Close

Rezultati i Sondazhit: Kush fiton nė finale tė Kupės sė botės.

Votues
75. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Hollanda

  40 53.33%
 • Spanja.

  35 46.67%
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 169 prej 169
 1. #161
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Tema tjetėr ishte mbyllur dhe nuk arrita dot t'i kthej pėrgjigje thekthit, kėshtu qė po e sjell kėtu shkrimin.

  Citim Postuar mė parė nga thekthi
  Vallahi ke tė drejtė BATO, gjykim jo i drejtė! Me rregull, tė paktėn 2 futbollistė tė Hollandės u desh tė dilnin me karton tė kuq gjatė kohės sė rregullt 90min.
  Ajo ngritja e takės nuk ishte e qėllimshme, nuk qe pėr ta goditur, se po tė ishte ashtu, kishte pėr tė shkuar nė spital. Nė kėtė ndeshje gjyqtari favorizoi Spanjėn, por kėshtu ėshtė kur e gjykon ndeshjen me tifozllėk.

  Citim Postuar mė parė nga thekthi
  Tė thuash fitore jo e merituar pėr Spanjėn ėshtė "SKANDAL". Nejse ty tė lejohet se aq mer vesht na futbolli, edhe PINK qė ėshtė femėr prap kupto mė mirė nga ty, tė ka dhėnė ligjerata pėr ndeshjen finale qė u zhvillua sonte lol.
  Unė nuk pata ndonjė debat me ty dhe t'u drejtova nė kėtė mėnyrė, po nejse, po tė shkruaj me gjuhėn tėnde:

  Se ti shkruan shumė pėr futbollin, nuk do tė thotė qė merr vesh nga futbolli. Shkaku qė unė nuk shkruaj nėpėr temat e sportit ėshtė se nuk dua, jo se nuk marr vesh. Kur unė kam ndjekur futboll dhe jam marrė me tė, besoj se ti luaje nė lagje me karrocė me kushineta.

  Interesi im pėr futbollin ka rėnė pak pėr shkak tė sistemit tė gjykimit, qė sjell padrejtėsi, si dhe shndėrrimit tė skuadrave nė ekipe tė OKB-sė.

  Citim Postuar mė parė nga thekthi
  Kėtė postimin tėnd ma zunė sytė tek tema tjetėr, pikės i ke rėnė. U binde tė paktėn sonte pėr kėtė qė ke shkruajtur? Ooo BATO, po Spanja i ka dy mesfushorėt mė tė mirė nė botė; Iniesta & Xavi qė ta fshehin topin nė fushė, kush do luaj mė mirė me topin se kėto dy tek Hollanda?! Kot lodh gishtat edhe unė me ty.
  Modeli i lojės qė bėn Spanja, nuk tė lejon tė luash, por sjell vetėm pėrleshje nė fushė dhe shumė kartona, siē ndodhi me Holandėn. Ti harron qė ky ekipi "perfekt" i Spanjės u mund nga Zvicra, ndėrsa Holanda nuk humbi asnjė ndeshje nė kėtė kampionat. Sikur Spanja tė takohej me Zvicrėn jashtė grupit, do tė ishte eleminuar.

  Akuzoni skuadrat e tjera pėr futboll jo tė bukur dhe harroni qė ishte pikėrisht Spanja ajo qė nuk bėri futboll tė bukur nė kėtė kampionat. Spanja thjesht ndoqi njė taktikė pėr t'u prishur lojėn ekipeve tė tjera, duke u grumbulluar tė gjithė nė mesfushė e duke mos i lėnė ekipet tė luajnė.

  Spanja tradicionalisht nuk ka pasur futboll dhe pėrfaqėsuese cilėsore. Spanjollėt i ke vetėm pėr tė ngrėnė speca djegėse dhe turshi. Vetėm kėto vitet e fundit, duke pėrfituar nga paratė qė sjell turizmi anglosakson, Spanja po shpenzon shumė para pėr futbollin dhe kampionatin vendės, duke blerė lojtarėt mė tė mirė tė botės, dhe kjo ka sjellė njė rritje tė Spanjės vitet e fundit. Janė paratė anglosaksone, si dhe futbollistėt dhe trajnerėt nga e gjithė bota qė luajnė nė Spanjė, qė u kanė hapur sytė morracakėve spanjollė.

  Nuk mund tė krahasosh Holandėn me Spanjėn nė futboll. Kur Holanda bėnte spektakėl qė nė vitet 1974, 1978 e nė vazhdim, spanjollėt hanin turshi.  .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga -BATO- : 12-07-2010 mė 18:47

 2. #162
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime
  Citim Postuar mė parė nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  O fmi i keq , eshte nenforum futbolli ketu , edhe nuk ka vend per ofendime kur debatohet rreth nje sporti mer cilimi.

  Ah , po kush eshte ai qe te le ty te komentosh ketu , po nejse se jemi rregjur me cubat e internetit ne , ka vite .
  Ec mėr emigrant i lodhur anglez,mirė qė dole jashtė shtetit e tu hapėn sytė ty tope.
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 3. #163
  Ragnald
  Anėtarėsuar
  19-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga kitty_ket Lexo Postimin
  Kam pare riperseritjen e ndeshjes sot....me me gjakftohtesi dhe po ta rithem,tere ato qe te thash dje i riperseris edhe sot, asnjegje nuk i beri Heitinga, kot e mori ate karton,pikerisht ate pjese e pashe me me shume vemendje,ate dhe ter te tjerat. Fakti qe je tifoz i zjarrte nuk te jep te drejten qe te kerkosh me ngulm tu japesh te drejte Spanjolleve, persa i perket simulimeve (nje pike e pelqyer nga ti ne mbremjen e djeshme) kan simuluar Spanjollet saaaaaaa nuk numeroheshin me rastet... (edhe ne,kuptohet,por ata nuk ngelnin mbrapa)....
  Ti mire ke bere qe i ke rishikuar edhe njehere ato highlights , por mo duket se si paske pare mire prape .

  O kitty , pa ofendim , e di si eshte puna?

  Shqiptaret jane kokederra dhe per kete gje se kam fajin une

  E thashe 100 here dje , e sdua ti rikthehem analizave te lojes , sepse asnjeri nuk solli sikurse nje compelling argument , vecse pallavra tifozlliku e asgje tjeter.

  SPANJA NE FINALE , U FUT NE FUSHE PER TE LUAJ FUTBOLL , NDERSA HOLLANDA U FUT NE FUSHE PER TA NDALUAR SPANJEN TE LUAJ FUTBOLL.

  Po se kuptove ti apo te tjeret kete gje , atehere kthehemi tek teoria e kokederr-llekut prape .

  Vet tranjeri i hollandes tha qe ekipi me i mire ne fushe fitoi.

  Se ca dreqin llomotitni me ju , nje zot e di.

 4. #164
  . Maska e Altin1
  Anėtarėsuar
  12-06-2007
  Postime
  2,870
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Suma_Patetike Lexo Postimin
  E pra , te kishim pak alla -k0qe po thuj ti.
  Po nqs spanja te kishte shenuar te gjitha rastet e pastra qe pati , atehere i vinte qe loja te perfundonte 15 me 2 per spanjen.

  Perfundimisht shqiptaret sdine te bejne komentime futbolli.

  Me mire te hiqet ky nenforumi i futbollit per mendimin tim .

  lool
  Si duket ai eliminimi qe ne raundin e pare te paska lene me pasoja.

  Do ta them pak me shkurter ndoshta e kap kesaj rradhe.

  Kjo ndeshja ishte boksieret vs. balerinat, dhe balerinat fituan.

  Rendesi per mua ka qe ekipi im u eliminua nga kampioni aktual dhe jo nga skuadra te dores se dyte.

  ps. ti ishe ai gjeni qe parashikoi Italine ne finale?
  Welt Meister 2014

 5. #165
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,029
  Faleminderit
  1
  9 falenderime nė 9 postime
  Altino boll u more me tifoza Italiane se eshte si ti flasesh mushkes. Te me fale mushka per krahasimin ofendues qe i bona.

  Na i lajm merkatoje per ekipin kemi? Si shume ne demand jane bo kto Dojcat kohet e fundit. Shpresojme mos na iki Shvajni edhe Lahmi se na e beri Van Gali Bayernin si Ajaksi i Mynihut. lol
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 6. #166
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,333
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  Il Club Pił Titolato Al Mondo

 7. #167
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Kete Kampionat Boteror e fitoi skuadra qe e meritonte. Spanja.
  Te rrime shtrember e te flasim drejt.
  Brazili e Argjentina rane viktima te gabimeve te trajnereve (Dunga e Maradona provuan se nuk mbajne dot presionin e nje Kupe Bote ne funksionin e trajnerit).
  Franca e Italia iken me turp per kokefortesi lojtaresh e mungese trajneresh.
  Anglia mezi terhiqte kembet dhe ne fakt mund te te kujtonte ndonji Irlande te Veriut apo Skoci por kurrsesi jo Angli.
  Uruguaji e Holanda nuk ofruan ndonji futboll qe te meritonin qenien e tyre ne katershen e pare te botes (ishte me teper fat, katenacio e shkelma) sesa futboll.
  Gjermania tregoi se ishte e lekundur dhe jo e qendrueshme ne kualitet (humbja me Serbine dhe me Spanjen e treguan se kane akoma pune per te bere).
  Humbja nga Zvicra ishte si dush i ftohte qe i zgjoi spanjollet. Luajten stabel futboll luftarak dhe te kenaqshem (jo spektakolar vec). Me zhgenjeu Torres. Me impresionoi David Villa me thjeshtesine e saktesine e tij te golave. Ne Finale arbitri i fali Hollandes 2 kartona te kuq + nje penallti. Rezultati i finales duhet te ishte 0-3 e Hollanda te kish ngelur me 9 lojtare.
  Bravo spanjolleve se e merituan!
  Kjo Kupe Bote do te mbahet mend per krenarine e Spanjes dhe turpin e Frances!

  P.S.
  Per ata qe nuk e dine, jam tifoz i Brazilit ne vecanti dhe i futbollit ne pergjithesi.
  "Who is John Galt?"

 8. #168
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Qe pa filluar mire boterori kam shprehure frike ndaje ekipit Gjerman, i cili eliminoje dhe ekipin qe une beje tifozllik (Anglin). Ti rikthehem finales, duke mos hedhur poshte argumentat e disave, po duke dhene ato qe une i shikoje si te arsyeshme dhe te logjikshme vete.

  Spanja qe mbas humbjes me Zvicren, filloje duke e ngritur lojen dhe duke lodhur kundershtarin me pasimet e shumta (te shikojm dhe statistikat jane te frikshme), kjo strategji cekulibronte ekipin kundershtar dhe e nervozonte, si perballja me Honduras, Meksike, Paraguay, Gjermani dhe ne finale me Hollanden. U duke qarte ne te gjithe keto ekipe humbja e qetesise dhe nervozismi i tepruar. Po te shikojm me larg, do na kujtoje strategjin e perdorur se fundmi nga Guardiola me Barcelonen, e cila skuader dominon ne cdo pjese te fushes dhe mbajtje te frikshme topi, po me nje ndryshim te vetem. Ne ekipin e Barcelones ndodhet dhe nje lojtare i cili shume shpejte ka shkruar emrin me germa te arta ne futbollin nderkombetar (Lionel Messi), ky lojtar ja lehteson me shume skemat nje trajneri, pasi terheq pas vetes 2 lojtare deri ne 4 kur futet afer zones, dhe cilesia e Xavi & Iniesta bejne diferencen nga te tjeret ku fitojn lehtesisht dhe me rezultate te frikshme. Ndersa tek Spanja, nuk kishte nje Messi, po nje David Villa ne ditet e tij me te mira, qe eklipsoje Torres-in qe nuk ishte ne gjendjen e tij me te mire, pasi e kemi pare kur ky lojtar eshte ne kondicion fizik 100% se cfare mund te beje ne zonen kundershtare. Ndeshja e fituar nga Spanja ka ndodhur per tre episode, ku mungonte gjakeftohtesia ne finalizim dhe mungesa e eksperiences nga disa lojtar. Episodi qe Hollanda mund ta fitonte ndeshjen (te sigurt) ishte momenti qe Robben i mori krahun Puyol, (shume veta thon Robben stimulant) nese do te ishte i till, atehere Puyol do te dilte me te kuqe ne ate episod, pasi ishte lojtari i fundit dhe do te kishim nje penallti te sigurt ne favor te Hollandes. +1 gol dhe +1 nje karton te kuq. Episodi i De Jong, shume e gjykojn qe duhet te dilte me te kuqe, ngritja e takave denohet, po shikohet ashpersia e lojtari se si futet, per te demtuar apo per te kapur topin, nese De Jong, do ta ngrinte kemben per te demtuar Alonson, sot ai do te ishte akoma ne gjendje kome, disa tifoza Gjerman qe jane moshe e madhe mund te kujtojn goditjen e Schumaker jashte ne gjashtembedhjetshe qe i ra Batistonit, dhe shikojeni ndryshimin midis nje goditje te qellimshme dhe nje goditje per marrje topi. Shume here u fal per kartona dhe Ramos, po ashtu dhe shume lojtare te tjere. Une nuk e shikoje se rezultati eshte fiksuar nga albitri i ndeshjes, po gabime te renda ka pasur. Spanja eshte vleresuar nga te gjithe, nuk mund ti heqim vlerat, sepse nuk jemi tifoze apo e kemi inat se u shpall kampion, e meritoje dhe e ngriti kupen. Tani mbetet qe ekipet e tjera kombetare te mundohen te ngrejn nivelin e lojes se tyre dhe te arrijn nje stad te pelqyeshem, larg lojes Murinho po kthim i lojes se bukur dhe spektaklit, nuk mund t'ia lejoje luksin vetes te marre nje karte abonimi 380 mije leke dhe te shikoje si luhet me barrikada perpara portave.

  Suksese Spanjes dhe Hollandes, urime te dy grupimeve tifozerike dhe duhet te jeni krenar te dy palet, arritet finalen, pavaresisht qe njeri fitoje po dhe i dyti nuk duhet te demoralizohet.

 9. #169
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime nė 97 postime
  Tema mbyllet.
  Sui generis

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •