Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 53 prej 53
 1. #41
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Rrofsh ,vecse endjet e mia nuk arrin dot askush tu thote paradoksale,sepse te jap fakte ....

  Gjera pa lidhje...e kam degjuar shpesh,vecse asnjehere nuk shoqerohen me nje kontroprove,ngelen vec fjale te hedhura......

  Thjesht 2 pyetje
  ne cfare periudhe linden gjuhet dhe sipas teje sa i madh duhet te jete komuniteti?
  nje fjale onomatopeike si psh shi apo kruj sa antike duhet te jete me perafersi ?

 2. #42
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Fakte jepte dhe nje tjeter ketu ne forum vetem se ishin fakte alla Hammond, Galanopoulos apo Poulianis etj.

  Per pjesen tjeter mos kujto se do shpenzoj kohen time me pergjigje pyetjesh delirike. Shume te jam pergjigjur dhe deri tani.

 3. #43
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Hammondi beri cberi,pranoi arkeologjikisht nje invazion ilirik ne maqedoni nga 850 - 650 p.l.k e thoshte se ishin dominantet,pra pikerisht kur u krijua shteti maqedon,prandaj mund ta marrim si prove ne kete rast...

  Deri tani ti nuk je pergjigjur,deri tani ke bere cmos te me nxjerresh pa prova e fakte qe provojne te kunderten e asaj cka them,si enderrimtar...

  Te thuash qe nga simbolet vjen gjuha shqipe do te thote te besh krim mbi vjetersine e saj ....

 4. #44
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Simboli eshte pjelle e natyres. Simboli eshte mema e cdo gjeje. Simboli eshte lidhja me e ngushte me Diellin, Yjet, Qiellin dhe Perendite. Vetem ata qe i falen natyres, vetem ata jane ne gjendje te kuptojne simbolin. Gjuha eshte shprehia e efekteve qe krijon simboli.

  Mos ja lavdrofshim besimin e doket tepr t vjetrueme shqiptarit, q ka pas prej t parvet, sepse a t gabushme a t'egra, detyra e mirnjohjes do ta shtyj q ta ja madhnojn besn n n t ruajtun t fjals e t porosis s parvet.
  p.s. sic ta thashe dhe tek tema tjeter, skam me nder mend te te pergjigjem. Bej njehere detyrat e shtepise pastaj...

 5. #45
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu
  Hammondi beri cberi,pranoi arkeologjikisht nje invazion ilirik ne maqedoni nga 850 - 650 p.l.k e thoshte se ishin dominantet,pra pikerisht kur u krijua shteti maqedon,prandaj mund ta marrim si prove ne kete rast...
  Shume interesant. Po cfare thote Hammondi mbi subjektin se kush banonte ne territoret e Maqedonise para "invazionit" te Ilireve nga "IndoEuroupa"?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 6. #46
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Styx
  Shume interesant. Po cfare thote Hammondi mbi subjektin se kush banonte ne territoret e Maqedonise para "invazionit" te Ilireve nga "IndoEuroupa"?
  Ai ishte grekofil,por gjithsesi dha nje informacion qe e kishte nxjerre arkeologjia..dmth qe kultura mat-glasinac shtrihej mbi tere territorin maqedonas e pikerisht ne momentin e krijimit te monarkise argeade nga vjen leka i madh...
  Cme duhet mua ca interpretimesh i ben hammondi ,une marr faktin arkeologjik,interpretimet le ti mbaje per vete ai...

  Maqedonasit u quajten helene kot se koti,se ishin barbare,ne periudhen e lindjes se shtetit ne maqedoni banonin iliret e kultures mat-glasinac,pra krijuan shtetin maqedon...me mjafton te di qe quheshin barbare qe kultura ishte ilirike ne momentin e lindjes se shtetit dhe konkluzioni del vete pa e shtrenguar hic ....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 7. #47
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu

  Citim Postuar m par nga Styx
  Shume interesant. Po cfare thote Hammondi mbi subjektin se kush banonte ne territoret e Maqedonise para "invazionit" te Ilireve nga "IndoEuroupa"?
  Ai ishte grekofil,....Cme duhet mua ca interpretimesh i ben hammondi ,une marr faktin arkeologjik,interpretimet le ti mbaje per vete ai...

  ...me mjafton te di qe quheshin barbare qe kultura ishte ilirike ne momentin e lindjes se shtetit dhe konkluzioni del vete pa e shtrenguar hic ....
  Me te vertete nje konkluzion i pashtrenguar: Iliret qe paskan invaduar Ilirine u quajten Maqedonas. Rrjedhon qe (ketu bini perseri dakord me Greket) qe maqedonia me pare ishte Greqi.

  Mos hidh balte mbi vlerat e cdo teme. Te ekzagjerosh nje teori do te thote te mbrosh pikerisht te kunderten e saj.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 8. #48
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Styx
  Me te vertete nje konkluzion i pashtrenguar: Iliret qe paskan invaduar Ilirine u quajten Maqedonas. Rrjedhon qe (ketu bini perseri dakord me Greket) qe maqedonia me pare ishte Greqi.

  Mos hidh balte mbi vlerat e cdo teme. Te ekzagjerosh nje teori do te thote te mbrosh pikerisht te kunderten e saj.
  Aspak,nuk i bie te kete qene greqi !! Edhe sikur per absurd te marrim kulturen mikenase per greke,prape maqedonia nuk del greqi sepse kultura mikenase nuk e kalonte thesaline ,pra nuk hynte aspak ne maqedoni dhe kjo eshte e pranuar boterisht edhe nga greket...
  Interpretimi normal eshte se kultura ilire mat-glasinac u perhap edhe ne territoret e maqedonise qe banoheshin nga paionet sipas homerit dhe kur kjo kulture ne shek 6
  evoloi ne gjithe territoret ilire evoloi edhe ne maqedoni...

  Ajo qe me cudit mua eshte fakti qe ka akademira te ndryshme ne bote qe ndajne epirotet nga maqedonasit,kur asnje autor antik grek nuk i ka ndare,o i thonin barbare te dyve o helene te dyve...Cuditem qe keta te sotmit qenkan me te mencur se ata qe e jetuan kohen..dmth po i tregojne babait arat....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2003
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ne baze te literatures qe une kam lexuar del qe ne evropen e lashte grupimet e popujve kryesore ishin dy Keltet dhe Pellazget.Te dy keto popullata nuk duhen te kuptohen me mendimin qe kemi ne sot per nje popull por me nje mendim me abstrakt si te nje konferderate popujsh me kultura te ndryshme por me lidhje gjuhe te peraferta.
  P.Sh: Iliret vijne nda e njejta prejardhe e perbashket por ama konfederata e tyre shtrihej nga veri-lindja e Italise deri ne lumin vjose dhe ne kufi kishin maqedonasit,Dardanet kumin danub ne lartesi te beogradit dhe shtiheshin afersisht ne te gjithe territorin e rumanise se sotme po pa u futur shume ne lindje.ne keto territore ishin te ashtuquajturit Iliret e kulluar qe i perkasin territoreve te malit te zi dhe te shqiperise se sotme deri ne lumin vjose dhe iliret jo te kulluar si ishin liburnet,desaretet,venetet etj e vetmja gje qe lidhte keto bashkesi popujsh ishte gjuha qe ata flisnin dhe ne disa raste kemi dhe mos kuptime ne te folur kur takoheshin pjesmarres nga dy skaje te kesaj konfederate kombesh pak a shume si mund te ndodhi sot nese nje nga veriu i shqiperise do te flasi me nje nga jugu i shqiperise duke perdorur dialektet e tyre ose nje arberesh me nje shqiptar.
  Persa i perket prejardhjes se grekeve adhe ata hyjne ne grupinim e popujve te konfederates pellazge dhe si shembull mund te marr dyndjet e fiseve gjerrmane ne perandorine romake.Keto fise ashtu si dhe pellazget ishin konfederata dhe te paret qe hyjne jane gotet me ndarjet e tyre ne visigote dhe ostrogote te cilet ne ditet e sotme sot nuk ekzistojne me gjuha e tyre nuk flitet me por ama bashe me latinet qe banonin ne spanje formuan ate qe sot quhet populli spanjoll e njejta gje me franket qe formuan francen e njejta gje me longobardet qe formuan italine e qendres dhe te veriut sepse jugu nga keto pushtime u prek me pak dhe ato qe formojne hollanden gjermanine e austrine nga gjithe kjo konfederate shtetesh dhe popujsh te rinj ne fillim me te perparuarit ishin franket dhe italianet si nje bashkepunim i kultures latine me ate barbare pastaj ne nje moment te dyte dolen fiset gjermane te gjermanise se sotme e te ausrtise.
  Pra ne kete menyre mund te shpjegohet perse helenet ishin me te perparuar se iliret per faktin qe ato u nderthuren me banoret pararendes qe kishin krijuar nje kulture shume te avancuar se ajo e tyre per shkak te kontakteve me kulteren egjiptiane dhe u bene nje kulture me mbeshtetje tek toka pra bujqesore kurse fise e ilirise e kane ruajtur kulturen e tyre gjysem nomade deri vone dhe kjo mund te vertetohet per faktin se Aleksandi i madh menyrat e perdorjese se kavalerise arriti ti mesoje kur gjendej midis fiseve ilire duke qene se forcat kryesore te ilireve nuk kane qene falangat greke ose maqedonase per kaloresia qe shoqeronte keto formacione.
  Persa i perket pushtimit te greqise se lashte nga doret dhe asimilimin total te akejve nga ana e tyre duhet te kujtoni qe ne te njejten kohe konfederata e popujve kelte arriti te shtrihej dhe te pushtonte territore qe arriten deri ne kufij me dardanet me desaretet e me venetet per ket arsye ne rrajon shqfaqen fise te reja me zakone dhe gjuhe te perrbashketa si mund te jene skordishet qe kishin emra dhe zakone varrimi ilire por gjuhe kelte ose anasjelltas kurse fiset qe nuk prenuan nje gje te tille skuan me ne jug dhe ky mund te jete rasti i fiseve dore

 10. #50
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga DeepPurple
  ne baze te literatures qe une kam lexuar del qe ne evropen e lashte grupimet e popujve kryesore ishin dy Keltet dhe Pellazget.Te dy keto popullata nuk duhen te kuptohen me mendimin qe kemi ne sot per nje popull por me nje mendim me abstrakt si te nje konferderate popujsh me kultura te ndryshme por me lidhje gjuhe te peraferta.
  P.Sh: Iliret vijne nda e njejta prejardhe e perbashket por ama konfederata e tyre shtrihej nga veri-lindja e Italise deri ne lumin vjose dhe ne kufi kishin maqedonasit,Dardanet kumin danub ne lartesi te beogradit dhe shtiheshin afersisht ne te gjithe territorin e rumanise se sotme po pa u futur shume ne lindje.ne keto territore ishin te ashtuquajturit Iliret e kulluar qe i perkasin territoreve te malit te zi dhe te shqiperise se sotme deri ne lumin vjose dhe iliret jo te kulluar si ishin liburnet,desaretet,venetet etj e vetmja gje qe lidhte keto bashkesi popujsh ishte gjuha qe ata flisnin dhe ne disa raste kemi dhe mos kuptime ne te folur kur takoheshin pjesmarres nga dy skaje te kesaj konfederate kombesh pak a shume si mund te ndodhi sot nese nje nga veriu i shqiperise do te flasi me nje nga jugu i shqiperise duke perdorur dialektet e tyre ose nje arberesh me nje shqiptar.
  Persa i perket prejardhjes se grekeve adhe ata hyjne ne grupinim e popujve te konfederates pellazge dhe si shembull mund te marr dyndjet e fiseve gjerrmane ne perandorine romake.Keto fise ashtu si dhe pellazget ishin konfederata dhe te paret qe hyjne jane gotet me ndarjet e tyre ne visigote dhe ostrogote te cilet ne ditet e sotme sot nuk ekzistojne me gjuha e tyre nuk flitet me por ama bashe me latinet qe banonin ne spanje formuan ate qe sot quhet populli spanjoll e njejta gje me franket qe formuan francen e njejta gje me longobardet qe formuan italine e qendres dhe te veriut sepse jugu nga keto pushtime u prek me pak dhe ato qe formojne hollanden gjermanine e austrine nga gjithe kjo konfederate shtetesh dhe popujsh te rinj ne fillim me te perparuarit ishin franket dhe italianet si nje bashkepunim i kultures latine me ate barbare pastaj ne nje moment te dyte dolen fiset gjermane te gjermanise se sotme e te ausrtise.
  Pra ne kete menyre mund te shpjegohet perse helenet ishin me te perparuar se iliret per faktin qe ato u nderthuren me banoret pararendes qe kishin krijuar nje kulture shume te avancuar se ajo e tyre per shkak te kontakteve me kulteren egjiptiane dhe u bene nje kulture me mbeshtetje tek toka pra bujqesore kurse fise e ilirise e kane ruajtur kulturen e tyre gjysem nomade deri vone dhe kjo mund te vertetohet per faktin se Aleksandi i madh menyrat e perdorjese se kavalerise arriti ti mesoje kur gjendej midis fiseve ilire duke qene se forcat kryesore te ilireve nuk kane qene falangat greke ose maqedonase per kaloresia qe shoqeronte keto formacione.
  Persa i perket pushtimit te greqise se lashte nga doret dhe asimilimin total te akejve nga ana e tyre duhet te kujtoni qe ne te njejten kohe konfederata e popujve kelte arriti te shtrihej dhe te pushtonte territore qe arriten deri ne kufij me dardanet me desaretet e me venetet per ket arsye ne rrajon shqfaqen fise te reja me zakone dhe gjuhe te perrbashketa si mund te jene skordishet qe kishin emra dhe zakone varrimi ilire por gjuhe kelte ose anasjelltas kurse fiset qe nuk prenuan nje gje te tille skuan me ne jug dhe ky mund te jete rasti i fiseve dore
  ... kodra pas bregut te gjitha i ke !

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  60
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Pershendetje -

  Emri PHELLA-zg emerton nje popull eshte i vjeter por bazen apo rrenjen e etnomit paresor e gjen te emir aleph alfa elif A koka 7 shtati rrethikoncentrik shendritja Aphollo- dielli e dielli eshte ylli nese e analizojm duhet te jemi real YLLIR-ILLYR ,
  PHELLA-ALLEPH jan nje emer kurse ili eshte emitim grek ,shtremberim i emrit ylli shifet kjart sepse greket per ta pervetsue emrin barbar phella-ylli u bene hellen pra kush u phellanizua kush u yllirizua akejt danaj apo phellanet-ylliret .
  Ku mbeti ph(f) pse alfabetin nuk e quajn ALABET pasi qe Pellazget dhe ylliret u hellenizuan. Pse te ky emerim greket nuk e humben germen PH si u be hellenizimi I nje populli qe jan vet Yje .
  A mos vall ne vetes ja ndryshuam emrin prej pheha ne ella apo prej ylli ne ili sa eshet e qendrueshme !
  PSE ALPHA PELLAZGE E GREQIZUAR NE KUPTIM TE PLOT DO TE ISHTE ALA..

  SI PERKTHEHET NE SHQIP EMRI ANALPHABET SIKUR I DREJTOHET DIKUJ PRA KUJ PO I DREJTOHET ;
  germa A -NAL ndal (ka) dhe nje PHA -BET .

  Zotrinj ne kemi luajtur vallen e tjerve mos te vazhdojm me te vjetren ,. jemi pasardhes te drejt per drejt te Pellazgve-Yllirve te dokumentuar ne baza te gjuhes Shqipe e cila eshte njeherit edhe perkthyese per gjuhet komunikuese te lashtesis ; te Azis se vogel Ballkanit dhe Lindjes se afert etj.
  Pra gjuha jone eshte para ind.europiane apo te themi perkthyese e ca emrave te indianes se vjeter dhe BAZA-RRENJA e gjuhve Europiane .
  Nga ky fakt del se edhe origjina e popujve Europian eshte e nderlidhur me popullin ,kulturen baze,kulturen PellazgeYllire .
  Sa vazhdon renditja e gabuar e gjuhes son ne pemen gjenealogjike te ketyre gjuhve mvaret nga studjues filolog ,antropolog te huaj deri ne momentin kur argumentet mbrrin me lart se rrenat greke do te jetoj ky lloj denigrimi.
  Pamvarsisht nga niveli ,shkalla profesionale qe I takoni jeni te njejt ketu eshte forum shqiptar pamvarsisht se ku jetoni kemi rast te jemi se paku ne debate me te perafert sidomos te qeshtja e origjines son te shendritshme .
  Me mire eshte ti afrojm debatet ne nje kahje te perbashket te jemi tolerant ndaj atyre qe gabojn pa qellim most e gjykojm njeni tjetrin te jemi me unik mos ti leme hapsire perqarsve qe kan nje qellim dhe asgje tjeter per tna larguar , ndar dhe hasmuar me njeri tjetrin..
  Pastaj kendohet kenga e vjeter kur ska maok mijt luajn valle .
  Ndryshuar pr her t fundit nga XH.GASHI : 08-08-2007 m 21:31

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  60
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Tregim nga Herodoti

  CILI POPULL ESHTE ME I LASHTI
  CILA GJUHE ESHTE ME E LASHTA ,KU KA RRENJET ETNOGJENEZA E GJUHES SE FARAONVE .

  Faraonin Psammetich 600 vite p.e.r e brengoste kjo qeshtje ???
  Megjithate vendosi te bej nje lloj eksperimenti te thjesht qe do te percaktonte paraardhsit e lashtesis .
  Ketu lind pyetja pse e beri kete eksperiment ky faraon duke vrejt popullin qe jetonte ne Egjypt ngjyrat dhe gjuhen qe komunikonin , pra duke verejt perzierjen e popullit qe kishte humbur fisnikrin,ky vendosi te bindej ne menyra me te thjeshta .
  Per eksperiment I muar dy femij te porsa lindur dhe I vendosi ne nje vendbanim te izoluar duke u kujdesur per zhvillimin tyre , ku per ta kujdeseshin mbikqyrse te pa goj –memec rreptesisht ishte e ndaluar krijimi I toneve te ndryshme edhe gjat kohes se ushqimit .
  Pas dy vitesh ndodhi mrekullia eksperimenti u realizua I sukseshem .
  KUR JU SILLTE SHERBETORI USHQIMIN.
  PAS DY VITESH FEMIJT DALLONIN EREN DHE NUHATESHIN .
  DHE LESHUAN TONIN E PARE ,,BKOS” NJEHERIT SHIHEJ GEZIMI TYRE PER TU USHQYER I GEZOHESHIN BUKES .
  Kujdestari I muar femijt pasi qe filluan ta perserisin kete fjalen e pare
  Dhe I dergoj ke mbreti .
  Duke analizuar kete fjale emer mbreti erdhi ne perfundim se fjala BEKOS eshte nje emer I kuptuar gjuhen Pellasge-Yllire ne gjuhen e fisit frigase (Frygas)pra buka thirrej ,, bekos’’ mbreti erdh ne perfundim se ky popull jan paraardhesit e faraonve fisnik , njeherit te paret qe komunikuan ..
  Pra ju radhen qe te komentoni debatoni .
  Pershendetje

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2015
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Question Pr: Re: Pellazget dhe greket

  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  Ta them une!

  Greket vijne nga nje prejardhje shume fisnike, edhe e kane rruajtur kete deri me ditet e sotme, edhe pse te rrethuar nga barbaret e pakulturuar qe kane qene gjithnje ne vendet qe e kane rrethuar Greqine.

  Nje komb me kulture, fisnik, me tradita. Ai komb per me teper i ka dhene Shqiperise, saqe vete shenimet historike per ekzistencen e popujve te Shqiperise s e sotme vijne nga referime ne ate gjuhe. Greket kane permende iliret, kur ata nuk kane lene asnje shkrim te vetin.

  Greket i kane dhene botes gjuhen me te cilin u shkruajt Ungjilli. I kane dhene qyteterimin antik klasik. I kane dhene literature, art, muzike.

  I kane dhene botes Ritin e cmuar kristian, ortodoksine, shenjtore e Eter te kishes. Ata i kane dhene Shqiperise shenjtore qe u flijuan ne keto troje, si Shen Kozmai i Etolise.

  Kombi greke ka nxjerre figura te larta si shume i nderuari, Anastas Janullatos, Kryepiskopi i Tiranes edhe gjithe Shqiperise, qe po ben ate qe nuk eshte bere kurre me pare ne Kishen ortodokse shqiptare, Ringritjen edhe zhvillimin e saj te papare me pare.

  Greket i kane rezistuar pushtimeve, jane tregu trima.

  Kisha ortodokse greke eshte pararoje ne shenjteri e personalitete te larta, pavaresisht se pergojohet paditurisht nga njerez qe linden ferrave komuniste te partizaneve.

  Greket jane nje komb mik, sa do qe te kete probleme midis nesh. Problemet jane normale ne nje bashkejetese shekullore, edhe ato nuk mund te pergjithesohen ne asnje menyre!
  Po ke te drejte per kte qe po thua. Po si endertuan historin greket.
  Ae di ti qe greqia fshe leteratura dhe objekte historike qe iju perkasin pellazgeve dhe ilireve.
  Dhe mban te fshehura ne manastiret e greqise.
  Bile disa objekte te tilla greket i perdoren per gistorin etyre?

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Origjina e Pellazgo-Iliro-Shqiptareve.
  Nga gladiator n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 105
  Postimi i Fundit: 12-04-2013, 10:06
 2. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 3. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 4. Epir + Dardani + Iliri = Shqipri
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 25-08-2007, 21:55
 5. Mid'hat Frasheri "Ceshtja e Epirit"
  Nga xhiko n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 20:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •