Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,131

  Haraina me xhamin m t madhe n Ballkan

  Gjat konfliktit t vitit 2001 u dogjn tre xhami n Harain ndrsa shqiptart e ksaj ane treguan nj kultur islame duke mos vn shnjestrn e tyre mbi objektet fetare t konfeksioneve t tjera. Ky sht nj mesazh pozitiv q drgohet prej jush, q islami sht nj fe q krkon paqen dhe marrdhnie t mira me besimet e tjera, theksoi Afrim Tahiri gjat hapjes solemne t xhamis m t madhe n Ballkan, n Harain.

  M 2001, gjat konfliktit, mbi at ran bombat e forcave t armatosura maqedonase dhe u b shkrumb e hi. Sot pas 9 vitesh nga ai hi sht shndrruar n xhamin m t madhe n Ballkan me dy minare me nga 75 metra lartsi.

  E madhrishme por njkohsisht shembull i rezistencs. T premten n prani t qindra banorve t komuns s Harains, mysafir nga Kosova dhe Turqia si dhe kreut t BFI-s u b prurimi dhe hapja e xhamis me emr “Rezistenca” investim ky i prbashkt i banorve t Harains, BFI-s dhe me ndihmn e familjes atdhetare Shahinler t cilt ka shum vite jetojn n Turqi. Sot wshtw dit t veant pr ju , pr Shkupin, pr Ballkanit dhe botn sepse bhet hapja solemne e nj xhamie me nj histori t shkurt por t dhimbshme Sepse ajo u pengua t ndrtohet ndrsa sapo morri forum e saj u bombardua. Kshtu tha sekretari gjeneral i BFI-s Afrim Tahiri, gjat hapjes solemne t xhamis “Rezistenca” nw Harainw, duke nnvizuar se pavarsisht, nuk ka fuqi njerzore q mund t pengon dshirn e njerzve t mir sepse dora e Allahut sht mbi t gjitha.

  Tahiri, tha se gjat konfliktit t vitit 2001 u dogjn tre xhami n Harain ndrsa shqiptart e ksaj ane treguan nj kultur islame duke mos vn shnjestrn e tyre mbi objektet fetare t konfeksioneve t tjera.

  “Ky gjest t nderuar qytetar ua ka mbyll gojn t gjith krerve t shtetit dhe faktorit ndrkombtar sepse sa her q takohemi me ato ne ua prmendim atyre djegien e ksaj xhamie. Sjellja q treguat ju dhe respektimi pr objektet fetare u ka br shembull n sjellje. Ky sht nj mesazh pozitiv q drgohet prej jush, q islami sht nj fe q krkon paqen dhe marrdhnie t mira me besimet e tjera.”, tha Tahiri duke falnderuar ish komandantt e Ushtris lirimtare Kombtare dhe ushtart q mbanin emblemn e ksaj ushtrie q treguan dinjitet dhe pjekuri.

  “Xhamia duhet t jet shtpi e t gjith myslimanve t mir, prparimtar dhe fisnik, tempull nga i cili do t shndrisin rrezet e dashuris ndrmjet myslimanve, vend i mirbesimit, fidanishte e arsimit, e shkencs dhe e progresit, tempull i shpirtit monolit, ideja dhe aksioni i veprave t dobishme pr bashksin ton dhe pr bashksin n t ciln jetojm”, theksoi sekretari gjeneral Tahiri.


  T pranishmit i prshndeti edhe Myftiu i Myftinis s Shkupit, Ibrahim Shabani i cili tha se “xhamia, gjithashtu, paraqet jo vetm shenjn e jasht t besimit islam, por ajo njhersh sht edhe universiteti m i madh, ku kultivohet shkenca, e cila sht shprndar n t gjitha shtresat popullore. Kishte nj rol me rndsi pr zhvillimin e islamit dhe t shoqris, kshtu q ajo sht definuar si ambasador i Qabes n shtetet tjera”. Sipas tij, xhamia sht vend tubimi i t gjith myslimanve dhe vend pr zgjidhjen e t gjitha problemeve t bashksis. Fjalim rasti mbajti kryetari i Komuns s Harains, Bastri Bajrami, i cili i falnderoj familjen Shahinler pr kontributin e tyre q kan dhn n komunn e Harains dhe n veanti pr ndrtimin e ksaj xhamie . Po ashtu mes tjerash ai tha se komuna e Harains gjat historis sht ballafaquar me shum represione dhe padrejtsi, por besimi dhe feja i ka udhzuar kta banor q t jen n rrugn e drejt dhe t dalin fitimtar ndaj t gjitha padrejtsive q i jan br deri m tani.

  bim.org.mk
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  428
  Renea te flm per kete postim dhe fotot dhashte zoti qe xhamite te cilat po ndertohen me te madhe po vijne si kerpurdhat pas shiut te mbushen me rini dhe intelektual ,kismet do te jem edhe une vizitor i kesaj shtepie te zotit nese eshte kismet ..,

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,131
  Un e di se xhamia me minaret me te larta ne Ballkan eshte ne Sjenic-Sanxhak-Serbi , 80m te larta.

  Disa foto nga fshati Haracine dhe xhamia e fshatit me minaret 75metra te larta

  http://static.panoramio.com/photos/original/2335728.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 4. #4
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278
  Shum t gjata qenkan minaret.

  Haraina me xhamin m t madhe n Ballkan
  sht n ndrtim e sipr nj edhe ma e madhe, me 4 minare. Por jo kaq te larta...

  Ndryshuar pr her t fundit nga strange : 12-06-2010 m 17:39
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,131
  Ja edhe disa pamje tjera , ende pa qen e perfunduar xhamia  Shqiperi eshte edhe Cameria

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Mir shum qe osht rindertu kjo Xhami e gzofshin besimtart , por nuk me duket ne rregull pamja estetike shum te gjata minaret ne proporcion me pjesen tjeter te Xhamise !!
  We are all Aliens

 7. #7
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,523
  Citim Postuar m par nga strange Lexo Postimin
  Shum t gjata qenkan minaret.  sht n ndrtim e sipr nj edhe ma e madhe, me 4 minare. Por jo kaq te larta...
  ke te drejte ...,nje objekt ,per tu kasifikuar ,si e madhe, nuk merret per baze lartesia, por siperfaqja per m katrore...,me sa vreje ne kete foto sipefaqja nuk me duket aq e madhe ,ne krahasim me lartsin e minareve, duket se objektit i mungon simetria...,qe ne fakt objektit i jep me shume harmoni dhe bukuri ,aq me shume ,kur eshte fjala per nje objekt kulti. Por sidoqofte objekti eshte aty ,dhe une i uroje gjithe te mirat dhe urime te gjithe atyre qe do kryejne ritet fetare ne ate objekt...

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,131
  Citim Postuar m par nga extreme Lexo Postimin
  Mir shum qe osht rindertu kjo Xhami e gzofshin besimtart , por nuk me duket ne rregull pamja estetike shum te gjata minaret ne proporcion me pjesen tjeter te Xhamise !!
  Edhe vet baza esht e madhe , krahasoje me shtepit 3-4 kateshe dhe shife sa me e madhe esht , nese te ndodh te kalosh ne autostraden Shkup-Kumanov mund ta verejsh edhe vet sa esht me e madhe kjo xhami ne krahasim me dy te tjerat qe ekzistojn ne fshat.

  Fshati Haracine esht ne afersi te Shkupit me 10.000 banor dhe per cdo vit shtohet numri i banoreve , kshtu qe kjo xhami ka qen shum e nevojshme per nje fshat kaq te madh.


  Granatimi i njeres nga xhamite e vjetra te fshatit gjat luftes se 2001.
  http://cache4.asset-cache.net/xc/132...0A760B0D811297
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Citim Postuar m par nga Renea Lexo Postimin
  Edhe vet baza esht e madhe , krahasoje me shtepit 3-4 kateshe dhe shife sa me e madhe esht , nese te ndodh te kalosh ne autostraden Shkup-Kumanov mund ta verejsh edhe vet sa esht me e madhe kjo xhami ne krahasim me dy te tjerat qe ekzistojn ne fshat.

  Fshati Haracine esht ne afersi te Shkupit me 10.000 banor dhe per cdo vit shtohet numri i banoreve , kshtu qe kjo xhami ka qen shum e nevojshme per nje fshat kaq te madh.


  Granatimi i njeres nga xhamite e vjetra te fshatit gjat luftes se 2001.
  http://cache4.asset-cache.net/xc/132...0A760B0D811297

  Po po vrehet qe edhe xhamia eshte kogja e madhe por prap minaret jan tejet te larta ne proporcion me ndertesen e xhamise , ose nderteses tia kishin shtue edhe nja 2 kat ose minaret ti kishin lan per nja 10 metra me te shkurta !


  P.s 3 Xhami qenkan ne ate fshat ?! Sa banore ka fshati ?


  Une menoj se nje xhami aq e madhe nuk ka pase nevoj ne nje fshat edhe qenka xhamija e tret , me mire do te ishte ne shkup apo diku ku besimtart kan munges !!
  We are all Aliens

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •