Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768

  N Kongresin Amerikan shfaqet filmi BESA

  N nj nga mjediset e Kongresit amerikan, m 29 qershor u shfaq filmi dokumentar Besa, ku shqiptart paraqiten si mbrojts t hebrenjve gjat periudhs s lufts s dyt botrore, kur kta prndiqeshin e vriteshin nga nazistt.

  Filmi Besa vazhdon t jet nj projekt i filluar vite m par nga fotografi amerikan Norman H. Gershman, me titull God's House (Shtpia e Zotit). Filmi bazohet n t dhna gojore, dokumente e intervista me personazhe real, shqiptar a familje t cilt kishin shptuar hebrenjt gjat Lufts s Dyt Botrore. Ai fillon me rrfimin e Rexhep Hoxhs, lindur n Tiran n vitin 1950. I ati, para se t vdiste i la atij amanet tre libra t shkruan n gjuhn hebraike. Ato ishin t nj familjeje hebreje q gjat lufts ishte strehuar n shtpin e familjes Hoxha. Me ndihmn Gershmanit, Rexhepi zbulon historin e panjohur t aktit t jashtzakonshm t atit t tij; Besn e ndrthur me trimri e sakrific.

  Filmi pastaj zgjerohet pr t hyr n thellsi t bots shpirtrore t protagonistve dhe pr t'i shpjeguar publikut t huaj se far sht Besa dhe prse shqiptart mendojn se ajo sht pjes e veant e kulturs s tyre. Edhe regjisori kryesor i filmit Jasson Williams e pranon, se Besa sht dika e veant. Ai mendon se tri element shrbyen q shqiptart t vepronin n mbrojtje t hebrenjve; "E para ishte qeveria shqiptare gjat periudhs s dyt botrore q hapi kufijt pr kta t ikur e t prndjekur; E dyta ishte roli pozitiv i klerikve mysliman, katolik e ortodoks q u bnin thirrje besimtarve t ndihmonin e fshihnin hebrenjt q krkonin strehim; dhe s treti ishte fjala e dhn, Besa ajo q i lidhte kta faktor, duke krijuar t veantn q mungonte n Evrop n at periudh".

  Filmuar n Shqipri, Bullgari, Izrael, dhe Shtetet e Bashkuara, filmi prmban rreth njzet intervista me t mbijetuar dhe t shum dshmitarve t tjer.

  Shfaqja e filmit u organizua nga grupi i ligjvensve pr shtjet shqiptare n Kongresin amerikan, Lidhja Hebraike q lufton Anti-Semitizmin dhe Kshilli Kombtar Shqiptaro-Amerikan. Drejtori i ktij Kshilli, Avni Mustafa thot se historia e hebrenjve n Shqipri gjat lufts s Dyt Botrore, kurr nuk mund t thuhet e plot, edhe nse pr t bhen filma a shkruhen shum libra.

  Fjala Bes sikur humbet n prkthim. Por pr shqiptart Besa sht ashtu si e kupton bartsi i saj, populli; "Si myslimanve t devotshm ne u dham hebrenjve mbrojtjen humanitare. Pse? Sepse kshtu urdhronte miqsia, humanizmi, Besa. Kshtu shprehej n vitet 1990 n muzeun e Holokaustit Yad Vashem n Izrael, vlonjati Sazan Hoxha, i biri i Nuro Hoxhs, q strehoi 4 familje hebraike, duke vn n rrezik jetn e fmijve t vet.

  Ambasadori i Shqipris n Uashington, Aleksandr Sallabanda thot se populli amerikan sht nj bashksi kulturash, racash e besimesh t ndryshme fetare dhe shfaqja e nj filmi t till ndikon mjaft pozitivisht edhe n marrdhniet SHBA - Shqipri.

  Dshmi t mirqenies s hebrenjve n trojet shqiptare jan t hershme. Para disa viresh n Sarand u zbuluan gjurmt e nj sinagoge t periudhes romake, ndersa i ashtuquajturi mesia i fundit Sabbatai Zevi n shek. XVII, gjeti strehim n Ulqin e Berat pas prndjekjes nga Stambolli e Selaniku. Dhe nj nga dshmit m konkrete sht ajo n shnimet e ish amabasadorit amerikan n Shqipri m 1934, Herman Bersntein, i cili shkruan: "Nuk ka asnj gjurm diskriminimi kundr hebrenjve n Shqipri, sepse Shqipria ndodh t jet nj nga vendet e rralla n Evrop ku paragjykimet dhe urrejtja fetare nuk ekzistojn, edhe pse shqiptart jan t ndar n tre besime". /voa/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Pashe nje si dokumentari te shkurter ne youtube per kete ngjarje te cifutave. Nuk me pelqeu menyra sesi futen fene ne mes. Myslimanet dashamires te cifutave ishte mesazhi edhe pse krishteret ishin midis njerezve qe ndihmuan cifutat. Besa s'ka lidhje me fene.

 3. #3
  Atehere perse keta cifutet nuk jane mirenjohes ?

  Perse nuk e pranojne Kosoven si shtet ?
  Ndrysho Firmn

 4. #4
  fanatik i s vrtets Maska e tomaras
  Antarsuar
  09-07-2008
  Postime
  343
  Citim Postuar m par nga s0ni Lexo Postimin
  ... Besa s'ka lidhje me fene.
  Besa sht vula e fes origjinale t shqiptarve. Ajo qe feja e njerzve t lir, q nuk e pranonte klasifikimin e njerzve, prandaj as diskriminimin. Kjo ishte arsyeja themelore se pse shqiptart pavarsisht cilit sekt t feve abrahamike (sepse secila prej ktyre feve i ishte prshtatur besimit origjinal) i takonin nuk pranuan q t'i trajtonin e ifutt e rn n'ore n t njjtn mnyr si i trajtoi pjesa tjetr "e civilizuar" e kontinentit plak. Dhe kan fytyr t na flasin pr toleranc e mosdiskriminim!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Antarsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  430
  BESA eshte institucion legjislativ i shqipetareve.

  BESA eshte vyrtyti me i bukur qe posedojm si shqipetar.

  Vetem i pabesi nuk mund te dij rolin, rendesine, peshen , vleren dhe kuptimin e fjales BES
  urtsia

 6. #6
  ..She is so cute... Maska e jessi89
  Antarsuar
  25-08-2003
  Postime
  958
  Besa ,besa ku eshte tani besa?...
  Wild and crazy can't be lazy

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •