Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anėtarėsuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787

    Keshilla - Fitnesi

    Nuk e di nese e kam hap temen ne vend te duhur, nese jo barteni.
    Nese ka ndonje qe di dicka ose ka ndonje keshill rreth fitnesi te me postoj ketu

    Cfar te ha cfar te pi mua me duhen per defimin jo per mas

  2. #2
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-10-2008
    Vendndodhja
    Republic oF Kosovo
    Postime
    1,162
    Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
    Nuk e di nese e kam hap temen ne vend te duhur, nese jo barteni.
    Nese ka ndonje qe di dicka ose ka ndonje keshill rreth fitnesi te me postoj ketu

    Cfar te ha cfar te pi mua me duhen per defimin jo per mas
    ..nese don me humb peshe...

    - pi Uj shum...gjat dites edhe gjat ushtrimev..
    - zgjat orarin e ushtrimev...
    - ushtro me pesha te lehta me shum perseritje...
    - -vrapi eshte i mir...nese vrapon 4 dit ne javt, te ndihmon shum...
    - Ushqimi ...
    - Darken braktise, e kam fjalen pas ore 20 e 00, apsolut mos ha dark , ben te hash pem, molla , dardha, banane, kivi, mandarina, portokaj...
    ...gjat dites mund te perdorsh , ushqim , mish peshki , mish pule (file Pule)oriz , patate te ferguara..sallata t'gjleberta... e kshtu me radh ...
    - mos perdor yndyrna , mos pedor brume,pizza, pite, buk , ...sa ma pak buk, mos perdor shiqer "fat" , mos ha ushqime te embla...siq jan , torte, tatlia,qokollada, etj...

    ...ka edhe gjera tjera , por keto mu kujtuan per momentin ....

  3. #3
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Persa i perket anes fizike, pra ushtrimeve, ka te drejte Hard Style. Ndersa persa i perket ushqimit, per t'u definuar, duhet te besh nje diete ku pothuajse nuk hane fare karbohidrate dhe eliminim total i embelsirave(pervec recelit ne mengjes). Me pak fjale eshte nje lloj "diete iperproteica", qe te rrit metabolizmin dhe rrjedhimisht te dobeson/tonifikon.
    Sdq per te arritur kete lloj rezultati, ingredienti kryesor eshte "vullneti". Te duhet shume, qofte per te qene kostant ne stervitje, ashtu edhe per te arritur te respektosh dieten.

    Te shkofte mbare!
    Perchč er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  4. #4
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    oriz, mish pule mjes dreke darke, veze, fruta dhe perime (me shume perime) dhe palester- nuk eshte aspak e thjeshte

  5. #5
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anėtarėsuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Faleminers shum


  6. #6
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168
    Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
    Faleminers shum

    si stervitje
    3here ne jave pesha, ushtrime me shume ripetizione ose super serie
    2 here ne jave vrap me 70-75% te kapacitetit kardiak
    per sa i peket ushqimit mundohu te eliminosh yndyrnat dhe per darke sa me pake karboidrate

  7. #7
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anėtarėsuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Une kam filluar frik, dhe bej 3-4 Seri te ushtrimeve ka 10 here ne pesha qoj pesha te mesme
    vrapim bej qdo dit ka 5 minuta biciklet 5 minuta dhe orbitrek 5 min dhe ushtrime barki 4 seri 10 here, ne ushqim smund te them qe kam kujdes sepse me duket se me humbet fuqija pas ushtrimeve, une zakonisht ushtrimet i bej ne mbremje dhe nuk di si t'ja bej pas ushtrimeve pa dark, me tregoni pak eshte mir te hahet ushqim para ushtrimeve sa or para duhet hahet dhe me kafe si eshte puna eshte mir apo keq sepse disa me thon qe eshte shum mir te pihet nje kafe nje ore para ushtrimeve sepse jep energji..

    Falemnderit te gjithve..

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168
    Citim Postuar mė parė nga MafiaWarz Lexo Postimin
    Une kam filluar frik, dhe bej 3-4 Seri te ushtrimeve ka 10 here ne pesha qoj pesha te mesme
    vrapim bej qdo dit ka 5 minuta biciklet 5 minuta dhe orbitrek 5 min dhe ushtrime barki 4 seri 10 here, ne ushqim smund te them qe kam kujdes sepse me duket se me humbet fuqija pas ushtrimeve, une zakonisht ushtrimet i bej ne mbremje dhe nuk di si t'ja bej pas ushtrimeve pa dark, me tregoni pak eshte mir te hahet ushqim para ushtrimeve sa or para duhet hahet dhe me kafe si eshte puna eshte mir apo keq sepse disa me thon qe eshte shum mir te pihet nje kafe nje ore para ushtrimeve sepse jep energji..

    Falemnderit te gjithve..
    ushtrimet per definicion sic te shpjegova duhet te jene te gjata nga 10-15 perseritje ose edhe superserie,per barkun be 3-4 seri minimumi 15 perseritje(duhet ti besh te gjitha pjesen e poshtme dhe te siperme si dhe obliqui, shume te rensishme jane dhe lombari(eshte pjesa e ulet e shpines)
    per vrapin 5min sic thua ti jane per nxehmje, une pej 1-2 her ne jave nga 45-60min, por edhe kesshillohet te behet mbas stervitjes me pesha 30min sepse ne ate moment organizmi ka mundesi te perdori dhjamin si energji
    ushqim duhet te hash gjithmon por duhet te kesh kujdes per yndyrnat
    per kafen nuk ta keshilloj
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xubuntu : 22-06-2010 mė 20:41

  9. #9
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anėtarėsuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Citim Postuar mė parė nga xubuntu Lexo Postimin
    ushtrimet per definicion sic te shpjegova duhet te jene te gjata nga 10-15 perseritje ose edhe superserie,per barkun be 3-4 seri minimumi 15 perseritje(duhet ti besh te gjitha pjesen e poshtme dhe te siperme si dhe obliqui, shume te rensishme jane dhe lombari(eshte pjesa e ulet e shpines)
    per vrapin 5min sic thua ti jane per nxehmje, une pej 1-2 her ne jave nga 45-60min, por edhe kesshillohet te behet mbas stervitjes me pesha 30min sepse ne ate moment organizmi ka mundesi te perdori dhjamin si energji
    ushqim duhet te hash gjithmon por duhet te kesh kujdes per yndyrnat
    per kafen nuk ta keshilloj
    xubuntu faleminderit per keshilla , do ti kem parasysh..

  10. #10
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anėtarėsuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Nuk po hapi tem tejter, por masi ka lidhje me fitness dua te me tregoj dikush
    Se a esht rrezik te perdori Kreatin? dhe a ben ndonje dem ne zemer ajo apo ne ndonje organ tejter me tregoni pak rreth kreatines?

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    kam dy jave qe jamulur ne peshe sonte kam ngrene 5 lloje te ndryshme embelsirash jam fryre si femer shtatzene
    JO SEKS PARA MARTESE

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Keshilla - Fitnesi

    Tė dobėsoheni duke u argėtuar!

    A ėshtė e mundur qė dobėsimi, mirėqenia dhe forma fizike tė varet edhe nga humori ynė? Tė qenit pozitivė dhe produktivė ju ndihmon tė keni edhe njė formė mė tė mirė fizike dhe njė marrėdhėnie mė tė mirė me trupin tuaj. Argėtimi ėshtė njė mėnyrė qė tė ndiheni mė mirė fizikisht. Ėshtė ēelėsi qė ju ndihmon tė dobėsoheni, mund t’ju shtyjė tė humbisni pėrfundimisht kilogramėt e tepėrt, duke pėrmirėsuar sjelljen kundrejt ushqimit dhe trupit tuaj.

    Metabolizmi pėrmirėsohet kur truri argėtohet

    Kur truri angazhohet nė punė apo interesa tė kėnaqshme ēliron substanca qė bllokojnė urinė dhe aktivizojnė metabolizmin. Njerėzit qė mendojnė dhe rimendojnė pėr jetėn e tyre, ata qė mėrziten, nuk kanė interesa, shėndoshen pa e kuptuar pse. Nėse dėshironi tė dobėsoheni, duhet tė merreni me gjėra qė ju bėjnė tė ndiheni tė gjallė. Kjo gjendje “zjarri i brendshėm” ndez motorėt e hormoneve dhe neurotransmetuesve, tė cilat stimulojnė ndryshimin e sjelljes mendore. Nė kėtė gjendje mendore, uria kalon, rikthehet dėshira pėr t’u kujdesur pėr trupin dhe ėshtė mė e thjeshtė tė dobėsoheni pa u sforcuar shumė.

    Jetoni momentin

    Hapi i parė dhe mė i rėndėsishėm i kėtyre tre ndihmave pėr t’u dobėsuar i pėrket konflikteve me tė kaluarėn, e vjetėr apo e re qoftė. Tė jetoni momentin nuk do tė thotė tė kapni ēastin ose tė jetoni tė tashmen, por nė mėnyrė mė specifike: mos u gėrryeni duke menduar gabimet tuaja dhe tė tė tjerėve. Mos mendoni pėr dėshtimet e sė kaluarės. Vlerėsoni veten, dilni me miqtė, mėsoni tė jeni tėrheqės kėshtu siē jeni, duke u mbėshtetur nė pikat tuaja mė tė forta, gjeni aktivitete argėtuese si kėrcimi, janė tė gjitha mėnyra tė shkėlqyera pėr tė ulur stresin dhe pėr tė favorizuar dobėsimin.

    Mos arsyetoni nė mėnyrė kushtėzuese

    Ėshtė ndihma e dytė pėr t’u dobėsuar. Tė mėsoni tė mendoni pozitivisht mund tė jetė e mundimshme, ndėrkohė qė jetoni nė frikė dhe mbi bazėn e asaj qė keni qenė ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė jetuar nė mėnyrė tė limituar dhe kushtėzuese. Ėshtė njėsoj si tė mbylleni nė kafaz. Mjaft thatė “nuk do tė jem asnjėherė e dobėt”, “as kėsaj here nuk do t’ia dal mbanė”, “kam diēka qė s’shkon”. Edhe nėse ėshtė e mundimshme, fillimisht, mendoni tė kundėrtėn. “Do tė dobėsohem”, “do t’ia dal mbanė”, “nuk kam asnjė problem”, janė tė gjitha mendime qė ju ndihmojnė tė ndiheni mė tė fuqishėm, mė pak armiq tė vetes.

    Dilni nga logjika e dietave

    Mos u stresoni nga njė dietė e re. Mjaft menduat njė radhė tė gjatė dietash dhe thyejeni kėtė zinxhir kushtėzues qė tani. Nė vend tė dietės, mėsoni tė keni njė pėrqasje mė tė shėndetshme, normale dhe instinktive me ushqimin. Mundohuni tė hani nė mėnyrė tė shėndetshme nė 80% tė dietės suaj. Pastaj zgjidhni aktivitete dhe mundohuni ta jetoni jetėn nė harmoni. Mendoni “kėtė gjė qė bėra tani, dikur e konsideroja tė pamundur. Ndihem sikur kam hequr peshėn e rėndė tė dietave nga koka, thjesht duke mos menduar mė pėr to”. Liria pėr tė ngrėnė atė qė dėshironi, rifitimi i njė metabolizmi tė shėndetshėm dhe njė trup fizikisht mė tėrheqės nuk ka ēmim. Dhe kėtė gjė mund ta arrini nė ēdo moshė.


    Bota Sot

    https://www.botasot.info/life-style-...ke-u-argetuar/

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •