Close
Faqja 10 prej 20 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 395
  1. #181
    Musliman-Shqiptarė-krenar Maska e gimche
    Anėtarėsuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    3,642
    Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
    gimche qa do qe te ket thene qa do qe te ket bere nuk meriton masaker perdryshe nese e beni kete ne emer te Allahut e fese ju shpallni Allahun kriminel me te madh qe kam njohur, Zoti eshte aj i cili ka te drejt ta masakroj dhe vetem aj ka te drejt te kujdeset per farat e tij... me logjik po te donte aj do ta masakronte vet e jo kta...
    Po i nderuar ke shumė tė drejtė, por nė rastin qė kam pėrmenduar masakrat nuk iu kam referuar profesorit tė Krishterė, por biseda ka qenė krejt diku tjetėr, andaj edhe ftova pėr lexim tė tėrėsishėm tė postimit duke ju ikė paragjykimeve.
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i tė madhit Hamzes
    Ti je kullė fuqi baroti...

  2. #182
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin
    "Veprat maten sipas qėllimit" (Hadith - Transmetim unanim)
    Duhet tė shikohet qėllimi i luftės, pėr tė gjykuar diē, e jo sipas epsheve tua, a ėshtė lufta pėr liri?! a ėshtė lufta pėr pushte?! a ėshtė lufta pėr interesa vetanake apo shoqėrore?! etj.
    Edhe Millosheviēi qshtė rritur sipas parimeve tė tij (tė bazuara nė Bibel), masakrimi i Muslimanėve tek Muslimanėt nuk ēon pesh aq sa mendon ti, ngase ne kemi besim qė shpirti posa tė del njeriu nuk ndin dhimbje, apo s'ėshtė kėshtu?!
    Andaj ēfarė vepron dikush me trupin tėnd, kjo vetėm se ėshtė njė argument mė shumė pėr flijimin tėnd dhe njė argument mė shumė pėrballė tė gjallėve kundėr atij qė tė ka masakruar, ky trup do tė varroset dhe do tė asgjėsohet, andaj skemi pse tė merzitemi aq, jemi njė shpirt nė njė trup tė cilin herėt apo vonė do ta lėmė, por caktimi i Zotit dhe fuqia e tij e bėnė qė ringjallja tė jetė po nė tė njejtin trup.
    Sa i pėrket asaj se a ka tė drejtė tė i masakroj Muslimanėt apo jo bazohem tek hadithi i sipėrpermendur ku varet qėllimi i luftės p.sh Millosheviēi ka pas qėllim spastrimin etnik, kurse unė kam pėr qėllim ēlirim dhe ēdo kush i cili vie dhe synon tė mė pushtoj dhe tė mė zhduk do tė pėrballet me kėtė lloj masakre, kjo ėshtė nė njė farė mėnyre edhe shfajėsim, ngase ti nuk po e sulmon askėnd, e as nuk po e pushton, thjeshtė dhe qartė vetmbrojtje.
    As une nuk them gje me shume. Pra dhe une them se Kurani eshte platforme per sjellje te njerezve si Milloshevici. Flm per mbeshtetjen e mendimit tim. =)

    Edhe nese eshte edhe Bibla liber i tille, Kurani poashtu eshte i tille. Me kaq u mor vesh sa "hyjnor" eshte. E drejta e njeriut per te *peeeeeeep* ne kete liber.

    Kjo e drejte buron nga keta hapa te mendimit (duke vene per baze mendimet tua):

    1) Kurani eshet liber i Zotit
    2) Bibla nuk eshte liber i Zotit
    3) Kurani urdheron dhune shtazarake
    4) Bibla urdheron dhune shtazarake

    Ku qenka dallimi ne mes te librit te Zotit dhe jo te Zotit? Zoti dhe "kaurri" (autori) i Bibles qenkan ne te njejten mase kriminele. Atehere f*ck off ketij "Zoti".

  3. #183
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin
    All-llahut nuk i shtohet Madhėria edhe sikur e gjithė bota tė bėhėt Musliman, e as nuk i pakohet sikur tė gjithė ta mohojmė, ai mbetet i Madhėrishėm.
    Atehere perse dhuna e urdheruar ndaj kaurro-kafireve ne Kuran? Sikur te jete "madheria" e Allahut madheri e pavarur nga kjo bote e ky njerezim, do te duhej te kishte liri per ta mohuar kete madheri. Jo sanksione ndaj mohueseve qe shkojne deri tek masakrimet. Dy alternativa i ke: Ose Allahu e sheh madherine e tij te varur nga njerezimi, ose Kurani eshte shkruar nga dora e njeriut ne ate pjesen ku urdherohet dhuna e mohimit te madherise.

    Humanizmi vlen pėr njerėzit human, masakra vlen pėr ata qė masakrojnė ky ėshtė ligji i Zotit, nėse e ke lexuar Kur'anin nė tėrėsi e vėren se nė shumė vende urdhėrohet njė pėr njė, e jo njeriut human t'i cenohet e drejta (siē patem rastin e shamive nė trevat tona), ndėrsa njeriut kriminel t'i bėhėt tolerancė.
    Ke masakruar, do tė masakrohesh ky ėshtė dėnimi unė do ta quaja dėmshpėrblimi, ngase ajo familja nga e cila ėshtė viktima nuk ta fal, nėse ajo ta fal po ti shpeton, pėr ndryshe duhet edhe ti tė asgjėsohesh, ngase ti vet akceptove tė masakroje njeri, e nuk akceptove humanizėm! Ky ėshtė njė shembull i vogėl qė pa dyshim vlen pėr luftėrat.
    Serbėt erdhen ketu tė na masakronin dhe tė bėnin spastrim entik, a meritojnė tė ankohen sikur nė ta tė ishte bėrė ndonjė masakėr (po flas pėr ushtarėt e tyre jo pėr popullatėn civile)? normalisht se nuk merret pėr bazė ankesa e tyre, ngase ata vet ishin tė prirur pėr njė gjė tė tillė. Kėtė e shpjegova shumė mirė nė postimin mė lart kur ceka se luftuan parimet hyjnore, andaj si tė tillė pėrballen me ligjet e Zotit.
    Ky eshte ligj i gjeneraleve marciale si Nero, Hanibali, Milloshevici e tjere. Kete "hyjesi" pati njeriu edhe kur ishte Allahu "memec", pra ne kohen para se te ekzistonte Kurani, ne antike (shiko shembullin e Neros apo Hanibalit). Allahu qenka i barabarte ne vlera e mendime me kriminelet e antikes. Hm.

  4. #184
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin
    Hyjnore, ngase janė ligje tė Zotit!
    Nese "hyjnore" eshte ajo, te cilen njeriu e deklaron si te tille, atehere paska mijera hyjesi. Argumenti, specialja, vlera e larte dhe e papare per njeriun e ben hyjnoren hyjnore. Kur "hyjnorja" eshte e padallueshme nga kriminalja e inhumanja, s'ka hyjesi ne te. Ca besimtare qe e belbezojne kete fjale jasht gojes, nuk mund ta ndryshojne kete gje, sepse atehere kemi mijera hyjesi.

  5. #185
    Musliman-Shqiptarė-krenar Maska e gimche
    Anėtarėsuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    3,642
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    As une nuk them gje me shume. Pra dhe une them se Kurani eshte platforme per sjellje te njerezve si Milloshevici. Flm per mbeshtetjen e mendimit tim. =)

    Edhe nese eshte edhe Bibla liber i tille, Kurani poashtu eshte i tille. Me kaq u mor vesh sa "hyjnor" eshte. E drejta e njeriut per te *peeeeeeep* ne kete liber.

    Kjo e drejte buron nga keta hapa te mendimit (duke vene per baze mendimet tua):

    1) Kurani eshet liber i Zotit
    2) Bibla nuk eshte liber i Zotit
    3) Kurani urdheron dhune shtazarake
    4) Bibla urdheron dhune shtazarake

    Ku qenka dallimi ne mes te librit te Zotit dhe jo te Zotit? Zoti dhe "kaurri" (autori) i Bibles qenkan ne te njejten mase kriminele. Atehere f*ck off ketij "Zoti".
    Tė thash edhe mė herėt keto janė interpretime tė lira dhe bindje tė lira tė secilit, ska lidhje ajo, realiteti ėshtė diēka tjetėr (i asaj qė paraqita) e jo si thua ti.

    Njeri ka tė drejtė t'i bindet Kur'anit/Bibles dhe tė mos i bindet Zoti e la tė lirė.

    Mendimet e mia karshi Bibles dhe librave tė mėparshėm ėshtė se tė gjithė janė tė Zotit, mirėpo ato libra i janė nėshtruar reformave, me perjashtim tė Kur'anit i cili erdhi pėrmbledhje e tė gjitha librave, ne (si Musliman) duhet t'i besojmė ato si libra hyjnor mirėpo jo t'i praktikojmė, Kur'ani ėshtė pa reforma dhe qė duhet tė merret pėrbazė ngase ėshtė i fundit dhe njėherit me i freskėti.

    I ike temės mė mjeshtėri, nga lufta dole tek shenjteria e librave.

    P.S "Veprat maten sipas qėllimit" e kuptove pėr ēka bėhėt fjal kjo pjesė nė debatin tonė, apo vetėm e tejkalove pėr tė ardh tek shenjteria nė mungesė tė ndonjė argumenti kundėrshtues?
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i tė madhit Hamzes
    Ti je kullė fuqi baroti...

  6. #186
    Musliman-Shqiptarė-krenar Maska e gimche
    Anėtarėsuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    3,642
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Nese "hyjnore" eshte ajo, te cilen njeriu e deklaron si te tille, atehere paska mijera hyjesi. Argumenti, specialja, vlera e larte dhe e papare per njeriun e ben hyjnoren hyjnore. Kur "hyjnorja" eshte e padallueshme nga kriminalja e inhumanja, s'ka hyjesi ne te. Ca besimtare qe e belbezojne kete fjale jasht gojes, nuk mund ta ndryshojne kete gje, sepse atehere kemi mijera hyjesi.
    Normalisht hyjnėsia reale ėshtė njė, por njerėzit 'shpallin' hyjnėsi tė tjera andaj varėsisht prej hyjnorės sė tyre vie edhe predikimi fetar qoftė human apo inhuman.

    Hyjnorja reale pėr tė cilėn fola nė fillim ėshtė humane
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i tė madhit Hamzes
    Ti je kullė fuqi baroti...

  7. #187
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    pikerisht "vleren " e dha Zoti,pra kush ishte para , vlera , apo Zoti
    Pyetje kalamajesh.

    Sigurisht se ishte vlera. Te pakten shumica e tyre.
    Vlere eshte p.sh. dashuria per komb e atdhe. Ne shqiptaret si shembull kete vlere e paten para se te kishim degjuar ndonjehere per Allahun. Vlere eshte dashuria per familje, per rregullim qytetar, per dije, per arsimim, per moral, per te miren e shoqerise, e tjera e tjera. Te gjitha i kishim edhe kur ishte Allahu memec.

    Te gjitha i ka bota, per te cilen Allahu eshte akoma memec. P.sh. Amerika Latine, Eskimezet. I kishin Greket e Vjeter. Romaket, Babilonasit, Persianet.

    Allahu ne aspektin vleradhenes eshte obsolet.

  8. #188
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    e sa per ate qe nuk pe dicka te keqe ne postimet e tua , mos me detyro t'i sjell ,
    thjesht po pertoj t'i gjej e te bej copy/past
    I sjell!!!

    Eshet fjala per aso krimesh te renda si ato te sures se cituar, pra per masakra e demtime te gjymtyreve. Se per te keqia te rendomta, p.sh. kur tallem me imame, fe e "Zot" tendin, keto s'jane vepra te krahasueshme me ato, per te cilat behet fjale.

  9. #189
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    them nje here e pergjithmone se fatkeqesisht se paske kuptuar ,
    Zoti kurre nuk urdheron ne te keqija
    Kjo eshte nje e keqe:

    Kurani : Suretu El Maide
    33. Dėnimi i atyre qė luftojnė (kunddėrshtojnė) All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe bėjnė shkatėrrime nė tokė, nuk ėshtė vetėm se tė mbyten ose tė gozhdohen, ose (tė gjymtohen), t’u priten duart dhe kėmbėt e tyre tė anėve tė kundėrta, ose tė dėbohen nga vendi. Kjo (masė ndėshkuese) ėshtė poshtėrim pėr ta nė dynja, dhe nė botėn tjetėr ata do tė kenė dėnim tė madh.


    Eshte e tille tek te gjithe ata, te cilet "Zotin" nuk e kane mbi vlera, por nen vlera. Pra tek ata si une. Folem lart per kete.

  10. #190
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin
    Tė thash edhe mė herėt keto janė interpretime tė lira dhe bindje tė lira tė secilit, ska lidhje ajo, realiteti ėshtė diēka tjetėr (i asaj qė paraqita) e jo si thua ti.

    Njeri ka tė drejtė t'i bindet Kur'anit/Bibles dhe tė mos i bindet Zoti e la tė lirė.

    Mendimet e mia karshi Bibles dhe librave tė mėparshėm ėshtė se tė gjithė janė tė Zotit, mirėpo ato libra i janė nėshtruar reformave, me perjashtim tė Kur'anit i cili erdhi pėrmbledhje e tė gjitha librave, ne (si Musliman) duhet t'i besojmė ato si libra hyjnor mirėpo jo t'i praktikojmė, Kur'ani ėshtė pa reforma dhe qė duhet tė merret pėrbazė ngase ėshtė i fundit dhe njėherit me i freskėti.

    I ike temės mė mjeshtėri, nga lufta dole tek shenjteria e librave.

    P.S "Veprat maten sipas qėllimit" e kuptove pėr ēka bėhėt fjal kjo pjesė nė debatin tonė, apo vetėm e tejkalove pėr tė ardh tek shenjteria nė mungesė tė ndonjė argumenti kundėrshtues?
    Po dudi qe je o njeri. Cili nga numrat 1 deri ne 4 eshte i pasakte per ty?
    Pasi qe flet per "interpretim te lire" (timin), i cili kinse qenka i pasakte. Nese nuk e mohon njerin nga numrat, patjeter ke rezultatin qe e thashe une.

  11. #191
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin
    I ike temės mė mjeshtėri, nga lufta dole tek shenjteria e librave.
    S'ika nga asgje. Deshmo mendimin tend.

    P.S "Veprat maten sipas qėllimit" e kuptove pėr ēka bėhėt fjal kjo pjesė nė debatin tonė, apo vetėm e tejkalove pėr tė ardh tek shenjteria nė mungesė tė ndonjė argumenti kundėrshtues?
    Po e kuptova, sepse e kane jetuar kete princip para Allahut edhe Nero, Hanibali e gjakpires tjere antike. Ku ka argument me te mire sesa krahasimi e barazimi i mendimeve dhe vlerave te Allahut me ato te gjakpireseve antike?

  12. #192
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin
    Normalisht hyjnėsia reale ėshtė njė, por njerėzit 'shpallin' hyjnėsi tė tjera andaj varėsisht prej hyjnorės sė tyre vie edhe predikimi fetar qoftė human apo inhuman.
    Po nese njerezit shpallin hyjesi, dhe keto hyjesi te shpallura (falsifikuara) i kane te njejtat vlera si Allahu (Zoti yt), atehere Allahu qenka i barabarte ne vlera te hyjesive falso. Me duket te ka humbur busolla ne teme. I lexon kur te kesh kohe.

    Hyjnorja reale pėr tė cilėn fola nė fillim ėshtė humane
    Ku eshte humanja ketu me poshte?

    Kurani : Suretu El Maide
    33. Dėnimi i atyre qė luftojnė (kunddėrshtojnė) All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe bėjnė shkatėrrime nė tokė, nuk ėshtė vetėm se tė mbyten ose tė gozhdohen, ose (tė gjymtohen), t’u priten duart dhe kėmbėt e tyre tė anėve tė kundėrta, ose tė dėbohen nga vendi. Kjo (masė ndėshkuese) ėshtė poshtėrim pėr ta nė dynja, dhe nė botėn tjetėr ata do tė kenė dėnim tė madh.


    Nuk mund te pranosh ketu dicka si humane, pa pranuar si humane dhe veprat e Milloshevicit. Kujdes, nuk mbrohet edhe Milloshevici per hater te Allahut! Na boni Allahu hor!

  13. #193
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Explorer Lexo Postimin

    Sa me shume gaz aq me shume kjafirllek, aq me shume xhehenem.

    E shoh Allahun si nje hic nese nuk me dergon ne Xhehnem. Nese nuk me sheh si kaurrin me te madh nje here qe ka ekzistuar e nese i pranon ndonjehere pendimet e mia. Sa tonelata mendon peshon antibindja ime, pra bindja ime qe Kurani nuk eshte liber i ndonje "Zoti" (Allahut)?




    *
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga chino : 16-07-2010 mė 04:47

  14. #194
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga blueton Lexo Postimin
    gjate gjithe studimeve qe kam bere ne lidhje me chinon erdha ne perfundim se chinoja eshte nje musliman shume i mire dhe i devotshem ,por si duket ai provokon muslimanet qe te shohe se sa jane te pregaditur poer te mbrojte islamin,

    andaj une kisha preferuar qe me chinon te bejme biseda te lira, une ti ,ti mua hheheheeheh
    Musliman ne fakt jam. Por se sa dijne te mbrojne vellezerit e mi shqiptare muslimane Islamin, kete nuk dua ta dij fare, por dua t'i bind keta kunder kesaj feje.

    Bej biseda cfare te duash me mua.

    he chino a kam te drejte ????

    Kujdes me fjalet perverze.
    Jam refuzues i Allahut, por vlera kam shume.

  15. #195
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Pyetje kalamajesh.

    Sigurisht se ishte vlera. Te pakten shumica e tyre.
    Vlere eshte p.sh. dashuria per komb e atdhe. Ne shqiptaret si shembull kete vlere e paten para se te kishim degjuar ndonjehere per Allahun. Vlere eshte dashuria per familje, per rregullim qytetar, per dije, per arsimim, per moral, per te miren e shoqerise, e tjera e tjera. Te gjitha i kishim edhe kur ishte Allahu memec.

    Te gjitha i ka bota, per te cilen Allahu eshte akoma memec. P.sh. Amerika Latine, Eskimezet. I kishin Greket e Vjeter. Romaket, Babilonasit, Persianet.

    Allahu ne aspektin vleradhenes eshte obsolet.
    sipas teje vlerat i ke nga vetvetiu ,
    apo i ke nga Zoti
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  16. #196
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    02-07-2010
    Postime
    360
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Musliman ne fakt jam. Por se sa dijne te mbrojne vellezerit e mi shqiptare muslimane Islamin, kete nuk dua ta dij fare, por dua t'i bind keta kunder kesaj feje.

    Bej biseda cfare te duash me mua.



    Kujdes me fjalet perverze.
    Jam refuzues i Allahut, por vlera kam shume.
    per te qene musliman ka kushte besoj qe ti chino ata i di se nuk je mo kalamaj,je ritur ,e shoh nga shkrimet .Si duket paske nje mision te veshtire, kete mision zor se e kryn djalli e lere me ti, por sidoqofte qene ndihmes sekretar i djallit , nese ia kryen punet me ndonje kompenzim besoj qe do kesh shperblime nga djalli, e shperblimet e tija ti i din me mire se une, ndersa ti bindesh....hmmm do vonohesh pak.

    refuzues ose pranues eshte zgjidhja jote, skemi ne cfar nderhyjme ne punet tuaja private qe keni me All-llahun,nes emendon qe keto qe i shkruan ne forum jane VLERA atehere nuk paskan mebtur vlera ne kete bote ,hehehehe,pastaj ngadal or burre le te vleresojne tjeret, se njerezit qe levderohen vete ,per mua kane disa derrasa mangut , e kam parasyshe kete lloj

  17. #197
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Sa tonelata mendon peshon antibindja ime, pra bindja ime qe Kurani nuk eshte liber i ndonje "Zoti" (Allahut)?*
    As nuk e lodh mendjen te te pergjigjem se sa peshon antibindja yte.

    As s'me ha palla.

    Ti vete e ke zgjedhur menyren e jeteses tende, jeto i "lire" jepi .... uhaaaaa!!!!
    Ndrysho Firmėn

  18. #198
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anėtarėsuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-kėndej
    Postime
    3,131
    chino , shum je i dobet ne krahasim me "shpellarin" ,akoma spo mundesh me e bind asnje person ne ate qe po shkruan , cili esht problemi jot ?! Merr guximin me qujt dike shpellar , ne krahasim me at ,ti po dukesh si ameb.

    Tani sapo lexova se ne Argjentin paska kalu projekti Djallezor ( siq e quajn katoliket ) per lejimin e martesave homoseksuale dhe adoptimin e femijeve nga to.

    Papa tani mundet esht duke then : ah sikur te kisha nje grusht te fort dhe ta kthej mesjeten , tjau tregoj qejfin un atyre ne sheshet e mia.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  19. #199
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin


    Afrikė e Jugut, shpiket kondomi anti-pėrdhunim

    Mė shumė se njė shpikje e shek. XXI duket si njė vegėl torture e epokės sė mesjetės.


    E kanė pagėzuar me emrin “prezervativi anti-pėrdhunim” shpikjen e doktoreshės afrikano-jugore Sonnet Ehlers, e cila punon prej dhjetra vitesh me viktimat e pėrdhunimeve. Ky objekt qė i ngjan njė kondomi tė zakonshėm, ka nė pjesėn e jashtme disa pjesė tė dala dhe gjatė kontaktit seksual i shkaktojnė dhimbje organit gjenital tė mashkullit.

    Jo vetėm qė shkakton dhimbje, por ky objekt mund tė hiqet nga organi i mashkullit vetėm nėpėrmjet ndėrhyrjes kirurgjikale. Sipas CNN, kondomi anti-pėrdhunim shpėrndahet falas dhe pėr momentin janė hedhur nė qarkullim rreth 30 mijė.
    a mundet mjeki me ja ngjit pa e diktuar ajo ,pra femra e sidomos ato beqaret. leje krejt... spaska kurgja prej ksaj pune ,delmi me brisk ma si po u hiqka e po u prejka spo vlejka as 1 euro se pata me ble nja por po dushoj po bie vet un kurth .

  20. #200
    Musliman-Shqiptarė-krenar Maska e gimche
    Anėtarėsuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    3,642
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Po nese njerezit shpallin hyjesi, dhe keto hyjesi te shpallura (falsifikuara) i kane te njejtat vlera si Allahu (Zoti yt), atehere Allahu qenka i barabarte ne vlera te hyjesive falso. Me duket te ka humbur busolla ne teme. I lexon kur te kesh kohe.
    Jo hyjėsit e shpallura nuk i kanė vlerat e njejta si All-llahu, pėr faktin se ato tė parat janė tė shpallura nga njeriu, kurse All-llahun nuk ka nevojė tė shpallė njeriu sepse njeriu ėshtė krijesa e Tij dhe nuk ka mundėsi tė kontestoj, tė shpallė, apo ta gjykoj Zotin e tij



    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Ku eshte humanja ketu me poshte?

    Kurani : Suretu El Maide
    33. Dėnimi i atyre qė luftojnė (kunddėrshtojnė) All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe bėjnė shkatėrrime nė tokė, nuk ėshtė vetėm se tė mbyten ose tė gozhdohen, ose (tė gjymtohen), t’u priten duart dhe kėmbėt e tyre tė anėve tė kundėrta, ose tė dėbohen nga vendi. Kjo (masė ndėshkuese) ėshtė poshtėrim pėr ta nė dynja, dhe nė botėn tjetėr ata do tė kenė dėnim tė madh.


    Nuk mund te pranosh ketu dicka si humane, pa pranuar si humane dhe veprat e Milloshevicit. Kujdes, nuk mbrohet edhe Milloshevici per hater te Allahut! Na boni Allahu hor!
    Unė thash se ky verset ka pėr qėllim luftėn dhe rregullat e luftės, ti prapė insiston, ok po e shpjegojmė ashtu bukfalisht siē po kerkon ti fjal pėr fjal:

    "Dėnimi i atyre qė luftojnė All-llahun, tė dėrguarin e Tij dhe bėjnė shkatėrrime nė tokė..." - Ata qė luftojnė Zotin dhe njeriun e zgjedhur nga Ai ēka meritojnė???!!!, pjesa tjetėr "bėjnė shkatėrrime nė tokė" sikur qė janė Holokausti, Srebrenica, Reēaku, Palestina. A vėrtetė mendon se njė njeri i cili i kryen keto tri vepra (sepse nuk flitet vetėm pėr njerėn por pėr tė triat) nuk meriton atė dėnim tė cilin Zoti e pėrkufizon nė vazhdim?!

    Mendoj se Zoti ėshtė treguar tepėr human me kėtė rast, ngase tė tillėt meritojnė mė shumė.
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i tė madhit Hamzes
    Ti je kullė fuqi baroti...

Faqja 10 prej 20 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •