Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9

Tema: Betim Muēo

 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  Betim Muēo

  Betim Muēo ka lindur ne vitin 1947 ne Tirane. Eshte diplomuar per fizike dhe ka ushtruar profesionin e kerkuesit shkencor ne fushen e shkencave te tokes. Botimet e para letrare i ka qe nga shkolla e mesme. Ka botuar mjaft libra me poezi, tregime, romane e letersi per femije dhe ka perkthyer ne shqip shume autore te njohur nga letersia boterore.
  Nga viti 2001 jeton e punon ne Meriland (Maryland) SHBA ku eshte aktiv si ne profesionin e tij ashtu edhe ne letersi.

  Botime te meparshme me poezi nga ky autor:

  "Rrugeve te atdheut" 1968
  "Etyde" 1972
  "Kokrra gruri" 1978
  "Ditlindja e kenges" 1983
  "Ne udhen time" 1988
  "Endrrat e femijeve" (vjersa per femije) 1989
  "Hiroshima jashte meje" 1995
  "Karusel" 1997
  "Bumerang" 2009


  Krijimet me poshte jane shkeputur nga "Bumerang"

  Ura

  Ne vendosem te ngreme
  Nje ure
  Per te bashkuar popujt
  Diskutuam konstruktin e saj
  Si vepren me moderne
  Mblodhem guret, betonin
  Dhe teknologjine me perfekte
  Gjetem e prume
  Mjeshtrat me te zote
  Per ta ngritur
  Dhe mengjesin e inagurimit
  Pame te habitur
  Se e vetmja gje qe s'kishim
  Ishte lumi


  Nganjehere...

  Nganjehere te duket
  Se shiu te kupton me mire
  Se miqte e tu te gjalle

  I mban syte ne rigat e tij
  Hequr ne hapesiren gri te perhumbur
  Dhe degjon trokellimen monotone
  Si keshille e perseritur mijra here
  Nga mesuesi yt i femijerise

  Nganjehere te duket
  Se shiu te kupton me mire
  Se gjithe te gjallet qe ke rrotull
  Qofte me ate trishtimin e tij te veēante
  Pa te cilin jeta do te ishte
  Veē nje kokete e paturpshme kabaresh

  2007
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Gishtėrinjtė e mij

  Gishtėrinjtė e mij
  Qė krehin flokėt e tu
  Dhe kėrkojnė njomėshtinė e lėkurės tėnde
  Si oazet nė shkretėtirė udhėtari i etur

  Gishtėrinjtė e mij
  Tė paqetėt kurreshtarė
  Qė donin tė preknin tastjerat
  E muzikės sė madhe tė qiellit

  Gishtėrinjtė e mij
  Qė shpesh e bėnė fshehtazi
  Shenjėn e fitores
  Dhe u kryqėzuan
  Pėr fatin e mirė tė zotit tė tyre

  Gishtėrinjtė e mij
  Me pak nikotinė e polen lulesh
  Dhe shenjėn e lapsit nė shtrėngimin e tyre
  Dhe mollėzat e shtypura
  Nga rrahjet e tasjterave tė kompjuterit

  Kur tė mos kem mė frymė
  Do trokėllijnė nga brenda
  Dėrrasės sė arkivolit
  Pėr tė thėnė dėshirat e tyre
  Qė veē ata i dinė
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Ėndėrr

  Pashė nė ėndėrr njė ėndėrr
  Sikur ėndėrroja pėr ty,
  Kaq larg natyra na ka hedhur
  Miliona vite largėsi.
  Planeti ynė, kokėr rėre
  Kaq largėsi ku vallė e fsheh?
  S’mjafton njė jetė pėr t’u gjetur
  Mbete nė ėndrra e nuk del.
  Dil pra andej, si s’u mėrzite
  Se jeta prapė ėshtė e bukur
  Gjithė qėnia ime tė pret ty,
  Kėshtu siē ėshtė, megjithė rrėmujėn.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #4
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Pa ty

  Njė burim pa rrjedhėn ėshtė njė pellg
  Njė plazh pa detin ėshtė njė shkretėrirė
  Njė shtėpi pa ēatinė ėshtė njė gėrmadhė
  Njė bisk pa lule ėshtė njė shkarpė
  Njė thirrje pa zė ėshtė njė pėshpėrimė
  Njė qeshje pa shpirt ėshtė njė britmė
  Njė luan pa prerinė ėshtė njė zoopark
  Njė det pa dallgė ėshtė njė moēal
  Njė rrufe pa bubullimė ėshtė njė zhgarravinė
  Njė qiell pa yje ėshtė njė pėlhurė
  Njė murg pa lutjet ėshtė njė varfanjak
  Njė liri pa cak ėshtė njė anarki
  Njė natė pa agimin ėshtė vetė skėterra
  Njė botė pa dashuri ėshtė njė planet pa diell
  Dhe njė dashuri pa ty ėshtė njė dhimbje pa fund

  2008
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. #5
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  Pėr: Betim Muēo

  Tirana

  E dua kėtė qytet
  Ku jam lindur e rritur
  Dhe me ujrat e Lanės si fėmijė
  Jam stėrpikur
  Ku kam ardhur e ikur
  Ardhur e ikur...
  Ja njoh erėn e luleve
  Dhe erėn e plehrave
  Ja di smogun kapele
  Dhe kthjelltėsinė e qiejve.
  Qyteti ku mitet
  Lindin e vdesin nė shesh
  Qė gdhihet musliman
  E ngryset i krishter
  Pervers e i ndershėm
  I frikur e rebel
  Ku lajmet e botės merren vesh mė shpejt
  Se kobi i shtėpisė tėnde
  Qė nė kafene tė vjen.
  E dua, s'e dua
  E bėj dhe e shbėj
  E shaj, e pėshtyj
  Nė pasion bisedash
  Nė terr tė padritės
  A nė gėrvimat e ēezmave
  Mes llucrash e kėllirash
  Dhe buburrecat njerėz.
  Mė merr malli pėr tė
  Dhe nė mes tė Nju Jorkut
  Njė mall i ēuditshėm
  Pėrmbi rrokaqiellat.
  Me ē'mallkim dashurie
  Qėnkam lidhur kaq fort
  Qė rrekem t'i iki
  E s'ikėrkam dot.


  Tirane, vjeshte 1998
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime

  Pėr: Betim Muēo

  Sapo ka dale ne qarkullim libri i ri me tregime "Qiej qe bien" nga shkrimtari Betim Muco.
  Tregimi i meposhtem eshte marrre nga ky liber.


  Fytyra e pikėllimit

  Nga Betim Muēo

  Ai pa nė pasqyrė fytyrėn e tij tė mėrtisur dhe pėrpjekja pėr ti buzėqeshur vetes nė njė ēast si ky iu duk e stėrmundimshme dhe gati e pamundur. Ndjente ende nė gojė alkoolin e pirė mbrėmė me tepri. Tek u shkonte dorėn flokėve tė prerė shkurt, fytyra e tij ndryshoi. Tani ajo ishte njė tjetėr, njė fytyrė e qeshur, me ca tipare ende fėminore. Hello Endrju, tha ai. Mund tė ishe ti fare mirė kėtu nė vendin tim dhe tė tė bėhej se shihje nė pasqyrė fytyrėn time ashtu siē shoh unė tėnden tani. U vrenjt edhe mė dhe i iku pasqyrės qė shndriti pėr herė tė fundit nga yjet e spaletave tė uniformės sė tij.
  Rrėmbeu kapelen, pa orėn elektronike nė mur dhe tek zbriste nė hollin e hotelit, nė ashensor ndjeu prapė atė buēimėn e tmerrshme plot zjarr e tym qė i kishte vrarė shokun e tij dhe qė nuk i ndahej si njė makth i madh netėve. Shpėrthimi kishte qenė kaq i fuqishėm sa as skafandra anti-minė nuk e kishte shpėtuar dot Endrju Higins, shokun e tij tė skuadrės.
  Doli nė rrugė mes larmisė sė dritave dhe gjallėrisė sė njerėzve nė lėvizje. Lumi i makinave mbushte rrugėt e qytetit dhe ai shtrėngoi nofullat me mundim pėr tė larguar atė imazh tė tmerrshėm shpėrthimi qė iu bė sikur dikush ia shfaqte para syve si njė video bezdisėse. Dreq, shau ai me zė dhe i ngriti dorėn njė taksie. Taksisti, sytė e tė cilit pa nė pasqyrė, ishte njė burrė tatalosh nga ata qė dukej sikur nuk u bėnte pėrshtypje asgjė nė jetė. I dha atij adresėn.
  - Oh,- tha shoferi, - qėnke thirrur pėr tu nderuar. Urime rreshter!- Po rreshteri nuk foli.
  - Irak? - tha shoferi.
  - Po,- tha tjetri. - Mund tė ecėsh mė shpejt? Duhet tė jem atje nė shtatė.
  - Pėr dhjetė minuta je atje, - ia ktheu shoferi. - Po pse je kėshtu o mik?
  - Si jam? - tha rreshteri.
  - I ngrysur, sikur po shkon nė takim me vdekjen e jo sikur ke ardhur gjallė qė andej.
  - Askush nuk vjen tamam gjallė qė andej, - belbėzoi rreshteri.
  - Jo de. Gėzohu djalė! Ty tė pret atje njė turmė e madhe pėr tė tė nderuar, - vazhdoi shoferi ndėrsa tjetri bluante nė mendje i pėrhumbur shprehjen “nė takim me vdekjen” qė ai kishte thėnė. Sa mirė e tha, mendoi.
  - Nuk mundem,- tha pastaj me zė.
  - E di, e di...ashtu ėshtė, - bėri burri babaxhan dhe tundi kokėn. -Tė besoj, djalė.
  Po rreshteri nuk i shihte mė sytė e tij. Shikonte jashtė dhe shikimi i kalonte indiferent mbi xhamet e makinave qė lėviznin paralel me tė. Shoferi shau trafikun. U ndezėn dritat e kuqe dhe makinat u mbėrthyen nė udhėkryq. Pse tė jem i gėzuar, tha rreshteri me vete. Qė jam gjallė? Qė nuk qėlloi radha ime tė ēmontoja atė makinė qė vrau Endrjun? Qė do tė mė nderojnė nė kėtė ceremoni? Kushedi si ngjaj kėshtu me kėtė fytyrė? ...Dhe befas teksa vėshtronte anash, pėrtej xhamit tė taksisė, pa njė fytyrė vajze nė tė djathtė me ca sy tė trishtuar e me duart e zbehta mbi timon. Ajo ishte e bukur, me flokė gėshtenjė, tė dendura hedhur rėndė pėrmbi supe, por me njė pikėllim qė atij gjithsesi iu duk i njohur. Ngjajnė vallė pikėllimet, tha dhe u mundua ti heqė sytė qė andej. E gjelbra qe ndezur dhe makina e saj bėri pėrpara. Edhe taksia gjithashtu. Shoferi diēka po thoshte pėr festėn nė qytet por ai nuk i ktheu pėrgjigje. Dėgjo, i kishte thėnė njė herė Endrju tek pinin nė klub. Bėjmė njė marrėveshje, po tė vritem unė, ti do tė lėsh Nadinėn dhe do tė marrėsh Betin, po u vrave ti, unė do tė lė Betin dhe do marr Nadinėn, dakord? Ti nuk je nė vete, i kishte thėnė ai. Je i dehur. Nuk jam i dehur, pėr zotin. Dhe kishin qeshur tė dy me tė madhe, si tė ēmendur. E pse duhet tė bėjmė kėshtu? Qė tė kujtojmė mė mirė njeri tjetrin, kishte thėnė Endrju dhe prapė kishin qeshur tė dy si budallenj. Po ai qe prishur me Nadinėn verėn e shkuar kur kishte ardhur me leje dhe Betin nuk e dinte nga binte. Ajo do tė bėhet artiste, i kishte thėnė Endrju njė herė, Dhe ti e di, artistėt u takojnė tė gjithėve, dhe kishte buzėqeshur si kot.
  Taksia ndali pėrsėri nė semaforin tjetėr dhe ēuditėrisht ai u ndodh pėrsėri pranė atij pikėllimi qė i ngjau me tė vetin. Vajza shikonte pėrpara, mbi timon dhe profili i saj luhatej prapa xhamit si njė imazh nė eter. Ajo ktheu kokėn dhe sytė e tyre u ndeshėn. Rreshteri ndjeu njė drithmė ti pėrshkonte trupin e ta shkundte si korent nė tru. Sytė e saj qenė tė pėrlotur dhe ai pa nė to miliona drita tė qytetit e makinave. Vajza i dha gaz makinės dhe ajo uturoi e u lėshua pėrpara me vrull.
  - Do kthehesh prapė atje? - po thoshte shoferi.
  - Po, - bėri ai.
  - Kur mbaron?
  - Nė shtator.
  - Edhe tre muaj, - tha shoferi. - Ruaju djalė, - tundi kokėn ai. Po tjetri nuk foli me ende nė mendje sytė e asaj vajze. Makina shkau lehtė ndanė trotuarit.
  - Ja ku e ke, - tha shoferi. - Nuk do paguash, okej, - tha pastaj kur tjetri futi dorėn nė xhep.
  - Jo, ēne...,- bėri rreshteri.
  - Nuk do paguash rreshter, tė thashė, - tha burri pėrsėri.
  - Je i sigurt?
  - Jam. Herėn tjetėr mė paguaj dyfish. Ikė se je vonė.
  Ai e falenderoi dhe zbriti nė trotuarin e mbushur me njerėz. Njė oficer i moshuar qė priste te porta, thirri emrin e tij.
  - Kėtej rreshter, - tha ai dhe e drejtoi nga tė shkonte. -Je tamam nė kohė.
  E udhėhoqi nėpėr ca korridore tė ngushta qė shpinin prapa skenės dhe ai u bashkua me grupin prej pesė ushtarakėsh qė qenė thirrur pėr tu nderuar atė natė. Ata u pėrshėndetėn.
  - Urime rreshter, - tha njėri nga ta dhe tregoi me gisht dekoratėn e tij nė gjoks. Rreshteri tundi kokėn dhe nuk foli. Nga skena dėgjohej muzikė dhe herė pas here duartrokitjet e sallės. Ēdo tė thoshte ai aty? Ndjeu tė djersitej. Nuk kishte luftuar kurrė me rebelėt ballėpėrballė. Pas shkollės sė mesme, kishte lėnė kolegjin se qe zėnė me familjen dhe nga kjo u bashkua me ushtrinė. Kishte bėrė dy vjet pėrgatitje si ēminues dhe pastaj e dėrguan atje. Ky ishte viti i dytė nė atė ferr. Kishte 186 mina e pajisje shpėrthyese tė ēmontuara nė arkivin e tij. Ato qė kishte ēminuar e gjithė skuadra qenė mbi njėmijė. Tre nga ta qenė vrarė dhe shtatėshja e skuadrės qe plotėsuar me tė rinj. Njė nga ta kishte qenė Endrju... E ētė thoshte ai pėr ato 186 mina? Mendje absurde vrastare pėrpiqeshin ti ngrinin kurthe jetės me mjetet mė tė sofistikuara. Dhe ai pėrpiqej ti bėnte tė padėmshme ato mekanizma qė nga ēasti nė ēast mund tė shpėrthenin e duke thėrmuar gurė e hekura, tė vrisnin njerėz tė pafajshėm tė ndodhur pėrreth. Ne nuk luftojmė me njė armik tė vetėm, thoshte Endrju. Ne luftojmė me vetė vdekjen, nė formėn e saj mė tė llahtarshme e potente, ha, ha! Tre ushtarė qenė vrarė nga njė top i thjeshtė futbolli qė kishte brenda mekanizmin vrasės e qė qe shtyrė prapa rrethimit me tela nga njė fėmijė. Kishte ndodhur qė ai tė ēminonte mina edhe nė tufat e luleve qė shiteshin nė trotuar, nė njė ekran kinemaje, njė karusel lodrash pėr fėmijė dhe edhe nė njė arkivol funerali. Ishte si njė dyluftim i vazhdueshėm dhe sfidė pambarim, kur ata tė tjerėt rrekeshin ti bėnin ato mekanizma sa mė shumė tė sigurta pėr vdekje tė sigurt dhe ai dhe shokėt e tij pėrpiqeshin ti bėnin ato kurdoherė tė padėmshme. Nuk kishte mundur ta shpjegonte dot kurrė atė qė ndjente njė specialist si ai, kur mjeti shpėrthyes qe bėrė i parrezikshėm. Gjithēka nė atė materje kthehej nė normalen e vet dhe ai kompleks me tela e qarqe elektronike nuk ishte mė armiqėsor e dukej sikur kurrė ndonjėherė nuk i kishte takuar vdekjes. Ėshtė si pas tė bėrit seks, qeshte Endrju. Nuk ėshtė ashtu? Si pas asaj pune, kur shtrihesh nė kurriz e tė pihet njė cigare. Rreshteri buzėqeshi i ngrysur.
  - Beti, - po thoshte oficeri i moshuar. - Hajde kėtu tė njihesh me heronjtė! - Kjo ėshtė Beti Smith qė do tu paraqesė te publiku.
  Rreshteri ngriu nė vend dhe nė sfond tė atyre mekanizmave vrastare qė po mendonte iu mbivendos silueta e vajzės qė po afrohej te ta. O zot, tha ai. Ku e kam parė, ku e kam parė atė?.. Ah, budalla, tha. Vajza e makinės. Ishte ajo. Ēdo dyshim iu largua sapo pa sytė e saj. Nderoi si ushtarak dhe i tha asaj emrin duke i dhėnė dorėn. Ajo e vėshtroi butė nė sy dhe dora e saj nė tė tijėn lėshoi njė ngrohtėsi qė atė befas e mallėngjeu. Nuk dėgjonte mė asgjė se si ajo dhe oficeri i moshuar shpjegonin procedurėn qė do tė ndiqej, si do tė dilnin nė platformėn ku do tė bėhej nderimi kur tu thirrej emri dhe ēfarė mund tė thoshin atje.
  Ndjeu vėshtrimin e saj teksa zinin vend prapa perdes. Vajza pėrpiqej tė buzėqeshte por ai pikėllim i saj qė rreshteri kishte parė nė atė copė udhė deri aty, nuk mund tė fshihej lehtė. Ai ishte atje, nė atė fytyrė tė bukur, siē ėshtė nata nė njė muzg qė ka ende ndriēimin e diellit tashmė tė perėnduar. Ah, bėri ai dhe diēka i erdhi nė mend. Beti Smith?...Tė jetė e vėrtetė? ...Dikujt i thirrėn emrin dhe ai doli pėrpara i buzėqeshur e me uniformėn qė i shndriste. Po fliste Beti. Salla oshtiu nga duartrokitjet dhe pėrshėndetjet. Vajza erdhi pas pakė dhe i zuri dorėn e tėrhoqi pas vetes.
  - Ėshtė radha juaj, - tha ajo.
  - Prit, - tha ai. - Prit. Beti Smith, e di ti se nė vendin tim duhet tė ishte ai, miniori i parė i skuadrės? E di ti se...- Zėri i tij dridhej.
  - E di, - tha ajo dhe kafshoi buzėn qė u kthye njėherėsh nga rozė nė tė kuqe. Gishtėrinjt e saj prekėn buzėt e tij. - Por tani je ti. Hajde! - dhe e tėrhoqi. Gjithēka rreth rreshterit vinte rrotull si njė karusel i madh. Ai pa pėrsėri shpėrthimin e tmerrshėm qė e kishte munduar tėrė ato ditė dhe teksa e gjithė ajo materie e madhe, e frikshme dhe ulėritėse binte e zinte vend nė rrugėn ku tashmė qe hapur njė gropė e errėt, e thellė, me njė pjesė tė skafandrės sė Endrjut nė zgrip tė saj, dalloi si i pėrhumbur radhėt e njerėzve qė e pėrshėndesnin e brohorisnin pėr tė.
  Pastaj u bė heshtje. Ai ktheu kokėn dhe pa atė te cepi i perdes. Ajo i buzėqeshi dhe i bėri me kokė tė vazhdonte. I shkėputi me zor sytė nga sytė e saj. Pastaj iu afrua mė pranė mikrofonit. Spipėtinte asgjė. Ndjeu vetėm trokun e zemrės sė tij si galopi i njė kali tė lodhur qė vinte nga larg.
  - Mė lejoni tu tregoj ...,- zėri i tij u drodh pakėz, po pastaj u bė i plotė e i fuqishėm. - ...se si i vra shoku im mė i mirė Endrju Higins, duke ēminuar vdekjen qė ishte nisur tė vriste qindra vetė... - Dhe ndėrsa salla kishte heshtur sikur tė qe fare bosh, ai ktheu dhe njėherė kokėn dhe pa pėrsėri atė, mbetur mė kėmbė si njė ikonė tė gjallė me tė dy duart te buzėt. Beti Smith, tha ai, ti je pikėllimi im dhe unė shoh te ty veten.

 7. #7
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  Pėr: Betim Muēo

  Poeti

  Rrufenė e bėn reja dhe mali
  Stuhinė, toka dhe qielli
  Luftėn: dy njerėz armiq
  Kishėn e bėn njė prift e njė mėkatar
  Njeriun, dy njerėz tė tjerė
  Dashurinė e bėjmė ne tė dy
  E dashura ime
  Dhe poezinė
  Ah, poezinė
  Vetėm unė, i vetėm
  Si zoti qė bėn botėn
  ēdo ditė


  E gjelbra

  S'mė pėlqen tė pres nė udhėkryqe
  Daljen e sinjalit tė lirė
  Tė gjelbrėn e kam me vete
  Jetė a vdekje
  Helm apo mjaltė
  Tė keqe a tė mirė

  Jeta ėshtė kaq e shkurtėr
  Sadopak pėr tė pritur
  E gjelbėra ime kurdoherė rri ndezur
  Kur tė vdes do jetė fikur


  ***

  Oqeanet heshtin
  E vullkanet s'bėzajnė
  Meket llafazanėria monotone e rrugėve
  Ėshtė koha pėr ty
  Kėnga ime
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 8. #8
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime

  Pėr: Betim Muēo

  Etyd

  Asgjė nė jetė s'e pėrsėrit vetveten
  Edhe kur ngjan njėlloj
  Nuk ėshtė ashtu
  Ēdo ēast qė vjen
  Ēdo grimė hapėsire
  Njė tjetėr kumt risie sjell me vete

  Ti nuk je ti, sado mė pak mė pas,
  Unė nuk jam unė sapo mbaron ky varg

  Ēdo ēast qė nė ēast plaket
  E thinjet si ēdo burrė
  Njė tjetėr botė sjell
  Vetėm qė unė tė dua ty
  Nuk ndryshon kurrė
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 9. #9
  .
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime nė 55 postime

  Pėr: Betim Muēo

  Ndahet nga jeta shkencėtari dhe shkrimtari Betim Muēo

  Ėshtė ndarė nga jeta nė mėnyrė tė papritur profesor Betim Muēo.

  I lindur nė vitin 1947, Muēo mbaroi studimet nė Fakultetin e Shkencave tė Natyrės nė Tiranė.

  Pėr shumė vjet ai punoi nė Institutin e Sizmiologjisė sė Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, ku ishte nga viti 1993 deri ne 1997, drejtor i kėtij institucioni.

  Prej vitit 2001, ai ishte drejtues i rrjetit sizmiologjik tė Shqipėrisė.

  Betim Muēo prej vitit 1997 jetonte nė Uashington tė SHBA. Ai ėshtė i njohur edhe pėr krijimtarinė e tij artistike.

  Njė kontribut tė rėndėsishėm ai ka dhėnė edhe nė pėrkthimin e letėrsisė sė huaj.

  Ai ka botuar me shume se 25 libra me vellime poetike, tregime tė shkurtėra, novela dhe romane.

  Shumė prej krijimeve tė tij janė pėrkthyer edhe nė disa gjuhė tė huaja.

  Me ndarjen e tij nė moshen 68-vjeēare familja humbi njeriun e saj tė dashur, shkenca e Sizmiologjisė njė prej shkencatarėve tė saj mė tė spikatur dhe letrat shqipe njė krijues tė palodhur.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •