Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime

  Interviste me Blerina Arbana, drejtoresha e Shkolls s Mesme Kombtare t Baletit

  Nj femr q thuajse ka arritur gjithka n profesionin e vet, Master pr Balet moderrn, Master pr Balet Klasik, Drejtore e Shkolls s Mesme Kombtare t Baletit. Energjike, kurajoze shum e dhn pas profesionit, ajo n shkolln q drejton ka prcjell dashuri, duke e mbshtetur rezultatin n punn n grup. N punn e prditsheme nuk ka krijuar distanc me koleget, pasi me ta e lidh nj pun 17-vjeare.
  Jeta e saj sa sht e suksesshme, po ashtu dhe e mbushur me befasira. Sipas saj femra shqiptare po punon vazhdimisht pr arritjen e rezultateve pasi ende nuk e ka zn pozicionin e duhur n jet. Ajo sht pr bashkjetesn si nj domosdoshmri pr nj famije solide. Si plqen t miret me politik pasi sipas saj arti ka tjetr natyr q nuk i prqaset fare politiks.

  Intervistoi Albert Zholi


  Znj. Blerina, si lindi dshira pr tju prkushtuar baletit?

  Kjo dshir m lindi q n vogli. Babai im ka qen balerin dhe doja ti ngjaja atij. At ka ai dshironte t bhej po se realizoi dot pr disa arsye familjare, mendova ta vazhdoj un. At ka ai se realizoi si duhej mendoi ta transmetoj tek e bija. Q n moshn 4-5 vje ai shikoi se ecja n maj t gishtrijnve. Ndryshe si ecin fmijt e tjer kisha, por njkohsisht kisha dhe nj plastik t
  veant. Q n kt mosh ai m regjistron n cirkun e Tirans ku ishte dhe vllai im. Jemi nj familje q jemi marr me artin. Athere regjistroheshe n Pallatin e Kulturs nqs kishe t dhna pr artin. Babai m oi tek professor Bido q ishte shum i apasinuar. Njkohsisht u regjistrova dhe tek klubi sportiv 17 Nntori si gjimnaste. Deri n klasn e 4 mora kategorin e 3 dhe t dyt t gjimnastiks (akrobacis). Ishte Fatos Zajmi ai i cili i tha babit tim
  q un t shkputesha nga gjimnastika dhe t vazhdoja pr balerin. Im at u step dhe pse deshi q un t vazhdoja rrugn q ai la n mes. Isha pak e shkurtr, por prmasat trupore i kisha n harmoni t drejt. Pas nj jave u futa n konkurs n shkolln e baletit. Juria q ishin miq t babit diskutuan s pari se sht shum e shkurtr. Zoica Haxho q ka qen dhe balerina e par shqiptare m prkrahu pr talentin q shfaqa. . Un e fitova konkursin vetm pr cilsit e veanta q demostrova dhe pse isha e shkurtr.

  Kush jan themeluesit e shkolls s baletit?

  5 themeluesit e shkolls t cilt jan q n hyrje t saj n korridor. Ata mbeten ikona t ksaj shkolle. E hapn kt shkoll n nj moment t veant. Me kt shkoll u thyen tabun pr vajzat, pasi ende tek ne sishte prhapur kjo shkoll dhe femrat shiheshin si jasht ktij professioni. Themeluesit e shkolls ishin Ganimet Vendreshi, Zoica Haxho, Besim Vorpsi, Agron Aliaj, Xhemil Simixhiu (i shoqi i Ganimet Vendreshs t cilt u dashuruan kur shkuan n Mosk). T 5 kan studiuar n Mosk dhe kt shkoll t tyre
  e pasqyruan denjsisht duke hapur shkolln e baletit n Shqipri. N at periudh vajzave kur krcenin u hidhnin dhe acid npr fustane vetmn e vetm q ky specialitet arti to s prhapej. Pra ishte tabu. Pikrisht kta 5 nismtar apo pioner t baletit shqiptar hapn shkolln n vitin 1957.

  Kur fillonte shkolla dhe cila sht mosha m e prshtatshme pr balerin?

  Fillonte n klas t 5 deri n vit t katrt, pra 8 vjet. Kam pas dy msuese, Arjana Pertena dhe Nerminin (zysh Piti)e cila na godiste me shkop kur se bnim mir. Ajo na thoshte kur ha shkopin, se bn m at gabim. Ska shkoll t Lart pr balerin. Pra me 8 vjet shkoll je i aft e aft t ngjitesh n sken dhe t demostrosh. Pasi rritet mosha humbet konstrukti, kapaciteti. Ke nj mosh t caktuar q t jesh n sken si balerin. Sa m shum rritet mosha aq m pak koh t ngelet t rrish n sken. Mosha sht 8 deri n 40 vje.
  Prandaj un vazhdova shkolln e lart pr koreografe. Aty studiuova 4 vjet. Baletmajestr Sknder Selimi m ka ndihmuar shum.

  Pas prfundimit t studimeve ku shkuat?

  Kur mabrova shkolln e lart ishin vitet e vshtira. Ilir Shaqiri dhe Rezarta Sulejmani kan qen miqt e mi t mir t cilt punonin n nj cirk n Itali. Rezarta ishte shoqja ime e klass. Ata m ftuan q dhe un t shkoja n Itali. Ata punonin n cirkun Nando Orfej nj nga cirqet m t sukseshme q ka Italia. Un u ftova t punoja si balerin pasi m bn nj ofert t mir. N at periudh n Shqipri nuk kishte pun dhe e pash si zgjidhjen e vetme. Albi Nako ishte nj tjetr shqiptar q debutonte me sukses n at cirk. Po
  dhe spe paguhesha mir, srishmi nuk e gjeja veten. Pasi kur mendoja se studjova 8 vjet balet klasik dhe 4 vjet koreografi, m dukej se nuk isha n pozicionin e duhur. Skisha ku t krceja. Aty ndenja nj vit. Pra, n vitin 1992, mbarova studimet, n vitin 1993 ndenja n Itali dhe n vitin 1993 u ktheva n Shqipri si pedagoge n Shkolln e Baletit.

  Pra nuk jeni shkputur m nga shkolla e baletit?

  Jo. Q n vitin 93 deri tani, kam 17 vjet n kt shkoll, m sht br si shtpi e dyt.

  Cili sht parimi juaj i puns si pedagoge?

  Pyet pr afr nuk di. Nuk sht turp t pyessh. Kt u them dhe nxnsve t mi. Nuk sht e leht t msosh pa pyetur. Sepse dhe vet dhe si nxnse dhe si pegadagoge se kam pas t leht. Mukadez Erebara ka qen pedagoja ime e filimit, kur fillova si asistente. Qysh nga ajo koh (pra viti 1993) nuk ka egzistuar m t qnurit asistente. sht e vshtir t jesh pedagoge sa mbaron nga bankat e shkolls. Ske prvoj, msimdhnia sht art me vete, etjPedagogjia mbetet pedagogji.

  Cila nga nxnset e tua mbetet m rezultativja?

  Ledia Sula e kam marr q n klas t 5 . Tashm ajo punon n TOB. Kur do vendosnim n sken nj akt t baletit Bajadera, Baletmaestri i madh rus Vallukin tha, se kjo sht nj balerin e arrir, e lindur

  Si je lidhur me Baletmaestrin rus Evgjeni Vallukin?

  Zaharov sht balerini m i madh rus. Profesori im Sknder Selimi ishte i ftuar nderi n Mosk n 100 vjetorin e tij. Ishte nntor i 2007. Profesori m krkoi ndihm financiare dhe donte q t shkoja me t. Vendosa t merrja dhe baban q e ka pas ndrr t shkonte n Rusi. Aty u njoha me bab e bir Vallukin . Baletmaestro Evgjeni Vallukin ishte Shef i Katedrs s Baletit Gitis Mosk. Ai ishte koreograf, ishte autor tekstesh, Baletmaestro, kishte nj autoritet t padiskutueshm. I biri ishte balerin. N zyrn e tij mbeta e
  mrekulluar. Zyra ishte mbushur me foto balerinsh dhe koreografsh. N nj cep mbeta. Ishte fotoja e koreografit Panajot Kanai. Ai foli me konsiderat pr t. Me shum respekt. Un kur do ndahesha i thash: 5 ikonat e shkolls s baletit shqiptar kan studiuar n Mosk, do t desha q ju t vinit n Tiran. T jap fjaln q nqs realizoni ndonj bashkpunim apo ndonj projekt, do t vij. Krijova mundsit dhe ai erdhi. Ai sht i ftuar n shkollat m prestigjioze botrore t baletit ku dhe n Japoni ka hapur nj shkoll. Ai u muar me detajet e baletit Bajadera nj akt prej t cilit e vura n sken. Punonoi mbi 12 or n dit. Pr nj gisht se si do t mbahej ai merrej 2 or. Ftesa ju b me rastin e 50-vjetorit t shkolls s baletit, ku bm nj mbrmje GALA n TOB.

  Cilat lnd nuk njihen n shkolln ton t baletit?

  Tek ne njihet vetm baleti klasik, ndrsa baleti modern nuk njihet dhe nuk jepet si lnd. Por, n rast se nj nxns e njeh mir baletin klasik ai mund t prshtatet shum leht me baletin modern- xhaz, konteporan. Dhe e kundrtaPor si lnd sht ln e hapur. Anila Braho nj pedagoge q ka studiuar n Itali ka filluar ta jap tashm si lnd t re..

  Keni mbi 5 vjet q jeni Drejtore e Shkolls s Baletit, si ju duket ky post?

  Ssht se m ka dhn ndonj knaqsi t jashtzakonshme. Ndihem mir brenda asaj q jam brenda profesionit tim dhe jap srishmi msim. Ndihem e rrethuar nga miqt e mi dhe do t jem drejtuese deri n at koh sa t mos prsris vetveten. Pra deri n kohn q t mos rigjeneroj. Tek ne sht br rituale dhnia e koncerteve dhe un e kam vazhduar kt tradit, sidomos ne fundviti q bjm nj koncert si shkoll GALA. N pozicionin q jam duhet t kihet parasysh q nj drejtuese e mir duhet t jet nj menaxhusese e mir. Detyra q vura si shkoll apo risija n koncertet Etyd gjat ktij viti ishte
  gjithprfshirja. Pra me nxns t mir por edhe ata q jan pak m dobt. Tabloja q duhet t ket do klas sht q t jen t gjith n sken, ssi klas, pa prjashtime nxns t mir apo t dobt.

  Keni menduar t merreni ndonjher me politik?

  Jo! Ne artistt jemi antipolitik. Politika m e mir e jona sht t brit art. Ndjehem shum mir n profesionin q kam. Po t mirrem me politik do largohem nga arti dhe artisti i thot gjrat tro, ashtu si nuk i thot nj politikan.

  Ju keni nj pozicion t lakmueshm q do ta donte do femr. A mendoni se sot femra shqiptare, ashtu sikundr jeni ju e kan zn pozicionin e duhur n shoqri?

  Un flas pr veten time. Jemi nj familje artistsh. Kam xhaxha Reshat Arbann q spo bj koment. Kam vajz teze Zana Turkun. N kt kndvshtrim do t them se njeriu do mbjell do t korr. Pra edhe femra sot, po punoi, nqs sht largpamse do t arrij at q krkon. Puna, kmbngulja e on femrn t arrij rezultate. Pra femra duhet t dal mbi veten, prndryshe sdo ta gjej rrugn e duhur. Sot femra shqiptare po prparon, por prap se ka arritur at q i takon. Femra sht m e zgjuar se mashkulli (qesh).

  Mendimi juaj pr bashkjetesn?

  Mua m plqen bashkjetesa. Un kam bashkjetuar vet pasi kam pas nj dashuri 10 vjeare. Kshtu arrin t njohsh njeriun me t cilin do t jetosh. Kjo njohje shrben pr shum arsye. Ti do njihesh me nj njeri q jeton n nj familje tjetr, me nj njeri q ka botkuptim apo shije t tjera. Nqs kto plqehen kurorzohet me martes.

  Cfar librash keni botuar?

  Un kam botuar dy libra (nj bashkautore). Libri i par titullohet Atje ku plazmohet arti dhe Artet, pr arsimin e mesm t prgjithshm.

  Cfar doni t prcillni me librin tuaj t par?

  Ky libr ka si synim t evidentoj tr ato vlera, q prmes metodikave t konsoliduara prej ajks s specialistve t baletit shqiptar, u pruan me pastrti n gjeneratat e nxnsve-balrin. Libri flet me nj gjuh t qart e t shtrir, me tendencat e nj rrjedhe t leht artistike, por edhe me zrin actual t atyre q strukturuan baletin e formative shqiptare.

  Shpesh flitet p prdorim droge n radht e nxnsve t shkaollave t mesme. N shkolln tuaj a ka pasur raste t tilla?

  Apak. Kt se them pr justifikim. Ju e pat qysh n hyrje se ccfar rregulli dhe disipline ka n kt shkoll. suesit dhe gjith stafi jan tepr krkues. Pastaj, duhet t theksoj se profesini yn sht nj pofesion q kkron shum prqndrim, shum forc fizike n qndrueshmri, krkon pun me orar t zgjatur, kshtu q kush ndjek kt rrug, detyrimisht sht I vetprjashtuar nga kjo shkoll. Baleti nuk e pranon drogn. N kt profesion rrugt jan t ndara.

  Derguar per Forumin Shqiptar nga Albert Zholi
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime n 70 postime
  E kam takuar kte vit Blerina Arbana,kur isha me pushime,me te vertete me ka pelqyer si femer dhe si e drejtonte shkollen,esht me te vertet nje femer qe nuk perton ne punen e saj,me pelqente se dhe gjerat i thonte tro me do njeri,dhe te gjith kishin shum respekt, kur e shikoja qe me nxesit e vet kercente kur bejshin prova,mendoja,po kjo ku e gjen gjith kte fuqi,gjith kte energji,dhe me te vertet dhe me koleget e saj ishte e thjesht:)

  I uroj suksese te metejshme Bels:) :)
  Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •