Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17

Tema: Vlera e kohs

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968

  Vlera e kohs

  Vlera e kohs

  “Deri sa mos ta ndryshojn (pozitivisht) gjendjen e tyre”  VLERA E KOHS  Profesor:
  Amr Halid  Pr botuesin ERIXH LIN-NESHRI

  Prktheu:
  Dr. Musli Vrbani

  Kaanik
  2005  Hyrje

  Falnderimet vetm pr Allahun,
  At e falnderojm,
  Prej Tij ndihm krkojm,
  Prej Tij krkojm t na fal gabimet tona.
  Allahut i mbshtetemi ta na mbroj nga t kqijat tona dhe t kqijat e veprave tona.
  K e udhzon Allahu, ai nuk humb,
  K e humb Allahu, pr t nuk ka udhzues.  * * *

  Vlla i nderuar!
  Gjat ktij fjalimi do t jetoj s bashku me ty dhe me nj shtje t rndsishme, dhe me vler, e cila sht e ndrlidhur fort me besimin (imanin) n Zotin e Lartmadhruar.
  Kjo shtje e ka vlern ather kur t jemi t bindur dhe veprojm me t.
  Kjo shtje e ka vlern ather kur jeta jon sht e stolisur me t dhe veprohet me t.
  Kjo shtje sht serioze dhe e rndsishme q do t thot t kujdesemi pr kohn, ta shfrytzojm kohn pr ta fituar knaqsin e Allahut.
  Patjetr duhet q kohn ta kalojm n dgjueshmrin ndaj Allahut, ta shfrytzojm n at q na sjell knaqsin e Allahut, ta shfrytzojm q t na shptoj nga zjarri i xhehenemit dhe t na shpie n xhenet.
  Patjetr duhet q kohn ta shfrytzojm maksimalisht n pun t mira dhe t dobishme, n knaqsi t Allahut t Lartmadhruar, spese donjri do t jep prgjegjsi pr jetn (kohn) e tij si e ka kaluar.
  Transmeton Ibni Mes`udi nga Muhamedi a.s. se ka thn:
  “N Ditn e Kijametit asnj kmb e birit t Ademit nuk do t lviz para Zotit t Lartmadhruar pa dhn prgjegjsi (pa u pyetur) pr pes shtje:
  - pr jetn (kohn) e tij si e ka kaluar,
  - pr rinin e tij si e ka shfrytzuar,
  - pr pasurin e tij si dhe ku e ka fituar dhe si e ka shpenzuar, dhe
  - pr ka ka punuar, dhe ka ka msuar”.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  VLERA E KOHS N ISLAM

  Vlla i nderuar! A e se cila sht begatia m e madhe q ta ka dhuruar ty Allahu pas fes islame?!
  - A mos sht pasuria, apo fmijt, pozita, apo pushteti, bukuria, apo dituria, apo ndoshta shndeti?!
  Vlla i nderuar! T gjitha kto jan begati t mdha pr t cilat nuk duhet falnderuar pandrprer Allahun dhe prap nuk mjafton ai falnderim. Ka edhe begati t tjera t shumta t cilat as q mund t`i numrojm, mirpo t gjitha ato begati t siprprmendura nuk jan begatit m t mdha t njeriut.
  Begatia m e madhe t ciln ia ka dhuruar Allahu robit t tij pas Islamit sht begatia e kohs, sepse koha sht hapsira (vendi) ku bhet adhurimi (ibadeti), sikurse kemi shum, e shum adhurime (ibadete) t cilat jan parapar vetm n koh t caktuara.
  Vrtet koha nse shfrytzohet pr at q sht e parapar, ather e ngrit njeriun n shkall t larta dhe n vendet e mueshme, dhe t lavdruara t xheneteve t larta.
  Vrtet koha sht begatia m e madhe, mirpo shumica e njerzve kt nuk e din.
  Vrtet koha sht begatia m e madhe, mirpo shumica e njerzve nuk jan falnderues.
  Vrtet koha sht begatia m e madhe, mirpo shumica e njerzve e mojn dhe e humbin veten e tyre.
  Vrtet koha sht begatia m e madhe, mirpo pr udi shumica prej neve, q t mos them t gjith ne nuk e ndiejm kt begati t madhe dhe nuk e llogarit si begati prej begative m t muara. Vrtet Umeti nuk e llogarit se koha sht m e muarja dhe m e vlefshmja pr t qen Umeti m i muari, dhe m i vlefshmi n trsi.
  Vre kto ka po ju them:
  Pr betimet m t shpeshta t Zotit t Lartmadhruar n Librin Fisnik (Kur`an) jan prbetimet n kohn dhe ka kan t bjn me kohn. Allahu i Lartmadhruar nuk prbetohet n dika ka nuk ka vler t madhe, por vetm n at ka ka vler t posame. Vrtet Allahu sht prbetuar n kohra t shumta dhe Zoti i Lartmadhruar thot:
  Pasha natn kur errsohet n trsi. (El-Lejl, 1)
  Pasha ditn kur shpaloset n trsi. (El-Lejl, 2)
  Pasha paraditen! Pasha natn kur shtrin errsirn!. (Ed-Duha, 1-2)
  Pasha diellin dhe ndriimin e tij kur bn drit! Pasha hnn kur pason pas tij (pr t ndriuar prej tij). (Esh-Shems, 1-2)
  Pasha kohn! Vrtet njeriu sht n (nj) humbje t sigurt. (El-Asr, 1-2)
  Betohem n kuqrrimin e horizontit pas perndimit t diellit,
  Betohem n natn dhe ka ajo tubon.
  (El-Inshiak, 16,17)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Vshtro dhe analizo kto shtje!

  T gjitha obligimet n islam jan t ndrlidhura me kohn, pra koha sht vendi apo hapsira e ibadetit (adhurimit).

  Shembull: Namazi.
  Zoti i Lartmadhruar thot:
  ... Vrtet namazi sht obligimi n koh t caktuar pr besimtart. (En-Nisa, 103)

  Transmeton Abdullah bin Mes`udi se e ka pyetur Muhamedin a.s. se cilat vepra jan m t dashura tek Allahu? Muhamedi a.s. sht prgjigjur:
  - Namazi n kohn e vet.
  Pastaj cilat?
  - Pr t`u sjell mir dhe nderimi i prindrve.
  Pastaj cilat?
  - Lufta n rrugn e Allahut.
  Ibni Mes`udi tregon se po ta kisha pyetur m shum do t tregonte m shum pr to.


  Nj shembull tjetr: Zekati.
  Zoti i Lartmadhruar thot:
  Hani nga frytet kur t piqen dhe bhen fryte t shndosha dhe jepne at ka e keni pr obligim me dhn (zekatin) ditn e t korrurave (t mbledhurave) dhe mos e teproni, vrtet Allahu nuk i do teprimtart. (El-En`am, 141)

  Shembull: Agjrimi.
  Zoti i Lartmadhruar thot:
  O ju q besuat, agjrimi (saum) u sht br obligim sikurse q ishte obligim i atyre q ishin para jush, kshtu q t bheni t devotshm.
  (jeni t obliguar pr) Dit t caktuara, e kush sht i smur prej jush ose sht n udhtim (e nuk agjroi), ather ai (le t agjroj) m von aq dit. E ata q i rndon ai (nuk mund t agjrojn), jan t obliguar pr kompensim, ushqim (ditor), i nj t varfri, ai q nga vullneti jep m tepr, ajo sht aq m mir pr t. Mirpo, po q se dini, agjrimi sht m i mir pr ju.
  (ato dit t numruara jan) Muaji i Ramadanit q n te (filloi t) shpallet Kur`ani, q sht udhrrfyes pr njerz dhe sqaruesi i rrugs s drejt dhe dallues (i t vrtets nga gnjeshtra). E kush e prjeton prej jush kt muaj, le t agjroj, ndrsa kush sht i smur ose n udhtim, le t agjroj aq dit nga ditt e mvonshme. All-llahu me kt dshiron lehtsim pr ju, e nuk dshiron vshtirsim pr ju. (t agjroni ditt e lshuara m von) Q t plotsoni numrin, t madhroni All-llahun pr at se u udhzoi dhe q t falnderoni.
  (El-Bekare, 183,184,185)

  do analitik dhe do studiues kur ta lexoj pjesn e ajetit fisnik ... dit t caktuara (t kufizuara)..., do ta kuptoj dhe do ta prjetoj n vetvete se vrtet Allahu i Lartmadhruar na porosit pr t`i shfrytzuar dhe pr t prfituar nga kto kohra t bekuara, sepse kto koh jan t pakta dhe nuk vijn gjat vitit, prpos nj her.
  Transmeton Ebu Hurejre r.a. se Muhamedi a.s. ka thn:
  Agjroni me t part e saj (Hnn e Re) dhe ndrpritni agjrimin me t part e saj (Hn e Re tjetr), vetm nse ndodh q t jet mjegull dhe errsir e madhe, ather muajin paraprak (para Ramazanit) Shaban plotsojeni n tridhjet dit.

  Pra, Agjroni kur ta shihni Hnn e Re dhe ndrpritni agjrimin kur ta shihni prap Hnn e Re e cila sht shenj dhe prkufizim i kohs.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #4
  Se di por e para q m ra n sy ishte ky nnshkrimi jot : dhe pr at as q vazhdova ma tutje ,Dar di :
  Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi. Naim Frashri
  Kto jan thnje t mushrikve shqiptar t tarikatit bektashi.Dhe kjo fjal sht kufr [mosbesim] dhe sht ndesh me t gjith parimet dhe normat fetare islame pasi ke kundrshtuar ajetin Kur,anor ku e vetmja fe e pranuar te Allahu sht vetm islami,dhe Allahu na urdhron q t ndahemi prej mushrikve dhe kafirave me ajetin 4 t sures Mumtehine ku Ibrahimi a.s ,ai q ka vrtetuar teuhidin,u distancua nga babai i tij dhe populli i tij sebeb se ata bnin shirk Allahut.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Shembull: Haxhi.
  Zoti i Lartmadhruar thot:
  Haxhi (sht obligim) n muaj t caktuar. (El-Bekare, 197)
  Muhamedi a.s. ka thn:
  Qndrimi n Arafat sht Haxhi. (Sahih El-Xhamie, Albani, 3172)
  Pra kush nuk qndron n Arafat, nuk e ka haxhin.

  Vlla i nderuar!
  E sheh se t gjitha obligimet t cilat jan shtyllat e islamit, t gjitha jan t ndrlidhura me kohn q Umeti ta di dhe ta kuptoj rndsin dhe vlern e kohs!
  Vllezr! Vrtet zbulimi i ors sht zbulimi pr t cilin m s shumti sht interesuar umeti islam, me qllim q prej saj (ors) t prfitoj, t prparoj dhe t zhvillohet, sepse ata e kan kuptuar seriozisht vlern dhe rndsin e kohs.
  Shiko ka m ka ndodhur njher:
  Pasi q e kisha caktuar nj takim me nj t huaj, u vonova 25 minuta (nj erek ore).
  Ai m pyeti:
  - A falesh?
  - Iu prgjigja, Po.
  - A e ke kryer Haxhin?
  - Iu prgjigja Po.
  - A e agjron Ramazanin?
  - Iu prgjigja Po.
  - A e fal namazin e Xhumas?
  - Iu prgjigja Po.
  Ai tha: udi me shtjen e muslimanve. Feja e tyre i nxit n nj shtje vazhdimisht, ndrsa ata qndrojn indiferent ndaj asaj shtje.


  Koha sht dshmi pr njeriun n Ditn e Kijametit.
  Zoti i Lartmadhruar thot:
  Po pr ata q nuk besuan sht zjarri i Xhehennemit. Ata as nuk gjykohen q t vdesin (t rehatohen) e as nuk u lehtsohet ndshkimi. Kshtu e ndshkojm secilin q sht shum i pabesim.
  Dhe ata do t klithin aty: O Zoti yn, nxirrna e t bjm vepra t mira, e jo si ato q i bnim! Po a nuk u dham juve jet aq sa q ai ka dashur t mendoj, ka mundur t mendoj gjat asaj kohe, madje juve u ka ardhur edhe pejgamberi, pra shijoni, se pr zullumqart nuk ka ndonj ndihmtar.
  (Fatir, 36,37)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Vlla i nderuar!
  Pabesimtart do t dshirojn t kthehen edhe nj her n kt bot, ta shfrytzojn begatin e kohs me t ciln Zoti i Madhruar i ka nderuar robrit e tij, q begatin e kohs ta shfrytzojn n adhurim ndaj Allahut, n vepra t mira, me qllim q t shptojn prej Xhehenemit dhe t fitojn Xhenetin.
  Transmeton Ibn Mes`udi r.a. se Muhamedi a.s. ka thn:
  N Ditn e Kijametit asnj kmb e birit t Ademit nuk do t lviz para Zotit t Lartmadhruar pa dhn prgjegjsi (pa u pyetur) pr pes shtje):
  - pr jetn (kohn) e tij si e ka kaluar,
  - pr rinin e tij si e ka shfrytzuar,
  - pr pasurin e tij si dhe ku e ka fituar dhe si e ka shpenzuar, dhe
  - pr ka ka punuar, dhe ka ka msuar.


  Vlla!
  Edhe pse mosha rinore sht pjes e veant e jets s njeriut, vetm se ai posarisht pr at pjes t kohs s rinis do t jep llogari dhe do t prgjigjet n ditn e Kijametit, sepse ajo sht koha e strukturimit t shtatit t tij, si thuhet: Koha e puns dhe e angazhimit, koha e suksesit dhe prparimit, koha e aktivitetit dhe e kuriozitetit.

  Mirpo, prkundr ksaj, shumica prej nesh harxhon kohn n vepra t padobishme, bile edhe n at ka na dmton shum.
  Prej formave t humbjes s kohs jan:
  - Ulja dhe shtrirja pran televizorit dhe prcjellja e programeve t ndaluara.
  - Shtitja me automjete pa nevoj ose endja npr rrug pa nevoj.
  - Leximi i revistave t kota dhe t padobishme duke prcjell lajmet e artistve, kngtarve dhe t humburve.
  - Duke ndenjur shtrir dhe duke fjetur 12 or e m shum.
  - Qndrimi i femrave para pasqyrave koh t gjata duke u stolisur dhe duke u zbukuruar.
  - Duke kaluar or t tra n rrug dhe restorante e kafiteri.
  - Duke kaluar or t tra n biseda telefonike, biseda t padobishme deri n ort e vona t mbrmjes.
  - Npunsit arab duke kaluar ort e puns s tyre n shtje t panevojshme dhe t padobishme.
  - Pjesa m e madhe e rinis son e kalon kohn pa pasur ndonj pun dhe pa pasur ndonj qllim t caktuar.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Vllezr!
  Pas gjith ksaj, a meritojm dhe a mund t shpresojm se Allahu t na ngrit mbi popujt tjer?!
  do njeri i cili e humb kohn e jets s tij ai e ka humbur kohn e umetit (popullit) t tij.
  Nse shikojm sa koh sht humbur, pse ajo koh t mos ishte shfrytzuar duke u sjell me prindrit, ndrsa, ata tani ve kan vdekur, koha e prkushtimit ndaj tyre ka shkuar dhe ka humbur rasti i bamirsis gjat jets s tyre, humbje e madhe nga ajo koh e humbur!
  Sa e sa vite kan shkuar pa fal namaz, ndrsa jeta ka ecur, sa humbje e madhe nga ajo koh e humbur?!
  Sa e sa vajza e kan vendosur mbulesn mbi trupin e tyre, m von jan penduar pr t kaluarn e tyre.
  Sa e sa njerz kan mund t shptojn nga mkatimi dhe pabesimi, mirpo nuk kan krkuar kshilla nga njerzit e mir dhe thirrsit e fes, ndrsa jeta (koha) e tyre ka ecur, sa humbje e madhe pr kohn e humbur?!
  Nj plak hyn n xhami dhe i sheh se si t rinjt hyn n xhami dhe fillon t qaj pr rinin e tij se si e ka kaluar, dhe nuk sht fal, por ka filluar t falet n pleqri.

  Vllezr!
  do gj q na ndodh sht rezultat i mosprfilljes s urdhrave t Zotit ton, rezultat i kohs son n epshe, e jo n adhurim.
  Vet koha sht jeta. Vrasja e kohs (humbja e kohs) bhet duke e harxhuar n shtje t panevojshme dhe t padobishme, duke e harxhuar n loj e hajgare dhe duke i plotsuar epshet me gjra t ndaluara, duke kaluar kohn n moskryerjen e obligimeve dhe duke e kaluar kohn n vepra t kqija. Kjo sht edhe vrasje e vet jets. Ky sht krim prej krimeve m t mdha dhe shkatrrim prej shkatrrimeve.

  Vllezr!
  Nuk mundet ky Umet t ket udhheqjen dhe krenarin derisa jetn e tij e kalon n epshe, duke mos i kryer urdhrat e Zotit dhe duke vepruar llojet e ndryshme t gabimeve dhe harameve.
  Ne meritojm dhe shpresojm q prej Zotit t Lartmadhruar q Umetin ton ta ngrit mbi t gjith popujt, ather kur ne i kthehemi Atij me sinqeritet, q ta dgjojm At dhe ta sundojm epshin, e mos t`i bhemi shrbtor shejtanit, n at mnyr ne e ndryshojm gjendjen n t mir dhe n at ka e knaq Allahun e Lartmadhruar. E ather kur Allahu i Lartmadhruar knaqet me ne, Ai na ngrit neve mbi armiqt tan, na mon neve dhe i nnmon ata t cilt na nnmojn, sepse Zoti i Lartmadhruar Nuk ndryshon gjendjen e nj populli derisa ai popull nuk e ndryshon gjendjen e tij. (Err-Rra`d, 11)

  Vlla i nderuar!
  Ta dish se ke pr t dhn prgjegjsi para Allahut pr do sekond, pr do ast, bile edhe pr do frymmarrje.

  Vllezr!
  A e dini se ka sht jeta?
  Jeta prbhet prej viteve, pastaj vitet prbhen prej muajve, pastaj muajt prej ditve, ditt prej orve, ndrsa ort prej frymmarrjeve.
  Shiko!
  Kush i humb frymmarrjet i ka humbur ort; kush i humb ort, i humb ditt; kush i humb ditt, i humb javt; kush i humb javt, i humb muajt; e kush i humb muajt, i humb vitet; kush i humb vitet, e ka humbur jetn e tij; e kush e humb jetn e tij, ai sht prej t humburve, ndrsa e kundrta sht kshtu:

  Kush i ruan dhe kujdeset pr astet dhe frymmarrjet, ai sht kujdesur pr ort e tij; kush kujdeset pr ort e tij, sht kujdesur pr ditt e tij; kush kujdeset pr ditt e tij, sht kujdesur pr muajt e tij; kush kujdeset pr muajt e tij, sht kujdesur pr vitet e tij; kush kujdeset pr vitet e tij, sht kujdesur pr jetn e tij; e kush kujdeset pr jetn e tij sht prej fitimtarve. Vet koha sht jeta.
  Thuhet se koha sht ari, ndrsa un them se koha sht m e muar se ari, sepse ari humbet e gjetet, ndrsa koha nse humbet kurr nuk mund t rikthehet.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  KUJDESI I T PARV TAN N SHFRYTZIMIN E KOHS N KNAQSIN E ALLAHUT


  Omer Ibn Hattabi r.a. ka thn:
  E kur flej un?! Nse flej natn e humbi t drejtn (obligimin) ka e kam te Zoti i Madhruar, e nse flej ditn e humbi t drejtn (obligimin) ka e kam ndaj popullit.

  Sead bin Muadhi,
  i cili ka pasur jet t bekuar dhe angazhim shum t mir, islamin e ka pranuar n moshn tridhjet vjeare, ndrsa ka ndrruar jet n moshn tridhjet e shat vjeare, kurse koha e tij (vitet) n islam nuk ka qen m shum se shtat vite, mirpo n momentin e vdekjes s tij e kan vlersuar banort e qiejve dhe t toks, sepse prej momentit t pranimit t islamit e ka kuptuar vlern e kohs dhe e ka shfrytzuar kohn n kryerjen e detyrave ndaj Allahut t Lartmadhruar.
  Transmeton Xhabiri r.a. se
  Muhamedi a.s. ka thn:

  sht tronditur Arshi i t Gjithmshirshmit nga vdekja e Sead bin Muadhit. (Mutefikun alejhi)

  Transmeton Ibni Umeri r.a. nga Muhamedi a.s. se ka thn:
  Ky sht pr t cilin ka lviz edhe Arshi pr vdekjen e tij dhe i jan hapur atij dyert e qiejve e t toks, dhe e kan dshmuar (kan prezantuar n vdekjen e tij) shtatdhjet mij melek. (Suneni Nesaijut, Sahih Xhamiu i Albanit, hadithi 6987)

  Vlla!
  Mund t pyet ndokush: ka ka punuar Suadi gjat atyre shtat viteve pr ta arritur kt vler dhe kt grad?
  Ai prej momentit t pranimit t islamit e ka kuptuar vlern e kohs, sht angazhuar gjat tr kohs t jet n detyr dhe n prkushtim ndaj Allahut dhe pr kt arsye e ka nderuar m fisniku Allahu i Lartmadhruar, e kush mund t nderoj dik m shum se Allahu?!

  Usamete bin Zejdi
  edhe pse ka qen shum i ri, ai qysh n moshn 16 vjeare e ka udhhequr ushtrin muslimane.
  Transmeton Abdullah bin Umeri r.a. se kur Muhamedi a.s. e ka drguar nj ekspedit e ka caktuar udhheqs Usame bin Zejdin, nj pjes e ushtris e kan kritikuar kt vendim. Muhamedi a.s. sht ngritur n kmb dhe ka mbajtur nj fjalim:

  Pasi q e kritikoni nj vendim t till (pr emrimin e tij si prijs) ta dini se edhe pr emrimin e prindit t tij si prijs e kan kritikuar, por ta dini se pr Zotin, ai dhe ky jan krijuar pr udhheqs edhe pse ai sht prej t dashurve te un, ai edhe nesr do t jet prej m t dashurve te un. (Mutefikun alejhi)

  Hasan El-Basriu, Zoti e mshiroft, ka thn:
  N do lindje t diellit dita thrret me nj z O bir i Ademit, un jam dit e re, dshmoj pr punn tnde, andaj m shfrytzo, sepse un m nuk do t kthehem deri n Ditn e Kujametit.

  Po ashtu Hasan El-Basriu, Allahu e mshiroft ka thn:
  O bir i Ademit, ti prbhesh prej frymmarrjeve dhe ditve, nse t ka kaluar dita, t ka shkuar nj pjes e jets tnde, e kur t shkon nj pjes e jets tnde, mund t shkoj n shpejtsi e tr jeta jote.

  Ibn Kajim, Zoti e mshiroft, ka thn:
  Pr do frymmarrje dhe pr do pik t djerss, t ciln e shpenzon jo n rrug t Allahut ke me u penduar n Ditn e Kijametit.

  Dijetart, Zoti i mshiroft, kan thn:
  Prej shenjave t hidhrimit t Zotit ndaj robit t Tij sht humbja e kohs s tij pa nevoj.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Vlla!
  Nse dshiron t dish se a sht Zoti i knaqur me ty apo jo, shiko se si je duke e kaluar kohn.
  Prej shenjave t dashuris s Zotit ndaj robit t Tij sht angazhimi dhe shfrytzimi i kohs n rrugn e Tij n maksimum.
  Ndrsa ai i cili nuk vepron asgj e thot: Nuk kam ka t punoj, kjo sht humbje. Fillimi i do mkati sht koha pa pun, prandaj kt duhet ta keni parasysh dhe ta vulosni thell n zemrn tuaj.
  Gruaja e mbretit dhe grat e qytetit ku jetonte Jusufi a.s.
  E ajo, n shtpin e s cils ishte Jusufi, i bri lajka atij dhe ia mbylli dyert e i tha: Eja! Ai (Jusufi) tha: All-llahu m ruajt, ai zotriu im (e burri yt), m nderoi me vendosje t mir (si mund t`i bj hile n familje). S`ka dyshim se tradhtart nuk kan sukses.
  Ajo msyni at qllimisht, e atij do t`i shkonte mendja ndaj saj, sikur t mos i prezantohej argumenti nga Zoti i tij. Ashtu (e bm t vendosur) q t largojm nga ai t keqen dhe t ndytn. Vrtet, ai ishte nga robrit tan t zgjedhur.
  Dhe, q t dy ata u ngutn kah dera, e ajo ia grisi kmishn nga mbrapa dhe pran dere ata t dy takuan burrin e saj, e ajo tha far mund t jet ndshkimi i atij q tenton t keqen n familjen tnde, prpos t burgoset, ose dnim t dhembshm.?
  Ai (Jusufi) tha: Ajo m`u vrsul mua! Nj dshmitar nga familja e saj gjykoi: nse kmisha e tij sht grisur prpara, ajo ka thn t drejtn, kurse ai gnjen.
  E nse kmisha e tij sht grisur prapa, ather gnjen ajo, kurse ai sht i drejt.
  E kur e pa ai (burri i saj) kmishn e tij t grisur prapa, tha: Kjo sht dredhi juaja, vrtet dredhia juaj sht e madhe!
  Jusuf, largohu nga kjo (mos ia prmend askujt)! E ti (gruas) krko falje pr mkatin tnd, se vrtet ti qenke fajtore!
  Nj grup nga grat e qytetit than: Gruaja e zotriut (e ministrit) i vrsulet marrzisht shrbtorit t vet, at e ka kapluar n shpirt dashuria, e ne jemi t bindura se ajo sht n humbje t hapt.
  E kur ajo dgjoi pr ato pshpritjet e tyre, drgoi t`i thrras ato, u prgatit vend mbshtetje dhe secils prej tyre i dha nga nj thik e tha: Dil para atyre! Kur e pan, ato u tronditn dhe i pren duart e tyre e than: All-llahut i qofshim fal! Ky nuk sht njeri, ky nuk sht tjetr vetm se ndonj engjll i lart!
  Ajo tha: Qe, ky sht ai pr t cilin m qortuat mua, e un msyna at, po ai u ruajt fort. Po q se nuk e bn ka e urdhroj, ai gjithqysh do t burgoset dhe do t nnmohet.
  Ai (Jusufi) tha: O Zoti im, burgu sht m i dshiruar pr mua, se sa at q m ofrojn ato mua dhe nse Ti nuk ma largon prej meje dredhin e tyre, un mund t anoj te ato dhe t bhem injorant.
  (Jusuf, 23-33)

  Ajo ka m intereson dhe ka m brengos m s shumti sht koha e lir e t rejave tona.

  Muhasibiu Zoti e mshiroft thot:
  Po t ishte e mundur q koha t ishte mall tregtar dhe do t blihej, tr pasurin do ta kisha shpenzuar pr t bler koh t lir. Kur e kan pyetur: Prej kujt do ta kishe bler at koh t lir? sht prgjigjur: Prej neglizhentve!

  Ibn Rexheb El-Hanbeliju thot:
  Me duart e mia i kam shkruar m shum se dy mij libra. Kur ka vdekur Ibn Rexhebi i kan marr librat e tij dhe i kan prpjestuar me ditt e jets s tij dhe e kan vrtetuar se pr do dit t jets s tij i ka shkruajtur nnt libra.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Imam Nevevij Zoti e mshiroft at, ai ka qen i angazhuar maksimalisht n shfrytzimin e kohs s tij. Ai ka qen njeri i bekuar, Zoti e bekoft jetn dhe angazhimin e tij. Ai ka shkruar libra t rndsishme n Fikh dhe n shkencat e fikhut n Hadith dhe shkencat e hadithit, edhe pse ka vdekur n moshn 45 vjeare. Ai aq shum sht angazhuar n studim dhe n krkim t dituris sa q nuk mund t ket musliman i cili sht angazhuar n krkim t dituris sikurse ai.
  Ai ka thn se pr 4 muaj e gjysm e ka msuar prmendsh librin TENBIH t Ebi Is-hak Esh-Shirazijut. Ai pr do dit ka msuar tek 12 profesor.
  Neveviju Zoti e mshiroft thot:
  I kam analizuar dhe kam komentuar do gj q ka qen e nevojshme, kam sqaruar termet, kam sqaruar t pasqaruarn. Zoti m ka bekuar mua, e ka bekuar kohn dhe angazhimin tim dhe m ka ndihmuar.
  Ka treguar Imam Neveviju se nuk ka ngrn dhe nuk ka fjetur deri sa sht uritur pr s teprmi dhe deri sa nuk sht lodhur pr s teprmi.
  Nna e tij njher i ka thn: O biri im! E kam prgatitur ushqimin, ndrsa ai ka thn: Oj nna ime, jam i angazhuar n lexim dhe dituri, ndrsa ajo i afrohet, i jep ushqim, kurse ai glltiste ushqimin duke qen i thelluar n lexim. Kur thrriste ezani i sabahut e prfundonte leximin dhe i thoshte nns s tij: Oj nna ime! Ku sht ushqimi t ciln e ke prgatitur pr mua. O biri im, pr derisa msoje t kam ushqyer! Ndrsa ai prgjigjet: Pr Zotin kam qen tepr i angazhuar me lexim sa q nuk e paskam ndier fare.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Ebu Jusufi nxns i Ebu Hanifes, Zoti e mshiroft ka qen tepr i angazhuar n shfrytzimin e kohs.
  Prderisa ishte n shtratin e vdekjes njri prej nxnsve e vizitoi, ndrsa ai e kishte humbur vetdijen, kur kthjellohet i thot menjher nxnsit t tij: Tani do ta diskutojm nj shtje t haxhit. A lejohet pr haxhiun ta kryej haxhin n kmb apo hipur n ndonj mjet (kafsh)?
  Nxnsi i thot: Imam! A mos sht ora e msimit? Ebu Jusufi i thot: O biri im! Pr Zotin, nse m mbetet nj minut i jets sime, at do ta kisha shpenzuar n shrbim t Islamit dhe muslimanve.

  Amir bin Kajsi
  derisa ishte duke ecur nj njeri e ndal dhe i thot: Dshiroj t flas me ty. Amiri i thot: Ndale diellin! Pra, Amiri ka pasur pr qllim ndaljen e kohs, sepse nse do t ndalej koha do t ndalej edhe vet, sepse nuk ka dshiruar t shpenzoj koh pa nevoj.
  Shikoni pra se far rndsie i ka dhn kohs.

  Ibni Akili
  ka botuar librin Kitab Funun, i cili prbhet prej 800 volumeve.
  Ai ka thn: Tani i kam mbushur tetdhjet vite, ndrsa kam rast, vendosmri q ta shfrytzoj kohn sikurse kur kisha njzet vite
  Ai ka thn: Un nuk ushqehem sikurse ushqeheni ju!
  Po si ushqehesh? e pyetn.
  Un e hudhi pak uj mbi kula dhe zbuti deri sa t bhet i prshtatshm pr ta prtypur dhe pr ta ngrn.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Vlla i nderuar!
  Derisa njeriu mundohet ta shfrytzoj kohn n dgjueshmri t urdhrave t Allahut, Allahu e bekon jetn e tij, edhe nse sht e shkurtr.
  Njerzit nuk krahasohen n mes vete me jetn e gjat t tyre, por krahasohen n mes vete me veprat e tyre. Allahu i Lartmadhruar krkon pun t mira dhe qllime t mira gjat jets son, sepse kjo sht n mundsit tona me lejen e Zotit ton, ndrsa nuk krkon llogari se a kemi jetuar t shkurtr apo t gjat, ngase jeta nuk sht n mundsit dhe kompetencat tona.
  Nga ana tjetr, ne shohim se njeriu e humb kot kohn e jets s tij dhe nuk shfaq interesim pr jetn e tij, duke e kaluar jetn e gjat t tij pa dobi dhe pa pun t mira, pa fituar shprblime, bile ajo koh e jets s tij do t jet kundr argument para Allahut n ditn e Kijametit, pra mund t jet shkak i pabesimit t tij.

  Vlla i nderuar!
  Ka njerz t cilt e ln kt bot dhe pas ksaj harrohen, at dit kur t vdesin sht dita e vulosjes s emrave t tyre dhe kujtimet pr ta mbesin vetm n faqet e historis.
  Ka njerz t cilt kur ta ln kt bot kujtohen, mirpo kujtimi i tyre sht pr t keq dhe si shkatrrimtar, prkujtimi pr ta n kt bot sht vetm si humbs dhe i cili ka humbur edhe t tjer, mjer pr ata t humbur!
  Ka njerz t cilt kujtohen pr vepra t mira dhe t mir, ata jan t gjall me veprat e tyre dhe me thirrjen e tyre n rrugn e Allahut edhe pse kan jetuar nj koh t shkurtr, ata prej momentit t vdekjes s tyre jo q harrohen, por edhe shtohet kujtimi pr ta, dhe ngrihen lart te Allahu i Lartmadhruar dhe tek njerzit, ata mbeten n histori me emrat e tyre t prgjithmonshm.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Muhamed Fatihu Zoti qoft i knaqur me t, jeta e tij, lufta n rrugn e Allahut dhe ngritja e fjals s Allahut, ka liruar Konstantinopolisin, qytet i cili i ka maltretuar muslimant me vite t tra, ai e ka liruar n kohn m t re t jets s tij edhe pse para tij ka pasur tentime shum t fuqishme pr ta liruar.
  Kur sht br Muhamed Fatihu udhheqs nuk i ka pasur m shum se njzet vite. N kt koh ai ka treguar aftsi, menuri, strategji dhe personalitet madhshtor n do fush, posarisht n fushn ushtarake dhe t lufts. Ai ka vendosur pik kryesore lirimin e Konstantinopolit. Qllimi kryesor i tij nga i cili nuk sht lkundur aspak, por i ka nxitur forcat ushtarake t tij, i ka prgatitur psiqikisht, moralisht dhe ushtarakisht. I ka udhhequr me frymn e vendosmris dhe krenaris.
  Me fortsin e tij dhe me personalitetin e tij ka qen frymdhns i ushtris s tij. Pastaj ushtria e tij e kan pasuar me vendosmri dhe krenari. Ai gjithmon e ka frymzuar me frymn e Imanit. I ka prkujtuar me shprblimin e shehidit n rrugn e Allahut t Lartmadhruar deri sa me ndihmn e Allahut i liroi kto vende.

  E ju gjenerat e re Islame baz e shpress, shfrytzojeni kohn tuaj, shfrytzojeni n dgjueshmri t Zotit tuaj dhe n realizimin e superioritetit t umetit tuaj, Allahu do t jet me ju, do t`ju ndihmoj dhe do t`ju prkrah.
  Tani nuk ka ndryshim t gjendjes, prpos ndryshimi i gjendjes nga fuqia e Allahut.
  Tani sht gjenerata e cila posedon mobila (celular) dhe automjete t shtrenjta.
  Tani sht gjenerata e cila shtitet npr rrug, shtitore e parqe dhe dfrehet pa mas.
  Tani sht gjenerata e cila mendon vetm pr dashuri e femra.
  Tani sht gjenerata e cila e kalon kohn duke dgjuar kng, filma e seriale dhe duke prcjell femra.
  Allahu na mbroft nga veprimet q sjellin ndshkime.
  Tani sht gjenerata e cila merret vetm me sport.
  Tani sht gjenerata e prcjelljeve t programeve sportive satelitore, prej nj programi n program tjetr, prej humbjes n humbje m t madhe.

  Zgjohuni nga gjumi dhe garoni me kohn. ka po pritni, shfrytzojeni kohn tuaj, n dgjueshmri t ligjeve t Zotit tuaj, ngriheni simbolin e Umetit duke shfrytzuar kohn dhe duke i ngritur qllimet tuaja.
  Ecni dhe prparoni me kohn para se t ndrroni jet. Bjeni jetn tuaj argument n dobi tuajin para se t bhet kundrargument pr ju n Ditn e Kujametit.
  Garoni me kohn dhe mbizotrojeni at n realizmin e qllimeve t mira dhe t larta dhe n at ka e ngrit Umetin. Ta dini, feja jon na thrret pr angazhim dhe shfrytzim t orve dhe kohs.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Zoti i Lartmadhruar thot:
  A nuk i sheh ti ata, t cilve u sht dhn mjaft nga libri, kur t thirrn q ndrmjet tyre t gjykoj libri i All-llahut, se si nj grup prej tyre prapsohej. Ata jan refuzues. (Ali Imran, 23)

  Shpejtoni n at q fitoni falje prej Zotit tuaj dhe Xhennetit q gjersia e tij sht si gjersia e qiellit e toks, i prgatitur pr ata q i besuan All-llahut dhe t drguarve t Tij. Ajo sht dhunti e All-llahut q ia jep kujt t doj, All-llahu sht dhurues i madh. (El-Hadid, 21)

  Ne ia pranuam lutjen e tij, ia dhuruam atij Jahjain dhe ia prmirsuam bashkshorten atij. Ata prpiqeshin pr pun t mira, na u luteshin duke shpresuar dhe duke u friksuar, ishin respektues ndaj nesh. (El-Enbija, 90)

  Transmeton Ebu Hurejra r.a. se Muhamedi a.s. ka thn:
  Shpejtoni n pun t mira kundr gjasht shtjeve: Dexhallit, Tymit (Duhani) t Dits s Kijametit, Kafshs (gjalless) s Toks s Dits s Kijametit, Lindjes s Diellit nga Perndimi (Ditn e Kijametit).... (Sahihul Buhari, 5241)

  Transmeton Ibn Abasi r.a. se Muhamedi a.s. ka thn:
  Shfrytzo pse shtje para se t zvendsohen me pes shtje tjera:
  - Jetn para vdekjes;
  - Shndetin para smundjes;
  - Kohn e lir para se t bllokohet;
  - Rinin para pleqris dhe
  - Pasurin para varfris.
  (Sahih Xhami, Albani, 1077)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Vlla!
  Shfrytzo jetn para vdekjes.
  Shfrytzoje n at ka t bn dobi pas vdekjes, pse kush vdes nuk mund t veproj, s`ka ka t shpresoj dhe nuk ka t drejt pendimi.

  Shfrytzoje shndetin para smundjes.
  Puno dhe vepro deri sa t jesh i shndosh, sepse mund t smuresh e dshiron t punosh, por nuk mundesh.

  Shfrytzoje kohn e lir para se t bllokohet.
  Shfrytzoje kohn n kt bot para se t jesh i angazhuar n Ditn e Kijametit, n rend t par duke dhn llogari n varr, e pastaj aty ose do t shprblehesh, ose do t dnohesh. Shfrytzoje kohn n kt bot duke punuar pr t`i shptuar dnimit n varr dhe duke e fituar shprblimin, dhe t mirat n botn tjetr.

  Shfrytzoje rinin para pleqris.
  Shfrytzoje fuqin e rinis n dgjueshmri para se t dobsohet trupi yt dhe t paaftsohet, e pastaj pendohesh, por do t jet von.

  Shfrytzoje pasurin para varfris.
  Shfrytzoje pasurin duk dhn zekatin dhe sadakan para se t humbet pasuria e t varfrohesh edhe n kt bot edhe n botn tjetr.

  Vlla!
  Ec me kohn dhe shfrytzo kto katr shtje, sepse nuk mund ta dish vlern dhe mimin e tyre vetm ather kur nuk do t`i kesh.

  Vllezr!
  Ecni me kohn, punoni dhe angazhohuni para se t kaloj koha dhe t`u vjen vdekja.
  Shpejtoni dhe garoni n pun t mira para se t vdesin vllezrit e juaj n Palestin, shpejtoni dhe lvizni, mos rrini!

  Vlla!
  Mos e shit botn tjetr pr shum t vogl t ksaj bote, sepse kjo bot sht e shkurt dhe kalimtare, ndrsa bota tjetr sht e gjat dhe e prgjithmonshme. Mos e shit jetn tnde pr nj mim t thjesht, sepse jeta jote sht e shtrenjt. Nuk mund ta rrish burrrin e vrtet seri sa jeta jote dhe koha jote mos t jet m shum e shtrenjt se xhepi yt m e shtrenjt se pasuria jote.

  * * *

  Autor i librit: Prof Amr Halid

  Prkthyes: Dr. Musli Vrbani


  FUND
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-11-2010
  Postime
  34
  Shehju Islam Ibnul Kajimi thot: “Humbja e kohs sht m e madhe se vdekja, sepse humbja e kohs e largon njeriun nga Allahu dhe nga bota tjetr, ndrsa vdekja t largon vetm nga kjo bot’’.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e The_Capital
  Antarsuar
  09-12-2009
  Vendndodhja
  Gjilan
  Mosha
  28
  Postime
  1,366
  Dar_di, Zoti te shperbleft per mundin qe ke postuar kete liber ketu.

  Ps. Lus moderatorin qe postimet jasht teme si jane te refer-it le t'i fshij.  The_Capital
  Burri 1 X flet !

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •