Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9

Tema: Betim Muo

 1. #1

  Betim Muo

  Betim Muo ka lindur ne vitin 1947 ne Tirane. Eshte diplomuar per fizike dhe ka ushtruar profesionin e kerkuesit shkencor ne fushen e shkencave te tokes. Botimet e para letrare i ka qe nga shkolla e mesme. Ka botuar mjaft libra me poezi, tregime, romane e letersi per femije dhe ka perkthyer ne shqip shume autore te njohur nga letersia boterore.
  Nga viti 2001 jeton e punon ne Meriland (Maryland) SHBA ku eshte aktiv si ne profesionin e tij ashtu edhe ne letersi.

  Botime te meparshme me poezi nga ky autor:

  "Rrugeve te atdheut" 1968
  "Etyde" 1972
  "Kokrra gruri" 1978
  "Ditlindja e kenges" 1983
  "Ne udhen time" 1988
  "Endrrat e femijeve" (vjersa per femije) 1989
  "Hiroshima jashte meje" 1995
  "Karusel" 1997
  "Bumerang" 2009


  Krijimet me poshte jane shkeputur nga "Bumerang"

  Ura

  Ne vendosem te ngreme
  Nje ure
  Per te bashkuar popujt
  Diskutuam konstruktin e saj
  Si vepren me moderne
  Mblodhem guret, betonin
  Dhe teknologjine me perfekte
  Gjetem e prume
  Mjeshtrat me te zote
  Per ta ngritur
  Dhe mengjesin e inagurimit
  Pame te habitur
  Se e vetmja gje qe s'kishim
  Ishte lumi


  Nganjehere...

  Nganjehere te duket
  Se shiu te kupton me mire
  Se miqte e tu te gjalle

  I mban syte ne rigat e tij
  Hequr ne hapesiren gri te perhumbur
  Dhe degjon trokellimen monotone
  Si keshille e perseritur mijra here
  Nga mesuesi yt i femijerise

  Nganjehere te duket
  Se shiu te kupton me mire
  Se gjithe te gjallet qe ke rrotull
  Qofte me ate trishtimin e tij te veante
  Pa te cilin jeta do te ishte
  Ve nje kokete e paturpshme kabaresh

  2007
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 2. #2
  Gishtrinjt e mij

  Gishtrinjt e mij
  Q krehin flokt e tu
  Dhe krkojn njomshtin e lkurs tnde
  Si oazet n shkrettir udhtari i etur

  Gishtrinjt e mij
  T paqett kurreshtar
  Q donin t preknin tastjerat
  E muziks s madhe t qiellit

  Gishtrinjt e mij
  Q shpesh e bn fshehtazi
  Shenjn e fitores
  Dhe u kryqzuan
  Pr fatin e mir t zotit t tyre

  Gishtrinjt e mij
  Me pak nikotin e polen lulesh
  Dhe shenjn e lapsit n shtrngimin e tyre
  Dhe mollzat e shtypura
  Nga rrahjet e tasjterave t kompjuterit

  Kur t mos kem m frym
  Do trokllijn nga brenda
  Drrass s arkivolit
  Pr t thn dshirat e tyre
  Q ve ata i din
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 3. #3
  ndrr

  Pash n ndrr nj ndrr
  Sikur ndrroja pr ty,
  Kaq larg natyra na ka hedhur
  Miliona vite largsi.
  Planeti yn, kokr rre
  Kaq largsi ku vall e fsheh?
  Smjafton nj jet pr tu gjetur
  Mbete n ndrra e nuk del.
  Dil pra andej, si su mrzite
  Se jeta prap sht e bukur
  Gjith qnia ime t pret ty,
  Kshtu si sht, megjith rrmujn.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 4. #4
  Pa ty

  Nj burim pa rrjedhn sht nj pellg
  Nj plazh pa detin sht nj shkretrir
  Nj shtpi pa atin sht nj grmadh
  Nj bisk pa lule sht nj shkarp
  Nj thirrje pa z sht nj pshprim
  Nj qeshje pa shpirt sht nj britm
  Nj luan pa prerin sht nj zoopark
  Nj det pa dallg sht nj moal
  Nj rrufe pa bubullim sht nj zhgarravin
  Nj qiell pa yje sht nj plhur
  Nj murg pa lutjet sht nj varfanjak
  Nj liri pa cak sht nj anarki
  Nj nat pa agimin sht vet skterra
  Nj bot pa dashuri sht nj planet pa diell
  Dhe nj dashuri pa ty sht nj dhimbje pa fund

  2008
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 5. #5

  Pr: Betim Muo

  Tirana

  E dua kt qytet
  Ku jam lindur e rritur
  Dhe me ujrat e Lans si fmij
  Jam strpikur
  Ku kam ardhur e ikur
  Ardhur e ikur...
  Ja njoh ern e luleve
  Dhe ern e plehrave
  Ja di smogun kapele
  Dhe kthjelltsin e qiejve.
  Qyteti ku mitet
  Lindin e vdesin n shesh
  Q gdhihet musliman
  E ngryset i krishter
  Pervers e i ndershm
  I frikur e rebel
  Ku lajmet e bots merren vesh m shpejt
  Se kobi i shtpis tnde
  Q n kafene t vjen.
  E dua, s'e dua
  E bj dhe e shbj
  E shaj, e pshtyj
  N pasion bisedash
  N terr t padrits
  A n grvimat e ezmave
  Mes llucrash e kllirash
  Dhe buburrecat njerz.
  M merr malli pr t
  Dhe n mes t Nju Jorkut
  Nj mall i uditshm
  Prmbi rrokaqiellat.
  Me 'mallkim dashurie
  Qnkam lidhur kaq fort
  Q rrekem t'i iki
  E s'ikrkam dot.


  Tirane, vjeshte 1998
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 6. #6
  Moderator
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009

  Pr: Betim Muo

  Sapo ka dale ne qarkullim libri i ri me tregime "Qiej qe bien" nga shkrimtari Betim Muco.
  Tregimi i meposhtem eshte marrre nga ky liber.


  Fytyra e pikllimit

  Nga Betim Muo

  Ai pa n pasqyr fytyrn e tij t mrtisur dhe prpjekja pr ti buzqeshur vetes n nj ast si ky iu duk e strmundimshme dhe gati e pamundur. Ndjente ende n goj alkoolin e pir mbrm me tepri. Tek u shkonte dorn flokve t prer shkurt, fytyra e tij ndryshoi. Tani ajo ishte nj tjetr, nj fytyr e qeshur, me ca tipare ende fminore. Hello Endrju, tha ai. Mund t ishe ti fare mir ktu n vendin tim dhe t t bhej se shihje n pasqyr fytyrn time ashtu si shoh un tnden tani. U vrenjt edhe m dhe i iku pasqyrs q shndriti pr her t fundit nga yjet e spaletave t uniforms s tij.
  Rrmbeu kapelen, pa orn elektronike n mur dhe tek zbriste n hollin e hotelit, n ashensor ndjeu prap at buimn e tmerrshme plot zjarr e tym q i kishte vrar shokun e tij dhe q nuk i ndahej si nj makth i madh netve. Shprthimi kishte qen kaq i fuqishm sa as skafandra anti-min nuk e kishte shptuar dot Endrju Higins, shokun e tij t skuadrs.
  Doli n rrug mes larmis s dritave dhe gjallris s njerzve n lvizje. Lumi i makinave mbushte rrugt e qytetit dhe ai shtrngoi nofullat me mundim pr t larguar at imazh t tmerrshm shprthimi q iu b sikur dikush ia shfaqte para syve si nj video bezdisse. Dreq, shau ai me z dhe i ngriti dorn nj taksie. Taksisti, syt e t cilit pa n pasqyr, ishte nj burr tatalosh nga ata q dukej sikur nuk u bnte prshtypje asgj n jet. I dha atij adresn.
  - Oh,- tha shoferi, - qnke thirrur pr tu nderuar. Urime rreshter!- Po rreshteri nuk foli.
  - Irak? - tha shoferi.
  - Po,- tha tjetri. - Mund t ecsh m shpejt? Duhet t jem atje n shtat.
  - Pr dhjet minuta je atje, - ia ktheu shoferi. - Po pse je kshtu o mik?
  - Si jam? - tha rreshteri.
  - I ngrysur, sikur po shkon n takim me vdekjen e jo sikur ke ardhur gjall q andej.
  - Askush nuk vjen tamam gjall q andej, - belbzoi rreshteri.
  - Jo de. Gzohu djal! Ty t pret atje nj turm e madhe pr t t nderuar, - vazhdoi shoferi ndrsa tjetri bluante n mendje i prhumbur shprehjen “n takim me vdekjen” q ai kishte thn. Sa mir e tha, mendoi.
  - Nuk mundem,- tha pastaj me z.
  - E di, e di...ashtu sht, - bri burri babaxhan dhe tundi kokn. -T besoj, djal.
  Po rreshteri nuk i shihte m syt e tij. Shikonte jasht dhe shikimi i kalonte indiferent mbi xhamet e makinave q lviznin paralel me t. Shoferi shau trafikun. U ndezn dritat e kuqe dhe makinat u mbrthyen n udhkryq. Pse t jem i gzuar, tha rreshteri me vete. Q jam gjall? Q nuk qlloi radha ime t montoja at makin q vrau Endrjun? Q do t m nderojn n kt ceremoni? Kushedi si ngjaj kshtu me kt fytyr? ...Dhe befas teksa vshtronte anash, prtej xhamit t taksis, pa nj fytyr vajze n t djatht me ca sy t trishtuar e me duart e zbehta mbi timon. Ajo ishte e bukur, me flok gshtenj, t dendura hedhur rnd prmbi supe, por me nj pikllim q atij gjithsesi iu duk i njohur. Ngjajn vall pikllimet, tha dhe u mundua ti heq syt q andej. E gjelbra qe ndezur dhe makina e saj bri prpara. Edhe taksia gjithashtu. Shoferi dika po thoshte pr festn n qytet por ai nuk i ktheu prgjigje. Dgjo, i kishte thn nj her Endrju tek pinin n klub. Bjm nj marrveshje, po t vritem un, ti do t lsh Nadinn dhe do t marrsh Betin, po u vrave ti, un do t l Betin dhe do marr Nadinn, dakord? Ti nuk je n vete, i kishte thn ai. Je i dehur. Nuk jam i dehur, pr zotin. Dhe kishin qeshur t dy me t madhe, si t mendur. E pse duhet t bjm kshtu? Q t kujtojm m mir njeri tjetrin, kishte thn Endrju dhe prap kishin qeshur t dy si budallenj. Po ai qe prishur me Nadinn vern e shkuar kur kishte ardhur me leje dhe Betin nuk e dinte nga binte. Ajo do t bhet artiste, i kishte thn Endrju nj her, Dhe ti e di, artistt u takojn t gjithve, dhe kishte buzqeshur si kot.
  Taksia ndali prsri n semaforin tjetr dhe uditrisht ai u ndodh prsri pran atij pikllimi q i ngjau me t vetin. Vajza shikonte prpara, mbi timon dhe profili i saj luhatej prapa xhamit si nj imazh n eter. Ajo ktheu kokn dhe syt e tyre u ndeshn. Rreshteri ndjeu nj drithm ti prshkonte trupin e ta shkundte si korent n tru. Syt e saj qen t prlotur dhe ai pa n to miliona drita t qytetit e makinave. Vajza i dha gaz makins dhe ajo uturoi e u lshua prpara me vrull.
  - Do kthehesh prap atje? - po thoshte shoferi.
  - Po, - bri ai.
  - Kur mbaron?
  - N shtator.
  - Edhe tre muaj, - tha shoferi. - Ruaju djal, - tundi kokn ai. Po tjetri nuk foli me ende n mendje syt e asaj vajze. Makina shkau leht ndan trotuarit.
  - Ja ku e ke, - tha shoferi. - Nuk do paguash, okej, - tha pastaj kur tjetri futi dorn n xhep.
  - Jo, ne...,- bri rreshteri.
  - Nuk do paguash rreshter, t thash, - tha burri prsri.
  - Je i sigurt?
  - Jam. Hern tjetr m paguaj dyfish. Ik se je von.
  Ai e falenderoi dhe zbriti n trotuarin e mbushur me njerz. Nj oficer i moshuar q priste te porta, thirri emrin e tij.
  - Ktej rreshter, - tha ai dhe e drejtoi nga t shkonte. -Je tamam n koh.
  E udhhoqi npr ca korridore t ngushta q shpinin prapa skens dhe ai u bashkua me grupin prej pes ushtaraksh q qen thirrur pr tu nderuar at nat. Ata u prshndetn.
  - Urime rreshter, - tha njri nga ta dhe tregoi me gisht dekoratn e tij n gjoks. Rreshteri tundi kokn dhe nuk foli. Nga skena dgjohej muzik dhe her pas here duartrokitjet e salls. do t thoshte ai aty? Ndjeu t djersitej. Nuk kishte luftuar kurr me rebelt ballprball. Pas shkolls s mesme, kishte ln kolegjin se qe zn me familjen dhe nga kjo u bashkua me ushtrin. Kishte br dy vjet prgatitje si minues dhe pastaj e drguan atje. Ky ishte viti i dyt n at ferr. Kishte 186 mina e pajisje shprthyese t montuara n arkivin e tij. Ato q kishte minuar e gjith skuadra qen mbi njmij. Tre nga ta qen vrar dhe shtatshja e skuadrs qe plotsuar me t rinj. Nj nga ta kishte qen Endrju... E t thoshte ai pr ato 186 mina? Mendje absurde vrastare prpiqeshin ti ngrinin kurthe jets me mjetet m t sofistikuara. Dhe ai prpiqej ti bnte t padmshme ato mekanizma q nga asti n ast mund t shprthenin e duke thrmuar gur e hekura, t vrisnin njerz t pafajshm t ndodhur prreth. Ne nuk luftojm me nj armik t vetm, thoshte Endrju. Ne luftojm me vet vdekjen, n formn e saj m t llahtarshme e potente, ha, ha! Tre ushtar qen vrar nga nj top i thjesht futbolli q kishte brenda mekanizmin vrass e q qe shtyr prapa rrethimit me tela nga nj fmij. Kishte ndodhur q ai t minonte mina edhe n tufat e luleve q shiteshin n trotuar, n nj ekran kinemaje, nj karusel lodrash pr fmij dhe edhe n nj arkivol funerali. Ishte si nj dyluftim i vazhdueshm dhe sfid pambarim, kur ata t tjert rrekeshin ti bnin ato mekanizma sa m shum t sigurta pr vdekje t sigurt dhe ai dhe shokt e tij prpiqeshin ti bnin ato kurdoher t padmshme. Nuk kishte mundur ta shpjegonte dot kurr at q ndjente nj specialist si ai, kur mjeti shprthyes qe br i parrezikshm. Gjithka n at materje kthehej n normalen e vet dhe ai kompleks me tela e qarqe elektronike nuk ishte m armiqsor e dukej sikur kurr ndonjher nuk i kishte takuar vdekjes. sht si pas t brit seks, qeshte Endrju. Nuk sht ashtu? Si pas asaj pune, kur shtrihesh n kurriz e t pihet nj cigare. Rreshteri buzqeshi i ngrysur.
  - Beti, - po thoshte oficeri i moshuar. - Hajde ktu t njihesh me heronjt! - Kjo sht Beti Smith q do tu paraqes te publiku.
  Rreshteri ngriu n vend dhe n sfond t atyre mekanizmave vrastare q po mendonte iu mbivendos silueta e vajzs q po afrohej te ta. O zot, tha ai. Ku e kam par, ku e kam par at?.. Ah, budalla, tha. Vajza e makins. Ishte ajo. do dyshim iu largua sapo pa syt e saj. Nderoi si ushtarak dhe i tha asaj emrin duke i dhn dorn. Ajo e vshtroi but n sy dhe dora e saj n t tijn lshoi nj ngrohtsi q at befas e mallngjeu. Nuk dgjonte m asgj se si ajo dhe oficeri i moshuar shpjegonin procedurn q do t ndiqej, si do t dilnin n platformn ku do t bhej nderimi kur tu thirrej emri dhe far mund t thoshin atje.
  Ndjeu vshtrimin e saj teksa zinin vend prapa perdes. Vajza prpiqej t buzqeshte por ai pikllim i saj q rreshteri kishte par n at cop udh deri aty, nuk mund t fshihej leht. Ai ishte atje, n at fytyr t bukur, si sht nata n nj muzg q ka ende ndriimin e diellit tashm t pernduar. Ah, bri ai dhe dika i erdhi n mend. Beti Smith?...T jet e vrtet? ...Dikujt i thirrn emrin dhe ai doli prpara i buzqeshur e me uniformn q i shndriste. Po fliste Beti. Salla oshtiu nga duartrokitjet dhe prshndetjet. Vajza erdhi pas pak dhe i zuri dorn e trhoqi pas vetes.
  - sht radha juaj, - tha ajo.
  - Prit, - tha ai. - Prit. Beti Smith, e di ti se n vendin tim duhet t ishte ai, miniori i par i skuadrs? E di ti se...- Zri i tij dridhej.
  - E di, - tha ajo dhe kafshoi buzn q u kthye njhersh nga roz n t kuqe. Gishtrinjt e saj prekn buzt e tij. - Por tani je ti. Hajde! - dhe e trhoqi. Gjithka rreth rreshterit vinte rrotull si nj karusel i madh. Ai pa prsri shprthimin e tmerrshm q e kishte munduar tr ato dit dhe teksa e gjith ajo materie e madhe, e frikshme dhe ulritse binte e zinte vend n rrugn ku tashm qe hapur nj grop e errt, e thell, me nj pjes t skafandrs s Endrjut n zgrip t saj, dalloi si i prhumbur radht e njerzve q e prshndesnin e brohorisnin pr t.
  Pastaj u b heshtje. Ai ktheu kokn dhe pa at te cepi i perdes. Ajo i buzqeshi dhe i bri me kok t vazhdonte. I shkputi me zor syt nga syt e saj. Pastaj iu afrua m pran mikrofonit. Spiptinte asgj. Ndjeu vetm trokun e zemrs s tij si galopi i nj kali t lodhur q vinte nga larg.
  - M lejoni tu tregoj ...,- zri i tij u drodh pakz, po pastaj u b i plot e i fuqishm. - ...se si i vra shoku im m i mir Endrju Higins, duke minuar vdekjen q ishte nisur t vriste qindra vet... - Dhe ndrsa salla kishte heshtur sikur t qe fare bosh, ai ktheu dhe njher kokn dhe pa prsri at, mbetur m kmb si nj ikon t gjall me t dy duart te buzt. Beti Smith, tha ai, ti je pikllimi im dhe un shoh te ty veten.

 7. #7

  Pr: Betim Muo

  Poeti

  Rrufen e bn reja dhe mali
  Stuhin, toka dhe qielli
  Luftn: dy njerz armiq
  Kishn e bn nj prift e nj mkatar
  Njeriun, dy njerz t tjer
  Dashurin e bjm ne t dy
  E dashura ime
  Dhe poezin
  Ah, poezin
  Vetm un, i vetm
  Si zoti q bn botn
  do dit


  E gjelbra

  S'm plqen t pres n udhkryqe
  Daljen e sinjalit t lir
  T gjelbrn e kam me vete
  Jet a vdekje
  Helm apo mjalt
  T keqe a t mir

  Jeta sht kaq e shkurtr
  Sadopak pr t pritur
  E gjelbra ime kurdoher rri ndezur
  Kur t vdes do jet fikur


  ***

  Oqeanet heshtin
  E vullkanet s'bzajn
  Meket llafazanria monotone e rrugve
  sht koha pr ty
  Knga ime
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 8. #8

  Pr: Betim Muo

  Etyd

  Asgj n jet s'e prsrit vetveten
  Edhe kur ngjan njlloj
  Nuk sht ashtu
  do ast q vjen
  do grim hapsire
  Nj tjetr kumt risie sjell me vete

  Ti nuk je ti, sado m pak m pas,
  Un nuk jam un sapo mbaron ky varg

  do ast q n ast plaket
  E thinjet si do burr
  Nj tjetr bot sjell
  Vetm q un t dua ty
  Nuk ndryshon kurr
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 9. #9
  Moderator
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009

  Pr: Betim Muo

  Ndahet nga jeta shkenctari dhe shkrimtari Betim Muo

  sht ndar nga jeta n mnyr t papritur profesor Betim Muo.

  I lindur n vitin 1947, Muo mbaroi studimet n Fakultetin e Shkencave t Natyrs n Tiran.

  Pr shum vjet ai punoi n Institutin e Sizmiologjis s Akademis s Shkencave t Shqipris, ku ishte nga viti 1993 deri ne 1997, drejtor i ktij institucioni.

  Prej vitit 2001, ai ishte drejtues i rrjetit sizmiologjik t Shqipris.

  Betim Muo prej vitit 1997 jetonte n Uashington t SHBA. Ai sht i njohur edhe pr krijimtarin e tij artistike.

  Nj kontribut t rndsishm ai ka dhn edhe n prkthimin e letrsis s huaj.

  Ai ka botuar me shume se 25 libra me vellime poetike, tregime t shkurtra, novela dhe romane.

  Shum prej krijimeve t tij jan prkthyer edhe n disa gjuh t huaja.

  Me ndarjen e tij n moshen 68-vjeare familja humbi njeriun e saj t dashur, shkenca e Sizmiologjis nj prej shkencatarve t saj m t spikatur dhe letrat shqipe nj krijues t palodhur.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •