Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 44
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2010
  Mosha
  32
  Postime
  121

  Bajram Asllani (Ebu Hatab) akuzohet pr planifikim t terrorizmit islamik

  Bajram Asllani akuzohet pr planifikim t terrorizmit

  Nga Jeton Musliu m 17.06.2010 n ora 11:44
  (E plotsuar) I arrestuari nga Nj Speciale e Policis s Kosovs, nn dyshimin pr prfshirje n plane q kan t bjn me vepren penale t terrorizimit, sht Bajram Asllani nga Mitrovica.

  Ky person sht arerstuar n mengjesin e dits s sotme dhe ka vazhduar t merret n pyetje pr katr or n oborrin e shtpis s tij n Mitrovic.

  Familjart e tij kan shpjeguar pr Express se gjat arrestimit, Policia nuk ka prdorur dhun dhe forc dhe se ka pasur sjellje shum korrekte.

  Asllani, 30-vjear, sht marr me vete nga policia, ndrkoh q pas bastisjes, familjart tregojn se me vete kan marr edhe disa gjra t tjera.

  Edhe pse ata than se Bajramit nuk i jan lidhur duart, familjart dshmojn se atyre u jan konfiskuar nj fotoaparat, dy shtpiza t kompjuterit, si dhe shum aparate t telefonis celulare, gjysma e t cilve t prishur.

  Arrestimi i tij sht br me urdhr t Prokurorit Publik t Prokuroris s Karolins s Veriut n Shtetet e Bashkuara t Ameriks.

  Express ka siguruar edhe aktakuzn e tij dhe qndrimin zyrtar n lidhje me kt person t Prokuroris s Karolins s Veriut.

  N numrin e nesrm t gazets, do t mund t lexoni m detajisht se si sht br arrestimi i tij, kush e ka prcjell vazhdimisht at, mbi far procedurash sht arrestuar Asllanin, si dhe dshmin e familjarve t tij.

  Arrestim n Mitrovic n lidhje me terrorizm

  Njsia Anti-Terrorizm e Policis s Kosovs, nn mbikqyrjen e prokurorit t EULEX-it nga Prokuroria Speciale e Kosovs (PSRK), e ka arrestuar nj mashkull shqiptar t Kosovs n rajonin e Mitrovics, pas krkess s br pr ekstradim nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks autoriteteve kompetente n Kosov.

  Gjithashtu, n lidhje me kt krkes, Policia e Kosovs e ka br bastisjen e nj shtpie.

  Prokurori publik i Shteteve t Bashkuara pr Qarkun Lindor t Karolins s Veriut e ka akuzuar t pandehurin pr dy vepra: sigurimi i prkrahjes ose resurseve materiale pr terrorist, prkrahje pr terrorizm dhe planifikim t vrasjes, rrmbimit, gjymtimit, ose lndimit t personave apo dmtimit t prons n ndonj shtet t huaj.

  Urdhr-arresti dhe bastisja e shtpis jan autorizuar nga gjykatsi i procedurs paraprake i EULEX-it n Gjykatn e Qarkut n Mitrovic, ka njoftuar nprmes nj komunikate pr shtyp, Kristiina Herodes, zdhnse e komponents s Drejtsis n EULEX.
  http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../32757/C4/C16/
  Se si e ka emrin ne Forumin Shqiptar se di.

  Ka dale lajmi ne gjitha faqet si terrorizem musulman
  http://www.cnn.com/2010/CRIME/06/17/...rror.suspects/
  http://www.google.com/hostednews/ap/...h-uHgD9GD47L00

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  35
  Postime
  2,800
  nuk quditem nga ky arrestim dhe nuk do quditem nese nje dit edhe une arrestohem sepse edhe une perkrahi viktimat dhe urrej dhe jam kunder terrorizmit amerikano-jehud

  pasi eshte akuzu per terrorizem islamik mendoj qe 100% ky person eshte i pafajshum

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,171
  Citim Postuar m par nga ximi_abedini Lexo Postimin
  nuk quditem nga ky arrestim dhe nuk do quditem nese nje dit edhe une arrestohem sepse edhe une perkrahi viktimat dhe urrej dhe jam kunder terrorizmit amerikano-jehud

  pasi eshte akuzu per terrorizem islamik mendoj qe 100% ky person eshte i pafajshum
  po mire ju robet e dreqit kur i perkrahni viktimat perse bile spaku nuk e perkrahni vehten,si viktim qe jeni ba argat i dreqit.
  Shkau,ose vellezerit tuaj qe per nga feja nuk ju dan as sa "maza e qepes"qe thote populli,desha te them ne vitet e 95-ta ne bosnje jav preu mbi 150000 musliman,deri sa ne kosov gjate luftes se fundit i masakroi,torturoi shume shqiptar qe pjesa dermuese ishin te besimit islam,perdhunoi edhe shume vajza dhe gra shqiptare,qe nje pjese e madhe ishin te po keti besimi islam.Ku keto tortura dhunime shkatrrime te me shume se 200000 njerezve,i ndaloi dhe i shpetoi po ai vend qe ju therrorristat,nga kosova doni te organizoni akte te turpeshme,qe kunder amerikes jane vetem sllavet ju dhe magjupet musli..ut,kurse i mbroni me kembe ngulje therrorristet.
  Derisa ju si therrorrista qe doni me luftu ameriken(e qe kete nuk mundeni as ne anderr me e pa),qe po jav nguc vllaznit e juaj araboaziatikopakistanezohindomagjup,vetem per disa para te felliqura qe ju paguajn sllavet permes magjupeve.A keni mendu ndoj her qe ta sulmoni rusin apo edhe serbin qe i ka ba gjith keto masakra ne ballkan?jo vetem qe ka bagjenocid mbi musliman po per juve ju takon dy fish se ishin dhe shqipetare.
  Kete pyetje ta bera vetem sa per sy e faqe,pasi qe ju nuk e keni as te paren as te dyten por e keni te turpin,dhe turpi do ju percjell edhe trashegimtaret e juaj.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  Duhet me e lidh si je qen zagar midis sheshit Nene Tereza, e me ia pshty fytyren e magjupit, cdo Shqiptar qe kalon...
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 5. #5
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375
  E kur te hyn ne popull injoranca eshte keshtu .

  Po vet Zoti te denon me sulmu Ameriken , por tjeter kund eshte faji e jo te keta te shkret qe si kan 2 fije men nkoke

 6. #6
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Antarsuar
  29-09-2006
  Postime
  965
  Te nderuar,
  une nuk jam kunder fejes por edhe nuk jam kunder fes Islame. Une nuk e di ndoshte keni hasur ndonjeher ne shkrimet(Postimet) e mia qe edhe shpesh her mi kan fshi. Ku edhe kam cekur se shum me mungoj ata muslimanet qe i kishim para luftes qe besonin ne Zot (Allahun) dhe ne muhamedin por rendesi shum te madhe kishte qeshtja kombetare.
  Ju lutem mos um keqkuptoni por keta NEO-ISLAMISTET nuk kan tbejn asgje me religjion, por jane dore e zgjatur e Serbis (Rusis).
  PIKAKRYESORE: Gjat luftes se kosoves si argument kryesor per sulme kunder Kosoves, Serbia merrke Terrorist Islamik(mund ta vertetoni ne shum media te asaj kohe) dhe me punen e tyre(Serbeve) te pa lodhur bashk me keta NEO-Islamist mirepo edhe me BESEN qe e kemi ne shqiptaret do te arrin te bejn attentate vetvrasese. Me ne fund do te tregon serbia me gisht drejt Kosoves dhe me fytyr drejt Perendimit dhe do ti thot ju kam than.  Ndoshta islami eshte feje apo e vetmja fe qe na e dergoj Zoti permes Exemplarit te librit te librave qe ka Zoti Kur-anin. Edhe ashtu eshte!.
  Por faktet na e paraqesin nje problem per arsye se Kur- ani qe eshte perpilluar ne kohen e MUHAMEDIT nuk egziston me.  ku eshte Kur-ani i Muhamedi a.s.
  Para vdekjs se Pejgamberit prmbledhja e shkrimeve u perfundua, dhe pas konsultimit me t gjith ata q ruajtn gojarisht (Hafiz) por edhe me shkrime Kur-anin, u krijua pas vdekjs se profetit ne vitin 632 e.sone ne koherat e kalifeve te par Abu Bakr vellimi i par i Kur-anit (‏مصحف‎ mushaf) u krijua qe mos te humbet apo te ndrrohet me thanjet e profeteve te tjere. Kalifi i tret, Uthman ibn Affan (644-656), i zhduki vellimet e para te Kur-anit qe ishin shum here ne dialekte te tjera e jo ne kuraishte(Dialekti i profetit)dhe e perpiloj nje Kur-an qe mbijetoj deri sot . Kuraishtja do te behet edhe dialekti standard i gjuhes arabe. Dhe gjat rishkrimit te Kur-anit S paku dy burra kishin ne do ajet t dshmoj se ata kishin dgjuar kt direkt nga goja e profetit. Kurse 6 ajetet e Kur-anit jane deshmuar nga nji deshmitar (nga Zayd) qe ishte ish sherbetor i Pejgamberit edhe pse ishin te detyruar te jen me se pakti dy deshmitar (Burra te mirfillt).
  N at koh shkrimi Arab nuk ka pasur shenja zanore dhe pikat diakritike. Jo t dallohen nga arabishtja aktuale ku ne shkrim dallohen disa bashktingllore qe shpeshher duken te ngjajshme, Keshtu qe zoterimi verbal eshte me rendesi shum te madhe, kurse shkrimi eshte perdorur kryesisht per te mbajtur mend.
  S paku pes kopje jan drguar, n Medin n Mek n Kufa, Basra dhe Damask. N t njjtn koh q sht lshuar, jan kujdesur per zhdukjen e vellimeve te meparshme per ti parandaluar traditat e rreme.
  Me herete kane menduar se ajo kopje qe u dergua ne Medine sot eshte ne Tashkent, dhe kopja e dyte ne Muzeun Topkapi ne Stamboll. Te dy Exemplaret jane ne dialektin Kufik te shkruara. Qe kto datojn vetem nga shek. 9te te eres sone. Pr kt arsye mund t shkruhet qe ishin ndoshta jo m hert se 200 vjet pas Mohammed.  Cili mund ta pergenjeshtroj me fakte kete teori.


  Zoti ju nimoft
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hillirian-zo : 17-06-2010 m 17:25

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2010
  Mosha
  32
  Postime
  121
  Policia e Kosovs arrestoi nj t dyshuar pr terrorizm n Mitrovic. Zdhnsja e EULEX-it, Kristina Herodez e bri t ditur kt informacion dhe sqaroi se i arrestuari ishte kapur me krkes t Shteteve t Bashkuara t Ameriks t cilt krkojn ekstradimin e tij.

  Ndrkoh jan mediat amerikane ato q zbardhin t plot identitetin e t arrestuarit. Sipas “Associated Press”, i arrestuari quhet Bajram Asllani, i moshs 29 vje.

  Prokurori publik i Shteteve t Bashkuara pr Qarkun Lindor t Karolins s Veriut e ka akuzuar t pandehurin pr dy vepra penale: sigurimi i prkrahjes ose burimeve materiale pr terrorist, prkrahje pr terrorizm dhe planifikim t vrasjes.

  Sipas AP, Asllani dyshohet se ishte pjes e nj grupi n Karolinn e Veriut, i cili planifikonte sulme kundr objektivave ushtarake amerikane brenda dhe jasht SHBA-s. Dhe sipas prokuroit amerikan dyshohet se roli i Asllanit ishte pikrisht t angazhohej n veprime terroriste n Kosov.

  Asllani duket se u ka krkuar para bashkpuntorve amerikan, n mnyr q t blinte toka n Kosov, t ndrtonte aty nj depo pr armatimet e tij. Ai madje akuzohet se ka drguar video propagandistike q t’i prdorte m pas pr t rekrutuar persona t tjer.

  Prve ktyre t dhnave, as autoritetet federale, bn t ditur “AP”, nuk japin m shum detaje pr arrestimin.

  Autoritetet amerikane vun n dukje, se Asllani ishte arrestuar m par, n 2007-n nga policia kosovare dhe ishte vn n arrest shtpie n lidhje me aktivitetin terrorist, e po ashtu sht dnuar n munges n lidhje me kt veprimtari nga nj gjykat serbe m 2009-n.

  Me t njjtat akuza si Asllani m 2009-n u dnuan edhe disa persona t tjer n SHBA, mes t cilve shqiptari i Kosovs, Hysen Sherifi.

  Hetimet zbuluan se t dy ata ishin takuar n vern e vitit 2008, kur Asllani i kishte dhn Sherifit video propagande q t’i drgonte n Kosov. Nse gjendet fajtor, Asllani rrezikon 40 vjet burg n SHBA.

 8. #8

  Lightbulb Kosov, arrestohet terroristi i krkuar nga SHBA

  Policia e Kosovs arrestoi nj t dyshuar pr terrorizm n Mitrovic. Zdhnsja e EULEX-it, Kristina Herodez e bri t ditur kt informacion dhe sqaroi se i arrestuari ishte kapur me krkes t Shteteve t Bashkuara t Ameriks t cilt krkojn ekstradimin e tij.

  Ndrkoh jan mediat amerikane ato q zbardhin t plot identitetin e t arrestuarit. Sipas “Associated Press”, i arrestuari quhet Bajram Asllani, i moshs 29 vje.

  Prokurori publik i Shteteve t Bashkuara pr Qarkun Lindor t Karolins s Veriut e ka akuzuar t pandehurin pr dy vepra penale: sigurimi i prkrahjes ose burimeve materiale pr terrorist, prkrahje pr terrorizm dhe planifikim t vrasjes.

  Sipas AP, Asllani dyshohet se ishte pjes e nj grupi n Karolinn e Veriut, i cili planifikonte sulme kundr objektivave ushtarake amerikane brenda dhe jasht SHBA-s. Dhe sipas prokuroit amerikan dyshohet se roli i Asllanit ishte pikrisht t angazhohej n veprime terroriste n Kosov.

  Asllani duket se u ka krkuar para bashkpuntorve amerikan, n mnyr q t blinte toka n Kosov, t ndrtonte aty nj depo pr armatimet e tij. Ai madje akuzohet se ka drguar video propagandistike q t’i prdorte m pas pr t rekrutuar persona t tjer.

  Prve ktyre t dhnave, as autoritetet federale, bn t ditur “AP”, nuk japin m shum detaje pr arrestimin.

  Autoritetet amerikane vun n dukje, se Asllani ishte arrestuar m par, n 2007-n nga policia kosovare dhe ishte vn n arrest shtpie n lidhje me aktivitetin terrorist, e po ashtu sht dnuar n munges n lidhje me kt veprimtari nga nj gjykat serbe m 2009-n.

  Me t njjtat akuza si Asllani m 2009-n u dnuan edhe disa persona t tjer n SHBA, mes t cilve shqiptari i Kosovs, Hysen Sherifi.

  Hetimet zbuluan se t dy ata ishin takuar n vern e vitit 2008, kur Asllani i kishte dhn Sherifit video propagande q t’i drgonte n Kosov. Nse gjendet fajtor, Asllani rrezikon 40 vjet burg n SHBA.

  TCH
  Ndryshuar pr her t fundit nga EdiR : 18-06-2010 m 09:43
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  38
  Postime
  708
  Amarika gjithemone gjate historis, ka qene ne krahe te Shqiptareve.
  Sot te qohet nje shqiptar e te beje apo planifikoj diqka keq kunder mikut qe i dha shtetin, ja hoqi serbin qafe eshte qe e pa kuptim.
  Kush ka gjak shqiptari nuk bene keshtu. Por fundi per vete e ka gjithekush.
  JU NJE HAP - PUNA DY...

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,171
  Citim Postuar m par nga ZbatoRregullat Lexo Postimin
  Policia e Kosovs arrestoi nj t dyshuar pr terrorizm n Mitrovic. Zdhnsja e EULEX-it, Kristina Herodez e bri t ditur kt informacion dhe sqaroi se i arrestuari ishte kapur me krkes t Shteteve t Bashkuara t Ameriks t cilt krkojn ekstradimin e tij.

  Ndrkoh jan mediat amerikane ato q zbardhin t plot identitetin e t arrestuarit. Sipas Associated Press, i arrestuari quhet Bajram Asllani, i moshs 29 vje.

  Prokurori publik i Shteteve t Bashkuara pr Qarkun Lindor t Karolins s Veriut e ka akuzuar t pandehurin pr dy vepra penale: sigurimi i prkrahjes ose burimeve materiale pr terrorist, prkrahje pr terrorizm dhe planifikim t vrasjes.

  Sipas AP, Asllani dyshohet se ishte pjes e nj grupi n Karolinn e Veriut, i cili planifikonte sulme kundr objektivave ushtarake amerikane brenda dhe jasht SHBA-s. Dhe sipas prokuroit amerikan dyshohet se roli i Asllanit ishte pikrisht t angazhohej n veprime terroriste n Kosov.

  Asllani duket se u ka krkuar para bashkpuntorve amerikan, n mnyr q t blinte toka n Kosov, t ndrtonte aty nj depo pr armatimet e tij. Ai madje akuzohet se ka drguar video propagandistike q ti prdorte m pas pr t rekrutuar persona t tjer.

  Prve ktyre t dhnave, as autoritetet federale, bn t ditur AP, nuk japin m shum detaje pr arrestimin.

  Autoritetet amerikane vun n dukje, se Asllani ishte arrestuar m par, n 2007-n nga policia kosovare dhe ishte vn n arrest shtpie n lidhje me aktivitetin terrorist, e po ashtu sht dnuar n munges n lidhje me kt veprimtari nga nj gjykat serbe m 2009-n.

  Me t njjtat akuza si Asllani m 2009-n u dnuan edhe disa persona t tjer n SHBA, mes t cilve shqiptari i Kosovs, Hysen Sherifi.

  Hetimet zbuluan se t dy ata ishin takuar n vern e vitit 2008, kur Asllani i kishte dhn Sherifit video propagande q ti drgonte n Kosov. Nse gjendet fajtor, Asllani rrezikon 40 vjet burg n SHBA.
  Shume te poshter keta fare magjupet e kosoves.

  ps.Shume pak po e denojkan nese del fajtor,keta duhet me i denu me vdekje,kurse familjen e ti me e izolu per tane jeten,se keta jane ma armiq se shkijet.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Prishtin, Mitrovic, 18 qershor – Bajram Asllani, 29-vjear, nga Mitrovica, dyshohet se n bashkpunim me Hysen Sherifin, po planifikonin t ndrtonin nj baz operacionesh n Kosov, ku do t rekrutonin persona pr xhihad t dhunshm, ka br t ditur Departamenti Amerikan i Drejtsis.
  Asllani, i cili sht arrestuar t enjten n Mitrovic nga Policia e Kosovs, nn mbikqyrjen e Prokurorit Special t EULEX-it dhe 5 agjentve t FBI-s, si shkruan sot “Koha Ditore”, kishte vn kontakte t vazhdueshme me nj grup xhihadistsh n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, t cilt ishin arrestuar n korrik t vitit t kaluar.
  Asllani, q sipas padis s ngritur nga autoritetet amerikane, njihet edhe me nofkn “Ebu Hatab”, sht i akuzuar pr furnizim me material prkrahs pr terroristt dhe pr komplot pr vrasje, kidnapim, gjymtim dhe lndim t personave n vende t huaja.
  Ai sht arrestuar n baz t nj fletarrestimi, t lshuar nga Qarku Lindor i Karolins Veriore dhe n rast t vrtetimit t t gjitha akuzave, ai mund t dnohet deri n 40 vjet burgim, ka br t ditur Departamenti i Shtetit.
  Urdhr-kontrolli dhe arresti, si dhe bastisja e shtpis s t dyshuarit jan autorizuar nga gjykatsi i procedurs paraprake t EULEX-it n Gjykatn e Qarkut n Mitrovic, Klaus Jung. N fletarrestimin e lshuar nga Gjykata e Karolins s Veriut thuhet se i dyshuari ka kryer vepr penale sigurimi i prkrahjes materiale terroristve, q sht n kundrshtim me kapitullin e 18-t t Kodit penal t SHBA-s, seksioni 2339 A, me ka sht parapar si vepr penale me nenin 112 t Kodit Penal t Kosovs, lehtsim i kryerjes s terrorizmit dhe marrveshjeve pr t vrar, rrmbyer, gjymtuar apo lnduar personat apo pr t dmtuar pasurin n shtetet e huaja n kundrshtim me kapitullin e 18-t t Kodit Penal t SHBA-s, seksioni 596.

  N korrik t vitit t kaluar, tet persona t dyshuar ishin akuzuar nga Qarku Lindor i Karolins Veriore, n mesin e tyre edhe kosovari Hysen Sherifi, pr komplot pr ofrim t materialit n prkrahje t terroristve, konspiracion pr vrasje, kidnapim dhe lndim t personave t huaj dhe shkelje t tjera. Kta t akuzuar jan: Daniel Patrick Boyd, qytetar amerikan, banor i Karolins Veriore, Hysen Sherifi, kosovar me leje qndrimi t prhershme n Karolinn Veriore, Zakariya Boyd, Dylan Boyd, Jude Kenan Mohammad, Mohammad Omar Aly Hassan dhe Ziyad Yaghi, q t gjith qytetar amerikan nga Karolina Veriore.
  Nj aktakuz zvendsuese, e ngritur m 24 shtator 2009, ka shtuar akuzat ndaj Daniel Patrick Boydit, Hysen Sherifit dhe Zakariya Boydit. Sipas aktakuzs dyshohet n mes tjerash q Daniel Boyd dhe Sherifi kan br komplot pr vrasje t personelit ushtarak amerikan si pjes e nj komploti pr t sulmuar trupat n Bazn e Marins Corps n Quantico Va. Kta tre t dyshuar, po ashtu, ishin t akuzuar pr posedim t armve, mbshtetje n nj rast kriminal dhe Daniel Boydi ka qen i akuzuar edhe pr ofrim t arms nj krimineli t dnuar.
  M 19 prill 2010, jan shfaqur dyshimet se Asllani ka qen i prfshir si antar n komplot bashk me t akuzuarit e tjer. M saktsisht, sipas padis, i arrestuari nga Mitrovica, Asllani, ka komunikuar vazhdimisht me t dyshuarit, ka krkuar para nga komplotistt pr t ndrtuar nj baz t operacioneve n Kosov me qllim q t prhapte xhihad t dhunshm, i ka ngarkuar me pun komplotistt n kompletimin e puns pr t’i arritur kta objektiva dhe ka pranuar fonde nga komplotistt pr t’i ndihmuar atij t udhtonte.
  Pr m tepr, sipas aktakuzs, kosovari tjetr, Hysen Sherifi, thuhet se ka udhtuar nga Raleigh i Karolins Veriore pr n Prishtin, m 30 korrik 2008 q t ushtronte xhihad dhe derisa ka qndruar n Kosov, Sherifi supozohet se ka krijuar lidhje me Asllanin. Sherifi, shpesh i sht referuar Asllanit si “vlla” n Kosov. Sipas padis, Asllani sht arrestuar nga autoritet kosovare n vitin 2007 dhe sht mbajtur n arrest shtpiak pr nj koh t caktuar. M von ai sht dnuar n munges nga nj gjykat n Serbi n shtator t vitit 2009 pr planifikim t sulmeve terroriste dhe sht dnuar me 8 vite burgim.
  Sipas padis, Asllani i ka ofruar Sherifit video q kan t bjn me xhihad t dhunshm me qllim q t’i prkthente dhe t’i prdorte pr rekrutim t personave t tjer pr xhihad t dhunshm apo pr t’i motivuar ata q tashm ishin xhihadist dhe Sherifi thuhet t’i ket prkthyer kto video. M tutje, sipas padis, Asllani e ka udhzuar Sherifin q t mblidhte para me qllim q t blente tok, e m von t krijonte nj komunitet n Kosov, ku do t mund t mbanin armatim dhe municion, e t ciln tok do t mund ta prdornin edhe si nj baz operacionale pr t udhhequr nj xhihad t dhunshm n Kosov dhe n vende t tjera.

  Sherifi m pas ishte kthyer n SHBA, m 5 prill 2009, dhe kishte mbledhur para pr kt qllim, duke pranuar nj ek prej 15 mij dollarve n korrik 2009, por ishte arrestuar m 27 korrik 2009, para se kto para t’ia drgonte Asllanit n Kosov.
  Pr m tepr, padia ngarkon Asllanin pr pranim t parave nga Sherifi, t drguara me qllim q Asllani t’i prdorte pr t siguruar dokumente udhtimi.
  I dyshuari Daniel Boyd thuhet se kishte shprehur dshirn pr t’i ndihmuar Sherifit n planin e tij pr t fituar para pr “muxhahedint n Kosov dhe Boyd kishte deklaruar se ka dashur t’i drgonte bijt e tij Zakariya Boyd dhe Dylan Boyd, por edhe vet ka dashur t udhtonte pr n Kosov, pasi t kthehej Sherifi”.
  Prokurori i Prgjithshm pr Sigurin Kombtare, David Cris, citohet nga Departamenti i Drejtsis t ket thn se kjo sht natyra e prgjithshme e funksionimit t grupeve terroriste n mbar botn.
  “Faktet si dyshohet n kt padi nnvizojn lidhjet n mes t ekstremistve n shtpi dhe jasht dhe natyrn globale t krcnimeve terroriste me t cilat ballafaqohemi. N t njjtn koh, arrestimi i Asllanit demonstron se si bashkpunimi efektiv n mes t partnerve ndrkombtar shrben pr t luftuar krcnime t tilla. Un u duartrokas shum agjentve, analistve dhe prokurorve q ndihmuan n kompletimin e ktij rasti”, citohet t ket thn David Cris, pas marrjes s lajmit se Asllani sht arrestuar n Mitrovic.
  Ky hetim sht duke u udhhequr nga Task Forca e prbashkt kundr terrorizmit n Raleight t divizionit Charlotte t FBI-s dhe Qendrs s Karolins Veriore pr Analiza dhe Shprndarje t Informacioneve, ndrsa Qeveria e Kosovs sht prmendur nga Departamenti Amerikan i Drejtsis pr kontributin substancial q ka dhn n kt rast.
  N ann tjetr, Besa Asllani, bashkshortja e t dyshuarit, pr ‘Kohn Ditore’ ka thn se shum polic ndrkombtar dhe vends kan ardhur t enjten n mngjes rreth ors 07:00 dhe kan arrestuar Bajramin.
  “Nuk kam asnj ide se pse e kan arrestuar ndrsa q sjellja e policis ka qen shum korrekte”, ka thn bashkshortja e t dyshuarit.
  Sipas saj, policia me kt rast ka konfiskuar disa dokumente, 2 shtpiza t kompjuterit si dhe 5 telefona celular, ndrsa nna e t dyshuarit Habibja, ka hedhur posht do mundsi q djali i saj t jet i prfshir n ndonj vepr kriminale e aq m pak q ai t ekstradohet n ndonj vend tjetr pr gjykim. Bajram Asllani, sht baba i 3 fmijve, ndrsa q n vitin 2007 sht dnuar n munges nga nj Gjykat e Serbis me 8 vjet heqje lirie pr planifikim t sulmeve terroriste.

  koha.net

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  38
  Postime
  708
  Bajram si se ke dite more djal. Ne burgjet Amerikane, ka shume te burgosur zezak me halet te madh.
  Athue qysh ka me te shkue dita e nata, more i shkrete me ta.
  E qka eshte edhe me keq, askujt ne bote nuk i dhimesh. Nuk i vjen keq qka te ka gjete.
  Madje as me allahun nuk je mik. Aj nuk thote me mbyte njerez.
  JU NJE HAP - PUNA DY...

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Citim Postuar m par nga ZbatoRregullat Lexo Postimin
  Ai ka thane per ata terroristat Duka e per ata jihadista qe shkojne ne xhami Arabe ne Detroit qe jane gati per sulmuar Ameriken. Po vazhduan keta mjekrroshat keshtu si ja kane nise, shpejt do pendohet Amerika dhe Evropa.
  Po vazhduan ata vet , edhe po ben ndonje sulm ndaj trupave te huaja ne Kosove , te paret qe do te pendohen jan vet ata , me nje sulm te mundeshem nga ana e tyre ndaj trupave te huaja ne kosove brenda 24 orve prej tparit deri te mramtin mjekrosh masovikisht kem mi largu prej kosoves kem me ja fal Arabis Saudite !
  We are all Aliens

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,171
  Arrestimi i kosovarit, komentohet nga mediat amerikane
  N nj nga lajmet m k kqija q mund t vij, t dal nga Kosova dhe t marr dhen sht njoftimi pr arrestimin e nj individi me krkes t organeve federale amerikane, i cili akuzohet pr mbshtetje dhe planifikim sulmi terrorist...
  Postuar: 12:15:27 / 18.06.2010
  N nj nga lajmet m k kqija q mund t vij, t dal nga Kosova dhe t marr dhen sht njoftimi pr arrestimin e nj individi me krkes t organeve federale amerikane, i cili akuzohet pr mbshtetje dhe planifikim sulmi terrorist dhe “luft xhihadi” mbi nj baz ushtarake n shtetin amerikan Virgjinia, por edhe sulme n Kosov.

  Kt akuz e japin sot gazetat dhe mediat kryesore amerikane, ndr t cilat edhe The New York Times, Rrjeti CNN, agjencit kryesore t lajmeve dhe gazetat e kanalet e tjera me ndikim n Amerik.

  “Njerzit q po planifikojn sulme ndaj Ameriks dhe amerikanve nuk jan m n ann tjetr t bots. Hetimi i rastit i filluar n Karolinn e Veriut tani shtrihet prgjat globit, nj gj q pak kush do ta besonte dhjet vjet m par”, deklaroi agjenti special Oen Harris, prgjegjs pr FBI-n n Carolinn e Veriut.

  Sigurisht se deklarata e tij ‘pak kush do ta besonte dhjet vjet m par,’ mund t interpretohet si dykuptimshe: n njrn an sa jemi ‘afruar’ n at q e quajm fshat global, ndrsa n ann tjetr mund t jet edhe aluzion pr shqiptart e Kosovs dhe ndihmn q dhan Amerika dhe amerikant pr lirimin e tyre dhjet, njmbdhjet vjet m par.

  Njoftimet thon se urdhrarrestin sipas krkess s Departmentit
  Amerikan t Drejtsis e ka dhn nj gjyqtar i EULEX-it ndrsa edhe arrestimin thuhet se e kryen autoritetet evropiane

  “Me kt arrestim, dora e drejtsis po tregohet se sht e fort
  t’i mbrrij t gjith ata q duan t na lndojn,” deklaroi prokurori
  federal, George Holding.

  “Ne do t vazhdojm prpjekjet tona pa pushim kundr t gjith atyre q planifikojn sulme terroriste ndaj shtetasve amerikan, brenda apo jasht Ameriks,” tha Holding.

  (Sylejman Gashi)
  PS.(koment i imi)Turpi po e mbulon kosoven prej ketyre gabeleve,nuk kam koment poshtersi turp.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,171
  E pa justifikuar kjo qe po mundohen keta magjypsit ta bajne ne kosove,per pak pare po mundohen ta sjellin praktiken rusoarabe sikur ne pakistano arabo magjypse edhe ne kosove.Jo qe ta sulmojn ameriken apo bazat ushtarake amerikane,por qe te fusin lufte vllavrasese ne mes sekteve muslimane sikur qe po ndodhe ne vendet e larte permendura,per keto krime te prgaditura nga keta psikopat duhet gjithsesi te merret shteti dhe bashkesia islame e kosoves,pasi keto jane vepra te poshtra.
  Serboruset bashke me magjupet jane shume aktiv qe ta arrijn qellimin e tyre final qe te fusin vllavrasjen me s shqipetareve musliman,pasi ne mes muslimaneve dhe te krishtereve nuk mujten me arrit,tani po ia arrin mes muslimaneve (sekteve)shqipetar,te ju thuash shqipetare,se keta nuk munden me qene shqipetare,pasi shqipetari nuk i pranon keto oferta qe jav ofrojne serborusomagjupet.
  Ju kujtoj muslimaneve te vertete se keta psikopate nuk i bejne keto per ti ruajtur vlerat e islamit,por i bajne vetem per te ja humb imigjin e shqipetreve.
  Mirepo duhet ta din mire keta psikopatet e kosoves dhe te maqedonise se nuk mujne kete ta arrisin ne shqiptari,se nese paraqitet rreziku serioz shqipetaret dine dhe ti izolojn keta psikopat dhe ti mbajne te izoluar tan jeten.Dhashte zoti qe te lirohet kosova nga ky sindrom,mirepo pa ndihmen e vete popullit kjo eshte ma e veshtire,pasi qe rusia me te madhe po investon ne kete drejtim,keti far m..tit ja ka dhane vetem per kafe me pi 15000 $ e kushe e di sa i ka marr per aksionet tjera.Mendoj dhe besoj qe vete mitrovica me gjthe ato probleme qe i ka do te gjej force qe ne forma demokratike ta luftoj bashkvendasin e vete,pasi qe secili duhet se paku oborrin e vete ta pastroj,dhe berllogun ta asgjesoj,se kur te behet vone do tju krymet dhe familjet e tyre vete.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e cubel
  Antarsuar
  30-05-2005
  Postime
  34
  Jo me burgim, as me varje n litar, por me grirje mishi dalengadal n mes t dits para kamerave e para popullit e kisha dnu kt kafsh q na e mori ftyrn.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Fishtani1
  Antarsuar
  09-12-2009
  Postime
  1,334
  Citim Postuar m par nga extreme Lexo Postimin
  Po vazhduan ata , edhe po ben ndonje sulm ndaj trupave huaja ne Kosove , te paret qe do te pendohen jan vet ata , me nje sulm te mundeshem nga ana e tyre ndaj trupave te huaja ne kosove brenda 24 orve prej tparit deri te mramtin mjekrosh masovikisht kem mi largu prej kosoves kem me ja fal Arabis Saudite !
  Pervec asaj qe permende, po ashtu Shqiptaret prej revostes mund ti djegin te gjitha Xhamite me rradhe.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  38
  Postime
  708
  Bajram si se ke dite more djal. Ne burgjet Amerikane, ka shume te burgosur zezak me halet te madh.
  Athue qysh ka me te shkue dita e nata, more i shkrete me ta.
  E qka eshte edhe me keq, askujt ne bote nuk i dhimesh. Nuk i vjen keq qka te ka gjete.
  Madje as me allahun nuk je mik. Aj nuk thote me mbyte njerez. Qka ka qene qellimi yt ne jete. Tre femije qe i ke, kush tij rrite. Ku i le. Gruan qe e more ne qafe e le rrugav. Nanen Baben familjen te turperuar, para tane botes. Kane me thane euu qka paskem rrite. Sa kemi vujte me te. Femijet kan me kan te shtypur gjithemone . Ju thone ju keni pase babane terrorist. Kalojne keq . Pse jau bere kaq shume zije jeten gjithekujt, dhe vetit. Per ndoj pare , qe ta dhane qe te nxune budall e te mashturan. Puna jote e pat, shkove me turp. Ne sy te krejt botes. Shpresojme qe te jesh rasti i fundit. Po kush do jete kaq i mallkuar qe do te beje si ju.
  JU NJE HAP - PUNA DY...

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Terorizmi nuk duhet te hetohet , duhet te parandalohet .
  Ndryshuar pr her t fundit nga EdiR : 18-06-2010 m 09:45
  We are all Aliens

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Hajde ju qe po e shani kastriot miftarajn,na thuani sa te drejt ka kastrioti.
  Une jam i bindur qe ky eshte vetem fillimi,shqiptaret historikisht kan punua per djallin,edhe keta terrorista me serbin i kan rrenjet

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •