Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 98
 1. #1

  Albin Kurti: Si do ta bashkojme Kosoven me Shqiperine


  Drejtuesi i lėvizjes “Vetėvendosje”, tashmė pjesė e skenės politike tė Kosovės, flet pėr “standard” nė lidhje me arrestimin e tij.

  Berisha dhe Rama “po shpenzojnė shumė kohė dhe energji nė beteja tė imėta tė brendshme me njėri-tjetrin”, pėr drejtuesin e lėvizjes “Vetėvendosje”, z. Albin Kurti, duke lėnė mėnjanė ēėshtjet jetike tė kombit. Duke folur pėr gazetėn, ai shprehet se bashkimi kombėtar ėshtė njė detyrė dhe ėshtė nė interesin dhe dėshirėn e tė gjithė shqiptarėve, e pėr kėtė arsye, tė gjithė aktorėt politikė shqiptarė duhet tė nisin njėsimin e kuadrit ligjor dhe tė koherencės shoqėrore. Hyrja e “Vetėvendosjes” nė politikė nuk ėshtė pėr tė njė njohje e sovranitetit tė munguar tė Kosovės, siē jemi mėsuar ta dėgjojmė shpesh nga goja e z. Kurti, porse thjesht njė mjet mė shumė pėr tė mundėsuar qėllimin final, bashkimin kombėtar.  Duke e nisur intervistėn me njė pyetje tė drejtpėrdrejtė: Sa shanse ka qė tė mund tė kandidoni nė zgjedhje tashmė qė jeni dėnuar nga gjykata?

  - Ende jemi duke e analizuar kėtė ēėshtje. Nuk ėshtė fare e qartė kjo situatė. Komiteti pėr Politikė dhe Ēėshtje Juridike i Lėvizjes sonė po e shtjellon kėtė punė. Ekspertė tė ndryshėm qė u prononcuan publikisht kėto ditė kanė qėndrime tė ndryshme. Nė njėrėn anė, pika (q) e nenit 29 tė ligjit pėr zgjedhjet thotė qė njė kandidat nuk mund tė kandidojė pėr zgjedhje nėse ėshtė “i shpallur fajtor pėr vepėr penale me njė vendim pėrfundimtar tė gjykatės nė tre vitet e fundit”. Nė anėn tjetėr, Kushtetuta thotė qė duhet tė ketė ndonjė vendim eksplicit tė gjykatės, i cili ndalon votimin apo kandidimin e dikujt. E gjithė kjo bėhet edhe mė e ndėrlikuar, kur kihet parasysh qė Kosova ėshtė shtet i ri me praktikė tė shkurtėr juridike dhe, pėr pasojė, nuk ka aq shembuj tė cilėve njeriu mund t’iu referohet.  A mendoni se dėnimi juaj ka lidhje pikėrisht me nisjen e aktivitetit nė politikėn aktive?

  - Ka mundėsi tė ketė qenė njė motiv shtesė pėr dėnimin tim ky. Por, nuk mendoj qė mė dėnuan ekskluzivisht pėr kėtė arsye. Para sė gjithash, EULEX-i dėshironte qė ta justifikonte persekutimin e UNMIK-ut. Mbi dhjetė muaj kisha qėndruar nė paraburgim e nė arrest shtėpiak nė vitin 2007 dhe tash dėnimi prej nėntė muajve ėshtė orvatje pėr t’i rregulluar librat e brendshėm tė UNMIK-ut, pėr ta justifikuar legalisht atė. Kolonizatorėt e ndihmojnė njėri-tjetrin, apo jo?  Pse u pėrdor dhunė gjatė arrestimit tuaj, a ka njė simbolikė tė veēantė?

  - Nuk intervenoi policia e thjeshtė dhe as, thjesht, njėsia speciale e policisė. Duket qė i kishin pėrzgjedhur pjesėtarėt e njėsisė speciale, pėr tė cilėt e kanė ditur qė na urrejnė dhe nuk do ta kursejnė dhunėn kundėr nesh. Meqenėse shumica e policėve nuk kanė pasur vullnet qė tė mė arrestojnė pėrgjatė kėtyre muajve, eprorė tė caktuar kanė planifikuar njė kėso ekspedite mizore policore pėr t’iu dėshmuar EULEX-it.  Keni deklaruar hyrjen tuaj nė politikė. A nuk ėshtė njė legjitimim i pavarėsisė pa sovranitet, siē deklaroni, tė Kosovės, fakti qė ju bėheni pjesė e kėtij sistemi politik?

  - Nuk po bėhemi ne pjesė e sistemit, por ne po i bėjmė mjetet e sistemit pjesė tė strategjisė sonė. Nuk do t’i zėvendėsojmė metodat nė kuptimin qė nė vend tė tubimeve publike, aksioneve protestuese e demonstratave tash do t’i konsiderojmė vetėm mėnyrat brenda-institucionale. Tė parave vetėm sa po ua shtojmė tė dytėn. Ndryshimi i strategjisė konsiston nė rritje tė pėrmbajtjes sė saj. Pasi qė shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nuk u parapri nga e drejta pėr vetėvendosje e popullit, kjo shpallje nuk u pasua nga sovraniteti. Tashmė jemi nė vitin e tretė tė pavarėsisė formale pa sovranitet. Nėse pėr njė a dy vitet e ardhshme kėsaj pavarėsie formale nuk ia bashkėngjitim sovranitetin, atėherė asaj do t’i rrjedhė edhe formaliteti. Kosova do tė bėhet njė Bosnje e vogėl. Pėrgatitjet pėr bisedimet e reja me Serbinė janė dėshmi pėr kėtė. Pikėrisht kjo arsye ndikoi qė ne tė vendosim qė mėnyrave tė deritanishme t’ua shtojmė edhe ato institucionale, gjithnjė pėr qėllimin e njėjtė dhe brenda konceptit tė njėjtė.  Ndėrkohė qė lėvizja qė drejtoni ka karakter kombėtar, ajo ka veprimtari lokale, pra vetėm nė Kosovė. Pse nuk ėshtė zgjeruar aktiviteti i saj nė mbarė trevat shqiptare?

  - Nuk jemi vetėm nė Kosovė. Kemi aktivistė nėpėr tė gjitha trojet shqiptare, por nuk i kemi formalizuar si Qendra tė “Vetėvendosje!”-s nė IRJM, Luginė tė Preshevės e Mal tė Zi meqė, nė atė rast, regjimet shtypėse atje do t’i arrestonin menjėherė kėta aktivistė. Nė Universitetin e Tiranės po ashtu ekziston Qendra e “Vetėvendosje!”-s. Ne formojmė qendra vetėm nėpėr vendet ku duket qė nuk ka ndonjė organizatė ekzistuese tė frymės emancipuese kombėtare e shoqėrore dhe aty ku na vijnė kėrkesa nga qytetarėt pėr tė formuar qendra. Gjithashtu, i kemi nėntė Qendra tė “Vetėvendosje!”-s nė diasporė. Nuk i quajmė degė por qendra, edhe pėr shkak se emėrtimi Qendra tė “Vetėvendosje!”-s pėr nga kuptimi ndodhet nė opozitė me togfjalėshin e njohur - qendrat e vendosjes (ndėrkombėtare).  Keni deklaruar se do tė kėrkoni bashkimin e Shqipėrisė me Kosovėn. Si mund tė bashkohet Shqipėria me Kosovėn; nė ēfarė modalitetesh me ēfarė mjetesh?

  - Ne duam qė Kosova t’i bashkohet Shqipėrisė. Pėr kėtė qėllim duhet qė pushtetet nė Tiranė dhe Prishtinė t’i harmonizojnė ligjet dhe veprimet politike e strategjike. E gjithė kjo nė mėnyrė qė njė ditė, sa mė parė aq mė mirė, tė organizojmė paralelisht referendume nė Shqipėri e Kosovė pėr bashkim. Qysh tash nuk kemi dyshim se cili do tė ishte rezultati i kėtyre dy referendumeve. Vullneti dhe interesi i shqiptarėve janė pėr bashkim. Njėkohėsisht, duhet ndihmuar dhe pėrkrahur pa rezerva shqiptarėt edhe nė IRJM, Luginė tė Preshevės dhe Mal tė Zi. Ata janė popullsi autoktone qė diskriminohet dhe ėshtė e nėnpėrfaqėsuar.  Sa i rėndėsishėm ėshtė faktori ndėrkombėtar nė njė proces tė tillė?

  - Nė njėrėn anė, faktorėt ndėrkombėtarė vazhdojnė tė pėrcaktojė shumėēka nė politikėn shqiptare. Mirėpo, nė anėn tjetėr, faktorėt ndėrkombėtarė lėvizin varėsisht nga ne, varėsisht se si lėvizim ne. Kur kemi qenė kėmbėngulės dhe seriozė, ata gjithmonė i kanė ndryshuar qėndrimet.  Sa e mundshme do tė ishte pavarėsia e Kosovės pa ndihmėn e faktorit ndėrkombėtar?

  - Faktorė tė ndryshėm ndėrkombėtarė e pėrkrahėn pavarėsinė e Kosovės atėherė kur e panė vendosmėrinė tonė. Dhe, tė mos harrojmė, qė ata e bėnė kėtė pėr interes tė vetė atyre. E pėrkrahėn shpalljen e pavarėsisė dhe e njohėn atė vetėm atėherė kur e panė qė nuk ka gjasa pėr kurrfarė stabiliteti rajonal pa e lejuar e mbėshtetur kėtė gjė.  Ju jeni njė kritik i ashpėr i elitės politike shqiptare. Pse mendoni se kjo elitė bėn koncesione nė ēėshtjet kombėtare?

  - Ėshtė pasuruar tepėr shumė, tepėr shpejt. Pėr pasojė, ajo nė masė tė konsiderueshme ėshtė e shantazhuar.  Cili ėshtė mendimi juaj pėr politikėn nė Shqipėri, pėr rolin e z. Berisha dhe z. Rama?

  - Po shpenzojnė shumė kohė dhe energji nė beteja tė imėta tė brendshme me njėri-tjetrin. Prej tyre nuk presin vetėm tre milionė e gjysmė shqiptarė nė Republikėn e Shqipėrisė, por edhe po aq shqiptarė e Ballkan e mbase sė paku po aq edhe nė diasporėn tonė.  Cili ėshtė mendimi juaj pėr tė ardhmen e Maqedonisė dhe statusit tė shqiptarėve aty?

  - Partitė politike shqiptare nė IRJM duhet ta pėrcaktojnė atė qė ėshtė e pėrbashkėt dhe e padiskutueshme ndėrmjet tyre. Nuk mund tė jetė ēėshtja kombėtare temė fushatash elektorale. Ka nevojė pėr riorganizim dhe rimobilizim tė tė gjithė shqiptarėve nė IRJM. Pėr kėtė ėshtė e domosdoshme mbėshtetja e Shqipėrisė dhe Kosovės.  U takuat me kryetarin e PDU-sė, z. Shpėtim Idrizi. Sa familjarė jeni me ēėshtjen ēame dhe si mendoni zgjidhjen e saj?

  - Duke iu falėnderuar PDU-sė dhe shoqatave tė ndryshme ēame jam njoftuar shumė mė nė hollėsi pėr Ēamėrinė dhe ēamėt nė kėto vitet e fundit. Jam shumė dakord me PDU-nė qė ēėshtja ēame nuk ėshtė vetėm ēėshtje e sė drejtės mbi pronat dhe e lirisė sė lėvizjes, por edhe e genocidit qė forcat greke kanė kryer mbi popullsinė shqiptare autoktone atje.  Ndėrkaq duket se ka probleme me regjistrimin e popullsisė nė tė dyja vendet. Cilat janė nismat qė do tė ndėrmerrni mbi kėtė ēėshtje?

  - Nuk mund tė themi tash konkretisht se ēfarė do tė bėjmė, por sigurisht qė nuk do tė qėndrojmė duarkryq. Manipulimet me identitetin tonė nuk mund dhe nuk duhet tė tolerohen. Nė Kosovė, kemi tendencėn qė nė vitin 2011 tė bėhet njė regjistrim i tillė qė, pėr pėrkatėsi kombėtare, inkurajon deklarimin e shqiptarėve si kosovarė apo edhe si myslimanė. E gjithė kjo me qėllim qė tė zvogėlohet popullsia shqiptare qė nė Kosovė, e cila pėrbėn 93% dhe, kėsisoj, tė duket ca mė i justifikueshėm projekti i multi-etnicitetit qė dėshiron qė Kosovėn ta paraqesė si shqiptaro-serbe.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230
  Me Ndimen E Popullit Kjo Dote Realizohet Shum Shpeit

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  SHIFNI KETA RRUGAQET E VETFUNDOSJES TE ALBINIT- GLAUKUT SE SI TALLEN ME ĒLIRIMTARET I PROVOKOIN ATA I SHAJN E I OFENDOIN

  POR ATA NUK JAU VARIN KETYRE RRUGAQVE HIQ
  SEPSE KAN PUN MA TE MENQUR

  ATA JAN KAH PUNOIN PER POPULL E PER SHTET
  E NUK KAN KOH TE MIRREN ME RRUGAQAT E ALBIN-GLAUKUT

  PO KESHTU KETA ZAGAR MENDOIN ME I FITUE VOTAT E DISA RUGOVISTVE QE SI KAN PER QEFI ĒLIRIMTARET POR I URREJN ME SHPIERT
  TE TILL JAN EDHE KETA RRUGAQET FLOKQA TE ALBIN-GLAUKUT
  VEQ NE FUND DO TE PENDOHEN SE AS ANTARET E FAMILJEVE TE TYRE NUK I KAN PAS
  POR VETEM DISA DEZERTOR TE LUFTES (FARKISTA) E DISA TE PANJERZ E DISA RUGOVISTA QE ISHIN NE DIMIJA TE GRAVE E NE QEGRAN E STANKOFC GJAT LUFTES E QE KAHER E KAN SHIT BY-THEN TE SHKAU E TASH TE UNMIKU E EULESHI
  TE TILL JAN ZAGARET E ALBIN-GLAUKUT
  KESHTU TE SHKRETIT MENDOIN ME I FITUE VOTAT

  QE PRA KESHTU ALBINI DO TA BASHKOI SHQIPERIN ME KOSOVEN HAAAAAAAAAAAAAA

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Llapi : 02-09-2010 mė 08:06
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Disa
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304
  Po tash qe je luftetare nuk bane me vjedhe popullin apo?!!!

  Une nuk quditem prej ketyre udbashave te LDK-se sepse keta e kan deshmu veten qe jan kundra popullit,por po quditem se si Thaqi,Limaj,Jakupi,po e lejone veten te huajt me lu me ta,dhe ne anen tjeter mos me punu per popull.
  1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Citim Postuar mė parė nga Disa Lexo Postimin
  Po tash qe je luftetare nuk bane me vjedhe popullin apo?!!!

  Une nuk quditem prej ketyre udbashave te LDK-se sepse keta e kan deshmu veten qe jan kundra popullit,por po quditem se si Thaqi,Limaj,Jakupi,po e lejone veten te huajt me lu me ta,dhe ne anen tjeter mos me punu per popull.
  po ske qa quditesh o i nderuar se ata jan shum mire kah punoin mu per kit popull
  po ti a po i beson propagandes te udb-es qe e ben dhe e shperndajn neper Kosove neper mes njerzve si gjini melihates e albin-gaukut e rugovistave te coft a
  ma ma ma mos bir aq posht te lutem shum
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #6
  dEaD rAceR Maska e unreal
  Anėtarėsuar
  02-04-2003
  Postime
  528
  Po analizove gjerat me gjakftohsi,keta s'ben gje tjeter,vetem s'e vazhduan rrugen e rugoves per t'e krijuar nje "shtet" multietnik.

  Llapi!

  Nuk ben te krijohen idole ne politike,sepse atehere nuk ua sheh te metat.

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-03-2008
  Vendndodhja
  itejdukshem, gjithka
  Postime
  1,536
  Qeveri hajna , hajna te hapt.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230

  Lapi

  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin

  SHIFNI KETA RRUGAQET E VETFUNDOSJES TE ALBINIT- GLAUKUT SE SI TALLEN ME ĒLIRIMTARET I PROVOKOIN ATA I SHAJN E I OFENDOIN

  POR ATA NUK JAU VARIN KETYRE RRUGAQVE HIQ
  SEPSE KAN PUN MA TE MENQUR

  ATA JAN KAH PUNOIN PER POPULL E PER SHTET
  E NUK KAN KOH TE MIRREN ME RRUGAQAT E ALBIN-GLAUKUT

  PO KESHTU KETA ZAGAR MENDOIN ME I FITUE VOTAT E DISA RUGOVISTVE QE SI KAN PER QEFI ĒLIRIMTARET POR I URREJN ME SHPIERT
  TE TILL JAN EDHE KETA RRUGAQET FLOKQA TE ALBIN-GLAUKUT
  VEQ NE FUND DO TE PENDOHEN SE AS ANTARET E FAMILJEVE TE TYRE NUK I KAN PAS
  POR VETEM DISA DEZERTOR TE LUFTES (FARKISTA) E DISA TE PANJERZ E DISA RUGOVISTA QE ISHIN NE DIMIJA TE GRAVE E NE QEGRAN E STANKOFC GJAT LUFTES E QE KAHER E KAN SHIT BY-THEN TE SHKAU E TASH TE UNMIKU E EULESHI
  TE TILL JAN ZAGARET E ALBIN-GLAUKUT
  KESHTU TE SHKRETIT MENDOIN ME I FITUE VOTAT

  QE PRA KESHTU ALBINI DO TA BASHKOI SHQIPERIN ME KOSOVEN HAAAAAAAAAAAAAA

  LUFTA KA PRFUNDU NE VITIN 99 APO DASH ME VJEDH PO THUA TI
  UN E SERPEKTOJ PUNEN E FATMIR LMIAJT NE LUFT PERKULEM PARA TIJ POR PAS LUFTE DOTA KRITIKOJ KUR E MERITON KRITIKEN DUHET TE BEHET DALLIMI LUFT PAQ
  TASH KTA PO BE JN LUFT PER ME VJEDH KOSOVEN AMRRE TURP

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230
  Hajnat E Sakatuan Kosoven

 10. #10
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  Albin Kurti ben mekatin e vetem qe eshte thenja e te vertetes.Kush ne bote mund te ndaloje nje popull te jetoje i bashkuar?Pse u dashka gjithmone ne shqiptaret te sakrifikojme per hir te konjukturave gjeopolitike?Ne qofte se eksiston vullneti i mire nuk ka gje qe te ndale popullin sqiptar per te arritur qellimin e vet final, bashkimin e dy gjysmave.

 11. #11
  . Maska e illyrian rex
  Anėtarėsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,491
  N'fund nuk i paska ble kurkush. Une i kisha ble t'tre. Ju kisha jap ka 4-5 lope edhe i kisha lshu neper livadhe tan diten.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Disa
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  po ske qa quditesh o i nderuar se ata jan shum mire kah punoin mu per kit popull
  po ti a po i beson propagandes te udb-es qe e ben dhe e shperndajn neper Kosove neper mes njerzve si gjini melihates e albin-gaukut e rugovistave te coft a
  ma ma ma mos bir aq posht te lutem shum
  Jan ka punojn po jo shum mire siq thua ti.

  Une nuk i besoje propagandave te udb-se,as rugovistave te cofte,por i besoj asaj se cfare po shohe dhe cfare po ndodhe ne Kosove.

  Eshte shum fakte qe qeveria Thaqi po punon ma mir se te tjerat,por te jemi te drejte,asfalti dhe shkollat nuk hahen,pra une e pergezoje qe po e rregullon infrastriketuren,dhe po nderton shkollen kjo eshte gje shum e mire,por vetem me asfalte e shkolla shteti nuk mbahet,ne kem nevoje pik se pari per vende te punes,ta shtrijm sovranitetin ne te gjithe territorin e Kosoves,mos ta leme shkaun ne Mitrovice,partesh,graqanice,etj te sillet si ne bashqe te babes,ta shkaterrojme decentralizimin,i cili eshte shum i demshem,dhe eshte nje kancer brenda Kosoves,dhe shum e shum gjer te tjera.

  Thaqi ka qen dashte mbas luftes ta merr pushtetin,sepse atehere ka qen shum i vendsour dhe nuk ka qen i infktuar nga virusi,i "nderkombetarve",por ky populli yn injorante nuk i votoj qlirimtaret,por i votoj,hajnat,udbashat,tradhetaret,komunistat.
  E tash Thaqi fitoj,por tash thaqi eshte edhe ne sherbim te huajve,pra eshte bere servil,nuk eshte ai Thaqi qe ka qen,po leshon shum pe...,pra a te kujtohet qe Thaqi kur i thojke Rugoviqit,qe ti me serbin mundesh me ba negociat vetem ne Beograd,a te kujtohet qe qyky Thaqi nuk e pranoj kornizen kushtetuse,pra atehere me te vertet ka qen hero,dhe ka qen tamam shqiptar i vertet,por cka e gjet tash nuk e di??!!!.
  Prap them per deri sa nuk e merr albini pushtetin,ma mire eshte te qenderoj Qeveria Thaqi,se sa Rugoviqat.
  1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-03-2008
  Vendndodhja
  itejdukshem, gjithka
  Postime
  1,536
  Jan ba sikur ujqit pas dhenve

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-11-2009
  Postime
  119
  " Qeni i keq ta sjelle ujkun ne torishte ", thote populli. Nuk eshte i vetmi Albini dhe OJQ-ja e tij,jo ka plote qe paguhen nga agjensi dhe qendra te jashteme dhe njekin udhezimet e tyre,ne Kosove kane mbi si kepurdhat pa shiut se nuk ka sherbim informativ serioz te botes qe nuk ka shtri rrenje ne Kosove.
  Merrnje me mend sa ka prite Kosova te kete shtetin dhe qeverine e saje ,te zgjedhur me voten e lire te popullit ,pa direktiva nga Beogradi.Sa gjaku e sakrifica,madje edhe albini vete ka dhene kontributin e tij,e tani ende pa qene shqiptaret zot ne shtepine e tyre.Ende pa kompetenca dhe pavaresi te plote te dalesh e te beshe keso maskaradash per qeverine e vendit tend e cila ka mbi koke EULEX e UNMIK ,dreqin e te birin,te me falin tifozet e Vetevendosjes por keshtu veprojne vetem ata qe jane ne sherbim te te huajve,ne sherbim te atyre qe nuk e duan Kosoven shtet te pavarur.
  Ata qe luajne cirkuse te tilla ende pa pase shtet me siguri nuk ia duan te miren Kosoves.Keto cirkuse e maskarada ne rrethanat e Kosoves qe ende nuk qendron ne kembe te veta jane p e d o f i l i politike ,njesoj si te lush lojerat e te rritureve me foshnjen qe bene hapat e pare ne jete .
  Por vete preformanca e tyre tregon se keta vertete jane rrugaqe qe ju intereson te jene ne qeneder te vemendjes qofte edhe me cirkuse dhe maskarada te uleta dhe pa shije.Keta po zbatojne skenare te padroneve te tyre duke mos qare koken per demin qe mund ti bejne Kosoves.
  Neqoftese vazhdojne keshtu atehere shqiptaret qe mendojne me koken e vete do te largohen qe te gjithe ,sepse Kosova ka nevoje per alternativa dhe angazhime serioze se jo per cirk dhe maskarada,Kjo qe po bejne e fyen dinjitetin e popullit te cilin keta te cilet po i perqeshin dhe karikaturojne e nxoren nga roberia shekullore.Populli i njeh shum mire bijte e vete,ashtu si i njeh edhe ata qe luajne cirkuse ne kurriz te tij.Dhe secilit sipas vepres heret a vone do tu jep hakun,sepse ata qe po u japin rroga te majme baballareve te glaukeve nuk do rrine gjithemone ketu.

 15. #15
  Manitu Maska e kiniku
  Anėtarėsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  869
  Kosova ka nevojė pėr njė atdhetar, me testise dhe me tė holla, i cili del, i radhit "ēlirimtarėt" njė-nga-njė, duke filluar nga Hasha, dhe i pyet:

  Hashė sa tė ka Kosova borxh pėr "luftėn" qė ke bė? Ja tė hollat e shporru.

  Kupi, ēka tė ka Kosova borxh? Merri e hik.

  E kėshtu me radhė.


  E pastaj ndoshta, ndoshta Kosova do tė merr frymė mė lirė.
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Anėtarėsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Citim Postuar mė parė nga kiniku Lexo Postimin
  Kosova ka nevojė pėr njė atdhetar, me testise dhe me tė holla, i cili del, i radhit "ēlirimtarėt" njė-nga-njė, duke filluar nga Hasha, dhe i pyet:

  Hashė sa tė ka Kosova borxh pėr "luftėn" qė ke bė? Ja tė hollat e shporru.

  Kupi, ēka tė ka Kosova borxh? Merri e hik.

  E kėshtu me radhė.


  E pastaj ndoshta, ndoshta Kosova do tė merr frymė mė lirė.

  Jo jo, pytjet duhet shtruar ndryshe:

  Hashe qka ta kom q... nanen e je kah e shet Kosoven? Shkelem B.ytheve e n“katun t“vetin. Midis Drenice.

  Bali Jakup, lej paret e vjedhme, merri fotot e Enverit me veti, e n“katun.

  E keshtu me rradhe.Me e shliru Prishtinen prej nja gjysem miljoni katunare. Vetem atehere do te merr Kosova fryme dhe do te filloj te zhvillohet.


  Shqipria shqiptarve, katuni katunarve.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-11-2009
  Postime
  119
  Citim Postuar mė parė nga Daja-GONI Lexo Postimin
  Jo jo, pytjet duhet shtruar ndryshe:

  Hashe qka ta kom q... nanen e je kah e shet Kosoven? Shkelem B.ytheve e n“katun t“vetin. Midis Drenice.

  Bali Jakup, lej paret e vjedhme, merri fotot e Enverit me veti, e n“katun.

  E keshtu me rradhe.Me e shliru Prishtinen prej nja gjysem miljoni katunare. Vetem atehere do te merr Kosova fryme dhe do te filloj te zhvillohet.


  Shqipria shqiptarve, katuni katunarve.
  Kjo qe thua ti me kujton ate kohen kur zoterijte sheherjane(jo te gjithe) ,per derisa Drenica dhe disa pjese te Kosoves digjeshin flake ne lufte per lirine e Kosoves,ata shetisnin dhe benin kokrren e qejfit ne korzo dhe kafene te Prishtines dhe disa qyteteve te Kosoves,duke fajesuar katundaret kokeforte qe po ua prishin rehatine dhe jaranine me shkijet.
  Nuk keni ***** ju ti delni perballe burrave te Drenices se ju marrin gjak ne vetull.Keshtu te fshehur pas nofkave lehni si zagaret kur ndjejne eren e ujkut.
  Sa per ju shkau do te ishte nede duke gjezdise neper Kosove . Kaloi ajo kohe njehere e pergjithemone e keta djemte e luftes ne demokraci mund ti largoje nga pushteti vetem vota e popullit ,por populli nuk mendon si ju.Po te jete fjala per shqelma bytheve ,qebesa ju keni mbete jashte se nuk jeni te zotet me largu macjen prej pershesheve.Mos u kap ti me Drenicakte se ti ladrojne edhe mijte ne mur.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Anėtarėsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Citim Postuar mė parė nga kapidani 9 Lexo Postimin
  Kjo qe thua ti me kujton ate kohen kur zoterijte sheherjane(jo te gjithe) ,per derisa Drenica dhe disa pjese te Kosoves digjeshin flake ne lufte per lirine e Kosoves,ata shetisnin dhe benin kokrren e qejfit ne korzo dhe kafene te Prishtines dhe disa qyteteve te Kosoves,duke fajesuar katundaret kokeforte qe po ua prishin rehatine dhe jaranine me shkijet.
  Nuk keni ***** ju ti delni perballe burrave te Drenices se ju marrin gjak ne vetull.Keshtu te fshehur pas nofkave lehni si zagaret kur ndjejne eren e ujkut.
  Sa per ju shkau do te ishte nede duke gjezdise neper Kosove . Kaloi ajo kohe njehere e pergjithemone e keta djemte e luftes ne demokraci mund ti largoje nga pushteti vetem vota e popullit ,por populli nuk mendon si ju.Po te jete fjala per shqelma bytheve ,qebesa ju keni mbete jashte se nuk jeni te zotet me largu macjen prej pershesheve.Mos u kap ti me Drenicakte se ti ladrojne edhe mijte ne mur.
  Mos ia jep aq nalt o kapidan, se i njof une burrat e Drenices, e me sa po marr vesh nga shkrimi yt, i njof biles me mire se ti. Nuk kam une asgje kunder Drenices si regjion, nuk i shklas as vlerat e luftes dhe luften si te tille. Perkundrazi. Tash 10 vjen nuk jemi me ne lufte. Tani jemi ne liri, dhe kete liri ishte dashte ta shfrytezojme per te miren e vendit dhe popullit. Por cfare ndodhe?

  10 vjet pas lufte, Kosova nuk ka rryme dhe nuk ka uje. 10 vjet mbas lufte, kriminaliteti eshte me i larti ne Ballkan. Nuk ka institucion deri edhe ne qeveri dhe presidence, qe nuk eshte e perfshire ne pune te pista. Provo te shkosh ne ndonje nga komunat tona te rregullosh ndonje dolument, dhe do te shofesh sjelljet e burokrateve tane. Shetit njehere nga Vushtrrija ne Prishtine ose nga Peja ne Prishtine, dhe do te shofesh ( nese do te shofesh) paaftesine e udheheqesise se Kosoves.
  Keto qe permenda jan vetem nje segment i vogel karshi gjith asaje katrahure qe ka perfshi Kosoven. Hajnite dhe cubnite e atyre burrave nuk i permenda fare, se jan bere te teperta tashme.

  Mos u merr me mua, se as me njef e as te njof. Po deshe dhe dite, po ia deshte te miren popullit dhe vendit, mirru me ata qe na kan sjelle buze gremines. Shteti me i varfer ne bote.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Citim Postuar mė parė nga Daja-GONI Lexo Postimin
  Jo jo, pytjet duhet shtruar ndryshe:

  Hashe qka ta kom q... nanen e je kah e shet Kosoven? Shkelem B.ytheve e n“katun t“vetin. Midis Drenice.

  Bali Jakup, lej paret e vjedhme, merri fotot e Enverit me veti, e n“katun.

  E keshtu me rradhe.Me e shliru Prishtinen prej nja gjysem miljoni katunare. Vetem atehere do te merr Kosova fryme dhe do te filloj te zhvillohet.


  Shqipria shqiptarve, katuni katunarve.
  e moj ftyra e pshurrt e tradhtarit
  po a po e shef veten qe te paskan cof shpresat se do te kthehen shkiet e te qeverisesh ti edhe ate tu ju u ba zullum shqiptarve qysh u ke ba para lufte more faqezi
  po a kaq keq koke qart e merzit per shkie oj ftyr e zez a
  po rakun tem i sheh ma ne Kosove shkiet tu te dashur
  se keshtu filluet me than pas lufte ju shpiunat e te bit e bijat e shpiuanave si ti
  se keta katunaret jan shum te kqi e ma te mire e qytetar jan kan shkiet
  keshtu kini than ju disa pisa phuuuuuu ftyr e poshter e tradhtarit
  po shko ne rrs. me gjith shkie mori ftyr
  po a po e shef qka ke shkrue per shqiptar mori coftina e marrueme phuuuuuuuuuuuu
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Anėtarėsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  e moj ftyra e pshurrt e tradhtarit
  po a po e shef veten qe te paskan cof shpresat se do te kthehen shkiet e te qeverisesh ti edhe ate tu ju u ba zullum shqiptarve qysh u ke ba para lufte more faqezi
  po a kaq keq koke qart e merzit per shkie oj ftyr e zez a
  po rakun tem i sheh ma ne Kosove shkiet tu te dashur
  se keshtu filluet me than pas lufte ju shpiunat e te bit e bijat e shpiuanave si ti
  se keta katunaret jan shum te kqi e ma te mire e qytetar jan kan shkiet
  keshtu kini than ju disa pisa phuuuuuu ftyr e poshter e tradhtarit
  po shko ne rrs. me gjith shkie mori ftyr
  po a po e shef qka ke shkrue per shqiptar mori coftina e marrueme phuuuuuuuuuuuu
  O me fal bre llap pash zotin. Me fal se te paskam harru krejt. Po a hala gjalle je oj qyqe a? Po kush i permendi shkijet oj lope. I vetmi ne kete forum qe permend shkije, shpijuna e udbasha je ti. Vallahin kogja i dyshimt je ti.
  Qysh i ki kumart o llap?A po ju vizitojne najhere a jo?

  Ngo ti shokun. Merri apongat e ec per Llap. Shko ku e ki vendin, se shehri i madh eshte per ty, e nuk je kah din qka po flet. Hajt baju tash!

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •