Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 46
 1. #1

  Thumbs up Krkes Topit: Shtetsi pr t gjith shqiptart

  Tiran, 31 korrik - Nj grup intelektualsh n Shqipri krkojn nga presidenti shqiptar, Bamir Topi, q prmes nj dekreti, t mundsoj prfitimin e shtetsis shqiptare nga gjith shqiptart jasht kufijve.

  Ata prmes nj letre t hapur i jan drejtuar presidentit shqiptar, pr ti krkuar q t gjith shqiptarve nga Shqipria etnike dhe diaspora tu jepet nnshtetsi shqiptare.

  Nuk ju krkojm m shum, ve at q ju obligon Kushtetuta dhe preambula e saj; ...Me aspiratn e popullit shqiptar pr identitet dhe bashkim kombtar, shkruan me shkronja t arta n Preambuln e Kushtetuts s Republiks s Shqipris, thuhet n letr.

  Intelektualt t cilt kan firmosur letrn citojn edhe Neni 8 t Kushtetuts shqiptare, i cili n mnyr decidive prcakton: Republika e Shqipris mbron t drejtat kombtare t popullit shqiptar q jeton jasht kufijve t saj dhe shtetasve shqiptar me banim t prkohshm ose t prhershm jasht kufijve t vet.

  Nj plan i till sht zbatuar nga shtetet fqinje si jan Maqedonia, Bullgaria, Serbia dhe vendet tjera ish-jugosllave.

  Jurist dhe avokat shqiptar nuk prjashtojn mundsin q kryeministri Sali Berisha me dekretin e presidentit Bamir Topi t prmbush premtimin e dhn n vitet e 90-ta, kur kishte pohuar se do shqiptar n bot sht shtetas i Shqipris.

  Duhet t realizohet kjo, sepse kemi rastin konkret edhe t maqedonasve, t cilt kudo q jan posedojn edhe shtetsin e Maqedonis. Sidomos nj mundsi e till po shfrytzohet nga shqiptart q jetojn n kufirin me Maqedonin, t cilt deklarohen se kan origjin maqedonase, ka theksuar juristi Numan Limani pr agjencin e lajmeve INA.

  N rast t ndryshimeve t paralajmruara, ather t drejtn e pajisjes me shtetsi shqiptare do ta ken mbi 5 milion shqiptar n rajonin e Ballkanit.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,220
  A sht e mundur kjo me ndodh ee..? Ku ka m mir ... un i pari e kisha marr valla edhe tani e kisha marr me gjith qef por s'di sa mundem me bo..
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,711
  kjo duhej bere qe ne 1990
  po dhe tani seshte vone

 4. #4
  Citim Postuar m par nga Nice_Boy Lexo Postimin
  A sht e mundur kjo me ndodh ee..? Ku ka m mir ... un i pari e kisha marr valla edhe tani e kisha marr me gjith qef por s'di sa mundem me bo..
  Natyrisht se mundet me u be, dhe do behet, sepse keshtu e do puna, dhe shume shpejte, ne nje te aferme te shpejt do behet.

  Nese neve si komb dojme, e besoj qe mbi 80 % e kombit Shqiptar e deshirojne kete gje atehere domosdo do behet. Une per vehten time shume shpejt do marr pasaporten Shqiptare.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,220
  E si sht e mundur me bo nqs un jam banor i kosovs , a me jepni ndonj kshill q t bhem banor i shqipris , a duhet t jetoj aty mbi 5 vjet apo si sht puna.

  Nuk kisha dasht m shum se t marr pasaport ALBANIA gjithmon kam ndrru pr kt gj q nga fmijria.


  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin SHQIPTAR.
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 6. #6
  Citim Postuar m par nga Nice_Boy Lexo Postimin
  E si sht e mundur me bo nqs un jam banor i kosovs , a me jepni ndonj kshill q t bhem banor i shqipris , a duhet t jetoj aty mbi 5 vjet apo si sht puna.

  Nuk kisha dasht m shum se t marr pasaport ALBANIA gjithmon kam ndrru pr kt gj q nga fmijria.


  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin SHQIPTAR.
  Edhe une jame banor nga Prishtina, keshtu qe do kerkoje pasaporte Shqiptare, sepse Prishtina eshte qytet ne Shqiperi.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 7. #7
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  2,501
  O ku te jete ajo dite qe ne pasaporten time tme shkruaj ne gjuhen shqipe xhdo gje,se ketu me kan bere maqedon.

  Do tu knaqesha dhe me gjithe zemer do ta mersha pasaporten SHQIPTARE.

  Ishalla sa ma shpejt e bejne.


  I lutem Zotit qe sa me shpejt te behet kjo gje.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 8. #8
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Mbi 5 milion shqiptar do t pajisen me shtetsi shqiptare?

 9. #9
  E dua letrsin Maska e eralni
  Antarsuar
  01-10-2004
  Vendndodhja
  Roma
  Postime
  151
  Pse enderroni me sy hapur nuk te le njeri te besh me remuje ne ballkan ktu dun me unifiku europen ju thoni pashaporta per te gjithe.Ka projekte europa qe te beje kart identiteti europiane e jo me ti futet ktyre ngateresave.Pastaj me kto komshi qe kemi ne (qe na thone qe keni ardh nga jupiteri) doni me bo Shqiperin e madhe ,kaq ne greku i mbushi breckat e jo me shume.

 10. #10
  Ideja nuk eshte e keqe por Evropa mplakur nuk eshte matufepsur deri ne aty sa ta lejoj dicka te tille, mbi te gjitha nese behet me dekret.

 11. #11
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  2,501
  Citim Postuar m par nga eralni Lexo Postimin
  Pse enderroni me sy hapur nuk te le njeri te besh me remuje ne ballkan ktu dun me unifiku europen ju thoni pashaporta per te gjithe.Ka projekte europa qe te beje kart identiteti europiane e jo me ti futet ktyre ngateresave.Pastaj me kto komshi qe kemi ne (qe na thone qe keni ardh nga jupiteri) doni me bo Shqiperin e madhe ,kaq ne greku i mbushi breckat e jo me shume.
  Pse enderojm me sy hapur,sa shqiptar grek moren pasaporta greke para pak kohe.

  E din sa sllav ketu ne maqedoni moren pasaporta bullgare dhe serbe mbrenda pak kohe.

  pse mos na jep neve shqiperia pasaporta,ne e duam ate dhe sbesoj se eshte dicka jasht xhdo ligji te kesh di pasaporta.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 12. #12
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Antarsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash n "kulln e fildisht".
  Postime
  623

  Paramendoni sa mire...

  paramendoni sa mire do t'ishte...

  kjo ka mundesi te jete nje beteje pa asnje pike gjakderdhje

  kjo mund te jet nje grusht ne hund per armiqte tone

  kjo mund te jet nje kundersulm per serbin e per grekun e per te gjith te tjeret qe nuk na dojne te miren, nje veprim qe ne menyr indirekte do te jap sukses

  sa miliona pasaporta?! shume ma shume sesa te shtetit ame e te Kosoves

  sa milona zera?!

  sa miliona mundesi per ta shprehur mendimin?!

  cfar do t'ishte andaj mendimi i te tjereve para se ta hapin nje muhabet kunder nje shiptari duke e konsideruar faktin qe aj aurgument/muhabet do t'ishte kunder miliona shqiptarve?!

  te tjeret mund te ragojn, te dezinformojn te hedhin parulla kunder bashkimin e trojeve, por cfar argumenti mund ta perdorin kunder faktit se duke e respektuar kushtetun e Shqiperise aktualizohet "Neni 8"?! sigurisht do te ekzistojn argumente kunder kesaj ide, por, argumente me te dobeta, kunder nje te drejte shum me te fort. E fort se e adresuar nga kushtetuta dhe nga vete vullneti i popullit.

  miliona pasaporta per te gjithe... sa i madh ky aktualitet eventual? cila pesha e ketij realiteti? sigurisht nje peshe e madhe, e konsiderueshme.
  Gueghes and Toskes are an iron race, as hard as the rocks they inhabit.

 13. #13
  E dua letrsin Maska e eralni
  Antarsuar
  01-10-2004
  Vendndodhja
  Roma
  Postime
  151
  Citim Postuar m par nga Black_Mamba Lexo Postimin
  Pse enderojm me sy hapur,sa shqiptar grek moren pasaporta greke para pak kohe.

  E din sa sllav ketu ne maqedoni moren pasaporta bullgare dhe serbe mbrenda pak kohe.

  pse mos na jep neve shqiperia pasaporta,ne e duam ate dhe sbesoj se eshte dicka jasht xhdo ligji te kesh di pasaporta.
  O mos u lodh kot 1.gje qe sbehet se le europa 2.ata qe marin pashaporta e bejne per perfitime vizash (ne Maqedoni) dhe lekesh (ne Shqiperi sepse greku jep pension per minoritaret dhe lehtesira per viza) nuk e bejne per bashkim kombetare por thjesht per nevoja ekonomike.Te kesh qellime te mira sdo te thote qe ato te ralizohen jetojme ne nje ralitet ku jemi te fundit qe duham te bejme kto levizje .Mos harro se ne per vete e kemi denuar kte gje kur ndodhte me Shqipetaret qe mernin nenshtetsi greke dhe smunde ta pranojme tani meqe na duket si e volitshme situata.

 14. #14
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  2,501
  Citim Postuar m par nga eralni Lexo Postimin
  O mos u lodh kot 1.gje qe sbehet se le europa 2.ata qe marin pashaporta e bejne per perfitime vizash (ne Maqedoni) dhe lekesh (ne Shqiperi sepse greku jep pension per minoritaret dhe lehtesira per viza) nuk e bejne per bashkim kombetare por thjesht per nevoja ekonomike.Te kesh qellime te mira sdo te thote qe ato te ralizohen jetojme ne nje ralitet ku jemi te fundit qe duham te bejme kto levizje .Mos harro se ne per vete e kemi denuar kte gje kur ndodhte me Shqipetaret qe mernin nenshtetsi greke dhe smunde ta pranojme tani meqe na duket si e volitshme situata.

  Si ti na shty ne nje these me disa shqiptar qe mershin pasaporta greke o mor i mjer pse me con me fol me teper si nuk u mendove pak para se me shkru.

  Une mar pasaport te shtetit tim ore njeri sepse jam shqiptar e nuk jam grek apo sllav.

  Per ne Evrop sme duhet se mund te shkoj lirshem atje ku dua sepse vizat ketu jan hekur,dhe nuk eshte problemi im ky,po as pension nuk me duhet prej askujt ne keto vite por e dua pasaporten thjesht se me duket gjeja me e mire qe mund tme kishe ndodhur ne kete bote dmth te kem pasaport qe shkruan shqip dhe me quan paster shqiptar.Se kupton ti kete jo jo se kupton se nuk je nen shtet te huaj.


  Degjova se Berisha e perkrah kete ide sa eshte e vertet nuk e di.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 15. #15
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  2,501
  E mora vetem nje pjes sme intereson kush e ka thene vetem se me duket se eshte shum e vertet ju te Shqiperis me siguri e dini pak,dmth behet fjale per sllavet qe jetojn ne Shqiperi po edhe per disa prej maqedonie qe jetojn jasht lexojeni do ta kuptoni.


  Sipas Grubit, kjo dukuri vem po praktikohet n Maqedoni, ku qeveria ka pajisur me letrnjoftime dhe pasaporta banort maqedonas t komuns Liqenasi t Shqipris.
  “Kt praktik tani e prdor Maqedonia dhe pjesa e par e qytetarve t cilt jan pajisur me shtetsi maqedonase jan maqedonasit nga komuna Liqenas n Shqipri t cilt jan pajisur me letrnjoftime dhe pasaporta maqedonase, por e njjta gj po ndodh edhe me diasporn maqedonase e cila po pajiste me pasaporta dhe ka t drejt madje edhe t mer pjes n zgjedhje”,
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 16. #16
  E dua letrsin Maska e eralni
  Antarsuar
  01-10-2004
  Vendndodhja
  Roma
  Postime
  151
  Citim Postuar m par nga Black_Mamba Lexo Postimin
  E mora vetem nje pjes sme intereson kush e ka thene vetem se me duket se eshte shum e vertet ju te Shqiperis me siguri e dini pak,dmth behet fjale per sllavet qe jetojn ne Shqiperi po edhe per disa prej maqedonie qe jetojn jasht lexojeni do ta kuptoni.


  Sipas Grubit, kjo dukuri vem po praktikohet n Maqedoni, ku qeveria ka pajisur me letrnjoftime dhe pasaporta banort maqedonas t komuns Liqenasi t Shqipris.
  Kt praktik tani e prdor Maqedonia dhe pjesa e par e qytetarve t cilt jan pajisur me shtetsi maqedonase jan maqedonasit nga komuna Liqenas n Shqipri t cilt jan pajisur me letrnjoftime dhe pasaporta maqedonase, por e njjta gj po ndodh edhe me diasporn maqedonase e cila po pajiste me pasaporta dhe ka t drejt madje edhe t mer pjes n zgjedhje,
  [QUOTE=Black_Mamba;2812985]Si ti na shty ne nje these me disa shqiptar qe mershin pasaporta greke o mor i mjer pse me con me fol me teper si nuk u mendove pak para se me shkru.

  Une mar pasaport te shtetit tim ore njeri sepse jam shqiptar e nuk jam grek apo sllav.

  Per ne Evrop sme duhet se mund te shkoj lirshem atje ku dua sepse vizat ketu jan hekur,dhe nuk eshte problemi im ky,po as pension nuk me duhet prej askujt ne keto vite por e dua pasaporten thjesht se me duket gjeja me e mire qe mund tme kishe ndodhur ne kete bote dmth te kem pasaport qe shkruan shqip dhe me quan paster shqiptar.Se kupton ti kete jo jo se kupton se nuk je nen shtet te huaj.


  Se sa i mjere jam e di une.Nuk e kuptoje pse arbereshet ktu e 500-vjet e quajne veten Shqipetar .E kuotoje qe nuk e doni per perfitime ekonomike apo viza por qendron problemi qe .Nese jepen kto pashaporta 1/3 e maqedonise nuk ekzistojne me por behen te huaj ne vend te vet.Nuk ka me bashkime trojesh dhe ide te tjera si kto pra e vetja menyre eshte bashkjetesa midis komunitetesh te shumta ne nje vend.P.S Nuk te bene pashaporta Shqipetare por dicka tieter.Sa per Salen mos e vrit mendjen se ai nga fryn era flet

 17. #17
  Ju i doni pashaportat shqiptare ngaqe Shqiprise do ti hiqen vizat, apo???
  Jo per gje , po pse nuk u kujtuat me pare per tu bere me pashaport ALBANIAN
  Revolution 1848

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e cubel
  Antarsuar
  30-05-2005
  Postime
  34
  Uroj t bhet realitet sa m par.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e agas
  Antarsuar
  22-05-2009
  Postime
  258
  Marrja e neshtetesise para se gjithash nenkupton detyrime ndaj atij shteti qe ti aplikon per marrje nenshtetesie,pastaj perfitimin e te drejtave qe rrjedhin si qytetar i atij vendi.Shumica e shteteve kane rregulla dhe ligje qe nuk mund te perfitosh dy nenshtetesira njeheresh.Me marrjen e nje nenshtetesie te hiqet automatikisht nenshtetesia e pareshme.A jane te gatshem keta qytetare qe pelqejne te aplikojne per nenshtetesi shqiptare te pranojne detyrime te tilla si e gjithe bota?Shteti shqiptar duhet te tregohet i kujdesshem per aplikacione te tilla.Nuk i intereson shqiperise qe te amplifikohet artificialisht ne numur duke bere nenshtetas te saj qytetare qe kane edhe nje nenshtetesi te dyte.
  Jetoni pr Shqipri dhe vdisni pr t.

  N.Frashri

 20. #20
  te jepet shtetesia sipas kritereve, ku minimali te jete, te kesh jetuar ne shqiperi te pakten 10 vjet, te japesh provimin e gjuhes shqipe etj etj. dmth kritere te ngjashme me ato qe kane shtetet e tjera europiane.
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •