Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Cila ishte/sht dhe Cila (s)duhet t jet Bashksia Islame e Kosovs??

  Cila ishte BIKu?  Bashksia Islame e kosovs sht institucioni m i vjetr n kosov, fillet e ketij institucioni datojn rreth dhjet shekuj m par dhe vazhdimisht ka funksionuar pavarsisht barrierave politike.

  BIKu nse njifet vetm si institucion konzervativ fetar, athere para vitit 1999 (para lufte) BIKu ka bartur mbi supet e saja edhe interesa politike dhe kombtare dhe roli I BIKut n kt fush nuk ishte pr tu nnvlersuar. Objektet e ktij institucioni (Medreseja Alaudin) nj periudh t caktuar kohore kan sherbyer edhe si kuvend pr delegatt e kuvendit t kosovs n vitet e 90-ta.  Roli I BIKut n fusha te ndryshme, duke prfshir ketu edhe udhheqjen me masn e popullit (xhematin) ishte relativisht I madh, ku populli nprmjet ktij institucioni mbante dhe ruante moralin dhe vlerat kombtare q rrezikoheshin gjithnj nga pushtuesi serb. Gjithashtu institucioni I BIKut nprmjet mekanizmave t tij, ka luajtur nj rol t rndsishm n ruajtjen e gjuhs shqipe nga asimilimi serb, ku nprmjet msimeve fetare (Mejtepeve) populli e ruante gjuhn dhe mbrohej nga analfabetizmi.  Poashtu BIKu nprmjet Medreseve dhe Fakultetit te Studimeve Islame n Prishtin, ka kontribuar jo pak n ngritjen intelektuale t shum shqiptarve nga e gjith trevat shqiptare ( nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Shqipria dhe Lugina e Preshevs.)  Ndrsa n luftn e fundit n kosov, realiteti evidencon nj numr te madh t hoxhallarve q kan ra deshmor si ushtar n radht e Uk-s.  Nse bjm nj krahasim t natyrs s tradits institucionale n mes BIK-ut dhe Qeveris s kosovs, ather Bashksia Islame e Kosovs kur sht themeluar si institucion, qeveria e kosovs ka qen nj ide ndrrash.  Cila sht BIKu?  Bashksia Islame e Kosovs sht organ I themeluar nga populli I kosovs q poashtu shrben pr popullin e kosovs dhe faktikisht sht organi apo institucioni me shtrirje territoriale dhe institucionale m t madhe n Kosov, ku autoriteti I BIKut shtrihet n t gjitha vendbanimet e kosovs, ku perfaqesohet nga imamt npr xhamia cep m cep kosovs q e bn BIKun si nj konkurent te denj me vet qeverin e kosovs, sa I prket autoritetit n popull.


  M lart u njoftuam se kush ishte Bashksia Islame dhe far roli pozitiv ka luajtur gjat gjith ekzistencs s saj, ndersa tash te shqyrtojm pozitn aktuale dhe kendin e s tashms.  Bashksia Islame e Kosovs, fatmirsisht aktualisht ka kuadro intelektuale si asnjher m pare dhe perfaqsimi npr do cep t territorit t kosovs, prmes xhamive, gradualisht sht duke u zgjeruar mjaftueshm.  Si gjithka n kosov qe vuan nga boshlloku financiar, ashtu edhe BIKu sht ne veshtirsi t mdha nga ana financiare dhe duke marrur parasysh se sa puntor ka ky institucion n gjith kosovn, dshmon se sa vshtirsi ka n kt segment.

  Mirpo me gjith keto probleme financiare, ekziston vullneti pr t punuar dhe relativisht po arrin t realizoj objektiva.


  Cila (s) duhet t jet BIKu?


  Nj shkrim pr t qen sa m real, duhet t prfaqsohet edhe nga kritika, kshtu q edhe BIKu ka t metat e saja q edhe duken sheshazi, q kerkon nevoja t kritikohen.  BIK-u duhet t krenohet pr pozitn e saj historike dhe reputacionin q ka n popull, thjesht zyrtart e ketij institucioni duhet ta ken nj vetbesim m t madh , keshtu q duhet ta shtrojn ndikimin e tyre n do sfer t jets n kosov, duke prfshir ketu edhe n levizjet aktuale politike.  BIKu nuk sht sindikat e puntorve e cila ka pr objektiv primar tu siguroj pagat hoxhallarve, mirpo duhet ta ket influencn e saj meritore n do levizje q bhet n kosov.  Minimumin e rndsis qe duhet ta ket BIKu n shoqrin kosovare sht ta luaj rolin e nj opozite jo politike ndaj do levizje negative q veprohet n kosov dhe ta ngrit zrin ndaj do gjje q bie ndesh me moralin dhe pozitn e qytetarve (Musliman) q prfaqson.  BIK-u definitivisht duhet t jet m e zshme n kosov dhe t ngrit zrin e saj ndaj shum gjrave q po atakojn moralin dhe vullnetin e popullit.  Jan shum gjra q BIK-u duhet ta kishte ngritur zrin dhe ti kundrshtoj ashpr. N periudhn e pas lufts kan ndodhur shum gjera q BIKu duhej ta kishte luajtur rolin e saj konstruktiv dhe disa prej tyre jan edhe keto: Kushtetuta e Kosovs rregulloj me ligj martesat e Homoseksualve, Q 11 vitet e pas lufts n kosov nuk lejohen frekuencat e qoft nj radioje islame dhe t mos flasim pr TV islame, N kushtetutn e Kosovs, statusi I BIKut nuk ka kurrfar pozite, Tash e sa koh dhe pothuajse ka marr formn e fenomenit qeshtja e shamis dhe ka ardh momenti q edhe me dispozita te ndalohet shamia n institucione publike dhe sot motrave tona muslimane iu ndalohet arsimimi npr shkolla prshkak t shamis!, Ne periudhn e pas lufts po ndodhin lloj lloj fenomenesh negative me karakter moral (prostitucioni, narkomania, vetvrasjet, trafikimi I qenjeve njerzore etj) BIK-u do duhej t ishte e para t ngriste zerin e saj n kto raste sepse sht institucion qe do duhej te brengosej per moralin e komunitetit musliman qe edhe perfaqeson.  BIKu n gjith keto qe u permenden me lart, pothuajse ka fjetur dhe as q sht vrejtur egzistenca e saj. N rastin e lejimit t martesave t homoseksualve n kosov, m shum kan reaguar organizatat e huaja t krishtere se sa BIKu! U b protesta gati me e madhja e pas lufts pr shamin n kosov dhe roli I BIKut realisht n ket rast ishte negativ, bile kishte tendenca q t distancohej nga kjo thirrje e popullit!!  BIKu absolutisht I ka t gjitha kushtet q ta rris ndikimin dhe influencn e saj n kosov dhe nuk duhet ta nnvlersoj veten para dikujt n kosov sepse ka autoritetin e saj qe nuk duhet t ja cenoj askush dhe kt autoritet duhet shfrytzoj dhe duhet t ndikoj ne do levzje qe behet ne kosov. Nse nuk do mund t arrinte BIKu te ndikoj ne pushtetin ekzkutiv, ather duhet t merr pjes ne menyre konstruktive n pushtetin legjislativ dhe t monitoroj do ligj dhe dispozit qe ka t bj me karakter moral.  BIK-u absolutisht duhet t mos bije n presion te qeveris s kosovs dhe poashtu zyrtart e saj t largohen nga ndikimet dhe implikimet e partive politike, thjesht BIKu si institucioni I vetm me fytyr te pastrt morale n kosov njher e mire ti jap moral atyre q kan nevoj t edukohen moralisht, sepse kjo sht nevoj dhe klithm e popullit I cili tash e sa koh po vuan nga antimorali I pushtetarve tan.  Bashksia Islame e Kosovs ka resurse njerzore dhe intelektuale ta luaj kt rol konstruktiv n kosov, kshtu q duhet ti shfrytzoj kto kapacitete dhe sepaku ti kryej obligimet q ka ndaj komunitetit t saj.


  Kerim Gashi
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 2. #2
  Bashkesia "Jo"Islame e Kosoves esht perblot me biznesmen, bandita dhe hajduta, te cilet asgje skan lidhje me Islam.

  Ata jane qe popullaten e therassin qe ti nenshtohen ligjit te ber nga Njerzit. Jan pikrisht ata qe e kan leju votimin, dhe i perkrahin Partit Politike dhe kufrin qe perhapet nga ata.

  Kjo Bashkesi "Jo"Islame esht nje instrument i shejtanit per ta zbukuruar shirkun dhe kufrin.

  "...Thuaj: A jan ata q dijn, njsoj me ata q nuk dijn?..." (Ez Zumer:9)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •