Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Olsi
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    231

    Aplikim për vizë studentore

    Pershendetje te gjithve.

    Deshiroja nje ndihme nga ata qe kan njohuri rreth kesa metode. Une dua te aplikoj per vize studentore ne kanada. Kam marre leter pranimin nga shkolla dhe tani me duhet te bej 1 leter shpjegimi per oficeret e emigrimit ne ambasaden kanadeze.
    Doja te dija nese di ndokush ndonje model se cfar duhet te shkruaj ne kete leter? Sepse pash tek faqa zyrtare po atje nuk shpjegon asgje se cfar duhet te permbaj letra.

    Shpresoj se dikush do te me ndihmoj.

  2. #2
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga Olsir Lexo Postimin
    Pershendetje te gjithve.

    Deshiroja nje ndihme nga ata qe kan njohuri rreth kesa metode. Une dua te aplikoj per vize studentore ne kanada. Kam marre leter pranimin nga shkolla dhe tani me duhet te bej 1 leter shpjegimi per oficeret e emigrimit ne ambasaden kanadeze.
    Doja te dija nese di ndokush ndonje model se cfar duhet te shkruaj ne kete leter? Sepse pash tek faqa zyrtare po atje nuk shpjegon asgje se cfar duhet te permbaj letra.

    Shpresoj se dikush do te me ndihmoj.
    Dy probleme kryesore do te kete.

    I pari eshte se duhet t'i deshmosh ambasades se do e financosh univerzitetin dhe jeten ne Kanada. P.sh. nepermjet te prinderve apo kreditit te bankes.

    I dyti eshte se ambasada kerkon siguri se do kthehesh ne vendlindje pas studimeve. Edhe per kete gje te sygjeroj te pergatitesh ndonje deshmi qe mundesh, apo te kesh kete gje ne prapamendim kur intervistohesh ne ambasade. Mendoj se nese thua se je beqar dhe nese nuk ju deshmon ndonje lidhje te rendesishme sociale per ty ne Shqiperi, do kete probleme ketu.

    Te deshiroj suksese.

  3. #3
    Olsi
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    231
    Faleminderit Chino.

    1. Per financimin se kam problem hic i kam aq te ardhura sa tju deshmoj qe se kam problem.

    2. Lidhje sociale kam te fuqishme ne shqiperi, gjendja ekonomike eshte e mire, universitetin ktu e kam mbaruar, gjithashtu zotroj 1 aktivitet privat. Visa per ne disa shtete te BE kam disa ne pasaporten time, si vize Italiane, Greke, Austriake disa here, Hungareze, Sllovene , gjithashtu dhe nje leje qendrimi 2 vjecare ne Sllovaki per arsye studimi.etj.

    Por tek dokumentat e kerkuara nga ambasada duhet 1 leter kerkese qe duhet tju drejtohesh officerave te vizave. Dhe kete kam merak se dua ta bej sa me te mire dhe te pranueshem

  4. #4
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Do te ishte mire te tregosh se si duhet te jete ajo leter kerkese. Une nuk e di kete.

    Normalisht kerkohet thjesht nje aplikim. Ky ka vetem nje funksion: Ate te deshmimit. I sherben pra ambasades kanadeze ne Shqiperi per te deshmuar prane zyreve kanadeze ne Kanada se ti ke aplikuar. Keso leter kerkese ka per cdo lloj vize. Keto normalisht behen ne formulare, pra duke mbushur "kutite" e formulareve, pa ndonje shkrim te detajuar.

    Por ndoshta ne rastin tend ka ndonje specifikacion, ngase ti aplikon per vize studentore. Do studiosh ne Kanada dhe prandaj duhet te tregosh se ke pak a shume njohuri ne gjuhe e keso gjera. Nuk besoj se ka ndonje program per shkrimin e keso letrave. Personalisht e kisha shkruar nje leter qe permban nje aplikim per vize, nje prezantim te shkurter per veten, nje curriculum vitae, nje parashikim te itinerarit te qendrimit, motivet per aplikim ne Kanada (e jo diku tjeter), dhe ne kete leter poashtu kisha futur diku pasuse qe eliminojne ato 2 problemet qe folem me lart. Letren ia kisha dhene ndonje kolegu qe njeh mire anglishten per korigjim dhe u kry.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •