Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 115
 1. #1
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123

  Nn Tereza: Gjith bota kremton 100 vjetorin e lindjes

  Nn Tereza E gjith bota kremton 100 vjetorin e lindjes

  TIRANE- E gjith bota, nga India n Tiran kremton 100 vjetorin e Nn Terezs, murgeshs shqiptare e cila u b simbol universal i bamirsis pr t varfrit me arom shenjtoreje. Mngjesi nisi me meshn e prshpirtshme n Kalkuta t Indis. Nju Jorku do jet qyteti m i zbukuruar me ngjyrat bardh e blu. Pr t vazhduar me nj sr aktivitetesh n t gjith botn, n Shqipri, Kosov, Maqedoni dhe Shtete t Bashkuara t Ameriks

  TIRANE
  Kryeqyteti shqiptar prkujton me aktivitete kulturore 100 vjetorin e lindjes s Gonxhe Bojaxhi e njohur nga e gjith bota si Nn Tereza. Rrugt e qytetit jan mbushur me postera q lajmrojn aktivitetet si dhe me thnie t ksaj figure me prmasa globale.

  Nj ekspozit n Bibliotekn Kombtare, nj koncert n Durrs me titullin "Rruga e jets sime", ndrkaq nj seri filmimesh ardhur nga Vatikani, jan shfaqur n Tiran e po shfaqen npr rrethe. Po mbrm, n Kshtjelln e Rozafs n Shkodr sht zhvilluar mbrmja muzikale-poetike: "N lavdi t emrit t saj”. Sot aktivitetet nisin n orn 8:30 me nj mesh solemne. N orn 11:30-13:30 do t prezantohet projekti i Memorialit t Nn Terezs nga fondacioni kulturor "Nn Tereza".

  INDI
  N Kalkuta t Indis, aty ku bamirsja kaloi pjesn m t madhe t jets n shrbim t t varfrve, sot n mngjes sht mbajtur mesha n Shtpin e Nn Terezs. N Nju Dehli, n kryeqytetin idian presidenti Pratibha Patil do t kryesoj nj ceremoni publike n nder t Nn Terezs.

  SHBA
  Nju Jorku do t jet qyteti m i zbukuruar me ngjyrat e Misionareve t Bamirsis. Time Square do t ndricohet sot n mbrmje nga dritat bardh e blu, ndrsa Empire State Building nuk ka pranuar t prfshihet n festimet pr Nn Terezn.

  MAQEDONI
  Kuvendi i Republiks s Maqedonis mban sot seanc solemne me rastin e shnimin t 100-vjetorit nga lindja e humanistes s madhe, ndrsa do t ndahet edhe mimi shtetror "Nna Terez". N hapsirn galerike t Shtpis prkujtimore t Nns Terez, do t hapet ekspozita e fotografive "Nna Terez - Nna e t varfrve" nga artisti kroat Zvonimir Atletiq. Gjithashtu do t promovohet monografia "Jeni t bekuar, lutje dhe mesazhe" t Stojan Trenevskit, ndrsa midis 100 aktiviteteve dhe manifestimeve do t shfaqet edhe filmi dokumentar "Npr rrugt e Nns Terezs”.. N ort e mbrmjes do t bhet promovimi i kngs dhe video spotit pr kngn “Nj shekull dashuri” t knduar nga Ardian Gaxha, Leonora Poloska, Selami Kolonja, Besiana Mehmedi, Mustafa Ymeri, Laura Krliu, Berkan dhe Valon Suma.

  KOSOVE
  Viti 2010 n Kosov sht shpallur vit i Nn Terezs dhe jan parapar nj numr manifestimesh prfshir edhe hapjen e Katedrales m emrin e saj n Prishtin, m 5 shtator si dhe konferenca shkencore kushtuar jets dhe veprs s saj.
  Dje n mjediset e Parlamentit t Kosovs, u hap nj ekspozit pr nder t 100 vjetorit t lindjes s humanistes shqiptare Nn Tereza. Pikturat q u ekspozuan m par n Parlamentin e Shqipris jan vepr e piktorit Xhovalin Paci. Sot n Mitrovic, ura mbi lumin Ibr, e cila lidh ann jugore dhe at veriore t ktij qyteti, do t emrtohet si “Ura e Paqes-Nn Tereza”, n shenj kujtese pr kt humaniste, e cila gjate gjith jets s saj ishte lutur pr dashuri dhe paqe. Prfaqsuesit e tri bashksive m t mdha fetare n Kosov, e mojn lart personalitetin dhe figurn e Nns Terez, duke thn se humanizmi dhe vepra e saj tejkalojn kufijt fetar, etnik dhe racor.
  Gonxhe Bojaxhi
  Angje Gonxhe Bojaxhiu, q m von e ndryshoi emrin n Nn Tereza, u lind n Shkup n 26 gusht t vitit 1910 nga prindr shqiptar. Q n moshn 12 vje kishte dshir t bhej misionare "pr t prhapur mesazhin e dashuris s Krishtit". N moshn 18 vje hyri n urdhrin e motrave t Notre-Dame de Lorette, n Dublin, q punonte me arkipeshkvin e Kalkuts.Nna e saj superiore n Dublin dhe Papa kishin m shum besim tek ajo, ndaj n fillim t vitit 1948, ajo lejohet t largohet nga urdhri dhe nga "Motra Agnes" bhet athere "Nn Tereza", pr nder t shenjtores franceze Sainte-Terese e Lisieux, vendoset n barakat e Kalkuts, n Indi, ku n vitin 1950 themeloi urdhrin e saj t murgeshave t quajtur Misionaret e Bamirsis. Nga ajo koh iu dedikua trsisht t varfrve. N vitin 1979, mimi Nobel i Paqes, shprbleu punn e palodhshme t Nn Terezs n favor t t varfrve dhe personave q ishin duke dhn shpirt, duke i dhn nj autoritet botror asaj q shum prej adhuruesve e konsiderojn si nj shenjtore.
  "Shenjtore e t varfrve", Nn Tereza ndrroi jet n 5 shtator 1997 n moshn 87 vje, pas nj gjysm shekulli shrbim ndaj t braktisurve n Indi dhe n mbar botn. N vitin 1997, pak para se t ndahej nga jeta, Nn Tereza kishte 4000 motra, t pranishme n 610 shtpi misionare, t prhapura n 123 vende t bots. Ajo prehet n selin e Urdhrit t Misionarve t Bamirsis n Kalkuta. Gjasht vjet pas ndarjes nga jeta, u shpall “E Lumturuar” nga Papa Gjon Pali i II, nj moment q i ka hapur rrug shnjtrimit t saj.
  (Suela Gera/BalkanWeb)
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 2. #2
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  urime.
  100 VJETORI/ Nn Tereza, aktivitet n nderim t nobelistes shqiptare.  Friday, 20 August 2010 22:03
  Prishtin/ 20 Gusht - N seminarin e 29-t ndrkombtar pr gjuhn, letrsin dhe kulturn shqiptare, n Prishtin, i cili zhvillon punimet kt jav, sot po mbahet tryeza kushtuar humanistes s madhe, nobelistes shqiptare, Nn Tereza, n kuadr t 100-vjetorit t lindjes s saj, n kt vit t shpallur n Kosov Viti i Nns Terezs nga Presidenti shtetit m t ri evropian, Fatmir Sejdiu.

  N emr t insitucioneve t Republiks s Kosovs, prshndeti ministri i Kulturs, Lutfi Haziri, i cili tha se Nn patronatin e Presidentit t Republiks, Qeveria ka ndrmarr t gjitha veprimet pr shnimin e ktij Jubilu t madh. Ipeshki i Ipeshkvis s Kosovs, Imzot Dod Gjergji, ka prshndetur seminarin si dhe tryezn kushtuar Nns Terezs. Dshiroj t falnderoj organizatort e ktij seminari q sot ia kushtojn kt seanc Nn Terezs, pr t ciln keni dgjuar dhe sigurisht jeni t lumtur q nj njeri i till ka jetuar n bot, n thjeshtsi dhe n dashuri, duke investuar tr jetn e vet n shrbim t tjerve, tha ai.

  Shnimi i 100-vjetorit t Nns Terez n Kosov ka filluar me nj akademi solemnne pr 30-vjetorin e laurimit t saj me mimin Nobel pr Paqe. M at rast, Imzot Dod Gjergji ka theksuar se Nn Tereza ishte dhe mbetet simbol i prkryer i ushtrimit t dashuris ndaj t afrmit, dashuri kjo q tejkalon kufijt njerzor e mund t shpjegohet dhe t kuptohet vetm me dimensionin hyjnor. N akademin solemne, duke e shpallur vitin 2010 Viti i Nns Terez, Presidenti i Kosovs ka theksuar se tridhjet vjet m par, Nna Terez teksa po dilte nga manifestimi solemn i pranimit t mimit Nobel, duke ia nnshkruar Don Lush Gjergjit nj foto-portret t sajin, i shkroi kto fjal: Une gjithmon e kam n zemr popullin tem Shqiptar. Shum luti Zotin q paqja e Tij t vijn n zemrat tona, n gjitha familjet tona, n gjith botn. Lutnu shum pr fukarat e mij dhe pr mua dhe motrat e mija. Une lutem pr juve.

  Don Lush Gjergji n tryezn e sotme tha se do njeri vullnetmir, sidomos ne shqiptart, bijt dhe bijat shpirtrore, duhet q n jetn e Nns Tereze ta gjejm nnn ton, ta gjjm frymzimin pr jet dhe pr veprim. Pjesmarrsit e tryezs, e cila po mbahet n ambientet e Universitetit t Prishtins, vizituan Katedralen Nna Terez, e cila po ndrtohet aty atr, n qendr t kryeqytetit t Republiks s Kosovs. Kancelari i Ipeshkvis s Kosovs, Don Shan Zefi, udhheq punn e ndrtimit t Katedrals, ku pritet t mbahet mesha solemne m 5 shtator 2010, kur kremtohet 100-vjetori i lindjes s Nns Terez.

  N seminarin e 29-t ndrkombtar pr gjuhn, letrsin dhe kulturn shqiptare, n dy sesionet e tij, t gjuhsis dhe at t letrsis, n temat kryesore Kontaktet e sotme t shqipes dhe Poezia e sotme shqipe, pritet q numri i kumtesave t paraqitura t jet m shum se njqind. Gonxhe Bojaxhiu, e njohur me emrin si Nn Tereza, e lindur m 1910, n Shkup, sipas Don Lush Gjergjit, gjith jetn e saj ia prkushtoi jo vetm Zotit, por edhe njerzimit.

 3. #3
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123


  Nene Tereza do te ngelet gjithmone nje nga misherimet me te mira te shprehjes biblike: Perendia eshte Dashuri!
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2010
  Postime
  127
  Qe Indianet e festojn, eshte shum normale !

  Po qe e festojn shqiptaret, dua t'ju them qe eshte me te vertet KULMI I HIPOKRIZIS !

  Sic thoshte Fatosi, ajo ishte anti-nacionaliste, sepse i perkiste Krishtit e jo Shqiptareve, se sikur ti perkiste shqiptareve, do e kishte vizituar se paku Kosovn 1 here ?!

 5. #5
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221
  Citim Postuar m par nga Hidalgo Lexo Postimin
  Qe Indianet e festojn, eshte shum normale !

  Po qe e festojn shqiptaret, dua t'ju them qe eshte me te vertet KULMI I HIPOKRIZIS !

  Sic thoshte Fatosi, ajo ishte anti-nacionaliste, sepse i perkiste Krishtit e jo Shqiptareve, se sikur ti perkiste shqiptareve, do e kishte vizituar se paku Kosovn 1 here ?!
  Medemek, ti "dijetar" i qinglave, Gjermania duhet mos me u krenu me Ajnshtajnin, pasi ai per popullin gjerman nuk beri asgje por e beri per gjithe njerezimin??!!!
  Po ashtu edhe Italia me Fermin apo me Kolombin, Polonia me Mari Kyrine,
  etj,etj,.. ??!!
  Pah sa gjoja zgjut.....sa logjike shkretinore....

  Po qe ta festojne amerikanet nene Terezen, nuk eshte hipokrizi, Urtesia Juaj???!!
  Jarigas

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Bota e civilizuar permes figures se Nn Terezes njeh mirsin.dashurin dhe kujdesin ndaj te tjereve,gj e cila neve shqiptareve na bn te mburremi se kjo nn e madhe doli nga gjiri i ketij populli.
  Ata pak njerez qe mundohen ta zbehin figuren e Nn Terezs,nuk kan komb ose se paku nuk mund ti takojn kombit shqiptar.
  Shqiptaret duhet te jene krenar qe ishim ne gjendje te prodhojn figura me permasa boterore siq ishte Nn Tereza.

  Nn Tereza n Shkodr,viti 1980
 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-07-2010
  Postime
  127
  Citim Postuar m par nga jarigas Lexo Postimin
  Medemek, ti "dijetar" i qinglave, Gjermania duhet mos me u krenu me Ajnshtajnin, pasi ai per popullin gjerman nuk beri asgje por e beri per gjithe njerezimin??!!!
  Po ashtu edhe Italia me Fermin apo me Kolombin, Polonia me Mari Kyrine,
  etj,etj,.. ??!!
  Pah sa gjoja zgjut.....sa logjike shkretinore....

  Po qe ta festojne amerikanet nene Terezen, nuk eshte hipokrizi, Urtesia Juaj???!!


  Po far te mire more beri per njerzimin ?

  Un ne nje dokumentar qe pash "Mes besimit dhe dyshimit" kushtuar Gonxhe Bojaxhiut, ajo ne vete ju lutke "zotit" qe te ket sa me shume te varfr, sepse sipas saj, vetem njerezit e varfr qe per te, ishin Jezus Krishta ne do secilin, dhe vetem keshtu mund t'i afrohen "zotit".

  Ky argument qe u dha, ishte shokues ! Qe dmth, ajo s'ishte atje per ti ndihmuar njerezve, sepse nuk ishte preokupimi i saj. Ate e preokuponte mirazhi i Jezus Krishtit qe ishte ber per te obsesion ! Ajo bile thot ; Un jam gruaja e Jezus Krishtit, me kerkon shume, e kam ber pak, shpresoj te mos me hidherohet" ! ncncncncncnc...

  Shiqo, ju minoritetet e krishtera keni te drejt te gezoheni per te, sepse vertet ka konvertuar kloshara te kalkuts ne krishterizem, por ne muslimanet s'kem pse te krenohemi me te pasiqe s'ishte as krenare qe ishte me prejardhje shqiptare, sikur te ishte sepaku krenare, do e kishte ruajtur emrin e saj : Goxhe Bojaxhiu, e se kishte marren Mari Tereza !

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Antarsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,658
  Me keto figura krenohet kombi shqipetar
  Sarmatosem sa tjet jeta!

 9. #9
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  O njerez , respektojini figurat e cdo kombi e mos i shani ata/ato .
  C'rendesi ka se si kane qene ata/ato si njerez ....perderisa nje popull i do e i respekton , atehere nuk eshte mire ti mbani keto figura neper goje.

  U takon akademikeve te sqarojne karakteret e tyre , e jo neve.

 10. #10
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Kremtimet pr 100-vjetorin e lindjes s Nn Terezs kan karakterizuar ditn e sotme n t gjith botn.

  Pra n t gjith botn zhvillohen kremtime, aktivitete e manifestime t ndryshme pr t kujtuar Nnn e t varfrve.

  N Tiran, qindra njerz vun lule n monumentin kushtuar asaj. U paraqit n presidencn e Republiks, projekti shqiptaro-italian “Rruga e paqes”, n nder t Nn Terezs n parkun kombtar, ku do t vendosen gur t nnshkruar nga president t vendeve t ndryshme, n favor t paqes. N Vaun e Dejs, mesha solemne, kryesuar nga Nunci Apostolik n Shqipri. Mori pjes edhe kryeministri Sali Berisha. E pastaj, nj ekspozit n Bibliotekn Kombtare, nj koncert n Durrs, shfaqje filmash, mbrmje muzikale-poetike n Kshtjelln e Rozafs n Shkodr, paraqitja e projektit t Memorialit t Nn Terezs.

  N mjediset e parlamentit t Kosovs u hap dje nj ekspozit pr t Lumen shqiptare. Ura mbi lumin Ibr, n Mitrovic, u emrtua “Ura e paqes – Nn Tereza”. Me fjal nderimi e falenderimi pr veprn e palodhur t Ganxhe Bojaxhiut u shprehn prfaqsuesit e tri bashksive fetare n vend.

  Parlamenti i Maqedonis mbajti sot nj seanc solemne pr t kujtuar 100-vjetorin e lindjes s motrs me sari bardh e blu. U paraqit mimi, q do t mbaj emrin “Nn Tereza”. N shtpin prkujtimore t saj n Shkup u hap ekspozita e fotografive “Nna Terez – Nna e t varfrve” nga artisti kroat Zvonimir Atletiq. U promovua monografia “Jeni t bekuar, lutje dhe mesazhe” e pastaj qindra aktivitete e manifestime e shfaqje filmash. U paraqit knga “Nj shekull dashuri” knduar nga nj grup artistsh shqiptar t Maqedonis.

  N Kalkut t Indis, presidenti indian Pratiba Patil kryesoi nj ceremoni kremtore pr Nn Terezn. Motrat e saj u mblodhn n mngjes pr t kremtuar meshn, kryesuar nga kardinali Topo.

  Edhe SHBA-t do t zbukurohen me ngjyrat e Misionareve t Bamirsis. N mbrmje, Time Square n Nju Jork dhe “Ura e paqes” mbi Niagar do t ndriohen nga ngjyrat bardh e blu t sarit t Nn Terezs.

  N Rom, presidenti i provincs, me nj ceremoni ku merrnin pjes edhe motrat e s Lumes, zbuloi nj gjigantografi mbi portn e Pallatit Valentini, seli e Provincs.


  Fryti i heshtjes sht lutja. Fryti i i lutjes sht feja. Fryti i fes sht dashuria. Fryti i dashuris sht paqja. Veprat e dashuris nuk jan tjetr vese vepra paqeje.

  Gjrat e vrteta lindin nga heshtja! Nn Tereza ndodhej n Indi si drejtoresh e nj shkolle t nj kongregate fetare. N Kalkut zbulon dramn e heshtur t t varfrve, t moshuarve, t grave e t fmijve, q t braktisur nga kjo bot, vdisnin n rrugt e indiferencs. Dgjon zrin e Jezu Krishtit q i thot: “Lre kuvendin e shko t ndihmosh t varfrit, jeto me ta, ndr ta e si ata”. Bindet: shkon t jetoj n mes t barakave e plehrave dhe fillon t mbledh m t dshpruarit e t dshpruarve, sidomos lebrozt. Aty ku t tjert shihnin ve dhimbje e dshtim, ajo sheh fytyrn e Krishtit. Por si mund t’i prgjigjet thirrjes s Zotit, ku gjendet forca pr t thn “po”?

  T lexojm nga Nn Tereza:

  Duke e ln veten n dor t Krishtit, por edhe nprmjet nj dashurie t thell e delikate pr Jezusin, sidomos n Eukaristi, n Mesh e n Adhurim.

  “Vmendja ndaj t tjerve – thot misionarja – sht fillimi i shenjtris”. Nn Tereza kujdeset pr njeriun ve e ve, jo pr turmn. Qndron me t varfrit, por di t’u drejtohet edhe t pasurve, n t cilt shpesh sheh dshprimin:

  “t varfrit e Kalkuts – pohon – nuk kan asgj, por besojn akoma n dika; ndrsa ata q kan shum, duket sikur nuk besojn m n asgj”.

  Flet kundr do lloj dhune: nga lufta tek aborti.
  “Nse nuk e doni fmijn – u thot nnave q duan t abortojn – ma jepni mua: mos e vrisni! Sepse derisa t ekzistojn nna q shkatrrojn jetn e fmijve q n kraharor, rruga e vrasjeve dhe e lufts mbetet gjithnj e hapur”. Mesazhi i saj sht i thjesht: dashuria e shpallur nga Jezusi n Ungjill:

  Jezusi erdhi t na sjell Lajmin e Mir se Zoti na do e se duhet ta duam njri-tjetrin, ashtu si Ai na do ne. Pr kt pati thn: “do gj q e bni pr nevojtart e keni br pr mua. Nse keni dhn nj got uj n emrin tim, ma keni dhn mua. Nse keni mirpritur nj fmij n emrin tim, m keni pritur mua”. E kur t vdesim e t kthehemi tek shtpia e Zotit, srish do t dgjojm Jezusin q thot: “Ejani ju t bekuar nga Ati im, sepse kur pata uri m dhat t ha. Isha i zhveshur e m vesht, Nuk kisha shtpi e m pritt n shtpin tuaj. Isha i smur e n burg dhe erdht t m shihni. Ejani dhe merrni n dorzim Mbretrin q sht prgatitur pr ju”.

  Ku e ka fillimin dashuria?
  N familje.
  Si fillon?
  Duke u lutur s bashku.
  Familja q lutet s bashku, mbetet e bashkuar. E nse ju do t mbeteni t bashkuar do ta doni njri-tjetrin, ashtu si Jezusi ju do. ojeni pra lutjen, gzimin, dashurin dhe paqen n familjet tuaja e kshtu do t rriteni n shenjtri. Shenjtria nuk sht luks pr pak vet, sht nj bukuri e thjesht, sepse Jezusi ka thn: “Qofshi t shenjt, ashtu si Ati im q sht n qiell”. Zoti ju bekoft t gjithve.

  E sot 100 vjet pas lindjes, jeta dhe vepra q na la Nn Tereza jan dshmi dhe ikon e dashuris s Zotit ndaj njerzimit e posarisht ndaj m varfrve e t mnjanuarve, shembull prkushtimi e shrbimi vllazror pr t gjith ne.
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 26-08-2010 m 18:08
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 11. #11
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Citim Postuar m par nga Hidalgo
  o far te mire more beri per njerzimin ?

  Un ne nje dokumentar qe pash "Mes besimit dhe dyshimit" kushtuar Gonxhe Bojaxhiut, ajo ne vete ju lutke "zotit" qe te ket sa me shume te varfr, sepse sipas saj, vetem njerezit e varfr qe per te, ishin Jezus Krishta ne do secilin, dhe vetem keshtu mund t'i afrohen "zotit".

  Ky argument qe u dha, ishte shokues ! Qe dmth, ajo s'ishte atje per ti ndihmuar njerezve, sepse nuk ishte preokupimi i saj. Ate e preokuponte mirazhi i Jezus Krishtit qe ishte ber per te obsesion ! Ajo bile thot ; Un jam gruaja e Jezus Krishtit, me kerkon shume, e kam ber pak, shpresoj te mos me hidherohet" ! ncncncncncnc...

  Shiqo, ju minoritetet e krishtera keni te drejt te gezoheni per te, sepse vertet ka konvertuar kloshara te kalkuts ne krishterizem, por ne muslimanet s'kem pse te krenohemi me te pasiqe s'ishte as krenare qe ishte me prejardhje shqiptare, sikur te ishte sepaku krenare, do e kishte ruajtur emrin e saj : Goxhe Bojaxhiu, e se kishte marren Mari Tereza !
  Hidalgo,

  Vazhdoni te shani dhe te ofendoni keto figura, sepse po tregoni haptazi se cfare fryme demoniake perfaqesoni ju o talebane antikrisht!
  Dhe Krishtin po ta shihnit ne rruge do e kishit cuar serisht ne kryq!

  Ju erren syte nga shkelqimi i shenjtoreve te krishtere sepse ajo qe perfaqesoni ju eshte vetem erresira, frika dhe urrejtja dhe ju dridhen gjunjet kur shihni se si gjithe bota perkulet para ketyre shenjtoreve! Dhe ai qe eshte ne erresire kur sheh driten i mbulon syte me duar nga frika se mos verbohet.

  Nuk po ta fshij shkrimin qe ta shohin te gjithe se cfare perfaqesoni ju!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 27-08-2010 m 03:33
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 12. #12
  Citim Postuar m par nga Hidalgo Lexo Postimin
  Qe Indianet e festojn, eshte shum normale !

  Po qe e festojn shqiptaret, dua t'ju them qe eshte me te vertet KULMI I HIPOKRIZIS !

  Sic thoshte Fatosi, ajo ishte anti-nacionaliste, sepse i perkiste Krishtit e jo Shqiptareve, se sikur ti perkiste shqiptareve, do e kishte vizituar se paku Kosovn 1 here ?!
  Injoranca dhe mediokriteti prej nje islamiku nuk te lejon te shikosh shume larg. Nuk e di kush eshte ky Fatosi qe permendeni, nese e keni fjalen per Fotos Lubonjen ai parimisht ka te drejte, edhe se injorantet si puna e juaj nuk arrine t'a kuptojne ironine qe ai paraqet. Lubonja thote se shqiptaret nuk mund te identifikohen ne Nene Terezen sepse shqiptaret jane nje grumbull injorantesh,dhe nuk kane asnje nga virtytetet qe kishte Nene Tereza. Dhe kjo eshte shume e veretete.
  Gjithashtu eshte e veretete se shqiptaret jane i vetmi komb ne bote qe nuk respektojne figuren e Nene Terezes, perve organeve shteterore, ku e dine shume mire se Shqiperia nuk njihet sot ne bote per asgje tjeter perve per eksportim prostitucionit dhe krime te tjera ordinere.
  Une jam dakord qe mos t'a nderojme figuren e Nene Terezes, sepse me Nene Terezen nuk kemi asgje te perbashket. Gjithashtu jam dakord qe Gjergj Kastrioti nuk mund te jete Heroi jone kombetare, sepse ai ka qene tradhtare perendorise otomano-islmike. Ja dakord edhe ne mohimin e figurave tjera si Fan Noli, Faik Konica, Luigj Gurakuqi, Isa Boletini, Migjeni etj.
  Por, problemi eshte se kemi nevoje te identifikome ne dika, ne nje gure, ne nje mal, ne nje personalitet. Ju takon juve mendje ndriturve qe te na e gjeni disa figura islamike qe t'i zevendesojme figurat me lart. Ndoshta nje nga hoxhallaret e shumte qe jane shquar per patriotizem. Edhe se mua nuk me vjen ne mend asnje, por sigurisht nese angazhoheni nje emer gjate historise 500 vjeare shqiptare do te arrini t'a gjeni, ndoshta.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,131
  Pa e marr parasysh qellimin misionar te veprimtaris , ajo beri pun te mira , ndihmese te nevojtareve.

  Sa mund tu zbardhet ftyra shqiptarve kur ne 100 vjetorin e lindjes se Gonxhe Bojaxhiut ne forum lexojm : O ti ashkali o arabo magjup , Nene Teresa ishte shqiptare ?!

  Ose ai tjetri ne 100 vjetorin e lindjes se Gonxhe Bojaxhiut thot : Cka na u desht me i dhon 150.000 euro Pakistanit kur skemi per vejti.

  Ne fakt Nen Teresa e beri kete , shqiptaret ishin vet nevojtar , por ajo zgjedhi qe te ndihmoj popullin e Indise , ishte vullneti i saj , ose ishte kerkesa e Vatikanit duke dit se ishte nje nga shtetet me te banuara , kete nuk e di.

  Tani ai tjetri qe e esht i emerum moderator thot se muslimanet perfaqsojn erresiren.

  Nese ti mendon se nen Teresa e solli driten dhe ua hapi syt krishterve , muslimanet mesazhin e nen Tereses e moren qysh 1400 vjet para se nen Teresa te fillonte veprimtarin misionare.

  Muslimanet perfaqsojn driten qysh kur Allahu i Meshirshem na e shpalli Kuranin famelart udhezim per te jetu ne kete bot dhe per te arrit ne Parajse :

  2:177.
  Mirsia nuk sht t kthyerit e fytyrs suaj nga lindja dhe perndimi, por mirsia sht (cilsi) e atij q beson Allahun, Ditn e Fundit, engjjt, Librin dhe profett; e atij q me vullnet jep nga pasuria e vet pr t afrmit, jetimt, t varfrit, udhtart e mbetur rrugs, lypsit dhe pr lirimin e t robruarve; e atij q fal namazin dhe e jep zeqatin; dhe e atyre q i plotsojn premtimet, kur marrin prsipr dika; e atyre q durojn n koh skamjeje, smundjeje dhe lufte. Kta jan besimtart e vrtet dhe kta jan ata q e kan frik Allahun.


  2:215.
  T pyesin ty far t japin si lmosh. Thuaju: “fardo bamirsie q bni, ajo le t’u takoj prindrve, farefisit, jetimve, t varfrve dhe udhtarve. fardo t mire q bni, Allahu e di at”
  .

  2:271.
  T’i jepni lmoshat haptazi, sht gj e mir, por t’ua jepni ato t varfrve fshehurazi, sht edhe m mir dhe ju shlyen disa nga gjynahet tuaja. Allahu e njeh mir do vepr q ju bni.


  4:40.
  Vrtet, Allahu nuk dmton asknd asnj grim, por, nse (dikush) bn mirsi, Allahu ia shumfishon at dhe i jep shprblim t madh.


  4:2.
  Jepuni pasurin jetimve, mos ua ndrroni sendet e tyre t mira me tuajat t kqija. Mos e harxhoni pasurin e tyre duke e przier me pasurin tuaj. Se kjo, me t vrtet, sht gjynah i madh.  Ja qe muslimanet nuk e festojn ditelindjen e nen Tereses , po si e festojn katoliket ?!
  Duke shkuar ne ekspozita te pikturave? Duke ngritur permendore ?
  Nese i kendohet lavd asaj , ateher sbeni asgje tjeter vecse propagand , por nese parat qe do te shpenzoheshin per nje permendore i dergoni ne Indi , ateher keni ber ate qe bente Gonxhe Bojaxhiu.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 14. #14
  Citim Postuar m par nga fattlumi Lexo Postimin
  Bota e civilizuar permes figures se Nn Terezes njeh mirsin.dashurin dhe kujdesin ndaj te tjereve,gj e cila neve shqiptareve na bn te mburremi se kjo nn e madhe doli nga gjiri i ketij populli.
  Ata pak njerez qe mundohen ta zbehin figuren e Nn Terezs,nuk kan komb ose se paku nuk mund ti takojn kombit shqiptar.
  Shqiptaret duhet te jene krenar qe ishim ne gjendje te prodhojn figura me permasa boterore siq ishte Nn Tereza.

  Nn Tereza n Shkodr,viti 1980  Gjykimit tend,nuk mund ti shtohet o hiqet asgje:Perfekt.

 15. #15

  100 Vjetori I Nn Terezs

  Mexhid YVEJSI, Gjakov

  100 vjetori i Nn Terezs

  FORMALIZMI, HUMANIZMI DHE SERVILIZMI

  100 vjetori i Nn Terezs, kryengjarja e ktij viti
  Ky vit, pr Shqiprin dhe shqiptart, do t jet viti i Nn Terezs.

  Kryeministri Berisha

  Ka kaq shum njerz n bot q vdesin prej uris, por akoma m shum ka njerz q vdesin nga mungesa e dashuris
  -Nna Tereze


  Ju them kt q askush t mos ju gnjej
  me fjal joshse. -
  Bibla, Kolosianve, 2:4

  Gonxhe Bojaxhiu, Nna Tereze, (1910 1997), murgesha katolike, ka marr pothuajse t gjitha mirnjohjet m t larta ndrkombtare, deri edhe Shprblimin Nobel pr Paqe.
  Shprblimin Nobel pr Paqe ajo e mori me 10 dhjetor 1979, prej duarve t kryetarit t Komisionit Nobel, dr. John Sannes-it, n Oslo, n pranin e mbretit t Norvegjis, Ollavit V, t shum ministrave, diplomatve, t shum personaliteteve fetare kulturore nga e tr bota. Qe ky kurorzim m i lart botror pr Nn Terezen.
  Pas pranimit t Shprblimit Nobel pr Paqe, Nna Tereze u b e famshme n prmasa botrore- ndrkombtare, kurse pr shqiptart u b krenari kombtare!  Formalizmi


  N mnyr formale, q nuk sht aspak reale, personaliteti i Nn Terezs, tek nj pjes e shqiptart, sidomos pas vdekjes (1997), u shndrrue n kult. Ajo tani nuk admirohet por adhurohet! Adhurohet, n veanti, nga disa politikuaj, disa intelektuaj, nga shum shkrimtar, gazetar, poet, prozator, aktor, piktor, kngtar, kompozitor, ajo atyre u shrben si nj burim frymzimi, si nj model pr prototip t personazhit q prmban tipare eksluzive t humanizmit.
  Kjo figur e madhe e artit t humanizmit gjeti nj trajtim t denj artistik n shkrimet shqipe. Pr personalitetin e Nns Tereze, n poezi e proz, piktur e skulptur, zgjidhen fjalt m t mbla, m joshse, kinse pr t shprehur e dshmuar dashurin pr Nnn Tereze, t ciln e quajn: Figur e madhe e artit t humanizmit, humanistja
  shqiptare m e njohura e n fytyr t toks, nna e gjith bots!
  Kulmi i formalizmit arriti n vitin 2010, sepse ky vit, si u cilsua, pr Shqiprin dhe shqiptart, do t jet viti i Nn Terezs. 100 vjetori i Nn Terezs, do t jet kryengjarja e ktij viti
  Fjalt e mbla, joshse pr humanizmin e Nns Tereze, nuk i prshtatn asaj, ato nuk jan reale, jan sa pr sy e faqe, nuk jan normale, por vetm formale
  Pse? Sepse, si shkruan n Bibl:
  Ju them kte q askush t mos ju gnjej me fjal joshse.
  (Bibla, Kolosianve, 2:4).
  S pari msoni kuptimin e asaj q do t flisni, pastaj flisni, do t thoshte Epikteri.


  Humanizmi


  N fillim, sht humanizmi?
  Humanizmi sht ajo pikpamje pr jetn q prqndrohet n mundsit dhe arritjet e njerzimit. Humanizmi modern hedh posht besimin tradicional te nj Zot individual dhe ngreh lart besimin te natyra njerzore.
  Fjala humanist u krijua n Evrop gjat Rilindjes, nga shek. XIV deri n shek. XVI. N kt koh u hodhn rrnjt e humanizmit shekullar modern.
  Humanistt mendojn se kemi vetm nj jet, prandaj sht e rndsishme q ajo t jet sa m e mir. Humanizmi bazohet n agnosticizm dhe ateizm.
  Humanistt e shohin arsyen njerzore si forc udhheqse n jet. Ata jan shekullar, krkojn t lirojn shoqrin prej besimeve fetare, q, sipas tyre, pengojn prparimin shoqror.
  Humanistt jan materialist dhe nuk besojn n nj jet, bot, spirituale, n qndrimin ndaj njohjes jan empirist dhe mendojn se njohja vjen prmes shqisave.
  Ndryshe prej t krishterve, humanistt nuk i japin vler t veant t pasurit t nj besimi, t qenit t prulur, bindjes ndaj porosive t Zotit ose praktikimit t vetsakrifics. Morali humanist sht kod i sjelljes t njerzve q sht ndrtuar prej qenieve njerzore pr prfitime njerzore. (Nj hyrje tek idet, faqe:104-105) Nga Linda Smith dhe William Raeper, Oxford, 1991.


  Servilizmi


  Pr ata politikuaj, intelektuaj, shkrimtar, gazetar, poet, prozator, aktor, piktor, kngtar, kompozitor, duke qen ateist, flasin, shkruajn, kndojn, pikturojn vetm pr prfitime njerzore, ndrsa shpirtin e kan grop, por krenohen me humanisten shqiptare m t njohur n bot.
  Nga formalizmi, humanizmi kalojn n servilizm. Pse, sepse, prve tjerash, ata mendojn se jan dikushi e po bjn dika! N t vrtet nuk bjn asgj, vetm se gnjejn vetveten! N Bibl shkruan:
  Po mendoi ndokush se sht dika a nuk sht asgj ai gnjen vetveten. Secili le ta shqyrtoj vet veprn e vet e ather, po gjeti arsye pr mburrje, le t jen n krahasim me vetvete e jo me t tjer. (Bibla, Galatasve, 6:3-4).
  A nuk sht e servilizm q ateistt t flasin, shkruajn, kndojn, pikturojn vetm pr prfitime njerzore, pra, t prfitojn nga dika q nuk besojn? A sht e arsyeshme q ateistt t shkruajn pr at q nuk e njohin? A nuk sht e servilizm q ateistt, me shpirtin si grop, t mburren e krenohen me Nnn Tereze, humanisten shqiptare m t njohur n bot? Mendoj, se ktu, prve servilizmit, ka vend shpifja! Shpifja sht mkat, si jan mkate mburrja e krenarija, sikurse thot shkrimi shenjt:
  Kush mburret, le t mburret n Zotin. N Zotin mburrej Nna Tereze, ishte plotsisht n shrbim t Tij, shrbtore e Zotit, sipas msimeve t Kishs Katolike q i takonte, asgj tjetr, m tepr...

  Si dshmohet kjo?

  Don Lush Gjergji, njohsi m i mir i jetshkrimit t Gonxhe Bojaxhiut, n nj bised t shkurtr me t, zhvilluar me 28 qershor 1980, i bri kt pyetje:Ju thrrasin Nna Tereze. Ju ka thoni pr veti, kush jeni Ju?
  Nna Tereze tha:
  Shrbtorja e Zotit, asgj tjetr. Plotsisht n shrbim t Tij
  Vjen pyetja: N shrbim t kujt jan ateistt q mburren, krenohen duke shpifur pr humanizmin e Nns Tereze?
  Shpifja, mburrja e krenaria jan mkate. Mkatet jan penges e fisnikrimit shpirtror. Me pengesa q pengojn fisnikrimin shpirtror a mund ta dallojm t vrtetn nga e gabuara? Pr kt kta ateist, ja vlen t msojn t mendojn. N mnyr?
  Mnyra se si na msojm t mendojm sht po aq e rndsishme sa edhe ka t msojm t mendojm. T msojm t mendojm se besimi n Zot nuk sht nj msim e mendim i verbr, por sht nj njohje e prligjur nga arsyeja.
  Shn Augustini (354 - 430) thoshte:
  Njih, q t besosh vjen prpara se Beso q t njohsh. Ju besoni se Nna Tereze ishte humaniste, pa pasur njohuri se ajo nuk ishte. Ktu t gjith keni gabuar, ktu t gjith keni dshtuar. Keni dshtuar duke menduar se kshtu Perndimi ka me na pranuar! Edhe ktu keni dshtuar!
  Pr dshtimin, pr Perndimin, Nna Tereze thoshte:
  Varra e dshtimit sht duke u prhapur n tr botn. Perndimi sht duke rrnuar kulturat e mdha t bazuara n jet. Perndimi sht duke br vetvrasje. Gazeta zyrtare e Vatikanit, (Losservatore Romano, 13 maj 1981, faqe 9).

  T dashur, ju q e keni n zemr formalizmin, humanizmin, servilizmin! Zoti u ka dhn nj fytyr, e ju e bni nj tjetr. E trishtueshme sht kjo, do tju thoshte Shekspiri!
  E trishtueshme, vrtet, sepse ju mungon dashuria pr njri-tjetrin n kt jet! E megjithat, keni kryer, po kryeni dhe do t kryeni lloj-lloj ceremonish pr 100-vjetorin e lindjes s saj pr ti dshmuar bots, jo vetes, se ne jemi po aq human e t dhimbsur sa Nn Tereza. Sigurisht, jo nga veprat q bjm, aq m pak nga sjellja e nga morali yn i prditshmris, po nga fakti se jemi shqiptar, se kemi origjin t njjt me t. O Zot, sa e rndsishme qenka q ne kemi t njjtin gjak me Nn Terezn, kur nuk ndjekim n asnj veprim shembullin e saj?!
  Jemi dshmitar t gjith, n kremtimet fetare, kur krert tan t politiks nguten t dalin para kamerave, pas urimeve t tyre, q u kan br krerve fetar n emrin ton, edhe n 100 vjetorin e Nn Terezs ata, njri pas tjetrit, pasi kan thelluar hendekun e varfris mes shumics e pakics, pasi kan hedhur benzin n zjarrin e sherreve e konflikteve, po e shfrytzojn rastin t lartsojn emrin e Nns Tereze, pr t na bindur se, jan e do t jen nj shmblltyr e Nn Terezs!
  Ja, shikoni o shqiptar se sa shum e duan dhe e respektojn ne Nn Terezn.
  Nna Tereze Shrbtorja e Zotit, asgj tjetr. Plotsisht n shrbim t Tij
  Nna Terez, megjithse ishte Shrbtorja e Zotit, asgj tjetr. Plotsisht n shrbim t Tij ajo n gusht t vitit 1959, i shkruajti eprorit t saj, Rev. Lawrence Pickay, .
  "M trego at, prse ka kaq dhimbje dhe kaq errsir n shpirtin tim?
  "Pr far un punoj, nse atje nuk sht Zoti?
  Nn Tereza me "errsirn" e saj dshmoi se sht pjes e bashksis katolike, pra, e Kishs Katolike, pr t ciln punoi si shrbtore e Zotit, pr kt e mojm, por si mund t harrohet, si mund t shpjegohet, shumica e kombit shqiptar q ka prqafuar fen Islame, e cila po fyhet, diskriminohet, luftohet me t gjitha mjett, mu nga ata q e prkujtojn Nnn Tereze?!
  Kt e ka thn vet Nna Tereze me kto fjal:
  Ka kaq shum njerz n bot q vdesin prej uris, por akoma m shum ka njerz q vdesin nga mungesa e dashuris.
  Kurse n Bibl shkruan:
  Ju them kt q askush t mos ju gnjej
  me fjal joshse.
  Bibla, Kolosianve, 2:4


  Dhe m n fund, po e prmbyllim kt shkrim me Fjaln e Allahut t Madhrishm, i Cili n Kuran, q sht Drit, q t el syt, thot:
  Thuaj:Kush ju furnizon me ushqim nga qielli e toka, kush e ka n dor t dgjuarit e t pamit, kush e nxjerr t gjallin nga i vdekuri dhe kush e nxjerr t vdekurin nga i gjalli, kush rregullon do shtje? Ata do t thon: Allahu. Ti thuaj: A nuk i friksoheni (dnimit)? E ky sht Allahu, Zoti juaj i vrtet. Pas t vrtets nuk ka tjetr pos iluzione, e si po ia ktheni shpinn t vrtets?
  (Kurani, 10:31-32)


  Mexhid YVEJSI, Gjakov

 16. #16
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221
  [QUOTE=Mexhid Yvejsi;2838455]
  Mexhid YVEJSI, Gjakov
  .................................................. .......................................
  Ka kaq shum njerz n bot q vdesin prej uris, por akoma m shum ka njerz q vdesin nga mungesa e dashuris
  -Nna Tereze


  Ju them kt q askush t mos ju gnjej
  me fjal joshse. -
  Bibla, Kolosianve, 2:4

  Gonxhe Bojaxhiu, Nna Tereze, (1910 1997), murgesha katolike, ka marr pothuajse t gjitha mirnjohjet m t larta ndrkombtare, deri edhe Shprblimin Nobel pr Paqe.
  .................................................. .............................................
  N mnyr formale, q nuk sht aspak reale, personaliteti i Nn Terezs, tek nj pjes e shqiptart, sidomos pas vdekjes (1997), u shndrrue n kult. Ajo tani nuk admirohet por adhurohet! ............
  Dhe kjo gje u djeg shume adhuruesve te kultit te Muhamedit, te cilet tani kane frike se shkeqimi i bamireses shqiptare do te zbehe yllin e profetit luftarak arab!!!
  Nese dikujt i vjen ndermend t'i shpjegoje Mexhidit se fraza: "N mnyr formale, q nuk sht aspak reale", nuk ka piken e kuptimit logjik, me mire te mos e beje......ai vetem sa po perpiqet qe te genjeje me fjale joshese!!

  Kjo figur e madhe e artit t humanizmit........
  Do te mjaftonte vetem kjo fraze per te kuptuar zbrazetine kulturore te atij qe shkruan, por meqe ai shikon do gje nen prizmin arabo-islamik, "humanizmi" i duket art!!! Lereni ta besoje......hundeperpjetesia eshte e keqja e vetvetes....
  ....... S pari msoni kuptimin e asaj q do t flisni, pastaj flisni, do t thoshte Epikteri.........l
  Sa mire sikur Mexhidi te mesoje kuptimin e "artit te humanizmit"...!!!!
  Vazhdon te perdore fjale joshese (citime jashte kontektit, per te mbushur zbrazetine e vet dialektike), si pasqyre per kukuvajkat......


  Humanizmi
  ........................................
  Humanistt mendojn se kemi vetm nj jet, prandaj sht e rndsishme q ajo t jet sa m e mir. Humanizmi bazohet n agnosticizm dhe ateizm.
  Vertet ky njeri mendon se ka aftesi logjikimi??!!!
  Ne cilat ajete te Kuranit i ka mesuar valle keto pallvra.......?
  Morali humanist sht kod i sjelljes t njerzve q sht ndrtuar prej qenieve njerzore pr prfitime njerzore. (Nj hyrje tek idet, faqe:104-105) Nga Linda Smith dhe William Raeper, Oxford, 1991.
  Hahahahahah.....e kush nuk i njeh te ngreje gishtin.....
  Don Lush Gjergji, njohsi m i mir i jetshkrimit t Gonxhe Bojaxhiut, n nj bised t shkurtr me t, zhvilluar me 28 qershor 1980, i bri kt pyetje:Ju thrrasin Nna Tereze. Ju ka thoni pr veti, kush jeni Ju?
  Nna Tereze tha:
  Shrbtorja e Zotit, asgj tjetr. Plotsisht n shrbim t Tij
  Mos bre burre, pse nuk thua se qenka myslimane e devotshme!!!!Habi se si i paska shpetuar kjo fraze hoxhe Krasniit.....

  ..........Shpifja, mburrja e krenaria jan mkate. Mkatet jan penges e fisnikrimit shpirtror. Me pengesa q pengojn fisnikrimin shpirtror a mund ta dallojm t vrtetn nga e gabuara?
  Do t eisht emire t'ia thoje vetes keto gjera Mexhid!!
  Shn Augustini (354 - 430) thoshte:
  Njih, q t besosh vjen prpara se Beso q t njohsh. Ju besoni se Nna Tereze ishte humaniste, pa pasur njohuri se ajo nuk ishte. Ktu t gjith keni gabuar, ktu t gjith keni dshtuar. Keni dshtuar duke menduar se kshtu Perndimi ka me na pranuar! Edhe ktu keni dshtuar!
  Pr dshtimin, pr Perndimin, Nna Tereze thoshte:
  Varra e dshtimit sht duke u prhapur n tr botn. Perndimi sht duke rrnuar kulturat e mdha t bazuara n jet. Perndimi sht duke br vetvrasje. Gazeta zyrtare e Vatikanit, (Losservatore Romano, 13 maj 1981, faqe 9).
  Nese do te kishe kuptuar edhe nje presje te asaj qe ke shkruar Mexhid, do te te kishte ardhur turp te shkruaje ne kete menyre...........
  S'ja vjen te lexosh me shume......turp!

  Kurse n Bibl shkruan:
  Ju them kt q askush t mos ju gnjej
  me fjal joshse.
  Bibla, Kolosianve, 2:4


  Dhe m n fund, po e prmbyllim kt shkrim me Fjaln e Allahut t Madhrishm, i Cili n Kuran, q sht Drit, q t el syt, thot:
  Thuaj:Kush ju furnizon me ushqim nga qielli e toka, kush e ka n dor t dgjuarit e t pamit, kush e nxjerr t gjallin nga i vdekuri dhe kush e nxjerr t vdekurin nga i gjalli, kush rregullon do shtje? Ata do t thon: Allahu. Ti thuaj: A nuk i friksoheni (dnimit)? E ky sht Allahu, Zoti juaj i vrtet. Pas t vrtets nuk ka tjetr pos iluzione, e si po ia ktheni shpinn t vrtets?
  (Kurani, 10:31-32)

  Mexhid YVEJSI, Gjakov
  Dhe thuaju o Mexhid:"Kush ju permbyt me mijera e mijera, kush ju rrenon me termete, e kush ju djeg me vullkane, kush ju dergon ngricat dhe tornadot, kush ju dergon zjarret dhe epidemite??Ata do t thon: Allahu. Ti thuaj: A nuk i friksoheni (dnimit)? E ky sht Allahu, Zoti juaj i vrtet. Pas t vrtets nuk ka tjetr pos iluzione, e si po ia ktheni shpinn t vrtets?
  (Kurani, E verteta:01)
  Jarigas

 17. #17
  Shqiptaret duhet te jene krenar qe ishim ne gjendje te prodhojn figura me permasa boterore siq ishte Nn Tereza.

 18. #18
  Bota e civilizuar permes figures se Nn Terezes njeh mirsin.dashurin dhe kujdesin ndaj te tjereve,gj e cila neve shqiptareve na bn te mburremi se kjo nn e madhe doli nga gjiri i ketij populli.

 19. #19
  Citim Postuar m par nga Hidalgo Lexo Postimin
  Po far te mire more beri per njerzimin ?

  Un ne nje dokumentar qe pash "Mes besimit dhe dyshimit" kushtuar Gonxhe Bojaxhiut, ajo ne vete ju lutke "zotit" qe te ket sa me shume te varfr, sepse sipas saj, vetem njerezit e varfr qe per te, ishin Jezus Krishta ne do secilin, dhe vetem keshtu mund t'i afrohen "zotit".

  Ky argument qe u dha, ishte shokues ! Qe dmth, ajo s'ishte atje per ti ndihmuar njerezve, sepse nuk ishte preokupimi i saj. Ate e preokuponte mirazhi i Jezus Krishtit qe ishte ber per te obsesion ! Ajo bile thot ; Un jam gruaja e Jezus Krishtit, me kerkon shume, e kam ber pak, shpresoj te mos me hidherohet" ! ncncncncncnc...

  Shiqo, ju minoritetet e krishtera keni te drejt te gezoheni per te, sepse vertet ka konvertuar kloshara te kalkuts ne krishterizem, por ne muslimanet s'kem pse te krenohemi me te pasiqe s'ishte as krenare qe ishte me prejardhje shqiptare, sikur te ishte sepaku krenare, do e kishte ruajtur emrin e saj : Goxhe Bojaxhiu, e se kishte marren Mari Tereza !
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

  Edhe une e pashe ate dokumentacion Hidalgo, dhe me thene te drejten jam i lumtur qe e pashe. Cka thua Ti per tundimet qe luftonte Nene Tereza thelle ne shpirtin e saj eshte e vertete (te pakten dokumentari sillte prova qe dukeshin te pakundershtueshme per kete), por cka mua me lumturoi ishte qe ne ate emision u perserit disa here se Nene Tereza ishte me origjine Shqiptare. Ne takimin qe ajo pati me Papen, ne filmime ai, nderkohe qe i vinte doren mbi koke, u degjua te thoshte shume qarte "Albania, Albania".
  Ti o Mik, mos u kap pas negatives. Te gjithe Shqiptaret e paster duhet dhe kane te drejte te jene krenare per Nene Terezen ashtu si edhe per Hoxhe Tasimin (shpresoj te mos jem duke treguar injorancen time, keshtu e quanin me duket) e shume e shume figura te ndritura qe kishin besimin myslyman.

  Te pershendes Miku im dhe shpresoj te me kesh kuptuar drejt. Kjo Teme eshte e fundit per te cilen ne Shqiptaret do duhej te ziheshim. Kjo Teme duhet te na bashkoje dhe krenaroje

 20. #20
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Citim Postuar m par nga fattlumi Lexo Postimin
  Shqiptaret duhet te jene krenar qe ishim ne gjendje te prodhojn figura me permasa boterore siq ishte Nn Tereza.

  Nn Tereza n Shkodr,viti 1980

  Njeri persmari per veten e saj edhe humanizmin
  Emri juaj do te permended me shekuj ne te ardhmen!!!!

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •