Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 53
 1. #1
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Pellazgt dhe grekt

  Nje varg aluzionesh te vjetra historike e poetike per pellazget perkojne fare mire me perfundimet e arkeologeve e gjuhetareve te sotem. Edhe pa u perpjekur te bejme nje vleresim apo harmonizim te doreshkrimeve te vjetra, ne to verehet nje rregullsi e pergjithshme. Pellazget parahistorike benin pjese ne familjen indoevropiane te kombeve. Ne te kaluaren e larget keta popuj banonin ne kufirin midis Evropes dhe Indise. Ata te gjithe flisnin gjuhe te njejte. Benin nje jetese primitive si nomade ne tenda, merreshin me rritjen e dhive, mbledhjen e frutave, peshkim e gjueti kafshesh te egra per ushqime e veshje. Me sa duket, aty rreth viteve 3000 p.K. ndodhi nje shperberje e madhe, qe i shperndau keto familje fisnore ne menyre centrifugale ne te gjitha drejtimet. Nga burimi arian u be nje shperngulje ne jug per ne Indi; kurse te tjeret u shperngulen nga ky djep indoevropian i njerezimit drejt perendimit. Me e sakte do te ishte shprehja qe ata depertuan ne perendim, pasi dihet se popujt shtegtojne shume ngadale, kur nuk dine se ku shkojne. (1)
  Disa prej ketyre fiseve mbeten ne malet e Kaukazit, ku njihen me emrin albane. Historiane te mevonshem do te vinin ne dukje se si u perfshine ne perandorine perse albanet kaukaziane, i luftuan kunder farefisit te tyre, Aleksandrit te Madh dhe si u gjeten midis pengjeve qe Pompei fitimtar mori me vete ne Rome. (2). Pas pushtimit nga fisi turk i selxhukeve, me vone, ata u asimiluan nga Rusia cariste dhe u zhduken per fare nga faqja e historise. Megjithate, gjuhetaret verejne disa ngjashmeri midis shqipes e armenishtes.
  Fise te tjera pellazge parahistorike e vazhduan shpernguljen e tyre nga Azia e Vogel ne drejtim te perendimit. Pllakat hitite prej guri deshmojne per nje fis te fuqishem ne bregun jugor te Azise se Vogel, i cili kishte emer te njejte me Akejte. Keta jogreke shtegtuan permes Egjeut dhe u vendosen ne pjesen jugore te gadishullit. Pikerisht keta jane akejte e Iliades se Homerit pellazg, emrin e te cileve e mori igjithe popullit dhe treva greke. (3) Ata erdhen ne gadishullin e Ballkanit para vitit 2000 p.K. ose nepermjet rruges Dardanele-Trake-Maqedoni, ose permes Kretes dhe 500 ishujve te tjere te Egjeut, te cilet i perdoren si vendqendrime gjate rruges se tyre. Studiuesit jane te sigurte se gjurmet me te hershme te atij qe quajne qyteterim ne Evrope u shfaqen ne kete kend juglindor. Ky qyteterim ishte i zhvilluar ne brigjet e dy lumenjve te medhenj lindor, Eufratit dhe Nilit. Gurme te dukshme te qyteterimit te tyre kane ardhur ne Azine e Vogel, ne Krete, ne pellgun e Egjeut e, madje, deri thelle ne kontinent neper toke, permes udheve hitite te Azise se Vogel, dhe neper det, permes rrugeve detare te tregtareve fenikas dhe egjyptiane. Gjate rruges pellazget shtegtare kishin shfarrosur popujt qe u kishin bere qendrese dhe kishin asimiluar ata qe i kishin pranuar. Ata u perhapen ne te gjithe pellgun e Egjeut, ne Gadishullin Ballkanik qe me vone u quajt Greqi. I gjithe rajoni njihej si Pellazgjia. Athina, Sparta, Mikena dhe Argosi ishin qendra pellazge. Fushata ushtarake 10-vjeare e Trojes nuk ishte nje lufte greke, por nje konflikt nderfisnor pellazg. Te gjithe ata flsinin nje gjuhe pellazge barbare e jo greke. Me vete sollen shkencen e bujqesise. Arkeologet jane te bindur se elesi i kalimit te njeriut primitiv nga gjuetari shtegtar ne njeri te qyteteruar ishte zhvillimi i bujqesise, qe siguroi furnizimin me te qendrueshem me ushqim dhe i beri qe te vendoseshin neper fshatra. (4) Keta u zhvilluan ne qytete te mbrojtura nga mure me gure te medhenj, te paskalitur, te lidhur me njeri-tjetrin pa lla, nje ndertim karakteristik qe me vone mori emrin muratori pellazge. Adhurimi i tyre i natyres perqendrohej ne faltoren me te vjeter, ne tempullin e Zeusit te Dodones ne Epir.

  Mund te linde pyetja: Po greket? Nga erdhen ata?


  [size=0,3]vazhdon[/size]

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e harmonies
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  49
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Hititet qe jane fis siran, jane fara e atyre qe sot njihen me emrin greke. Akenjte, fisi i Akilit nuk kane lidhje me gjakun e ndyre hitit.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Antarsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Eni ;
  Une nuk besoj te teorite Indo -Evropiane;
  Gjuha greke eshte e tille por 60% e saj eshte Non Indo- Evropiane;
  Ti gjithashtu thua se Indo -Ev erdhen nga Azia rreth 3000 p k ,kur dihet qe Greket u futen ne Greqi ne 1700 -2000 p k ;
  Nje mije vjet per aq rruge?
  Fakti tjeter eshte se ne 3000 p.k Iliret ndodheshin ne Ballkan.
  Hipotezat Indo - Evropiane dolen nga historian Hitlerian ;
  Ky eshte thjesht opinioni im;

 4. #4
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Eni,
  Burimi i mesiperm me duket shume i dyshimte dhe i pabazuar.
  Sic tha dhe Gladiator, hipoteza e qyteterimit Indo-Evropian dita dites bie poshte. Nuk ekziston asnje fakt historik , asnje lloj burimi i antikitetit qe te na thote se pellazget erdhen nga Kaukazi.Perkundrazi, ekzistojne shume fakte ( nga ku i cili me i fundit eshte ai i Aleksandrit te Madh) se pellazget dhe pasardhesit e tyre me gjenerata invaduan ne Lindje.
  Pellazget permenden nga Homeri dhe ne legjendat e vjetra. Ata thuhet se ekzistonin ne Ballkan 8 000 vjet para Homerit. Qyteterim pellazg NUK KA PASUR ndonjihere.
  Shih dhe emertimet e vendeve ( Dardanele, Azi etj). Jane emertime pellazge. Sipas nje legjende nje pellazg me emrin Dardan kaloi ngushticen e Bosforit hipur ne nje thes lekure te fryre me ajer. Pasi notoi dhe arriti shendoshe e mire ne bregun tjeter ( nga greqishtja e vjeter ASSIOS), i dha emrin bregut tjeter ( dmth bregut aziatik) ASSIA , dmth Azia. Vendi ku ai kaloi ne kontinentin e ri, u quajt DARDANele.Disa kilometra me ne jug Dardani themeloi Ilion ose Trojen e vjeter. Qe trojanet jane dardane theksohet dhe nga Homeri-ai i quan tek Iliada- dardanide!!!! Por njekohesisht ai i konsideron dhe homogjene me Akenjte.Akenjte gjithashtu sipas Herodotit dhe Homerit jane Pellazge!
  Per saktesi studimi duhet te themi se Homeri tek Iliada ben fjale per Akenj, jo per helene apo per greke. Kete emer e moren me vone .( pas shekullit te 7 para eres sone). Me pare njiheshin si Akenj, Dorike ( nga ku rrjedhin dhe fiset ilire), Ione, Eole .Te gjitha emertimet e mesiperme jane pasardhes te pellazgeve sipas Herodotit. Dhe te gjitha njihen si fise helene ose prohelene.

  Emertimi i emrit Egje. Detit Egje. Greqisht shkruhet AIGAIOS , fjale e cila ka derivuar nga shtremberimi i fjales shqipes UJE ( arvanitasit ne shqipen e vjete qe flasin e shqiptojne UGJE).
  Pra OUGAIOS e cila ne greqishten e vjeter ndahet ne OU+GAIA+os
  ku OU( lexo U)= jo, nuk
  Gaia= Toka , dheu.
  os =Prapashtesa emerore tipike greke.
  Pra Egje = Jo Toke, ajo e cila nuk ishte toke.

  Me kalimin e viteve fjala OUGAIOS u kthye ne AIGAIOS pra ne Egje

  Fjalet e greqishtes se lashte : Ou -Ouk ( jo) , Gaia ( toka) jane me origjine pellazge . Ne shqip e gjejme si artikull mohues tek fjala NUK-relativr me greqishten e vjeter "Ni Ouk" qe ka te njejtin kuptim. Sa per Gaia ( lexo Gjea) eshte nje nga emertimet e shumta qe pellaget perdornin per "Toke" -emertime te tjera jane Da ( Dha), De ( Dhe) .
  Qe te moskeqkuptohem nga bashkebiseduesit. Vertet fjala UJE - Ugje, shpjegohet ne te vertet nepermjet greqishtes, por eshte fjale pellazge, primitive. Per pellazget primitive ekzistonin dy koncepte: Toke dhe "Jo Toke", dmth toke dhe "ugje") dmth det ose oqean ose liqen ose lum). Greket e lashte me manine e tyre fjale formuese per te diferencuar kuptimet e "Ugjes" se detit, lumit, liqenit nga uji i pijshem formuan fjalen Ydor ( lexo idhor), por ruajten emertimin e vjeter Pellazg "Ugje" per te cilesuar detin Egje.
  "Who is John Galt?"

 5. #5
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Pershendetje Toro,

  ne shkrimin lart nuk thuhet se pellazget erdhen nga Kaukazi, por thekson faktin se kur ata morren rrugene e shtegtimit, disa prej tyre mbeten ne Kaukaz.... etj.

  Tani, pellzaget si komb nga e kane origjinen e tyre te shfaqjes ne histori?
  Pranohet se jane banoret me te hershem te Gadishullit Ballkanik. Po nga erdhen, si linden ne Ballkan, vetvetiu?

 6. #6
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime

  Re: Pellazget dhe greket

  Postuar m par nga Eni
  e Mund te linde pyetja: Po greket? Nga erdhen ata?

  [size=0,3]vazhdon[/size]  Ta them une!

  Greket vijne nga nje prejardhje shume fisnike, edhe e kane rruajtur kete deri me ditet e sotme, edhe pse te rrethuar nga barbaret e pakulturuar qe kane qene gjithnje ne vendet qe e kane rrethuar Greqine.

  Nje komb me kulture, fisnik, me tradita. Ai komb per me teper i ka dhene Shqiperise, saqe vete shenimet historike per ekzistencen e popujve te Shqiperise s e sotme vijne nga referime ne ate gjuhe. Greket kane permende iliret, kur ata nuk kane lene asnje shkrim te vetin.

  Greket i kane dhene botes gjuhen me te cilin u shkruajt Ungjilli. I kane dhene qyteterimin antik klasik. I kane dhene literature, art, muzike.

  I kane dhene botes Ritin e cmuar kristian, ortodoksine, shenjtore e Eter te kishes. Ata i kane dhene Shqiperise shenjtore qe u flijuan ne keto troje, si Shen Kozmai i Etolise.

  Kombi greke ka nxjerre figura te larta si shume i nderuari, Anastas Janullatos, Kryepiskopi i Tiranes edhe gjithe Shqiperise, qe po ben ate qe nuk eshte bere kurre me pare ne Kishen ortodokse shqiptare, Ringritjen edhe zhvillimin e saj te papare me pare.

  Greket i kane rezistuar pushtimeve, jane tregu trima.

  Kisha ortodokse greke eshte pararoje ne shenjteri e personalitete te larta, pavaresisht se pergojohet paditurisht nga njerez qe linden ferrave komuniste te partizaneve.

  Greket jane nje komb mik, sa do qe te kete probleme midis nesh. Problemet jane normale ne nje bashkejetese shekullore, edhe ato nuk mund te pergjithesohen ne asnje menyre!

 7. #7
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Po greket? Nga erdhen ata?

  Studiuesit jane te sigurt se edhe ky popull bente pjese ne familjen e madhe indo-evropiane, burimin ame te shume kombeve. Stergjysherit e grekeve mendohet te jene shkeputur nga te tjeret, duke shtegtuar apo depertuar neper shekuj ne drejtim te veriut dhe pastaj duke levizur ngadale ne perendim permes stepave ruse. Rreth vitit 2000 p.K. nje popull i paqyteteruar greqishtfoles depertoi ngadale ne drejtim te jugut duke kaluar permes Danubit ne Gadishullin Ballkanik, se bashku me kopete e tufat e bagetive. Aty gjeten banoret pellazge, te cilet e kishin zhvilluar tashme artin e bujqesise, i panjohur deri atehere per nomadet. Gjithashtu, ata kishin ndertuar shtepi e qytete te fortifikuara e te perhershme dhe kishin mesuar te perpunonin bronzin. Per nje fare kohe te sapoardhurit bashkejetuan me vendasit, duke marre menyren e tyre te jeteses prej bujku, mjeshterine dhe qyteterimin e tyre, adhurimin e natyres dhe hyjnite pellazge. Nga pikepamja kulturore ata u zhvilluan me shpejt se pellazget vendas. Mirepo kjo kulture e dy popullsive u erresua nga pushtimi i nje dyndjeje te dyte te nomadeve greke, te fisit luftarak te doreve, rreth vitit 1500 p.K. Te sapoardhurit sollen me vete perdorimin e armeve e te veglave te punes prej hekuri, nje hap perpara, qe e tejkalonte bronzin, ne nje kohe kur hekuri hyri ne perdorim te gjere aty rreth vitit 1100 p.K. Por ata sollen aty edhe nje periudhe te erret per te gjithe treven. Jopellazget po beheshin gjithnje e me te vetedijshem per identitetin e tyre etnik dhe zune te perhapeshin ne te gjithe hapsiren jugore te gadishullit.
  Foklori grek e kerkon origjinen e themelimit te Greqise te Deukalioni mitologjik dhe e shoqja e tij Pirra, - dy njerezit e vetem qe i shpetuan permbytjes se madhe. Biri i tyre, Heleni, ishte pasardhesi legjendar i races greke, qe datohet rreth vitit 800 p.K. Prej tij njerezit e ketij populli moren emrin helene, kurse atdheu i tyre Hellas. Nga keto del qarte perse Homeri nuk permend greke apo helene ne rrethimin e Trojes, por flet per nje numer fisesh pellazge. Duke patur parasysh permendjet e shpeshta te ketyre pellazgeve parahelene nga autoret e lashte greke, duket i uditshem fakti qe shume historiane te sotem ose e injorojne ekzistencen e tyre, ose i futin ata ne nje thes me greket. Dijetaret e lashte nuk binin ne gabime te tilla.
  Autoret e vjeter ishin te mendimit se greket u shtuan ne numer dhe u fuqizuan, duke i mposhtur keshtu pellazget. Disa nga banoret vendas u debuan nga viset e tyre ne jug te Ballkanit. Qe ti shpetonin trysnise gjithnje e ne rritje, te tjeret u larguan vullnetarisht drejt veriut. Kurse disa u asimiluan nga popullsia dore e greke. Gjate periudhes se mevonshme te kolonizimit grek, pellazget e tjere te pakenaqur u shperndane ne te gjithe pellgun e Mesdheut. Pra, ne nje menyre ose ne nje tjeter, me ane te debimit, te shpernguljes, te asimilimit ose te shperberjes, prania pellazge ne Greqine e Vjeter u zvogelua. Perqendrimi i tyre ne trevat e eperme te Gadishullit Ballkanik, veanerisht ne Epir, Maqedoni dhe Iliri, beri te mundur qe te ruanin identitetin, gjuhen, kulturen dhe traditat pellazge. Nje studim i ketyre poemave te hershme epike do te ndihmoje per nje perkufizim me te qarte te karakterit te ketij qyteterimi pellazg.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  52
  Postime
  391
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pellazget

  Eni,

  Me ke mahnit me shkrimet tua. Te uroj!

  Te mundohemi te kuptojme nje gje. Shumica qe do te shkruaj eshte e bazuar ne fakte te shkruara nga autore te ndryshem qe nga kohet me te lashta deri te autore te sotem. per te mos humb kohen nuk do ti pemend.

  Kur fiset Greke erdhen ne Ballkan gjeten nje populle Pellazget qe ishin shume te civilizuar. Greket u befasuan me muret e larta saqe besonin qe ishin te ndertuar nga persona gjigantik. Keshtu tregimi per Ciklopet kishte lind. Edhe sot arkitektura quhet Ciklopiane.

  Fakte te shumta ekzistojne per te vertetuar se Pellazget nuk ishin greke. Pra lind nje pyetje e thjeshte po kush ishin pra keta Pellazget. Kjo eshte nje pyetje qe ne vetem sa kemi filluar ta gjejme.

  Deri me tani eshte besuar se ata ishin nje populle primitiv qe jetonin neper shpella. Kurse tani eshte filluar te besohet se Pellazget ishin ata te cilet te paret besonin ne Zeusin etj.

  Fiset Greke kishin shkaterruar te gjitha shkrimet Pellazge. Vetem disa u shpetuan shkaterrimeve Doriane, siq eshte Lemnos Island Inscription dhe disa vaza. Ky shkrim i cili ska asgje te beje me greqishten apo italishten eshte perkthyer me suksese nga dy Shqiptar deri me tani.

  Ngadale jane duke u gjete dokumente te cilat vertetojne se fiset Greke nga Pellazget mesuan gati per te gjitha aspektet e jetes, jo vetem per perendite.

  Sipas Vaso Pashes qytetet okupoheshin nga fiset Greke dhe logjikishte per nje kohe shume te shkurte i civilizuari behej malor i pacivilizuar, kurse te pacivilizuarit, per shkake te asaj qe okuponin te gateshme beheshin te civilizuar.

  Perkohesishte une jam duke u munduar te gjeje se nga kush personalishte Greket mesuar per Zoterat Pellazg.

  Nderime,

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Antarsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  O Clodi;
  Neve Greku na e ka pas me te futur ,dhe na e ka me te futur ,dhe mos ja fut kot e thua qe Greket kane bere per ne;
  Ne qofte se ne Shqipet vuajme sot ,e kemi prej Grekut,dhe Sllaveve qe kane dash te na zhdukin si rrace;

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-02-2003
  Vendndodhja
  michigan
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  o clodis ....ketu tema eshte si kane qene lidhjet dhe mardheniet pellazge dhe greke...nuk eshte teme per te folur per janullatosin apo shen kozmane....nese do te shprehesh pasionet e tua orthodokse dhe te ngresh ne qiell greket apo janullatosin...kjo eshte puna jote mund te hapesh nje teme dhe mblidh atje te gjithe ithtaret dhe bashkemendimtaret e tu dhe kenaqu...nuk eshte pune feje ketu ....krishterimi dhe orthodoxia linden me vone se sa koha qe korrespondon me temen qe po trajtohet....mos hyre vend e pa vend se te them te drejten .... ngjall nervozizem tek te tjeret.....po te kujtoj dhe njehere temen........PELLAZGET DHE GREKET ...apo....GREKET DHE PELLAZGET ...si te duash ti....me falni te tjeret po po e ndiqja me interes temen kur ja del clodis dhe .....
  dhe kur te dergjem nen' dhe te zi
  dhe kur te behem prape balte e hi
  sillmeni vere mbushmeni dolli
  dhe shihni po s'u ngjalla perseri....

  fytyren vajzes ja stolis me gaz
  me lule yje diell dhe ma perqas
  pastaj me porosit te mos e ngas
  tamam permbys dolline dhe mos zbraz

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Antarsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Vellezer forumista;
  Origjinen dhe formimin e Indo Eu nuk kane mundur ti japin
  shpjegim historianet me me fame boteror.
  Ka shume hipoteza,te cilat jane ne kundershtim me njera- tjetren
  E verteta u ngelet brezave te ardhshem.
  No Koment.

 12. #12
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Eni, Pellzgian, Toro, dhe t Gjith Ju Lumt!
  sht e vrtet q shum prej Pellazgve hikn ose u shprnguln nga Azia e Vogl me ardhjen e fiseve Greke ,ose m ekzaktsisht t Dorve. N fakt kjo ndodhi mund t prforcohet edhe m shum po t prmndim Etruskt n Itali. Ata dihet se kan ardhur nga Azia e vogl, dhe nga studimet q jan br n koht e fundit humultuesit e njohur por edhe vetdija Toscane n Itali jan duke e pranuar faktin se Etruskt flisnin nj gjuh q i prket Toskrishtes, pra Ilirishtes Pellazgjike. Studjes dhe krkues si Zacharie Maryiani, Nemine Vlora, etj, kan vrtetuar lidhjen gjuhsore t shkrimeve Etruske, me at t djalektit tosk tonit. N fatk hamndja se Etruskt vinin nga Azia e vogl vjen nga shkrimet q kan gjetur prej Pellazgve n tokat rreth detit Ujor (Egje), dhe se ato q ngelen aty, pra kto shkrime prforcojn hamndjen se Pellazgt po dboheshin nga Helent apo Grekt. Gjuha e tyre sht nj anallogji e mrekullueshme e gjuhs ton me at far ka qn n koh t hershme. M lind gjithnj pyetja se far ndryshimi kan pasur Ilirt nga Pellazgt, dhe si sht e mundur q t dy kto flasin t njjtn gjuh, por sht vshtir q t shpjegohet. Dihet q pasardhsit e Ilirve jan Gegt, ndrsa ata t Pellazgve jan Toskt dhe Arvanitasit(mbase edhe Toscant e Italis dmth Toskria). N mos Pellazgt s'kan pasur qytetrim, sht m se e sigurt se ata kan pasur nj kultur dhe folklor shum t prparuhar dhe t mahnitshm. Tani jam duke msuar m shum pr mitologjin e vrtet t tyre, pra at ka na prket neve, q datohet n koht para-helene. Sipas nj gojdhane kam msuar se Zott Olimpik ishin Toskt, dhe se ata Titanik si Kronosi (babai i Zeusit). Ky sht shkrimi i ksaj gojdhane:

  Dshmimet e t vjetrvet.
  Shkaf asht emn hyjnijet q s vonit u vadituna prej kombesh t kandeve t dheut, i muaren prej Pellazgjsh,16 ose prej atyne njerzve t egr e bjeshkana, njerzve gavej a vigaj q n gjuh ton edhe sot thirren "Katallaj" e q ishin me nj sy n ball si thot Homeri,17 njerz q quheshin "Farktoret e Rrufeve t Zeusit" si e dshmon Hesiodi e "Ndimtart e Vullkanit Etnes" si don Virgjili.18
  Horodoti prej Halikarnasit i cili jetoi n 500 e mje n 424 vj. para Kishtit, i cili edhe thirret "At i historis" na rrfen se hyjnit q besoheshin prej helensh ishin t pellazgve.19
  Ma von pellazgt e permirsuan n njfar mnyret trajten e sjelljeve e t lutunave. Mbas t'ardhunt t egjiptasvet, pellazgt e vendit rindreqn besimin e tyne, tu ju a njit hyjnive emna t rinj, tuj i lutun me sjellje t reja, e q mandej u pelqyen e u perqafen edhe prej grekvet (Herodoti, ibid, 50).
  Me hy me fol permbi seicilin hyjni t'etenve ton, permbi emna e shkadomethan t tyne t shemtueme e t'mbrapshtueme prej helensh, latinsh e prej kombesh tjera 20 kisha me lakue prej shtekut q e kam msy, e prandej po i la anash e nder hyjni t panjehuna, po i permendi nja disa t cilave s'u a zhgul rranja ende prej toks shqiptare.
  Hyu - Zojsi - Ejti - Gjuesi - Jovis.
  Emni i t Madhit Perendi Jehova i hebrejve gjithduer emnash mbajti: Jao, Jove, Jobe, Jahue. Jehave thirrej prej samaritansh; Jao prej greksh; Jova prej latinsh e prej ktyne emnavet doli Jovis.
  Ky hyjni i paganvet a i gentilvet u qujt:
  Hy, Zojs, Ejt, Gjues prej shqiptarsh,
  Jehova prej hebrejsh,
  Aesar prej etrusksh,
  Esgi prej indiansh,
  Syre prej persiansh,
  Zeus, Jao, Dhios prej gregsh,
  Zain prej japonezsh,
  Esgi - Istu prej sarmatsh (polakt),
  Zeno prej rumensh,
  Jehove prej samaritaish,
  Jova - Jovis prej latinsh.
  (arciprete Bilotta, Gli Enti, Sacri della Bibla n numi Mitologici).

  Perthanat e madhnia e Zeusit
  Ma i pari e ma i madhi nder hyj asht Jupiteri, (Horat, Od. I. XII. I).
  At i hyjnive edhe i njerzimit, (Virg. Aeneid, 13 254).
  At ndihmdhans. (Cicer. N. D. 11. 23).
  Jovi At. (Gellius. V. 12.).
  Hy (Hyjni) (Centerus, p. 23).
  Jupiter hedhs. (Jupiter Stator) (Dion Halic. II. 34: Propert. IV. El. XI).
  Jupiter Qendrues. (Dion. Halic. II, 50).
  Jupiter Shtys, (Jupiter Elecius) (Ovid. Fastor. III. 32).
  Jupiter Kapitolini. (Liv. I. 20 et I).
  Jupiter Tarpej (Tarpejus). (Juven. XII. 6).
  Jupiter i Lacit. (Cicer. pro Planc. 9).
  At i dits e i drits. (Horat. Od. I. 34).
  Shklqyes. (Gell.V. 12).
  Jupiter Gur. (Gell. I.12).
  Zeus mirprits, zemergjan, bujar. (Virg. Eneida. I. 781 et. )
  Zeusi Vaj. (Gell. V. 12)
  Tertuljani (in Apoleget. 14) thot se edhe me treqind emna t tjer qe thirr Zeusi, si e dshmon Varroni, e s vonit t gjith kto ju shkruene "Zeusi Creten", Zeusi i Krets.
  Oroe: Nder perdhanat q i jepnin Zeusit e hyjnive t tjer, kam pr t zan n goj n kt shkrim vetm ato, q u kan mbetun n trashgim shqiptarvet t sotshem sidomos nder malsinat tona.
  Lindja e Hyut.

  Kroni i biri i Uranit msoi njerzimin n bujqsi. Titant ishin vllaznit e Kronit. Ky qe at i shum fmijve t cilt por sa lindnin i perpinte, e prej t cilve shptoi vetm Zoti (Zeusi), sepse e ama Rea 21 e dergoi n Kret e Kroni i gnjyem perpiu gurin n vend t foshnjes.
  Emni i Kronit e ka rranjn nga gjuha shqipe e don me than Mbret a kryekunoruem. - Per nderim t Kronit shqiptart ngritn nj kshtjell n maje t Gurit t Kuq, i cili gjindet n fush t Finiqit, ku u ishte edhe qyteti i Kronit. Sot n at vend asht fshati q quhet Krongji, n rrethin t Delvins. Permbi fshatin Krongji gjinden germadhat e motnueme t kohs pellazgve.
  Zoti (Zeusi) pra mbas gojdhans epirote** nuk u lind n Dodon n pallat t Kronit, por n Palavli t Delvins ku ishin tbanet (stanet) e Kronit, e prej kndej u dergue nepr Butrint me lunder e n Kret. - Ktu e muarne n kujdes priftneshat Kurite edhe e rritne Zeusin n shpell t malit "Id". - Kur e venin n gjum Zeusin, ushtonte shpella prej kangsh e prej t trokitunave t shigjetave, q mos t ndigjonte Kroni vajin e foshnjes e t vinte e ta perpinte. Kuritat ishin vashza kngtare n za, e kto e rritne Zeusin. - Pra Kuritat e Dhiosit e rritne Zeusin.
  Mbasi u rrit Zoti (Zeusi), erdhi n Epir e u ba perandor mbi Epir, Thesali e mbi Ellad. - Gojdhana nuk thot se e shfronsoi t atin - Kronin, si bani Kroni me Uranin. Zonja Kjuro nga Palavlija i kishte pas rrfye Zoto Mollosit ket gojdhan mbi Hyun: "Zoti kishte pas luft me gegt, (se gegt quheshin Qeravnart a Titant e t afermit e tyne Antitan) edhe Zoti kishte ndihmtar njerz me nj sy edhe me njqind duar (Kiklopt-Katallajt) t cilt luftonin me nj fuqi t bindshme e pr arm kishin hunj t hekurt e tren t ndezuna, e u binin lodertijevet n mal t Olimpit, e titant ishin nepr male t tjera. - Kjo luft zgjati dhjet vjet. Shkaktart e lufts ishin titant (gegt) t cilt deshten me shfronsue Zotin e n kamb t tij me kunorzue pr mbret Martin, pse ishte trim edhe i pashm. - N kt luft Zoti (Zeusi) doli ngadhnjyes; i vuni perpara gegt edhe i qiti tej lumit t Vjoss e n vend t tyne solli lapthit *Labt). - N kt luft muarn pjes t gjih trimat mbretnor (t gjitha perendit). - Gegt t mundun u shkulen, e n vend t tyne mbretnoi Zeusi, vllaznit e tij e fmijt e ti.
  Mbasandej Zoti u hapi luft kretasve. Ushtart e Zotit (Zeusit) ishin laber.
  Oroe: Shum fshatra t Krets kan emnat e fshatravet toskris; si bj. fj. Selinon, Selija e Delvins; Zvaqja, Sfaka e Gjinokastres etj, si edhe shkronjat "nj" e "lj" i perdorin tepr kretasit si edhe labt.
  Permbi vajtjen e Zotit n Kret, Z. Basil Bendevi nga Lubina e Epirit na ka pas rrfye ket gojdhan q e kishte pas ndigjuar nga Moshara e kjo nga Ahmet Zuani nga Zhulati i Delvins: "Mbreti Zoti (Zeusi) kishte luft me kretas, pse kta nuk donin t'i napin t lamet (pagesat, si edhe sod nepr Shqipni!!!). Dergoi e thirri nji mbret alaman nga nj vend shum i largt. Kur ju afrue shtpis s Zotit mbreti alaman, Zoti i doli perpara per me e prit e me e pershndet.Tuj u ul prej kalit mbreti alaman, i shptoi sqepari nga brezi edhe e au kokn e Zotit (Zeusit). Nga varra e koks s Zotit doli nj vashz e bukur edhe e armatosun q e qujshin "Thena". Mbreti alaman e shroi Zotin, edhe i punoi arm si thika, shpata, shtiza, heshta, shigjeta e kso tjerash. Tuj u nis per ma msye Kretn Zoti, e la Martin si mkambs t vet n Epir.
  Me shum laber mbrriti Zoti n Kret e me pak mundime i shtroi edhe i vuni nden sundim t vet. Permbasi u krye lufta, Zotit (Zeusit) i pelqeu vendi e nguli per shum koh aty n Kret.
  Si u rrit Thena, Zoti e martoi me nj trim t mir n nj vend t largt edhe i dhuroi shum kshtjella e pr nder t saj ngrehu nj qytet t ri t ciliin equejti n'emn t vashs, Thena ose Athena e sotshme."
  * *
  *
  Si u rrit Zeusi, e 'veshi t atin nga mbretnimi edhe e ndau me vllazen t vet:
  Mbreti e sunduesi i Ers e i toks u ba Zeusi,
  Neptuni (nep t tundun) i ra sundimi mbi detin,
  Plutit (plotit) sundimi mbi pasunit,
  Zeusi perfytyrohej ndejun me madhshti n nj fron t trajtuar prej eshtnash t dhambve t elefantit, tuj mbajt purtekn e sundimit n dor t majt, e n t djathten rrufen. Per bri i rrinte rrogesha e kryesja e deshirave t tij shqipja, e cila si mbretnesh e puplishteve ishte e trueme kti, edhe Ganimedi kupmbajtsi i Zeusit. Nder land t trueme Zeusit ishte bungu (shpardhja). Njkto jan lumtime q i nepeshin Zeusit prej kombeve t bots.
  Tashti t shohim se shka na ka mbet n trashgim ne shqiptarvet kah besimi e bindja ndaj kti e tjera hyjni pagane.
  Zeusi n Shqipni
  "Ndivenesa e Dodons"
  Para se t filloj me shtjell lamshin e ngatrruem t kavaljetavet t Katallajve, po u permendi atdhetarvet t mij se edhe n Shqipnin ton kishte pas ngul rranj t trasha idhujnijake. Q t mbrrij me e vu per fije kt lamsh m duhet me i dhan vedit nj t hovun pr t gjat t toks s dashtun shqiptare, e t shkoi me zan vend n ato maje t bindueshme tmadhnushme t Dodons, nga mundem ti sodis rrethet e atmes teme deri n t ngim. Mbi ato krahina, nga zu fill lumnija e jon, lumnija e pellazgve, e t ulem nder ato gomile rrenimesh t Ndivness s Dodons, nga filluen e u perhapen besimet e para, asht ma e arsyeshme t'u tham, hutimet e para, q u thadruen aq thell nder zemra shqiptarsh. Kto kan mbrri mje n breza t kohs q gjalliojm na, sikurse e ban dshmi kombi i jon, sodomos i malsinave shqiptare t sotshme.
  Kto pun po i shkruej ktu o vlla shqiptar, jo me ndonj qllim t keq, por pse po m ka anda me e ndrique me to vjetersin e kombit ton e mos o zot, se m ka lind n zemr me i pelqye vet a me hutue kend me kso gojdhanash t paganvet. Por ta marr vesht bota se hyjnit, mendyrat e sjelljet besimtare, si grekt si edhe latint e vjetr i paten prej etenve ton pellazg. 22
  Dodona
  A gjindet kush n jet q s'ja ka ndigjue zanin Dodons shqiptare?
  Mbas Permbytjes s Pergjithshme t rrozullimit (e cila ndodhi n vjetin 1675 mbas krijimit t bots. - P. Fr. Finetti, S. J. Storia del Testamento Antico esposta in lezioni.), e si nisi me u shtue njerzimi e me u shpernda nder vende t parrahuna t kanteve t dheut e t ndam prej gishtit t Fuqiplotit, seicili me familje, gjuh e komb t vet, djali i katert i Javanit t birit t Jafetit me emn Dodanim, e msyni dheun ton e mu n'at krahin, ku sot gjallisin vllaznit ton toskt.
  Me emn t Dodanimit pra u qujt Ndivnesa e Dodons e q asht ma jetike e ma n za per kah shtektijet, prejse e msyente njerzimi i athershm prej kater anvet t rruzullimit e t ciln Homeri e thrret "Zeusi Pellazgjik", "Dodona Pellazgjike" (Iliada. II. 93). Ktu e pati ngul rranjn e trash kjoft largu; ktu u jepte t gjegjun hutave t bots ai Zeusi (Zoti!) i rrejshem, e t tana t gjegjunat i shqiptonte t dyzueme ky rrens i territ, q t mundej t arrinte qellimin e mbrapsht per me mbajt njerzimin t ngerthyem nder hutime, e tuj jau hedhun ka nj grusht pluhun nder sy, t mos ti binin n fije rrenave t dyzueme, e tuj i percjellun me "Po-Jo! - Jo-Po!"- Po u doli e pvetmja e edhe po nuk u doli atyne t marrve, nuk e tirshin ma gjat: "Ndivnesa - e foli!"
  Ky brino i madh, t cilit i truhej i madh e i vogel, i pasun e i papasun me gjith shka kishin, e pati fshehun emnin e vet e qe thirr prej bots Zeusi. Aq e pati verbue njerzimin, q paten arrit me nderlikue emnin e Hyut t jets me emna t true e t mnishem t hyjve t rrejshm. Keta mbasi e shtrin sundimin e tyne mbi zemra njerzish, i mbrapshtuen pr mner tuj u gjendun gati nat e dit per me pritun ata q vinin me kerkue ndihm prej ti, e me u ba mir (!) t gjith njatyne q ndodheshin ngusht, tuj i marr mendsh edhe ma r mner neprmjet t sherbtorvet t vet, ashtu q nder e pa nder ata ja falnin shpirtin, e Zeusi, per me i patun sa ma par nder gaca t mbretnis s territ, i shtynte turravrapthi me kput zverkun a n ndonj luft a n ndonj tjetr rrezik!
  Kesh t din t flasin ato rrenoja, ajo pyll e lisni, ajo buil e ai kumbim i kupave t remta (bakerta), q rrinin gati me i dhan t gjegjun t gjithnjatyne q shkonin me kerkue fatin e jets! Kesh t din t flasin, thash, e t na dftojn me emn t gjith ata t mdhajt e bots q e msynin kt Ndivnes pa far priteset, tuj ue n fli dhanti t madhnueshme, q i mbshteteshin mbi trevez t Zeusit n mirnjohje t rrenave t rrshtueme me hijeshi e tuj i percjellun me nj grusht miza!
  Aso botet i paten zgavernue syt e currat vesht tuj pritun me kureshtje kumbimin e kupave pr kohdina q do tu diftonin tuj parafolun. T atyne kupave q paten bind botn e q bota mbar qe marr mendsh mbas tyne, tuj besue se kumte qiellore u vinin npermjet tyne e q mandej qe ba prrall, si Ndivnesa si edhe kupat, e filloi njerzimi kur donin me ba q t pushonte fjalgjati (llafazani), sillnin kokn mnjanan e thonin: "Na shurdhoi si remet n Dodon! (Aes Dodonaeum).
  Vetm vesht e shqiptarvet ton as nder ato kavaljeta as nder koht e vona t sotshme nuk i pati as nuk i ka merzit njaj tingull i kupave; nuk u asht neverit gurgullimi i asaj gurre a buile e ushtima e rrebt e zhaurims q derdhej e dredhej si shakllori nepr lisni tuj e dridhun mbar vendin kur hovej nder shpella t mnershme e nder zgavra e plasa currash.
  Zeusi edhe sot bindohet nga shqiptart mos me dije, padije.
  Shiptari, i cili kurdoher e ka ruajt edhe e ruan fjaln e porosin e t parvet si syt e ballit e q goj-thana pr kombin ton asht aq e bindueshme, e ka ba q t ruhen t pa fueme e t pa ndrrueme shume pun e doke e me jau vu mendjen djal mbas djalit pr t mos i qitun n harres.
  Jan sa e sa goj-thana q i mbajn e pa dit se pr t kuajin nderim po i mbajn; asgjamangut shqiptari i mban, i nderon e i ruan, sepse i ka pas prej t parsh, e me ba me ja vu n loj a n qesti at besim, at doke e at fjal q i ka ngelun prej t parve, ve n mos i punoft zemra ndonj t ligshtumit, se s'kishte me e lan me kalue leht.
  Mos ja lavdrofshim besimin e doket tepr t vjetrueme shqiptarit, q ka pas prej t parvet, sepse a t gabushme a t'egra, detyra e mirnjohjes do ta shtyj q ta ja madhnojn besn n n t ruajtun t fjals e t porosis s parvet.

  ______________________________
  16). Pellazgt populli ma jetik q banoj dheun e Greqis, i cili para se t quhej Hella qe thirr Pellazgji, e ktij populli do t'i dihet qytetnimi i Greqis. (Dikcjonari mitologik Villarosa. Napull 1841) - ... Homeri kryeshtjellsi i kombeve t lasht Thesalin e quan Argo Pellazgjik, e Faltoren e Didons (Dodons, q ishte ma jetikja n at koh e quan Zeusi Pellazgjik. (Saggio Filos fiso antica Grecia. G. C Tipaldo, Napulli 1869, sopra la il Iliade v. 98).
  17). T quajtun "Kiklopes" prej perkrenarjet q u mbulonte kryet dhe fytyrn e cila kishte bir drejt me sy edhe sepse mbanin nj dritar (pishtar) n ball per me ju ba drit sa rrekeshin nder gropa duke nxjerrw minerale. (C. Danti. Compendio della Storia Universale VIII. Greqia.
  18). Prof. Dr. G. Garollo Piccola Enciclopedia; U Hoepli. Milano 1892.
  19). Banort e par t tokave greke edhepse jetonin si shpellar t vertet t shtymun prej ndjesivet t permbrendshme t lumnis adhuronin Hyun n natyr duke i perngjitun vetit e emnat e natyrs vet t dukshme. (Tipaldi. Saggio Filosofico etc.) Pellazgt ma par luteshin masandej u dhuronin kushte hyjnive. Asnj hyjnije nuki jepnin emn as mbiemn. Popuj q erdhn mbrapa, prun hyjni t tjera, ose ju a ndrruan emnat hyjnive q gjetn. Priftnt e tyne solln me vedi ttemele besimesh e sjellje besimtare. N ato kavaljeta priftnija pellazge kishin t vlersuar mikpritjen si edhe bashkatthetart e tyne. (Herodoti. lib. II, 52).
  20). Gjuh t ndryshme me emnat e hyjnive shkaktoishin ngatrrime fjalsh e kuptimesh, prej t cilavet shtoheshin emna e numri i hyjnive . (Tipaldi. Saggio ect.).
  21). Amulium patruum Rhaea sacerdotis, amore ejus captum, nubilo coelo obscuroque are (vrant me re) cum primum illucescere coepisset, in usum sacrorum aquam petenti insidistum in luco Martis compressisse eam... (M. Octavii. Lib I cap. 19).
  22). "Dii quos coluerunt Romaniii, fuerunt fere innumeri (Vide Plin. H. N. II. &' Juvenali. XIII. 46).praesertim cum procedente tempore et prolato Imperio omnia fere sacra peregrina in Urbem peuetraverint. (Min, Fel. p. 15 ed Rigal. G. H. Nieupoort' De Sacris Romanor. c. I. De Diis).

  Si thehet edhe m sipr Zoti vinte nga faltorja e tij n Dodon, shum pran Janins. Atje ndodhej nj pem Dukshku nga e cila kur frynte era dilnin t thna n shqip. Njrizit e asaj zone t cilt Homeri i thrriste Pellazgj, ose Selloi, jan azgj tjetr vepse Suljott e sotm t asaj treve. Meq njrzit kujtuan se kto fjal ishin prej perndis e thirrn pem e dushkut pra Zot (ose Zojs), dhe Hera, perndesha e Stuhis, ishte Era q frynte n pemn e dushkut nga fusha e Dodons. Si e dim nga mitollogjia, Athina lindi nga koka e Zeusit kur ky i fundit pati nj dhimbje koke. Kjo anallogji sht mse e vrtet: kur Era filloj t frynte n Pem (Zoti), nga koka ose kurora e tij filluan t dilnin T Thna, ose : E Thna e Zojsit (Athena e Zeusit). Po ashtu edhe Kroni, Neptuni, dhe shum t tjer shpjegohen vetm n saj t shqipes, apo iliro-pellazgjikes. Shqipja ishte bija dhe lajmtarja e Zojsit, ose Zotit, dhe njrzit besonin n kultin e saj, dshmi sht Pirroja i Epirit i cili u thrriste Shqiponj, dhe ai i emronte ushtart e tij pendt e krahve t tij. Hydra prbindshe sht poashtu nj pjes e besimit ton t hershm. Dihet se Ilirt dhe Pellazgt kan pas kult gjarprin, dhe e shihnin at si nj gj djallzuese. Fjala Hydra sht e njtja gj me Kuedrn; kjo e fundit sht fjal e prbr nga dy pjes: nj folje ku q do t thot hik, mposhtu, dhe nga fjala Edra. Pra Edra ishte ajo gj e djallzuar dhe prbindshe. Afrdita sht e njjta gj si Aphrodite, dhe ky planet mund t shihet vetm natn von ose hert n mngjes... e nnkuptoni vet. Ndrsa Dardant kishin nj shtrirje t madhe dhe shum t hapur. Si sht thn Troja (trojet, truall), ishte nj nga fiset Dardane, dhe prandaj shum pran Trojs kemi ngushticn e Dardanelleve (pra Dardania e vogl). Nj tjetr dshmi se aty duhet t ken banuar fise iliro-dardane sht fakti se Kostantini i Madh, perandori ilir me origjin nga Nishi (pjes e Dardanis), themeloj qytetin Kostantinopoj n nj vnd ku hamndet t ket qn banuar nga iliro-dardan... nnkutohet vet anallogjia.
  Gjithsesi shpresoj t kem qn n ndihm
  shum nderime
  drini.

 13. #13
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  38
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Klodi!
  Kur thua:

  "Kombi greke ka nxjerre figura te larta si shume i nderuari, Anastas Janullatos, Kryepiskopi i Tiranes edhe gjithe Shqiperise, qe po ben ate qe nuk eshte bere kurre me pare ne Kishen ortodokse shqiptare, Ringritjen edhe zhvillimin e saj te papare me pare"

  T mos kishte qn pr Fan Nolin ne s'do t kishim tani kishn Ortodokse Shqiptare, dhe gjith Ortodokst Shqiptar do t ishin quajtur Grek nga ana e Grekve (si sht br n amri, kjo sht fisnikria e tyre...). sht pr udi por kishat e para Ortodoske Shiptare jan themeluar n South Boston (shum pran qndrs s Bostonit) n SHBA kur Fan Noli kryente msimet dhe jetonte ktu. Aty kam qn edhe un dhe i kam vizituar kto kisha. Pra Klod ka br Janullatusi, ringritje dhe zhvillim t papar, m shum sesa Noli kur ky i fundit sht Babai kishs q Janullatosi drejton?
  sht vrtet se Kombi Grek ka nxjerrur figura t hijshme dhe t mnura (njrz t veant t shoqris s tyre), por ama ata kan huazur rrnj t kulturs ton, dhe pr m tepr e mohojin nj gj t till: mos vall sht kjo fisnikri?
  Si e tha edhe Eni m sipr, kur ata u shumuan shum nga dyndjet e tyre filluan t shkatarronin kulturn e Pellazgjve, si ishin shkrime etj. Kto shkrime jan t njjta me ato t Etruskve, pra q dmth Pellazgt kishin shkrime, dhe gjuha e tyre mund t prkthehet vetem n saj t Toskrishtes.
  Ti thua:
  "Greket vijne nga nje prejardhje shume fisnike, edhe e kane rruajtur kete deri me ditet e sotme, edhe pse te rrethuar nga barbaret e pakulturuar qe kane qene gjithnje ne vendet qe e kane rrethuar Greqine."

  Grekt e hershm nuk ekzistojn m! Q me pushtimin Osman t Greqis kta Grek u shprnguln nga Greqia dhe hikn n perndim dhe gjetiu. S'sht rastsi q Arvanitasit me n krye Marko Boarin qn themelusit e qeveris Greke n 1820. Kshtu e paskan ruajtur identitetin e tyre gjer n ditt tona? Krahaso nj her helenishten me greqishten e sotme. Mos harro gjithshtu se grekt e sotm vin nga Smrnia ose Izmiri i Turqis (po qe lexo pr luftn e Smyrnias n 1920 n internet).
  far sht nj "barbar i pakulturuar" Klodi? Mos vall jan baballart e hershm t tu? Mos vall jan ata nga t cilt "Grekt e ditur dhe t kulturuar" morrn perndit e tyre, dhe shum e shum gjra t tjera?
  Zoti Klodi ti thua:
  "Greket jane nje komb mik, sa do qe te kete probleme midis nesh. Problemet jane normale ne nje bashkejetese shekullore, edhe ato nuk mund te pergjithesohen ne asnje menyre!"
  Po a jeni n djeni ju se Greqia ka n fuqi ligjin e lufts me Shqiprin? Dmth Greqia nga ana ligjore sht akoma n luft me Shqiprin q nga 1950! Mos vall nj armik pr ty sht mik Klodi? Dhe e di se pse ata e kan nn fuqi kt ligj? Q amt t mos marrin dot tokat e tyre q i kan nga baballart dhe djersa e tyre n amrin e ans Greke. Kta am jan shprngulur dhe torturuar nga forcat Greke t komandantit Zerv, nj ultranacionalist Grek! A jan kto probleme pr ty normale Zoti Klodi, dhe shqiptart e amris t ken frik t flasin gjuhn e tyre, dhe mos lejimi i shkollave shqip n amri, etj etj.
  Ajo ka ti thua sht njlloj sikur un t them se sht normale q un t vij n shtpin tnde, t t qes jasht me dhun, dhe t t bj t falesh n kishn time, dhe un t kem ligj lufte n fuqi ndaj teje, dhe ne t jemi miq t mir!!! Si mendon ti? Un preferoj t mos shprehem
  Shum Nderime t gjithve
  drini.
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 23-02-2003 m 22:16

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-03-2006
  Postime
  74
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  pellazget

  pellazget jane populli me i vjeter i mesdheut qe shtriheshin jo vetem ne gadishullin ilirik por ne te gjithe rreithinat e mesdheut,perfshi ketu egjiptin turqine greqine e sotme libine tunezine e shtete te tjera qe kufizohen me mesdheun.Problemi eshte i tille qe pas asimilimit te pothuajse te gjithe ketyre popujve nga rraca hibride induso-mongole qe sot e quajne veten arabe ose arabfoles,nuk vertetohet dot ekzistenca e pellazgeve pasi per te gjithe etnologet,baza kryesore e nje evidence eshte gjuha e cila ne nje menyre apo tjeter nje fare ngjashmerie me pellazgishten duhet te kete qe te vertetohet qe pasardhesit e pellazgeve ekzistojne diku.Mirpo fakt historik eshte qe historia e civilizimit te sotem evropian fillon ktu e 45 mije vjet para lindjes se krishtit, pikerisht ne detin egje dhe ne krete.Marrezia e madhe eshte qe ne evropen perendimore(perendimore nga ana e pozites gjeografike),filloj fallsifikimi dhe deformimi i historise per sa i perket origjines se kultures evropiane, ne menyre qe,qdo gje qe ka te beje me kulturen e sotme evropiane te pagezohet me kulture greke,duke torpeduar keshtu cdo fakt tjeter historik qe verteton te kunderten.
  Ishin evropianet qe bene qeshte e mundur qe osmanet tia arrijne qellimit qe raca shqiptare te zhduket nje here dhe pergjithmone nga faqja e dheut,duke i ndihmuar ata me lloj lloj metodash qe cdo lufte anti-osmane e shqiptareve, te perfundoje me deshtim.Ne nuk duhet te harrojme ketu dominimin pellazgo- ilir ne te gjitha fazat e krijimit te kultures se mbremjes, ku dhe ka zanafillen termi "perendimor".Faik Konica me kot inatosej kur citonte naimin e madh per te cilin me gjithse i zhytur ne qendren tartaro-mongole(stambollin) nuk kish tjeter vec se kritika dhe perqeshje,kur thote se kjo qfar ben naimi eshte e tepruar kur ai thote se kur ishte shqipatri nuk ishte krijuar as hena,dhe se shqiptari ju dha emer perndive,etj,etj,dhe se ai si stergjysherit tane diellin e kerkon andej nga perendon dhe jo nga lind.Ofensiva fallsififikuese e historise perendimore nisi ne fillim te shekullit te 19-te me perfundimin e rrezistences shqipatre te udhehequr nga Ali pashe Tepelena,ku ne anen e ujqerve mongole qendronte edhe mbreteria e bashkuar e britanise se madhe si dhe fuqi te tjera evropjane,qe ju versulen pas vdekjes heroike te Aliut te madh,shqipetareve ne te gjitha anet,kesaj here jo vetem me arme por dhe me literaturedhe mediumet e asoj kohe.Shqiparet duhej patjeter te quheshin mbeturina turke, dhe se jane vetem greket ata trashegimtaret e pellazgeve dhe te ilireve.dhe duhej patjeter kjo te vertteohet dhe historikisht me ane te perrallave qe po ti lexosh ne bibloteket e perendimit te vjen per tu habitur me cfare injorance dhe mynyre amatore argumentohet kunder autoktonitetit shqiptar.Cdo gje qe mundohet te argumentohet lidhet ne menyre direkte apo indirekte me fene muslimane qe e paskan pervetsuar shqiptaret,dhe se ato si te tille nuk mund te jene evropjane.Por ta zeme e zgjidhen problemin shqiptar evropjanet dhe vazhduan hulumtimet e metejshme arkeologjike,dhe dolen problemet e para te gjuhesise pellazge me ate greke,shume emra vendesh te azise se vogel dhe te detit egje si dhe ne gadishullin ilirik nuk kishin asnje shpjegim me gjuhen e vjeter greke por me ilirishten.Keshtu hodhi poshte tezen e etnologeve te politizuar nje etnolog gjerman ne vitin 1927,i cili ne menyre shkencerore vertetoi ngjashmerine e idiomeve ilire me ate te gjuhes shqipe,gje qe kundershton dhe dijen apo padijen e shume vizituesve te forumit shqiptar, per sa i perket temes se pellazgeve dhe ilireve dhe pasardhesit e tyre te cilet jemi ne shqiptaret.Nuk eshte e nevojshme te ndermarresh kush e di sa lloj ekspedicionesh te veshtira qe te vertetosh autoktonitetin e shqiptareve.Mjafton te publikosh shkresat e frasherve te cilat jane shkruar jo vetem shqip por edhe ne gjuhet te tjera si arabisht dhe persisht,ku dhe pershkruhet se si pellazget ju a ndermjeteseuan kulturen e larte grekerve,dhe ai nuk ka pasur shum mundim ta zbuloje nje gje te tille. Eshte vete herodoti kronisti antik i cili na e shpjegon se si bile vete athina para se te vinin greket, pellazge ishin, dhe me kalimin e kohes u asimiluan dhe u bene greke.Mund te themi ne dhe shuime pseudo dijetare se cfar interesi ka evropa te fallsifikoje historine,dhe te kembengule ne verzionin e tanishem te historise.Kjo pyetje ka nje pergjigje teper te thjeshtejaftojme te mos shkojme shume large ne koherat prehistorke dhe te shohim se kush e themeloj kulturen perendimore qe edhe vete profesoret e E.U. shpeshhere e perdorin pas termit "kultura greke" apo sic thuhej ne antike kultura etruske,pasardhesit e te cileve jane tosket u shtri ne te gjithe greqine, per ato gjithe greqia ishte gadishulli ilirik (ballkani i sotem),dhe arriti te shtrihej deri ne anen tjeter te adriatikut ku sundonin pothujse te gjithe italine fise ilire te cilet vershuan atje nga viti 1250 para lindjes se krishtit deri ne 750 para lindjese se krishtit qe njihet dhe si dyndja me e madhe e fiseve ilire ku dhe fisi me i madh ishte ai i veneteve,qe sot quhen apo e quajne veten venedikas.Keshtu qe qendren e perandorise romake romen e themeluan pasardhesit e "Eneasit" apo "Eneut" qe e la trojen pas djegies nga ana e vtetvraseve antike greke dhe themeloj perandorine me emrin "Alba-Longa" Askanius me djemte e tij remus dhe romulus.Keshtuqe kete kulture qe e mori nga pellazgo-iliret evropa patjeter qe do ta pervetesoje dhe ta quaje te veten dhe jo te kujtohet per gjith jeten nga shqiptaret se kete kulture e moren nga ne.Ne ket rreth greket laujne nje rrol te rendesishem ne ndihmesen e fallsifikimit te historise, pasi ata e dine shum mir nga herodoti qe greket jane me origjine persiane dhe se ata orientoheshin nga hena dhe yjet dhe jo nga perindimi i diellit si pellazget dhe iliret.Madje herodoti shpjegon dhe se si u be fallsifikimi dhe pse ishte e nevojshme te behet nje fallsifikim i tille me qellim qe kultura perendimore te pranohet me thjeshte nga popullata greke.pasi greket nuk ishin rrace indoevropiane dhe se popullata greke me pamje te jashtme persiane nuk e shihte veten te reprezentuar ne kulturen e pellazgeve qe propagonte "elita"greke dhe qe kontaktonte me dijetaret pellazge dhe filozofe.Nje nder keta dijetare permend herodoti qe eshte me orgjine pellazge <Pitagoren>p.sh.Pra ishte e domosdoshme qe figurat portretet e ndryshme qe deri ne ate kohe beheshin nga pellazget me figura me pamje te rraces indoevropjane te kopjoheshin dhe te pershtateshin ne pamjen persiane aziatike ne mneyre qe greket ta shohin veten te reprezentuar ne kete kulture.Ne shume raste eshte mundur te vertetohet teza e heredotit dhe se jane gjetur shume vazo apo statuja te bera per greket qe faktisht ishin me pare te bera nga etruske.

 15. #15
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Greket vijne nga nje prejardhje shume fisnike, edhe e kane rruajtur kete deri me ditet e sotme, edhe pse te rrethuar nga barbaret e pakulturuar qe kane qene gjithnje ne vendet qe e kane rrethuar Greqine.
  Po mire more bamke nga mi gjete kto "fakte historike"..? Se jo per gje po ata barbare jemi un e ti.. te pelqen apo jo.. Po si more ulen kombin tend per nje fis "te kulturuar jevgjish qe zune trojet e ktyre barbareve?"

  Nje komb me kulture, fisnik, me tradita. Ai komb per me teper i ka dhene Shqiperise, saqe vete shenimet historike per ekzistencen e popujve te Shqiperise s e sotme vijne nga referime ne ate gjuhe. Greket kane permende iliret, kur ata nuk kane lene asnje shkrim te vetin.
  Sa here ne jave fle permbys ti lal? Ta dij kot per te shuajtur interesin..

  Ia dha Greqia traditen Shqiperise? Epo kete do e kesh nga "vaksinat" se ska mundesi..


  Greket i kane dhene botes gjuhen me te cilin u shkruajt Ungjilli. I kane dhene qyteterimin antik klasik. I kane dhene literature, art, muzike.
  Kushedi sa "vaksina" ke bere dhe ti..

  Shikoi dhe njehere referencat se me sa di une deri tani te gjith studiuesit nuk kane gjetur asnje prove reale te perputhjes se kultures se "trilluar " greke me lashtesine..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 16. #16
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Zemerushja
  Mos ma taks internimin dreq
  Ti internimin e ke pak. Ti duhet te denohesh me pushkatim te perjetshem nga dy here ne dite para buke dhe pas buke. Si guxon ti dhe thua qe profesori fle permbys...e shumta mund te rrije zbathur ne cimento njeriu apo te ulet pertoke nYdo, po te flesh permbys? Cfare nenkupton ti barbare? Qe profesori s di te flere?

  Lexo dhe meso:

  Seminaristi thote:
  "Ta them une!
  Greket vijne nga nje prejardhje shume fisnike, edhe e kane rruajtur kete
  e kuptove tani ..eshte pikerisht si e ka thene e kane RRUAJTUR

 17. #17
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Albanian Lexicon:

  rruajt/ur = 1. veprim qe tregon heqje fizike te qimeve ne fytyre dhe pjese te tjera te njeriut dhe ne trup te kafsheve.

  rruajt/ur = 2. fjale qe tregon nje veprim si vjedhje, grabitje perdorur rendom ne zona te ndryshme te Shqiperise.

 18. #18
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga harmonies
  Hititet qe jane fis siran, jane fara e atyre qe sot njihen me emrin greke. Akenjte, fisi i Akilit nuk kane lidhje me gjakun e ndyre hitit.
  Me 18-02-2003, 09:46 ke menduar keshtu dhe i ke bere Greket edhe me te vjeter se qe deshirojne ata te na ishin, i ke bere ashtu dika si Djepi i "Indoeuropianizmit".

  Kurse sot ke ndrruar mendjen dhe me siguri qe mendon krejt ndryshe per "Greket" apo "Hellenet" e sotem fallso, apo jo ?

  Ndersa une ende kam mendimin e njejt per ta dhe them perseri qe "Greket" apo "Hellenet" e sotem jan perso-turq orthodoks te ballkanit dhe nuk kan absolutisht asgje te bejne me te ashtuquajturit "Greket e vjeter" perveq tokes ku jetojne sot. (ketu natyrisht qe perjashtohen Arvanitasit dhe Latinet e asimiluar)

 19. #19
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime n 168 postime
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Ta them une!

  Greket vijne nga nje prejardhje shume fisnike, edhe e kane rruajtur kete deri me ditet e sotme, edhe pse te rrethuar nga barbaret e pakulturuar qe kane qene gjithnje ne vendet qe e kane rrethuar Greqine.
  Kete mund ta lexosh vetem nga 'historianet' grek dhe ate qe iu kane shplare mendjen greket, por kjo nuk do te thote qe "cdo gje qe fluturon, hahet = jo cdo gje qe thone greket, eshte e vertete".

  Citim Postuar m par nga Seminarist
  I kane dhene botes Ritin e cmuar kristian, ortodoksine, shenjtore e Eter te kishes. Ata i kane dhene Shqiperise shenjtore qe u flijuan ne keto troje, si Shen Kozmai i Etolise.

  Kombi greke ka nxjerre figura te larta si shume i nderuari, Anastas Janullatos, Kryepiskopi i Tiranes edhe gjithe Shqiperise, qe po ben ate qe nuk eshte bere kurre me pare ne Kishen ortodokse shqiptare, Ringritjen edhe zhvillimin e saj te papare me pare.
  Per cfare shenjtoresh e ke fjalen?! Do te thuash "figura" qe vetem fshihen pas petkut fetar per te realizuar qellimet e verteta. Kjo do te thoja eshte turp, jo nder.

  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Greket i kane rezistuar pushtimeve, jane tregu trima.
  Mos u ngatero kaq keq, e ke fjalen dallohen per dinakerine dhe pabesine, se vetem per trimeri nuk jane permendur ndonjehere. Per trimerine, dallohen vetem ata qe kane shqiponjen ne flamurin kuq e zi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 07-06-2007 m 17:46
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-07-2006
  Postime
  171
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga BARAT
  ty te vije zor qe kundershton profesore te tille
  po kur s ka shtet dhe te kepusi ndonje internim dhe ta shohesh mire ti jane apo s jane greket pellazge..
  BARABARE.........si nena e Alekasandrit
  U po pse vetem Olimbia na qenkesh barbare?!, po Filipi a nuk ishte Maqedhonas barbare, apo sic u thoshne me gjuhe te pasofistikuar?!. Shiko se, ka ca si puna e atij Aristotelit, qe thone se edhe vet Maqedhonasit jane te erdhur pe zones se asaj qe qehet ndryshe edhe Epyrrho aty nga vitet 1384 BC!

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Origjina e Pellazgo-Iliro-Shqiptareve.
  Nga gladiator n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 105
  Postimi i Fundit: 12-04-2013, 10:06
 2. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 3. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 4. Epir + Dardani + Iliri = Shqipri
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 25-08-2007, 21:55
 5. Mid'hat Frasheri "Ceshtja e Epirit"
  Nga xhiko n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 20:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •