Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 17 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime

  Vlera e kohės

  Vlera e kohės

  “Deri sa mos ta ndryshojnė (pozitivisht) gjendjen e tyre”  VLERA E KOHĖS  Profesor:
  Amr Halid  Pėr botuesin ERIXH LIN-NESHRI

  Pėrktheu:
  Dr. Musli Vėrbani

  Kaēanik
  2005  Hyrje

  Falėnderimet vetėm pėr Allahun,
  Atė e falėnderojmė,
  Prej Tij ndihmė kėrkojmė,
  Prej Tij kėrkojmė tė na falė gabimet tona.
  Allahut i mbėshtetemi ta na mbrojė nga tė kėqijat tona dhe tė kėqijat e veprave tona.
  Kė e udhėzon Allahu, ai nuk humbė,
  Kė e humbė Allahu, pėr tė nuk ka udhėzues.  * * *

  Vėlla i nderuar!
  Gjatė kėtij fjalimi do tė jetoj sė bashku me ty dhe me njė ēėshtje tė rėndėsishme, dhe me vlerė, e cila ėshtė e ndėrlidhur fort me besimin (imanin) nė Zotin e Lartmadhėruar.
  Kjo ēėshtje e ka vlerėn atėherė kur tė jemi tė bindur dhe veprojmė me tė.
  Kjo ēėshtje e ka vlerėn atėherė kur jeta jonė ėshtė e stolisur me tė dhe veprohet me tė.
  Kjo ēėshtje ėshtė serioze dhe e rėndėsishme qė do tė thotė tė kujdesemi pėr kohėn, ta shfrytėzojmė kohėn pėr ta fituar kėnaqėsinė e Allahut.
  Patjetėr duhet qė kohėn ta kalojmė nė dėgjueshmėrinė ndaj Allahut, ta shfrytėzojmė nė atė qė na sjell kėnaqėsinė e Allahut, ta shfrytėzojmė qė tė na shpėtojė nga zjarri i xhehenemit dhe tė na shpie nė xhenet.
  Patjetėr duhet qė kohėn ta shfrytėzojmė maksimalisht nė punė tė mira dhe tė dobishme, nė kėnaqėsi tė Allahut tė Lartėmadhėruar, spese ēdonjėri do tė jep pėrgjegjėsi pėr jetėn (kohėn) e tij si e ka kaluar.
  Transmeton Ibni Mes`udi nga Muhamedi a.s. se ka thėnė:
  “Nė Ditėn e Kijametit asnjė kėmbė e birit tė Ademit nuk do tė lėvizė para Zotit tė Lartėmadhėruar pa dhėnė pėrgjegjėsi (pa u pyetur) pėr pesė ēėshtje:
  - pėr jetėn (kohėn) e tij si e ka kaluar,
  - pėr rininė e tij si e ka shfrytėzuar,
  - pėr pasurinė e tij si dhe ku e ka fituar dhe si e ka shpenzuar, dhe
  - pėr ēka ka punuar, dhe ēka ka mėsuar”.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  VLERA E KOHĖS NĖ ISLAM

  Vėlla i nderuar! A e se cila ėshtė begatia mė e madhe qė ta ka dhuruar ty Allahu pas fesė islame?!
  - A mos ėshtė pasuria, apo fėmijėt, pozita, apo pushteti, bukuria, apo dituria, apo ndoshta shėndeti?!
  Vėlla i nderuar! Tė gjitha kėto janė begati tė mėdha pėr tė cilat nuk duhet falėnderuar pandėrprerė Allahun dhe prapė nuk mjafton ai falėnderim. Ka edhe begati tė tjera tė shumta tė cilat as qė mund t`i numėrojmė, mirėpo tė gjitha ato begati tė sipėrpėrmendura nuk janė begatitė mė tė mėdha tė njeriut.
  Begatia mė e madhe tė cilėn ia ka dhuruar Allahu robit tė tij pas Islamit ėshtė begatia e kohės, sepse koha ėshtė hapėsira (vendi) ku bėhet adhurimi (ibadeti), sikurse kemi shumė, e shumė adhurime (ibadete) tė cilat janė paraparė vetėm nė kohė tė caktuara.
  Vėrtet koha nėse shfrytėzohet pėr atė qė ėshtė e paraparė, atėherė e ngritė njeriun nė shkallė tė larta dhe nė vendet e ēmueshme, dhe tė lavdėruara tė xheneteve tė larta.
  Vėrtet koha ėshtė begatia mė e madhe, mirėpo shumica e njerėzve kėtė nuk e dinė.
  Vėrtet koha ėshtė begatia mė e madhe, mirėpo shumica e njerėzve nuk janė falėnderues.
  Vėrtet koha ėshtė begatia mė e madhe, mirėpo shumica e njerėzve e ēmojnė dhe e humbin veten e tyre.
  Vėrtet koha ėshtė begatia mė e madhe, mirėpo pėr ēudi shumica prej neve, qė tė mos them tė gjithė ne nuk e ndiejmė kėtė begati tė madhe dhe nuk e llogaritė si begati prej begative mė tė ēmuara. Vėrtet Umeti nuk e llogaritė se koha ėshtė mė e ēmuarja dhe mė e vlefshmja pėr tė qenė Umeti mė i ēmuari, dhe mė i vlefshmi nė tėrėsi.
  Vėre kėto ēka po ju them:
  Pėr betimet mė tė shpeshta tė Zotit tė Lartėmadhėruar nė Librin Fisnik (Kur`an) janė pėrbetimet nė kohėn dhe ēka kanė tė bėjnė me kohėn. Allahu i Lartėmadhėruar nuk pėrbetohet nė diēka ēka nuk ka vlerė tė madhe, por vetėm nė atė ēka ka vlerė tė posaēme. Vėrtet Allahu ėshtė pėrbetuar nė kohėra tė shumta dhe Zoti i Lartėmadhėruar thotė:
  “Pasha natėn kur errėsohet nė tėrėsi”. (El-Lejl, 1)
  “Pasha ditėn kur shpaloset nė tėrėsi”. (El-Lejl, 2)
  “Pasha paraditen! Pasha natėn kur shtrinė errėsirėn!”. (Ed-Duha, 1-2)
  “Pasha diellin dhe ndriēimin e tij kur bėn dritė! Pasha hėnėn kur pason pas tij (pėr tė ndriēuar prej tij)”. (Esh-Shems, 1-2)
  “Pasha kohėn! Vėrtet njeriu ėshtė nė (njė) humbje tė sigurt”. (El-Asr, 1-2)
  “Betohem nė kuqėrrimin e horizontit pas perėndimit tė diellit,
  Betohem nė natėn dhe ēka ajo tubon”.
  (El-Inshiak, 16,17)
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Vėshtro dhe analizo kėto ēėshtje!

  Tė gjitha obligimet nė islam janė tė ndėrlidhura me kohėn, pra koha ėshtė vendi apo hapėsira e ibadetit (adhurimit).

  Shembull: Namazi.
  Zoti i Lartėmadhėruar thotė:
  “... Vėrtet namazi ėshtė obligimi nė kohė tė caktuar pėr besimtarėt”. (En-Nisa, 103)

  “Transmeton Abdullah bin Mes`udi se e ka pyetur Muhamedin a.s. se cilat vepra janė mė tė dashura tek Allahu? Muhamedi a.s. ėshtė pėrgjigjur:
  - Namazi nė kohėn e vet.
  Pastaj cilat?
  - Pėr t`u sjellė mirė dhe nderimi i prindėrve.
  Pastaj cilat?
  - Lufta nė rrugėn e Allahut.
  Ibni Mes`udi tregon se po ta kisha pyetur mė shumė do tė tregonte mė shumė pėr to”.


  Njė shembull tjetėr: Zekati.
  Zoti i Lartėmadhėruar thotė:
  “Hani nga frytet kur tė piqen dhe bėhen fryte tė shėndosha dhe jepne atė ēka e keni pėr obligim me dhėnė (zekatin) ditėn e tė korrurave (tė mbledhurave) dhe mos e teproni, vėrtet Allahu nuk i do teprimtarėt”. (El-En`amė, 141)

  Shembull: Agjėrimi.
  Zoti i Lartėmadhėruar thotė:
  “O ju qė besuat, agjėrimi (saum) u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm.
  (jeni tė obliguar pėr) Ditė tė caktuara, e kush ėshtė i sėmurė prej jush ose ėshtė nė udhėtim (e nuk agjėroi), atėherė ai (le tė agjėrojė) mė vonė aq ditė. E ata qė i rėndon ai (nuk mund tė agjėrojnė), janė tė obliguar pėr kompensim, ushqim (ditor), i njė tė varfėri, ai qė nga vullneti jep mė tepėr, ajo ėshtė aq mė mirė pėr tė. Mirėpo, po qė se dini, agjėrimi ėshtė mė i mirė pėr ju.
  (ato ditė tė numėruara janė) Muaji i Ramadanit qė nė te (filloi tė) shpallet Kur`ani, qė ėshtė udhėrrėfyes pėr njerėz dhe sqaruesi i rrugės sė drejtė dhe dallues (i tė vėrtetės nga gėnjeshtra). E kush e pėrjeton prej jush kėtė muaj, le tė agjėrojė, ndėrsa kush ėshtė i sėmurė ose nė udhėtim, le tė agjėrojė aq ditė nga ditėt e mėvonshme. All-llahu me kėtė dėshiron lehtėsim pėr ju, e nuk dėshiron vėshtirėsim pėr ju. (tė agjėroni ditėt e lėshuara mė vonė) Qė tė plotėsoni numrin, tė madhėroni All-llahun pėr atė se u udhėzoi dhe qė tė falėnderoni”.
  (El-Bekare, 183,184,185)

  Ēdo analitik dhe ēdo studiues kur ta lexojė pjesėn e ajetit fisnik “... ditė tė caktuara (tė kufizuara)...”, do ta kuptojė dhe do ta pėrjetojė nė vetvete se vėrtet Allahu i Lartėmadhėruar na porositė pėr t`i shfrytėzuar dhe pėr tė pėrfituar nga kėto kohėra tė bekuara, sepse kėto kohė janė tė pakta dhe nuk vijnė gjatė vitit, pėrpos njė herė.
  Transmeton Ebu Hurejre r.a. se Muhamedi a.s. ka thėnė:
  “Agjėroni me tė parėt e saj (Hėnėn e Re) dhe ndėrpritni agjėrimin me tė parėt e saj (Hėnė e Re tjetėr), vetėm nėse ndodhė qė tė jetė mjegull dhe errėsirė e madhe, atėherė muajin paraprak (para Ramazanit) Shaban plotėsojeni nė tridhjetė ditė”.

  Pra, “Agjėroni kur ta shihni Hėnėn e Re dhe ndėrpritni agjėrimin kur ta shihni prapė Hėnėn e Re” e cila ėshtė shenjė dhe pėrkufizim i kohės.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime nė 30 postime
  Se di por e para qė mė ra nė sy ishte ky nėnshkrimi jotė : dhe pėr atė as qė vazhdova ma tutje ,Dar di :
  Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi. Naim Frashėri
  Kėto janė thėnje tė mushrikėve shqiptar tė tarikatit bektashi.Dhe kjo fjalė ėshtė kufėr [mosbesim] dhe ėshtė ndesh me tė gjith parimet dhe normat fetare islame pasi ke kundėrshtuar ajetin Kur,anor ku e vetmja fe e pranuar te Allahu ėshtė vetėm islami,dhe Allahu na urdhėron qė tė ndahemi prej mushrikėve dhe kafirave me ajetin 4 tė sures Mumtehine ku Ibrahimi a.s ,ai qė ka vėrtetuar teuhidin,u distancua nga babai i tij dhe populli i tij sebeb se ata bėnin shirk Allahut.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Shembull: Haxhi.
  Zoti i Lartėmadhėruar thotė:
  “Haxhi (ėshtė obligim) nė muaj tė caktuar”. (El-Bekare, 197)
  Muhamedi a.s. ka thėnė:
  “Qėndrimi nė Arafatė ėshtė Haxhi”. (Sahih El-Xhamie, Albani, 3172)
  Pra kush nuk qėndron nė Arafatė, nuk e ka haxhin.

  Vėlla i nderuar!
  E sheh se tė gjitha obligimet tė cilat janė shtyllat e islamit, tė gjitha janė tė ndėrlidhura me kohėn qė Umeti ta di dhe ta kuptojė rėndėsinė dhe vlerėn e kohės!
  Vėllezėr! Vėrtet zbulimi i orės ėshtė zbulimi pėr tė cilin mė sė shumti ėshtė interesuar umeti islam, me qėllim qė prej saj (orės) tė pėrfitojė, tė pėrparojė dhe tė zhvillohet, sepse ata e kanė kuptuar seriozisht vlerėn dhe rėndėsinė e kohės.
  Shiko ēka mė ka ndodhur njėherė:
  “Pasi qė e kisha caktuar njė takim me njė tė huaj, u vonova 25 minuta (njė ēerek ore).
  Ai mė pyeti:
  - A falesh?
  - Iu pėrgjigja, Po.
  - A e ke kryer Haxhin?
  - Iu pėrgjigja Po.
  - A e agjėron Ramazanin?
  - Iu pėrgjigja Po.
  - A e falė namazin e Xhumasė?
  - Iu pėrgjigja Po.
  Ai tha: Ēudi me ēėshtjen e muslimanėve. Feja e tyre i nxitė nė njė ēėshtje vazhdimisht, ndėrsa ata qėndrojnė indiferent ndaj asaj ēėshtje”.


  Koha ėshtė dėshmi pėr njeriun nė Ditėn e Kijametit.
  Zoti i Lartėmadhėruar thotė:
  “Po pėr ata qė nuk besuan ėshtė zjarri i Xhehennemit. Ata as nuk gjykohen qė tė vdesin (tė rehatohen) e as nuk u lehtėsohet ndėshkimi. Kėshtu e ndėshkojmė secilin qė ėshtė shumė i pabesim.
  Dhe ata do tė klithin aty: “O Zoti ynė, nxirrna e tė bėjmė vepra tė mira, e jo si ato qė i bėnim!” Po a nuk u dhamė juve jetė aq sa qė ai ka dashur tė mendojė, ka mundur tė mendojė gjatė asaj kohe, madje juve u ka ardhur edhe pejgamberi, pra shijoni, se pėr zullumqarėt nuk ka ndonjė ndihmėtar”.
  (Fatir, 36,37)
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Vėlla i nderuar!
  Pabesimtarėt do tė dėshirojnė tė kthehen edhe njė herė nė kėtė botė, ta shfrytėzojnė begatinė e kohės me tė cilėn Zoti i Madhėruar i ka nderuar robėrit e tij, qė begatinė e kohės ta shfrytėzojnė nė adhurim ndaj Allahut, nė vepra tė mira, me qėllim qė tė shpėtojnė prej Xhehenemit dhe tė fitojnė Xhenetin.
  Transmeton Ibn Mes`udi r.a. se Muhamedi a.s. ka thėnė:
  “Nė Ditėn e Kijametit asnjė kėmbė e birit tė Ademit nuk do tė lėvizė para Zotit tė Lartėmadhėruar pa dhėnė pėrgjegjėsi (pa u pyetur) pėr pesė ēėshtje):
  - pėr jetėn (kohėn) e tij si e ka kaluar,
  - pėr rininė e tij si e ka shfrytėzuar,
  - pėr pasurinė e tij si dhe ku e ka fituar dhe si e ka shpenzuar, dhe
  - pėr ēka ka punuar, dhe ēka ka mėsuar”.


  Vėlla!
  Edhe pse mosha rinore ėshtė pjesė e veēantė e jetės sė njeriut, vetėm se ai posaēėrisht pėr atė pjesė tė kohės sė rinisė do tė jep llogari dhe do tė pėrgjigjet nė ditėn e Kijametit, sepse ajo ėshtė koha e strukturimit tė shtatit tė tij, siē thuhet: Koha e punės dhe e angazhimit, koha e suksesit dhe pėrparimit, koha e aktivitetit dhe e kuriozitetit.

  Mirėpo, pėrkundėr kėsaj, shumica prej nesh harxhon kohėn nė vepra tė padobishme, bile edhe nė atė ēka na dėmton shumė.
  Prej formave tė humbjes sė kohės janė:
  - Ulja dhe shtrirja pranė televizorit dhe pėrcjellja e programeve tė ndaluara.
  - Shėtitja me automjete pa nevojė ose endja nėpėr rrugė pa nevojė.
  - Leximi i revistave tė kota dhe tė padobishme duke pėrcjellė lajmet e artistėve, kėngėtarėve dhe tė humburve.
  - Duke ndenjur shtrirė dhe duke fjetur 12 orė e mė shumė.
  - Qėndrimi i femrave para pasqyrave kohė tė gjata duke u stolisur dhe duke u zbukuruar.
  - Duke kaluar orė tė tėra nė rrugė dhe restorante e kafiteri.
  - Duke kaluar orė tė tėra nė biseda telefonike, biseda tė padobishme deri nė orėt e vona tė mbrėmjes.
  - Nėpunėsit arab duke kaluar orėt e punės sė tyre nė ēėshtje tė panevojshme dhe tė padobishme.
  - Pjesa mė e madhe e rinisė sonė e kalon kohėn pa pasur ndonjė punė dhe pa pasur ndonjė qėllim tė caktuar.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Vėllezėr!
  Pas gjithė kėsaj, a meritojmė dhe a mund tė shpresojmė se Allahu tė na ngritė mbi popujt tjerė?!
  Ēdo njeri i cili e humb kohėn e jetės sė tij ai e ka humbur kohėn e umetit (popullit) tė tij.
  Nėse shikojmė sa kohė ėshtė humbur, pse ajo kohė tė mos ishte shfrytėzuar duke u sjellė me prindėrit, ndėrsa, ata tani veē kanė vdekur, koha e pėrkushtimit ndaj tyre ka shkuar dhe ka humbur rasti i bamirėsisė gjatė jetės sė tyre, humbje e madhe nga ajo kohė e humbur!
  Sa e sa vite kanė shkuar pa falė namaz, ndėrsa jeta ka ecur, sa humbje e madhe nga ajo kohė e humbur?!
  Sa e sa vajza e kanė vendosur mbulesėn mbi trupin e tyre, mė vonė janė penduar pėr tė kaluarėn e tyre.
  Sa e sa njerėz kanė mund tė shpėtojnė nga mėkatimi dhe pabesimi, mirėpo nuk kanė kėrkuar kėshilla nga njerėzit e mirė dhe thirrėsit e fesė, ndėrsa jeta (koha) e tyre ka ecur, sa humbje e madhe pėr kohėn e humbur?!
  Njė plak hyn nė xhami dhe i sheh se si tė rinjtė hynė nė xhami dhe fillon tė qajė pėr rininė e tij se si e ka kaluar, dhe nuk ėshtė falė, por ka filluar tė falet nė pleqėri.

  Vėllezėr!
  Ēdo gjė qė na ndodhė ėshtė rezultat i mospėrfilljes sė urdhrave tė Zotit tonė, rezultat i kohės sonė nė epshe, e jo nė adhurim.
  Vet koha ėshtė jeta. Vrasja e kohės (humbja e kohės) bėhet duke e harxhuar nė ēėshtje tė panevojshme dhe tė padobishme, duke e harxhuar nė lojė e hajgare dhe duke i plotėsuar epshet me gjėra tė ndaluara, duke kaluar kohėn nė moskryerjen e obligimeve dhe duke e kaluar kohėn nė vepra tė kėqija. Kjo ėshtė edhe vrasje e vet jetės. Ky ėshtė krim prej krimeve mė tė mėdha dhe shkatėrrim prej shkatėrrimeve.

  Vėllezėr!
  Nuk mundet ky Umet tė ketė udhėheqjen dhe krenarinė derisa jetėn e tij e kalon nė epshe, duke mos i kryer urdhrat e Zotit dhe duke vepruar llojet e ndryshme tė gabimeve dhe harameve.
  Ne meritojmė dhe shpresojmė qė prej Zotit tė Lartėmadhėruar qė Umetin tonė ta ngritė mbi tė gjithė popujt, atėherė kur ne i kthehemi Atij me sinqeritet, qė ta dėgjojmė Atė dhe ta sundojmė epshin, e mos t`i bėhemi shėrbėtor shejtanit, nė atė mėnyrė ne e ndryshojmė gjendjen nė tė mirė dhe nė atė ēka e kėnaq Allahun e Lartėmadhėruar. E atėherė kur Allahu i Lartėmadhėruar kėnaqet me ne, Ai na ngritė neve mbi armiqtė tanė, na ēmon neve dhe i nėnēmon ata tė cilėt na nėnēmojnė, sepse Zoti i Lartėmadhėruar “Nuk ndryshon gjendjen e njė populli derisa ai popull nuk e ndryshon gjendjen e tij”. (Err-Rra`d, 11)

  Vėlla i nderuar!
  Ta dish se ke pėr tė dhėnė pėrgjegjėsi para Allahut pėr ēdo sekondė, pėr ēdo ēast, bile edhe pėr ēdo frymėmarrje.

  Vėllezėr!
  A e dini se ēka ėshtė jeta?
  Jeta pėrbėhet prej viteve, pastaj vitet pėrbėhen prej muajve, pastaj muajt prej ditėve, ditėt prej orėve, ndėrsa orėt prej frymėmarrjeve.
  Shiko!
  Kush i humb frymėmarrjet i ka humbur orėt; kush i humb orėt, i humb ditėt; kush i humbė ditėt, i humb javėt; kush i humb javėt, i humb muajt; e kush i humbė muajt, i humb vitet; kush i humb vitet, e ka humbur jetėn e tij; e kush e humbė jetėn e tij, ai ėshtė prej tė humburve, ndėrsa e kundėrta ėshtė kėshtu:

  Kush i ruan dhe kujdeset pėr ēastet dhe frymėmarrjet, ai ėshtė kujdesur pėr orėt e tij; kush kujdeset pėr orėt e tij, ėshtė kujdesur pėr ditėt e tij; kush kujdeset pėr ditėt e tij, ėshtė kujdesur pėr muajt e tij; kush kujdeset pėr muajt e tij, ėshtė kujdesur pėr vitet e tij; kush kujdeset pėr vitet e tij, ėshtė kujdesur pėr jetėn e tij; e kush kujdeset pėr jetėn e tij ėshtė prej fitimtarėve. Vetė koha ėshtė jeta.
  Thuhet se koha ėshtė ari, ndėrsa unė them se koha ėshtė mė e ēmuar se ari, sepse ari humbet e gjetet, ndėrsa koha nėse humbet kurrė nuk mund tė rikthehet.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  KUJDESI I TĖ PARĖVĖ TANĖ NĖ SHFRYTĖZIMIN E KOHĖS NĖ KĖNAQĖSINĖ E ALLAHUT


  Omer Ibn Hattabi r.a. ka thėnė:
  “E kur flejė unė?! Nėse flejė natėn e humbi tė drejtėn (obligimin) ēka e kam te Zoti i Madhėruar, e nėse flejė ditėn e humbi tė drejtėn (obligimin) ēka e kam ndaj popullit”.

  Sead bin Muadhi,
  i cili ka pasur jetė tė bekuar dhe angazhim shumė tė mirė, islamin e ka pranuar nė moshėn tridhjetė vjeēare, ndėrsa ka ndėrruar jetė nė moshėn tridhjetė e shatė vjeēare, kurse koha e tij (vitet) nė islam nuk ka qenė mė shumė se shtatė vite, mirėpo nė momentin e vdekjes sė tij e kanė vlerėsuar banorėt e qiejve dhe tė tokės, sepse prej momentit tė pranimit tė islamit e ka kuptuar vlerėn e kohės dhe e ka shfrytėzuar kohėn nė kryerjen e detyrave ndaj Allahut tė Lartėmadhėruar.
  Transmeton Xhabiri r.a. se
  Muhamedi a.s. ka thėnė:

  “Ėshtė tronditur Arshi i tė Gjithėmėshirshmit nga vdekja e Sead bin Muadhit”. (Mutefikun alejhi)

  Transmeton Ibni Umeri r.a. nga Muhamedi a.s. se ka thėnė:
  “Ky ėshtė pėr tė cilin ka lėvizė edhe Arshi pėr vdekjen e tij dhe i janė hapur atij dyert e qiejve e tė tokės, dhe e kanė dėshmuar (kanė prezantuar nė vdekjen e tij) shtatėdhjetė mijė melek”. (Suneni Nesaijut, Sahih Xhamiu i Albanit, hadithi 6987)

  Vėlla!
  Mund tė pyet ndokush: Ēka ka punuar Suadi gjatė atyre shtatė viteve pėr ta arritur kėtė vlerė dhe kėtė gradė?
  “Ai prej momentit tė pranimit tė islamit e ka kuptuar vlerėn e kohės, ėshtė angazhuar gjatė tėrė kohės tė jetė nė detyrė dhe nė pėrkushtim ndaj Allahut dhe pėr kėtė arsye e ka nderuar mė fisniku – Allahu i Lartėmadhėruar, e kush mund tė nderojė dikė mė shumė se Allahu”?!

  Usamete bin Zejdi
  edhe pse ka qenė shumė i ri, ai qysh nė moshėn 16 vjeēare e ka udhėhequr ushtrinė muslimane.
  Transmeton Abdullah bin Umeri r.a. se kur Muhamedi a.s. e ka dėrguar njė ekspeditė e ka caktuar udhėheqės Usame bin Zejdin, njė pjesė e ushtrisė e kanė kritikuar kėtė vendim. Muhamedi a.s. ėshtė ngritur nė kėmbė dhe ka mbajtur njė fjalim:

  “Pasi qė e kritikoni njė vendim tė tillė (pėr emėrimin e tij si prijės) ta dini se edhe pėr emėrimin e prindit tė tij si prijės e kanė kritikuar, por ta dini se pėr Zotin, ai dhe ky janė krijuar pėr udhėheqės edhe pse ai ėshtė prej tė dashurve te unė, ai edhe nesėr do tė jetė prej mė tė dashurve te unė”. (Mutefikun alejhi)

  Hasan El-Basriu, Zoti e mėshiroftė, ka thėnė:
  “Nė ēdo lindje tė diellit dita thėrret me njė zė” O bir i Ademit, unė jam ditė e re, dėshmoj pėr punėn tėnde, andaj mė shfrytėzo, sepse unė mė nuk do tė kthehem deri nė Ditėn e Kujametit”.

  Po ashtu Hasan El-Basriu, Allahu e mėshiroftė ka thėnė:
  “O bir i Ademit, ti pėrbėhesh prej frymėmarrjeve dhe ditėve, nėse tė ka kaluar dita, tė ka shkuar njė pjesė e jetės tėnde, e kur tė shkon njė pjesė e jetės tėnde, mund tė shkojė nė shpejtėsi e tėrė jeta jote”.

  Ibn Kajim, Zoti e mėshiroftė, ka thėnė:
  “Pėr ēdo frymėmarrje dhe pėr ēdo pikė tė djersės, tė cilėn e shpenzon jo nė rrugė tė Allahut ke me u penduar nė Ditėn e Kijametit”.

  Dijetarėt, Zoti i mėshiroftė, kanė thėnė:
  “Prej shenjave tė hidhėrimit tė Zotit ndaj robit tė Tij ėshtė humbja e kohės sė tij pa nevojė”.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Vėlla!
  Nėse dėshiron tė dish se a ėshtė Zoti i kėnaqur me ty apo jo, shiko se si je duke e kaluar kohėn.
  Prej shenjave tė dashurisė sė Zotit ndaj robit tė Tij ėshtė angazhimi dhe shfrytėzimi i kohės nė rrugėn e Tij nė maksimum.
  Ndėrsa ai i cili nuk vepron asgjė e thotė: “Nuk kam ēka tė punoj”, kjo ėshtė humbje. Fillimi i ēdo mėkati ėshtė koha pa punė, prandaj kėtė duhet ta keni parasysh dhe ta vulosni thellė nė zemrėn tuaj.
  Gruaja e mbretit dhe gratė e qytetit ku jetonte Jusufi a.s.
  E ajo, nė shtėpinė e sė cilės ishte Jusufi, i bėri lajka atij dhe ia mbylli dyert e i tha: “Eja!” Ai (Jusufi) tha: “All-llahu mė ruajt, ai zotėriu im (e burri yt), mė nderoi me vendosje tė mirė (si mund t`i bėj hile nė familje)”. S`ka dyshim se tradhtarėt nuk kanė sukses.
  Ajo mėsyni atė qėllimisht, e atij do t`i shkonte mendja ndaj saj, sikur tė mos i prezantohej argumenti nga Zoti i tij. Ashtu (e bėmė tė vendosur) qė tė largojmė nga ai tė keqen dhe tė ndytėn. Vėrtet, ai ishte nga robėrit tanė tė zgjedhur.
  Dhe, qė tė dy ata u ngutėn kah dera, e ajo ia grisi kėmishėn nga mbrapa dhe pranė dere ata tė dy takuan burrin e saj, e ajo tha “ēfarė mund tė jetė ndėshkimi i atij qė tenton tė keqen nė familjen tėnde, pėrpos tė burgoset, ose dėnim tė dhembshėm.?”
  Ai (Jusufi) tha: “Ajo m`u vėrsul mua!” Njė dėshmitar nga familja e saj gjykoi: nėse kėmisha e tij ėshtė grisur pėrpara, ajo ka thėnė tė drejtėn, kurse ai gėnjen.
  E nėse kėmisha e tij ėshtė grisur prapa, atėherė gėnjen ajo, kurse ai ėshtė i drejtė.
  E kur e pa ai (burri i saj) kėmishėn e tij tė grisur prapa, tha: “Kjo ėshtė dredhi juaja, vėrtet dredhia juaj ėshtė e madhe!”
  “Jusuf, largohu nga kjo (mos ia pėrmend askujt)! E ti (gruas) kėrko falje pėr mėkatin tėnd, se vėrtet ti qenke fajtore!”
  Njė grup nga gratė e qytetit thanė: “Gruaja e zotėriut (e ministrit) i vėrsulet marrėzisht shėrbėtorit tė vet, atė e ka kapluar nė shpirt dashuria, e ne jemi tė bindura se ajo ėshtė nė humbje tė hapėt.
  E kur ajo dėgjoi pėr ato pėshpėritjet e tyre, dėrgoi t`i thėrrasė ato, u pėrgatit vend mbėshtetje dhe secilės prej tyre i dha nga njė thikė e tha: “Dil para atyre!” Kur e panė, ato u tronditėn dhe i prenė duart e tyre e thanė: “All-llahut i qofshim falė! Ky nuk ėshtė njeri, ky nuk ėshtė tjetėr vetėm se ndonjė engjėll i lartė!”
  Ajo tha: “Qe, ky ėshtė ai pėr tė cilin mė qortuat mua, e unė mėsyna atė, po ai u ruajt fort. Po qė se nuk e bėn ēka e urdhėroj, ai gjithqysh do tė burgoset dhe do tė nėnēmohet”.
  Ai (Jusufi) tha: “O Zoti im, burgu ėshtė mė i dėshiruar pėr mua, se sa atė qė mė ofrojnė ato mua dhe nėse Ti nuk ma largon prej meje dredhinė e tyre, unė mund tė anoj te ato dhe tė bėhem injorant”.
  (Jusuf, 23-33)

  Ajo ēka mė intereson dhe ēka mė brengosė mė sė shumti ėshtė koha e lirė e tė rejave tona.

  Muhasibiu Zoti e mėshiroftė thotė:
  “Po tė ishte e mundur qė koha tė ishte mall tregtarė dhe do tė blihej, tėrė pasurinė do ta kisha shpenzuar pėr tė blerė kohė tė lirė”. Kur e kanė pyetur: Prej kujt do ta kishe blerė atė kohė tė lirė? Ėshtė pėrgjigjur: Prej neglizhentėve!

  Ibn Rexheb El-Hanbeliju thotė:
  “Me duart e mia i kam shkruar mė shumė se dy mijė libra”. Kur ka vdekur Ibn Rexhebi i kanė marrė librat e tij dhe i kanė pėrpjesėtuar me ditėt e jetės sė tij dhe e kanė vėrtetuar se pėr ēdo ditė tė jetės sė tij i ka shkruajtur nėntė libra.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Imam Nevevij Zoti e mėshiroftė atė, ai ka qenė i angazhuar maksimalisht nė shfrytėzimin e kohės sė tij. Ai ka qenė njeri i bekuar, Zoti e bekoftė jetėn dhe angazhimin e tij. Ai ka shkruar libra tė rėndėsishme nė Fikh dhe nė shkencat e fikhut nė Hadith dhe shkencat e hadithit, edhe pse ka vdekur nė moshėn 45 vjeēare. Ai aq shumė ėshtė angazhuar nė studim dhe nė kėrkim tė diturisė sa qė nuk mund tė ketė musliman i cili ėshtė angazhuar nė kėrkim tė diturisė sikurse ai.
  Ai ka thėnė se pėr 4 muaj e gjysmė e ka mėsuar pėrmendėsh librin TENBIH tė Ebi Is-hak Esh-Shirazijut. Ai pėr ēdo ditė ka mėsuar tek 12 profesorė.
  Neveviju Zoti e mėshiroftė thotė:
  “I kam analizuar dhe kam komentuar ēdo gjė qė ka qenė e nevojshme, kam sqaruar termet, kam sqaruar tė pasqaruarėn. Zoti mė ka bekuar mua, e ka bekuar kohėn dhe angazhimin tim dhe mė ka ndihmuar”.
  Ka treguar Imam Neveviju se nuk ka ngrėnė dhe nuk ka fjetur deri sa ėshtė uritur pėr sė tepėrmi dhe deri sa nuk ėshtė lodhur pėr sė tepėrmi.
  Nėna e tij njėherė i ka thėnė: O biri im! E kam pėrgatitur ushqimin, ndėrsa ai ka thėnė: Oj nėna ime, jam i angazhuar nė lexim dhe dituri, ndėrsa ajo i afrohet, i jep ushqim, kurse ai gėlltiste ushqimin duke qenė i thelluar nė lexim. Kur thėrriste ezani i sabahut e pėrfundonte leximin dhe i thoshte nėnės sė tij: Oj nėna ime! Ku ėshtė ushqimi tė cilėn e ke pėrgatitur pėr mua. O biri im, pėr derisa mėsoje tė kam ushqyer! Ndėrsa ai pėrgjigjet: Pėr Zotin kam qenė tepėr i angazhuar me lexim sa qė nuk e paskam ndier fare.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Ebu Jusufi nxėnės i Ebu Hanifes, Zoti e mėshiroftė ka qenė tepėr i angazhuar nė shfrytėzimin e kohės.
  Pėrderisa ishte nė shtratin e vdekjes njėri prej nxėnėsve e vizitoi, ndėrsa ai e kishte humbur vetėdijen, kur kthjellohet i thotė menjėherė nxėnėsit tė tij: Tani do ta diskutojmė njė ēėshtje tė haxhit. A lejohet pėr haxhiun ta kryejė haxhin nė kėmbė apo hipur nė ndonjė mjet (kafshė)?
  Nxėnėsi i thotė: Imam! A mos ėshtė ora e mėsimit? Ebu Jusufi i thotė: O biri im! Pėr Zotin, nėse mė mbetet njė minutė i jetės sime, atė do ta kisha shpenzuar nė shėrbim tė Islamit dhe muslimanėve.

  Amir bin Kajsi
  derisa ishte duke ecur njė njeri e ndalė dhe i thotė: Dėshiroj tė flas me ty. Amiri i thotė: Ndale diellin! Pra, Amiri ka pasur pėr qėllim ndaljen e kohės, sepse nėse do tė ndalej koha do tė ndalej edhe vetė, sepse nuk ka dėshiruar tė shpenzojė kohė pa nevojė.
  Shikoni pra se ēfarė rėndėsie i ka dhėnė kohės.

  Ibni Akili
  ka botuar librin “Kitab Funun”, i cili pėrbėhet prej 800 volumeve.
  Ai ka thėnė: “Tani i kam mbushur tetėdhjetė vite, ndėrsa kam rast, vendosmėri qė ta shfrytėzoj kohėn sikurse kur kisha njėzet vite”
  Ai ka thėnė: Unė nuk ushqehem sikurse ushqeheni ju!
  Po si ushqehesh? – e pyetėn.
  Unė e hudhi pak ujė mbi kulaē dhe zbuti deri sa tė bėhet i pėrshtatshėm pėr ta pėrtypur dhe pėr ta ngrėnė.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Vėlla i nderuar!
  Derisa njeriu mundohet ta shfrytėzojė kohėn nė dėgjueshmėri tė urdhrave tė Allahut, Allahu e bekon jetėn e tij, edhe nėse ėshtė e shkurtėr.
  Njerėzit nuk krahasohen nė mes vete me jetėn e gjatė tė tyre, por krahasohen nė mes vete me veprat e tyre. Allahu i Lartėmadhėruar kėrkon punė tė mira dhe qėllime tė mira gjatė jetės sonė, sepse kjo ėshtė nė mundėsitė tona me lejen e Zotit tonė, ndėrsa nuk kėrkon llogari se a kemi jetuar tė shkurtėr apo tė gjatė, ngase jeta nuk ėshtė nė mundėsitė dhe kompetencat tona.
  Nga ana tjetėr, ne shohim se njeriu e humb kot kohėn e jetės sė tij dhe nuk shfaqė interesim pėr jetėn e tij, duke e kaluar jetėn e gjatė tė tij pa dobi dhe pa punė tė mira, pa fituar shpėrblime, bile ajo kohė e jetės sė tij do tė jetė kundėr argument para Allahut nė ditėn e Kijametit, pra mund tė jetė shkak i pabesimit tė tij.

  Vėlla i nderuar!
  Ka njerėz tė cilėt e lėnė kėtė botė dhe pas kėsaj harrohen, atė ditė kur tė vdesin ėshtė dita e vulosjes sė emrave tė tyre dhe kujtimet pėr ta mbesin vetėm nė faqet e historisė.
  Ka njerėz tė cilėt kur ta lėnė kėtė botė kujtohen, mirėpo kujtimi i tyre ėshtė pėr tė keq dhe si shkatėrrimtar, pėrkujtimi pėr ta nė kėtė botė ėshtė vetėm si humbės dhe i cili ka humbur edhe tė tjerė, mjerė pėr ata tė humbur!
  Ka njerėz tė cilėt kujtohen pėr vepra tė mira dhe tė mirė, ata janė tė gjallė me veprat e tyre dhe me thirrjen e tyre nė rrugėn e Allahut edhe pse kanė jetuar njė kohė tė shkurtėr, ata prej momentit tė vdekjes sė tyre jo qė harrohen, por edhe shtohet kujtimi pėr ta, dhe ngrihen lart te Allahu i Lartėmadhėruar dhe tek njerėzit, ata mbeten nė histori me emrat e tyre tė pėrgjithmonshėm.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Muhamed Fatihu Zoti qoftė i kėnaqur me tė, jeta e tij, lufta nė rrugėn e Allahut dhe ngritja e fjalės sė Allahut, ka ēliruar Konstantinopolisin, qytet i cili i ka maltretuar muslimanėt me vite tė tėra, ai e ka ēliruar nė kohėn mė tė re tė jetės sė tij edhe pse para tij ka pasur tentime shumė tė fuqishme pėr ta ēliruar.
  Kur ėshtė bėrė Muhamed Fatihu udhėheqės nuk i ka pasur mė shumė se njėzet vite. Nė kėtė kohė ai ka treguar aftėsi, menēuri, strategji dhe personalitet madhėshtor nė ēdo fushė, posaēėrisht nė fushėn ushtarake dhe tė luftės. Ai ka vendosur pikė kryesore ēlirimin e Konstantinopolit. Qėllimi kryesor i tij nga i cili nuk ėshtė lėkundur aspak, por i ka nxitur forcat ushtarake tė tij, i ka pėrgatitur psiqikisht, moralisht dhe ushtarakisht. I ka udhėhequr me frymėn e vendosmėrisė dhe krenarisė.
  Me fortėsinė e tij dhe me personalitetin e tij ka qenė frymėdhėnės i ushtrisė sė tij. Pastaj ushtria e tij e kanė pasuar me vendosmėri dhe krenari. Ai gjithmonė e ka frymėzuar me frymėn e Imanit. I ka pėrkujtuar me shpėrblimin e shehidit nė rrugėn e Allahut tė Lartėmadhėruar deri sa me ndihmėn e Allahut i ēliroi kėto vende.

  E ju gjeneratė e re Islame – bazė e shpresės, shfrytėzojeni kohėn tuaj, shfrytėzojeni nė dėgjueshmėri tė Zotit tuaj dhe nė realizimin e superioritetit tė umetit tuaj, Allahu do tė jetė me ju, do t`ju ndihmojė dhe do t`ju pėrkrahė.
  Tani nuk ka ndryshim tė gjendjes, pėrpos ndryshimi i gjendjes nga fuqia e Allahut.
  Tani ėshtė gjenerata e cila posedon mobila (celularė) dhe automjete tė shtrenjta.
  Tani ėshtė gjenerata e cila shėtitet nėpėr rrugė, shėtitore e parqe dhe dėfrehet pa masė.
  Tani ėshtė gjenerata e cila mendon vetėm pėr dashuri e femra.
  Tani ėshtė gjenerata e cila e kalon kohėn duke dėgjuar kėngė, filma e seriale dhe duke pėrcjellė femra.
  Allahu na mbroftė nga veprimet qė sjellin ndėshkime.
  Tani ėshtė gjenerata e cila merret vetėm me sport.
  Tani ėshtė gjenerata e pėrcjelljeve tė programeve sportive satelitore, prej njė programi nė program tjetėr, prej humbjes nė humbje mė tė madhe.

  Zgjohuni nga gjumi dhe garoni me kohėn. Ēka po pritni, shfrytėzojeni kohėn tuaj, nė dėgjueshmėri tė ligjeve tė Zotit tuaj, ngriheni simbolin e Umetit duke shfrytėzuar kohėn dhe duke i ngritur qėllimet tuaja.
  Ecni dhe pėrparoni me kohėn para se tė ndėrroni jetė. Bėjeni jetėn tuaj argument nė dobi tuajin para se tė bėhet kundėrargument pėr ju nė Ditėn e Kujametit.
  Garoni me kohėn dhe mbizotėrojeni atė nė realizmin e qėllimeve tė mira dhe tė larta dhe nė atė ēka e ngrit Umetin. Ta dini, feja jonė na thėrret pėr angazhim dhe shfrytėzim tė orėve dhe kohės.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Zoti i Lartėmadhėruar thotė:
  “A nuk i sheh ti ata, tė cilėve u ėshtė dhėnė mjaft nga libri, kur tė thirrėn qė ndėrmjet tyre tė gjykojė libri i All-llahut, se si njė grup prej tyre prapėsohej. Ata janė refuzues”. (Ali Imran, 23)

  “Shpejtoni nė atė qė fitoni falje prej Zotit tuaj dhe Xhennetit qė gjerėsia e tij ėshtė si gjerėsia e qiellit e tokės, i pėrgatitur pėr ata qė i besuan All-llahut dhe tė dėrguarve tė Tij. Ajo ėshtė dhunti e All-llahut qė ia jep kujt tė dojė, All-llahu ėshtė dhurues i madh”. (El-Hadidė, 21)

  “Ne ia pranuam lutjen e tij, ia dhuruam atij Jahjain dhe ia pėrmirėsuam bashkėshorten atij. Ata pėrpiqeshin pėr punė tė mira, na u luteshin duke shpresuar dhe duke u frikėsuar, ishin respektues ndaj nesh”. (El-Enbija, 90)

  Transmeton Ebu Hurejra r.a. se Muhamedi a.s. ka thėnė:
  “Shpejtoni nė punė tė mira kundėr gjashtė ēėshtjeve: Dexhallit, Tymit (Duhani) tė Ditės sė Kijametit, Kafshės (gjallesės) sė Tokės sė Ditės sė Kijametit, Lindjes sė Diellit nga Perėndimi (Ditėn e Kijametit)...”. (Sahihul Buhari, 5241)

  Transmeton Ibn Abasi r.a. se Muhamedi a.s. ka thėnė:
  “Shfrytėzo pse ēėshtje para se tė zėvendėsohen me pesė ēėshtje tjera:
  - Jetėn para vdekjes;
  - Shėndetin para sėmundjes;
  - Kohėn e lirė para se tė bllokohet;
  - Rininė para pleqėrisė dhe
  - Pasurinė para varfėrisė”.
  (Sahihė Xhamiė, Albani, 1077)
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime nė 12 postime
  Vėlla!
  Shfrytėzo jetėn para vdekjes.
  Shfrytėzoje nė atė ēka tė bėn dobi pas vdekjes, pse kush vdes nuk mund tė veprojė, s`ka ēka tė shpresojė dhe nuk ka tė drejtė pendimi.

  Shfrytėzoje shėndetin para sėmundjes.
  Puno dhe vepro deri sa tė jesh i shėndoshė, sepse mund tė sėmuresh e dėshiron tė punosh, por nuk mundesh.

  Shfrytėzoje kohėn e lirė para se tė bllokohet.
  Shfrytėzoje kohėn nė kėtė botė para se tė jesh i angazhuar nė Ditėn e Kijametit, nė rend tė parė duke dhėnė llogari nė varr, e pastaj aty ose do tė shpėrblehesh, ose do tė dėnohesh. Shfrytėzoje kohėn nė kėtė botė duke punuar pėr t`i shpėtuar dėnimit nė varr dhe duke e fituar shpėrblimin, dhe tė mirat nė botėn tjetėr.

  Shfrytėzoje rininė para pleqėrisė.
  Shfrytėzoje fuqinė e rinisė nė dėgjueshmėri para se tė dobėsohet trupi yt dhe tė paaftėsohet, e pastaj pendohesh, por do tė jetė vonė.

  Shfrytėzoje pasurinė para varfėrisė.
  Shfrytėzoje pasurinė dukė dhėnė zekatin dhe sadakanė para se tė humbet pasuria e tė varfėrohesh edhe nė kėtė botė edhe nė botėn tjetėr.

  Vėlla!
  Ec me kohėn dhe shfrytėzo kėto katėr ēėshtje, sepse nuk mund ta dish vlerėn dhe ēmimin e tyre vetėm atėherė kur nuk do t`i kesh.

  Vėllezėr!
  Ecni me kohėn, punoni dhe angazhohuni para se tė kalojė koha dhe t`u vjen vdekja.
  Shpejtoni dhe garoni nė punė tė mira para se tė vdesin vėllezėrit e juaj nė Palestinė, shpejtoni dhe lėvizni, mos rrini!

  Vėlla!
  Mos e shit botėn tjetėr pėr shumė tė vogėl tė kėsaj bote, sepse kjo botė ėshtė e shkurtė dhe kalimtare, ndėrsa bota tjetėr ėshtė e gjatė dhe e pėrgjithmonshme. Mos e shit jetėn tėnde pėr njė ēmim tė thjeshtė, sepse jeta jote ėshtė e shtrenjtė. Nuk mund ta rrish burrėrinė e vėrtetė seri sa jeta jote dhe koha jote mos tė jetė mė shumė e shtrenjtė se xhepi yt mė e shtrenjtė se pasuria jote.

  * * *

  Autor i librit: Prof Amėr Halid

  Pėrkthyes: Dr. Musli Vėrbani


  FUND
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-11-2010
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shehju Islam Ibnul Kajimi thotė: “Humbja e kohės ėshtė mė e madhe se vdekja, sepse humbja e kohės e largon njeriun nga Allahu dhe nga bota tjetėr, ndėrsa vdekja tė largon vetėm nga kjo botė’’.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e The_Capital
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  27
  Postime
  1,419
  Faleminderit
  24
  10 falenderime nė 8 postime
  Dar_di, Zoti te shperbleft per mundin qe ke postuar kete liber ketu.

  Ps. Lus moderatorin qe postimet jasht teme siē jane te refer-it le t'i fshij.  The_Capital
  Burri 1 X flet !

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •