Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 102
  1. #21
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    O alibaba une i kom msu gjerat po i kom msu deri atje ku nuk mundet shkenca me dhan pergjigje .

    Pa me thuaj me at shkencen tende si funksionon nje qeliz dhe si ka ardh deri te funksionalizmi i saj ???
    xhamia, a ka përfundu shkenca? Ka ngecur në vend? S'ka më shkencë?

    Po pyteje të tilla që bën ti, janë bërë para 500 vitesh për tokën. Kisha thoshte është e rrafshët. Po të ishe në atë kohë do të thoje, "çfarë na thoka ajo shkenca yte mer alibaba, çfarë forme na paska toka"... apo ndosht do më digje në turrë të druve.

    Me sa di unë, shkenca vazhdimisht po përparon. Ka gjëra që s'dihen e do të dihen. Njeriu po shkon duke e xhveshur fenë, nga të gjitha funkzionet që ka. Ky është procesi i deritashëm i zhvillimit të njerëzimit.

    Dhe sipas logjikës së juaj, aty ku shkenca nuk jep dot përgjigje, u dashka t'ëi kthehemi fesë, në vend se të presim rezultatet e studimeve të reja, që bëhen për çdo ditë me një intensitet më të madh se kurrë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga alibaba : 17-05-2009 më 17:20

  2. #22
    Fshatar i varfer Maska e Chingy
    Anëtarësuar
    25-09-2004
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    363
    Citim Postuar më parë nga Explorer Lexo Postimin
    hehehe
    Une nuk kam ndermend qe te te mbush mendjen ty, se ti je ateist.
    Une e respektoj zgjedhjen tende ( e drejta yte), por nuk jam dakord me at qe ke zgjedhur( e drejta ime).
    Vete egziatenca yte ne kete bote, eshte argument per egzistencen e Zotit.
    Ti je krijesa e tij, kurse Ai eshte krijuesi yt.
    Pse , si mendon ti, kush te ka krijuar?
    Pse duhet te me kete krijuar Zoti??Pse ai duhet te jete vetem nji???Perpara njerezit nuk e dinin as arsyen e rrufeve dhe thonin qe i hedh Zoti..Ndoshta me vone do te kuptojm edhe si jemi krujuar..Pra keto qe sjell ti nuk jane fakte..Dhe nuk mund te ekzistojn fakte...Eshte vetem ceshtje besimi..Une besoj..Nje njeri tjeter nuk beson..Feja dhe Zoti jane gjera abstrakte dhe nuk mund ti vertetojm..
    Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

  3. #23
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Shkenca ende nuk ka arrit te kundershtoj Kur'anin , dhe vetem sa per dijeni kshtu sepse po thua se feja ndalon shkencen , Kur'ani fillon me fjalen " mso ,studio" dhe me duket se mjafton per te treguar se qfare porosit Kur'ani , kurse pse muslimanet nuk mirren me shkence eshte tjeter muhabet .
    ahahahah çar faktesh. Nejse nuk u dasht mu lodh kaq shumë, mjafton ai fakti se Luani thoshte Allah. Megjithëse kishte harru me thanë ekber, po mjafton që ka thanë Allah. LOL

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anëtarësuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Fakti që bleta nuk është rastësi, nuk është medoemos fakt që zoti ekziston.

    E sidomos nuk është fakt, se numri i zotave është NJË.
    1.Në qoftse se bleta nuk është rastësi (e rastësi nuk ka ), atëherë është shkakë , e edhe shkaku duhet ta ketë Shkakun e vet,e atëherë kemi dy rrugë

    - që shkaqet të na qojin te Shkaku i gjitha shkaqeve ose,

    - të kemi një zingjirë shkaqësh të pafundshme.

    E para të kthenë te burimi i parë,tek e Vërteta,kurse e dyta ti mbyllim sytë ndaj vërtetes,e ai kompasi shpirtrorë(intuita) i yni nuk gabon në gjetjen e Vertetes.

    2.Në qoftse do të kishte shumë zota, cili mendon se do të zgjidhej kryezoti, e a do pajtoheshin zotat tjerë me udhëhesin e tyre.

  5. #25
    Djalë Drenice Maska e Lexuesi_
    Anëtarësuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Cilat janë faktet e pakundërshtueshme se ka zot?

    Se është vetëm një?

    Peshqit që jetojnë më tepër se 800 M thellësi nuk kanë sy.

  6. #26
    Citim Postuar më parë nga Lexuesi_ Lexo Postimin
    Peshqit që jetojnë më tepër se 800 M thellësi nuk kanë sy.
    .....edhe qe Lepuri ha bar
    Revolution 1848

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Cilat janë faktet e pakundërshtueshme se ka zot?

    ...
    Cdo gje qe faktohet nuk mund te jete Zot.
    Sepse Zoti eshte mbinatyror ose jashtnatyror...



    Perndryshe, kush te ka lejuar njollosjen e simbolit kometar te shqipetareve me simbolin e nazisteve ne avatar!?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 28-09-2012 më 02:31

  8. #28
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Krijimi ne menyre te persosur te gjithckaje qe na rrethon nuk deshmon gje tjeter vecse egzistencen e Zotit te plotfuqishem.
    Sikur te kishte me teper se nje Zot , ne univers do mbizoteronte kausi.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Krijimi ne menyre te persosur te gjithckaje qe na rrethon nuk deshmon gje tjeter vecse egzistencen e Zotit te plotfuqishem.
    Sikur te kishte me teper se nje Zot , ne univers do mbizoteronte kausi.
    Ne bote mbreteron kaosi...
    Pa kaos nuk do te ekzistonte as Zoti.

  10. #30
    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Perndryshe, kush te ka lejuar njollosjen e simbolit kometar te shqipetareve me simbolin e nazisteve ne avatar!?
    Te rrosh vete se te paskan lon syte

    Na i boni simbolin kombetar me nje koke. Kujt ja dhe koken tjeter aman ?
    Revolution 1848

  11. #31
    Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
    Anëtarësuar
    22-03-2012
    Postime
    3,360
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Krijimi ne menyre te persosur te gjithckaje qe na rrethon nuk deshmon gje tjeter vecse egzistencen e Zotit te plotfuqishem.
    Sikur te kishte me teper se nje Zot , ne univers do mbizoteronte kausi.
    ....ne fakte kjo do te duhej te ishte piknisja e gjdo njeriu, pa marre parasyshe a eshte besimtar apo nuk eshte, dhe pastaj te kofrontohet secili me gjetjen e fese se vertet. Per mendimin tim esthte teper perfekte kjo bote dhe ky kosmos per te qene i krijuar ne menyre rastesore, ata qe kane dyshime le te ndalet secili dhe te shikoi keto mrekulli me vemendje dhe pastaj te lexoi Kuranin. Ndersa sa i perket shkences ajo vetem se pershkruan dhe analizon veprat e Krijuesit, njeit sikur te marrim nje makine dhe te bejme cmontimin e gjdo pjese te saje duke e analizuar deri ne detajet me te vogla, dhe po qe se kjo makine nuk do te kishte firmen e prodhuesit askushe nuk do te munde ta percaktonte se cila kompani apo cila dore e krijoi ate.

  12. #32
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Ne bote mbreteron kaosi...
    Pa kaos nuk do te ekzistonte as Zoti.
    Pergjigja ime ishte Universi dhe jo Bota. Megjithate edhe sikur te flasim per boten shiko se ne c'menyre te persosur nderthuret zingjiri i jetes.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  13. #33
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga prishtina75 Lexo Postimin
    .Ndersa sa i perket shkences ajo vetem se pershkruan dhe analizon veprat e Krijuesit, njeit sikur te marrim nje makine dhe te bejme cmontimin e gjdo pjese te saje duke e analizuar deri ne detajet me te vogla, dhe po qe se kjo makine nuk do te kishte firmen e prodhuesit askushe nuk do te munde ta percaktonte se cila kompani apo cila dore e krijoi ate.
    Nje analize perfekte , cdo koment do ishte i tepert............
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  14. #34
    Citim Postuar më parë nga prishtina75 Lexo Postimin
    ....ne fakte kjo do te duhej te ishte piknisja e gjdo njeriu, pa marre parasyshe a eshte besimtar apo nuk eshte, dhe pastaj te kofrontohet secili me gjetjen e fese se vertet. Per mendimin tim esthte teper perfekte kjo bote dhe ky kosmos per te qene i krijuar ne menyre rastesore, ata qe kane dyshime le te ndalet secili dhe te shikoi keto mrekulli me vemendje dhe pastaj te lexoi Kuranin.
    Kjo bote dhe ky cosmos eshte perfekt ? Prandja vriten, perdhunohen, shfrytezohen miljarda njerez ? Per cosmosin, ke anashkaluar faktin qe miljona meteore godasin planete te ndryshme, shume planete disintegrohen , planete dhe yje perfshihen nga vrimat e zeza. Apo vrima e zeze eshte si goma, qe kur ben gabime i fshin ?

    sa i perket shkences ajo vetem se pershkruan dhe analizon veprat e Krijuesit, njeit sikur te marrim nje makine dhe te bejme cmontimin e gjdo pjese te saje duke e analizuar deri ne detajet me te vogla, dhe po qe se kjo makine nuk do te kishte firmen e prodhuesit askushe nuk do te munde ta percaktonte se cila kompani apo cila dore e krijoi ate.
    Ky eshte shpjegimi me i mundshem, se ska si te jete ndryshe

    TOYOTA kishte kthyer mbrapsht 1.000.000 makina se kishin difekt nga frenat
    Revolution 1848

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Te rrosh vete se te paskan lon syte

    Na i boni simbolin kombetar me nje koke. Kujt ja dhe koken tjeter aman ?
    Ok...
    Nuk e verejta, per shkak te ngjyrave kuq e zi dhe per shkak te interesit shume te vogel per nazistet dhe simpatizantet e tyre...

    Pavaresisht kesaj, per mua eshte e pakuptueshme qe dikush ka te drejte te perdore simbole te tilla ne forumin shqiptar.
    Sido qe te jete, nuk eshte e rastesishme qe anetari i perzien ngjyrat kombetare me simbole te nazisteve...

  16. #36
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Pergjigja ime ishte Universi dhe jo Bota. Megjithate edhe sikur te flasim per boten shiko se ne c'menyre te persosur nderthuret zingjiri i jetes.
    Universi eshte edhe me ne Kaos .

  17. #37
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Kjo bote dhe ky cosmos eshte perfekt ? Prandja vriten, perdhunohen, shfrytezohen miljarda njerez ? Per cosmosin, ke anashkaluar faktin qe miljona meteore godasin planete te ndryshme, shume planete disintegrohen , planete dhe yje perfshihen nga vrimat e zeza. Apo vrima e zeze eshte si goma, qe kur ben gabime i fshin ?



    Ky eshte shpjegimi me i mundshem, se ska si te jete ndryshe

    TOYOTA kishte kthyer mbrapsht 1.000.000 makina se kishin difekt nga frenat
    Qaj hallin e Toyota-s ti , a mos kujto se i hodhi ne plehra ato makina me pas?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  18. #38
    Citim Postuar më parë nga angmokio Lexo Postimin
    Qaj hallin e Toyota-s ti , a mos kujto se i hodhi ne plehra ato makina me pas?
    JO

    Do veproj si Zoti, qe pasi na vdes, do na ringjalli

    kshu edhe puna e tojtaxhiut
    Revolution 1848

  19. #39
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anëtarësuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Universi eshte edhe me ne Kaos .
    Si ka mundesi qe ne miliarda vjet te krijimit te tokes me me ate kaos qe pershkruan ti nuk u shkaterrua Toka?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  20. #40
    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Ok...
    Nuk e verejta, per shkak te ngjyrave kuq e zi dhe per shkak te interesit shume te vogel per nazistet dhe simpatizantet e tyre...

    Pavaresisht kesaj, per mua eshte e pakuptueshme qe dikush ka te drejte te perdore simbole te tilla ne forumin shqiptar.
    Sido qe te jete, nuk eshte e rastesishme qe anetari i perzien ngjyrat kombetare me simbole te nazisteve...
    Po cfar ngjyrash kombetare aman ?

    Mos ke pervetsuar ngjyren kuq e zi ? Jan qindra flamuj ne bote qe kan ngjyra te ngjashme me te tonin. Vetem se nuk kan arritur te kapin ndonje Shqiponje dhe ta ven aty. Ja nazistet e kapen nje Shqiponje, po ju qelloj me nje koke

    Jemi superjor ne lol e kemi Shqiponjen me dy koka. Bile do thosha qe nuk ka shanc te gjejne me njeri Shqiponje me dy koka, se e kemi porositur jasht serie
    Revolution 1848

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •