Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 53
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-05-2006
    Postime
    78
    Nje komb me kulture, fisnik, me tradita. Ai komb per me teper i ka dhene Shqiperise, saqe vete shenimet historike per ekzistencen e popujve te Shqiperise s e sotme vijne nga referime ne ate gjuhe. Greket kane permende iliret, kur ata nuk kane lene asnje shkrim te vetin.
    Po o Mesi-nari-sti ishin keta Iliret dhe Pellasget qe iu dhane ne rradhe te pare ketyre Grekerve te tu "fisnike" shronjat. Tani cdo gje e shkruar me ato shronja ju pretendoni jane greke pavaresisht se ato shpjegohen vetem me Ilirishteo-Pellasge. Me te vertete ju e keni rruajtur prejardhjen tuaj fisnike.

    Greket i kane dhene botes gjuhen me te cilin u shkruajt Ungjilli. I kane dhene qyteterimin antik klasik. I kane dhene literature, art, muzike.
    Ne testet angleze te IQ-se ato pyesin se cili eshte kuptimi i thenies: " Nga e folura ato duket te ishin greke" Dhe kuptimi eshte: " Ata ishin te pazhvilluar ose ta paedukuar"

    I kane dhene botes Ritin e cmuar kristian, ortodoksine, shenjtore e Eter te kishes. Ata i kane dhene Shqiperise shenjtore qe u flijuan ne keto troje, si Shen Kozmai i Etolise.
    Kombi greke ka nxjerre figura te larta si shume i nderuari, Anastas Janullatos, Kryepiskopi i Tiranes edhe gjithe Shqiperise, qe po ben ate qe nuk eshte bere kurre me pare ne Kishen ortodokse shqiptare, Ringritjen edhe zhvillimin e saj te papare me pare.
    Kisha ortodokse greke eshte pararoje ne shenjteri e personalitete te larta, pavaresisht se pergojohet paditurisht nga njerez qe linden ferrave komuniste te partizaneve.
    O Mesi-nari-sti po shyqyr qe na ishin keto barbaret dhe paten nje djale te quajtur Kostandini i madh qe na lejoi fene e nderuar kristiane-ortodhokse. Pa ate nuk do kishim dhe kete pararoje ne shenjteri e personalitete te larta.

    Sa per miqesine greke aman o mesi-nari-sti po e shofim ne cdo debat apo rezolute ku shqyrtohet ceshtja e shqipetareve. Duke filluar ne EU, NATO dhe OKB gjithmone "pro" na kane dale, por nga e kunderta.

    Po ishte per te perkrahur greket e tu shko tek forumi i feve dhe thuaj ato qe kane bere per fene orthodokse se per te Ceshtja Kombtare nuk ke qofte edhe nje germe per te shkruar pe to.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Nordiku1 : 09-06-2007 më 20:22

  2. #22
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Roli iliro pellazg ne formimin e kombeve europiane nga elena kocaqi (Video):

    http://www.youtube.com/watch?v=ggp4EsGsTNU

    http://www.youtube.com/watch?v=BQfxJGeqMz4

    http://www.youtube.com/watch?v=jLTI7...elated&search=

    Cfare mendoni?

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-07-2006
    Postime
    170
    Citim Postuar më parë nga GL_Branch
    Roli iliro pellazg ne formimin e kombeve europiane nga elena kocaqi (Video):

    http://www.youtube.com/watch?v=ggp4EsGsTNU

    http://www.youtube.com/watch?v=BQfxJGeqMz4

    http://www.youtube.com/watch?v=jLTI7...elated&search=

    Cfare mendoni?
    Le t'ja leme rradhen Tanhous-it dhe ndonje tjetri ketu ne forum, qe besojne se ka patur ndonje % nga keta greket e sotem ne prehistori dhe ne antikitet ne jug te gadishullit, madje ajo kalon edhe me larg akoma, kur thote se, greket nuk kane ekzistuar as edhe deri ne shek. XX, gje qe do te doja nga ata, qe e kane profesion historine te prononcoheshin per kete, meqe haset edhe tek Darius nje fare "kolonish helene ne territoret Ilire", gje qe une nuk e kuptoje se c'fare nenkupton ai me helene dhe ilir ne te njejten kohe, kur ka te dhene, qe te dyja keto terma jane vetem interpretime te ndryshme madje dhe te gabuara te termit origjinal ne alfabetin fenikas "Ελληνική"!
    Duhet te mos keqkuptohemi - jo se keto fare kolonish nuk kane ekzistuar fare, porse sa % greke (nga kata te sotmit) kane qene ato "koloni helene" te antikitetit dhe se pse pikerisht te artikullohet ne "territoret ilire" dhe jo ne territorre te shteteve te tjera pellazge me ne veri!
    Ndryshuar për herë të fundit nga arsato1 : 11-06-2007 më 00:20

  4. #24
    Konservatore Maska e Dita
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    nga Darius

    Albanian Lexicon:

    rruajt/ur = 1. veprim qe tregon heqje fizike te qimeve ne fytyre dhe pjese te tjera te njeriut dhe ne trup te kafsheve.

    rruajt/ur = 2. fjale qe tregon nje veprim si vjedhje, grabitje perdorur rendom ne zona te ndryshme te Shqiperise.

    Bobo c'nderhyrje

    Duhet ne fakt dhe finalizimi: 3. "rruajtur" eshte varianti pe Korce per "ruajtur". Kane probleme me vendosjen aty ku duhet te "r" dhe "rr"-se ne kete zone te Shqiperise. Nuk eshte paragjykim! Per kete gjeni shembuj plot dhe ne kete forum.

  5. #25
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga GL_Branch
    Roli iliro pellazg ne formimin e kombeve europiane nga Elena Kocaqi.

    Cfare mendoni ?
    Mbi 90% ate qe e thot burreresha Elena Kocaqi, siç e kam shprehur mendimin tim para gati dy viteve dhe siç e keni kuptuar tash gati te gjith antaret e ketije forumi, sepse kjo çfar po mundohen te bejne disa studiues Shqiptar ne kete forum dhe jasht ketije forumi nuk eshte e mundur o te nderuar.

    Une per vete nuk mundem ta ndaje dhe nuk mundem te pranoj ta ndajme Historine tone, Heronjet tane, Luftrat tona heroike te paimagjinueshme dhe te pa krahasueshme, Mythologjine, Perendite, Zivilizimin, Kulturen, Mentalitetin, Krenarine tone, trashegimine, toponimet, emerimet, fiset tona etj. me keta far "Greket" apo "Hellenet" e sotem fallso.

    Une nuk mundem t'ia fali Gjergj Kastriotin, Konstantinin e Math, Alexandrin e Math, 300 Spartanet, Pirron, Achilleusin, Hektorin, Aeneasin, Dardanusin, Zeusin etj. (s'po hy n'detaje tash) asnje populli te kesaj bote.

    E ju ne qoft se mundeni bejeni pse jo, veq nese e beni kete, dua te ju them qe siç po sillet rrotacioni dhe siç po ndryshojne kohrat ju do te kafshni ne granit, se askujt nuk i ka shkuar dhe nuk i shkon gjithmone kungulli mbi uje.


    E pershendes perzemersisht Elena Kocaqin, ty GL_Branch dhe te gjith dashamiret e mi.


    Tung

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e kleos
    Anëtarësuar
    28-04-2006
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    426
    rruajt/ur=2.fjale qe tregon nje veprim si vjedhje , grabitje perdorur rendom ne zona te ndryshme te Shqiperise
    . Sa kom qesh sa kom qesh . Me kane dale lot nga syte . Kushedi sa e ka mallkuar veten ai seminaristi. Darius , Barat ju pershendes te dyve me nje shprehje qe ka filluar te perdoret shume shpesh ketej nga Tirana. 'Ju rujt zoti'

  7. #27
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s
    Mbi 90% ate qe e thot burreresha Elena Kocaqi, siç e kam shprehur mendimin tim para gati dy viteve dhe siç e keni kuptuar tash gati te gjith antaret e ketije forumi, sepse kjo çfar po mundohen te bejne disa studiues Shqiptar ne kete forum dhe jasht ketije forumi nuk eshte e mundur o te nderuar.

    Une per vete nuk mundem ta ndaje dhe nuk mundem te pranoj ta ndajme Historine tone, Heronjet tane, Luftrat tona heroike te paimagjinueshme dhe te pa krahasueshme, Mythologjine, Perendite, Zivilizimin, Kulturen, Mentalitetin, Krenarine tone, trashegimine, toponimet, emerimet, fiset tona etj. me keta far "Greket" apo "Hellenet" e sotem fallso.

    Une nuk mundem t'ia fali Gjergj Kastriotin, Konstantinin e Math, Alexandrin e Math, 300 Spartanet, Pirron, Achilleusin, Hektorin, Aeneasin, Dardanusin, Zeusin etj. (s'po hy n'detaje tash) asnje populli te kesaj bote.

    E ju ne qoft se mundeni bejeni pse jo, veq nese e beni kete, dua te ju them qe siç po sillet rrotacioni dhe siç po ndryshojne kohrat ju do te kafshni ne granit, se askujt nuk i ka shkuar dhe nuk i shkon gjithmone kungulli mbi uje.


    E pershendes perzemersisht Elena Kocaqin, ty GL_Branch dhe te gjith dashamiret e mi.


    Tung
    S'di gja shoq vec mue m'kapi kryet!
    Thuej k'saj tezes mos t'han shume se tek asht trashe teper, edhe nderkohe le ta rregullon emrin se ia ka hanger nji shkronje se nuk eshte Elene po Helene shqip edhe pellasgjisht.
    Se s'pata inervime t'mjatueshme n'krye m'e ndigiu derin n'fund.
    Shohim cka po na shkruan n'librin e trete. "E treta, e verta!" -kan thane, e nashta nashta ia lexojme...
    Shnet e me t'mira...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #28
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga Baptist
    S'di gja shoq vec mue m'kapi kryet!
    Thuej k'saj tezes mos t'han shume se tek asht trashe teper, edhe nderkohe le ta rregullon emrin se ia ka hanger nji shkronje se nuk eshte Elene po Helene shqip edhe pellasgjisht.
    Se s'pata inervime t'mjatueshme n'krye m'e ndigiu derin n'fund.
    Shohim cka po na shkruan n'librin e trete. "E treta, e verta!" -kan thane, e nashta nashta ia lexojme...
    Shnet e me t'mira...
    Jo m'vjen keq shoq se une as nuk e njoh e as nuk ia kam nie kurre emnin purpara.
    N'kto videot qi i pruni GL_Branch asht e para here qi po ia shoh ftyren edhe po ia nij emnin, e masi nuk e kam njoht pupara dhe nuk e njoh tash n'kit moment, po m'duhet me t'purgnjeshtrue se asht e pa mundun me ta bajt une posten ty.

    Citim Postuar më parë nga Baptist
    se nuk eshte Elene po Helene shqip edhe pellasgjisht.
    E tash nuk po t'mar vesh shoq ...

    ...po i lame kto pallavra e kallxona ti neve ose kallxom ti mue çka nuk asht n'rregull me teorine qi kta Grekt e sotem nuk kan kurgjo t'bajne me Grekt e vjeter dhe t'ashtuquajtunit "Greket e vjeter" jan kane Shqiptar me emna tjere, i kan than vetit ndryshe e jo Shqiptar.

    Mire a kane me na pas kallxue edhe kufinin Gjeografik, Historik, Mythologjik n'kohrat e lashta n'mes Shqiptarve dhe Grekve se na s'po dime me e da shapin prej sheqerit ...

    Shnet paq
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 13-06-2007 më 12:26

  9. #29
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Ajo per me i thane asaj tezes mos me u trashe ma shume s'e c'ish e trash aty ke n'i fjale goje si me i thane se per c'aq sa e njoh un' e njeh edhe ti!
    ket pune po e di mire se
    cka s'kuptove per punen e emnit Helene as une ty nuk po t'marr vesh se shqiptar't kurr njihere n'histori nuk i kan thane Elene as n'kehet perllasge as helenistike e as sot nuk i thojne ashtu.

    Grek't e sodit jane grek antik, per c'aq sa jane shkijet popull ilir t'antikes. (E kemi thane edhe perpara ket qendrim.)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 13-06-2007 më 12:47
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje
    kopjova kete tekst nga nje antare me emrin PELLAZGIAN
    .................................................. ..................
    Deri me tani eshte besuar se ata ishin nje populle primitiv qe jetonin neper shpella. Kurse tani eshte filluar te besohet se Pellazget ishin ata te cilet te paret besonin ne Zeusin etj.

    Fiset Greke kishin shkaterruar te gjitha shkrimet Pellazge. Vetem disa u shpetuan shkaterrimeve akeje -danaje, siq eshte Lemnos Island Inscription dhe disa vaza. Ky shkrim i cili ska asgje te beje me greqishten apo italishten eshte perkthyer me suksese nga dy Shqiptar deri me tani.

    .................................................. .....................

    Qellimisht e ndrrova nje emer ja shkrova ate orgjinalin.

    Do te shkruaj nje emer nga te dy anet analizojeni vet se qfare krimi ju eshte bere emrit PELLAZG.
    DEMMETRA-ARTEMMED- me von artemis
    Lind pyetja biri i Demmetres Dheukalioni ishte biri i Artemides apo i Demetres.
    Kam thene me heret prap po e ceku se Greket i kane shumfishuar emrat e te parve PELLAZG duke i pervetsuar ,duke i bere Greke .
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 02-08-2007 më 16:45

  11. #31
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Nje popull grek indoeuropian nuk ekziston,eshte shpikje e shemtuar...
    Studiuesit indoeuropiane nuk jane te nje mendje ne lidhje me greket..ndersa per iliret,traket,keltet , italiket apo indoiranianet ka nje qartesi ne invazion sepse lidhet me periudha te qarta e me prova arkeologjike,per greket nuk ka kurrfare qartesie...

    Ka dy rryma per ardhjen e grekeve..njera mbeshtet ardhjen nga azia e vogel rreth 2000 p.l.k dhe tjetra ardhjen nga ballkani te akejve ne shek 17 p.l.k....

    problemi i te dyja teorive eshte se nuk ka mbeshtetje arkeologjike,pra ne ballkan nuk ka nje kulture akease para se ata gjoja te zbrisnin ne greqi dhe ne azi te vogel nuk ka kurrfare fisi te quajtur helen apo grek apo si te duash,pervec se popuj Luvik dhe gjuha luvike nga askush nuk mbahet si paraardhese e greqishtes se vjeter....

    Te dyja teorite bien ndesh me Herodotin ,babain e historiografise greke dhe nacionalist i flake grek...

    Sipas tij ,eolet dhe jonet vijne nga pellazget qe flisnin gjuhe barbare,kurse doret jane fise te mirefillta helene...ndersa doret duken qarte si nga emrat e fiseve dhe mbreterve si hyllos e agimios si dhe nga fakti qe i perkisnin kultures ilirike,qeramika dhe armet te pakten,qe jane ilire...

    Tek libri i 7 paragrafet nga 92 - 97 e vertetojne qarte...Thote per jonet e azise se vogel se perpara kur banonin ne peloponez (zona akaia) quheshin pellazge.po ashtu edhe per eolet...
    Tek ai interesante eshte edhe fakti qe Liket thonin vete se erdhen nga kreta,kurse bitinet thonin se perpara banonin ne strimon po u debuan nga teukret dhe mizet...

    Po ashtu pellazget banonin nje pjese te atikes edhe ne shek 6 p.l.k si dhe levizjen e ushtrise persiane ne 480 p.l.k ata duke kaluar neper beoti lane prapa nje qytet pellazgjik...

    Pra herodoti e thote qarte qe helene nuk ka pasur,por ka pasur pellazge te cilet nderruan gjuhe....sot eshte e qarte qe gjuha pellazgjike u modifikua ne shume pjese te greqise si pasoje e kontakteve me gjuhet luvike e fenikase ,per kete arsye dijetare te ndryshem gjejne greqishten e vjeter te lidhur ngushte me gegerishten,cka tregon se populli pellazg fliste gegerisht e pastaj u modifikua nga dyndjet e tjera aziatike para dhe pas ilire...

    Enciklopedia italiane trekani thote qe iliret ne greqi jane parahelene si dhe qe fjalet uliksi(uj+iksi) dhe graeci ne itali i kane futur iliret....

    Nuk ka nje dyndje indoeuropiane greke ne greqi,ka nje mix iliro-luviko-fenikas me popullsite joindoeuropiane te meparshme....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyj-Njeriu : 04-08-2007 më 04:24

  12. #32
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu
    Nuk ka nje dyndje indoeuropiane greke ne greqi,ka nje mix iliro-luviko-fenikas me popullsite joindoeuropiane te meparshme....
    Jo ore?! Pa hidhu dhe na sqaro me dy rreshta secilin (me dhimbset durimi per te lexuar carcafet qe perfundojne me fjali si me lart) se cilet jane pas interpretimit tend "popujt" qe ke gatuar aty lart:

    Ilir
    Luvik (?)
    Fenikas
    Jo-Indoeuropiane
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #33
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Luviket jane popujt e azise se vogel qe u dynden rreth shek 24 p.l.k ,te pakten arkeologjia thote keshtu...per hititet nuk eshte e qarte ne jane luvike apo vecmas po ndokush preferon hitito-luvik edhe pse kontaktet hitito-luvike ishin shume te forta si pasoje e pushtimit hitit...

    Fenikas popullsi e afert me kananitet dhe u aramaizua si gjithe zona aty...nuk jepen fenikas para shekullit 12 p.l.k jepen vetem qytet-shtete bregdetare,biblos me i perhapuri..

    Joindoeuropiane popullsi qe skane lidhje te forta gjuhesore,lidhje qe derivojne nga ilirishtja,apo ilirizimi i tyre....popullsite parailirike ne europe jane te gjitha joindoeuropiane,pas dyndjes ilirike u krijuan dialektet gjermane,dialektet greke dhe latinishtja,trakishtja dhe ndoshta dakishtja (per kete kam dyshime se ka qene ilirisht puro)...

    Ilir = Hyj-Njeriu = Shqiptar
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyj-Njeriu : 04-08-2007 më 13:11

  14. #34
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu
    ,jane te gjitha joindoeuropiane,pas dyndjes ilirike u krijuan dialektet gjermane,dialektet greke dhe latinishtja,trakishtja dhe ndoshta dakishtja (per kete kam dyshime se ka qene ilirisht puro)...

    Ilir = Hyj-Njeriu = Shqiptar
    Mbas dyndjes ilirike? A mund te elaborosh pak me shume per kete maskarade patetike?

  15. #35
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Nuk eshte e perfunduar pjesa aziatike,vetem pjesa europiane...e kam shperndare pak a shume neper tema,vetem se eshte shume e gjate per tu shkruar,dhe skam durim....kur te plotesohet dmth te gjendet origjina aziatike e brakiqefaleve dinarik do jem me i qarte...per momentin jane 2 pika brakiqefale te forta ne azi,perfshin zonen zagros verior - kaukaz (jam i prirur per kete per momentin) dhe zonen e taxhikistanit ,pra hindukush- tibet deri afer shkretetireve te azise qendrore...rastesisht mbahen si 2 uhermaitet e mundshme indoeuropiane kurse nje tjeter eshte danubi po ashtu brakiqefal dhe nje tjeter ukrahina(elemente te forta brakiqefale edhe aty)...uhermaitet e ndryshme jane te gjitha ne zona brakiqefale (perfshir azine e vogel) dhe asnje atdhe i indoeuropianeve nuk eshte ne zona dolikoqefale....ky eshte fakt...mjafton te shikosh brakiqefaline dhe dolikoqefaline ne euro-azi....dicka tregon kjo ,tregon qe gjuha indoeuropiane eshte e lidhur me brakiqefalet,se cilet eshte per tu vertetuar nga gjuhesia....

    po ashtu jo rastesisht 3 gjuhet me te vjetra te shkeputura gjoja nga indoeuropianja jane te treja brakiqefale..Shqipja,greqishtja e vjeter dmth bija e shqipes,dhe armenishtja(raca armenide mbahet antropologjikisht si raca me e afert e mundshme me ate dinarike dhe eshte e pranuar boterisht nga antropologet)...pra gjithcka shtrengohet e rrotullohet drejt races ilirike ....Fakt....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyj-Njeriu : 04-08-2007 më 13:51

  16. #36
    Degjo ta kam thene dhe njehere tjeter dhe po ta them prape. Mos u shpernda kot me kot neper detaje qe skane rendesi. Perqendrohu ne pyetjen qe te bera une. Te thashe me elaboro per frazen dyndje ilirike. Nuk te kerkova shpjegim per pjesen qe ke shkruar aty te cilen prape e ke gabim. Lere teorine sllave se po e ben mish mash dhe gjeografine e botes.

  17. #37
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    teoria sllave? teoria qe kaukazi (apo zona afer e azise se vogel) mund te jete atdheu indoeuropian eshte nga me te mbeshteturat ne bote..cpune ka sllavi..une flas perpara 5 000 vjetesh kur sllavi nuk ekzistonte se ishte nje majmun albin me fjalor minimal,ashtu si e kane popujt e zonave te ftohta nordike, qe merreshin me gjueti dhe shkulje barishtesh nenbore.....

    spo bej mish mash asgje...e njoh ne menyre perfekte gjeografine sipas antikeve dhe ate aktuale...

    Dyndje ilirike eshte invazion ilirik ,ku fise te ndryshme bujko-blegtorale me gjuhen me antike te botes,krejtesisht onomatopeike ne foljet baze si dhe njerrokshe,pra origjinale fare sic kane dale nga goja para 30-40 mije vjetesh,pushtuan zona te medha te europes dhe shperndane kultin e diellit dhe formen e svastikes,kalin dhe
    rroten mbase(mendohet te jete shpikur rreze kaukazit) dhe sipas ushtareve maqedonas invaduan edhe zona te medha te azise 2 000 vjet para Lekes se madh...Kjo eshte dyndja ilirike qe perhapi kulturen e bronxit ne skandinavi(perpara mavrinjte ishin gati ne kohen e gurit) si dhe zbuluan hekurin dhe e perhapen ne gjithe europen kultura hallshtatiane ... kjo eshte varferisht dyndja ilirike....

  18. #38
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu
    teoria sllave? teoria qe kaukazi (apo zona afer e azise se vogel) mund te jete atdheu indoeuropian eshte nga me te mbeshteturat ne bote..
    Pikerisht !!! Kur ta marresh vesh me mire ate qe te thashe une dhe ti hysh me me detaje kesaj deklarate atehere mbase ja vlen ti rikthehemi edhe njehere. Nga me te mbeshteturat ne bote eshte dhe teoria e vjetersise se grekeve dhe e zotave greke.

    Varja, thjesht je me miijera kilometra larg qendres.

  19. #39
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    fakti qe eshte nga me te mbeshteturat vjen nga fakti qe jane gjetur gjurme kulti dielli
    e karakteristika te tjera ,si edhe sepse gjurme invazioni te popujve me karakteristika te kesaj familjeje jane gjetur qe ne shek 24 p.l.k ne azi te vogel...

    c'lidhje ka greku?pastaj pse ben sikur nuk kupton,une thashe qe eshte nje nga uhermaitat me te mbeshtetur e nuk e mbeshteta si uhermait..

    per mua ska pike logjike qe nje popull i perbere nga dinarike,alpine,nordike,armenide,mediterrane,sllav e,turanid, afganid te kete qene perqendruar ne nje zone te vetme e logjikisht i perzier si i ka hije nje populli,e pastaj kur u ndane rastesisht,dinariket ngelen kompakt,alpinet po ashtu,mediterranet po ashtu,iranidet e indidet po ashtu ,sllavo-baltet po ashtu si dhe nordiket albin po ashtu...

    nuk ekziston,ska logjike ta mbaje ne kembe,biles as logjika shpirterore e fetare(hebraike) se mban dot...

    Nje gjuhe ka qene ajo qe i ka dominuar,ashtu si latinishtja dominoi gjysmen e europes dhe latinizoi dakishten per 150 vjet....humbja e gjuhes nga njepopull eshte gje me e thjeshte sec mendohet....

    Une jam afer burimit te lumit kurse ti je tek derdhja ne det...

  20. #40
    Ai qe quan burim lumi eshte pellg me uje te ndenjur. Ti vazhdon me monologun tend patetik dhe vazhdon te largohesh akoma dhe me shume me gjera komplet pa lidhje.

    Endje te mbare.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Origjina e Pellazgo-Iliro-Shqiptareve.
    Nga gladiator në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 105
    Postimi i Fundit: 12-04-2013, 10:06
  2. Diaspora shqiptare në mbrojtje të çështjes sonë kombëtare
    Nga altin55 në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
  3. Video e ushtarëve grekë në Internet indinjon shqiptarët
    Nga Ingenuous në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  4. Epir + Dardani + Iliri = Shqipëri
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 25-08-2007, 21:55
  5. Mid'hat Frasheri "Ceshtja e Epirit"
    Nga xhiko në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 19-07-2005, 20:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •