Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40
 1. #1

  Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Mund t ken mbetur dy vite para fillimit t Lojrave Olimpike 2012 t Londrs por shum atlet nga mbar bota tashm kan filluar trajnimin e tyre seriozisht. Gjat dy viteve t ardhshme, BBC n kuadr t projektit ndrrat Olimpike do t prcjell zhvillimin e 26 atletve nga mbar bota, prfshir edhe kampionn botrore pr t rinje n xhudo, Majlinda Kelmendit nga Kosova.

  E but dhe e sjellshme, Majlinda Kelmendi nuk tregon asnj mburrje q mund t pritet nga nj atlet kampion i ri botror. Por kampionja 19 vjecare e judops nga Kosova bart ndrren sportive t kombit t saj. Pas fitores e medales se art n xhudo kampionatin botror t te rinjve ne Paris vitin e kaluar, ajo ka vendosur t prfaqsoj Kosovn n Olimpiadn e Londrs n vitin 2012.

  Por, politika ndrkombtare sht duke u br penges n kete rrug t saj. Nse Kosova nuk arrin t bhet antare e Komiteit Olimpik deri n vitin 2012, Majlinda Kelmendit do ti duhet te shqyrtoj mundsit e tjera, si konkurruese e pavarur pr KON, nj gj q ka ndodhur n t kaluarn.

  Ajo merr pak pushim nga trajnimi intensiv n kt seanc pr t na treguar se si ndihet.

  " M s miri e ndjej vehten kur bj xhudo, kur strvitem por veanrisht e ndjej vehten mire n gara kur fitoj. Un punoj shum n strvitje kshtu q kur fitoj jam shum e lumtur", thot Majlinda.

  Ajo strvitet n kt sall moderne t xhudos, n qytetin e vet t Pejes. Objekti sht ndrtuar nga Driton Kuka, trajneri Majlindes i cili thot se ai zbuloi qe n fillim se ajo ishte sportiste e jashtezakonshme. Majlinda e kupton rndsin tarjnerit te mire ne suskesin e nje atleti. Ajo thot se i bn gjrat n mnyrn e vet dhe dshiron q familja e saj dhe trajneri t krenohen me suksesin e saj.

  " Xhudo sht gjithcka n jetn time. Nuk sht e leht q n kushte te Kosoves t arrish t bhesh kampion Evrope apo i Bots n fardo sporti. Un jam shum e lumtur q kam nj trajner t mrekullueshm. Dua t'a falnderoj at jo vetm pr ndihmn q ma ka dhn mua por edhe gjith ekipit tone" - thot Majlinda.

  "Ne jemi nj shtet i ri kshtu q do t jet nj shans i prkryer pr t treguar bots se n Kosov jan shum t rinj t cilt me t vrtet mund t bjn gjra t mira" - thot ajo.

  Kosova n Lojrat Olimpike t Londrs?

  Por nqoftse Kosova dshton t antarsohet ne Komitetin Olimpik deri n vitin 2012, Majlindes do t'i duhet t shqyrtoj mundsi t tjera, si pr shembull t garoj pr Shqiperin apo si atlete e pavarur.

  Pr t gjith lojtart e xhudos, Majlinda sht nj lloj heroine. Sporti ne Kosove u ka dhn mundsi t reja te rinjve ndersa ata prpiqen t lvizin nga lufta shkatrruese e viteve 1990.

  Besim Hasani, kryetar i Komitetit Olimpik Kosovar thot se ndrra e tij sht t shoh Kosovn n Lojrat Olimpike", dhe pas ksaj, edhe nse vdes, sht n rregull pr mua." thote ai, ndrsa Majlinda thot se priroitet i saj sht t fitoj nj medale n Londr.

  "ndrra ime olimpike sht q t fitoj medale n Londr. Kjo do t ishte medalja e par pr Kosovn ose pr Shqiperin. Pr mua nuk sht me rndsi pr cilin vend, Kosovn apo Shqiprin. Pr mua me rndsi sht t arrij kt ndrr" - thot ajo.

  Majlinda Kelmendi sht pa asnj dyshim krenaria e Kosovs dhe kjo atlete e vendosur do t vazhdoj t luftoj derisa t ecn n stadiumin olimpik t Londrs n vitin 2012 ku shpreson q t n duar t mbaj flamurin e Kosovs.

  BBC
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Majlinda Kelmendi - ndrra Olimpike e Kosovs

  Kosovarja Majlinda Kelmendi kampione e bots n xhudo

  Sportistja me m shum trofe e Kosovs dhe e bots shqiptare n prgjithsi, Majlinda Kelmendi, arriti dje t hynte n histori duke u shpallur kampione e bots n sportin e xhudos. Ky sht sukses historik i Kelmendit dhe i sportit kosovar n prgjithsi. Ajo pr medaljen e art n kategorin deri n 52 kilogram n Kampionatin Botror q po mbahet n Rio de Janeiro t Brazilit, n finale e mposhti brazilianen shum t fort, Erika Miranda. Ky vlersohet t jet suksesi m i madh n histori t sportit kosovar.

  Deri n finale Kelmendi fitoi edhe katr luftra t tjera. Pr t arritur te majat e xhudos botrore n Rio, krenaria e sportit kosovar ka mposhtur portugezen, Joana Ramos, me ippon n rrethin e dyt t ktij kampionati, derisa n rundin e tret mundi francezen Priscilla Gneto.N raundin e tret xhudistja kosovare e mposhti gjermanen Mareen Kraeh, duke e hedhur n dysheme me ippon vetm 28 sekonda pa prfunduar dueli mes tyre. Me kt fitore, Majlinda doli fituese e kategoris A dhe u desh t ndeshet me fituesen e kategoris B, rivalen e vjetr t saj, Yuki Hashimoton.

  Shqip

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e C.Jack Sparrow
  Antarsuar
  07-12-2012
  Vendndodhja
  Everywhere
  Postime
  199

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  respekte !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Whos to say I wont live forever?

 4. #4
  1.2.3...I
  Antarsuar
  10-09-2005
  Postime
  1,967

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Po pra i lumte goces,njekohesisht faleminderit me beri te ndihem mrekullueshem

  P.S.Dhe sjemi shume keq me tituj triumfues neper bote e,duke marr parasysh dhe vendin dhe rrethanat dhe numrin e popullsis!

 5. #5
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,015

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Qika kqyrni qysh duhet me kan taman Femer :P

  Sinqerisht i lumte

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,033
  Ndryshuar pr her t fundit nga Antiproanti : 28-08-2013 m 18:29

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,215

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Suksese te metutjeshme Majlindes

  Qeveria e Kosoves - ministria per Rini dhe Sport ngau 40.000 Euro per Majlinden dhe 20.000 per trajnerin e saj, qe konsideroj se per nje suksese te tille dhe nje prezentim cfare i beri Majlinda Kosoves jane teper pak....
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  bravo, femrat shqiptare jane me te rrezikshme se plumbat......
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 9. #9

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Urime pr Fitoren e MADHE -Majlinda e ART-suksese n t ardhmen

 10. #10
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  urime per fitoren..dicka shume e habitshme ndodh brenda 1 viti..ne lojrat olimpike kur perfaqesonte shqiperine doli fiasko e tash kur perfaeson kosoven del kampione bote..per mua duket e habitshme..duket kur ka garuar per shqiperine ka qene e demoralizuar dhe ka bere thjeshte detyren..
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e roni_s
  Antarsuar
  29-07-2006
  Postime
  635

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  urime per fitoren..dicka shume e habitshme ndodh brenda 1 viti..ne lojrat olimpike kur perfaqesonte shqiperine doli fiasko e tash kur perfaeson kosoven del kampione bote..per mua duket e habitshme..duket kur ka garuar per shqiperine ka qene e demoralizuar dhe ka bere thjeshte detyren..

  Ky eshte sport thjesht ndonjher humb e ndonjher fiton, kjo ska te bej asgje me ate qe e thua ti!!
  All religions, arts and sciences are branches of the same tree.

 12. #12
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  45
  Postime
  1,491

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  bravo Majlinda!!!
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 13. #13

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Kampionati Evropian n Montpellier-France 24/04/2014 17h55 Urime Majlinda Urime Medalja e ART -gjithmon e ART


  Prshendetje

 14. #14

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Urime Majlindes, suksese te metutjeshme !

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Bravo.

  Suxese me tej.
  "M e mira sht armike e s mirs"

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,186

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Diqysh shume bre kollaj ?!

  Nejse, per kategorin e saj, bravo !

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e PoQari
  Antarsuar
  14-11-2010
  Postime
  34

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Heroina Majlinda pushton Rusin, m e mira n bot

  lKrenaria e sportit t Kosovs, Majlinda Kelmendi, ka arritur q ta mbrojt titullin e kampionit t bots n xhudo n Kampionatin Botror q po mbahet n vendin q nuk e ka njohur Kosovn, n Chelyabinsk t Rusis.
  Majlinda hyri si favorite n kt turne dhe arriti q n nj rrugtim t sigurt pa shum problem ta arrij finalen.

  Xhudistja pejan, e cila n xhiron e dyt kaloi pa luft, u kualifikua n rrethin e tret t fazs s grupeve, pasi e mposhti venezuelasen Vanessa Cortesia.

  Xhudistja jon ashtu si pa ndonj problem kaloj pengesn kundr Vanessa Cortesia, ndrsa n rrethin e tret i sprovoi forcat m garuesen nga Mongolia, Bundmaa Munkhbaatar.

  N luftn e dyt ajo s’kishte mshir ndaj mongolezes, Munkhbaatar dhe brenda nj minuti arriti ta mposht at.

  Majlinda Kelmendi arriti t mposht pa asnj problem edhe Yanet Bermoy Acostan fituar me Ipon, teksa n gjysmfinale t Kampionatit Botror ajo u takua me Natalia Kuziutinan, xhudisten ruse me shum eksperienc e cila luan para publikut vendas.

  Majlinda Kelmendi ka qar pas triumfit t saj t dyt radhazi, ku tani triumfoi me medaljen e art t Kampionatit Botror n Rusi. Foto: Telegrafi


  Ajo arriti q t tregohet fantastike edhe n duel me rusen Kuiziutinan, t ciln e deklasoi para publikut rus, duke treguar pse eshte me e mira ne bote ne kete sport.

  N finale ajo u prball me rumunen Andrea Chitu.

  Pasi disa lvizjeve t mira t rumunes ishte Majlinda q u prgjigj me nj Vazari, para se dy minuta para duelit t bj edhe nj tjetr t till pr t mposhtur rumunen Chitu, e cila ishte pa gjas.

  Esht ky titulli i dyt me radh i kampiones s bots pr Majlindn, e cila kt her e bri n tokn ruse, duke i treguar shtetit t Rusis se Kosova ka shpirt sporti dhe meriton njohjen e intergrimin npr institucionet botrore t sportit dhe t sferave tjeras. Marr nga gazeta Presheva Jon
  Ndryshuar pr her t fundit nga PoQari : 26-08-2014 m 10:02

 18. #18

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Urime Urime Urime Majlinda ,Ti je Krenaria e Popullit Shqiptar ,perpara edhe shum Medalje t Arta .

  Prshendetje vetem pr Shqiptar

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo

  Majlinda Kelmendi, kampione e Evrops n xhudo


  Himni i Kosovs degjohet midis Rusis...

  Bravo Majlinda, krenaria e shqiptarve...


  Majlinda Kelmendi e ka fituar medaljen e art n Kampionatin Evropian. Xhudistja kosovare mposhti n finale francezen Priscilla Gneto.

  Pr t arritur deri n finale, Majlinda mundi nj tjetr franceze, Annabelle Auranien.

  Ksaj radhe, autoritetet shtetrore t Kosovs pritet t zgjohen nga gjumi dhe pr dallim nga hera e kaluar, t organizojn pritje m t mir pr krenarin e sportit kosovar.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939

  Pr: Majlinda Kelmendi - Kampionia e bots n xhudo  Hashim Thai  Majlinda e fitoi t artn edhe n Evropianin e xhudos n Kazan.

  Urime edhe Nors pr suksesin.

  Shenja premtuese n prag t debutimit t shtetit ton n Lojrat Olimpike n Rio. HTH

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •