Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30
  1. #21
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    Do me pelqente edhe mua te ishte ashtu si thoni ju,por ne fakt nuk eshte ashtu.Cilendo gjuhe qe flitet ne bote po ta maresh dhe ta zberthesh jam i sigurte se mund te gjesh shume fjale qe do te te duken si shqip.Ne jemi fiksuar te ideja qe jemi te vjeter ( dhe besoj se jemi) dhe po i nxjerrim shqiptare qe nga Pakistani(Burasheski) deri ne Korsike.Ne ate prizmin e origjines te gjithe jemi shqiptare ashtu sic jemi edhe pakistanez sepse njeriu te njejten prejardhje ka qofte ne Kine qofte ne Suedi.Zacharia Manjani eshte ndoshta i vetmi ose nje nga ata te pakte qe kane hedhur idene qe etrusket duhet te kene pasur lidhje me shqiptaret.Une nuk jam studiues por nuk jam aq naiv sa te besoj keto perralla te Manjanit.Shiko greqishten e vjeter dhe do te gjesh plot fjale qe jane te ngjashme me shqipen e sotme.Do te thote kjo se edhe greket e lashte ishin shqiptare? Urban=ban ura? Arban=ban ara(punon token)?Nuk e besoj..
    Nuk pretendohet se te gjithe pakistanezet kane lidhje me shqiptaret. Eshte vetem nje popull i vogel i cili dallon krejtesisht nga pjesa tjeter e pakistanezve. Per ata dyshohet se kane qene ushtare te Lekes se Madh dhe se kane mbetur atje pas pushtimeve te tij.
    Nga pakistanezet i dallon raca, gjuha dhe traditat. Thuajse nuk kane asgje te ngjajshme.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    Do me pelqente edhe mua te ishte ashtu si thoni ju,por ne fakt nuk eshte ashtu.Cilendo gjuhe qe flitet ne bote po ta maresh dhe ta zberthesh jam i sigurte se mund te gjesh shume fjale qe do te te duken si shqip.Ne jemi fiksuar te ideja qe jemi te vjeter ( dhe besoj se jemi) dhe po i nxjerrim shqiptare qe nga Pakistani(Burasheski) deri ne Korsike.Ne ate prizmin e origjines te gjithe jemi shqiptare ashtu sic jemi edhe pakistanez sepse njeriu te njejten prejardhje ka qofte ne Kine qofte ne Suedi.Zacharia Manjani eshte ndoshta i vetmi ose nje nga ata te pakte qe kane hedhur idene qe etrusket duhet te kene pasur lidhje me shqiptaret.Une nuk jam studiues por nuk jam aq naiv sa te besoj keto perralla te Manjanit.Shiko greqishten e vjeter dhe do te gjesh plot fjale qe jane te ngjashme me shqipen e sotme.Do te thote kjo se edhe greket e lashte ishin shqiptare? Urban=ban ura? Arban=ban ara(punon token)?Nuk e besoj..
    Jo mik, te mos i ngaterojme teritoret ,ketu po diskutojme per etimologji ,ARBAN per ata qe dine gjermanisht eshte punetori ai qe punon ,une e kam degjuar ne shqiptim kete fjale[ me duket sikur shqiptohet arbain] ,por nuk e di si shkruhet ne gjermanisht ,gjithsesi kjo fjale ndahet ne dy pjese AR [ARA TOKA ]dhe BAN ,ketu qe ben ,ose ban .
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  3. #23
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    Shiko greqishten e vjeter dhe do te gjesh plot fjale qe jane te ngjashme me shqipen e sotme.Do te thote kjo se edhe greket e lashte ishin shqiptare? ..
    Kur krahason dy formacione shoqerore, qe i perkasin koheve kaq te largeta, te vesh shenjen e barazimit eshte gabim, por megjithate edhe pse ne nuk e kemi shume te qarte se cfare e bente nje race te ndryshme nga nje tjeter ne ate kohe te larget, ne kemi shenja shume te qarta, qe te ashtequajturit greket e vjeter, nuk kane qene shume te ndryshem nga paraardhesit tane, kushdo qe ata te kene qene. Gjuha eshte prova me e madhe, jo per shkak te ngjashmerise se madhe midis fjaleve, por per kuptimin e qarte qe ato bartin ne shqip. Shembujt per kete jane te panumert, duke eleminuar mundesine e rastesise ne ngjashmerine leksikore, apo lidhjen IE midis gjuheve.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  4. #24
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-07-2010
    Postime
    20
    Citim Postuar më parë nga ajzberg Lexo Postimin
    Dakort jam me ty murik,me qe ke permendur CYTI,CITE,CITA dhe me ne fund CIVITA,kisha per te bere kete pyetje qe ka te beje pikerisht me qytetin ,si do ta zberthenit etimologjikisht fjalen URBANIZIM qe shumkush e mendon fjale latine?
    Eshte latinisht dhe nuk e luan topi.
    urbanus(lat) vjen nga urbs(lat)=qytet, e cila eshte sinonim me civitate(m).


    Ps.Urbis et orbis: To the City and the World.

  5. #25
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-07-2010
    Postime
    20
    Citim Postuar më parë nga Velthinal Lexo Postimin
    Ne gjuhen Etruske ur (ose urh) quhej rruga apo udha. Fjala Latine ur-banus rrjedh nga gjuha Etruske dhe do te thote beres rrugesh (udhberes).
    Jo...........................

  6. #26
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-07-2010
    Postime
    20
    Citim Postuar më parë nga ajzberg Lexo Postimin
    Ne mos qofsha gabim ,ne teksetet e klasave te ciklit te ulet, femijet mesojne se
    kur qytetet e vjetra u lidhen me rruge dhe ne lumejt e tyre u ndertuan ura ,keto qytete u quajten te urbanizuara ,por URBAN une mendoj se eshte pikerish me ber ura ,UR-BAN .............
    Urat nuk hyjne ne kte mes fare, po fare fare, as rruget e mister velthinalit
    URB(qytet)-ANUS(tregon perkatesi ngjashem me mont-anus etj etj)

  7. #27
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-07-2010
    Postime
    20
    Citim Postuar më parë nga ajzberg Lexo Postimin
    Jo mik, te mos i ngaterojme teritoret ,ketu po diskutojme per etimologji ,ARBAN per ata qe dine gjermanisht eshte punetori ai qe punon ,une e kam degjuar ne shqiptim kete fjale[ me duket sikur shqiptohet arbain] ,por nuk e di si shkruhet ne gjermanisht ,gjithsesi kjo fjale ndahet ne dy pjese AR [ARA TOKA ]dhe BAN ,ketu qe ben ,ose ban .
    ARBEITER, por nuk ja vlen te shpjegojme etimologjine e fjaleve ne gjermanisht, sepse do dilnim jashte teme krejtesisht.
    Nuk hyn as ara dhe as toka.
    Me mire merru me pune/punetor, lol.
    Ndryshuar për herë të fundit nga -Aaron : 12-07-2010 më 06:10

  8. #28
    Citim Postuar më parë nga -Aaron Lexo Postimin
    Eshte latinisht dhe nuk e luan topi.
    urbanus(lat) vjen nga urbs(lat)=qytet, e cila eshte sinonim me civitate(m).


    Ps.Urbis et orbis: To the City and the World.
    Orbis ne latinisht, eshte perdorur per te shprehur kuptimin e nje rrethi, apo qarku. Natyrisht Urbs dhe urbanus, jane derivate qe jane pershtatur per te treguar nje qender te banuar(zakonisht qytet), zhvillimi territorial i te cilit, ndiqte pikerisht perhapjen e rrethit.
    Te besh o(rreth)[levizje rrethore] ne latinisht----> turbo

    Pra gjithe sekreti eshte etimologjia e O-R-Bo.
    A e shpreh kjo fjale "latine", kuptimin ne shqip: me bo rrathë?
    Mendoj se po, ne nje forme te sintetizuar konvencionale.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  9. #29
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    Do me pelqente edhe mua te ishte ashtu si thoni ju,por ne fakt nuk eshte ashtu.Cilendo gjuhe qe flitet ne bote po ta maresh dhe ta zberthesh jam i sigurte se mund te gjesh shume fjale qe do te te duken si shqip.Ne jemi fiksuar te ideja qe jemi te vjeter ( dhe besoj se jemi) dhe po i nxjerrim shqiptare qe nga Pakistani(Burasheski) deri ne Korsike.Ne ate prizmin e origjines te gjithe jemi shqiptare ashtu sic jemi edhe pakistanez sepse njeriu te njejten prejardhje ka qofte ne Kine qofte ne Suedi.Zacharia Manjani eshte ndoshta i vetmi ose nje nga ata te pakte qe kane hedhur idene qe etrusket duhet te kene pasur lidhje me shqiptaret.Une nuk jam studiues por nuk jam aq naiv sa te besoj keto perralla te Manjanit.Shiko greqishten e vjeter dhe do te gjesh plot fjale qe jane te ngjashme me shqipen e sotme.Do te thote kjo se edhe greket e lashte ishin shqiptare? Urban=ban ura? Arban=ban ara(punon token)?Nuk e besoj..
    Edhe pse rrethe temes nuk kam cfare te shtoj ,vetem desha te them nje fjale te nje gjeniu te rralle , qe problemet me te medha kane zgjidhje te thjeshtE

    Te pershendes .

  10. #30
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Orbis ne latinisht, eshte perdorur per te shprehur kuptimin e nje rrethi, apo qarku. Natyrisht Urbs dhe urbanus, jane derivate qe jane pershtatur per te treguar nje qender te banuar(zakonisht qytet), zhvillimi territorial i te cilit, ndiqte pikerisht perhapjen e rrethit.
    Te besh o(rreth)[levizje rrethore] ne latinisht----> turbo

    Pra gjithe sekreti eshte etimologjia e O-R-Bo.
    A e shpreh kjo fjale "latine", kuptimin ne shqip: me bo rrathë?
    Mendoj se po, ne nje forme te sintetizuar konvencionale.
    Pajtohem plotesisht me ty Dias, deri aty ku arrin argumentimi yt!
    Sikut te bejme edhe nje mundim te vogel dhe te kerkojme etimologjine e fjales urb-orb. çfare do te gjejme??!!
    Se, mendohet qe origjina e fjales urb/orb, pikerisht kjo fjale e perdorur per qytetin e Romes, rrjedh nga sanskrit. e vjeter "vardha, vordh" qe do te thote diçka qe kufizon, qe ngre, qe rrethon.....çuditerisht teper e ngjashme me fjalen shqip "gardh"!!!
    Per sa i perket fjales "komb", ajzberg ka plotesisht te drejte!
    Jarigas

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •