Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49
  1. #1

    Question Agnostike & Krishtere & Islam & Ateiste, Pse ?

    Ateiste : Pse u bere dhe pse duhet te behem une ?

    Krishtere : Pse u bere dhe pse duhet te behem une ?

    Islamik : Pse u bere dhe pse duhet te behem une ?

    Agnostik : Pse u bere dhe pse duhet te behem une ?

    Argumentoni besimin ose te kunderten e saje ne baze te idese qe keni kriuar nga fakte te palekundshme

    Po e filloj me veten.

    Keto jan arsyet qe me detyruan te heq dore nga feja ime dhe te behem Agnostik

    1)- Kontraditat

    2)- Absurditetet

    3)- Asnjehere "pothuajse" nuk kam mar pergjigjet qe kam kerkuar ti di

    4)- Tradita qe duhet te ndiqja binte ne kundershtim me te qenit "Vetja ime"

    5)- Kultura qe duhet te ndiqja

    6)- Rregulla shoqeror dhe familjar qe binin ne kundershtim total me ate qe une jam

    7)- Etj

    Pse u bera Agnostik

    Sepse ketu ndjej veten me afer nje krijuesi qe nuk e di se kush eshte, afer nje krijuesi qe une mendoj qe nuk eshte Ai i feve, por qe ka nje kriues te gjithsise.

    Nuk u bera Ateist , sepse as Ateistet nuk kan fakte per ta mohuar Zotin ashtu sic nuk kan fakte edhe fete qe jane nga Zoti.

    Une Zgjodha kete rruge, po ti ?
    Revolution 1848

  2. #2
    Dy fjale rreth binjeve te mija Agnostike

    Agnosticizmi si term buron prej trajtės greke "a = pa" dhe "gnosticizėm = dijshmėri" ose "gnosis = dije", pra nė zbėrthim tė drejtpėrdrejtė kuptimor: mos-dijshmėri, tė mospasurit dije.

    1. pėrqendrohet rreth disa pikėpamjeve teologjike dhe metafizike si "mbinatyra, zoti, etj."
    2. pėrbėn njė qėndrim mbi njohshmėrinė e subjektit me tė cilin merret dhe nuk merr fare pozicion rreth besimit ose jo nė kėtė subjekt.


    Agnosticizmi pohon se subjektet teologjiko-metafizike janė tė panjohura dhe diku dhe tė panjohshme pėr njeriun, ndaj dhe ai nuk e shqetėson veten me dijen rreth tyre, duke pezulluar pėrfundimisht gjykimin pėr kuptimin a vėrtetėsinė e kėtyre subjekteve.

    Si qėndrim rreth njohshmėrisė sė subjekteve teologjike, agnosticizmi shtrihet nė tė dy qėndrimet rreth besimit nė "zot", pra, dhe nė ateizėm (mosbesim) dhe nė teizėm (besim).


    Teizmi agnostik gjithashtu nuk di asgjė rreth "zotit", "mbinatyrės" etj. duke pohuar pėr mė tej se kėto subjekte janė tė panjohshme pėr mendjen e njeriut, por sakaq beson nė "zot", "mbinatyrė" e subjekte tė tilla , ndaj dhe pėrfshihet nė teizėm.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EuroStar1 : 31-08-2010 mė 15:41
    Revolution 1848

  3. #3
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin


    Agnosticizmi pohon se subjektet teologjiko-metafizike janė tė panjohura dhe diku dhe tė panjohshme pėr njeriun, ndaj dhe ai nuk e shqetėson veten me dijen rreth tyre, duke pezulluar pėrfundimisht gjykimin pėr kuptimin a vėrtetėsinė e kėtyre subjekteve.

    Si qėndrim rreth njohshmėrisė sė subjekteve teologjike, agnosticizmi shtrihet nė tė dy qėndrimet rreth besimit nė "zot", pra, dhe nė ateizėm (mosbesim) dhe nė teizėm (besim).


    Teizmi agnostik gjithashtu nuk di asgjė rreth "zotit", "mbinatyrės" etj. duke pohuar pėr mė tej se kėto subjekte janė tė panjohshme pėr mendjen e njeriut, por sakaq beson nė "zot", "mbinatyrė" e subjekte tė tilla , ndaj dhe pėrfshihet nė teizėm.


    Epo kjo qenka doktrina e duhur per Qeshtjen kombetare....

    si se kishim zbulu ktu e 2000 vjet!!!!!!


    Po ia lejm Chinos, qe i ka qejf debate te tilla, me u mare me ty dhe agnosticizmin tend.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Agnosticizem = i padijshem

    a nuk te mjafton kjo Eurostar

    mbaje agnosticizmin se mir eke bacit

    edhe nje teme per kosh
    Jetė e rėndė.......!!!

  5. #5
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anėtarėsuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Qe se mytni ! kurgjo puna juv lol
    haha eurostar kjo puna eshte kshtut! Ose gjethqka rreth ketyre gjerav eshte sekrete dhe nuk na mundesohet populallates se thjesht te kuptoim me shume se aq qfar shkruain librat fetare , ose nuk dihet me te vertet asgje hiq por sa i perket feve shumica e tyre perdoren per politike dhe pushtet kjo nuk vehet ne dyshim por disa me qorresin e vet e kan veshtir ta pranoin qe eshte keshtut!

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anėtarėsuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> EUROSTAR, po ti pergjigjesha pyetjes tende do thoja gjera qe ti tashme i di, megjithate dy fjale po i them.

    > Fakti qe hap nje teme te tille tregon qe Agnosticizmi yt nuk te bind dhe nuk ke marre pergjigjet qe prisje por thjeshte ke pranuar qe nuk kane zgjidhje.
    > Mua me ka ndodhur qe, ne momentin kur fillon dhe kupton te perputhen te gjitha gjerat.
    > E rendesishme eshte te kerkosh te verteten dhe nuk ka gjasa te mos e gjesh ate sepse ajo me shume se ty deshiron te te shfaqet.
    > Por ndodh qe njeriu kur i afrohet e saj dhe sheh punen qe ka per te bere per te qene ne lartesine e saj terhiqet dhe ben sikur nuk e sheh.

    > Pra problemi kryesor nuk eshte gjetja e te vertetes por pranimi saj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga VOLSIV : 31-08-2010 mė 17:52
    La verita' ti rendera' libero!

  7. #7
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anėtarėsuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Citim Postuar mė parė nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> EUROSTAR, po ti pergjigjesha pyetjes tende do thoja gjera qe ti tashme i di, megjithate dy fjale po i them.

    > Fakti qe hap nje teme te tille tregon qe Agnosticizmi yt nuk te bind dhe nuk ke marre pergjigjet qe prisje por thjeshte ke pranuar qe nuk kane zgjidhje.
    > Mua me ka ndodhur qe, ne momentin kur fillon dhe kupton te perputhen te gjitha gjerat.
    > E rendesishme eshte te kerkosh te verteten dhe nuk ka gjasa te mos e gjesh ate sepse ajo me shume se ty deshiron te te shfaqet.
    > Por ndodh qe njeriu kur i afrohet e saj dhe sheh punen qe ka per te bere per te qene ne lartesine e saj terhiqet dhe ben sikur nuk e sheh.

    > Pra problemi kryesor nuk eshte gjetja e te vertetes por pranimi saj.
    Me fal qe po nderyhu! por dua te bej nje pytje

    Ka shume te verteta cilen prej tyre ta pranoi ? te gjith thoin qe jan te verteta ndersa kundershtaret fallco por asnjera nuk ka fakte qe te bind 100% qe kjo eshte e verteta ! pse mos te dyshohet qe te gjith te vertetat jan bere nga dora njeriut?

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,504
    Alternativ.
    Besoj kur me do qefi,e nuk besoj kur ma thot mendja,dhe e kunderta.
    Pse?Se keshtu jam i lire,si te dua,kur te dua,dhe pse e dua.

  9. #9
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Alternative apo Skizofreni...

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anėtarėsuar
    06-01-2008
    Postime
    7,504
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Alternative apo Skizofreni...:-ė
    Edhe skizofren,pse jo.Erazmi nga Roterdami ka shkruar edhe "Elogio della pazzia".

  11. #11
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Cudi Eurostar1, ti dikur ke qene nje musliman i mire, qe sillje tema ne forum ne mbrojtje te marteses se Muhamedit me Aishen 9 vjecare, ndersa tani ke dale nga Islami...
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  12. #12
    Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
    Qe se mytni ! kurgjo puna juv lol
    haha eurostar kjo puna eshte kshtut! Ose gjethqka rreth ketyre gjerav eshte sekrete dhe nuk na mundesohet populallates se thjesht te kuptoim me shume se aq qfar shkruain librat fetare , ose nuk dihet me te vertet asgje hiq por sa i perket feve shumica e tyre perdoren per politike dhe pushtet kjo nuk vehet ne dyshim por disa me qorresin e vet e kan veshtir ta pranoin qe eshte keshtut!
    Shum bukur e ke shkruar, por shoh qe shumica nuk e kuptojn temen, por me shum mundesi ka qe " BEJN SIKUR NUK E KUPTOJN" ngaqe nuk kan se si ta shpjegojn fene ose te kunderten
    Revolution 1848

  13. #13
    Citim Postuar mė parė nga Matrix Lexo Postimin
    Cudi Eurostar1, ti dikur ke qene nje musliman i mire, qe sillje tema ne forum ne mbrojtje te marteses se Muhamedit me Aishen 9 vjecare, ndersa tani ke dale nga Islami...
    Ta ka qefi te kete njerez te tille, qe te kete epersi feja jote Hmm shum shpejt nuk do ket me budallej qe te ndjekin fustangjatet dhe pantollshkurtet
    Revolution 1848

  14. #14
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    ...
    Keto jan arsyet qe me detyruan te heq dore nga feja ime dhe te behem Agnostik

    1)- Kontraditat

    2)- Absurditetet

    3)- Asnjehere "pothuajse" nuk kam mar pergjigjet qe kam kerkuar ti di

    4)- Tradita qe duhet te ndiqja binte ne kundershtim me te qenit "Vetja ime"

    5)- Kultura qe duhet te ndiqja

    6)- Rregulla shoqeror dhe familjar qe binin ne kundershtim total me ate qe une jam

    7)- Etj

    Pse u bera Agnostik

    Sepse ketu ndjej veten me afer nje krijuesi qe nuk e di se kush eshte, afer nje krijuesi qe une mendoj qe nuk eshte Ai i feve, por qe ka nje kriues te gjithsise.

    Nuk u bera Ateist , sepse as Ateistet nuk kan fakte per ta mohuar Zotin ashtu sic nuk kan fakte edhe fete qe jane nga Zoti.

    Une Zgjodha kete rruge, po ti ?
    Dhe une mendoj se klasifikohem nen grupin e agnostikeve. Por edhe brenda ketij grupi ndoshta perbej nje "grup ne vete". Kete nuk do e zgjeroj me shume ketu.

    Arsyet e mia jane ato qe ke numruar. Ne rezultat mendoj se agnosticizmi eshte pergjegja me e drejte ndaj konfliktit te deritanishem fetar-jofetar. Ne mungese te deshmive shkencore per mosekzistencen e Zotit, nuk mund te thuash se Zoti nuk ekziston. Ndaj nuk je ateist. Perderisa ne anen tjeter mund te perjashtosh me siguri te madhe se feja nuk ka lidhje me Zotin. Ndaj nuk je fetar. Nisur nga keto dy njohuri themelore, ke rezultatin se Zoti mund te ekzistoje, por assesi ne formen sic tregon feja. Kjo eshte agnostcizmi. Pra eshte nje lloj besimi shkencor ne Zotin.

  15. #15
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1
    Ta ka qefi te kete njerez te tille, qe te kete epersi feja jote Hmm shum shpejt nuk do ket me budallej qe te ndjekin fustangjatet dhe pantollshkurtet

    Ne kete forum jane 2 raste kur nje musliman shnderrohet ne agnostik

    1-) Xfiles
    2-) EuroStar1

    Sipas sheriatit islam, ata qe e leshojne islamin, marrin denim me vdekje ne nje shtet qe funksion me sheriat ........
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  16. #16
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Matrix Lexo Postimin
    Ne kete forum jane 2 raste kur nje musliman shnderrohet ne agnostik

    1-) Xfiles
    2-) EuroStar1

    Sipas sheriatit islam, ata qe e leshojne islamin, marrin denim me vdekje ne nje shtet qe funksion me sheriat ........
    Nr. 3 jam une. Edhe pse tek une ky proces ka filluar me heret, para se te vija ne forum.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Agnostik : Pse u bere dhe pse duhet te behem une ?
    Sepse isha e konfuzuar. Te jesh agnostik eshte zgjedhja me e thjesht per njerezit e konfuzuar qe nuk din ca feje te ken.

    Krishtere : Pse u bere dhe pse duhet te behem une ?
    Sepse kjo gjykova un qe eshte rruga per mua per te qene me afer zotit. Ti ska pse te behesh. Rri aty ku je se mire je

  18. #18
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Edhe skizofren,pse jo.Erazmi nga Roterdami ka shkruar edhe "Elogio della pazzia".
    Ai do i jepte bicikletes dyshe ky Erazmi? Ket me trego, se te tjerat zgjidhen vete! Apo e agnostikonte ket mundesi..?

    Dhe flm vella i shenjte Serafim qe e ndave me ne barsoleten me bicikleten edhe priftin.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 01-09-2010 mė 15:23

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anėtarėsuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Musliman!,Pse u bera sepse eshte feja e drejte,eshte rregullore e jetes,te mesone ta dallosh te miren nga e keqja,terrin nga drita.
    Te tregon se ku ka gropa ne menyre qe te ruhesh dhe mos te bishe ne to,te tregon se si duhet adhuruar ZOTIN,te tregon se si duhet respektuar prinderit dhe te tjeret,te tregon se si duhet jetuar,te tregone se si duhet punuar,te tregon se si duhet te udheheqesh shtetin,te tregon se si duhet te punosh per atdhe dhe ta ruash si syt e ballit,te tregon se njeriu ka vlere,se eshte nje qenie shum e rendesishe dhe duhet pasur kujdes me ta.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  20. #20
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Musliman!...... sepse...Te tregon se ku ka gropa ne menyre qe te ruhesh dhe mos te bishe ne to
    A kjo po qe ia vlen. Edhe vellai i shenjte Serafim besoj se do ndaje dicka ne lidhje me kete.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •