen.

  Te respektojme kombin, shtetin, kulturen, gjuhen tone.

  Te perfaqeosjme denjesisht kombin aty ku na jepet rasti.

  Te mbetemi Shqiptar, se te tille na krijoi Zoti, e vetem te till na do edhe Ai.

  Ne 100 vitet e ardhshme, kemi shume pune per te bere, qe jeta e brezave qe vijne te jet ajo qe do te deshironim e jona te ishte.

  Ne patem fatin te vuajme e sakrifikojme secili dika (ksuh me shume e kush me pak), por kemi fatin sepse kemi rastin te punojme me te lire per nje te ardhme me te mire per kombin tone. Qe Shqiperia te jet e nderuar jo vetem nga ne, por nga e gjithe bota.

  Uroje qe kjo date e shenjt, 28 Nentor, te kremtohet perjete e mot.

  Bekuar qoft perjet kombi dhe flamuri shqiptar.

  GEZUAR

 8. #188
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Gezuar 100 vjetori i Pavarsis s Shtet Shqiptar, te gjith antarve e lexuesve te forumit, jemi nj !
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 9. #189
  -
  Antarsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime n 25 postime
  Shum i bukur ky Flamuri 170 vjear q, sht ruajtur deri n ditt e sotme... sht vrtet i veant, ka edhe Diellin n Flamur n 'hapsirn' mes dy kokave t Shqiponjs


Faqja 10 prej 10 FillimFillim ... 8910

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •