Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime

  Diskriminimi pozitiv

  Nocionin diskriminimi pozitiv sot po e perdor per te drejtat e femres ne punesime .
  Sic e dime , femra ne punera te ndryshme paguhet me pak se mashkulli dhe ku faktor ndikon ne trajtimin e tyre si klase e dyte punetore. A ka ardh koha ku dhe femra te gezoje te njejten te drejte ne pagesa ashtu si dhe mashkulli?
  Vendet skandinave po marrin nje drejtim radikal rreth kesaj ceshtjeje. Po i detyrojne kompanite te punesojne me shume femra , per arsye qe kjo disbalance ne pagesa te zgjidhet njehere e mire. Prandaj ky hap quhet ndryshe dikriminim POZITIV.

  Si mendoni ju rreth ketij problemi shoqeror?

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Pėr mendimin tim ėshtė e gabuar tė detyrosh pronarėt qė tė mos bėjnė diferencime nė paga ose t'i detyrosh se cilėt duhet tė marrin nė punė.

  Pronarėt e dinė vetė se cilėt janė mė tė aftė nė punė dhe cilėt meritojnė tė paguhen mė tepėr.

  .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga -BATO- : 19-08-2010 mė 19:23

 3. #3
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,346
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin
  Pėr mendimin tim ėshtė e gabuar tė detyrosh pronarėt qė tė mos bėjnė diferencime nė paga ose t'i detyrosh se cilėt duhet tė marrin nė punė.

  Pronarėt e dinė vetė se cilėt janė mė tė aftė nė punė dhe cilėt meritojnė tė paguhen mė tepėr.

  .
  Cfare ka te bej kjo me ceshtjen qe po trajton tema? Sipas teje femra duhet te rrije ne shtepi te rrisi femijet e tu, keshtu qe nuk besoj se eshte per ty kjo teme.

  Kjo teme me kujtoi dicka qe lexova para ca ditesh rreth gabimeve qe femrat bejne ne "zyre" dhe nje prej tyre ishte pranimi i rrogave me te uleta. Sipas ketij artikulli: "Femrat ndjejne nevojen qe ta fitojne pagesen me te larte, ndersa burrat besojne se ata meritojne nje pagese me te larte." Nqs nje femer e di se sa vlen, atehere nuk ka pse t'i dridhet qerpiku fare kur te kerkoje nje rroge me te larte. Mendoj se femrat jane shume here me agresive ne ditet e sotme rreth kesaj ceshtjeje se me pare.

 4. #4
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin
  Pėr mendimin tim ėshtė e gabuar tė detyrosh pronarėt qė tė mos bėjnė diferencime nė paga ose t'i detyrosh se cilėt duhet tė marrin nė punė.

  Pronarėt e dinė vetė se cilėt janė mė tė aftė nė punė dhe cilėt meritojnė tė paguhen mė tepėr.

  .
  Je jashte teme o bato.
  Nuk po detyron njeri pronarin sa ta paguaje punetorin .Thjesht po kerkohet qe gjinite me profesione te njejta , te paguhen njesoj .

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Pėr mendimin tim ėshtė e gabuar tė detyrosh pronarėt qė tė mos bėjnė diferencime nė paga ose t'i detyrosh se cilėt duhet tė marrin nė punė.

  Pronarėt e dinė vetė se cilėt janė mė tė aftė nė punė dhe cilėt meritojnė tė paguhen mė tepėr.
  Poetik, jam plotėsisht brenda temės dhe me diferencim page e kam fjalėn pėr gjinitė me profesione tė njėjta, ndėrsa atė me tė kuqe po e sqaroj. Unė nuk jam nė dijeni tė ligjit qė duan tė bėjnė, po nė qoftė se ti i detyron pronarėt qė t'u rrisin pagėn grave, atėherė ata mund tė mos i marrin nė punė, kėshtu qė unė besoj se ligji do t'i detyrojė pronarėt qė krahas rritjes sė pagės, tė mos i largojnė gratė nga puna ose tė marrin punėtorė nga tė dyja gjinitė nė numėr tė barabartė.

  Besoj se do tė jetė i ngjashėm me ligjin e kuotave raciale, ku vendet e punės nuk jepen nė bazė tė aftėsive, po nė bazė tė racės.

  Unė mendoj se meshkujt nė punė janė mė tė aftė dhe japin mė shumė rendiment, kėshtu qė e shoh tė arsyeshme qė ata tė paguhen mė shumė, megjithatė, nuk kam gjė kundėr atyre qė mendojnė tė kundėrtėn. Secili ka mendimin e tij.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin

  Unė mendoj se meshkujt nė punė janė mė tė aftė dhe japin mė shumė rendiment, kėshtu qė e shoh tė arsyeshme qė ata tė paguhen mė shumė, .
  Varet.
  Ka profesione ku meshkujt jane me te afte, dhe e kunderta. Mua me pelqejne femrat se e marrin punen shume me seriozisht, ndersa meshkujt jane me indiferenta.
  Ajo qe i ''ul'' pike femres per te fituar vendin e punes eshte se ajo nuk eshte e disponueshme po aq sa mashkulli te punoje me orar te zgjatur apo te jete e disponueshme ne cdo kohe qe t'a therrasin, te udhetoje per arsye pune, kjo per arsye se ka detyrime te tjera ndaj familjes.
  Kjo ben qe dhe puna qe do beje ajo aty, te jete e nje veshtiresie me te vogel sesa nje mashkull qe ka edhe veshtiresi pune jashte ambjenteve te zyrave. Nese bejne te dy te njejten gje atehere nuk ka pse mashkulli te paguhet me shume vetem se eshte mashkull.
  Ketu ne Usa kur te rrisin rrogen te thone, mos e diskuto me koleget e tjere se hap debate. Pra dihet qe pagesa ndryshon ne baze te kualifikimeve te ndryshme qe ka secili, eksperiences ne pune, dhe mjaft e rendesishme se sa produktiv eshte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 20-08-2010 mė 08:30

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,402
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  fatkqesisht jam me ate qe thote bato se meshkujt kane me teper rendiment ne pune se jane me te focusuar dhe driven, edhe pse femrat kane zgjuaresine naturale.

  gjithashtu, ketu ne ny, e di mire qe shume kompanira jane reluctant te marrin femra, per shkak te sexual harassment suits. njoh plot kompanira qe kane patur raste te tilla, dhe kam shume te njohur qe kur kane pozicione te hapura pune (ne finance), nuk i konsiderojne fare resumete e femrave. me thoshte nje i njohuri im (ne finance) qe nese nje femer e heq nga puna per paaftesi, ajo do gjeje menyren te te hedhe ne gjyq per sexual harassment. me nje fjale, kane frike, lemeri nga femrat. lol. E theksoj ne finance, se aty e di qe ka me teper nga keto raste.
  Ndaj femrat i vene neper punera "femrash" neper back offices, si psh HR a administrate, ku normalisht dhe pagat jane me pak.

  ja dhe ish-bankierja qe hodhi ne gjyq citigroup ngaqe pretendon ta kene hequr nga puna se ishte "too sexy". keto lloj femrash u mbyllin rrugen femrave te tjera.

  http://www.nydailynews.com/ny_local/...up_just_c.html
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ChuChu : 20-08-2010 mė 08:57

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Citim Postuar mė parė nga ChuChu Lexo Postimin
  me thoshte nje shoku im (ne finance) qe nese nje femer e heq nga puna per paaftesi, ajo do gjeje menyren te te hedhe ne gjyq per sexual harassment. me nje fjale, kane frike, lemeri nga femrat. lol. E theksoj ne finance, se aty e di qe ka me teper nga keto raste.
  Ndaj femrat i vene neper punera "femrash" neper back offices, si psh HR a administrate, ku normalisht dhe pagat jane me pak.
  Me kujtove njeren qe e akuzoi nje kolegun e vet se ashtu sic ishte me nerva nuk i pelqeu menyra se si e thirri ai. E thirri shkurt i shkreti sic e therriste gjithmone kur punonin, por ne ate moment asaj nga inati nuk i pelqeu dhe preferoi ta quante harassment. U be i shkreti dyll i verdhe kur e akuzoi ajo debilja.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,093
  Faleminderit
  432
  525 falenderime nė 442 postime
  Jam dakort qe femrat duhet te paguhen njesoj si meshkujt.
  "Por per ti diskriminuar pozitivisht,duhen futur ne pune gjithe diten"

 10. #10
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin
  Poetik, jam plotėsisht brenda temės dhe me diferencim page e kam fjalėn pėr gjinitė me profesione tė njėjta, ndėrsa atė me tė kuqe po e sqaroj. Unė nuk jam nė dijeni tė ligjit qė duan tė bėjnė, po nė qoftė se ti i detyron pronarėt qė t'u rrisin pagėn grave, atėherė ata mund tė mos i marrin nė punė, kėshtu qė unė besoj se ligji do t'i detyrojė pronarėt qė krahas rritjes sė pagės, tė mos i largojnė gratė nga puna ose tė marrin punėtorė nga tė dyja gjinitė nė numėr tė barabartė.
  Me shpetoi ajo pjesa qe nenvizove me te kuqe,faji im.
  Ska sesi mos ti marrin grate ne pune sepse krahu punetor i grave ka nje impakt te madh ne ekonomi .Eshte e paimagjinueshme sektori privat te ndermarri nje hap te tille. Ne fakt po ndodh e kunderta . Ne nje survey ketu ne angli , u pa qe grate punesoheshin me shume sepse ato paguheshin pak , e keshtu qe kompania nxirrte fitim te madh me femrat. Mirepo , a eshte kjo gje e drejte?
  A duhet pare femra si dicka me e ulet se mashkulli kur te dyja gjinite ofrojne servis te njellojte?
  Ketu po mundohemi te perqendrohemi.

  Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin
  Besoj se do tė jetė i ngjashėm me ligjin e kuotave raciale, ku vendet e punės nuk jepen nė bazė tė aftėsive, po nė bazė tė racės.
  Ndonjehere edhe diskriminimi racial eshte pozitiv. Shembull per kete kemi afriken e jugut.

  Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin
  Unė mendoj se meshkujt nė punė janė mė tė aftė dhe japin mė shumė rendiment, kėshtu qė e shoh tė arsyeshme qė ata tė paguhen mė shumė, megjithatė, nuk kam gjė kundėr atyre qė mendojnė tė kundėrtėn. Secili ka mendimin e tij.
  Me te afte!! Me me shume rendiment!!
  Keto jane thjesht opinione , e opinioni svlen nqs nuk percillet me fakt.

 11. #11
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga ChuChu Lexo Postimin
  fatkqesisht jam me ate qe thote bato se meshkujt kane me teper rendiment ne pune se jane me te focusuar dhe driven, edhe pse femrat kane zgjuaresine naturale.

  gjithashtu, ketu ne ny, e di mire qe shume kompanira jane reluctant te marrin femra, per shkak te sexual harassment suits. njoh plot kompanira qe kane patur raste te tilla, dhe kam shume te njohur qe kur kane pozicione te hapura pune (ne finance), nuk i konsiderojne fare resumete e femrave. me thoshte nje i njohuri im (ne finance) qe nese nje femer e heq nga puna per paaftesi, ajo do gjeje menyren te te hedhe ne gjyq per sexual harassment. me nje fjale, kane frike, lemeri nga femrat. lol. E theksoj ne finance, se aty e di qe ka me teper nga keto raste.
  Ndaj femrat i vene neper punera "femrash" neper back offices, si psh HR a administrate, ku normalisht dhe pagat jane me pak.

  ja dhe ish-bankierja qe hodhi ne gjyq citigroup ngaqe pretendon ta kene hequr nga puna se ishte "too sexy". keto lloj femrash u mbyllin rrugen femrave te tjera.

  http://www.nydailynews.com/ny_local/...up_just_c.html
  Sexual harassment eshte nje fenomen qe ekziston bindshem ne sektorin punonjes. Eshte e vertete qe ka individe te cilet e perdorin si ofence per qellime oportuniste,ashtu sic ka dhe meshkuj qe perdorin loopholes te tjera per perfitime vetjake , por kjo sdo te thote se ky eshte shkaku te cilet i parandalon kompanite te punesojne me shume femra . Ne si meshkuj , e dime shume mire se nje femer atraktive behet objekt seksual nqs ndodhet ne ambjentet e punes.
  Ketu problemi nuk qendron me femrat , por me meshkujt.

 12. #12
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga uj me gaz Lexo Postimin
  ne lidhje me temen: cdo lloj diskriminimi eshte i demshem per te gjithe
  Gabim .
  Ka diskriminime te cilat jane te dobishme. Ne jug te afrikes , para marrjes se pushtetit nga mandela , shumica e puneve te larta posedoheshin nga rraca e bardhe , packa se ne ate shtet perqidja e rraces se zeze eshte shumefishi me i larte. Kur e mori pushtetin mandela , ai filloi ti balanconte gjerat. Edhe pse nje i bardhe mund te ishte pak me i afte se i ziu ne nje pune te vecante , prape do i jepej mundesia me shume te ziut per tu punesuar , e kjo ishte dicka e mire per prosperitetin e atij vendi. Edhe vet te bardhet e afrikes se jugut e kane pohuar kete gje.

 13. #13
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,225
  Faleminderit
  3
  22 falenderime nė 22 postime
  Nje Pyetje kam ne cfare punesh se ka shum pun qe femrat paguhen me mire se meshkuj por ka edhe shum pun qe meshkujt marrin shum me mire se femrat

  varet nga profesioni zanati etc etc
  nuk e di per shqiperin por vajzat qe njof ne usa shqiptare pagohen mire fare
  varet me se merem

  tani po te vesh pune shofere nje femer truck driver te bej miles sa do bej do lodhet kurse mashkulli uuuuuuuuu iken me shum
  ne spital kush eshte me i mire mashkull apo femra ???????  pyetje pa kuptim jemi ne 2010 keto gjera kan kaluar

  f apo m ska rendesi
  Partizoni

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@
  Varet.
  Ka profesione ku meshkujt jane me te afte, dhe e kunderta. Mua me pelqejne femrat se e marrin punen shume me seriozisht
  Nuk ka asnjė punė ku femrat janė mė tė afta se meshkujt, madje dhe nė ato punė qė zakonisht quhen punė femrash, siē janė gatimi dhe pastrimi. Pėr shembull, kuzhinierėt mė tė mirė janė meshkuj. Po kėshtu firmat e pastrimit ku kėrkohet rendiment pune i lartė, pėrbėhen nga meshkuj. Gatimi dhe pastrimi janė quajtur punė femrash sepse burrat kanė punuar gjithnjė jashtė, kėshtu qė kėto punė nė shtėpi i kanė bėrė gratė.

  E vetmja punė ku femra ėshtė mė e aftė, ėshtė puna e edukatores sė kopshtit. Keni parė ndonjėherė edukator kopshti burrė? Asnjėherė, sepse rritja e fėmijėve ėshtė njė gjė brenda natyrės sė gruas. Ajo di si tė merret me ta dhe vetė natyra i ka bėrė fėmijėt e vegjėl qė tė jenė mė tė ngjitur pas nėnės.

  Sa pėr seriozitetin, e kuptoj se ēfarė ke parasysh ti, por dihet qė kush ėshtė i paaftė pėr tė bėrė diēka, e merr mė seriozisht. M'u kujtua njė pjesė humoristike e "Mr.Bean"-it, ajo kur shkoi tek dentisti. Pasi ia nguli shiringėn pa dashje dentistit dhe ai ra nė tokė, atėherė i mori ato veglat dhe filloi t'i rregullonte vetė dhėmbėt. E ke parasysh fytyrėn e "Mr.Bean"-it sa serioz ishte nė ato ēaste?

  Citim Postuar mė parė nga Smth Poetic
  Ska sesi mos ti marrin grate ne pune sepse krahu punetor i grave ka nje impakt te madh ne ekonomi .Eshte e paimagjinueshme sektori privat te ndermarri nje hap te tille. Ne fakt po ndodh e kunderta . Ne nje survey ketu ne angli , u pa qe grate punesoheshin me shume sepse ato paguheshin pak , e keshtu qe kompania nxirrte fitim te madh me femrat. Mirepo , a eshte kjo gje e drejte?
  A duhet pare femra si dicka me e ulet se mashkulli kur te dyja gjinite ofrojne servis te njellojte?
  Ketu po mundohemi te perqendrohemi.
  Pėr mua duhej tė ishte ashtu siē ka qenė dikur, kur punonin vetėm burrat, por le t'i marrim gjėrat kėshtu si janė sot. Tani, pėr rastin anglez qė thua ti, nuk ėshtė e drejtė qė ato tė paguhen mė pak nė qoftė se japin shėrbim tė njėjtė, po tė ka shkuar ndonjėherė nė mendje se pse kėto gra pranojnė tė punojnė me pagė mė tė ulėt? Pranojnė se ato janė tė ndėrgjegjshme qė meshkujt janė mė tė aftė nė punė dhe nėse ato do tė kėrkojnė pagė tė njėjtė, atėherė pronarėt nuk i marrin nė punė. Pronarėt e dinė vetė se cilėt janė mė tė aftė nė punė.

  Citim Postuar mė parė nga Smth Poetic
  Ndonjehere edhe diskriminimi racial eshte pozitiv. Shembull per kete kemi afriken e jugut.
  A. e Jugut ėshtė njė nga shembujt mė tė kėqinj. Kėto vitet e fundit njė milion tė bardhė janė larguar nga ky vend dhe ikja vazhdon. Ēuditem sesi ti shembujt e kėqinj i merr si tė suksesshėm! Mbaj mend dhe njė temė tjetėr ku the se Brazili ėshtė njė rast i suksesshėm.

  Citim Postuar mė parė nga Smth Poetic
  Me te afte!! Me me shume rendiment!!
  Keto jane thjesht opinione , e opinioni svlen nqs nuk percillet me fakt.
  Faktet janė para syve dhe shihen nė ēdo detaj tė jetės, po siē duket ti nuk i shikon dot. Njeriu duhet tė mendojė me mendjen e tij dhe jo t'u besojė teorive qė hidhen nė qarkullim.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin
  Nuk ka asnjė punė ku femrat janė mė tė afta se meshkujt, madje dhe nė ato punė qė zakonisht quhen punė femrash, siē janė gatimi dhe pastrimi. Pėr shembull, kuzhinierėt mė tė mirė janė meshkuj. Po kėshtu firmat e pastrimit ku kėrkohet rendiment pune i lartė, pėrbėhen nga meshkuj. Gatimi dhe pastrimi janė quajtur punė femrash sepse burrat kanė punuar gjithnjė jashtė, kėshtu qė kėto punė nė shtėpi i kanė bėrė gratė.

  Faktet janė para syve dhe shihen nė ēdo detaj tė jetės, po siē duket ti nuk i shikon dot. Njeriu duhet tė mendojė me mendjen e tij dhe jo t'u besojė teorive qė hidhen nė qarkullim.
  Faktet jane o Bato, por si shikon ti se t'i ka verbuar syte maskilizmi .
  Kur kam ardh ne fillim kam bere pune nga me te ndryshme. Dhe ata qe pushoheshin per dembelizem, dhe zenka ishin meshkujt.
  Keshtu Bato. Gatimi dhe punet e shtepise kane qene pune femrash se ju nuk e ulnit hunden per te bere pune shtepie. Ju binte vlera si ''mashkull". 'Sa per pune jashte kane punuar dhe nenat tona me turne po deshe. Puno jashte, e puno brenda, nderkjohe qe ju rrinit tuj loz domino, apo shah. Nena e shkrete s'kishte kohe te merrte fryme fale ''kontributit''tuaj te shumte.
  Ju rrofshin grate meshkujve Shqiptare, se te ishte per ta familja do kishte marre tatepjeten.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 04-09-2010 mė 10:10
  Feelings change - memories don't.

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  E ke gabim, faktet nuk i shikon ti se t'i verbon sytė feminizmi.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Citim Postuar mė parė nga -BATO- Lexo Postimin
  E ke gabim, faktet nuk i shikon ti se t'i verbon sytė feminizmi.
  Ke quan feminizem ti Bato? Qe kerkoj nga burri te kontriuboje ne familje jo vetem nga ana financiare? Kaq i takon burrit te beje per familjen e tij?
  Kaq te ndihmon dhe shteti, aman. Ti jep dy leke per qerane, ushqimin ,e te tjera. Kaq pa ndjenja jeni xhanem? Shtepine hotel e keni dhe gruan sherbetore, dado per ju e femijet 24 ore?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 04-09-2010 mė 10:51
  Feelings change - memories don't.

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Kėto qė po thua ti nuk kanė lidhje me temėn, por ti kėshtu del gjithnjė nga tema sepse nuk ke forcė pėr tė arsyetuar dhe kėrkon shpėtim duke kėrcyer degė mė degė.

  Feminizėm quaj atė qė the ti se femrat janė mė punėtore ndėrsa meshkujt janė dembelė.

  Le tė kthehemi tek tema. Nėse do tė ishte kėshtu siē thua ti, qė femrat janė mė punėtore, ose tė barabarta me burrat nė punė, atėherė pse do t'i detyronin pronarėt me ligj qė t'i merrnin nė punė dhe t'u rritej rroga?

  Nėse ato do tė ishin mė tė afta ose tė barabarta, nuk do tė kėrkonin ligj.

 19. #19
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,775
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Jam kundra "diskriminimit pozitiv", eshte i demshem per biznesin, por gjithashtu kundra diferencimit ne pagese midis gjinive, kur kane te njejtin kualifikim dhe produktivitet.
  Ajo qe mendoj qe iu ''rendon'' me shume kompanive per te punesuar femra eshte fakti qe me krijimin e familjeve, shkeputen perkohesisht kur behen me femije. Por edhe kjo nuk mund te pergjithesohet ne kohet e sotme, pasi ka shume femra qe i dedikohen teresisht karrieres.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 20. #20
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,103
  Faleminderit
  10
  54 falenderime nė 47 postime
  Tema eshte aktuale per vajzat e pamartuara ku duhet te kete barazi ne page. Natyrisht kjo eshte nese nje vajze dhe nje burre japi te njejtin rezultat dhe jo te privilegjohet femra. Ky diskriminim pozitiv na kujton kohen e diktatures, ne te ashtuquajtturen "emancipim", kur jepeshin shifra qe duhej te zinin grate ne pune dhe ndermarrje, ne shkolle, etj., gjera shume qesharake keto, sic ndodh sot ne Suedi. S`e marr vesh si mund t`i imponohet pronarit se cilin te punesoje.

  Persa i perket grave, keto jane shume me te respektuara nese merren vetem me familjen dhe edukimin e femijeve dhe jo me probleme jashte saj. Ne kete menyre, burrat mund te zevendesojne keto gra, duke u rritur paga e tyre dhe puna njekohesisht, pasi do te mbulojne edhe ate pune qe bejne grate (eventualisht). Por do te jene shume te qete ne familje ku do te gjejne gjithcka gati. Kjo eshte ne dobi edhe te edukimit te femijeve, te cilin nje grua e zene ne pune nuk e arrin dot.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 08-09-2010 mė 07:41
  Duaje te afermin tend si veten

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •