Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e The_Capital
    Anëtarësuar
    09-12-2009
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    1,366

    Letër e hapur moderatorëve dhe anëtarëve të forumit shqiptar

    E shoh të udhes ta hap këtë temë, duke i parë zhvillimet e fundit, brenda forumit shqiptar, të cilat kanë koiciduar me përjashtimin e disa anëtarëve të mirënjohur të ketij forumin, në mesin e tyre edhe gimche.

    Keto përjashtime tendencioze bëhën ndaj atyre anëtarëve që është vërejtur se nuk janë brenda kufijve shtetëror të Shqipërisë, mirë i takojnë viseve tjera si Kosova, Ilirida, Malësia, Kosova lindore apo Çamëria kjo me të vetmen arsye sepse keta njerëz me fuqinë e tyre intelektuale u bëjnë ballë dhe janë rival të përbetuar të atyre që nxitin urrejtje ndër-shqiptare, duke thirrur popullin shqiptar që t'i urrej shqiptarë, në veçanti ata të besimit Islam.

    Gjatë kësaj teme do të sjell fakte se si disa anëtarë kanë thirrur në urrejtje ndër-shqiptare, kanë ofenduar në baza etnike dhe fetare dhe prapë se prapë, nuk përjashtohen, por sillen vërdallë në forumin shqiptar, kjo për të vetmen arsye sepse Darius nuk merr mundin t'i përjashtoj anëtarët që i përkasin besimit katolik, ani pse në agjendat e tyre shihet se kanë tendenca për t'a përçarë popullin shqiptar.

    Gjatë kontakteve me moderator kemi vërejtur shumë elemente kontradiktore, ka nga ata moderator që janë tolerant dhe shembull për mirë sikur Albo dhe EdiR, por ka edhe nga ata që janë të njëanshëm dhe favorizojnë vetëm katolikët, sikur Darius dhe Matrix.
    Me anë të kësaj letre, iu bëjmë thirrje Administratorëve të këtij forumi, Supermoderatorëve dhe Moderatorëve të X forumit që ta shtrijnë ndikimin e tyre në rregullimin e kësaj gjendjeje që po deshmohet të jetë diskriminuese, kërkojmë nga ta që dënimet dhe përjashtimet të mos jenë vetëm për besimtarët musliman, por keto të vijojnë edhe për besimtarët e krishterë.
    Kemi vërejtur se anëtari gimche asnjëherë nuk ofendon i pari, pa ofenduar dikush, pyetja që lind automatikisht nga logjika jonë është: Pse nuk dënohet njejtë edhe anëtari që e filloj këtë ofendim?!
    Nuk dua të mendoni se ketu jam për të folur vetëm për gimche-n, ky është njëri, mbase më i thjeshti ndër ne, por kështu ndodhi edhe me anëtarët Uvejsa, Gj.Fishta, evev, Black_Mamba, ebu_abdulaziz etj. etj. etj.

    Luten të gjithë Administratorët që të ndikojnë që të mos këtë keso vendime të njëanshme nga moderatori Darius i cili është i prirur të dënoj vetëm anëtarët e besimit Islam, keso denime ka patur në të kaluarën edhe me anëtarë tjerë, andaj kerkojmë nga ju barazpeshim, që krahas atyre të përjashtoni edhe disa nga ofenduesit dhe fyesit që rrjedhin nga katolikët si MafiaWarz dhe gerrard73 të cilëve nëse iu vizitohet profili dhe nëse klikohet tek "Temat e hapura nga MafiaWarz/gerrard73" vërejmë se shumica absolute e atyre temave janë me prapavijë anti-islame, madje në postimet e fundit Gerrard ka theksuar se: "Luftak kundër Islamit është detyrë e çdo shqiptari" iu rikujtojmë se ky islam mbolli tolerancën fetare, si do që të jetë kjo mbetet temë në vete, ajo që ne kërkojmë është që të gjithë anëtarët të trajtohen në mënyrë të barabartë, pa dallim feje. Nëse është dashur të dënohen Uvejsa, Gj.Fishta, Black_Mamba, gimche, ebu_abdulaziz dhe evev atëherë le të dënohen edhe ata që fyejnë anëtarët e besimit islam si MafiaWarz apo gerrard73. Në të kundërtën lutën adminët e forumit që t'i tërhjekin dënimet nga anëtarët e sipërpërmendur, kjo letër është vëllazërore, nuk është as kërcenuese, e as urdhëruese, thjeshtë dua ta kuptoni si një lutje që ju drejtohet juve.

    Nga besimtarët musliman asnjëherë nuk është vërejtur ndonjë fyerje në baza etnike, kjo ndodh me anëtarët MafiaWarz, Daniel, gerrard73 etj. Të cilët besimtarët musliman i quajnë arab. Poashtu nuk është vërejtur që ndonjëherë katolikët të ofendohen në figurat e tyre të shenjta si Shën Maria, Krishti apo Bibla gjë e cila nuk përcillet nga katolikët, të cilët (flas për X anëtar) prapë se prapë ofendojnë figurat më të shquara islame, ndër ta edhe Profetin Muhammed, All-llahun dhe Kur'anin.
    Për t'u barazpeshuar kjo situatë pa dyshim mendojmë se duhet ndërhyrja e moderatorëve të cilët duhet t'u japin dënim edhe atyre që ofendojnë nga besimet tjera, ose t'i terhjekin dënimet për besimtarët musliman të cilëve aktualisht u pamundësohet hyrja në forum.

    P.s Kjo letër përveç që është hapur si temë, gjithashtu iu është derguar edhe moderatorëve dhe disa anëtarëve në mesazh privat.


    Citim Postuar më parë nga gerrard73 Lexo Postimin
    Kam frike nga kush, nga ju?? Po ju nuk jeni ne gjendje te friksoni askend more te mjere. Kastriot Myftaraj i vetem, eshte duke u tallur me krejt islamiket shqipefoles. Nje njeri i vetem u ka mbyllur gojen te gjithe filozofeve islamik.
    Ne forumin shqiptar te gjithe shkruajme ne kete menyre. Ne gazeta apo faqe internetit serioze, une jo vetem qe shkruaj me emrin tim te vertete por edhe me fotografine te bashkangjitur, bile ne shume gjuhe te ndryshme, jam duke deglasuar islamin. Une nuk bashkebisedoj me njerz te nivelit islamik, se do te ishte perulje per mua, nuk e bej te pakten ne kete nivel, jo ne forume.
    Lufta kunder islamit eshte detyre per ç'do shqiptar te ndershem.
    Citim Postuar më parë nga gerrard73 Lexo Postimin
    Don Anton Kcira eshte nje shqiptar i madh dhe Patriot. Don Anton Kcira tha vetem nje te vertete. Te gjithe ata shqipefoles qe urrejne Ameriken dhe pergadisin atentate kunder saje, duhet te kene fatin e atyre qeneve boshnjak.

    Kosova t'a gezoje Katedralen! Nje simbol kombetar, nje simbol europian. Simbol i qyteterimit tone.
    Të shohim çka tha Don Anton Kçira: "Ne skemi meritu lirinë nga Beogradi, neve është dashtë me na rrjep qysh i ka rrjep Millosheviçi në Srebrenicë 260 mijë qej, edhe në Kosovë mi pa rrjep 1 milion e 900 mijë qej kurgjo skish ba ma keq"

    Citim Postuar më parë nga gerrard73 Lexo Postimin
    Katedralja do te jete shtepia per te gjithe shqiptaret e vertete. Te gjithe ata qe do te marrin vendimin per te mbetur shqiptar, ne Katedrale do te gjejne Shqiperine, do te gjejne Europen, do te gjejne Driten, do te gjejne te Ardhemen e tyre. Atyre qe do t'i afrohen kesaje Katedrale do t'u falen mekatet e medha qe kane bere ndaj Zotit dhe Kombit, do t'u falet mekati me i madh i braktisjes se shqiptarizmit. Katedralja do te jete barometri i matjes se dashurise per Shqiperine dhe Dardanine. Ata qe jane kunder Katedrales ata jane kunder Dardanise, ata nuk jane shqiptar por arab. Dardanet e vertete duhet t'a dine shume mire se, Islami eshte duke shkombetarizuar Dardanine. Sot Dardaneve u mbeten dy rruge, o te kthehen ne arab o te ruajne shqiptarine. Ruajtja e shqiptarise vjen eskluzivisht vetem nepermjet braktisjes se Islamit. Sa me islamike qe te jete Dardania aq me pak shqiptare do te jete ajo.
    Islami eshte si komunizmi, ku atdheu vjen ne plan te dyte. Ne komunizem eshte Partia mbi te gjitha, eshte lufta e klasave. Te gjithe ata qe jane kunder Partise duhen luftuar me te gjitha menyrat, duhen perdjekur, duhen burgosur, duhen konsideruar tradhtare. Ashtu edhe Islami, te gjithe ata qe jane kunder Allahut, duhen konsideruar tradhtar, qafira, duhen vrare, sepse jane te devijuar. Ndersa ata qe duan Allahun jane vllezerit tane. Shqiptaret qe jane kunder Allahut konsiderohen armiq, arabet qe duan Allahun konsiderohen si vllezer.
    Islami seshte nje ideologji, dhe si e tille, vendos ideologjine mbi kombin, mbi njerzit. Ne favor te Allahut shkel te drejtat e individit. Islami nuk le vend per diskutim. Kurani eshte fjala e Allahut dhe nuk le vend per diskutim. Ashtu sikur fliste Enver Hoxha. Fjala e tij ishte e padiskutueshme, ai nuk gabonte kurre.
    Te jeshe islamik do te thote jeshe rob i nje ideologjie, i kondicionur ne jetimin e jetes tende. Te jeshe islamik do te thote mos te jeshe i lire, por rob i Allahut arab, qe nuk eshte gje tjeter por nje nocion abstrakt, i sajuar per te pushtuar popuj dhe kombe, per t'i roberuar pergjithmone.
    Sot bota e cilivizuar jeton jashte kthetrave te ideologjive. Ne Europen ku duam te shkojme, njerzit jane te lire, nuk jane rober te ideologjive. Ata konsiderohen per ate qe jane, per ate qe bejne, per punen e tyre, dhe jo sepse e mendojne ndryshe nga te tjeret. Dhe kjo quhet Demokraci. Por Islami eshte kunder Demokracise. Islamin njerzit i don te roberuar, te pashkolluar, te nenshtruar, vetem ne kete menyre eshte ne gjendje t'i mbaje si islamik. Ne te gjitha vendet ku islami eshte ne pushtet, analfabetizmi i kalon 50% te popullsise. Dhe kjo nuk eshte nje rastesi
    Shpjegim rreth atyre pikave ku i kam theksuar me të kuqe dhe duke i nënvizuar:
    1. I konsideron shqiptar vetëm ata të cilët shkojnë në Katedrale - pra pjesa tjetër (600 mijë banorë të Prishtinës) nuk janë shqiptar, ofendim ne baza entike.
    2. Aludon në faljen e mëkatëve të Don Anton Kçires
    3. Ofendim në baza etnike
    4. Ofendim në baza etnike dhe fetare, ku një njeri si gerrard73 i jep vetës të drejtë t'i ndaj rrugëtimet e shqiptarëve dhe ata që nuk mendojnë si ky, ky i quan arab, pra ofendime në baza etnike dhe fetare.
    5. Ofendon shqiptarët e besimit Islam duke dhënë kualifikime se kjo fe është duke ç'kombëtarizuar Kosovën dhe për më tepër i jep të drejtë vetës të përcaktoj rrugët e shqiptarëve duke thënë se ose do të kthehen në arab ose do ta ruajnë shqiptarinë me anë të kësaj ky aludon se të gjithë shqiptarët e besimit islam janë arab, pra ofendim në baza etnike dhe fetare.

    Citim Postuar më parë nga gerrard73 Lexo Postimin
    Eshte e kote qe me dergoni mesazhe private, lufta ime kunder islamit ne trojet shqiptare do te vazhdoje edhe me shume. Gjithashtu eshte e kote qe kaloni ne ofendime ndaj prifterinjeve homoseksual apo pedofil, po te ishte me per mua do t'i djegeja te gjalle. Qellimi im personal nuk eshte te evangjelizoj Kosoven, por te zhduke islamin. Historikisht hoxhallaret kane abuzuar me vajza te pak a shume te rritura apo adoleshente.[/U] Me kete turp fatkeqsisht u mbuluan edhe disa prifterinje shkerdhata.
    Por ne asnje rast nuk flitet per nje prift shqiptar, ndersa ky eshte nje hoxhe puro shqiptar, i akuzuar nga nje koleg i tije dhe jo nga nje qafir.

    Ti "muslim_ks", mos u mundo kot qe te me shkruash mesazhe private, sepse nuk i pergjigjem nje injoranti si ti, dhe nuk me rruhet aspak per ate çfare shkruan.
    Ofendon figurat kombëtare shqiptare, të cilët përpos kontributit të tyre atdhetar kishin rastisur të jenë hoxhollar, p.sh: Hasan Tahsini (Çamëri), Mulla Idriz Gjilani, Myderriz Haxhi Zeka, Mulla Ymer Prizreni, Mulla Abdullah Hadri, Hafiz Ismet Dibra, Hafiz Sabri Koci etj.

    Citim Postuar më parë nga gerrard73 Lexo Postimin
    Une Kosoven dhe Shqiperine i dua me shume se ju. Ju po t'a donit Kosoven nuk do t'a shpienit ne greminen islamike.
    Ofendim në baza fetare

    Citim Postuar më parë nga gerrard73 Lexo Postimin
    Bashkimi i Shqiperise me Kosoven....? Nese Kosova vazhdon te islamizohet nuk besoj se ka vend per bashkim. Do te jene ata qe çliruan Kosoven qe nuk do te na e lejojne.
    Ofendim në baza fetare

    Dhe krejt në fund ja edhe faqet nga temat e hapura nga keto dy personazhe të cilat vazhdojnë të jenë pjesë e forumit tonë duke mos u dënuar, e kundërta e kësaj anëtarët musliman dënohen dhe përjashtohen për gjëjën më të vogël

    http://www.forumishqiptar.com/search...archid=4417330

    http://www.forumishqiptar.com/search...archid=4417338
    Ndryshuar për herë të fundit nga The_Capital : 06-09-2010 më 18:00
    Burri 1 X flet !

  2. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    France
    Postime
    263
    *******************
    Ndryshuar për herë të fundit nga muslim_ks : 06-09-2010 më 18:10

  3. #3
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    nuk po e kuptoj se cfare kerkon nga kjo leter e hapur............
    pervec disa citimeve dhe disa replikave te tua,qe eshte e drejta jote te mbrosh ate qe ti beson nuk shoh ndonje tjeter gje
    Ti kerkon qe ne tiu kundervihemi ketyre personave qe ti permend sepse kane mendim ndryshe nga i yti??????????

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Bravo i lumte Gerrard73, Darius, Matrix, e te tjere.
    Sepse ky forum duhet te pastrohet nga ijnorantet e mesjetes, qe kane dale e plluskojne ne siperfaqe te ujit si ato fekalet e thata.

  5. #5
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    Edhe une jam po i ketij mendimi, me duket se ky forum nuk eshte aspak shqiptare,por me teper me duket krishter, e them kete vetem duke shiquar tek forumi i feve ,ku tej mase disa anetare te besimit krishter ,jo qe tallen por edhe nencmojne dhe ofendojne ne menyrat me te poshtra qe nuk e ben as kafsha ate.
    Eshte normale te dikutohet por eshte jo normale qe disa anetare te sillen ne ate menyre aq te ulet dhe idiotike, CHINO,MAFIA,IL-SANTO, dhe shume te tjere qe nderojne emrat dhe brenda disa javesh paraqiten ne forum me emra te ri por me fjale te njejta.
    Une propozoj deri tek administratori qe te perjashtohen te gjithe ata qe perdorin fjalor rrugaci e jo disa te perjashtohen ndersa disa te tolerohen akoma te vazhdojne ne forum me fjalor nga me te felliqur.

  6. #6
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    Edhe une jam po i ketij mendimi, me duket se ky forum nuk eshte aspak shqiptare,por me teper me duket krishter, e them kete vetem duke shiquar tek forumi i feve ,ku tej mase disa anetare te besimit krishter ,jo qe tallen por edhe nencmojne dhe ofendojne ne menyrat me te poshtra qe nuk e ben as kafsha ate.
    Eshte normale te dikutohet por eshte jo normale qe disa anetare te sillen ne ate menyre aq te ulet dhe idiotike, CHINO,MAFIA,IL-SANTO, dhe shume te tjere qe nderojne emrat dhe brenda disa javesh paraqiten ne forum me emra te ri por me fjale te njejta.
    Une propozoj deri tek administratori qe te perjashtohen te gjithe ata qe perdorin fjalor rrugaci e jo disa te perjashtohen ndersa disa te tolerohen akoma te vazhdojne ne forum me fjalor nga me te felliqur.
    I ke la duart ti qe shkrojte emrin tim aty?????

    Skam meshire per injorancen prandaj duhet te perjashtohem????

    Lutju allahut se mos u mbush mendjen te me perjashtojne.

    Eh medet kemi 6 vjet ne forum edhe kemi kalu me se miri vini ju kamikaze edhe doni te vini rregulla te reja.

    Ti edhe ai shoku jot mbyllni letren se e keni akoma hapur vini bishtin nen shale edhe mos u ndjeni se eshte FORUMI SHQIPTAR edhe jo Forumi myslyman apo taleban apo turk apo arab.

    Shqiptaria nuk dallohet ne baze te fese.
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  7. #7
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    ska per t'pas ndonjehere xhami n'mes te nyc, as ketu ska tolerance ndaj jush. Lol

  8. #8
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    Citim Postuar më parë nga IL__SANTO Lexo Postimin
    I ke la duart ti qe shkrojte emrin tim aty?????

    Skam meshire per injorancen prandaj duhet te perjashtohem????

    Lutju allahut se mos u mbush mendjen te me perjashtojne.

    Eh medet kemi 6 vjet ne forum edhe kemi kalu me se miri vini ju kamikaze edhe doni te vini rregulla te reja.

    Ti edhe ai shoku jot mbyllni letren se e keni akoma hapur vini bishtin nen shale edhe mos u ndjeni se eshte FORUMI SHQIPTAR edhe jo Forumi myslyman apo taleban apo turk apo arab.

    Shqiptaria nuk dallohet ne baze te fese.
    Une cdo here jam i paster dhe ne kete drejtim nuk kam problem sepse nuk perdori leter higjienike por uje ,nuk diskutohet per meshire,por diskutohet per nje fenomen qe eshte paraqitur tek ju,mendjemadhesia .

    Nuk e kam ndermend te diskutoj me ty sepse nuk dua te uli veten ne nivelin tend aq te ulet te kultures se dialogut ,fjala e pare e ytja eshte ofendim dhe per te dyten dhe te treten nuk behet fjale.

    Ky eshte forum shqiptare,por jo edhe forum KATOLIK ,I VATIKANIT , SERBISE APO I GREQIS shqiptari nuk eshte shqiptare nese e fyen shqiptarin tjeter vetem pse nuk i takon fese suaj, ndersa ju e beni kete gje duke u tallur dhe ofenduar.
    Gjeja me te cilen nje njeri mund te barazohet me kafshen eshte jo arsimimi, jo toleranca , dhe jo edukata familjare

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    pse e kan prijashtue gimche-en , SystemA edhe Hard Style !!???

  10. #10
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    Une cdo here jam i paster dhe ne kete drejtim nuk kam problem sepse nuk perdori leter higjienike por uje ,nuk diskutohet per meshire,por diskutohet per nje fenomen qe eshte paraqitur tek ju,mendjemadhesia .

    Nuk e kam ndermend te diskutoj me ty sepse nuk dua te uli veten ne nivelin tend aq te ulet te kultures se dialogut ,fjala e pare e ytja eshte ofendim dhe per te dyten dhe te treten nuk behet fjale.

    Ky eshte forum shqiptare,por jo edhe forum KATOLIK ,I VATIKANIT , SERBISE APO I GREQIS shqiptari nuk eshte shqiptare nese e fyen shqiptarin tjeter vetem pse nuk i takon fese suaj, ndersa ju e beni kete gje duke u tallur dhe ofenduar.
    Gjeja me te cilen nje njeri mund te barazohet me kafshen eshte jo arsimimi, jo toleranca , dhe jo edukata familjare
    shiki shiki java me keto qe me the me bere te reflektoj thelle.

    Ju kam per tju perbuzur edhe urryer gjithmone.
    keshtu qe mos u perpiq me ligjerata te kota.Eshte betej e humbur.Llogjika juaj eshte 0000000000000000000000000000000.

    Keshtu qe vazhdoni me ato pippe mentali tuajat se une do ju lej te vdisni ne injorancen tuaj.


    P.s PINK te ndertohet xhamia ne mes te New York u bera une kamikaze. LoL
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  11. #11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    Citim Postuar më parë nga IL__SANTO Lexo Postimin
    shiki shiki java me keto qe me the me bere te reflektoj thelle.

    Ju kam per tju perbuzur edhe urryer gjithmone.
    keshtu qe mos u perpiq me ligjerata te kota.Eshte betej e humbur.Llogjika juaj eshte 0000000000000000000000000000000.

    Keshtu qe vazhdoni me ato pippe mentali tuajat se une do ju lej te vdisni ne injorancen tuaj.


    P.s PINK te ndertohet xhamia ne mes te New York u bera une kamikaze. LoL
    Perse i ik ballafaqimit me tekstin qe shkrva larte?nuk do te komentosh se ste vjen mire ,e dija kaq e keni ju, kur ju zene ngushte SHIKI SHIKI JAVA

  12. #12
    Citim Postuar më parë nga busavata Lexo Postimin
    pse e kan prijashtue gimche-en , SystemA edhe Hard Style !!???
    ç'sihariq te mire na dhe mer çun. keta jane ay llumi i injorances kosovare.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  13. #13
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    Perse i ik ballafaqimit me tekstin qe shkrva larte?nuk do te komentosh se ste vjen mire ,e dija kaq e keni ju, kur ju zene ngushte SHIKI SHIKI JAVA
    Po ca ballafaqimi tjeter kerkon.Do te thuash se je shqiptar?Nuk je.
    Tjeter?
    Ne vend te ankohemi neve se na po na cani te ashtuquajturin ne cdo teme ankoheni juve.
    Eh medet.

    Keni ankesa per ketu??

    Lutjuni allahut me mendere perpjet mos ju nis ndonje meteor ne vend te mire.

    Tjeter cfare do te te shpjegoj.
    Qe feja juaj eshte vendosur vetem me dhune edhe luftra?
    Qe dhuna eshte produkt i injorances??
    Qe po te besh lidhjen feja eshte per njerezit e pamend?
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    ç'sihariq te mire na dhe mer çun. keta jane ay llumi i injorances kosovare.
    pse !? , SystemA asht nga Shqiprija , Hard Style nga Kosova ndersa Gimche me duket se asht nga Maqedonia...
    per mendimin tim kan qen shum antarë aktiv edhe tolerantë...

  15. #15
    Forumi shqiptar eshte i hapur per te gjithe shqiptaret, pavarsisht nga idete, fete apo krahinat. Por ne te njejten kohe ka disa rregulla dhe misionin e tij, qe te gjithe anetaret e rregjistruar duhet t'i respektojne. Nje nder to eshte edhe uniteti kombetar. Mendimi eshte i lire dhe i hapur, perkatesia fetare mund te shtyj te adhurosh nje fe apo nje tjeter, por nuk te jep te drejten te ulesh poshte figurat kombetare.

    Nuk mbahet ndonje "rregjister" per perqindje perjashtimesh ne baze fetare, prandaj lerini hipotezat pa baza. Te gjithe ata qe kane shkelur rregullat, jane perjashtuar.
    Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

  16. #16
    Citim Postuar më parë nga The_Capital Lexo Postimin

    Keto përjashtime tendencioze bëhën ndaj atyre anëtarëve që është vërejtur se nuk janë brenda kufijve shtetëror të Shqipërisë, mirë i takojnë viseve tjera si Kosova, Ilirida, Malësia, Kosova lindore apo Çamëria kjo me të vetmen arsye sepse keta njerëz me fuqinë e tyre intelektuale u bëjnë ballë dhe janë rival të përbetuar të atyre që nxitin urrejtje ndër-shqiptare, duke thirrur popullin shqiptar që t'i urrej shqiptarë, në veçanti ata të besimit Islam.

    Gjatë kësaj teme do të sjell fakte se si disa anëtarë kanë thirrur në urrejtje ndër-shqiptare, kanë ofenduar në baza etnike dhe fetare dhe prapë se prapë, nuk përjashtohen, por sillen vërdallë në forumin shqiptar, kjo për të vetmen arsye sepse Darius nuk merr mundin t'i përjashtoj anëtarët që i përkasin besimit katolik, ani pse në agjendat e tyre shihet se kanë tendenca për t'a përçarë popullin shqiptar.




    Gjatë kontakteve me moderator kemi vërejtur shumë elemente kontradiktore, ka nga ata moderator që janë tolerant dhe shembull për mirë sikur Albo dhe EdiR, por ka edhe nga ata që janë të njëanshëm dhe favorizojnë vetëm katolikët, sikur Darius dhe Matrix.
    Si zakonisht jane disa ketu qe qurraviten pa pushim (dhe cuditerisht jane gjithmone ata antare te besimit mysliman) qe po i shkelen te drejtat apo po persekutohen per hir te besimit . Kjo eshte gjeja me e pavertete dhe me e paskrupullt qe mund te thuhet. Askush nga shqiptaret qe shkruajne ne kete forum nuk perjashtohet per hir te besimit. Dhe kjo ka nje shkak shume te madh: Vete administratori i ketij forumi, Albo eshte shume besimtar dhe si i tille nuk ka lejuar, nuk lejon dhe nuk ka per te lejuar kurre perjashtime te antareve per hir te besimit te tyre fetar, qofte ky dhe ndryshe nga ai i vete administratorit. Le te supozojme per nje moment qe ne si smod abuzojme me pozicionin tone dhe per inate fetare perjashtojme x apo y antar. Vete Albo qe kontrollon punen tone rregullisht, nuk do te na kishte lejuar te aplikonim kete lloj mase. Tjetra, shikoj qe permendet emri im pa kriter dhe ka ardhur nje moment qe sdua te degjoj me pellitje apo qurravitje sidomos nga antare qe nuk i kane dhene asgje ketij forumi perpos llafeve boshe, sherreve, ofendimeve e postimeve komplet boshe. Stafi i Forumit Shqiptar ka 2 administrator, Albo dhe Fiori si dhe 4 smod, Shigjeta, D@mian, EdiR dhe une. Pra jane gjashte persona qe kane akses te plote per te perjashtuar cdo antar qe ben shkelje. Fakti qe une jam shume aktiv ne forum persa i perket moderimit te tij sdo te thote se une i ve vulen cdo perjashtimi qe behet. Tjetra, flitet per favorizime katolikesh apo ku di une cfare. Une si Darius sipas tradites familjare i perkas besimit ortodoks por personalisht nuk i perkas asnje feje, pra nuk besoj ne asnjeren nga fete. Kete e keni te qarte. Nuk me behet vone se te kujt besimi jeni, nese shkelen rregullat e ketij forumi dhe nese demtohet gjithe ajo pune e bere nder vite per te ngritur kete komunitet virtual ne nivelet qe eshte, do perjashtohet cdo antar qe e meriton, i kujtdo besimi qofte ai.

    Kemi vërejtur se anëtari gimche asnjëherë nuk ofendon i pari, pa ofenduar dikush, pyetja që lind automatikisht nga logjika jonë është: Pse nuk dënohet njejtë edhe anëtari që e filloj këtë ofendim?!
    Nuk dua të mendoni se ketu jam për të folur vetëm për gimche-n, ky është njëri, mbase më i thjeshti ndër ne, por kështu ndodhi edhe me anëtarët Uvejsa, Gj.Fishta, evev, Black_Mamba, ebu_abdulaziz etj. etj. etj.
    Kush je ti qe paske verejtur qe antaret e permendur ketu nuk paskan ofenduar dhe na qenkan te kulluarit e te nderuarit? Me cfare kriteresh kujton ti se mirembahet ky forum dhe qe kur antaret na kerkokan llogari se pse apo si perjashtohet njeri dhe tjetri? Do te mesosh pse jane perjashtuar ata antare? Dergoji nje e-mail dhe ta shpjegojne arsyen pse. Askush nga stafi ska per detyre te sqaroje dhe aq me shume te pergjigjet per masat qe merr. Kjo te jete e qarte. Ju shikoni vetem 1 postim, ne i shikojme te gjitha. Ju shikoni vetem nje replike, ne i ndjekim te gjitha ato. Dhe ata qe na paraqiten ketu si te kulluar e te respektuar cuditerisht na dalin te jene e te shprehen me nje fjalor halabaku duke mos kursyer fyerje nga me te ultat as ndaj femrave. Kjo eshte njera nga arsyet, sic mund te jete shkelja e rregullave te tjera, nxitje e urrejtjes nderkrahinore, nxitja e rracizmit, ofendime dhe mosrespektime te figurave te nderuara kombetare etj. Po ndaloj pak tek kjo e fundit, nuk duhet harruar qe nje nga misionet e ketij forumi, i shkruar ose jo eshte ai i promovimit te atyre figurave qe na nderojne per emrin shqiptar, qe na japin krenari e na bejne te mbajme koken larte qe ne, si popull ndonese i vogel, dime te nxjerrim vigane qe t'i respektoje e nderoje bota mbare. Dhe nuk do lejojme kurre qe nje turme halldupesh, njerezish pa shtylle kurrizore e pa identitet te hedhin balte e te perjmerrin keto figura me te cilat jo vetem krenohemi por edhe i konsiderojme si te shenjta. Kjo te jete e qarte per te gjithe ata qe shkruajne ne kete forum.

    Gjithmone lexoj ankesa nga antaret e besimit mysliman. Ju nuk duhet te harroni qe ky forum nuk eshte forum islamik por shqiptar. Eshte forum qe i perket gjithe shqiptareve dhe nuk mund ti impononi as bindjet dhe as besimin tuaj pertej mases qe ju takon. E njejta qurravitje dhe vetviktimizim qe sheh sot neper bote nga myslimanet, paraqitet dhe nga keta antare ne kete forum. Me vjen keq por ky nuk mund te behet problem i gjithe forumit. Nese eshte problem i nje grupi fare te vogel, atehere ky grup duhet te kuptoje qe e ka te pamundur dhe skemi per tja lejuar t'i imponohet shumices. Nese nuk ndihet mire ne kete forum, shume mire mund te frekuentoje forume te tjera, madje do ndihen edhe me te lirshem e me te nderuar pasi aty mesa kam vene re, sharja dhe ulja e figurave kombetare, eshte karburanti kryesor qe i con perpara.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •