Ndrekė Zalli
U lind nė Bushat tė Shkodrės mė 22 dhjetor 1961. Nė vendlindje ai kreu shkollėn 8-vjeēare dhe tė mesme. Vetėm njė muaj pas provimeve tė maturės dėmton aksidentalisht shtyllėn kurrizore. Megjithatė kjo fatkeqėsi fizike nuk e pengon Ndrekėn qė tė shprehė shpirtin e tij pėrmes krijimtarisė letrare. Krijimet e tij tė para i gjejmė tė botuara qė nė vitet ’80 nė gazetėn “Drita” e nė revistėn “Hosteni”. Vazhdon me materiale letrare pėr estradė, shkrime publicistike, etj.
KRIJIMTARI LETRARE
“Njė ditė gjuetie” – skenar pėr film-pantomimė me metrazh tė shkurtėr (1990).
“Speciale me… spec!” – roman humoristik (2002).
“Tė 99-tat e tre shokėve” – poezi humoristike (2001), nė bashkėautorėsi me dy shokėt e tij, L. Lukaj e P. Rrotani.
“Tre shokėt e tė 99-ave” – poezi humoristike (2003), nė bashkėautorėsi me dy shokėt e tij, L. Lukaj e P. Rrotani.
“TOP SEKRET – pėr pėrdorim tė brendshėm …e ndėrkombėtar” – libėr me bejte e humor nga grupi “E shtuna gazmore” (2004).
“Burri i leshit” – poezi humoristike (2008).
“Tetė me dy” – tregime e novela (ende i pabotuar)
PĖRKTHIME:
“Nėnė Tereza, sfida mė e madhe”
“Jetė me Nėnė Terezėn”
“Atė Pio, njeriu i shpresės”
Pėrveē kėtyre Ndreka ka shkruar edhe mjaft artikuj publicistikė nė gazetėn lokale “Antena Z” si dhe nė organe tė tjera tė shtypit. Ėshtė anėtar i Akademisė Europiane tė Arteve tė Bukura me seli nė Bruksel.
Mė poshtė po ju ofrojmė disa poezi nga krijimtaria e autorit:

S’ankohem
Egėr pėrjashta terbohej acari,
por n’shtatin e ngroht’ nusja kishte vapė;
kur n’kulmin e qejfit zhurmoi celulari
e ajo rand e nami para se m’e hapė.


“Zemėr, -ndjeu zanin e burrit n’aparat,
-dashnia pėr ty mė mban me ngrohtsi,
jam n’pun’, pėrjashta, nė t’gjashtin kat,
asht zero gadė e gadi jam t’u ngrķ”...


“Je burrė, -tha nusja, -e s’t’shkon ankesa,
duhen sakrifica pėr t’amblėn dashni,
prej vuejtjes e lodhjes dhe mue po m’del djersa
ktu jam nėn nji e prap’ duroj pa u ndķ”...

Gjynah!
Gati s’i ra pika kur hyni nė shpi
lodh’ e mėrzit’ prej rrugės sė gjatė
e n’vend qė t’gjente prehje e qetsi,
gjeti tė shoqen me nji lypės nė shtrat!

“Se je e pacipė kaher’ e kam ditė,
- shfreu n’mllef e shamje burri qyqar-
por s’e besoja se kaq posht’ ke mbrritė
sa me m’tradhtue me nji cop’ lypsar!”...

“Krejt kot nevrikosesh, mor i ngratė!
- ia pret e shoqja e qet’ e pa zor’-
Nuk kisha si e pėrcillja “duarthatė”
kur m’lypi “ndo’i gja qė burri s’e pėrdor”.

Ia hodha!

“Burrė, e vė re sa her’ shkoj n’zyrė
e veshun leht’, me fund a fustan,
ai shefi jem e ka pėr detyrė
me m’ba me u njit’ deri n’tavan.

Pėr ndonji dosje pa vler’ qė m’lypė
o thjesht, demek, pėr pluhna me pa
kambngulės m’urdhnon der’ nalt me hypė
e vetė m’mban shkallėn pėr mos me ra”...

“Mir’ qė u kėnaqka veē sytė tu’ kullotė
edhe s’tenton me dorė ty me t’prekė,
por n’shkallė kur t’ven ka hall ai rrotė
me t’pa prej poshtė shalė edhe brekė”.

“E kam kuptua se ēfar’ halli ka,
por sot ia hodha, keqas jam tallė,
edhe asgja ai s’mujti me pa
se hjekė i kisha pa hyp n’shkallė!”

Puthja e parė
“Eh!- shfryu grueja me nostalgji,
vėshtrimin n’at’ vend me mall tu’ hjedhė.-
N’kėt stolin e parkut, dikur n’rini
ti puthjen e parė at’her’ m’pate vjedhė”....

“M’kujtohet, -tha burri pa msheh mėrzinė,
-vedin mallkoj ēdo ditė pėr gabimin,
prej ktij faji un humba lirinė
dhe ende sot po vuej dėnimin”.


Lum si ti
Po i mburrej njani shokut pėrbri
ndėrsa po ecnin nji rruge pėrpjetė:
“....Engjėll parajse nė kjoftė njeri,
them, ime shoqe e para do t’jetė”...

Psherėtiu i dyti e ia ktheu fill
(por s’u kuptue serioz a tu’ tallė):
“Eh, lum si ti qė e paske nė qiell
se un’ i shkreti e kam ala gjallė”


“....Nji minutė!”
Nji besimtar, n’sa ishte tu’u lutė
e pyeti Hyjin me shum pėrulsi:
“Ē’vlerė ka pėr Ju, o Hyj, nji minutė?”
iu dha pėrgjigjja: “Nji pėrjetėsi!”

“Po nji milion, o Hyj, sa ka vlerė?”
pėr euro e kam fjalėn, jo pėr liret’ e markė”...
Pėrgjigja prej nalt s’vonoi dhe kėt’ herė:
“Ma pak se nji qindarkė!”

“At’herė, Ju lutem, ma jepni nji milion”
iu lut besimtari me gaz e tu’ ngutė,
por dhe pėrgjigja prej Hyjit s’vonon:
“Mos u mėrzit, -I tha, -prit nji minutė!”


Mbėshtetje
Ndodhi nji ditė mes Tiranės,
te Piramida, sa del nga ura
qė hyn nė rrugėn pėrgjat’ Lanės
lehtas u pėrplasėn dy vetura.

Doli prej njanės nji kolos djalė
e egėr iu sul kolegut tė gjorė,
e kapi pėr fyti, e mbyti me fjalė
dhe pse mā s’shumti ai kje fajtor.

“E di ē’tė bėj? Nė qofsh djalli vetė
unė tė thyej brirėt, more gdhė”...
Pėrgjigjet gruaja e tjetrit fare qetė:
“Ti mund t’ia thyesh, por un’ prap’ ia vė”...

Ndryshimi
Takohen dy shoqe nji dit’ n’pazar,
nji orė rrok e puth aq shum’ ishin thą
mandej bisedės ia shtuen mbar’ e mbarė
se kishin plot nji vjet pa u ndi e pa pą.

“Ele? – pyet e para, -si shkon martesa?
burri ēka thot’, a xuni ndopak mend?
se vjet, m’kujtohet, tundej ndėrtesa
kur xheloz bahej pa shkak e pa vend”.

“Tash situata s’asht mā si vjet,
pėrshtypje kam se ka ndryshue pak,
sot, n’pamje t’parė, duket mā i qetė
e mā nuk bahet xheloz pa shkak”...

“Vėrtet s’asht mā aq xheloz i marrė?!”
-e pyet e prej g’zimit shoqja u ngazėllye.
“Jo, xheloz ai asht mā shum’ se mā parė,
por tashti, t’paktėn, ka shkak e arsye”...


Tre kulme
Kulmi, besoj, pėr nji hidraulik
qė pun’ tė arta prej duerve ai qet
e ka nam e zā si mjeshtėr e teknik
asht qė t’i pikojė.... hunda e vet!

Kurse kulmi pėr nji kasap
(djalė i ri, sa i vumė kunorė)
do t’ishte urdhri qė e ban zap
mos me prek’ “mish t’bardh’” me dorė!

Por besoj se kulmi i kulmit
pėr nji llogaritar do t’jetė
t’hyj’ e t’gjej’ n’dhomėn e gjumit
gjysmėn e tij me nji tė tretė!


Nė studion e gjinekologut
“Alo! –u ndi nji zā femne n’receptor,
-Jam vajza qė vizituet sot n’drekė;
deshta t’ju pyes pėr diēka, doktor:
Mos kam harrue te ju nji pal’ brekė?”

“Ktu s’ke lan’ gja”, tha mjeku me bezdi
se ndodhej n’shoqnin’ e nji artisti.
“M’falni pėr shqetėsimin, po ku i lash’ s’e di,
... po pyes njėherė andej nga dentisti”


Puseta
Nji dit’ tė bukur majit
nji vajz’ vesh’ holl’ e lehtė
po bridhte bulevardit
tue mbajt’ hundėn pėrpjetė.

Deh’ keqas prej krenisė
dukej se s’prekte n’tokė,
por ēante mes njerėzisė
pa kqyr’ bordur’ as gropė.

E n’fakt nji gropė, papritė,
e hodhi sa gjat’ gjanė
“sekretet” tue nxjerr n’dritė
spektakėl n’shesh tue dhanė.

Shum’ “foto” vajza shkrepi
e t’gjith’ dolėn tue qeshė,
se, ndoshta, nga i nxehti
jo t’gjitha i kishte veshė.

Policit qė e mbuloi
pėr me u shfajsu’ e shkreta
i tha: “Diēka vėrtet m’hutoi,
por fajin e pat’ puseta”.

Kqyr rrethn polici plak,
por n’shesh nuk pa pusetė,
leht’ qeshi nėn mustak
e dy fjal’ tha ai qetė:

“Vėrtet shum’ kam shetitė
kam ndķ e pa shum’ n’jetė,
sot s’pari jam tu’e ditė
se i thokan dhe “pusetė”!

Atė, andej n’anė tonė,
qė s’jan’ kaq me kulturė,
tė paktėn der’ tash vonė
e thirrshin .... si dikur”.


I njajti avaz!!!
Mbrapa kishte mbetė vend’ i huej, kurbeti,
pėrpara at’ po e priste e ambla shtėpi
dhe nusja e bukur pėr t’cilėn i shkreti
prej ndamjes sė gjatė ishte thą e shkrģ.

Sa hyni n’dhom’ t’gjumit ia nisi duhia,
s’priti me hanger as priti me u lį,
prej zhurmės e ofshamave ushtonte shpija
se kishte pes’ muej ai t’shoqen pa e pį.

Por trokitjet n’mur i hodhen pėrpjetė
e zani i kojshis’ gjėmoi plot maraz:
“Tash pes’ muej rresht s’na leni me fjetė,
pėrdit’ e pėrnatė i njajti avaz!”...

Dhia

U bind e u serit Tushi i shkretė
me dhi pėr laku kur pa kojshin’ e vet,
por habis’ sė Tushit ai iu pėrgjigj qetė.
“E bleva pėr fmi, pėr nji pik’ bylmet”.

“Po ti jeton n’pallat, nė katin e tretė!
je vet’ i gjashtė e veē dy dhoma ke!”...
“Pėr fmi e bleva, me fmi ka me fjetė
nė dhomėn e gjumit, aty bashk’ me ne”.

“Ty t’lumtė pėr kurajon, mor kumbarė,
por n’psillek e qelbinė a mund t’jetohet?!”
“Do t’vuej’ e shkreta javėn e parė,
mandej s’ka ē’ban, dhe kjo do t’msohet!”...

Policėt nė plazhin e Ulqinit

Me kap’ nji t’arratisun
qė ēau pėrtej kufinit,
mbas tij dy vet’ jan’ nisun
deri n’nji plazh t’Ulqinit.

“Ktu tash ia humbėm gjurmėn
- i dhan’ qendrės mesazhin -
se ai u fut nė turmėn
qė plot e ka mbush plazhin”

Mbrrin urdhni prej drejtuesit:
“Raport due pėr ēdo gja;
Shikoni mir’ pushuesit,
janė burra apo gra?”

“Asht marre pėr m’e thanė,
por kshtu kurr’ s’kena ndeshė
e s’mund t’dallojm’ ēka janė
se n’trup s’kan’ asgja veshė!”


Por ndodh…

Bujė bani anembanė
n’ekrane e gazetė
ēudia se nji nanė
kish’ lind’ fmi’n e njėzetė!

Stafi i nji reviste
mā t’mirėn ēoi n’terren
pėr marrjen e nji interviste
ksaj nane-fenomen!

“N’se shkakun don m’e gjet’,
ka vetėm nji spjegim:
Dit’-nat’ tash njizet vjet
s’jam nda prej burrit tim...”

“Zoj’, –nėnqeshi gazetarja,
- luhet me rregulla loja;
dhe mue m’pėlqen cigarja,
por ndodh qė e hjek nga goja”...



PROVA

Mbaroi dasma, ra qet’sia
e nė paq’ u zhyt shtėpia
at’ mbramje tė vonė;
kur polici, dhandrri i ri,
bashk’ me nusen si perri
u tėrhoqėn n’dhomė.

Qull prej djerset, lodh’ prej k’cimit,
deh’ prej qejfit, shend prej g’zimit;
gjaku tue iu vlue.
Pa e folun asnji fjalė,
hoqėn teshat dal’ngadalė
ndėr sy t’u shikjue.

Mbeti burri n’kamb’ i ngrimė,
harroi gati me marr’ frymė;
zemra kje tu’e lanė.
Tue pa gjithat’ mrekulli
ashtu t’zhveshun para tij
porsi nimf’ a zanė.

Por kjo gja zgjati krejt pak,
se shpejt ndjenjat bani zap
e nusen n’krah mori;
pėr habin’ ma t’madhe t’saj
s’e ēoi n’shtrat, po drejt e n’banjė;
n’vask’ me uj’ e hodhi.

Ndėrsa vet’ ai n’an’ u ul
e mbi t’shoqen u pėrkul
tu’e mbajt’ me kujdes;
me vėmendje tu’e kqyrė
jo nė gjoks e as nė f’tyrė,
por diku aty n’mes.

Nusja e shkret’ mbeti pa gojė;
se ēka ishte gjith’ kjo lojė,
s’po merr vesht asgja;
Ashpėr kqyr at’ rrot’ hajvanit
‘dhe e pyet me ‘i fije zanit:
“Burr’, ēka je tue ba?!”.

Por polici hiē s’po flet,
vazhdon qetė punėn e vet,
provėn pa e ndalė;
kur u bind e u sigurue
edhe m’soi ēka desht’ me m’sue,
ia ktheu me dy fjalė:

“Gjith’ kėt’ prov’ qė t’duket lojė,
do gomista me pėrvojė
mue mėsue ma kan’;
Ba me ken’ goma e shpueme,
fute n’ujė, asht e provueme,
qet flluska se s’ban …”.


KUNORA

Goj’ mė goj’ e sh’pi pėr sh’pi
u pėrhap ai lajm i zi
nėpėr t’gjith’ qytetin:
se Rrumpalla, mjeku i ndģmė,
harrue kishte me marr’ frymė,
vdiq e na lą sh’ndetin.

L’shuene njerz’t si mizat n’lis;
me shok’, miq e farefis
sheshi u mbush plot;
tė gjith’ t’ardhun n’at’ kushtrim
e tue kją k’ta papushim,
n’gjł e ban’ me lotė.

A thue lule kund ka mbetė,
gjith’ k’to lule ku jan’ gjetė
mjekun m’e nderue?!
Me dafina e marangjyla,
plot kunora ngjyra-ngjyra,
trupin ia kan’ mblue.

Pėrmbi t’gjitha binte n’sy
nji kunor’ e madhe n’krye,
thurun pėr marak;
nė form’ zemre e punueme,
n’drandofile e mbulueme;
e kuqe si gjak.

Nji mjek tjetėr, kėt’ tue pa,
u shtėrngue sa s’mujti ma
e n’fund n’gaz ka plasė;
Njerzit rrotull ēudi bajnė
edhe hallin po ia kjajnė:
“E lanė mend’t me gjasė!”.

Nji koleg aty bri tij,
me tan’ forcėn, me brryl n’ijė,
shokut ia ka ngjeshė;
“Der’ tash ishe n’terezi,
tash ēka dreqin t’gjet’ s’e di;
kah po t’vjen me qeshė?!”.

Tjetri, gazin pa e ndalė,
po i pėrgjigjet me dy fjalė
k’tij qė n’brryl e theri:
“Bash me m’vra, s’mund t’rri pa qeshė
qysh at’her’ kur syt’ m’kan’ndeshė
n’at’ kunor’ pėr serģ!”.

Por kolegu, mjek i ndritun,
‘dhe ma fort mbet’ i habitun,
sa shokun s’po e njeh;
“Kardiolog kje n’nam e n’za
ndaj kunorėn ia kanė ba
n’at’ form’ qė po e sheh!”.

“Mos kij frik’, s’kam shkue pėr lesh;
kaq pak gja un’ po e marr vesh,
se s’jam aq i trashė;
por m’merr gazi tue mendue:
kur t’vdes unė, si kanė m’e prue,
qė jam doktor grash?!”…



…PARA GJYQIT!

Dy vet’ tė porsambrritun
pėr n’gjyq me Shėn Pjetrin,
nė radh’ aty tue pritun,
po pyesin njani-tjetrin:

-A din me m’than’, lum miku,
ēka bani n’ty vaki?
Si t’zuni k’shtu rreziku
e vdiqe kaq i ri?!

Vėrtet po zehem ngusht’,
krejt t’drejtėn me ta thanė;
veē n’mue ka ndodh’ qė n’gusht,
prej t’ftohtit shpirt me dhanė!…

E, pa e sqarue ma gjatė,
me pyetje ia ktheu fill:
-Po ty, more krahthatė,
kaq shpejt ēka t’pruni n’qiell?!

-Mbramė, pa u errė natė,
mbas pun’s, kur ktheva n’shpi,
tem shoqe gjeta ratė
e krejt pa terezi.

Kje zverdh’ e ba me vdekė
e djers’t e kishin mblue,
kur ballin ja kam prekė,
si zjermi m’ka pėrv’lue.

“Ēou, t’shkojm’ te mjeku”,
i thash’, i bam’ marak,
tu’e ngrit’ un’ nga dysheku,
e shoh t’zhveshun picak!!!

At’her’ m’brejti dyshimi
e mendja m’shkoi pėr keq,
nga nervat e tėrbimi
u nxiva e u bana dreq.

“Ku asht?”, egėr bėrtita,
“M’difto se ku e ke futė?”,
por hiē pėrgjigje s’prita,
veē kqyra bir’ e skutė.

Tan’ sh’pin’ e kontrollova,
pa mujt’ me gjet’ asgja,
e n’fund fort u pendova
se n’qafė i kisha ra.

Lot m’pshtuene prej idhnimit
se n’gruen kisha dyshue
e, rrok e puth prej g’zimit,
…”frrap” zemra m’ka pushue” …

Pak idht nėnqeshi tjetri,
me tallje kėt’ tu’e pa
e, si tue fol’ me vedi,
dy fjal’ i tha nėn za:

“Tand’ shoqe mir’ s’e njihshe,
prandaj vdiqe budallė,
se n’frigorifer po t’shihshe,
tė dy sot ishim gjallė.”


PRIT PAK !…

I pati ndodh’ nji ditė
nji vajz’s me shkoll’ n’Tiranė,
n’sa kje makin’ tue pritė,
nji “Benz” iu ndal ndėr kambė.

Dhe pse s’e njihte aspak,
s’e prish kjo terezinė,
pa u step’, pa u ba marak,
qet’-qet’ hypi n’makinė.

Gjithēka shkoi mir’ e mbarė
me gaz e muhabet,
por djali tha dy fjalė
qė e prishėn at’ lezet:

“Kėt’ jav’ e kam pas’ festė
tue shkue pėrdit’ n’Tiranė;
mendo, je vajza e pestė
qė ēoj n’qytet shtatzanė!”.

“Hej!!”-u hodh vajza pėrpjetė,
-po un’ nuk jam shtatzanė!!”.
“Kadal’, moj shpirt”-tha qetė,
“Ala s’ke mbrrit’ n’Tiranė!”…



QYPI

Kalonin nji nga nji vitet e rinisė
e ajo ngulte kamb’ si gomari n’baltė,
por befas nji dit’ i dha fund beqarisė
kur m’soi se martesa asht si qyp me mjaltė.

Dikur ishte yll, djemt’ i vinin varg,
po pėr té nuk gjendej djal’ nė atė vend;
tashti mori t’parin qė i erdh’ nė prag,
shtat e hije kishte, por jo ‘dhe aq mend.

Kur, mbas nji muaji, doli prej shtėpisė,
-Hė, si t’duket mjalti? - nji shoqe e pyeti.
Ajo, tash e ngopun, u ngrys prej mėrzisė;
“Mjaltin e pėrlava, tha, tash m’mbeti veē qypi!”


PREMTIMI

Krejt t’sakt’ vitin nuk e di,
gjithsesi ka mbi dhjet’ vjet
kur ka ndodh’ kjo histori
qė e tregojn’ sot barceletė.

N’nji brigad’ me djem azgana
patėn ēue dhe ‘i piciruk,
kund ma t’mbapsht’ s’e bante nana,
n’daē pėr sherr e n’daē pėr dukė.

Shok’t ēdo dit’ e vejshin n’lojė,
qeshu e tallu si mos ma keq;
por djali kurr’ nuk hapte gojė
veē prej inatit nxihej si dreq.

Por kupėn e mbushėn kur me zor,
(mbasi asnjeni s’pranoi me shkue)
gjygymin e ujit i vune n’dorė
e me ‘i shqelm bythve e nisėn n’krue.

E kjo nuk ndodhi nji her’ a dy,
por gjith’ at’ verė i njajti avaz;
n’sjelljen e djalit diēka binte n’sy:
shkonte turivar’ e kthehej buzagaz.

Deri nji dit’ kur ngjarja bani bujė
e gjith’ ai rreng u doli me bisht,
kur etjen e shuen n’gjygymin me ujė
e ndjes’ i lypėn djalit sinqerisht.

“Na fal –i than’ –e kena teprue,
pėr ēka ka shkue na e ban hallall;
kush ma sot e mbrapa s’ka me t’ngacmue,
as ka me t’prekė, as ka me t’tallė”.

“At’her’, –tha djali, –‘dhe un’ betohem
e, n’dalsha fjalet, u bafsha gjytrym;
pėr ēka ka shkue fort s’po pendohem,
veē ma s’jua baj… shurrėn n’gjygym!…”


PREMTIME ELEKTORALE

Erdhi
pjerdhi...


RRUFEJA

Nji rrufe, papritmas, ra ndėr ne
tė xuni ty
me mue ēka ke?!


DONZHUAN MODERN

Vargje do t’thurja po t’isha poet,
piktor po t’isha do t’bėja portret.
Statujė do t’ngreja po t’isha skulptor,
himn do tė bėja po t’isha kompozitor...

Por, aimé, vashė, s’qėllova artist,
fati e deshi qė t’jem veē... “gomist”.



“KAM RRSHQITĖ...”

Njiherė, kallxon nji barceletė,
diku, n’nji fshat tė Italisė,
priftin plak halli e kishte gjetė
me t’gjith’ grat’ e famullisė.

Nadje der’ n’mbramje i njajti avaz,
pėrdit’ secila po t’njajtat fjalė
qė fratin e mbushnin plot me maraz:
“Kam shkel’ kunorėn, padre, me m’falė”.

Deri nji dit’ qė ma s’u durue,
i mblodhi grat’ e u tha me za t’naltė:
”Pėr shkelje kunore ma s’du me’u ndigjue,
m’thoni: “Kam rrshqitė” e Zoti ju faltė”.

Duket se n’paqe ra frati i shkretė
‘dhe pse me rr’fime vazhdonte pėrditė,
por vesh’ e mendje i kishte ma t’qetė,
tash s’ndiente tjetėr veē: “Padre, kam rr’shqitė!”

Pėr plot nji vjet vazhdoi “arm’pushimi”
e k’shtu do t’shkonte gjat’ kjo histori,
por befas nji dit’ i erdh’ transferimi
e fratin e caktuan n’nji tjetėr famulli.

Kryetarit t’komunės ia la amanet
(mbasi pasardhsin nuk mujt m’e takue)
qė t’i tregonte pėr kėt’ “marifet”
priftit qė t’vinte m’e zavendsue.

“Dakord!” tha kryetari tue qesh’ me vedi,
pėrcolli priftin e prap’ u kthye n’vend
e n’pun’ e shkresa u zhyt i shkreti,
pėr ēka i tha frati s’i ra ma n’mend.

Kaluen disa muej e prifti i ri
(qė kryente detyrėn e priftit t’parė)
grat’ ndėr rr’fime ēuditej tue ndi
kush rrshqiste ma shum’ thue ishin n’garė!

Nji dit’ s’duroi ma, kryetarit ia m’syu n’zyrė
”Zotni, -i tha,-m’vjen keq me t’thanė,
por pun’t e fshatit, qė i ke pėr detyrė,
mbas dore m’duket se krejt i ke lanė.

Asht mir’ qė t’merrni masa menjiherė
sa nuk ka mbet’ ndonjana shakull,
se rrshqasin grania si n’dimėn n’verė
thue rrug’t e fshatit jan’ t’shtrueme n’akull!”

N’fillim kryetari ndejt tue shikjue,
habi e nerva i shprehte f’tyra,
por n’fund amaneti i fratit iu kujtue
e qeshi me t’madhe sa gjėmoi zyra.

“Nuk di ēka ka me qesh, zotrote,
se grat’ e fshatit m’ankohen pėrditė!
gjykoni pak, se der’ gruaja jote
veē dje, e shkreta, tri herė ka rr’shqitė!!!”