Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 102
  1. #41
    Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
    Anëtarësuar
    22-03-2012
    Postime
    3,360
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Kjo bote dhe ky cosmos eshte perfekt ? Prandja vriten, perdhunohen, shfrytezohen miljarda njerez ? Per cosmosin, ke anashkaluar faktin qe miljona meteore godasin planete te ndryshme, shume planete disintegrohen , planete dhe yje perfshihen nga vrimat e zeza. Apo vrima e zeze eshte si goma, qe kur ben gabime i fshin ?



    Ky eshte shpjegimi me i mundshem, se ska si te jete ndryshe

    TOYOTA kishte kthyer mbrapsht 1.000.000 makina se kishin difekt nga frenat
    ...siq duket e gjitha qe munde te na sjellesh si kunderarumente, jane smilies. Pertdhunimet vrasjet dhe luftrat jane pjese e kesaj bote, prandaj jemi ketu per tu testuar se ku do e gjejme veten, kende do perkrahim, a do besojme ne Zot apo ne shkenc ose figura te ndryshme, thjesht ketu gjindemi ne poligonin e sproves, dhe nese jemi te denje do te fitoim ate qe ti pretendon, paqen,lumturin, dhe rehatine, nje jete te perjetshme ku e keqja nuk egziston.

  2. #42
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    JO

    Do veproj si Zoti, qe pasi na vdes, do na ringjalli
    Po sigurisht , si mendon ti se mund te besh cte duash ne kete bote te vrasesh , te perdhunosh , ti hysh te tjereve ne hak ose ne rastin tjeter . Te jesh njeri i mire , i ndershem , te ndihmosh njerezit ne nevoje e ne fund gjithcka te perfundoje me kaq?

    Sigurisht qe jo , gjithkush do jape llogari perpara krijuesit te gjithesise per cdo veprim ne jeten e tij/saj.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  3. #43
    Se ma kujtove nga avatari yt

    Ate punen e henes mbi xhamia nuk na i tregove ti ne !

    P.S

    Prishtina, mos mer zjarr kot, se te citova sa per te ber nxemje me gishtat
    Revolution 1848

  4. #44
    Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
    Anëtarësuar
    22-03-2012
    Postime
    3,360
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Se ma kujtove nga avatari yt

    Ate punen e henes mbi xhamia nuk na i tregove ti ne !

    P.S

    Prishtina, mos mer zjarr kot, se te citova sa per te ber nxemje me gishtat
    ...e di, ti ndihesh i pa thyshem i gjitheditur, njeri perfekt aq larg i mbrrire sa qe je duke u hamendur ta zevendsosh faraonin. Dallimi ne mes mej dhe teje eshte: nese ne te dy do te ishim ne nje male te dendur ti do ti shifje milingonat, bimet e vogla, etj.. ndersa une e shof bjeshken,lisat,etj..ti do shifje tragun ndersa une gjahun, keshtu qe vazhdo te hulumtosh.
    Ndryshuar për herë të fundit nga prishtina75 : 28-09-2012 më 04:37

  5. #45
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Se ma kujtove nga avatari yt

    Ate punen e henes mbi xhamia nuk na i tregove ti ne !
    E verteta eshte se ne Islam nuk perdoren simbole pasi profeti Muhamed a.s nuk e ka perdorur absolutisht Henen si simbol.

    Per here te pare Hena si simbol u shfaq nga themeluesi i perandorine Osmane , Othmani, i cili pa ne enderr se cerek Hena prekte me cepat e saj Lindjen dhe Perendimin. Duke e quajtur si nje ogur qe prej asaj kohe ne simbolet e ushtrive Osmane nisi te shfaqet cerek Hena.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  6. #46
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    E verteta eshte se ne Islam nuk perdoren simbole pasi profeti Muhamed a.s nuk e ka perdorur absolutisht Henen si simbol.

    Per here te pare Hena si simbol u shfaq nga themeluesi i perandorine Osmane , Othmani, i cili pa ne enderr se cerek Hena prekte me cepat e saj Lindjen dhe Perendimin. Duke e quajtur si nje ogur qe prej asaj kohe ne simbolet e ushtrive Osmane nisi te shfaqet cerek Hena.
    ...edhe ca do siper gjith xhamive te botes ?
    Revolution 1848

  7. #47
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    ...edhe ca do siper gjith xhamive te botes ?
    Pergjigjen e more , se c'do neper xhamia pyet arkitektet. Te thashe qe ska lidhje me Islamin por me Perandorine Osmane.
    500 vite ne krye te shtetit Islam , perandoria Osmane me te mirat dhe te keqiat e saj pati pushtet absolut ne gjithe vendet Muslimane.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  8. #48
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Si ka mundesi qe ne miliarda vjet te krijimit te tokes me me ate kaos qe pershkruan ti nuk u shkaterrua Toka?
    Sa toke te tjera shkaterrohen cdo minute , edhe ne e kemi renin ndoshta sot apo neser .

  9. #49
    Ne i rrezuam monumentet e Diktatures diten e pare te demokracise

    Pushtimi osman ka 100 vjet qe ka mbaruar dhe simbolet e saje gjenden akoma mbi xhami
    Revolution 1848

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Po cfar ngjyrash kombetare aman ?

    Mos ke pervetsuar ngjyren kuq e zi ? Jan qindra flamuj ne bote qe kan ngjyra te ngjashme me te tonin. Vetem se nuk kan arritur te kapin ndonje Shqiponje dhe ta ven aty. Ja nazistet e kapen nje Shqiponje, po ju qelloj me nje koke

    Jemi superjor ne lol e kemi Shqiponjen me dy koka. Bile do thosha qe nuk ka shanc te gjejne me njeri Shqiponje me dy koka, se e kemi porositur jasht serie
    Gjerat per te cilat po diskutojme nuk mund te kuptohen dhe interpretohen drejte pa u shikuar ne kontekst te pergjithshem.
    Nese nuk do te pajtoheshim per asnje konvencion ose rregull, atehere asgje nuk do te vlente resp. do te vlente ligji i natyres...
    Nuk eshte e keshillueshme ti mohojme rregullat dhe konsensin e pergjithshem, vetem per te arsyetuar dicka.

    Nese nje anetare i forumt shqipetar perdore nje simbolik te tille, si ne avatarin per te cilin u nis ky diskusion, atehere eshte e vetekuptueshme se nuk po diskutohet per ngjyrat kuq e zi dhe per shqiponjat ne pergjithesi, por per ngjyrat kuq e zi dhe shqiponjen si simbole kombetare te shqipetarve. Nuk ka asnje arsye per te menduar se anetari ne fjale i perdore ngjyrat e tilla sepse eshte kineze apo deshirone ta njollose flamurin kombetar te Kines etj.
    Edhe nese zgjedhja e ngjyrave do te ishte e rastesishme, nuk do te ndryshonte shume. Sepse ne kontekstin e pergjithshem perseri do te kuptohej dhe interpretohej si keqperdorim i ngjyrave dhe sibolikes kombetare te shqipetareve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 28-09-2012 më 04:59

  11. #51
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Ne i rrezuam monumentet e Diktatures diten e pare te demokracise

    Pushtimi osman ka 100 vjet qe ka mbaruar dhe simbolet e saje gjenden akoma mbi xhami

    Kush tha qe i kemi rrezuar?

    Ti ke 7 vjet ketu ne forum duke hapur 10-tra tema ku lavderon komunizmin dhe bemat e tij
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Pergjigja ime ishte Universi dhe jo Bota. Megjithate edhe sikur te flasim per boten shiko se ne c'menyre te persosur nderthuret zingjiri i jetes.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Autopoiesis

  13. #53
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Kush tha qe i kemi rrezuar?

    Ti ke 7 vjet ketu ne forum duke hapur 10-tra tema ku lavderon komunizmin dhe bemat e tij
    Dridhe like me lesh fabrike
    Revolution 1848

  14. #54
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Krijimi ne menyre te persosur te gjithckaje qe na rrethon nuk deshmon gje tjeter vecse egzistencen e Zotit te plotfuqishem.
    Duhet te rishikosh pakez kuptimin e "persosjes" ne kendveshtrimin tend, pasi ne kendveshtrimin e pergjithshem, persosja eshte diçka qe nuk ka me nevoje per permiresime!! E pra, Toka dhe Universi, jane gjithmone ne ndryshim e siper!!
    Sikur te kishte me teper se nje Zot , ne univers do mbizoteronte kausi.
    Edhe ky eshte nje koncept tipik prej fetari qorr e qe hidhet poshte shume thjesht me "argumenta" po prej fetari!!
    Meqe Zoti eshte nje qenie e mbinatyrshme e persosur, nese do te kishim dy "zota", do te thote se do te kishim dy qenie te mbinatyrshme te persosura; qekur shuma e dy qenieve te persosura jepka si rezultat "kaos"??!!
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Pergjigja ime ishte Universi dhe jo Bota. Megjithate edhe sikur te flasim per boten shiko se ne c'menyre te persosur nderthuret zingjiri i jetes.
    Aq e persosur kjo menyra, saqe numri i specieve qe zhduken apo qe jane zhdukur, nuk ka mbarim!! pergjigja jote eshte prodhim i padijes!
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Si ka mundesi qe ne miliarda vjet te krijimit te tokes me me ate kaos qe pershkruan ti nuk u shkaterrua Toka?
    E kush te tha ty se "kaosi" eshte shkaterrim??!! Ne cilin kuran e ke lexuar kete?! Para se te perdoresh terma te veshtire per ty, ben mire te hapesh ndonje fjalor!!
    Citim Postuar më parë nga prishtina75 Lexo Postimin
    ....ne fakte kjo do te duhej te ishte piknisja e gjdo njeriu, pa marre parasyshe a eshte besimtar apo nuk eshte, dhe pastaj te kofrontohet secili me gjetjen e fese se vertet. Per mendimin tim esthte teper perfekte kjo bote dhe ky kosmos per te qene i krijuar ne menyre rastesore, ata qe kane dyshime le te ndalet secili dhe te shikoi keto mrekulli me vemendje dhe pastaj te lexoi Kuranin.
    E si i behet pastaj nese ky "njeriu" zbulon se kjo bote nuk eshte "perfekte" dhe se Kurani eshte plot me pasaktesira e kunderthenie shkencore?!
    Ndersa sa i perket shkences ajo vetem se pershkruan dhe analizon veprat e Krijuesit, njeit sikur te marrim nje makine dhe te bejme cmontimin e gjdo pjese te saje duke e analizuar deri ne detajet me te vogla, dhe po qe se kjo makine nuk do te kishte firmen e prodhuesit askushe nuk do te munde ta percaktonte se cila kompani apo cila dore e krijoi ate.
    Ky eshte nje "logjikim" prej fetaruci qe nuk ka "haber" nga shkenca apo qe kujton se "shkenca" gjendet ne librat e shenjte!
    Shkenca nuk eshte thjesht "fotografi" e botes; shkenca eshte grumbullim njohurish dhe metodash, per te perfituar njohuri te tjera dhe per t'i perkthyer ne praktiken e perditshme nepermjet teknologjise me synimin e perjetshem per te persosur sa me shume jetesen ne kete bote jo dhe aq te "persosur"!! Prandaj mos e perdorni termin "shkence" vend e pavend.
    Jarigas

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anëtarësuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Universi eshte edhe me ne Kaos .
    Po osht e vërtetë se universi është në Kaos por ka edhe Harmoni ,njejtë si në planetin tonë që ka Luftë ka edhe Paqe.

    Por fuqia e Njeriut qendron në atë se mund të shohë përtej asaj që është.

    -Të shikojë këtë Kaos të llahtarshëm e mbrapa këtij kaosi,të shoh Një Krijues kaq të Butë,kaq të Dashur e kaq Madhështor.

    -Kjo është qka na bënë të ngritur, kjo është ajo me qka ne jemi nderuar,e atëherë ne jemi Njeri.

  16. #56
    Une kesaj pyetje to ti isha pergjigjur me pyetje:

    A me thote dikush nga agnostiket se a egziston shpirti?
    Ndrysho Firmën

  17. #57
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Explorer Lexo Postimin
    Une kesaj pyetje to ti isha pergjigjur me pyetje:

    A me thote dikush nga agnostiket se a egziston shpirti?
    Joo sipas gjitha gjasave ;p

  18. #58
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Joo sipas gjitha gjasave ;p
    Nese jo, atehere pse egziston shkenca qe miret me studimin e shpirtit dhe semundjet e tij ( psikiatrija-semundjet shpirterore)???!!!
    Ndrysho Firmën

  19. #59
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Explorer Lexo Postimin
    Nese jo, atehere pse egziston shkenca qe miret me studimin e shpirtit dhe semundjet e tij ( psikiatrija-semundjet shpirterore)???!!!
    Psikiatria sheron semundjet shpirterore - ndoshta ne Arabi se ne shtetet tjera sheron semundjet mendore .

  20. #60
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    Njeriu dhe kur ben pyetje duhet te tregoje mencuri.
    Explorer, Milky te eshte pergjigjur sakte. Psikiatria eshte specialitet mjeksor (Jo vetem shkence) qe merret me studimin dhe trajtimin e crregullimeve mendore. Shpirti, si koncept ska lidhje me shkencen.
    What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •