Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 23 prej 23
 1. #21
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  15-10-2002
  Vendndodhja
  jo shume larg
  Mosha
  39
  Postime
  13
  ne shqiptaret jemi vari *****... :-)

 2. #22
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,878
  Postimet nė Bllog
  3

  Le Figaro mė 1831: Tre mijė koka shqiptarėsh u ēuan si triumf nė serajet e Sulltanit

  Emri: 1619934572-e1619938883397-474x450.jpg

Shikime: 52

Madhėsia: 41.0 KB

  “Le Figaro” ka botuar, tė shtunėn e 2 korrikut 1831, nė faqen n°2, njė ngjarje tė rėndė pėr luftėtarėt shqiptarėt, tė cilėn, Aurenc Bebja, nėpėrmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellė pėr publikun shqiptar :

  Emri: 1619934617-203x350.jpg

Shikime: 52

Madhėsia: 32.3 KB

  Tiranėt marrin lehtėsisht hije; ata janė tė kujdesshėm ndaj gjithēkaje qė rreth tyre fiton ndonjė pushtet; ata dridhen sė pari pėr fuqinė e tyre; sė shpejti ata vendosin pėr humbjen e atyre qė mund ta trondisin atė. Kėshtu Pjetri I shkatėrroi strelizėt (streltsy – strélitz) nė Rusi, Mehemed-Aliu mamelukėt nė Egjipt, Mahmudi jeniēerėt nė Turqi.

  Sulltan Mahmudi (Mahmudi II) mė vonė u alarmua nga fryma e pavarur, e pabindur e shefave shqiptarė. Ata u thirrėn nga veziri i madh nė njė paradė tė shkėlqyeshme dhe vdiqėn nė kėtė festė ushtarake ku menduan se do tė vinin pėr tė kėrkuar (marrė) shpėrblime.

  Emri: image-1-263x350.jpg

Shikime: 54

Madhėsia: 21.1 KB

  Disa i shpėtuan masakrės dhe formuan zemrėn e tė revoltuarėve, tė udhėhequr nga Mustafai (Mustafa Pashė Bushatlliu ose Mustafa Reshit Pashė Bushati), Pashai i Shkodrės. Vezirit tė madh, Reshid Pashės (Mustafa Reshid Pasha), iu dha detyra tė luftojė kundėr tyre. Ai i gjeti ata tė mbledhur para Prilepit (Perlepé) dhe disiplina fitoi mbi guximin.

  Emri: 1619934701-371x350.jpg

Shikime: 51

Madhėsia: 33.5 KB

  Pas betejės nė Prilep (Perlepé), Mustafai mblodhi rreth tij mbetjet e ushtrisė sė tij dhe iu drejtua krerėve shqiptarė: “Ju ishit trembėdhjetė pashallarė dhe nuk mundėt t’i rezistonit njėrit, Reschid-Pashės, xhelatit tuaj! Turp tė keni!” Hifzi-Pasha, njė shqiptar i vrullshėm doli nga radhėt, me fytyrėn e tij tė tėrbuar: “Ti nuk e njeh atė qė quhet Reshid Pasha. Epo e pashė atė tė luftojė dhe mund tė flas pėr kėtė; mjafton vetėm ai pėr tė shpėrndarė njė ushtri: vėshtrimi i tij ėshtė rrufe; zėri i tij ėshtė bubullimė; krahu i tij ėshtė vetėtimė!”

  Emri: 1619934740-319x350.jpg

Shikime: 50

Madhėsia: 28.3 KB

  Tė nesėrmen Mustafai kishte mbledhur shtatėmbėdhjetė mijė burra nė lartėsitė qė dominojnė Dibrėn (Derbent) dhe Prilepin (Perlepé) jo shumė larg vendeve ku u vendosėn fatet e republikės romake nė tri betejat e Pharsale-s, Philippes dhe Actium-it.

  Reshidi u shfaq. Hifzi Pasha kishte thėnė tė vėrtetėn: pas njė lufte tė shkurtėr, por tė pėrgjakshme, ushtarėt e Mahmudit morėn me vete 1200 tė burgosur dhe ēuan me triumf nė seraje tre mijė koka shqiptare./ballkanweb.com

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,851

  Pėr: Kush Jemi Ne Shqiptaret...  Elena Kocaqi: Grekėt dhe shqiptarėt, kush vjen nga pellazgėt?
  qershor 7, 2021
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 11-06-2021 mė 04:06

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
  Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Himarė, mėsimi nis me himnin grek
  Nga karaburuni nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 134
  Postimi i Fundit: 15-08-2009, 04:07
 3. Greqia u jep shtetėsinė minoritarėve
  Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
 4. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 5. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •