Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774

  Muzika a sht harram ( e ndaluar ) n Islam?

  Qndrimi i katr Imamve ndaj muziks

  N emr t All-llahut t Gjithmshirshmit Mshirbrsit.

  Pasi e pash t arsyeshme pr pruarjen e argumenteve pr ndalimin e muziks dhe pas mungonte edhe si tem kjo n kt klomunitet musliman dhe vendosa me pru argumente pr ndalimin e muziks.


  Vrtet vetm All-llahut i prket hamdi. At e falnderojm dhe vetm prej Tij falje dhe ndihm krkojm. Krkojm mbrojtje nga All-llahu prej t kqijave t vetvets son dhe veprave tona. Knd e udhzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe knd e largon nga rruga e vrtet, s'ka kush e udhzon. Dshmoj se s'ka hyjni tjetr prve All-llahut, i Cili sht Nj dhe dshmoj se Muhammedi sht rob dhe i drguar i Tij.

  "O ju q keni besuar, keni frik All-llahun me nj frik t denj dhe mos vdisni, pos duke qen musliman!"

  O ju njerz! Keni frik Zotin tuaj q ju ka krijuar prej nj vetje dhe nga ajo krijoi paln e saj, e prej atyre dyve u shtuan shum burra e gra. Dhe keni frik All-llahun q me emrin e Tij prbetoheni, ruajeni farefisin, se All-llahu sht Mbikqyrs mbi ju."

  "O ju besimtar, keni frik All-llahun dhe thuani fjal t drejta. Ai (All-llahu) ju mundson t bni vepra t mira, jua shlyen mkatt e juaja,e kush respekton All-llahun dhe t Drguarin e Tij, ka shptuar me nj shptim t madh."

  Thnia m e vrtet sht thnia e All-llahut, kurse udhzimi m i mir - udhzimi i Muhammedit sal-lall-llahu 'alejhi ve sel-lem. Veprat m t kqia jan ato t shpikurat, do shpikje sht bid'at dhe do bid'at sht lajthitje, e do lajthitje on n zjarr...


  Duke vazhduar:

  Dije se prej gjrave q pa tjetr duhet ti njohsh sht njohja dhe shpjegimi i qndrimit t Islamit ndaj shjtes s instrumenteve muzikore, muziks dhe vallzimit, vetm se na ka qartsuar Sheriati ndalimin e saj sht e ditur (e njohur) sipas sheriatit tek pasuesit e dituris siq jan:

  (katr imamt-Ebi Hanifete, Maliku, Shafiu, Ahmedi -All-llahu i mshiroft), sht vrtetuar tek ta ndalimi i muziks me argumente t qarta nga Kurani dhe Sunneti se muzika sht e ndaluar-haram.

  Kta jan pasuesit e udhzimit dhe fes s vrtet, t dalluar me dituri t dobishme dhe pun te mira, dritat e tyre t shklqyera me rrespekt t prgjithshm dhe argumentet e tyre t qarta, medh-hebi i tyre sht i qart, argumentet e tyre jan ngadhnjimtare.

  Mjet pr ta sht Libri, kurse argument sht Sunneti, nuk ndjekin epshet e tyre dhe nuk anojn kah mendimet (personale), pranohet prej tyre ajo q sht transmetuar nga i Drguari i All-llahut, ata jan imamt tan t drejt, mbrojts t fes, barts dhe enbarts t diturist, nse jan kundrshtuar n ndonj hadith prsri jan kthyer n t (hadith-sunnet), dhe kado q kan gjykuar me t ai sht i pranuar dhe i mirpritur.

  Ata jan t drejt dhe rruga e tyre poashtu sht e drejt, do bidadgji, krkues i dituris dhe pasues (mukalid) do t njihet me medhhebin e tyre All-llahu sht mbrojts .T cilt ishin t sinqert me All-llahun, Librin e Tij, me t Drguarin e Tij subhanehu ve teala dhe me Sunnetin e t Drguarit t All-llahut, nuk i kan kundrshtuar ato (Kuranin dhe Sunnetin) me dyshime dhe jan nnshtruar n at q jan urdhruar.

  Ibn Kasim All-llahu e mshiroft, i ka sqaruar mirsit e katr Imamve ku edhe thot:

  Obligohemi ti urrejm dhe ti ndalojm ata q flasin kundr Mirsive t katr Imamve dhe gjithashtu t Imamve tjer t fes pr shkak t urrejtjes ndaj tyre, ata jan fitimtar n ajetet dhe lajmet e vrteta, n gjurm dhe argumente t shumta t logjikshme (Kuran dhe Sunnet), pasuesit e mirsis jan t bashkuar tek ne, ata na kan prcjellur neve fen, i kan kthyer nj numr t madh t muslimanve q t ju punojn n medh-hebin e tyre prej lindjes s Islamit deri n ditt e sotme, por nuk dihet dituria e tyre vetm se nga librat e tyre dhe nuk ruhet feja vetm se nga rruga e tyre, dhe obligohemi q ti nderojm ata dhe t kemi respekt ndaj tyre, sipas puns s tyre, dhe mendimeve t mira pr ta, sepse ata jan t zgjethurit e Ummetit, dhe zvendsuesit e t Drguarit t All-llahut, dhe njohja e fjalve t tyre sht shkak pr t qlluar njohjen e t vrtets. [1]

  Kjo broshur na qartson mendimet e vrteta t katr Imamve n vendimin e Islamit ndaj instrumenteve muzikore dhe kndimit (vallzimit), sikur q shron nj problem t madh q i nevoitet muslimanit n kt koh, ai problem sht problemi i injorancs n vendimin e muziks n kt bot t tronditur dhe t ndryshuar.

  E lusim All-llahun q t na sjell dobi pr at q e dim, t na msoj me at q kemi dobi, t na bj diturin argument pr neve n kt bot dhe n botn tjetr, dhe t mos na bj argument kundr neve.

  Lutjet tona m t mira qofshin pr t Drguarin e All-llahut Muhamedin alejhi selam, familjen,shokt dhe pasuesit e tij n prgjithsi.

  N emr t All-llahut t Gjithmshirshmit Mshirbrsit

  Prmendja e argumenteve dhe gjurmve tek katr Imamt pr ndalimin e ndgjimit t .

  instrumenteve muzikore dhe te kenduarit.

  1-Medh-hebi i Imam Ebu Hanifes, All-llahu e mshiroft:

  Nga Ebi Tajjib et-Taberi thuhet se:

  Ebu Hanifeja e ka urrejtur muzikn dhe e ka br ndgjimin e muziks prej mkateve.[2]

  Dhe ka thn : dhe kshtu sht medhhebi i gjith Kuffes.[3]


  Transmetohet nga Ebu Hanifeja All-llahu e mshiroft i cili thot :

  T knduarit (muzika) sht e ndaluar-haram- n t gjitha fet .[4]

  Thot Ibn Kajjimi n librin e tij Igathet el-Lehfani (fq-348) :

  Medhhebi i Ebu Hanifes n kt (muzikn) sht medhhebi m i rrept prej medhhebeve, dhe fjala e tij n kt shtje prej fjalve m t ashpra, dhe i ka qortuar shokt e tij pr ndalimin e t ndgjuarit t t gjitha instrumenteve si fyellin, defin, bile edhe t rrahurit t tupanit dhe ka thn se t gjitha kto jan prej mkateve, sht rrug q t shpie n mkat, dhe nuk i pranohet dshmia (i refuzohet), dhe m rigoroze se kjo kan thn :

  Me t vrtet ndgjimi sht mekat, dhe t shijuarit e saj sht kufr (mohim), kjo sht shprehja e tyre.

  2-Medh-hebi i Imam Malikut, All-llahu e mshiroft:

  Nga Ishak bin Isa et-Tiba i cili thot:

  E kam pyetur Malik bin Enesin pr lehtsimin e banorve t medins pr kndim(muzike) ? dhe Ai tha :tek ne nj gj t till e veprojn vetm hipokritt (fasikt) !!!. [5]

  Transmetimi sht i vrtet e ka nxjerrur Hal-lali n librin e tij El Emru bil Maruf ve nehju anil Munker, (fq-142), poashtu edhe Ibn Xhevziu n librin e tij Telbis Iblis (fq-282) nga Abdullah bin Ahmed nga baba i tij e ky nga Ishaku.

  Thash (Autori) : ky sened sht i vrtet, sikur q e ka vrtetuar Shejh Albani n librin e tij Ndalimi i instrumenteve muzikore (fq-98).

  Thot Ebu Tajjib et-Taberi :

  Sa i prket Malik bin Enesit, ai e ka ndaluar kndimin,(muziken) dhe t ndgjuarit e saj , dhe ky ishte medhhebi i gjith medins.[6]

  Thot Ibn Kasim :

  E kam pyetur Malikun pr kndimin(muziken), e ai me tha:ka thn All-llahu subhanehu ve teala :dhe ka pas t vrtets ! vetm s humbje, e far e vrtet sht kjo?[7]

  Nga Ibrahim bin Mundhir el-Medeni i cili sht pyetur dhe i sht thn :

  Ju po e lehtsoni kndimin? tha: All-llahu na ruajt kt! nj gj t till tek ne nuk e bn askush prve se hipokritt (fasikt).

  Transmetimi sht i vrtet, e ka nxjerrur Hal-lali n librin e tij El Emru bil Maruf ve nehju anil Munker, (fq-142), nga transmetimet e Abbas bin Muhamed ed-Duri ku thot e kam ndgjuar Ibrahimin me t . Thash (Autori):senedi sht i vrtet.

  Thot Ebu Tajjib el-Taberi:

  Ky sht medh-hebi i gjith Medins.

  3- Medh-hebi i Imam Shafiut, All-llahu e mshiroft:

  Nga Shafiu All-llahu e mshiroft i cili thot:

  Kam ln n Irak nj gj q i thuhej poezi,[8]e kan shpifur zindikt[9] pr ti larguar njerzit nga Kurani .

  Transmetimi sht i vrtet e ka nxjerur ebu Nuajm n librin El-hiljetu, (vll. 9, fq-146), poashtu edhe Hal-lali n El Emru bil Maruf ve nehju anil Munker (fq-151), dhe Ibn Xhevziu n Telbis Iblis (fq-283), t dy rrugt e transmetimit jan nga Hasen bin Abdulaziz el-Xhervij ku thot: E kam ndgjuar Shafiun me t. Thash senedi sht i vrtet .

  Thot Ibn Tejmijje n Fetava (vll.11, f.507) At q e ka prmendur Shafiu sht se ajo (muzika) sht prej shpifjeve t zindikve, kjo sht fjala e Imamit me prvoj n rregullat e Islamit, me t vrtet ky ndgjim nuk ka qen vullnet i njerzve q t thirin n t, prve ai i cili sht quajtur (akuzuar) si zindik..etj.

  Thot Ibn Xhevziu:

  Shokt m t mdhenj t Shafiut e kan kundrshtuar (urrejtur) t ndgjuarit e muziks .[10]

  Thot Ebu Tajjib et-Taberi All-llahu e mshiroft:

  Nuk lejohet t knduarit, t ndgjuarit dhe as t rrahurit e tupanit, dhe thot kush ia mvesh kt Shafiut vetm se ka gnjyer ndaj tij.[11]

  Thot Ibn Xhevziu:

  Kto jan fjalt e dijetarve Shafi-it dhe pasuesve t tyre, ndrsa e kan lehtsuar at (muzikn) t mvonshmit nga mangsia e dituris s tyre dhe mundja e injorancs (epsheve).[12]

  Thot Imam Shafiu n librin e tij el-Umm (vll. 6, fq-209):

  T knduarit sht mekruh[13], i prgjason t kots, kush vazhdon me at sht (ipa mend)I mangt dhe i refuzohet dshmia.

  Thot Ebu Tajjib et-Taberi:

  E ka br pronarin e saj t mangt sepse ai i ka thirrur njerzit n t kot, dhe kush i thrret njerzit n t kot ai sht i mangt, hipokrit (fasik).[14]

  Thot Ibn Kajjimi n Igathetu el-Lehfani (fq350):

  Shafiu dhe shokt e tij t vjetr dhe poashtu t diturit n kt medh-heb kan qen m rigorozt n t shprehurit e tyre pr kt d.m.th-muzikn.

  4-Medh-hebi i Imam Ahmedit, All-llahu e mshiroft.

  Nga Abdullah bin Ahmed ibn Hanbeli i cili thot:

  E kam pyetur Babain pr kndim(muzikn), m tha:t knduarit e fut nifakun n zemr, nuk m qudit mua kjo gj.

  Transmetimi sht i vrtet, e ka nxjerrur Hal-lali n librin e tij El Emru bil Maruf ve nehju anil Munker (fq-142), Thash (Autori): senedi sht i vrtet.

  E ka prmendur ibn Xhevziu n Telbis Iblis -(fq280):nga ebi Harithi ku thot:

  E kam pyetur Ebu Abdullahun se si e sheh poezin[15],?

  Tha:e dobson zemrn dhe tha :sht bidat -risi .
  Transmetimi sht i vrtet dhe ka nxjerur Hal-lali n librin e tij El Emru bil Maruf ve nehju anil Munker, (fq-151), nga rrugt e Muhammed bin ebi Harun dhe Muhamed bin Xhafer e kta nga ebu Harithi i cili u ka folur pr kt, Thash: dhe ky sened sht i vrtet.

  Thot Ibn Xhevziu:

  T knduarit q njihet sot, sht e ndaluar tek Imam Ahmedi e si sikur ta dinte ai se ka kan shpifur njerzit n t!!![16].

  Thash: All-llahu e mshiroft Ibn Xhevziun, sepse sikur ta kishte ditur se ka kan shpifur njerzit prej t knduarit dhe t shtuarit n kt koh prezente !!!.

  Thot Ibn Xhevziu:

  Kan thn fukahat (Juristt) nga shokt tan d.m.th. Hanbelit, nuk i pranohet dshmia atij i cili kndon dhe valzon, All-llahu na ndihmoft [17].

  Thot Ibn Tejmijje n Fetava ( vll.11, fq-576):Medh-hebi i katr Imamve pr instrumentet muzikore sht se te t gjith sht e ndaluar-haram-.

  Thot Ibn Kajjimi n Igathetu el-Lehfani (vll 1, fq-350):

  Le ta din se defi t rinjt dhe kndimi nse bashkohen, ather ndgjimi i tyre sht i ndaluar tek Imamt e medh-hebeve dhe tek dijetart tjer musliman.

  Thot Ibn Tejmijje n Menhaxh el-Sunneh (vll 3, fq-439):jan bashkuar katr imamt n mendimin se instrumentet muzikore jan t ndaluara -haram- gjithashtu edhe ato q t shpiejn drejt epshit- sikur iftelia-kitara etj etj.

  Thot shejh Muhamed Nasirudin el-Albani n librin e tij :

  Tahrim Alatu et-Tarb(fq-105):Dijetart, Fukahat dhe katr imamt - jan t nj mendimi se ndalohen-haram-instrumentet muzikore, duke pasur pr baz hadithet e Pejgamberit alejhi selam dhe gjurmt e Selefit.

  Kta katr prej m t dalluarit (dijetar) tek muslimant kan folur pr ndalimin -haram-e t ndgjuarit t muziks, kndimin dhe vallzimin, e kush vjen pas tyre m i ditur se kta n pranim dhe kundrshtim?, e ka pas t vrtets, vetm se humbje.

  Dhe thirja e jon e fundit sht se Lavderimi i takon vetm All-llahut Zotit t botve, prshndetjet tona m t mira qofshin pr t Drguarin e All-llahut, Muhamedin alejhi selam, familjen e tij dhe shokt e tij n prgjithsi.

  Autor: Ebu Abdurrahman Fevzi bin Abdullah El etheri

  [1] Shiko er-Ruud el-Mureba 1/19-20
  [2] Shiko "Telbis Iblis t Ibn Xhevziut, fq-282 dhe Igathetu el-Lehfani poashtu t Ibn Kajimit 347.

  [3] Shiko Telbis Iblis t Ibn Xhevziut, fq-282.

  [4]Shiko Rruh el-Meani t Elusit, 21/68.

  [5] Thash (Autori): Na qartsohet se t lehtsuarit e Muziks nuk sht nga medhhebi i Imam Malikut, e prforcojn nj gj t till edhe dijetart e Medins.

  [6] Telbis Iblis t Ibn Xhevziut fq-282.

  [7] Shiko n Xhamiu Ahkam el-Kuran t Kurtubiut, 14/52.

  [8] Et-Tagbir: Poezi t bn modest n dunja, e q tek seleft ka kuptimin e Muziks.

  [9] T dalurit nga Feja.

  [10] Telbis Iblis t Ibn Xhevziut, fq-283.

  [11] Ibid.

  [12] Ibid.

  [13] Gj e urrejtur tek t part e Ummetit.

  [14] Shiko shtjet e ndgjimit t Ibn Kajjimit 119.

  [15] Tagbir: nj prej llojeve t muziks.

  [16] Shiko Telbis Iblis, f. 284.

  [17] Ibid.

  Selam alejkum.

 2. #2
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Vendimi mbi muzikn dhe kndimin


  Prmbledhje e punimit t titulluar el-Derb bil-Neue li men abahe el-Me'azif lil-Haua
  nga Shejh Sa'd el-Din ibn Muhamed el-Kibbi

  Falnderim i qoft Allahut.

  Me'azif sht shumsi i mi'zefeh, dhe i referohet instrumenteve muzikore [Fet'h el-Bari, 10/55], instrumentet n t cilat luhet [Mexhmu', 11/557]. El-Kurtubi [Allahu e mshiroft] transmetoi nga el-Xheuheri se me'azif do t thot kndim. N Sihah-n e tij thuhet se kjo do t thot instrument muzikor. Po ashtu sht thn se kjo i referohet tingullit t instrumenteve. N el-Heuashi t el-Dimjetit [Allahu e mshiroft] thuhet: me'azif do t thot daulle [dufuf, njjs: def] dhe instrumente tjera q goditen [Fet'h el-Bari, 10/55].

  - Dshmi e ndaless n Kur'an dhe Sunet

  Allahu thot n Kaptinn Llukman:

  "Prej njerzve ka t atill q blejn tregime boshe [dmth muzik, kndim] pr t larguar [njerzit] nga rruga e Allahut…" [Llukman 6]

  Dijetari i umetit, Ibn Abas [Allahu e mshiroft] ka thn: kjo do t thot kndim. Muxhahid [Allahu e mshiroft] ka thn: kjo do t thot goditja e daulleve. [Tefsir el-Teberi, 21/40].

  El-Hasan el-Basri [Allahu e mshiroft] ka thn: ky ajet sht shpallur n lidhje m kndimin dhe instrumentet muzikore [saktsisht: instrumentet muzikore me frym]. [Tefsir Ibn Kethir, 3/451].

  El-Se'di [Allahu e mshiroft] ka thn: kjo prfshin t gjitha mnyrat e t folurit t kot, t gjitha bisedat boshe dhe pavrtetsit, dhe t gjitha gjepurat q inkurajojn n mosbesim dhe mosbindje; fjalt e atyre q thon gjra pr t hedhur posht t vrtetn dhe t argumentojn n mbshtetje t pavrtetsis pr t mposhtur t vrtetn; dhe prgojimi, ofendimi, gnjeshtrat dhe mallkimet; kndimi dhe instrumentet muzikore t shejtanit; dhe instrumentet muzikore q nuk kan ndonj dobi shpirtrore apo materiale. [Tefsir el-Se'di, 6/150].

  Ibn el-Kajjim [Allahu e mshiroft] ka thn:

  Interpretimi i Sahabve dhe Tabi'inve, se 'bisedat boshe' i referohet kndimit, sht i mjaftueshm. Kjo sht transmetuar me isnad sahi nga Ibn Abas dhe Ibn Mes'ud. Ebul-Sehba ka thn:

  E pyeta Ibn Mes'udin lidhur me ajetin, "Prej njerzve ka t atill q blejn tregime boshe" [Llukman 6] Ai tha:

  Pasha Allahun, krahas t cilit s'ka zot tjetr, kjo do t thot kndim – dhe e prsriti kt tre her. Po ashtu sht transmetuar me isnad sahi nga Ibn Umer [Allahu e mshiroft] se kjo do t thot kndim. Nuk ka kontradikt mes interpretimit t 'biseds boshe' t ket domethnien e kndimit dhe interpretimit t ksaj me domethnien e rrfenjave t Persianve dhe mbretrve t tyre, mbretrve Romak, e kshtu me radh, si el-Nedr ibn el-Harith i cili iu rrfente njerzve t Mekes pr t'ua heq mendjen nga Kur'ani. T dyja kto jan biseda boshe. Q ktej, Ibn Abas tha:

  'biseda boshe' sht pavrtetsia dhe kndimi. Disa nga Sahabt than njra kurse disa than tjetra, dhe disa than t dyja. Kndimi sht m i keq dhe m i dmshm se rrfenjat e mbretrve, ngase kjo on n brjen e zinas dhe bn q t rritet hipokrizia [n zemr]; kjo sht kurth e shejtanit, dhe kjo e mjegullon mendjen. Mnyra sesi i pengon njerzit nga Kur'ani sht m e keqe se mnyra n t ciln llojet tjera t biseds boshe i pengojn ata, sepse njerzit kan prirje natyrore ndaj saj dhe priren kah dshira pr ta dgjuar at. Ajeti e dnon zvendsimin e Kur'anit me biseda boshe me qllim q t largohen njerzit nga rruga e Allahut pa dije dhe duke e marrur at si tallje, ngase kur nj ajet i Kur'anit i recitohet personit t till, ai e kthen shpinn sikurse t mos e ket dgjuar fare, sikurse t ket ndonj shurdhim n veshin e tij. Nse ai dgjon dika, ai tallet me t. E gjith kjo ndodh vetm n rastin e njerzve q jan pabesimtart m kokfort dhe nse dika nga kjo i ndodh kngtarve dhe atyre q i dgjojn ata, ata t dy kan pjes n kt faj. [Ighathet el-Lahfan, 1/258-259].

  Allahu thot:

  "[Allahu i tha Iblisit:] Dhe me zrin tnd mashtroji gradualisht ata q mundesh [dmth kngt, muzikn, dhe fardo thirrje tjetr pr mosdgjueshmri ndaj Allahut]…" [el-Isra 64].

  sht transmetuar se Muxhahid [Allahu e mshiroft] ka thn:

  "Dhe me zrin tnd, mashtroji gradualisht ata q mundesh" – zri i tij [zri i Iblisit/shejtanit] sht kndimi dhe pavrtetsia. Ibn el-Kajim [Allahu e mshiroft] ka thn:

  Kjo idafe' [konstrukt pronore apo gjinore, dmth zri yt] shrben pr t specifikuar domethnien, sikur me frazn "kalorsin tnde" dhe "kmbsorin tnde" [m von n t njjtin ajet]. Gjithkush q flet n fardo mnyr q s'sht bindje ndaj Allahut, gjithkush q fryen n flaut apo instrumente tjera me frym, apo q luan n ndonj lloj daulleje q sht haram, ky sht zri i shejtanit. Gjithkush q ec pr t br ndonj akt mosbindjeje ndaj Allahut sht pjes e kmbsoris s tij [shejtanit], dhe gjithkush q kalron pr t br mkat sht pjes e kalorsis s tij. Ky sht opinioni i Selefit, si ka transmetuar Ibn Ebi Hatim nga Ibn Abas:

  kmbsoria e tij sht gjithkush q ec pr t br mkat. [Igathet el-Lehfan].

  Allahu thot:

  "A prej ktij ligjrimi [Kur'anit] po uditeni? Dhe ju qesheni me t e nuk qani, duke e humbur kohn [e mueshme] n argtim [kndim]" [en-Nexhm 61].

  Ikrime [Allahu e mshiroft] ka thn: sht transmetuar nga Ibn Abas se el-sumud [emri foljor nga samidun, e prkthyer ktu si "duke e humbur kohn [e mueshme] n argtim [kndim]" do t thot "kndim" n dialektin e Himjerit; mund t thuhet "Ismidi lena" ['na kndo' – nga rrnja e njjt sikur samidun/sumud] q do t thot "ghanij" [kndo]. Dhe ai tha:
  Kur ata [kufart] e dgjonin Kur'anin, ata kndonin, pastaj zbriti ky ajet.

  Ibn Kethir ka thn:

  Allahu thot "duke e humbur kohn [e mueshme] n argtim [kndim]" – Sufjan el-Theuri ka thn, duke transmetuar nga babai i tij nga Ibn Abas: [kjo do t thot] kndim. Ky sht dialekt Jemenit: Ismed lene ghen lene [na kndo]. Ky po ashtu ishte opinioni i Ikrimes. [Tefsir Ibn Kethir].

  sht transmetuar nga Ebu Umame [Allahu qoft i knaqur me t] se i Drguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] ka thn:

  "Mos e shitni robin-femr q sht kngtare, mos i bleni e as mos i msoni ato. Nuk ka kurrfar t mire n kt tregti, dhe mimi i tyre sht haram." N lidhje me gjrat e ktilla qe shpallur ajeti:

  "Prej njerzve ka t atill q blejn tregime boshe [dmth muzik, kndim] pr t larguar [njerzit] nga rruga e Allahut…" [Llukman, 6] [Hasen hadith].

  I Drguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] ka thn:

  "Nga mesi i umetit tim me siguri do t ket njerz q e lejojn zinan [kurvrin], mndafshin dhe instrumentet muzikore…" [Transmetuar nga el-Buhari, nr.5590; i transmetuar si meusul [i lidhur] nga el-Teberani dhe el-Bejheki. Shiko el-Silsile el-Sahiheh t el-Albanit, 91].

  Ibn el-Kajjim ka thn: Ky sht hadith sahi i transmetuar nga el-Buhari n Sahi-n e tij, ku ai e citon at si dshmi dhe deklaron se ai sht m'uellek [i ndrprer] dhe mexhzum. Ai tha:

  Kaptina mbi at q sht transmetuar lidhur me ata q e lejojn alkoolin dhe e thrrasin at me emr tjetr.

  Ky hadith tregon n dy mnyra se instrumentet muzikore dhe knaqsia n t dgjuarit muzik jan haram. E para sht fakti se Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] ka thn:

  "[ata] lejojn" gj q qartazi tregon se gjrat q prmenden, prfshir ktu instrumentet muzikore, jan haram sipas sheriatit, por kta njerz do t'i lejojn ato. E dyta sht fakti se instrumentet muzikore prmenden krahas gjrave t cilat definitivisht dihet se jan haram, dmth, zinaja dhe alkooli: sikur ato [instrumentet muzikore] mos t kishin qen haram, prse do t prmendeshin s bashku me kto gjra? [prshtatur nga el-Silsileh el-Sahihe nga el-Albani, 1/140-141]

  Shejh el-Islam [Ibn Tejmije] ka thn:

  Ky hadith tregon se me'azif jan haram, dhe me'azif do t thot instrumentet muzikore sipas dijetarve t gjuhs Arabe. Kjo fjal prfshin t gjitha instrumentet e tilla. [el-Mexhmu', 11/535].

  Ibn El-Kajjim ka thn: N lidhje me temn e njjt jan transmetuar komente t ngjashme nga Sehl ibn Sa'd el-Sa'idij, Imran ibn Husejn, Abd-Allah ibn Abas, Ebu Hurejre, Ebu Umameh el-Bahilij, A'isha Umm el-Mu'minin, Ali ibn Ebi Talib, Enes Ibn Malik, Abd el-Rahman ibn Sabit dhe el-Ghazi ibn Rebi'eh. Pastaj ai e prmendi kt n 'Ighathet el-Lehfan', dhe kjo tregon se ato [instrumentet muzikore] jan haram.

  sht transmetuar se Nafi' [Allahu e mshiroft] ka thn: Ibn Umer dgjoi nj instrument me frym, dhe i vendosi gishtrinjt n vesht e tij dhe u shmang nga ajo rrug. Ai m tha mua, O Nafi', a po dgjon ndonj gj? Un i thash, jo. Kshtu q ai i largoi gishtrinjt nga vesht dhe tha:

  Un isha me Pejgamberin [salallahu alejhi ue selam] dhe dgjova dika t ktill, e ai veproi ksisoji. [Sahi Ebi Daud].

  Disa persona t parndsishm thon se ky hadith nuk dshmon se instrumentet muzikore jan haram, sepse po t ishte kshtu, i Drguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] do ta kishte udhzuar Ibn Umerin q t'i vendos edhe ai gishtrinjt n vesht e tij gjithashtu, dhe Ibn umer do ta kishte udhzuar Nafin' q t veproj kshtu! Prgjigja n kt sht:

  Ai nuk ia vinte veshin, por mund ta dgjonte at. Ka dallim mes t vnit veshin dhe dgjimit. Shejh el-Islam [Ibn Tejmije] ka thn:

  N lidhje me muzikn t ciln personi nuk ka pr qllim q ta dgjoj, nuk ka ndales apo faj, sipas koncenzusit t dijetarve. Prandaj, faji apo lavdrimi sht i lidhur me t vnit veshin, e jo me dgjimin. Ai q ia v vshin Kur'anit do t shprblehet pr kt, ndrsa ai q e dgjon at pa e pasur pr qllim kt apo pa e dashur kt s'do t shprblehet pr kt, ngase veprat gjykohen sipas qllimeve. E njjta gj sht e aplikueshme ndaj instrumenteve muzikore q jan t ndaluara: nse personi i dgjon ato pa e pasur pr qllim kt, ather s'ka gajle. [el-Mexhmu', 10/78].

  Ibn Kudame el-Makdisi [Allahu e mshiroft] ka thn: dgjues sht ai i cili ka pr qllim q ta dgjoj at, gj q s'ishte rasti me Ibn Umerin; ajo q ndodhi n kt rast sht vetm dgjimi [pa e pasur at pr qllim]. Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] kishte nevoj t dinte kur u ndal tingllima ngase ai ishte shmangur nga rruga dhe kishte mbyllur vesht. Kshtu q ai s'kishte dshir t kthehej n at rrug apo t'i hap vesht gjersa t ndalej tingllima e muziks, e kur ai lejoi Ibn Umerin q t vazhdoj ta dgjoj at, kjo ishte pr shkak t pashmangshmris. [el-Mugni, 10/173].

  Ndonse dgjimi t cilit i referohet n komentin e dy Imamve sht mekruh [e paplqyeshme], kjo sht e lejuar pr shkak t pashmangshmris, si do t shohim m posht n komentet e Imam Malik [Allahu e mshiroft]. Dhe Allahu e di m s miri.

  Vazhdon inshAll-llah...

 3. #3
  Robi i All-llahut
  Antarsuar
  09-01-2008
  Vendndodhja
  N Itali
  Postime
  1,774
  Opinionet e dijetarve [Imamve] t Islamit

  El-Kasim [Allahu e mshiroft] ka thn: Kndimi sht pjes e pavrtetsis. El-Hasan ka thn: nse n ftesn e gostis [uelimeh] sht e prfshir muzika, mos e prano ftesn [el-Xhami t el-Kejreuanit, f.262-263].

  Shejh el-Islam ibn Tejmije ka thn: Opinioni i katr Imamve sht se t gjitha llojet e instrumenteve muzikore jan haram. sht transmetuar n Sahi el-Buhari dhe burime tjera se Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] ka treguar se n mesin e umetit t tij do t ket t till q do ta lejojn zinan, mndafshin, alkoolin dhe instrumentet muzikore, dhe ka thn se ata do t transformohen n majmuna dhe derra…Asnj nga pasuesit e Imamve nuk prmendi ndonj mospajtim n lidhje me shtjen e muziks. [el-Mexhmu', 11/576].

  El-Albani ka thn: T katr medhhebet jan pajtuar se instrumentet muzikore jan haram. [el-Sahihe, 1/145].

  Ibn el-Kajjim ka thn: Medhhebi i Ebu Hanifes sht m i ashpri n kt shtje, dhe komentet e tija jan ndr m t rreptat. Shoqruesit e tij qartazi kan deklaruar se sht haram t dgjohen t gjitha instrumentet muzikore si flauta dhe daullet, madje edhe goditja [ritmike] me shkop. Ata deklaruan se kjo sht mkat q nnkupton se personi sht fasik [keqbrs i pabindur] dshmia e t cilit duhet t refuzohet. Ata shkuan m tej dhe than se dgjimi i muziks sht fisk [keqbrje, mosbindje] kurse knaqsia n t sht kufr [mosbesim]. Kto jan fjalt e tyre. Ata transmetuan n mbshtetje t ktij hadithi at q s'mund t'i atribuohet Pejgamberit [salallahu alejhi ue selam]. Ata than: ai duhet t prpiqet q t mos e dgjoj nse kalon pran saj apo sht n afrsi t saj. Ebu Jusuf ka thn, n lidhje me shtpin nga e cila mund t dgjohet tingllima e instrumenteve muzikore: Hyni brenda pa lejen e tyre, ngase ndalimi i nj vepre t keqe sht obligim, e nse nuk do t ishit lejuar t hynit pa leje, njerzit s'do t mund t prmbushnin obligimin e tyre [e urdhrimit n t mir dhe ndalimit prej t keqes]. [Ighathet el-Lehfen, 1/425].

  Imam Malik qe pyetur lidhur me goditjen e daulles apo flauten, nse ndodh q personi ta dgjoj tingullin dhe t ndiej knaqsi ndrsa sht duke ecur apo sht ulur. Ai tha: Ai duhet t ohet nse e sheh se po i plqen, prve nse sht ulur pr ndonj nevoj apo s'ka mundsi t ohet. Nse ai sht n rrug, ai ose duhet t kthehet, ose duhet t vazhdoj. [el-Xhami' t el-Kejreuanit, 262]. Ai [Allahu e mshiroft] tha: "Njerzit e vetm t cilt vprojn ksisoj, nga kndvshtrimi yn, jan fasikt." [Tefsir el-Kurtubi, 14/55].

  Ibn Abd el-Berr [Allahu e mshiroft] ka thn: N mesin e llojeve t prfitimeve q jan haram sipas koncenzusit t dijetarve sht riba [kamata], tarifa e prostituts, fardo q sht e ndaluar, mitoja, pagesa pr vajtimin mbi t vdekurin dhe kndimi, pagesat pr fatthnsit dhe ata q pohojn njohjen e t padukshms dhe astrologt, pagesat pr luajtjen n flaut, dhe t gjitha llojet e bixhozit. [ek-Kafi]

  Ibn el-Kajjim [Allahu e mshiroft] ka thn, duke e shpjeguar pikpamjen e el-Shafi'ut: Shoqruesit e tij q e njohin medhhebin [opinionin] e tij deklaruan se ajo [muzika] sht haram dhe i dnuan ata q than se ai e ka lejuar at. [Ighathet el-Lehfan, 1/425].

  Autori i Kifajet el-Ahbar, i cili ishte njri nga Shafi'itt, i konsideroi instrumentet muzikore si flautat dhe t tjerat t jen munker [t kqia], dhe ai q sht i pranishm [kur t luhet n to] duhet t'i dnoj ata. [Ai s'mund t arsyetohet me faktin se ka dijetar t kqinj, ngase ata jan duke e oroditur sheriatin, apo fakira djallzor – q do t thot Sufit, sepse ata e quajn veten fukara' apo fakir – ngase ata jan injorant dhe ndjekin kndo q bn zhurm; ata s'jan t udhzuar me dritn e dituris; m sakt, ata mbarten nga do er q fryen. [Kifajet el-Ahbar, 2/128].

  Ibn el-kajjim ka thn: N lidhje me opinionin e Imam Ahmedit, i biri i tij Abd-Allah ka thn: E pyeta babain tim n lidhje me kndimin. Ai tha: Kndimi bn q hipokrizia t shtohet n zemr; Un nuk e plqej at. Pastaj ai prmendi fjalt e Malikut: keqbrsit [fasikt] nga mesi yn e bjn kt. [Ighathet el-Lehfan].

  Ibn Kudame, hulumtues i medhhebit Hanbelij ka thn: Instrumentet muzikore t cilat jan haram jan tre llojesh. Kto jan telat dhe t gjitha llojet e flautave, lahuta, daulleja dhe rebab [instrument me tela] e kshtu me radh. Kushdo q ngulmon n dgjimin e tyre, dshmia e tij duhet t refuzohet. [el-Mugni, 11/173]. Dhe ai tha: nse personi ftohet n ndonj mbledhi n t ciln ka dika t pakndshme, si vera apo instrumentet muzikore, dhe ai ka mundsi q ta dnoj kt, ather ai duhet t jet i pranishm dhe t flas kundr saj, ngase n kt rast ai do t'i bashkoj dy detyra obligative. Nse s'sht n gjendje ta bj kt, ather ai s'duhet t merr pjes aty. [el-Kafi, 3/188].

  El-Teberi ka thn: dijetart e t gjitha feve jan pajtuar se kndimi sht mekruh dhe duhet t parandalohet. Ndonse Ibrahim ibn Sa'd dhe Ubejd-Allah el-Enberi dalluan nga maxhoranca, [duhet t bhet me dije se] i drguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] ka thn: "Mbahu me maxhorancn." Dhe kushdo q vdes duke dalluar nga maxhoranca, vdes si xhahil. [Tefsir el-Kurtubi], 14/118].

  N gjeneratat e mhershme, fjala 'mekruh' sht prdorur me domethnien e haramit, pastaj ajo mori kuptimin e 't paplqyers'. Mirpo, kjo duhet t kuptohet me domethnien se sht e ndaluar, ngase ai [el-Teberi] ka thn "ajo duhet t parandalohet", dhe asgj s'duhet t parandalohet pos asaj q sht haram; dhe pr shkak se n dy hadithet e cituara, muzika dnohet m shprehjet m t ashpra. El-Kurtubi sht ai q ka kumtuar kt transmetim, pastaj ai tha: Ebul-Ferexh dhe el-Kefal nga mesi i shoqruesve tan kan thn: dshmia e kngtarit dhe vallzuesit s'duhet t pranohet. Un them: nse dshmohet se kjo shtje s'sht e lejuar, ather pranimi i pagess pr t po ashtu s'sht e lejuar.

  Shejh el-Feuzan [Allahu e ruajt] ka thn: Ajo ka Ibrahim ibn Sa'd dhe Ubejd-Allah el-Enberi than lidhur me kndimin s'sht si kndimi q sht i njohur sot, ngase ata kurr s'do t kishin lejuar kt lloj kndimi i cili sht skajshmrisht i pamoralshm dhe i turpshm. [el-I'lam].

  Ibn Tejmije ka thn: S'sht e lejuar brja e instrumenteve muzikore. [el-Mexhmu', 22/140]. Dhe ai tha: Sipas shumics s fukahave [dijetarve t fikhut], sht e lejueshme t shkatrrohen instrumentet muzikore, si tenburi [instrument me tela i ngjashm me mandolinn]. Ky sht opinioni i Malikut dhe sht m i famshm nga dy transmetimet e kumtuara prej Ahmedit. [el-Mexhmu', 28/113]. Dhe ai tha:…Ibn el-Mundhir prmendi se dijetart qen pajtuar se s'sht e lejuar t paguhen njerzit pr kndim dhe vajtim… koncenzusi i t gjith dijetarve, pr opinionet e t cilve ne kemi msuar sht se vajtimi dhe kndimi s'jan t lejuara. El-Shu'bi, el-Nekhi dhe Malik e konsideruan kt si mekruh [dmth, haram]. Ebu Theur, el-Nu'man – Ebu Hanife [Allahu e mshiroft] – Ja'kub dhe Muhamed, dy nxnsit e Ebu Hanifes than: S'sht e lejuar q t paguhet ndonj gj pr kndim dhe vajtim. Ky sht opinioni yn. Dhe ai tha: instrumentet muzikore jan vera [alkooli] e shpirtit, dhe ajo ka kjo i bn shpirtit sht m e keqe se ajo ka i bjn pijet dehse. [Mexhmu el-Fetaua, 10/417].

  Ibn Ebi Shejbe [Allahu e mshiroft] transmetoi se nj njeri theu nj mandolin q i prkiste nj njeriu tjetr, dhe ky i fundit e paraqiti rastin tek Shurejh. Por, Shurejh nuk i dha ndonj kompenzim – dmth, ai nuk e bri njeriun e par q t paguaj mimin e mandolins, sepse ajo ishte haram dhe s'kishte kurrfar vlere. [el-Musenef, 5/395].

  El-Begaui [Allahu e mshiroft] deklaroi n nj fetua se sht haram shitja e t gjitha instrumenteve muzikore, si mandolinat, flautat, etj. Pastaj ai tha: Nse fotografit fshihen dhe instrumentet muzikore ndryshohen, ather sht e lejueshme t shiten pjest e tyre, qofshin ato argjend, hekur, dru apo fardoqoft. [Sherh el-Suneh, 8/28].

  Prjashtim me vend

  Prjashtim nga tr kjo q u prmend m lart sht defi – pa unaza [dmth, daulle e dors q sht n ngjasim me tamburinn, por pa ushtim] – e cila prdoret n Festa dhe n dasma. Kjo tregohet nga transmetimet e vrteta. Shejh el-Islam ka thn: Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] i lejoi llojet e caktuara t instrumenteve muzikore n dasma, dhe ai e lejoi pr grat q t luajn n def n dasma dhe raste gazmore. Por, burrat n kohn e tij nuk kan luajtur n def apo duartrokitur. sht transmetuar n el-Sahih nga ai t ket thn: "Duartrokitja sht pr grat dhe tesbihu [t thnit Subhane Allah] sht pr mashkuj." Dhe ai mallkoi femrn q e imiton mashkullin, dhe mashkullin q e imititon femrn. Ngase, kndimi dhe ekzekutimi n def jan gjra q i bjn femrat. Selefi e quanin do njeri q e bnte kt mukhenneth [njeri i femrzuar], dhe i quanin kngtart mashkuj t femrzuar – dhe sa shum t till ka sot! sht shum mir e njohur se Selefi e kan thn kt.

  N t njjtin dell sht hadithi i A'ishes [Allahu qoft i knaqur me t], kur babai i saj hyri teka ajo kur ishte Fest [Bajram], dhe aty gjindeshin dy vajza t reja q kndonin vargjet, t cilat Ensart i kan shqiptuar n ditn e Bu'athit – dhe do person i arsyeshm do ta di se far thon njerzit pr luftn. Ebu Bekr [Allahu qoft i knaqur me t] ka thn: "Instrumentet muzikore t shejtanit n shtpin e t Drguarit t Allahut [salallahu alejhi ue selam]!" I drguari i Allahut ishte qen kthyer prej tyre dhe ishte me fytyr kah muri – prej ktu, disa dijetar than se Ebu Bekr nuk do ta qortonte ask n prani t t Drguarit t Allahut [salallahu alejhi ue selam], por ai mendoi se i Drguari i Allahut nuk vrente se far ndodhte. Allahu e di m s miri. Ai [salallahu alejhi ue selam] tha: "Lri t qet, O Ebu Bekr, ngaq do popull i ka festat e veta, dhe kjo sht festa jon, e njerzve t Islamit." Ky hadith tregon se s'ishte zakon i t Drguarit [salallahu alejhi ue selam] dhe i shoqruesve t tij q t mblidheshin pr t dgjuar muzik, q ktej Ebu Bekr el-Sidik e quajti kt "instrumente muzikore t shejtanit." Dhe Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] e miratoi kt emr dhe nuk e mohoi at kur tha, "Lri t qet, O Ebu Bekr, ngaq do popull i ka festat e veta, dhe kjo sht festa jon." Kjo tregon n at se arsyeja pse kjo u lejua ishte pr shkak se ishte fest, dhe ndalesa mbeti n fuqi n koh tjera pos festave, veas nga prjashtimet e bra n martesa n hadithet tjera.

  Shejh Albani e shpjegoi kt n librin e tij t vlershm Tehrim Alat el-Tereb [Ndalesa e Instrumenteve Muzikore]. Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] miratoi q vajzat e reja t kndojn gjat festave, si qndron n hadith: "Q mushrikint [idhujtart] ta din se n fen ton ka vend pr relaksim." Nuk ka ndonj shenj treguese n hadith lidhur me dy vajzat e reja se Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] ishte duke i dgjuar ato. Urdhrat dhe ndalesat kan t bjn me t vnit veshin, e jo thjesht vetm me dgjim, mu ashtu si n rastin e shikimit, rregullat kan t bjn me shikimin e qllimt, e jo me at q ndodh rastsisht. Pra, sht e qart se kjo sht vetm pr femrat. Imam Ebu Ubejd [Allahu e mshiroft] e definoi defin si "ajo n t ciln luan femra." [Gharib el-Hadith, 3/64].

  Prjashtim pa vend

  Disa prej tyre bejne prjashtim pr tambur n koh lufte, dhe si pasoj disa dijetar modern kan thn se muzika ushtarake sht e lejuar. Por, pr kt nuk ka kurrfar baze, pr nj numr arsyesh, e para nga t cilat sht brja e prjashtimit pa ndonj dshmi t qart, veas nga opinoni i thjesht dhe mendimi se ajo sht mir, e kjo sht gabim. Arsyeja e dyt sht se ajo ka muslimant duhet br n kohrat e lufts sht q t'i kthejn zemrat kah Zoti i tyre. Allahu thot:

  "T pyesin ty, O Muhamed n lidhje me palkn e lufts. Thuaj: 'Plaka sht pr Allahun dhe t Drguarin.' Pra kini frik Allahun dhe rregulloni shtjet n t cilat s'pajtoheni…" [el-Enfal 1].

  Prdorimi i muziks sht n kundrshtim me kt ide t takuas dhe kjo do t'ua heqte mendjen nga prkujtimi i Zotit t tyre. S treti, prdorimi i muziks sht nj prej zakoneve t kufarve, dhe s'sht e lejuar q t'i imitojm ata, posarisht n lidhje me dika q Allahu na e ka ndaluar n prgjithsi, si sht muzika. [el-Sahiheh, 1/145].

  "Asnj popull nuk devijon pasi t jet udhzuar, prve se ata zhvillojn argumente mes tyre." [Sahih]

  Disa prej tyre e prdorn hadithin n lidhje me Abisinianin q luante n xhamin e Pejgamberit [salallahu alejhi ue selam] si dshmi se kndimi sht i lejuar! El-Buhari prfshiu kt hadith n Sahi-n e tij nn kreun Bab el-Hirab uel'-Derek Jeum el-Eid [Kaptina mbi Shtizat dhe Mburojat n Ditn e Bajramit]. El-Neueui [Allahu e mshiroft] ka thn: Kjo tregon se sht e lejueshme t luhet m arm n xhami, dhe ai e aplikoi kt edhe n aktivitetet tjera q ndrlidhen me xhihad [Sherh Muslim]. Por, si ka thn el-Hafiz ibn Hexher [Allahu e mshiroft]: kushdo q flet pr ndonj gj e cila s'sht profesion i tij, do t del me ide t uditshme sikur kto. Disa prej tyre e prdorin si dshmi hadithin n lidhje me kndimin e dy vajzave, t cilin e kemi shtjelluar m lart, por ne do t citojm at far tha Ibn el-Kajjim, sepse sht e vlershme:

  Un mahnitem q ju e citoni si dshmi pr lejimin e kngve t strholluara transmetimin t cilin ne e prmendm, sesi dy vajzat q ishin nn moshn e pubertetit i knduan nj gruaje t re n ditn e Bajramit disa vargje t poezis Arabe lidhur me trimrin n luft dhe cilsit e tjera bujare. Si mund ta krahasoni kt me at? Ajo q sht e uditshme sht se ky hadith sht nj prej dshmive m t forta kundr tyre. Folsi m i madh i s vrtets [Ebu Bekr el-Sidik] i quajti ato instrumente muzikore t shejtanit, dhe i Drguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] e miratoi kt emr, por ai bri prjashtim n rastin e ktyre dy vajzave, t cilat akoma se kishin mbrri moshn e prgjegjsis dhe fjalt e atyre kngve nuk do t mund t prishnin ask q do t dgjonte ato. A mund t prdoret kjo si dshmi pr t'ju lejuar juve at far bni dhe at far dini prej t dgjuarit [e muziks] gj q prfshin gjrat [e kqia] q s'jan t fshehura?! Subhane Allah! Si mund t devijohen njerzit! [Medarixh el-Salikin, 1/493].

  Ibn el-Xheuzi [Allahu e mshiroft] ka thn: A'isha [Allahu qoft i knaqur me t] ishte e re asokohe; asgje s'sht transmetuar nga ajo pasi q ajo arriti moshn e pubertetit prve dnimit t kndimit. I biri i vllait t saj, el-Kasim ibn Muhamed, e dnoi t knduarit dhe tha se s'sht e lejuar q ajo t dgjohet, dhe ai mori dituri prej saj [Telbis Iblis, 229]. El-Hafiz ibn Haxher [Allahu e mshiroft] ka thn: Nj grup Sufish e prdorn kt hadith – hadithin e dy vajzave t reja – si dshmi se kndimi sht i lejuar dhe sht e lejuar q ajo t dgjohet, qoft ajo e prcjellur me instrumente apo jo. Ky opinion sht hedhur posht nga deklarata e qart e A'ishes n hadithin vijues, ku ajo thot, "Ato s'ishin kngtare." Ajo e bri t qart se ato nuk qen kngtare si t tilla, ndonse kjo mund t kuptohet nga formulimi i transmetimit. Pra, ne duhet ta kufizojm at n at q sht transmetuar n tekst n lidhje me rrethann dhe mnyrn, kshtu q t reduktohet rreziku i shkuarjes kundr ktij parimi, dmth, hadithit. Dhe Allahu e di m s miri. [Fet'h el-Bari, 2/422-443].

  Disa njerz madje kan guxim t thon se Sahabt dhe Tabi'int kan dgjuar muzik, dhe se n kt s'pan asgj t keqe! El-Feuzan [Allahu e ruajt] tha: Ne krkojm prej tyre q t tregojn isnad sahi q shkon prapa deri te kta Sahab dhe Tabi'in, t dshmuarit isnadin sht pjes e fes. Pastaj ai tha: Imam Muslim ka prmendur n hyrjen e Sahis s tij se Abd-Allah ibn el-Mubarek ka thn: Isnadi sht pjes e fes. Sikur mos t kishte qen isnadi, kushdo q kishte dashur kishte me thn fardo q i teket atij.

  Disa nga ata than se hadithi q ndalon muzikn sht prplot gabime. Asnj hadith s'ka mbetur pa u kritikuar nga dijetart. Ibn Baz [Allahu e mshiroft] ka thn: Hadithet q jan transmetuar n lidhje me ate se muzika sht haram, nuk jan prplot gabime si sht thn. Disa prej tyre jan n Sahi el-Buhari i cili sht libri m i besueshm pas librit t Allahut, dhe disa prej tyre jan hasen e disa jan da'if. Por pr shkak se jan t shumta, me isnade t ndryshme, ato prbjn dshmin prfundimtare se kndimi dhe instrumentet muzikore jan haram.

  T gjith Imamt jan pajtuar mbi vrtetsin e haditheve q ndalojn kndimin dhe instrumentet muzikore, veas nga Ebu Hammid el-Ghazali, por el-Ghazali nuk kishte njohuri mbi hadithin; dhe Ibn Hazm, por Albani shpjegoi ku Ibn Hazm ka gabuar, dhe vet Ibn Hazm ka thn se sikur ndonj prej ktyre haditheve t ishin sahi, ai do ta ndjekte at. Por, tash ata kan dshmi se transmetimet jan sahi ngase ka aq shum libra nga dijetart, t cilat deklarojn se kto hadithe jan sahi, por ata ia kthejn shpinn ksaj. Ata jan shum m ekstrem se Ibn Hazm dhe nuk gjasojn fare me t, ngase ata s'jan t kualifikuar dhe nuk bn q t'u referohet atyre. Disa prej tyre than se dijetart e kan ndaluar kndimin pr shkak se prmendet krahas tubimeve n t cilat konsumohet alkooli dhe ku njerzit rrin deri natn von pr qllime t kqia.

  El-Sheukani [Allahu e mshiroft] ka thn: Prgjigja n kt sht se prmendja e ktyre gjrave s bashku nuk do t thot se haram sht vetm ajo q q lidhet n kt mnyr. Prndryshe kjo do t nnkuptonte se zinaja, si prmendet n hadith, s'sht haram prve nse shoqrohet me alkool dhe prdorimin e instrumenteve muzikore. N t njjtn mnyr, ajeti si ky q vijon:

  "Vrtet, ai nuk e besonte Allahun, m t Madhin, dhe nuk nxiste pr t'i ushqyer el-Miskin [t varfrit]." [el-Hakka 33-34] do t nnkuptonte se s'sht haram q t mohohet Allahu prve nse kjo [mohimi] shoqrohet me mosnxitje pr t ushqyer t varfrit. sht thn se ndalesa e gjrave t ktilla njkohsisht sht dshmuar nga transmetimet tjera, prgjigja ndaj ksaj sht se ndalesa e instrumenteve muzikore po ashtu sht e njohur prej disa dshmive tjera, si u prmend m lart. [Nejl el-Eutar, 8/107].

  Disa prej tyre than se "bisedat boshe" nuk i refrohen kndimit; prgnjeshtrimi i ksaj sht prmendur m lart. El-Kurtubi tha: Kjo – opinioni se kjo do t thot kndim – sht m e mira q sht thn lidhur me kt ajet, dhe Ibn Mes'ud u betua tre her n Allahun se kjo i referohet kndimit. Pastaj ai prmend Imamt tjer q than t njjtn gj. Pastaj ai prmendi pikpamje tjera t Sahabve dhe Tabi'inve. [Tefsir el-Kurtubi].

  Ibn el-Kajjim, pasi citoi kt tefsir, tha: El-Hakim Ebu Abd-Allah tha n tefsirin e tij t Kitab el-Mustedrek: Le ta di ai q e krkon kt dije se tefsiri i nj Sahabi i cili ka dshmuar shpalljen sht hadith me isnad sipas dy Shejhave [el-Buhari dhe Muslim]. N nj tjetr vend n librin e tij, ai tha: nga kndvshtrimi yn, ky hadith e ka t njjtn forc sikurse transmetimi merfu' [i ngritur]. Ndonse tefsiri i tyre ende sht objekt i studimeve t mtutjeshme, ai sht m i pranueshm se tefsiri i atyre t cilt erdhn pas tyre, ngase ata jan m t dijshmit n mesin e ktij umeti pr at far Allahu ka menduar n Librin e Tij. Ai qe shpallur n mesin e tyre dhe ata ishin t part t cilve iu adresua ai [Libri]. Ata e dgjuan tefsirin nga i Drguari [salallahu alejhi ue selam] n fjal dhe vepra. Dhe ata ishin Arab q e kuptonin domethnien e vrtet t fjalve [Arabe], kshtu q muslimant duhet t'i shmangen krkimit t domethnies tek ndonj interpretim tjetr sa m shum q t jet e mundur.

  Disa prej tyre than se kndimi sht form e adhurimit nse qllimi sht q t ndihmohet vetvetja n bindje ndaj Allahut! Ibn el-Kajjim tha: Sa udi! far lloji i besimit, drits, mendjehollsis, udhzimit dhe dijes mund t prfitohet nga dgjimi i vargjeve melodioze dhe muzika, n t ciln shumica e asaj ka flitet sht haram dhe e meriton hidhrimin dhe dnimin e Allahut dhe t Drguarit t Tij?…Si mundet dikush q ka edhe sasin m t vogl t mendjehollsis dhe besimit n zemrn e tij t afrohet ndaj Allahut dhe ta shtoj besimin e tij duke u knaqur n dika e cila urrehet nga Ai, dhe Ai e urren at q e thot kt dhe at q e pranon kt? [Medarixh el-Salikin, 1/485].

  Shejh el-Islam ka thn, duke e shtjelluar gjendjen e personit i cili sht msuar me dgjimin e kndimit: Q ktej, ju mund t gjeni se ata q jan msuar me t dhe pr t cilt kjo sht sikur ushqimi dhe pija kurr s'do t ken dshir q t dgjojn Kur'an apo t ndiejn knaqsi kur ta dgjojn at, dhe ata kurr nuk i gjejn ndjenjat e njjta kur t dgjojn vargjet e tija sikur q i gjejn kur t dgjojn poezi. Vrtet, nse ata e dgjojn Kur'anin, ata e dgjojn me zemr t pavmendshm dhe flasin ndrsa ai recitohet, e nse dgjojn fishkllima dhe duartrokitje, ata i ulin zrat e tyre dhe rrin t qet, dhe i kushtojn vmendje. [Mexhmu el-Fetaua, 11/557]

  Disa thon se muzika dhe instrumentet muzikore e kan efektin e zbutjes s zemrave t njerzve dhe krijimit t ndjenjave t embla. Kjo s'sht e vrtet, sepse kjo provokon dshira fizike dhe epshe. Sikur ajo t bnte at q pohojn ata, do t'i kishte zbutur zemrat e muzikantve dhe do t'i kishte prmirsuar qndrimin dhe sjelljen e tyre, por shumica e tyre jan t devijuar dhe me sjellje t keqe.


  - Prfundim

  Ndoshta – pr lexuesit e drejt dhe real – kjo prmbledhje do ta bj t qart se qndrimi se muzika sht e lejueshme nuk ka baz. Nuk ka dy qndrime/opinione n kt shtje. Pra, ne duhet t kshillojm n mnyrn m t mir, e pastaj hap pas hapi ta dnojm muzikn, nse kemi mundsi pr kt. Ne s'duhet t mashtrohemi nga fama e njeriut n koht tona n t cilat njerzit q njmend jan t prkushtuar n Islam jan br t huaj. Ai q thot se kndimi dhe instrumentet muzikore jan t lejuara, ai thjesht sht duke i prkrahur dshirat e njerzve t sotm, sikur masat parashtrojn fetua dhe ai i nnshkruan ato! Nse shfaqet ndonj dukuri, ata do t shikojn n pikpamjet e fukahave [juristve] n kt shtje, pastaj do ta marrin rrugn m t leht, si pohojn ata. Pastaj ata do t krkojn dshmi, apo vetm argumente boshe q s'vlejn m shum se nj xhung mishi e vdekur. Sa her ka ndodhur q kta njerz t miratojn gjra n emr t sheriatit, t cilat n fakt s'kan t bjn asgj me Islamin!

  Prpiquni ta msoni Islamin nga Libri i Zotit tuaj dhe Suneti i Pejgamberit tuaj. Mos thoni, filani tha, ngase ju s'mund ta msoni t vrtetn vetm nga njerzit. Msojeni t vrtetn e pastaj vlersoni njerzit sipas saj. Kjo duhet t mjaftoj pr at q kontrollon epshet e tija dhe i nnshtrohet Zotit t tij. I shroft zemrat e bsimtarve dhe i largoft prshpritjet e zemrave t atyre q jan goditur me prshpritje dhelprake kjo q ne shkruajtm. E ekspozoft donjrin i cili devijon nga shtegu i Shpalljes dhe q merr zgjedhjen m t leht, duke menduar se ka arritur dika t ciln asnj nga gjeneratat e mhershme se kan arritur, dhe duke folur pr Allahun pa dije. Ata u prpoqn q t'i shmangen fiskut [keqbrjes] dhe prfunduan duke br bidat – Allahu mos i bekoft ata. Do t ishte m mir pr ta sikur ta ndjeknin shtegun e besimtarve.

  Dhe Allahu e di m s miri. Allahu e bekoft dhe i dhasht paqe t Drguarit t Tij, i cili e ka sqaruar rrugn e bsimtarve, dhe shoqruesve t tij dhe atyre q e ndjekin at n t vrtetn gjer n Ditn e Gjykimit.

  Pr m shum informata, ju lutem shiqoni:

  "El-I'lam bi Nakd Kitab el-Halal uel-Haram", nga Shejh el-Allame Salih ibn Feuzan el-Feuzan
  "El-Sema" nga Shejh el-Islam Ibn el-Kajjim
  "Tehrim Alat el-Tereb" nga Shejh Muhamed Nasir el-Din el-Albani [Allahu e mshiroft
  __________________
  E kush sht n rrug m t mir se ai q thrret n rrugn e All-llahut, q bn vepra t mira dhe q thot Un jam prej muslimanve. Fussilet 33

  Selam alejkum.

 4. #4
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Prap ju me keto hadithet e rrejshme po mundoheni te na bindni se muzka paska qene harram a ?!!

  E di ti se edhe buka eshte haram !!!!
  E di ti se edhe buka te con ne zjarr !!!

  Nese ha me shum se sa duhet okay, atehere ajo buka tjeter qe ke henger me zor eshte harram.

  Muzika poashtu, mvjeret se kujt kendon!!! Nese i kendon dashurise , sii merr mendja ty eshte harram ose jo ?!!!
  Po nese kendon Allahut ?!! Si ta merr mendja ty eshte haram ose jo ?!!!
  Po nese u kendon heronjeve te populliit si ta merr mendja ty eshte haram ose jo ?!!!
  Po nese i kendon shejtanit si ta merr mendja ty eshte hallall ose haram?!!

  Muzika eshte si puna e te falmes ! Nese i falesh Allahut eshte sevap, nese i falesh shejtanit atehere eshte mekat.

  Ti mund te thuash se te kenduarit per disa tema ose ceshtje eshte haram , jo MUZIKA NE PERGJITHESI!!!!
  Kete ndales nuk e gjen as ne Kuran e as ne fjalet e profetit A.S.


  Me Respekt
  GV_USA
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gostivari_usa : 30-07-2010 m 15:56
  WE WILL NOT GO DOWN!

 5. #5
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Gjitha ajetet Kur'anore qe ke sjelle i lexova me vemendje por askund nuk pash qe thot qe muzika eshte haram .

  Muziken haram e paskan bo mas shpalljes se Kur'anit sepse me pas qen e ndaluar e kish ndalu vet Allahu sic i ka ndalu gjerat e ndalume .

 6. #6
  Mir qe ka akoma muslimane te arsyeshem si xhamia dhe gostivari, por fatkeqesisht paska dhe afgane si ramazani lol

  boooooooo imagjino te marrin pushtet shteteror rob si ramazani lol
  Ndryshuar pr her t fundit nga land : 30-07-2010 m 16:00
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304
  Pse shembull eshte gjynah me ndegju Sami Yusufin,legjenden e muzikes ne bote.
  Ai kendon per ALLAHUN,Muhamedin a,s,Islami,per prinderti,per gjera te mire etj.

  Selam Paqe.

 8. #8
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar m par nga xhamia Lexo Postimin
  Gjitha ajetet Kur'anore qe ke sjelle i lexova me vemendje por askund nuk pash qe thot qe muzika eshte haram .

  Muziken haram e paskan bo mas shpalljes se Kur'anit sepse me pas qen e ndaluar e kish ndalu vet Allahu sic i ka ndalu gjerat e ndalume .
  Xhamia muzika eshte haram, nqs i kendohet shejtanit, krimit dhe gjerave te shpifura, eshte haram.
  Por ama nese i kendon dashurise, i kendon bujarise, Allahut psh, krenarise, lirise etj etj atehere kjo muzik nuk eshte haram.

  Por kujt me ii treguar , kjo eshte pyetja !!!


  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221
  Kejt kejt ama muzika me u ndalu nuk sht normale .. un si besoj ktyre gjonave q thojn muzika haram..

  Paramendoje sa Katoliki e pin Alkoholin e han mishin e thivit (derrit) e nuk falet e nuk shkon n xhami e asgj .. as vend nuk ka n Xhehnem pr ta.. lol

  Prralla e vetm prralla..
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304
  Citim Postuar m par nga Nice_Boy Lexo Postimin
  Kejt kejt ama muzika me u ndalu nuk sht normale .. un si besoj ktyre gjonave q thojn muzika haram..

  Paramendoje sa Katoliki e pin Alkoholin e han mishin e thivit (derrit) e nuk falet e nuk shkon n xhami e asgj .. as vend nuk ka n Xhehnem pr ta.. lol

  Prralla e vetm prralla..
  Jo lali,vende ka sa te duash,por ishalla sjemi nje prej tyre.
  Beso t'i qe nuk ka vende.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Disa : 30-07-2010 m 16:07

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,262
  Citim Postuar m par nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Xhamia muzika eshte haram, nqs i kendohet shejtanit, krimit dhe gjerave te shpifura, eshte haram.
  Por ama nese i kendon dashurise, i kendon bujarise, Allahut psh, krenarise, lirise etj etj atehere kjo muzik nuk eshte haram.

  Por kujt me ii treguar , kjo eshte pyetja !!!


  GV_USA
  nuk dua te debatoj me ju per muziken,vetem isha kurioz te dij nje gje nga ju,se siduket njihni mir hadithin dhe kuranin,aq ke njohuri ne kete drejtim saqe me ben te mendoi se ke doktoruar ne Al-azhar

  kam nje pyetje te shkurt dhe te qart per ty,vetem nje te kisha lutur mos u zberthe shum ne detaje,por pergjigju me nje te shkurte PO ose

  Duke e ditur se kur ndegjojm kenga dashurie,disa kenge na prekin dhe na emocionojn,emocionet shkojn aq larg saqe nuk besoi qe ndonje i dashuruar ndonjeher te mos ket nxjer nje pik loti kur te ket ndegjuar nje keng dashurie e kur ti jet kujtuar e kaluara e tij.......kur ndegjojm keng patriotike si psh ilir shaqirin dhe kur fillojn te ngrihen fijet e flokut dhe disi te mbushet zemra te mbysish cdo serb qe e takon,mendoj aq shum te prek nje keng qe te ben te leshosh zemer dhe te kaplojn emocionet,ndodh edhe ne ndegjimin e ketyre kengeve te del nje pik loti apo jo?

  pyetja esht kjo - keta pika loti qe dalin nga syt e qe rjedhin nga shpirti yt dhe zemra yte duke ndegjuar nje tekst i shoqeruar me instrumente e qe te prek ne zemer,lejohet ne islam apo jo?

  po ose jo,mos me jep spjegime se skam nevoje per to
  Jet e rnd.......!!!

 12. #12
  Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  35
  Postime
  2,800
  instrumentet muzikore jan te ndaluara ne islam argument jan hadithet dhe shumica e dijetarve islam e pranojn se instumentet muzikore jan haram

  une degjoj keng me instrumente mirpo une nuk i mohoj hadithet qe flasin per ndalimin e instrumenteve muzikore une e pranoj qe eshte haram sepse nuk guxoj te mohoj nje gje te till sguxoj ti mohoj hadithet dhe nuk guxoj ti kundershtoj dijetaret islam sepse ne si musliman jemi te obliguar ti pasojm dijetaret sepse ata jan pasardhsit e pejgamberve

  une pranoj qe jam mekatar qe degjoj keng me instrumente mirpo nuk guxoj te them qe ato jan hallall
  Prderisa sht dikush n Qiell q m mbron...
  Nuk ka askush n Tok q m mposht...

 13. #13
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar m par nga Njoni-ch Lexo Postimin
  nuk dua te debatoj me ju per muziken,vetem isha kurioz te dij nje gje nga ju,se siduket njihni mir hadithin dhe kuranin,aq ke njohuri ne kete drejtim saqe me ben te mendoi se ke doktoruar ne Al-azhar

  kam nje pyetje te shkurt dhe te qart per ty,vetem nje te kisha lutur mos u zberthe shum ne detaje,por pergjigju me nje te shkurte PO ose

  Duke e ditur se kur ndegjojm kenga dashurie,disa kenge na prekin dhe na emocionojn,emocionet shkojn aq larg saqe nuk besoi qe ndonje i dashuruar ndonjeher te mos ket nxjer nje pik loti kur te ket ndegjuar nje keng dashurie e kur ti jet kujtuar e kaluara e tij.......kur ndegjojm keng patriotike si psh ilir shaqirin dhe kur fillojn te ngrihen fijet e flokut dhe disi te mbushet zemra te mbysish cdo serb qe e takon,mendoj aq shum te prek nje keng qe te ben te leshosh zemer dhe te kaplojn emocionet,ndodh edhe ne ndegjimin e ketyre kengeve te del nje pik loti apo jo?

  pyetja esht kjo - keta pika loti qe dalin nga syt e qe rjedhin nga shpirti yt dhe zemra yte duke ndegjuar nje tekst i shoqeruar me instrumente e qe te prek ne zemer,lejohet ne islam apo jo?

  po ose jo,mos me jep spjegime se skam nevoje per to
  Nuk e zgjas shum dhe te pergjgjem shkurt, ne jemi njerez dhe emocionet jane pjese e qenies tone. Keto emocone nuk na i dha kenga qe degjojme , por na i dha Allahu i Madheruar.
  Nqs se ti deshriiron qe njerezimi te kthehet ne robote, pa emocone fare, atehere ato piket e lotit te lishuara nga degjimi i ndonje kenge , jane haram.
  Por ama nqs se ne i perdorim emoconet qe na i ka falur Zoti atehere nuk eshte haram.

  Dhe fundja me gjej ti mua ne Kuran ku shkruan qe ndalohet muzika, ma gjej kete ne Kuran pleaseeeee !!!! Te luteeeeemmmmmm !!!!

  Sa i perket haditheve, Njoni_ch nuk eshte e nevojshme per dike te studjoj ne uniiversitetin Al-Azharit qe te verej se ca hadithe jane shpifje .
  U kam sjellur qindra raste te tille , por ju perseri nuk keni deshire te konfrontoheni me realitetin.
  Me se miri keto fabrikmet e haditheve mund te verehen nese studjon jeten e Aishes R.A.
  Ibn Hishami raporton qe ajo eshte martuar me Profetin kur ka qene nente vjece, ndersa nje sahabe tjeter qe i harova emrin raporton qe ka pa Aishen ne luften e Uhudit !!!
  Nqs se Aishja u martua me profetin ne moshen 9 vjece, atehere sa vjecare ka qene Aishja ne kohen e luftes se Uhudit ?!!!!


  Ja ku i ke provat se hadithet jane te manipuluara, dhe se nuk eshte nevoja FARE per mua te shkoj te studjoj ne Al-Azhar per te kuptuar kontraditat dhe fabrikimet!!!


  Si fund , me trego ne Kuran ku shkruan se muzika eshte haram, dhe une jam me ty.


  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 14. #14
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  Citim Postuar m par nga Gostivari_usa Lexo Postimin
  Xhamia muzika eshte haram, nqs i kendohet shejtanit, krimit dhe gjerave te shpifura, eshte haram.
  Por ama nese i kendon dashurise, i kendon bujarise, Allahut psh, krenarise, lirise etj etj atehere kjo muzik nuk eshte haram.

  Por kujt me ii treguar , kjo eshte pyetja !!!


  GV_USA
  Po Roku , po Repi po flas per ato pa sharje ??

  Nje dite kan me bo haram edhe me dal nqytet .

 15. #15
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,639
  Citim Postuar m par nga xhamia Lexo Postimin
  Po Roku , po Repi po flas per ato pa sharje ??

  Nje dite kan me bo haram edhe me dal nqytet .
  Mvaret se kujt i kendohet dhe per cfar kendohet Xhamia. Nje kenge me fjalor banal eshte haram.


  GV_USA
  WE WILL NOT GO DOWN!

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-07-2010
  Postime
  360
  ka ketu ndonje hadithollog ????

  nuk e di perse merni mbi vete te komentoni gjera qe nuk keni njohuri apo thene me mire keni fort pak dije, ju lutem mos u futni andej nga se keni vendin

  nese do kishte qene haram ose jo kete do e thonin shkurt dhe qarte dijetaret si puna e alkoolit,zinase ,kamates, vjedhjes dhe shume gjerave qe jane ndaluar ,pasi qe ne kuran nuk ka ajet qe flet per muziken atehere burimi i dyte hadithi kete e do e ndalonte apo e ka ndaluar. dihet shume mire klasifikimi i haditheve , dhe vertetimi i tyre, une nuk pashe asnje nga ju te sjelle tekstin origjinal te haditheve te cilet flasin per ndalimin e muzikes

  une me kote nuk bera pyetje se a ka ndonje haditholog .

  selam

 17. #17
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  37
  Postime
  1,028
  Keto tema jan strdiskutuar me qindra here dhe nuk ka nevoj te hapet nj tem e till kur egzistojn me dhjetra te tilla, te hapura me heret.

  Mbyllet tema
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •