Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,168

  Question Kush Jemi Ne Shqiptaret...

  perSHENDETje
  Kete teme e hapa me qellim qe te qartesojme ikonen qe kemi ne Shqiptaret per kombin , per kulturen dhe per "pashaporten" tone perball te "tjereve".
  Kam 4 vjet qe ndodhem ne mergim dhe ketu njeriu e ndjen me mire se c'fare do te thote atdhe. Ketu ku ndodhem, ne Greqi, shume here "shqiptar" do te thote njeri i pa shkolle, keqberes etj.
  Sepse ketu nacionalizmi eshte nje "problem real". Ne te njejten kohe pertej kufijve , ne Shqiperi, shume jane ata qe besojne se "Shqiptar" do te thote : populli me i vjeter ne Ballkan , qe ka kulturen me te paster gjuhen me te vjeter e cila nganjehere behet nena e gjuheve te tjere. Nje here duke biseduar me disa bashke'atdhetar ne Athine (njerez te pjekur) u cudita kur degjova se ne Shqiptaret qekemi raca me e paster ("ne dhe Gjermanet") dhe se ne jemi "pasqyra e Ilirve" kur i pyes keta persona si ishin Iliret me thone se ishin te gjithe bjonda sybojqell por kishte dhe ca syjeshil dhe trupgjata. Gjeja par qe mendova ishte: "po une c'fare jam, meqe nuk jam bjond, po gjysma e shtetasve Shqiptar c'far jane (se dhe ata nuk jane "bjonda te gjat").
  Shume jan dhe ata Shqiptaret qe e kan ndare kombin me zona dmth, ne malesi raca eshte me e paster kurse ne Shqiperine e Mesme jane perzier me Turqit , thu ti se para Turqve nuk kaloje pushtues tjeter ne Ballkan. Te gjithe keta njerez une i quaj nacionalista (jo patriot). Sipas nacionalistave prej'ardhja e kombit tone shkon akoma me larg, arine deri te Pellasget. Dhe duke permendur Pellasget dhe bemat e herojve te ndryshem (te cilet rojne vetem ne mite) mundohen ta ngrine sa me lart istorine tone , thu ti se ka nevoje istoria jone per bemat e tyre.
  Po kush eshte prej'ardhja jone?
  Qe te pergjigjemi ketu duhet ne fillim te sqarojme disa gjera:
  1) raca te pastra mbi toke nuk ekzistojne (flijeni mendjen) sidomos ne Ballkan qe ka qene perhere synim i shume pushtuesve. Keta jane disa nga popujt dhe pushtuesit qe shkelen mbi Gadishullin Ilirik (emri i Ballkanit nga Romaket) .... dhe ne Iliri: Greket, Maqedonsit, Romaket, Visigot'thet , Ostrogot'thet, Unnet, Abbaret, Ungret, Bullgaret (fis turk) , Sllavet, Franget, Normandet, Kryqezatat Latine, Venediksit, Katalanet, Selxhuket, Osmanllijte etj. Keta peushtues jo vetem kaluan ne ballkan po shume here dhe u perqendruan aty me shekuj ose u bene popuj te tij. Pra eshte e pamundur te mos kemi ardhur ne kontakt me keta popuj.
  2) As gjuhe te pastra 100 %nuk ekzistojne mbi toke , dhe gjuhet me te largeta ,qe mund te mendoni ,kan ardhur ne kontakt me gjuhe te tjera sepse fakti qe ato fliten nuk i len te mos vijne ne kontakt me te tjera gjuhe psh. ne shume gjuhe europiane mund te gjesh fjale perse megjithese Persia (Irani) ndodhet matan Gjirit Persik disa fjale jane ..."angari" "parajse" e shume te tjera.
  3)Cdo kulture ka biresuar elemente nga nje kulture tjeter, sepse popujt perhere vijne ne kontakt sado e madhe te jet largesia (psh. midis tregetise dhe luftrave) me te vertet rengjethese eshte kur degjon se: ne Ameriken Latine jane gjetur shkronja finikase, ne Sicili jane ndertuar pallate te stilit normando-arab , ne Amerike jane gjetur idhuj dhe ene Vikingesh, ne Finland jane gjetur monedha arabe dhe shume fakte te tjera te cilat tregojne bashkjetesen midis kombeve.
  Pra eshte e pamundur qe ne Shqitaret te jemi rast i vecant. Gjithashtu sipas numrimeve te mija kam gjetur se ne brezin e 8 (dmth. para 250 vjetesh) une kisha mbi 200 para'ardhes, dhe fakti qe une nuk njof asnjerin prej tyre me ben qe te mos mohoj se disa prej tyre mund te ishin: Serb, Grek, Ebrej, Turq, Arab e c'fare lloi te dush.
  Te gjitha keto nuk i'a u them me qellim qe te mohojme istorine tone .Mendoj se me mire per ne eshte , te lidhemi fort "me ate qe jemi" dhe jo me ate qe "duam te jemi", se mbase ne fund do shohim se eshte me mire keshtu.
  PO KUSH JEMI NE TE VERTET NE SHQIPTARET? Ketu secili mund te jap mendimin e vet.
  Une per vete kur degjoje "Shqiptar" nga njehere me rengjethet mishi jo per shkakun se jemi populli "me i vjeter" , "me i zgjuar", populli "me i bukur" dhe ku ta di une por per shkakun se jemi nga popujt me te vuajtur (te radha jane familjet shqiptare qe nuk kan asnjelloj problemi) dhe ky eshte shkaku qe gjysma e Shqiptarve sot ndodhemi ne mergim. Jemi popull i varfer , popull qe rojti ne skllaveri per vite me radhe. Por aman keto gjera nuk kan mudnur te hedhin poshte virtytet tona, si mikpritja, thjeshtesia , atdhedashuria , traditat e shume te tjera. Per keto virtyte duhet te luftojme qe t'i ruajme akoma e jo "per kodrat pas bregut".

  Fund , shume mergimtare sot jemi viktima te racizmit pra mos behemi edhe ne racista, se nuk ka gje me te dhimbshme se sa te ndajne me vete njerezit. Po te mendojme te gjitha keto besoje se do "shkojme me te vertet perpara", nacionalismi vetem mbrapa te con.
  falemiNDERit

 2. #2
  Khalid.
  Nuk ėshtė e vėrtetė se nacionalizmi na ēon prapa. Ai na ēon pėrpara. Nacionalistėt , nacionalizmin dhe patriotizmin, si shumė gjėra tė tjera na i ka shkatrruar edhe diktatura mė e egėr komuniste. E kam fjalorin kroat tė termave tė huaja, dhe nė tė thotė se nacionalist ėshtė ai/ajo qė lufton pėr liri e tė drejta tė kombit tė vet, duke mos i cenuar tė tjerėt. Mos e pėrziej nacionalizmin me shovinizem. Nacionalisti vetem ėshtė shumė mė i zellshem pėr tė mirat e kombit tė vet se patrioti.
  Tė sygjeroj tė lexosh nė kėtė adresė artikullin e shkruar nga prof. Skender Rizaj me titull *Thoti fliste shqip*, ku bėhėt fjalė pėr gjuhėn iliro-pellazge-shqipe tė para 12 000 vjetėve.
  www.mjellma.org nė rubrikėn top tema.
  Ini, bėhuni, pėrhapni dhe jetoni dashuri!

 3. #3
  Anetar i Rrezikshem Maska e kacaku basket
  Anėtarėsuar
  16-10-2002
  Vendndodhja
  Torino (Itali)
  Mosha
  37
  Postime
  1,701
  eshte e vertete qe kur ndodhesh ne mergim per cfare do lloj arsye ndjen nje mall shume te madh per vendin tend dhe gjeja e pare qe merr eshte ftohtesia.pastaj per nacionalizmin duhet te jemi por jo shoviniste apo rraziste.
  per mua shqiperia eshte gjeja me e shtrenjte ne bote dhe pas studime do kthehem qe te jap kontributin tim per ngritjen e saj

 4. #4
  Kaēaku basket!
  Edhe forcat kosmike do jenė me Ty! Tė falėnderoj, tė jam mirėnjohės dhe tė pėrgėzoj, pėr vendimin Tėnd, qė tė kthehesh nė Shqipėri. Ajo ka nevojė pėr secilin shqiptar, e sidomos pėr ata qė dinė, duan dhe kanė vullnet me e ndihmuar!
  Pasi ti e bekon me vepra veten, edhe Zoti do tė ndihmojė e do tė bekojė!
  Zoti i ndihmoftė e i bekoftė Shqiptarėt!
  Ini, bėhuni, pėrhapni dhe jetoni dashuri!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-02-2003
  Vendndodhja
  myrtle beach
  Mosha
  42
  Postime
  1
  KUSH JEMI NE SHQIPTARET????????
  Kjo eshte pyetja qe do na mundoj tere jeten tone dhe asnjehere nuk do marrim nje pergjigje te sakte.Shqiptaret jemi neve ata mbijetuam ne nje rregjim te rrepte komunist, ata qe mezi prisnin tju hiqnin litarin nga fyti , por shqiptare jemi dhe ne qe pasi na u hoq zgjedha dhe me ne fund u cliruam atehere filluam te flisnim me nostalgji per epoken e Enverit ( mos me thoni se asnjeri prej jush nuk e ka degjuar thenjen''ishim me mire me Enverin'')
  Khalid cfare tradita te ruajne shqiptaret, kur ata nuk mbajne as emrin e vet kur shkojne ne greqi, kur te gjithe jane nga vorioepiri, akoma dhe ata qe kan banu ne kala te dodes, kur pranojne te pagezohem edhe pse nuk jan kristian, kur flasin me krenari per femijte e tyre qe kan shkuar te vegjel , ose kan lindur ne greqi qe nuk flasin apo kuptojne shqip( nuk dua te fyej njeri po flas ne pergjithesi ndoshta po anoj pak ne extreme)
  Persa i perketet lashtesise se popullit tone asnje nuk e ve ne dyshim se iliret kan qene nje nder fiset me te lashta ne ballkan, por fakti qe gjuha shqipe eshte shkruajtur shume vone nuk e favorizon shume.
  nejse nuk du te zgjatem shume, kjo teme do qe e lezetshme ta merrje shtruar ne ndonje kafee
  p.s nuk e di nese e mbani mend nje kenge e vjeter shqiptare qe thote'' dhe ne fund te botes them se jam shqiptare''<------ me prezanton 100%

 6. #6
  neraida!
  Jo vetem pasoja e diktaturės, por kemi pasoja mijėravjeēare tė okupimit tė Kombit tonė. Pėr fat tė keq, na ka hyrė pak nė gjak me e respektuar tė huajen mė shumė se veten. Pastaj drogimi nga komunistėt ka qenė shumė i madh. Njerėzit nuk e dinė ēka dmth. liria e plotė e demokracia, pasi nuk e kanė shijuar kurrė. Varfėria e mjerimi, thonė tė ēon nė derėn e turpit. Pėr tė lehtėsuar sadopak vuajtjet e veta, mergimtarėve, sidomos atyre nė Greqinė shoviniste u duhet tė mohojn veten. Fajin mė tė madh na e kanė pseudointelektualėt qė bėhėn pseudopolitikanė dhe shesin veten, Kombin, dhe bashkėkombasit! Ata janė prostitutanė! Kemi shumė pak intelektualė tė mirėfilltė. Tė shtoj se edhe pėr fajin e tyre, nuk mundem ta shembim komunizmin, dhe kaluam prej ekstremi nė ekstrem, prej diktaturės mė tė egėr, kaluam nė anarshi. Do bėhet mė mirė!
  Ini, bėhuni, pėrhapni dhe jetoni dashuri!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-11-2002
  Postime
  35
  mistik.
  te falenderoj per adresen e revistes mjellma dhe artikullin qe printova
  se me te vertet me emocionoi shume dhe me zi pres te shkoj ne shpi e ta lexoj
  sa per pyetjen: se kush jemi ne shqiptaret
  do thosha se jemi populli: me i lashte , me i vuajtur, me liridashes, me mikprites, me heroik, me trim, me i bukur , me ... i ballkanit.
  ju lejoj ti shtoni ju te tjerat se ka shume
  me respekt pertaci

 8. #8
  Pėrtaci, nuk ka nevojė tė mė falėnderosh. Nuk bėra gjė tė madhe. Ėshtė detyrė e jona ta ndihmojmė si tė mundemi njėri tjetrit. Mundoju ti njoftosh tė njohurit tuaj pėr kėtė artikull.
  Pajtohem me atė qė shkrove pėr Kombin tonė. Jemi pėr fat tė keq tonin edhe mė tė prapambeturit dhe mė tė varfėrit e Evropės.
  P.s. Nuk mė pėlqen aspak emri Ballkan. Atė na e kanė vėnė tė huajt. Mund tė quhet Gadishulli Ilirik, ose Evropa Juglindore. (ballkanizėm dmth. egėrsi, pacivilizim).
  Ini, bėhuni, pėrhapni dhe jetoni dashuri!

 9. #9
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,168
  perSHENDETje
  Neraida ke te drejte kur thua se shume bashke'atdhetar po c'shqiptarizohen , dhe per kete duhet te "luftojme", qe t'i bejme Shqiptaret anemban botes te ndjehen krenar per ate qe jane dhe jo per mitet ("fshati digjet plaka krihet").
  perSHENDETje

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e troptit
  Anėtarėsuar
  04-07-2002
  Vendndodhja
  Ne ate pjese te tokes qe me takon
  Postime
  109
  Sa per mitet, ato shqipetare jane thjeshtesisht nje zmadhim i ngjarjeve te ndodhura realisht, lidhur me eposin e Mujit e te Halilit. Fatekeqesisht pak shqipetare kane i lexuar vargjet e eposit shqipetar.Nacionalizmi ne vetvete, ne menyre te vecante tek shqipetaret, nuk ka degjeneruar ne shovenizem, deri ne '90.Duhet te theksoj,per ata qe nuk e dine, se mithet shqipetar jane mite mbrojtes, e ne menyre te tille kane shprehur filozofine e jetes se kombit shqipetar, Mbrojtje e jo Agresion! Edhe pse une vete nuk e vleresoj nje politike te tille, e jam , vetem ne kete rast dakort me Stalinin, kur thote se "Mbrojtja me e mire eshte Sulmi" Ne shqipetareve na ka mjaftuar gjithmone ajo cope toke e dielli qe kemi pasur. Nacionalizmi eshte shprehje natyrore e endrrave te kombit tone, te jetojme te lire e ne paqe ne Token qe na e kane lene te paret tane. Vetem kaq, edhe pse duket pak neve na mjafton. Po per te arritur kete nuk ka qene e lehte, kjo toke eshte lare me gjak, e Gjaku nuk eshte Uje! Persa i perket perzierjes se popullsise, duhet te te njoftoj per dicka. Te paret e mi kane ardhur nga Kosova para 300 vjetesh e jane vendosur ne nje fshat ne Malesine e Gjakoves, ne Luzhe. Une , per fat te keq, nuk jam rritur aty, por kam kaluar shpesh pushimet verore.Femijet e ketij fshati lindin bjonda, e me pas gjate rritjes u ndryshon ngjyra e flokeve, ne te kafet e me vone ne te zeze. Une jam prova e gjalle e keti fakti.Eshte e vertete qe gjate shekujve kane ndodhur shume gjera qe kane ndikuar ne perzierjen e kombit tone, por duhet te shtoj se kjo gje eshte e kufizuar, sepse vete natyra dyshimtare e shqiptarit ka ndikuar ne mbrojtjen e pasteritse se rraces.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga troptit : 18-02-2003 mė 11:51
  JO NEGOCIATA! VETĖVENDOSJE! WE SHALL NEVER FORGET!

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet nė Bllog
  4
  Kjo pyetje nuk duhet tu beje qe te "tregoni me gisht" te miren apo te keqen, por duhet tu motivoje qe tu shtyje te njihni sa me shume kulturen, traditen, historine shqiptare. Te gjitha keto perbejne trashegimine tone kombetare, dhe te mbrosh keto vlera nuk do te thote te jesh patriot, nacionalist, por do te thote te jesh shqiptar.

  Nuk mund te vleresosh sa duhet identitetin shqiptar, per aq kohe sa nuk njeh nga afer vleren e vertete te trashegimise kombetare shqiptare.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 12. #12
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,168
  perSHENDETje
  Nje sqarim...
  Kur thash "nuk ka nevoje istoria jone per mitet" e kisha fjalen per herojte e mitologjise (greke ose romake) te cilet shume here shfaqen nga disa njerez si Shqiptar, "qe jetonin para pak vitesh dhe flisnin Shqip". Ndersa per gojedhenat (Halili-hajria, Konstandini, Murosja etj.) jane me te vertet pasuri e kultures tone dhe ato lidhen drejt per drejt me realitetin shqiptar dhe ate ballkanas(mendimi im ky). Me falni per paqartesimin nga ana ime.

  Dhe jam i mendimit se me shume rendesi i duhet dhene bemave te atyre njerezve te cilet luftuan dhe u vrane qe ne sot te kemi shtet dhe te flasim shqip, se sa atyre njerzve paraistorik te cilet as vet nuk dinin se c'ishin (nuk dua t'i ofendoje).
  falemiNDERit

 13. #13
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Kush jemi ne?
  Ne jemi nje komb si te gjithe tjerat. Vertete skemi pas fat te madh gjat historise sepse kemi pas nje pozite strategjike te lakmueshme per gjithe ujqit e terbuar e as skemi pas miq te vertete te na ndihmojne ne te veshtire.
  Duhet te mesojme mend e te ruajme identitetin kombetar e mos te na mashtrojne armiqet si cdo here se as nuk jemi GREK, as RROMAK e as ARAB.
  Me gjakftohtesi e mencuri dalngadal do behem nji!

  POSHTE GREKOFILET,ARABOFILET, RROMAKOFILET!
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Iliria,
  Fatin e bejne vete njerezit...... Dhe ne me deshiren tone vendosem te nenshtrohemi, gje per te cilen do ti japim llogari te pashmangshme brezit te ardhshem.... miqesisht :::


  Khalid,
  Se pari pergezime per temen. Dua te te bej nje pyetje, meqenese te dyve na ra rasti te jemi ne mergim ketu ne Greqi. Ti me ane te shkolles, e une ndoshta me njohuri te pakta nga pervoja, (besoj) kemi pare nje "fenomen te cuditshem" te popullit grek...
  *
  Dua te pyes, cfare e beri Greqine, qe ne momentet me te veshtira te ishte e bashkuar, duke perfituar (pothuajse gjithmone) nga situata nderballkanike?

  **
  Perse sot ne Greqi mund te degjosh cdo politikan, te thote idiotesine me te madhe, dhe gjithe populli ta perkrahe e ti shkoje pas?

  ***
  Cili eshte sekreti i reagimit kombetar sot ne Greqi, ne lidhje me cdo gje qe ndodh brenda dhe jashte vendit?

  Keto pyetje, per mua, japin edhe pergjigjet e mungeses sone...

  ...sipas interesit dhe vazhdimi...


  krejt miqesisht,
  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 15. #15
  Huggos! Nuk ka vendosur Kombi tė nėnshtrohet, por politikanėt jokombėtarė. grekėt e kanė nė gjak dhe nė program edhe tė kishės pėr tė urrejtur e ēfrytėzuar tė tjerėt. Na grekėve u kemi ndihmuar pėr sė tepėrmi qė tė krijojn kėtė shtet qė e kanė. Ja qė pėr mjerimin tonė, na duhet tė bėhemi edhe sherbėtorė tė tyre. Por atyre nuk duhet me u besuar as kur tė japin dhurata!!!
  Ini, bėhuni, pėrhapni dhe jetoni dashuri!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Mistik,

  Me gjithe respektin, por me dukesh si pioneret e vitete te Hoxhes me keto lloj fjalish. Jo me kot ja bera Khalidit kete pyetje, sepse vetem ne qe jetojme ketu, e dime cdo te thote grek, e Greqi.

  Te tjeret mendojne ate qe lexojne e fantazojne nga perrallat gazetareske.

  ..duke shpresuar ne mirekuptimin tend.

  krejt miqesisht,
  huggos

  P.S. E perseri "kombi ka lejuar nenshtrimin". Mos u mundoni tjua hidhni politikaneve te deshtuar shqiptare, pergjegjsine tuaj personale...
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 17. #17
  Huggos, nuk kam nevojė pėr respekt. Nuk pretendoj se di mjaft. Ekzistojn libra, shkrime, analiza etj. pėr Greqinė. Nuk ėshtė nevoja me jetuar nė Greqi, pėr tė ditur pėr ta e pėr shovinizmin e tyre. Qysh nė kohen antike ka ekzistuar thėnia: -Edhe kur tė bėjnė dhurate danajve (grekėve) nuk u duhet besuar. Nuk e di a kanė ekzistuar pėr ty- a janė bėrė masakrat greke kundė ēamėve nė Ēamėri, dhe nė shqipėrinė e jugut? Mė kujtohen pėrkrahjet greke tė kriminelit Millosheviq, etj. Kualifikimet tuaja mė shumė flasin pėr Ty se pėr mua.
  Ini, bėhuni, pėrhapni dhe jetoni dashuri!

 18. #18
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  nė realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,168
  perSHENDETje
  Huggos besoje se pergjigja eshte, atdhedashuria e cila sjelle respektin ndaj shtetit komb (etnos-kratos).

  Une nuk jam kundra atdhedashurise dhe patriotismit, jam kundra "budallallikut" dhe racizmit. Nese ne Shqiptaret do ishim me teper patriota, dhe nuk do shkonim "si varka nga fryn era" do kishim ber perpara.
  Por nacionalistat (me kuptimin e keq) tone c'far bejne; harojne istorine e vertet dhe ushqejne mendjen me peralla, istoria e vertet te meson kush je dhe c'far duhet te besh. Dhe me ne fund, ne Ballkan duhet te pushoje kjo urejtje midis kombeve qe sjelle vetem te keqija, po se pate mire me komshiun nuk e ke mire me asnjerin.

  Saper racistat , i kam nje mesazh:  TE GJITHE NJEREZIT ANEMBAN BOTES KEMI NJE GJE TE PERBASHKET : TE GJITHE "NE DHE DO SHKOJME" , UREJTJA NUK BEN ASGJE TJETER VEC'SE TE SHPJERE NE "DHE" ME SHPEJTE.
  falemiNDERit

  Vertet, kush jemi ne Shqiptaret???

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Mistik,
  Pashe moshen tuaj, dhe me erdhi keq qe me keqkuptuat. Sido qe te jete te jeni i sigurt se nuk pata asgje me te keq. siqerisht :::

  Khalid,
  Per mua pergjigjia e te treja pyetjeve per greket, eshte nje ::ideali::
  Mund te jete mburja per greqine e vjeter, mund te jete patriotizmi fanatik, mund te jete ortodoksizmi etj... megjithekete greket kane nje ideal, per te cilin mund edhe te vdesin.

  Fatkeqsia e shqiptareve eshte se nuk kane asnje ideal. Ky (per mua) eshte edhe shkaku i gjendjes se tanishme...

  miqesisht,
  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 20. #20
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Huggos, rrethanat na kan bere te varfur materialisht.
  Ne ate gjendje materiale armiqet e kan me lehte te veprojne dhe te arrijne qellimet e tyre.Besoj se kupton cka mendoj qe mos ta zgjas.
  Ne kemi ideale, te tjeret(armiqet) na e imponojne qe skemi dhe i mundohen ti ēvlersojne.
  Do tju vijne fundi edhe politikaneve te sodit qe shfrytezuane mjerimin dhe trazirat te depertojne ne skenen politike.
  Do ju vijne fundi Berishes dhe Nanos, populli nje dite do e kuptoje qe keta skan c'ti japin shqiptarise dhe do ju kthejne "pushken".
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
  Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Himarė, mėsimi nis me himnin grek
  Nga karaburuni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
 3. Greqia u jep shtetėsinė minoritarėve
  Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
 4. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 5. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •