Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  30
  Postime
  3,642

  Tri propozimet e GNK-s pr Kosovn dhe Serbin  Tri propozimet e GNK-s pr Kosovn dhe Serbin

  Beograd, 30 gusht Grupi Ndrkombtar i Krizave (GNK) ka rekomanduar negociatat urgjente ndrmjet presidentit t Serbis, Boris Tadiq, dhe kryeministrit t Kosovs, Hashim Thai, shkruan sot Politika. Ky grup njhersh ka ofruar tri variante, gjithsesi t papranueshme pr Kosovn dhe krejtsisht t favorshme pr Serbin, pr zgjidhjen e statusit t veriut t Kosovs. Po e transmetojm shkrimin pr t par deri ku shkojn pretendimet serbe.

  N raportin mbi Kosova dhe Serbia pas Mendimit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis, n rekomandimet e GNK-s pr qeverin e Serbis e t Kosovs, si shkruan kjo gazet, konsideron se n bisedimet e partnerve t barabart duhet t shqyrtohen tri propozime:

  Njohja e Kosovs n kufijt aktual

  Autonomia e gjer pr territorin n veri t Ibrit, n prputhje me integritetin territorial t Kosovs, q vetkupton pushtetin rajonal, legjislativ e ekzekutiv.

  Kontrolli i shumics s t ardhurave doganore dhe i tatimeve dhe statusi autonom pr objektet fetare t KOS (SPS), duke prfshir t gjitha dispozitat e planit t Ahtisarit, t plotsuara me dispozitat mbi mbrojtjen ndrkombtare t armatosur pas largimit t KFOR-it, q do t garantoj marrveshjen ose rezolutn e Kshillit t Sigurimit t KB.

  Pr veriun e Kosovs, n rekomandimet e GNK-s jan prmendur tri opsione:

  I pari sht plani i Ahtisarit, i cili, si thuhet, serbve u ofron autonomi t gjer dhe lidhje me Serbin, dhe, n saj t decentralizimit, u lejon komunave serbe funksionimin pa ndikim t madh t Prishtins.

  Rekomandimi i dyt i GNK-s, shkruan kjo gazet, lidhet me shtjen e autonomis s gjer, meq, n baz t bisedave me funksionar n Prishtin, GNK v re se ata kan filluar t pranojn se veriu nuk sht si jugu dhe se n vend t qllimit t mhershm q komunat paralele serbe ti zvendsoj me ato zyrtare, tash jan gati t shqyrtojn legalizimin e strukturave aktuale serbe brenda sistemit t vet.

  Kompensim pr normalizimin t marrdhnieve me Serbin shkmbimin e prfaqsuesve diplomatik dhe heqjen e vetos pr antarsim n institucionet ndrkombtare Kosova n kt variant mund ti ofroj veriut, pos kompetencave sipas planit t Ahtisarit, komandn e ndar t policis dhe mbledhjen e drejtprdrejt t pjess m t madhe t taksave doganore n kufirin verior, propozon GNK.

  Mirpo, si theksohet, Beogradi do t duhej ta pranonte kontrollin e kufijve q do ta bnte Prishtina dhe sistemi i prbashkt juridik.

  Veriu, propozon GNK, do t mund t kishte parlamentin rajonal me kompetenca t plota n fusha prkatse juridike dhe zbatimin n disa t tjera. Autoritetet legjislative do t ishin t autorizuara t caktojn ditn e zgjedhjeve lokale, q do t duhej t mbaheshin n t njjtn koh si edhe zgjedhjet n pjes tjera t Kosovs. Parlamenti do t zgjidhte edhe kryetarin, shkruan Politika.

  Veriu, konsideron GNK, do t mund t formonte forca lokale t policis dhe gjykata lokale me kompetenca n konteste civile dhe me juridiksion penal pr vepra m pak t rnda penale. Policia e Veriut do t mund t bashkpunonte drejtprdrejt me policin e Serbis, me kusht q pr kt t informohet Policia e Kosovs.

  Veriu mund t mbledh prqindje t lart t hyrave doganore nga qarkullimi me Serbin dhe Malin e Zi dhe t marr prqindje sipas marrveshjes nga tatimi dhe TVSH-ja e mbledhur n rajon, si dhe t mbaj t gjitha tatimet lokale. Do t kishte t drejtn pr mjete shtes nga Serbia, kurse Veriu do t bhej pronar i gjith pasuris shtetrore n territorin e vet, pos asaj me rndsi nacionale, si sht Liqeni i Gazivods, propozon GNK.

  Serbia dhe Kosova do t pranonin njra tjetrn dhe do t vendosnin kufij t but, jo vetm n Veri, n mnyr q qytetarve nga t dy shtetet do tu mjaftonte vetm letrnjoftimi pr kalim, Serbia do t njihte t gjitha dokumentet e Kosovs dhe diplomat universitare.

  Propozimi i tret sipas Politiks, sht shkmbimi i territoreve, meq GNK-ja konkludon se Beogradi m me qejf e ka ndarjen, me rast Veriu do ti takonte (ose do ti mbetej Serbis), kurse pjesn tjetr t Kosovs ta konsideronte shtet t pavarur.

  Grupi i Krizs konsideron se n Beograd jan t ndjeshm nga imazhit t keq t fjals ndarje, prandaj n vend t ksaj prdorin sintagmn prshtatja interne e kufirit administrativ q shpie nga kufiri i ri i jashtm.

  Duke theksuar se Prishtina sht kundr ndarjes s territorit t vet, GNK konstaton se Beogradi ka filluar t mendoj, ndonse nuk e thot haptas, pr shkmbimin e pjess m t madhe t Lugins s Preshevs pr Veriun e Kosovs.

  Pr Serbin vij e kuqe n Luginn e Preshevs sht baza ushtarake e ndrtuar risht-jug n Cepotin, n jug t Bujanocit, autostradat q on n drejtim t Selanikut q kalon npr Preshev e Bujanoc dhe Komuna e Medvegjs, thekson gazeta,

  Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, si pohon Politika, ka hedhur posht rekomandimet e GNK-s, duke theksuar se Kosova sht shtet i pavarur dhe sovran dhe se problemi i Veriut t Kosovs mund t zgjidhet vetm n prputhje me planin e Ahtisarit, prfundon shkrimi. /koha/

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  30
  Postime
  3,642
  Sa i prket propozimeve t GNK-s, veanarisht t dytin pse nuk ndodh e njejta gj me luginen e Presheves, por kerkohet t'i ipet veriu i Kosovs n shkmbin me njohjen e pavarsis.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Citim Postuar m par nga gimche Lexo Postimin
  Sa i prket propozimeve t GNK-s, veanarisht t dytin pse nuk ndodh e njejta gj me luginen e Presheves, por kerkohet t'i ipet veriu i Kosovs n shkmbin me njohjen e pavarsis.
  Jo o magar nuk ka nevoj te shkembehen teritoret shqiptare ne mes veti,ket e don serbia,nuk ben asesi me shkemby se qe te dyjat jan tonat.
  Po ja jep mitrovicen e po e merr presheven e qe te dyat jan me shqipetar,serbis duhet kerku nishin per mos me i ra ndermend me lyp tok te shqiptarve po thuaj ti kan e kemi ne udheheqesi nuk eshte e quditshme qe ja bajn ashtu siq po thua edhe ti se nuk din ma shume.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Idet e GNK-s, t papranueshme

  Nga Express m 27.08.2010 n ora 18:43

  Krert e Kosovs i kan hedhur posht edhe t premten opsionet pr ndarje, shkmbim territoresh apo autonomi t zgjeruar pr veriun e Mitrovics, rekomandime kto t dala nga raporti i Grupit Ndrkombtar t Krizave (GNK), q u publikuan t enjten. Presidenti Fatmir Sejdiu i ka quajtur t papranueshme kto ide, duke thn se me asknd nuk do t bisedohet rreth integritetit dhe sovranitetit t shtetit t Kosovs.

  Kosova ka kaprcyer procese t mdha historike n mbshtetje t popullit t saj, por edhe miqve t saj. Kosova ka marr nj mbshtetje t fuqishme, pavarsisht se nuk e ka br krkesn nga Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis dhe natyrisht Kosova nuk sht konflikt i ngrir. Ai vrojtim q sht br, sht plotsisht i papranueshm pr Kosovn dhe institucionet e saj. Mendimi i Grupit Ndrkombtar t Krizave sht trsisht i papranueshm pr Kosovn. Rrota e historis nuk mund t ndalet, as t kthehet pas, tha Sejdiu.

  Kryeministri Hashim Thai ndrkaq tha se idet e Grupit Ndrkombtar t Krizave jan jasht do realiteti.

  E kam theksuar edhe dje, e ritheksoj edhe sot, se gjuha dhe idet e ktij raporti jan jasht do realiteti dhe nuk i prputhen kohs, suksesit dhe progresit t shtetit t pavarur dhe sovran t Kosovs. Integriteti territorial sht i paprekshm dhe i njohur ndrkombtarisht, n asnj rrethan nuk do t ket ide n agjendn ton shtetrore pr ndonj shkmbim territori apo autonomi. Pr shtjet e brendshme vendosin institucionet e shtetit t Kosovs, ndrsa kemi vullnetin e mir pr partneritet ndrshtetror me Serbin, tha Thai.

  Nga ana tjetr, ministri i Jashtm gjerman, Guido Wersterwelle nuk ka dashur t komentoj rekomandimet e ktij instituti, duke prsritur se integriteti territorial i Kosovs sht i paprekshm.

  N nj raport t publikuar t enjten, Grupi Ndrkombtar i Krizave (GNK) bn thirrje pr bisedime ndrmjet Prishtins e Beogradit pr shtje praktike, ndrsa thuhet se mosmarrveshjet kryesore ndrmjet dy palve n terren, kan t bjn me komunat n veri t Kosovs.

  Nj autonomi m e madhe pr veriun dhe nj status autonom pr monumentet Ortodokse Serbe, si parashihet n Planin Ahtisaari, n shkmbim pr njohjen nga ana e Serbis do t duhej t ishte e pranueshme pr t dy palt, thuhet n kt raport.

  Lidhur me problemin e veriut, Grupi Ndrkombtar i Krizave propozon tri zgjidhje t prfytyrueshme: Plani i Ahtisaarit, autonomia m e zgjeruar dhe shkmbimi i territoreve. /kosovapress/
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  30
  Postime
  3,642
  Citim Postuar m par nga drenicaku Lexo Postimin
  Jo o magar nuk ka nevoj te shkembehen teritoret shqiptare ne mes veti,ket e don serbia,nuk ben asesi me shkemby se qe te dyjat jan tonat.
  Po ja jep mitrovicen e po e merr presheven e qe te dyat jan me shqipetar,serbis duhet kerku nishin per mos me i ra ndermend me lyp tok te shqiptarve po thuaj ti kan e kemi ne udheheqesi nuk eshte e quditshme qe ja bajn ashtu siq po thua edhe ti se nuk din ma shume.
  E more ahmak, ti si merr vesh shkrimet e mia si pula ne telefon.
  Nuk thash me shkmby, a e lexove artikullin aty po lypet (sipas GNK-s) me shkemby Mitrovicen me njohjen e pavarsis s Kosovs nga ana e Serbis.
  GNK-ja po i permend qito sene, kurse Presheven po e harron edhe nuk po i qet kushte Serbis pr Preshev qysh po na qet neve pr Mitrovic.

  P.S Pavarsia e Serbis nuk varet prej Presheves, e pse ajo e Kosovs t varet prej Mitrovics (pra vetem nese ne ia japim na njohin)?!?!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233

  gimche

  Citim Postuar m par nga gimche Lexo Postimin


  Tri propozimet e GNK-s pr Kosovn dhe Serbin

  Beograd, 30 gusht Grupi Ndrkombtar i Krizave (GNK) ka rekomanduar negociatat urgjente ndrmjet presidentit t Serbis, Boris Tadiq, dhe kryeministrit t Kosovs, Hashim Thai, shkruan sot Politika. Ky grup njhersh ka ofruar tri variante, gjithsesi t papranueshme pr Kosovn dhe krejtsisht t favorshme pr Serbin, pr zgjidhjen e statusit t veriut t Kosovs. Po e transmetojm shkrimin pr t par deri ku shkojn pretendimet serbe.

  N raportin mbi Kosova dhe Serbia pas Mendimit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis, n rekomandimet e GNK-s pr qeverin e Serbis e t Kosovs, si shkruan kjo gazet, konsideron se n bisedimet e partnerve t barabart duhet t shqyrtohen tri propozime:

  Njohja e Kosovs n kufijt aktual

  Autonomia e gjer pr territorin n veri t Ibrit, n prputhje me integritetin territorial t Kosovs, q vetkupton pushtetin rajonal, legjislativ e ekzekutiv.

  Kontrolli i shumics s t ardhurave doganore dhe i tatimeve dhe statusi autonom pr objektet fetare t KOS (SPS), duke prfshir t gjitha dispozitat e planit t Ahtisarit, t plotsuara me dispozitat mbi mbrojtjen ndrkombtare t armatosur pas largimit t KFOR-it, q do t garantoj marrveshjen ose rezolutn e Kshillit t Sigurimit t KB.

  Pr veriun e Kosovs, n rekomandimet e GNK-s jan prmendur tri opsione:

  I pari sht plani i Ahtisarit, i cili, si thuhet, serbve u ofron autonomi t gjer dhe lidhje me Serbin, dhe, n saj t decentralizimit, u lejon komunave serbe funksionimin pa ndikim t madh t Prishtins.

  Rekomandimi i dyt i GNK-s, shkruan kjo gazet, lidhet me shtjen e autonomis s gjer, meq, n baz t bisedave me funksionar n Prishtin, GNK v re se ata kan filluar t pranojn se veriu nuk sht si jugu dhe se n vend t qllimit t mhershm q komunat paralele serbe ti zvendsoj me ato zyrtare, tash jan gati t shqyrtojn legalizimin e strukturave aktuale serbe brenda sistemit t vet.

  Kompensim pr normalizimin t marrdhnieve me Serbin shkmbimin e prfaqsuesve diplomatik dhe heqjen e vetos pr antarsim n institucionet ndrkombtare Kosova n kt variant mund ti ofroj veriut, pos kompetencave sipas planit t Ahtisarit, komandn e ndar t policis dhe mbledhjen e drejtprdrejt t pjess m t madhe t taksave doganore n kufirin verior, propozon GNK.

  Mirpo, si theksohet, Beogradi do t duhej ta pranonte kontrollin e kufijve q do ta bnte Prishtina dhe sistemi i prbashkt juridik.

  Veriu, propozon GNK, do t mund t kishte parlamentin rajonal me kompetenca t plota n fusha prkatse juridike dhe zbatimin n disa t tjera. Autoritetet legjislative do t ishin t autorizuara t caktojn ditn e zgjedhjeve lokale, q do t duhej t mbaheshin n t njjtn koh si edhe zgjedhjet n pjes tjera t Kosovs. Parlamenti do t zgjidhte edhe kryetarin, shkruan Politika.

  Veriu, konsideron GNK, do t mund t formonte forca lokale t policis dhe gjykata lokale me kompetenca n konteste civile dhe me juridiksion penal pr vepra m pak t rnda penale. Policia e Veriut do t mund t bashkpunonte drejtprdrejt me policin e Serbis, me kusht q pr kt t informohet Policia e Kosovs.

  Veriu mund t mbledh prqindje t lart t hyrave doganore nga qarkullimi me Serbin dhe Malin e Zi dhe t marr prqindje sipas marrveshjes nga tatimi dhe TVSH-ja e mbledhur n rajon, si dhe t mbaj t gjitha tatimet lokale. Do t kishte t drejtn pr mjete shtes nga Serbia, kurse Veriu do t bhej pronar i gjith pasuris shtetrore n territorin e vet, pos asaj me rndsi nacionale, si sht Liqeni i Gazivods, propozon GNK.

  Serbia dhe Kosova do t pranonin njra tjetrn dhe do t vendosnin kufij t but, jo vetm n Veri, n mnyr q qytetarve nga t dy shtetet do tu mjaftonte vetm letrnjoftimi pr kalim, Serbia do t njihte t gjitha dokumentet e Kosovs dhe diplomat universitare.

  Propozimi i tret sipas Politiks, sht shkmbimi i territoreve, meq GNK-ja konkludon se Beogradi m me qejf e ka ndarjen, me rast Veriu do ti takonte (ose do ti mbetej Serbis), kurse pjesn tjetr t Kosovs ta konsideronte shtet t pavarur.

  Grupi i Krizs konsideron se n Beograd jan t ndjeshm nga imazhit t keq t fjals ndarje, prandaj n vend t ksaj prdorin sintagmn prshtatja interne e kufirit administrativ q shpie nga kufiri i ri i jashtm.

  Duke theksuar se Prishtina sht kundr ndarjes s territorit t vet, GNK konstaton se Beogradi ka filluar t mendoj, ndonse nuk e thot haptas, pr shkmbimin e pjess m t madhe t Lugins s Preshevs pr Veriun e Kosovs.

  Pr Serbin vij e kuqe n Luginn e Preshevs sht baza ushtarake e ndrtuar risht-jug n Cepotin, n jug t Bujanocit, autostradat q on n drejtim t Selanikut q kalon npr Preshev e Bujanoc dhe Komuna e Medvegjs, thekson gazeta,

  Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, si pohon Politika, ka hedhur posht rekomandimet e GNK-s, duke theksuar se Kosova sht shtet i pavarur dhe sovran dhe se problemi i Veriut t Kosovs mund t zgjidhet vetm n prputhje me planin e Ahtisarit, prfundon shkrimi. /koha/
  gimche te lutem benu i sinqer dhe trrego ken keni deshir te jet ne push tet si pas jush te lutem

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233
  po a bon hiq mos me na njoft serbia kurr pse aq zhurm qe spo na njeh serbia pun e madhe bile memir dote ishte qe te mos na njef se pastaj dote mbahen koncerte ne prishtin me solist nga beligradi ne emer te tolerances se ka ende ne kosove pro serb qe shohin endrra te tilla

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  30
  Postime
  3,642
  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  gimche te lutem benu i sinqer dhe trrego ken keni deshir te jet ne push tet si pas jush te lutem
  Nuk t kuptova?!

 9. #9
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,665
  Citim Postuar m par nga gimche Lexo Postimin


  Tri propozimet e GNK-s pr Kosovn dhe Serbin

  Beograd, 30 gusht Grupi Ndrkombtar i Krizave (GNK) ka rekomanduar negociatat urgjente ndrmjet presidentit t Serbis, Boris Tadiq, dhe kryeministrit t Kosovs, Hashim Thai, shkruan sot Politika. Ky grup njhersh ka ofruar tri variante, gjithsesi t papranueshme pr Kosovn dhe krejtsisht t favorshme pr Serbin, pr zgjidhjen e statusit t veriut t Kosovs. Po e transmetojm shkrimin pr t par deri ku shkojn pretendimet serbe.

  N raportin mbi Kosova dhe Serbia pas Mendimit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis, n rekomandimet e GNK-s pr qeverin e Serbis e t Kosovs, si shkruan kjo gazet, konsideron se n bisedimet e partnerve t barabart duhet t shqyrtohen tri propozime:

  Njohja e Kosovs n kufijt aktual

  Autonomia e gjer pr territorin n veri t Ibrit, n prputhje me integritetin territorial t Kosovs, q vetkupton pushtetin rajonal, legjislativ e ekzekutiv.

  Kontrolli i shumics s t ardhurave doganore dhe i tatimeve dhe statusi autonom pr objektet fetare t KOS (SPS), duke prfshir t gjitha dispozitat e planit t Ahtisarit, t plotsuara me dispozitat mbi mbrojtjen ndrkombtare t armatosur pas largimit t KFOR-it, q do t garantoj marrveshjen ose rezolutn e Kshillit t Sigurimit t KB.

  Pr veriun e Kosovs, n rekomandimet e GNK-s jan prmendur tri opsione:

  I pari sht plani i Ahtisarit, i cili, si thuhet, serbve u ofron autonomi t gjer dhe lidhje me Serbin, dhe, n saj t decentralizimit, u lejon komunave serbe funksionimin pa ndikim t madh t Prishtins.

  Rekomandimi i dyt i GNK-s, shkruan kjo gazet, lidhet me shtjen e autonomis s gjer, meq, n baz t bisedave me funksionar n Prishtin, GNK v re se ata kan filluar t pranojn se veriu nuk sht si jugu dhe se n vend t qllimit t mhershm q komunat paralele serbe ti zvendsoj me ato zyrtare, tash jan gati t shqyrtojn legalizimin e strukturave aktuale serbe brenda sistemit t vet.

  Kompensim pr normalizimin t marrdhnieve me Serbin shkmbimin e prfaqsuesve diplomatik dhe heqjen e vetos pr antarsim n institucionet ndrkombtare Kosova n kt variant mund ti ofroj veriut, pos kompetencave sipas planit t Ahtisarit, komandn e ndar t policis dhe mbledhjen e drejtprdrejt t pjess m t madhe t taksave doganore n kufirin verior, propozon GNK.

  Mirpo, si theksohet, Beogradi do t duhej ta pranonte kontrollin e kufijve q do ta bnte Prishtina dhe sistemi i prbashkt juridik.

  Veriu, propozon GNK, do t mund t kishte parlamentin rajonal me kompetenca t plota n fusha prkatse juridike dhe zbatimin n disa t tjera. Autoritetet legjislative do t ishin t autorizuara t caktojn ditn e zgjedhjeve lokale, q do t duhej t mbaheshin n t njjtn koh si edhe zgjedhjet n pjes tjera t Kosovs. Parlamenti do t zgjidhte edhe kryetarin, shkruan Politika.

  Veriu, konsideron GNK, do t mund t formonte forca lokale t policis dhe gjykata lokale me kompetenca n konteste civile dhe me juridiksion penal pr vepra m pak t rnda penale. Policia e Veriut do t mund t bashkpunonte drejtprdrejt me policin e Serbis, me kusht q pr kt t informohet Policia e Kosovs.

  Veriu mund t mbledh prqindje t lart t hyrave doganore nga qarkullimi me Serbin dhe Malin e Zi dhe t marr prqindje sipas marrveshjes nga tatimi dhe TVSH-ja e mbledhur n rajon, si dhe t mbaj t gjitha tatimet lokale. Do t kishte t drejtn pr mjete shtes nga Serbia, kurse Veriu do t bhej pronar i gjith pasuris shtetrore n territorin e vet, pos asaj me rndsi nacionale, si sht Liqeni i Gazivods, propozon GNK.

  Serbia dhe Kosova do t pranonin njra tjetrn dhe do t vendosnin kufij t but, jo vetm n Veri, n mnyr q qytetarve nga t dy shtetet do tu mjaftonte vetm letrnjoftimi pr kalim, Serbia do t njihte t gjitha dokumentet e Kosovs dhe diplomat universitare.

  Propozimi i tret sipas Politiks, sht shkmbimi i territoreve, meq GNK-ja konkludon se Beogradi m me qejf e ka ndarjen, me rast Veriu do ti takonte (ose do ti mbetej Serbis), kurse pjesn tjetr t Kosovs ta konsideronte shtet t pavarur.

  Grupi i Krizs konsideron se n Beograd jan t ndjeshm nga imazhit t keq t fjals ndarje, prandaj n vend t ksaj prdorin sintagmn prshtatja interne e kufirit administrativ q shpie nga kufiri i ri i jashtm.

  Duke theksuar se Prishtina sht kundr ndarjes s territorit t vet, GNK konstaton se Beogradi ka filluar t mendoj, ndonse nuk e thot haptas, pr shkmbimin e pjess m t madhe t Lugins s Preshevs pr Veriun e Kosovs.

  Pr Serbin vij e kuqe n Luginn e Preshevs sht baza ushtarake e ndrtuar risht-jug n Cepotin, n jug t Bujanocit, autostradat q on n drejtim t Selanikut q kalon npr Preshev e Bujanoc dhe Komuna e Medvegjs, thekson gazeta,

  Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, si pohon Politika, ka hedhur posht rekomandimet e GNK-s, duke theksuar se Kosova sht shtet i pavarur dhe sovran dhe se problemi i Veriut t Kosovs mund t zgjidhet vetm n prputhje me planin e Ahtisarit, prfundon shkrimi. /koha/

  Kete dokumente duhet t'a lexojne gjithe politikianet tradhetare ne maqedoni dhe te shohin se c'ka kerkon serbia prej B. Nderkombetare per nje pakice mbeturina sllave 3apo 4 % qe jetojne ne Kosove.

  Ky dokumente duhet te vazhdoje per gjithe shqipetaret ne ballkane ose te Bashkohet Shqiperia Etnike.


  Tradhetaret shqipefolesat politikane ne Maqedoni tashe e kane momentin t'i ndihmojne Kosoves edhe me shume duke kerkuare qe territori i maqedonise perendimore t'i bashkangjitet Kosoves dhe pjesa e Lugines t'i bashkangjitet Kosoves. Deri nsa Serbia per 4% te popullates sllave kerkon administrativt te plote te veriut atehere shqipetaret duhet te kerkojne Bashkimin e Shqiperise Etnike.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,233

  Gimche

  Citim Postuar m par nga gimche Lexo Postimin


  Tri propozimet e GNK-s pr Kosovn dhe Serbin

  Beograd, 30 gusht Grupi Ndrkombtar i Krizave (GNK) ka rekomanduar negociatat urgjente ndrmjet presidentit t Serbis, Boris Tadiq, dhe kryeministrit t Kosovs, Hashim Thai, shkruan sot Politika. Ky grup njhersh ka ofruar tri variante, gjithsesi t papranueshme pr Kosovn dhe krejtsisht t favorshme pr Serbin, pr zgjidhjen e statusit t veriut t Kosovs. Po e transmetojm shkrimin pr t par deri ku shkojn pretendimet serbe.

  N raportin mbi Kosova dhe Serbia pas Mendimit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis, n rekomandimet e GNK-s pr qeverin e Serbis e t Kosovs, si shkruan kjo gazet, konsideron se n bisedimet e partnerve t barabart duhet t shqyrtohen tri propozime:

  Njohja e Kosovs n kufijt aktual

  Autonomia e gjer pr territorin n veri t Ibrit, n prputhje me integritetin territorial t Kosovs, q vetkupton pushtetin rajonal, legjislativ e ekzekutiv.

  Kontrolli i shumics s t ardhurave doganore dhe i tatimeve dhe statusi autonom pr objektet fetare t KOS (SPS), duke prfshir t gjitha dispozitat e planit t Ahtisarit, t plotsuara me dispozitat mbi mbrojtjen ndrkombtare t armatosur pas largimit t KFOR-it, q do t garantoj marrveshjen ose rezolutn e Kshillit t Sigurimit t KB.

  Pr veriun e Kosovs, n rekomandimet e GNK-s jan prmendur tri opsione:

  I pari sht plani i Ahtisarit, i cili, si thuhet, serbve u ofron autonomi t gjer dhe lidhje me Serbin, dhe, n saj t decentralizimit, u lejon komunave serbe funksionimin pa ndikim t madh t Prishtins.

  Rekomandimi i dyt i GNK-s, shkruan kjo gazet, lidhet me shtjen e autonomis s gjer, meq, n baz t bisedave me funksionar n Prishtin, GNK v re se ata kan filluar t pranojn se veriu nuk sht si jugu dhe se n vend t qllimit t mhershm q komunat paralele serbe ti zvendsoj me ato zyrtare, tash jan gati t shqyrtojn legalizimin e strukturave aktuale serbe brenda sistemit t vet.

  Kompensim pr normalizimin t marrdhnieve me Serbin shkmbimin e prfaqsuesve diplomatik dhe heqjen e vetos pr antarsim n institucionet ndrkombtare Kosova n kt variant mund ti ofroj veriut, pos kompetencave sipas planit t Ahtisarit, komandn e ndar t policis dhe mbledhjen e drejtprdrejt t pjess m t madhe t taksave doganore n kufirin verior, propozon GNK.

  Mirpo, si theksohet, Beogradi do t duhej ta pranonte kontrollin e kufijve q do ta bnte Prishtina dhe sistemi i prbashkt juridik.

  Veriu, propozon GNK, do t mund t kishte parlamentin rajonal me kompetenca t plota n fusha prkatse juridike dhe zbatimin n disa t tjera. Autoritetet legjislative do t ishin t autorizuara t caktojn ditn e zgjedhjeve lokale, q do t duhej t mbaheshin n t njjtn koh si edhe zgjedhjet n pjes tjera t Kosovs. Parlamenti do t zgjidhte edhe kryetarin, shkruan Politika.

  Veriu, konsideron GNK, do t mund t formonte forca lokale t policis dhe gjykata lokale me kompetenca n konteste civile dhe me juridiksion penal pr vepra m pak t rnda penale. Policia e Veriut do t mund t bashkpunonte drejtprdrejt me policin e Serbis, me kusht q pr kt t informohet Policia e Kosovs.

  Veriu mund t mbledh prqindje t lart t hyrave doganore nga qarkullimi me Serbin dhe Malin e Zi dhe t marr prqindje sipas marrveshjes nga tatimi dhe TVSH-ja e mbledhur n rajon, si dhe t mbaj t gjitha tatimet lokale. Do t kishte t drejtn pr mjete shtes nga Serbia, kurse Veriu do t bhej pronar i gjith pasuris shtetrore n territorin e vet, pos asaj me rndsi nacionale, si sht Liqeni i Gazivods, propozon GNK.

  Serbia dhe Kosova do t pranonin njra tjetrn dhe do t vendosnin kufij t but, jo vetm n Veri, n mnyr q qytetarve nga t dy shtetet do tu mjaftonte vetm letrnjoftimi pr kalim, Serbia do t njihte t gjitha dokumentet e Kosovs dhe diplomat universitare.

  Propozimi i tret sipas Politiks, sht shkmbimi i territoreve, meq GNK-ja konkludon se Beogradi m me qejf e ka ndarjen, me rast Veriu do ti takonte (ose do ti mbetej Serbis), kurse pjesn tjetr t Kosovs ta konsideronte shtet t pavarur.

  Grupi i Krizs konsideron se n Beograd jan t ndjeshm nga imazhit t keq t fjals ndarje, prandaj n vend t ksaj prdorin sintagmn prshtatja interne e kufirit administrativ q shpie nga kufiri i ri i jashtm.

  Duke theksuar se Prishtina sht kundr ndarjes s territorit t vet, GNK konstaton se Beogradi ka filluar t mendoj, ndonse nuk e thot haptas, pr shkmbimin e pjess m t madhe t Lugins s Preshevs pr Veriun e Kosovs.

  Pr Serbin vij e kuqe n Luginn e Preshevs sht baza ushtarake e ndrtuar risht-jug n Cepotin, n jug t Bujanocit, autostradat q on n drejtim t Selanikut q kalon npr Preshev e Bujanoc dhe Komuna e Medvegjs, thekson gazeta,

  Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, si pohon Politika, ka hedhur posht rekomandimet e GNK-s, duke theksuar se Kosova sht shtet i pavarur dhe sovran dhe se problemi i Veriut t Kosovs mund t zgjidhet vetm n prputhje me planin e Ahtisarit, prfundon shkrimi. /koha/
  EDHE KTA JAn MIQT E KOSOVES HAHaHAhA HE BASH NANEN JAV...Q........ NE GOJ

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  30
  Postime
  3,642

  PD: Bisedimet me Serbin t miratohen n Kuvend  PD: Bisedimet me Serbin t miratohen n Kuvend

  Partia e Drejtsis ka mirpritur aprovimin e rezoluts s Asambles s Prgjithshme t KB-s pr Kosovn, ndrsa krkon q dialogu i paralajmruar ndrmjet Prishtins dhe Beogradit t zhvillohet duke respektuar n trsi Planin Ahtisari dhe parimin e reciprocitetit pr t drejtat e qytetarve shqiptar n Serbi dhe qytetarve serb n Kosov.

  N nj konferenc pr media t dieln, nnkryetari i PD-s, Amir Ahmeti, ka thn se miratimi me aklamacion i rezoluts n New York sht nj fitore e radhs e politiks s shtetit t Kosovs dhe miqve t saj ndrkombtar.

  Duke folur rreth dialogut Kosov-Serbi pr shtje teknike, drejtues t PD-s kan krkuar q n procesin e prgatitjeve pr kto bisedime t prfshihen t gjitha resurset politike, profesionale dhe shkencore, qeveritare dhe joqeveritare, parlamentare dhe jashtparlamentare, me qllim t realizimit optimal t interesave shtetrore.

  Ahmeti ka thn se PDja propozon q platforma politike pr bisedimet e ardhshme teknike me Serbin t miratohet n Kuvendin e Kosovs dhe q pjes esenciale e saj t jen dy parime themelore, respektimi i plot i Planit Ahtisaari dhe zbatimi i parimit t reciprocitetit t plot prkitazi me t drejtat individuale dhe kolektive t qytetarve serb n Kosov dhe t qytetarve shqiptar n Serbi. /express/

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939

  Bac, U Kry!


  Bac, u kry!


  Riza GREIEVCI  Tatari e marrt vesh kt marifet!

  Dhe: ka ndodh e po ndodh n jetn ton politike, madje, mjerisht, dika po ndodh pr psikiatr. Merrni me mend: ngreh ktej Serbia, ngreh ktej opozita, ngreh ktej ndrkombtart (Brukseli), ngreh ktej OKB-ja dhe KS-ja, ngreh ktej dofar analist krpudhash pas shiut, ngreh andej armiqt e tjer, q ka denbabaden Kosova (shqiptaria) h, vall, i kujt sht, pra, shteti i Kosovs?

  A na duhet shteti ne kosovarve? Apo shtetin e kemi nj aren gladiatorsh ku kryqzohen shpatat (thikat) e atyre q luftojn e qajn e vajtojn vetm pr pushtet, e jo pr shtet! Populli e thot: Kur s'e do tndn, e do t huajn!

  T pyesim bariun, i cili, dikur moti, s'e mori nj gisht m…(me nder me than!) t mbretit, mu te hyrja e pallatit, duke thn: Ma mir e lpij temin, se t mbretit! Tatari e marrt vesh kt marifet: Kishe boll me shekuj u ngopm me pushtet e shtet, e politik t huaj? Kishe boll u ngopm me zezona, ndeshtrasha, fatkeqsi, burgje, viktima e gjak, me dhunime e prdhunime. Ndoshta pse me shekuj kemi jetuar n robri, ende, krijesa e njeriut shqiptar n fillimshekullin e ri, shpreson se ende jeton n cilsin e robit. Ende s'beson se Lufta lirimtare e Kosovs, nj mrekulli dhe lavdi e fundshekullit t kaluar, fshiu lugetrit e robris s gjakut dardan nga trojet etnike, solli lirin, liria solli Pavrsin, Pavarsia solli shtetin e pavarur t Kosovs. Medet, bre! Disa koka (u thnin koka njerzish) as liria, as pavarsia, as shteti i pavarur i Kosovs s'ua mbush dshirat, krkesat, ndrrat n pikdit. Asgj s'u duket reale, asgj s'u duket e drejt, e mbl, e pastr, e dobishme, bile as pr fmijt e tyre.  Do t ket biseda me Serbin pr statusin e Kosovs?!

  Dhe: n ditn e Fitr Bajramit, menjher pasi Asambleja e OKB-s, me aklamcion tumiri Tekstrezolutn e Serbis pr Kosovn, me nxitim, n biim t profetit t dshtuar, kur e tr Kosova u ngre n kmb nga gzimi n shenj t fitores madheshtore historike t Qeveris, shtetit dhe t popullit t Kosovs, ata, i keni dgjuar, apo: i keni lexuar, e premte, dhjet shtator 2010, n mediet kosovare, qeshen me cinizm, dhe trumbetuan: Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai doli dhe e rrejti popullin, e rrejti krejt Kosovn: Nuk do t ket m kurr biseda pr statusin e Kosovs! Haj, medet, haj! Dhe: vetm t shurdhtit, primitivt, t padijshmit n politik, hastretinjt, fjalamant, rrahagjokst kinse s'e kan dgjuar dhe kuptuar vendimin dhe aprovimin e Asambles s OKB-s, pr Kosovn, apo: kshtu e ka adet kultura e tyre politike, njerzore! S'qenkan gzuar pr dshtimin e kuedrs me emrin Serbi, kur me goj t saj, para Evrops, bots, para popullit t vet, njohu verdiktin GJND-s, dhe, natyrisht, mund t fillojn vetm bisedat teknike me shtetin fqinj! Por, vetm ata cucrrant, gjunjzuesit, politikant xhuxh, sikur nuk e paskan dgjuar (as nuk e besuakan) Evropn, q pas dy orsh t shtyrjes s Asambles pr sherr t Serbis, e tha, Amerika e tha, por edhe teksti i Rezoluts pr Kosovn e tha dhe e thot sot e sa t ka dielli drit: S'ka biseda pr statusin e Kosovs m kurr! Bac, u kry!  Vall, me k do t bisedoj Serbia pr stauisn e Kosovs?!

  Politikant xhuxh ngrehen zrin n medie: Rrejti popullin kryeministri Hashim Thai! (gazeta "Zri": "Bisedimet teknike, ambalazhim i atyre politike!", faqe 05) Do t ket biseda edhe pr statusin e Kosovs me Serbin?! Kshtu pohuakan dofar analistsh, ruana, Zot! O tempora, o mores! Krejt bota e beson, e pranon, e gzohet Evropa, t mos e themi sa u gzua populli i Kosovs, ishte dhe sht krenare, pse jo, edhe Qeveria Thai, pr kt sukses historik t shtetit t Kosovs, por, jo, jo, aman, o Zot, na i le dy kokrra mend n krye, disa politikan xhuxh, q s'din as ka flasin, as ka krkojn, as ka endrrojn, u paskshin thn medieve: Kosova pa tjetr duhet t bisedoj pr statusin e Kosovs me Serbin! Kt "zbulim" epokal t ktyre politikanve xhuxh mund ta studioj vetm psikiatri (nse vrtet e ndihmon tr mjeksia e bots!). Pr kt "zbulim" epokal nj fije buzqeshje e zbeht dhe artificiale i erdhi vetm Tadiqit, por edhe shtetit t Serbis! "Falla"!. Kush flet hashamet? Marre, bre, burra! Marre, o vllezr shqiptar! Pse nxituat kaq? E keni me gjith mend? Jeni t bindur sahi se karshi bisedave teknike vrtet do t bisedohet edhe pr statusin e Kosovs me Serbin?! Kt Evropa,OKB-ja, Amerika, as Kosova s'e beson, sepse, ky marifet juaj s'do t ndodh kurr m! Heu, burrani, as dy dakika s'kaluan qkur Evropa, OKB-ja, Amerika, than: Jo bisedime pr statusin, repsktohet verdikti i GJND-s, (edhe Srbia e pranon, madje publikisht, dhe me Rezolut!), kurse ju, shpresoni allahile se kshtu do t'u shpallin profet, falltar, demokrat…?  Gazeta "Kosova Sot", zdhnnse e shtetit, e demokracis, tolerancs dhe profesionalizmit modern

  informativ!

  E di, se kur t lexoni kt shkrim plotsisht i paqellimt, i shkruar pr sherr t zrave t papritur pak dakika pasi Asambleja e OKB-s me aklamacion miratoi Rezolutn e Pavarsis, t shtetit, pr Kosovn. Ju, ithtart e devotshm t bisedimeve t Serbis pr statusin e Kosovs, e di, do t derdhni nj mij fyerje, e do t thoni si e keni adet: Paj, ky shkrues po ia mban krahun Qeveris s Hashim Thait! sht militant i PDK-s! Argat i Hashim Thait! Po, jam argat i Hashim Thait, por i Hashim Thait kryeministr, ish-drejtor i Drejtoris Politike t UK-s, studentit prorektor, i politikanit vizionar q mahniti prvojn politike t Ameriks me nj politik shtetrore, demokratike, jo klanore, qyqare, e verbr, hyn e s'di me dal, flet s'di ka flet! E vrtet! Pr bes e dua shtetin tim t pavarur q s'e pati Kosova (as un) kurr deri m sot! E respektoj fuqishm Qeverin e shtetit t pavarur t Kosovs, q denbabaden populli i Kosovs s'e pati nj Qeveri t till! sht Qeveri e popullit tim. Qeveri e vots s popullit.

  E nderoj fuqimisht Qeverin, shtetin dhe Republikn e Kosovs, sepse, jan pasuri e krenari e vepr e gjakut dhe e sakrifics s popullit tim! E respektoj dhe jam krenar me Qeverin Thai, Qeveri e dal jo nga Palamenti i shokut Tito, as nga Parlamenti i Serbis, por Qeveri e dal nga malet, nga sakrifica, nga gjaku i derdhur i mijra dshmorve dhe viktimave, q ran pr kto instuticione legale t Kosovs. E respektoj Qeverin Thai, shtetin e pavarur, Parlementin e Kosovs, sepse jan brum i gatuar me gjakun e bijve e bijave kosovare pr liri e pavarsi. Shkrova edhe npr krisma lirie ndr male! Shkrova edhe kur lirimtart e solln lirin gjithandej Kosovs. Shkrova dhe botova tridhjet vepra pr UK-n, lirimtart, dshmort e kombit, invalidt e lufts, pr familjet e dshmorve! Do t shkruaj prore deri sa ma lejon i Madhi Zot frymn e shpirtit, do t shkruaj pr sakrificn e popullit, pr lirimtart e UK-s, q e munden krejt nj Serbi, krejt nj Rusi, sa me plumbin e arms, sa me guximin, trimrin, sa me dashurin dhe nderin pr lirin e popullit q u dha djep e rrit e nder! E nderoj shpirttisht dhe s'ka bir nane (as krejt thashemnajat, fyerjet, ironia, primitivizmi dhe thikat e tr e bots!) q ma ndryshojn, nderimin e fuqishm, mendjen, as besimin pr shtetin e Pavarsis s Kosovs, pr Qeverin e lufts lirimtare, pr prpjekjet dhe sukseset q po i arrin Qeveria Thai n t gjith lemenjt e jets ekonomike, kulturore, politike, ndrkombtare! S'ka furtun q ma ndrron kahjen e mendjes, dhe besimin se gazeta "Kosova Sot" sht gazete e fjals s lir, zdhnse e lufts lirimtare dje, kurse sot zdhnse e ndrtimit t shtetit, demokracis, tolerancs ndretnike, zdhnse e drejtsis, e profesionalizmit informativ. E them me zemr:

  Kosov, urime shteti i pavarur! Urime Pavrsia e dshmuar ndrkombtarisht! Kaq pr sot! Shohim e bjm.

  Bac, u kry!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin

  Bac, u kry!


  Riza GREIEVCI  Tatari e marrt vesh kt marifet!

  Dhe: ka ndodh e po ndodh n jetn ton politike, madje, mjerisht, dika po ndodh pr psikiatr. Merrni me mend: ngreh ktej Serbia, ngreh ktej opozita, ngreh ktej ndrkombtart (Brukseli), ngreh ktej OKB-ja dhe KS-ja, ngreh ktej dofar analist krpudhash pas shiut, ngreh andej armiqt e tjer, q ka denbabaden Kosova (shqiptaria) h, vall, i kujt sht, pra, shteti i Kosovs?

  A na duhet shteti ne kosovarve? Apo shtetin e kemi nj aren gladiatorsh ku kryqzohen shpatat (thikat) e atyre q luftojn e qajn e vajtojn vetm pr pushtet, e jo pr shtet! Populli e thot: Kur s'e do tndn, e do t huajn!

  T pyesim bariun, i cili, dikur moti, s'e mori nj gisht m(me nder me than!) t mbretit, mu te hyrja e pallatit, duke thn: Ma mir e lpij temin, se t mbretit! Tatari e marrt vesh kt marifet: Kishe boll me shekuj u ngopm me pushtet e shtet, e politik t huaj? Kishe boll u ngopm me zezona, ndeshtrasha, fatkeqsi, burgje, viktima e gjak, me dhunime e prdhunime. Ndoshta pse me shekuj kemi jetuar n robri, ende, krijesa e njeriut shqiptar n fillimshekullin e ri, shpreson se ende jeton n cilsin e robit. Ende s'beson se Lufta lirimtare e Kosovs, nj mrekulli dhe lavdi e fundshekullit t kaluar, fshiu lugetrit e robris s gjakut dardan nga trojet etnike, solli lirin, liria solli Pavrsin, Pavarsia solli shtetin e pavarur t Kosovs. Medet, bre! Disa koka (u thnin koka njerzish) as liria, as pavarsia, as shteti i pavarur i Kosovs s'ua mbush dshirat, krkesat, ndrrat n pikdit. Asgj s'u duket reale, asgj s'u duket e drejt, e mbl, e pastr, e dobishme, bile as pr fmijt e tyre.  Do t ket biseda me Serbin pr statusin e Kosovs?!

  Dhe: n ditn e Fitr Bajramit, menjher pasi Asambleja e OKB-s, me aklamcion tumiri Tekstrezolutn e Serbis pr Kosovn, me nxitim, n biim t profetit t dshtuar, kur e tr Kosova u ngre n kmb nga gzimi n shenj t fitores madheshtore historike t Qeveris, shtetit dhe t popullit t Kosovs, ata, i keni dgjuar, apo: i keni lexuar, e premte, dhjet shtator 2010, n mediet kosovare, qeshen me cinizm, dhe trumbetuan: Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai doli dhe e rrejti popullin, e rrejti krejt Kosovn: Nuk do t ket m kurr biseda pr statusin e Kosovs! Haj, medet, haj! Dhe: vetm t shurdhtit, primitivt, t padijshmit n politik, hastretinjt, fjalamant, rrahagjokst kinse s'e kan dgjuar dhe kuptuar vendimin dhe aprovimin e Asambles s OKB-s, pr Kosovn, apo: kshtu e ka adet kultura e tyre politike, njerzore! S'qenkan gzuar pr dshtimin e kuedrs me emrin Serbi, kur me goj t saj, para Evrops, bots, para popullit t vet, njohu verdiktin GJND-s, dhe, natyrisht, mund t fillojn vetm bisedat teknike me shtetin fqinj! Por, vetm ata cucrrant, gjunjzuesit, politikant xhuxh, sikur nuk e paskan dgjuar (as nuk e besuakan) Evropn, q pas dy orsh t shtyrjes s Asambles pr sherr t Serbis, e tha, Amerika e tha, por edhe teksti i Rezoluts pr Kosovn e tha dhe e thot sot e sa t ka dielli drit: S'ka biseda pr statusin e Kosovs m kurr! Bac, u kry!  Vall, me k do t bisedoj Serbia pr stauisn e Kosovs?!

  Politikant xhuxh ngrehen zrin n medie: Rrejti popullin kryeministri Hashim Thai! (gazeta "Zri": "Bisedimet teknike, ambalazhim i atyre politike!", faqe 05) Do t ket biseda edhe pr statusin e Kosovs me Serbin?! Kshtu pohuakan dofar analistsh, ruana, Zot! O tempora, o mores! Krejt bota e beson, e pranon, e gzohet Evropa, t mos e themi sa u gzua populli i Kosovs, ishte dhe sht krenare, pse jo, edhe Qeveria Thai, pr kt sukses historik t shtetit t Kosovs, por, jo, jo, aman, o Zot, na i le dy kokrra mend n krye, disa politikan xhuxh, q s'din as ka flasin, as ka krkojn, as ka endrrojn, u paskshin thn medieve: Kosova pa tjetr duhet t bisedoj pr statusin e Kosovs me Serbin! Kt "zbulim" epokal t ktyre politikanve xhuxh mund ta studioj vetm psikiatri (nse vrtet e ndihmon tr mjeksia e bots!). Pr kt "zbulim" epokal nj fije buzqeshje e zbeht dhe artificiale i erdhi vetm Tadiqit, por edhe shtetit t Serbis! "Falla"!. Kush flet hashamet? Marre, bre, burra! Marre, o vllezr shqiptar! Pse nxituat kaq? E keni me gjith mend? Jeni t bindur sahi se karshi bisedave teknike vrtet do t bisedohet edhe pr statusin e Kosovs me Serbin?! Kt Evropa,OKB-ja, Amerika, as Kosova s'e beson, sepse, ky marifet juaj s'do t ndodh kurr m! Heu, burrani, as dy dakika s'kaluan qkur Evropa, OKB-ja, Amerika, than: Jo bisedime pr statusin, repsktohet verdikti i GJND-s, (edhe Srbia e pranon, madje publikisht, dhe me Rezolut!), kurse ju, shpresoni allahile se kshtu do t'u shpallin profet, falltar, demokrat?  Gazeta "Kosova Sot", zdhnnse e shtetit, e demokracis, tolerancs dhe profesionalizmit modern

  informativ!

  E di, se kur t lexoni kt shkrim plotsisht i paqellimt, i shkruar pr sherr t zrave t papritur pak dakika pasi Asambleja e OKB-s me aklamacion miratoi Rezolutn e Pavarsis, t shtetit, pr Kosovn. Ju, ithtart e devotshm t bisedimeve t Serbis pr statusin e Kosovs, e di, do t derdhni nj mij fyerje, e do t thoni si e keni adet: Paj, ky shkrues po ia mban krahun Qeveris s Hashim Thait! sht militant i PDK-s! Argat i Hashim Thait! Po, jam argat i Hashim Thait, por i Hashim Thait kryeministr, ish-drejtor i Drejtoris Politike t UK-s, studentit prorektor, i politikanit vizionar q mahniti prvojn politike t Ameriks me nj politik shtetrore, demokratike, jo klanore, qyqare, e verbr, hyn e s'di me dal, flet s'di ka flet! E vrtet! Pr bes e dua shtetin tim t pavarur q s'e pati Kosova (as un) kurr deri m sot! E respektoj fuqishm Qeverin e shtetit t pavarur t Kosovs, q denbabaden populli i Kosovs s'e pati nj Qeveri t till! sht Qeveri e popullit tim. Qeveri e vots s popullit.

  E nderoj fuqimisht Qeverin, shtetin dhe Republikn e Kosovs, sepse, jan pasuri e krenari e vepr e gjakut dhe e sakrifics s popullit tim! E respektoj dhe jam krenar me Qeverin Thai, Qeveri e dal jo nga Palamenti i shokut Tito, as nga Parlamenti i Serbis, por Qeveri e dal nga malet, nga sakrifica, nga gjaku i derdhur i mijra dshmorve dhe viktimave, q ran pr kto instuticione legale t Kosovs. E respektoj Qeverin Thai, shtetin e pavarur, Parlementin e Kosovs, sepse jan brum i gatuar me gjakun e bijve e bijave kosovare pr liri e pavarsi. Shkrova edhe npr krisma lirie ndr male! Shkrova edhe kur lirimtart e solln lirin gjithandej Kosovs. Shkrova dhe botova tridhjet vepra pr UK-n, lirimtart, dshmort e kombit, invalidt e lufts, pr familjet e dshmorve! Do t shkruaj prore deri sa ma lejon i Madhi Zot frymn e shpirtit, do t shkruaj pr sakrificn e popullit, pr lirimtart e UK-s, q e munden krejt nj Serbi, krejt nj Rusi, sa me plumbin e arms, sa me guximin, trimrin, sa me dashurin dhe nderin pr lirin e popullit q u dha djep e rrit e nder! E nderoj shpirttisht dhe s'ka bir nane (as krejt thashemnajat, fyerjet, ironia, primitivizmi dhe thikat e tr e bots!) q ma ndryshojn, nderimin e fuqishm, mendjen, as besimin pr shtetin e Pavarsis s Kosovs, pr Qeverin e lufts lirimtare, pr prpjekjet dhe sukseset q po i arrin Qeveria Thai n t gjith lemenjt e jets ekonomike, kulturore, politike, ndrkombtare! S'ka furtun q ma ndrron kahjen e mendjes, dhe besimin se gazeta "Kosova Sot" sht gazete e fjals s lir, zdhnse e lufts lirimtare dje, kurse sot zdhnse e ndrtimit t shtetit, demokracis, tolerancs ndretnike, zdhnse e drejtsis, e profesionalizmit informativ. E them me zemr:

  Kosov, urime shteti i pavarur! Urime Pavrsia e dshmuar ndrkombtarisht! Kaq pr sot! Shohim e bjm.

  Bac, u kry!

  Po Bac u Kry, u kry sic eshte me se miri.

  Tani u kry se nuk eshte e vetmja Serbia qe e vjedh Kosoven dhe Popullin e saj Shumice Shqiptar sikurse sic ka qene edhe para 1999, po tani Kosoven dhe Popullin e saj e Vjedhin serbia se bashku me bashkesine nderkombate dhe me tere qeverite e deritanishme qe ka pasur dhe ka kjo Kosove dhe Popull i shkrete.

  Po Bac u kry, po kryhet cdo here me negociata me shtetin me te cilin ti ke luftuar dhe ke dhene gjejen me te shtrejte.

  Po Bac u kry, punet jan shume mire. 30 % te Territorit te Kosoves jane nen ombrellen e Serbise, nje pjese teritoriale te Kosoves iu eshte falur Mqedonise, ndersa tani ka met ti ipet teritor edhe Malit Zi.

  Po Bac u kry, punet jane shume shume mire. Me pakon e Ahtisarit Kosova ka kufijte e kontrulluar me Shqiperine ndersa me Serbine jane ende kufijte te hapur apo ma mire me thene nuk ka kufi fare atje.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Citim Postuar m par nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Po Bac u Kry, u kry sic eshte me se miri.

  Tani u kry se nuk eshte e vetmja Serbia qe e vjedh Kosoven dhe Popullin e saj Shumice Shqiptar sikurse sic ka qene edhe para 1999, po tani Kosoven dhe Popullin e saj e Vjedhin serbia se bashku me bashkesine nderkombate dhe me tere qeverite e deritanishme qe ka pasur dhe ka kjo Kosove dhe Popull i shkrete.

  Po Bac u kry, po kryhet cdo here me negociata me shtetin me te cilin ti ke luftuar dhe ke dhene gjejen me te shtrejte.

  Po Bac u kry, punet jan shume mire. 30 % te Territorit te Kosoves jane nen ombrellen e Serbise, nje pjese teritoriale te Kosoves iu eshte falur Mqedonise, ndersa tani ka met ti ipet teritor edhe Malit Zi.

  Po Bac u kry, punet jane shume shume mire. Me pakon e Ahtisarit Kosova ka kufijte e kontrulluar me Shqiperine ndersa me Serbine jane ende kufijte te hapur apo ma mire me thene nuk ka kufi fare atje.
  pa pa pa pa patrioti pyffffff
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #15
  i nnshtruar Maska e master2006
  Antarsuar
  15-09-2006
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  35
  Postime
  1,238
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  pa pa pa pa patrioti pyffffff
  H Llap ?!

  A nuk eshte keshtu siq e tha Ariani ? Te lutem me trego ku ka gabuar Ariani se patjeter me duhet te dij te verteten

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Citim Postuar m par nga master2006 Lexo Postimin
  H Llap ?!

  A nuk eshte keshtu siq e tha Ariani ? Te lutem me trego ku ka gabuar Ariani se patjeter me duhet te dij te verteten :u
  jo asnje nuk qendron ama asnja krejt rren e kulluar prej inati e gjelozije e urrejtje qe ka per ish lirimtaret e ka a e shif ti se asnji postim nuk e ka qe thot vet diqka por te gjitha postimet ama te gjitha i sjell nga shtypi e mediat tjera te Beogradit
  qe ato dihet qka mendoin per shqiptar e per qeverin ton qe e udheheqin lirimtaret
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Kryeministri Thai: Ndihem tepr mir q udhheq vizionin shtetndrtues, zhvillimor dhe integrues t Republiks s Kosovs

  Prishtin, 14 shtator 2010

  Kryeministri i Republiks s Kosovs, Hashim Thai pas fjalimit q ka mbajtur n Universitetin Amerikan t Kosovs (AUK), i sht prgjigjur edhe interesimit t studentve dhe profesorve lidhur me zhvillimet aktuale politike dhe ekonomik ne vend.

  N vazhdim po japim thekse nga prgjigjet e kryeministrit Hashim Thai.

  Kryeministri Thai sht prgjigjur n interesimin e studentve lidhur me pjesmarrjen e delegacionit kosovar n mbledhjen e Asambles s Prgjithshme t OKB-s n Nju Jork:

  Pr vetm dy muaj, Kosova shnoi dy fitore historike n raport me Serbin, nj n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis (GJND), e cila konfirmoi vullnetin e qytetarve t Kosovs pr shtet t pavarur dhe sovran, dhe s dyti n Asamblen e Prgjithshme t Kombeve t Bashkuara, e cila e vulosi kt vullnet dhe si rrjedhoj edhe shtetsin e Kosovs.

  Kjo fitore, sht merit e diplomacis s Kosovs dhe e aleatve ndrkombtare, t cilt punuan pr ta mundur Serbin. Me rezolutn e OKB-s, institucionet m t larta botrore e legalizuan dhe e legjitimuan shtetin e Kosovs, legalizim ky q i hap rrug njohjes s subjektivitetit ndrkombtar t Kosovs edhe nga vende tjera.

  Serbia e ka krkuar humbjen dhe e gjeti at, pikrisht n organizatn m t madhe botrore - OKB.

  Un kam qen ithtar i mundjes, pra i hedhjes n votim t asaj draft -rezolute, n mnyr q t shihej fuqia, edhe diplomatike e Republiks s Kosovs dhe e Serbis. Serbia e kishte nuhatur kt ngadhnjim t Kosovs dhe at disfat t saj, prandaj u trhoq dhe ndoshta bri mir q u trhoq, mirpriti rezolutn e prpiluar dhe sponsorizuar nga t gjitha vendet e Bashkimit Evropian, e prkrahur nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, por prsri nj rezolut q njeh dhe respekton mendimin e Gjykats Ndrkombtare pr Kosovn shtet t pavarur dhe sovran. Dhe Serbia me gojn e vet e lexoi kt rezolut n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s

  E kam ditur se projektrezoluta serbe, po t hidhej n votim si e till, do t psonte fiasko, nga puna dhe angazhimi diplomacis s Kosovs dhe partnerve ndrkombtar.

  - Pjesmarrja e delegacionit m t lart shtetror t Republiks s Kosovs n punimet e Asambles s Prgjithshme t OKB-s, ka ndodhur pr her t par n historin e Kosovs dhe ky sht suksesi i nj kapitull t ri historik pr Republikn e Kosovs.

  Delegacioni i Kosovs ka qen delegacion i plot, n kuptimin, nga Presidenti, Kryeministri, MPJ-ja dhe prfaqsit diplomatike apo t ambasads son n Uashington, por edhe t konsullats son n Nju Jork.

  Tash jemi shtet dhe do t jemi n kuptimin ekipor fuqiplot, por me sukses t vazhdueshm.

  Studentja Mimoza Selmani, pr kryeministrin e Republiks s Kosovs, Hashim Thai kishte kt pyetje: Pas prmbylljes s procesit politik dhe juridik t pavarsis s Kosovs, a do t fokusoheni m shum n zhvillim t qndrueshm ekonomik?

  - Ne do t vazhdojm me agjendn ton t konsolidimit dhe forcimit t shtetit.

  Do t vazhdojm me procesin e njohjeve t reja pr Republikn e Kosovs; do t vazhdojm me prkushtimet pr rritjen e zhvillimit ekonomik, pr krijimin e vendeve t reja t puns, pr rritjen e mirqenies sociale t qytetarve dhe n kt drejtim ky sht viti vendimtar i nxjerrjes s vendimeve m t rndsishme pr zhvillimin ekonomik t Kosovs, n veanti t transformimit t ekonomis kosovare.

  Ky sht viti n t cilin kemi nxjerr vendime pr fillimin, domethn ka filluar ndrtimi i autostrads Vrmic-Prishtin n drejtim t Merdares, q sht vepra m kolosale n historikun infrastrukturor n Kosov.

  sht nj projekt q kushton mbi 700 milion euro, por i domosdoshm pr Republikn e Kosovs, pr qytetart e vendit, pr rritjen e zhvillimit ekonomik dhe krijimin e vendeve t reja t puns.

  Vetm n kt projekt, jan duke u punsuar 4000 qytetar t Republiks s Kosovs dhe nga kjo autorrug do t jen fitues t gjith: shteti, qytetart, biznesi, ekonomia. Por, n t njjtn koh sht menduar q Kosova t afrohet m afr detit dhe kjo po ndodh. Prishtina do t jet afr detit pr distanc tri orsh nga 15 orsh.

  Po kt vit sht mbyllur koncesionimi i Aeroportit Ndrkombtar t Prishtins, q kan ardhur investitor t fuqishm ndrkombtar dhe ktu dua t theksoj se ne, si Qeveri e Kosovs kemi krijuar kushte dhe ambient afirmativ, t sigurt dhe kreativ, por edhe sigurin mbi t gjitha pr investitort ndrkombtar.

  Kemi investime edhe amerikane, edhe atyre t Bashkimit Evropian dhe ka siguri, dhe, jemi duke treguar sukses n kto investime.

  Gjithashtu, do t vazhdojm me procesin e privatizimit t PTK-s, n mnyr q sektori privat t avancohet, t’i merr prgjegjsit q i takon, t depolitizohet, por edhe t largohet ndikimi i Qeveris nga ndrmarrjet publike, si parakusht i domosdoshm edhe pr menaxhim t mir, edhe pr luftimin apo pengimin q kan ndodhur n t kaluarn n ndrmarrjet publike.

  Por, nj nga sfidat m t mdha pr Republikn e Kosovs, ekonomin e saj sht shtja e energjetiks.

  N kt drejtim, tani m jemi n fazn finale t prmbylljes s projektit pr ndrtimin e termocentralit “Kosova e Re”. sht nj projekt prej 600 megavatesh.

  Tani kemi katr konzorciume prej m t fuqishmve botrore t interesuar pr t investuar n Kosov.

  Dua t besoj se gjithka do t prmbyllet suksesshm, me nj transparenc t plot dhe pr kt kemi siguruar dhe garantuar gjith investitort ndrkombtar, dhe Kosova definitivisht do t filloj t zgjidh njher e prgjithmon problemin energjetik, jo vetm me 24 or rrym, por edhe me nj baz t fuqishme pr ekonomin, biznesin dhe pastaj edhe krijimin e vendeve t puns.

  Do t vazhdohet edhe me procesin e privatizimit t distribuimit t KEK-ut, q sht gjithashtu n fazn finale, por do t punohet edhe n projektin e hidrocentralin e Zhurit, projekt me 300 megavat. Edhe ktu kemi investitor t fuqishm t interesuar dhe un dua t besoj se kto projekte do t prmbyllen gjat ktij viti, maksimalisht deri n pranver t vitit t ardhshm.

  Ju siguroj ju, qytetart e Kosovs, partnert ndrkombtar se gjith procesi do t prmbyllet me sukses, me nj transparenc t plot.

  Me siguri ju keni dgjuar opinione se po shiten pronat e Kosovs.

  T nderuar student, me vlersimin m t lart dshiroj t’ju them se reforma ekonomike nuk sht shitje, sht cilsi, afirmim, sht ekonomia e lir e tregut, ne vend t mentalitetit t ekonomis s planifikuar apo t centralizuar socialiste.

  Ne jetojm n botn e lir, n botn e lir t tregut dhe kt proces do ta udhheq suksesshm dhe jam i bindur se do t jap rezultate pr Kosovn.

  Sa i prket problemit t energjetiks, a mund t na thoni se deri kur KEK-u do t ket monopol? Ishte nj pyetje n t ciln kryeministri Thai dha kt prgjigje:

  - Pikrisht ktu qndron edhe dallimi konceptual mes atyre q e prkujtojn me nostalgji t kaluarn dhe atyre q pretendojn t fusin konkurrencn, n mesin e t cilve jam edhe un, q udhheq kt qasje t konkurrencs dhe jo monopolit, t ekonomis s lir t tregut dhe jo centralizimit.

  Njri nga profesort e Universitetit Amerikan u interesua t dij se si e sheh kryeministri Thai rolin e ktij universiteti n zhvillimin e shoqris kosovare:

  - Kosova sht shteti m i ri n bot, pro sht vend i mundsive t mdha dhe n veanti kto mundsi duhet dhe po i shfrytzon rinia e Kosovs.

  Nj nga prioritetet kryesore, t miat dhe s bashku me ministrin e Arsimit, ka qen investimi n edukim, sepse jemi t bindur se vetm duke investuar n edukim, ne do t investojm n t ardhmen e sigurt zhvillimore t Republiks s Kosovs, n t ardhmen, t ciln do ta udhhiqni ju si lidership edhe i politiks, edhe i shoqris civile, medias, ekonomis, biznesit, sektorit privat dhe t gjitha sferave n kuptimin m t prgjithshm shtetror dhe qytetar.

  Derisa javn e kaluar mbaja fjalim n Universitetin Columbia n Nju Jork, mendoja pr Universitetin Amerikan n Prishtin, se edhe ne nj dit apo ve po e kalojm kt faz t tranzicionit, sjelljes s universiteteve prestigjioze t bots n Kosov.

  Universiteti Amerikan sht modeli i universiteteve sot n Kosov, por edhe rajon, duke vlersuar dhe afirmuar edhe angazhimet tjera.

  Pra, investimet n edukim nuk do t ndalen, prkundrazi vetm se do t rriten.

  Jam shum i bindur se vetm duke investuar n edukim, po investojm n zhvillimin ekonomik dhe krijimin e vendeve t reja t puns.

  Do t vazhdojm maksimalisht pr kompjuterizimin e t gjitha shkollave, por t arrijm edhe nivelin e informatizimin t bots bashkkohore.

  Ndrsa, n vazhdim studentt u interesuan t dijn m shum lidhur me hapat q ka ndrmarr qeveria n fuqizimin e arsimit t lart publik dhe privat, ndrsa kryeministri dha kt prgjigje:

  - E prmenda edhe hert se nj nga sfidat e Qeveris q udhheq un ka qen sht dhe do t mbetet investimi n edukim, reforma n edukim. Kjo reform ndrlidhet drejtprdrejt para s gjithash me rritjen e cilsis por edhe me hapjen e universiteteve tjera.

  Un kam besim t plot se kt proces sht duke e udhhequr suksesshm ministri Hoxhaj.

  Fillimisht Kosova ka pasur pretendimin q t arrij nivelin e vendeve t rajonit, sot dshiroj t theksoj se kemi arritur kt nivel dhe po ecim drejt arritjes s nivelit t vendeve perndimore.

  Un kam besim t plot se do t arrihet ai nivel me kto energji, me kt prkushtim dhe me kto investime sepse pr her t par pas tet-nnt vitesh n Kosov po fillojn reformat t cilat jan jashtzakonisht t rndsishme.

  Pa ato reforma nuk mund t ket sukses n rritjen e cilsis s edukimit n Republikn e Kosovs, e askund. Prandaj do t punohet n rritje t cilsis por edhe n hapjen e universiteteve tjera.

  Ju e dini se ne kemi marr vendimin pr hapjen e Universitetit t dyt publik n Republikn e Kosovs, at t Prizrenit. Dhe mendoj se ky sht nj sukses i ri sepse rritet konkurrenca dhe krijohet mundsia pr nj cilsi edhe m t lart.

  Qeveria e Kosovs do t marr vendime tjera pr hapjen e universiteteve tjera. Ne jemi duke diskutuar edhe hapjen e nj universiteti tjetr perndimor n Mitrovic, n mnyr q t krijojm mundsi t mira pr t rinjt kosovar, t t gjitha nacionaliteteve, por edhe t rajonit, q t krijojm mundsi t reja pr nj edukim t ri, nj edukim t standardit bashkkohor.

  Natyrisht, dshiroj t theksoj q jo vetm me rritje t cilsis apo t krijimit t universiteteve t reja, kemi pasur kujdes edhe pr rritjen e prkujdesjes institucionale, n rritje, pr pedagogt dhe profesort. Kemi rritur pagat pr profesort e universitetit njqind pr qind. Tash presim cilsi. Dhe un kam besim se do t arrijm deri te ajo cilsi t ciln e dshirojm.

  N t njjtn koh, duke pasur parasysh se gjeneratat e reja vijn nga shkollat fillore dhe t mesme, kemi rritur edhe pagat pr msimdhnsit e shkollave fillore dhe t mesme, deri n 47 pr qind. Kjo ka ndodhur pr her t par pas lufts. Edhe ktu presim rritje t cilsis. Pr ka kam besim t plot. Prandaj do t punojm n shum drejtime

  Gjat ligjrats q ka mbajtur n AUK, kryeministri Thai sht prgjigjur edhe n pyetjet q kishin t bnin me akuzat dhe qasjen e opozits ndaj zhvillimeve n vend:

  - Ju e dini se edhe un kam qen n opozit dhe e ndjej n shpirt dhe n lkurn time prgjegjsin e t qenurit opozitar, q sht edhe favor, por n t njjtn koh disfavor, e n veanti disfavor kur nuk ke vizion pr t ardhmen, por vetm kritikon dhe akuzon.

  Jetojm n botn e lir, t demokracis moderne, bashkkohore dhe t demokracis qytetare. Prandaj, dshiroj t theksoj se opozita ka fat q un jam Kryeministr dhe q i mirkuptoj edhe n angazhimet e tyre ndonjher edhe frustuese apo agresive dhe nervoze. Por edhe m tepr i mirkuptoj kur sjellin ide, propozime, sugjerime, t cilat i plotsoj n agjendn time.

  Por, kur ka dallime konceptuale, ather sht nj betej konceptesh.

  Un kam qen n opozit, por kur sht formuar Ekipi i Unitetit, jam futur menjher dhe kam punuar mbi t gjitha pr shtetin sesa pr interesat e ngushta partiake.

  Tash jemi n nj periudh t re, at t institucioneve t zgjedhura n mnyr legjitime.

  Kosova prej paslufts asnjher nuk ka qen e udhhequr prej nj lideri q i ka fituar votat, derisa jam kandiduar dhe jam zgjedhur si kandidat pr kryeministr t Kosovs.

  Sugjerimet ngado q vijn, un i konsideroj partner n shtetndrtimin e rendit demokratik dhe un besoj se do t vazhdoj me qeverisje t mir, t sundimit t ligjit, t lufts kundr korrupsionit dhe kundr krimit t organizuar, kundr dukurive negative konsolidimit dhe forcimit t shtetit, t vazhdimit t njohjeve t reja pr Republikn ton.

  Sot, secili nga ju mund t imagjinoni se ku ishte Kosova vetm 11 vite m hert. Ku kemi arritur sot? Sot e kemi Kosovn e lir, t njohur nga 70 shtete, Katarin e vlersoj t prfunduar, sepse m sht konfirmuar si pun e kryer.

  Gjithashtu sot Kosovs sht pjes e Banks Botrore, e Fondit Monetar Ndrkombtar, nesr do t jet edhe pjese e banks pr Zhvillim dhe Rindrtim Evropian. Kosova sht n rrugn e sigurt pr t’u antarsuar n NATO dhe Bashkim Evropian dhe OKB.

  Prandaj, kto t arritura jan t paimagjinueshme edhe pr optimistt m t mdhenj e lre m pr pesimistt q edhe kur fitoi Kosova n GJND thon ka humbur Serbia, por nuk ka fituar Kosova.

  Kshtu q t arriturat nuk mund t zbehen n asnj rrethan.

  Ne do t punojm si shoqri plurale, e ideve t ndryshme, gjithmon n ballafaqim t ideve pr t formsuar nj vizion m t mir pr vendin.

  Tani pr tani ndihem tepr mir q udhheq vizionin shtetndrtues, zhvillimor dhe integrues t Republiks s Kosovs
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  Nisim kengen per me kendu politika eshte mir t'u shku
  negoni mir ple e te ri n' Balle t'oxhaku jemi t'u kendu
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-05-2008
  Postime
  644
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  jo asnje nuk qendron ama asnja krejt rren e kulluar prej inati e gjelozije e urrejtje qe ka per ish lirimtaret e ka a e shif ti se asnji postim nuk e ka qe thot vet diqka por te gjitha postimet ama te gjitha i sjell nga shtypi e mediat tjera te Beogradit
  qe ato dihet qka mendoin per shqiptar e per qeverin ton qe e udheheqin lirimtaret
  CIlet clirimtare ???!!!
  Per Hashimin e ke fjalen
  LLapi nuk jemi 10 vjeqar ne ketu!

 20. #20
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  jo asnje nuk qendron ama asnja krejt rren e kulluar prej inati e gjelozije e urrejtje qe ka per ish lirimtaret e ka a e shif ti se asnji postim nuk e ka qe thot vet diqka por te gjitha postimet ama te gjitha i sjell nga shtypi e mediat tjera te Beogradit
  qe ato dihet qka mendoin per shqiptar e per qeverin ton qe e udheheqin lirimtaret
  Ore Llapo, une nuk kame aspak fare urrejtje per Ushtrine Clirimtare te Kosoves, une ne kam fare urrejtje per Luftetaret e Lirise, une nuk kame kurfare urrejtje per Clirimtaret, une nuk merna me propaganda, une nuk sjell asnje postim nga mediat e shtypi Beogradas, perkundrazi Llapo une shume kame respekt per gjakun e deshmoreve, kame shume respekt per familjet e deshmoreve, kame shume respekt per ata qe na pruan ne keto dite qe ne gezojme tani. Mirepo Llapo une nuk mund ta mbroj Hashim Thacin apo ma mire me thene nuk mund te jeme perkrahes politikes te cilen Hashim Thaci bene perballe Serbise. Sepse poltika e tij gjer me tani ka deshtuar, deshe apo nuk deshe ti Llapo.

  Pse a nuk eshte e vertete qe 30 % te territorit te Kosoves eshte nen ombrellen e Serbise, pse a nuk eshte e vertete qe me pakon e Ahtisarit Kosova ka kufijte e rruajtur nga Shqiperia ndersa nuk i ka kufijte e ruajtur nga Serbia apo ma mire me thene nuk ka kufi fare atje, pse a nuk eshte e vertete qe kur eshte demarkacioni i kufirit Kosove-Mqedoni iu eshte dhene toka e Kosoves anes Maqedonase edhe ate me kete pako te Ahtisarit, pse a nuk eshte e vertete qe edhe Malit Zi do ti ofrohet toke e Kosoves, pse a nuk eshte e vertete qe behen bisedimet me shtetin qe na ka masakruar, qe na ka demtuar e shkatruar para se ai shtet te kerkoj falje per te gjitha ato qe na ka bere, para se ai shtet te na njohe.

  Llapo ti je ai qe me cdo kusht mundohesh qe kete politike te deshtuar te Hashimit kundrejt Serbise ta paraqitesh si poltike e sukseshme.

  Llapo te kame thene edhe me heret se ti me dy luge mundohesh me ngrene, ne nje ane ti shane dhe je shume kunder politikes qe ka bere LDK-ja e Rugova 16 vite rresht, e ne anen tjeter ti mbron politiken e hahsimit qe nuk ka kurfare dallim nga ajo poltike qe kishte bere LDK-ja e Rugova.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •