Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 her n 1 postim

  Libra pr drejtshkrimin dhe gramatikn e gjuhs shqipe

  Librin "DREJTSHKRIMI I GJUHS SHQIPE", pa ndryshime, ashtu si ishte botuar m 1973 nga Instituti i Gjuhsis dhe i Letrsis i ASHSH-s, mund ta shkarkoni ktu: http://www.shkenca.org/pdf/gjuhe/dre...hqipe_1973.pdf

 2. 2 antart m posht falenderuan LJanina pr mendimin e shprehur n kt postim:

  rebrafi (20-02-2015),shkodra14 (01-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,985
  Faleminderit
  23
  33 falenderime n 26 postime
  Citim Postuar m par nga LJanina Lexo Postimin
  Librin "DREJTSHKRIMI I GJUHS SHQIPE", pa ndryshime, ashtu si ishte botuar m 1973 nga Instituti i Gjuhsis dhe i Letrsis i ASHSH-s, mund ta shkarkoni ktu: http://www.shkenca.org/pdf/gjuhe/dre...hqipe_1973.pdf
  shum t faleminderit LJanina. Un edhe pse e kam si libr e shkakrkova, sepse n koh t sotme shum m parktik ( pr mua ) sht ta kesh nj libr n kumpjuter, sesa si libr t zakonshm.
  Po i jap vetes t drejt q ta postoj edhe te tema ime mbi "librat elektronik"

  Respekt pr ty e pr gjith dashamirsit e librit.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-09-2008
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  shum t faleminderit LJanina. Un edhe pse e kam si libr e shkakrkova, sepse n koh t sotme shum m parktik ( pr mua ) sht ta kesh nj libr n kumpjuter, sesa si libr t zakonshm.
  Po i jap vetes t drejt q ta postoj edhe te tema ime mbi "librat elektronik"

  Respekt pr ty e pr gjith dashamirsit e librit.
  Do t kishte qen shum e dobishme pr t gjith po t kishte mundsi dikush ta lshoj n internet edhe librin me titull "Gramatika e gjuhs shqipe pr t gjith" t profesorit Bahri Beci. Kjo gramatik sht shum praktike dhe do t'u hynte n pun me lehtsi t gjith atyre q kan vullnet e dshir ta prdorin gjuhn ton me tr saktsin, korrektsin dhe bukurin e saj. Fjalort na e zgjidhin problemin e astit, kurse gramatika na i mson rregullat q vlejn pr t gjitha rastet. Ky libr ka pasur disa botime dhe, pr t mirn e prgjithme, autori s'do t duhej ta pengonte jetsimin e ktij propozimi.

 5. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga Vesel Hysa Lexo Postimin
  Do t kishte qen shum e dobishme pr t gjith po t kishte mundsi dikush ta lshoj n internet edhe librin me titull "Gramatika e gjuhs shqipe pr t gjith" t profesorit Bahri Beci. Kjo gramatik sht shum praktike dhe do t'u hynte n pun me lehtsi t gjith atyre q kan vullnet e dshir ta prdorin gjuhn ton me tr saktsin, korrektsin dhe bukurin e saj. Fjalort na e zgjidhin problemin e astit, kurse gramatika na i mson rregullat q vlejn pr t gjitha rastet. Ky libr ka pasur disa botime dhe, pr t mirn e prgjithme, autori s'do t duhej ta pengonte jetsimin e ktij propozimi.
  At libr nuk e gjeta por gjeta nj tjetr. Nuk di nse ky sht bazuar tek ai, po m'u duk i vlefshm dhe mendova ta sjell.

  Ky sht nj libr pr gramatikn e gjuhs shqipe me 218 faqe q mund t shkarkohet n format PDF. N fillim prisni sa t hapet dhe pastaj shtypni at q sht treguar me shigjet tek fotografiia pr ta shkarkuar n kompjuterin tuaj.

  GRAMATIKA E GJUHS SHQIPE
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 18-06-2010 m 06:51

 6. #5

  Antarsuar
  18-11-2005
  Postime
  797
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ketu keni nje sere librash ne lidhje me gjuhen shqipe, gramatiken edhe leksikun e saj: http://www.shkenca.org/content/section/8/27/
  Ndryshuar pr her t fundit nga eldushka : 17-06-2010 m 11:03

 7. #6
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime n 202 postime
  rrofsh eldushka
  kam shume per te permisuar, nuk dua te vdes injorante te pakten per sa i perket shqipes

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 her n 1 postim

  Drejtshkrimi me Firefox

  Fjalorin drejtshkrimor t gjuhs shqipe pr Firefox mund ta shkarkoni ktu:

  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5485
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  E ka perdorur njeri? Eshte i sakte?

 10. #9
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Un e prdori q 1 vite e me tepr. sht i sakte... me shum se un dhe ka prmirsime q i bhen shpesh... Probleme ka tek "t", "n" kto duhet vet ti shnosh me "" nese do...
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  A ka ndonje fjalor te gjuhes shqipe ne pdf?

 12. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-09-2008
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  At libr nuk e gjeta por gjeta nj tjetr. Nuk di nse ky sht bazuar tek ai, po m'u duk i vlefshm dhe mendova ta sjell.

  Ky sht nj libr pr gramatikn e gjuhs shqipe me 218 faqe q mund t shkarkohet n format PDF. N fillim prisni sa t hapet dhe pastaj shtypni at q sht treguar me shigjet tek fotografiia pr ta shkarkuar n kompjuterin tuaj.

  GRAMATIKA E GJUHS SHQIPE
  E shfletova kt gramatik. Qenka nj blic-manual pr msimin e gjuhs son me disa gabime, por gjithsesi jo i padobishm. I mungokan shum shembuj konkret pr ilustrimin e rregullave, t cilat prdoruesi s'mund t'i prvetsoj pa ta. Te kapitulli i foljes sht dhn trajta psore-vetvetore e foljes lexoj me t gjitha vetat e n t dy numrat, q sht e pasakt, sepse kjo folje n diatezn e theksuar prdoret vetm n vetn e tret njjs: Ky libr lexohet me nj frym; Atij nyk i lexohet shkrimi etj.
  Gramatika q e prmenda un sht m e vllimshme dhe n t gjitha aspektet m cilsore, ngase e ka punuar njri nga gjuhtart tan t sotm m me renome.

 13. #12
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime
  Pasurohet Fjalori Drejtshkrimor me 75000 fjale

  Pas "Fjalorit te pare Drejtshkrimor te Gjuhes Shqipe", botuar ne vitin 1976 me rreth 38 mije fjale, nje tjeter fjalor i ri me rreth 75 mije fjale ka dale ne drite nga dy gjuhetare. Gjuhetaret Ali Dhrimo e Rami Memushaj, kane promovuar ne Universitetin e Elbasanit "Aleksander Xhuvani", Fjalorin Drejtshkrimor te Gjuhes Shqipe me 75 mije fjale. Sipas gjuhetarit Rami Memushaj "40 vjet mbas Kongresit te Drejtshkrimit te Gjuhes Shqipe (1972) dhe 34 vjet pas hartimit te te parit fjalor drejtshkrimor te shqipes (1976), nevoja e hartimit te nje fjalori te ri drejtshkrimor erdhi duke u bere gjithnje e me e domosdoshme". Fjalori rreh te pasqyroje ne menyre sa me te plote ate pasurim dhe shperthim te gjuhes shqipe ne te gjitha stilet, gjinite, sidomos ne keto 20 vitet e fundit, qe eshte arritur fale punes se levruesve te shqipes dhe te perkthyesve. Sipas Memushaj "Ky fjalor eshte nje liber qe duhet te ndodhet ne tryezen e atij qe shkruan. Botimi pasqyron se cfare eshte arritur ne njesimin e normes se gjuhes shqipe qe nga viti 1972 e deri ne vitet tona, ne fushen e fonetikes, gramatikes dhe drejtshkrimit". Dy autoret e fjalorit kane punuar rreth tre vjet e gjysme per hartimin e tij, pasi sipas Memushaj, pasqyrimi i leksikut te shqipes ne fjaloret normale eshte e pamjaftueshem. "Botimi i ketij fjalori me rreth 75.000 fjale eshte nje ndihmese jona ne pasurimin e leksikut te shqipes", perfundon gjuhetari.
  Qe nga projekti "Rregullat e drejtshkrimit te shqipes" i vitit 1967, pas nje diskutimi publik qe u paraqit per diskutim ne Kongresin e Drejtshkrimit te Shqipes, qe u mblodh ne Tirane, ne vitin 1972, i cili ka hyre ne historine e gjuhes shqipe dhe te kultures shqiptare, si Kongresi i njesimit te gjuhes letrare kombetare. Kongresi i Drejtshkrimit te Shqipes, ne te cilin moren pjese delegate nga te gjitha rrethet e Shqiperise, nga Kosova, nga Maqedonia dhe nga Mali i Zi dhe nga arbereshet e Italise, pasi analizoi te gjithe punen e bere deri atehere per njesimin e gjuhes letrare, miratoi nje rezolute, ne te cilen pervec te tjerash, pohohet se "populli shqiptar ka tashme nje gjuhe letrare te njesuar".
  Gjuha letrare kombetare e njesuar (gjuha standarde), mbeshtetej kryesisht ne variantin letrar te jugut, sidomos ne sistemin fonetik por ne te jane integruar edhe elemente te variantit letrar te veriut. Pas Kongresit te Drejtshkrimit, jane botuar nje varg vepra te rendesishme, qe kodifikojne normat e gjuhes standarde, sic jane "Drejtshkrimi i gjuhes shqipe" (1973), "Fjalori i gjuhes se sotme letrare (1980), Fjalori i shqipes se sotme (1984), Fjalori drejtshkrimor i gjuhes shqipe (1976), Gramatika e gjuhes se sotme shqipe I Morfologjia (1995), II Sintaksa (1997). Vecori tipologjike te shqipes se sotme standarde. Nga ana strukturore, paraqitet sot si nje gjuhe sintetiko-analitike, me nje mbizoterim te tipareve sintetike dhe me nje prirje drejt analitizmit. Nje pjese e mire e tipareve te saj fonetike dhe gramatikore, jane te trasheguara nga nje periudhe e lashte indoevropiane, nje pjese tjeter jane zhvillime te mevonshme. Shqipja ka sot nje sistem fonologjik te vetin, qe perbehet nga shtate fonema zanore dhe 29 fonema bashketingellore.

  Koha Jone

 14. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2005
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  BUSULLA E PRISHUR
  ***********************
  Miratimi i drejtshkrimit dhe i unisimit t gjuhs letrare shqipe
  ishte nj akt historik, ndr m t rndsishmit
  pr integrimin e kulturs shqiptare.

  N kohn, kur nga intelektualt dhe politikajt shqiptar, sot m tepr se kurr lypset angazhim i njmendt n ndriimin, pasurimin dhe integrimin e kulturs shqiptare dhe n mbrojtjen e saj, fatkeqsisht, nga disa pseudointelektual po shfaqn ide dhe tendenca atakuese t ktyre vlerave.
  Pra, fjala sht pr ata, q unisimin dhe zyrtarizimin e gjuhs letrare shqipe n t gjitha trevat shqiptare, e mojn si imponim thuaja t dhunshm nga regjimi diktatorial i Enver Hoxhs, gj q fare nuk prkon me t vrtetn, sepse, aspirata pr unisimin e gjuhs shqipe sht e moshs shekullore e jo e kohs s Enver Hoxhs. Ndrsa, hapi nismtar pr realizimin e unisimit t gjuhs shqipe sht br n Prishtin (Konsulta pr unisimin e gjuhs shqipe m 1968), kuptohet n marrveshje me intelektualt, gjegjsisht shkenctart e Shqipris. Mandej kjo konsult sht pasuar me Kongresin e gjuhtarve, t mbajtur m 1972 n Tiran, n t cilin sht miratuar unisimi i gjuhs letrare shqipe. Ky ishte nj akt historik, ndr m t rndsishmit pr integrimin e kulturs shqiptare. Me sa kam mundur ti prcjelli debatet e zhvilluara rreth drejtshkrimit shqip, nuk kam hasur n mospajtim t gjuhtarve t mirfillt, si nuk kam hasur as n konstatimin se ktij drejtshkrimi i sht ver pik. Dihet se dallimi n mes t folms s dialekteve toskrishte e gegrishte, nuk sht aq i madh sa t mos e kuptoj gjiraokastriti shkodranin apo shqiptarin e Kosovs. Dallimi m i theksuar sht ai fonetik (n shqiptim). Ather, ka qen krejtsisht e natyrshme dhe e nevojshme q t bhet prafrimi i ktyre dy dialekteve.Dhe, pr nj akt t till, meritn e ka elita intekektuale, e cila n ato rrethana ka influencuar q t mbahet ai kongres dhe t miratohet ky drejtshkrim.
  Dhe tani, kur kan marr rrug t mbar prpjekjet pr ti unisuar edhe tekstet dhe programet msimore n t gjitha trevat shqiptare, kta pseudointelektual nga Shqipria dhe Kosova shrbehen me pshprime dhe thash e thme npr kuluare, duke u shrbyer me fjalorin e tyre kundrshtues, t shoqruar me paragjykime, fyerje dhe urrejtje, q pasqyrojn realitetin e prditshmris son. Kto pshprime e paragjykime kundrshtuese shfaqn pr shkakun, sepse n at drejtshkrim t miratuar n at kongres dominuaka dialekti tosk. Duhet pasur parasysh, se Ekipi hartues i drejtshkrimit sht dashur pa tjetr ta ket pikn nisse q e prbjn tri kriteret: ai historik, fonetik dhe morfologjik. Kjo nuk don t thot njanshmri as ndikim i diktaturs, q shpie n favor apo disfavor t njrit apo t dialektit tjetr. Aq m par, kur dihet se edhe drejtshkrimi i nnshtrohet procesit t vashdueshm t zhvillimit, korrigjimit dhe pasurimit t tij. Dhe, pr kt, fjaln m meritore e kan shkenctart gjuhsor, t cilt n periudha t ndryshme gjurmuese, paraqesin mendimet e tyre pr ndryshimet q duhet ti bhen drejtshkrimit. Pra, interesimi pr fardo ndryshimi t drejtshkrimit shqip, m s teprmi u takon gjuhtarve, q ti sqarojn pasojat e lajthitjeve q i bjm kur flasim apo shkruajm.
  Kshtu, me qllim prafrimi t dialekteve n komunikim, sht br dhe zyrtarizuar drejtshkrimi edhe n shkolla dhe n administratn e vendeve perendimore 70, 80 milionshe t banorve, si jan Franca, Gjermania, Spanja e t tjera, ku banort e tyre, n viset m t skajshme e kan pasur vshtir t komunokojn dhe t kuptohen n mes veti.
  Po ashtu, kur bhet fjal pr faktorin q ka ndikuar n miratimin e ktij drejtshkrimi, se sht politik e jo shkencor, analizat, vlersimet dhe sqarimet duhet t rrjedhin nga shkenctart gjuhtar e jo nga individt me busull t prishur dhe t politizuar s prapthi, t cilt prpiqen t shpi(f)kin edhe kombin e ri kosovar pr shqiptart e Kosovs. Prpiqen ta deformojn identitetin e kombit shqiptar n Kosov dhe n viset tjera jasht Shqipris.
  Kur tendencat prparimtare dhe afirmuese t kulturs dhe t shkencs shqiptare, jan penguar, injoruar dhe sankcionuar nga pushtuesit, uditrisht edhe sot e ksaj dite, dalin pengues t ktij prparimi.
  Pra, kta pseudointelektual, pr t’ia hequr vets parashtesn –pseudo-, do t duhej t’i peshonin mir fjalt q kan t bjn me shtjet shkencore dhe t mos i ngatrrojn intereset e tyre subjektive me ato politike e shkencore, duke i pozicionuar prpiluesit e drejtshkrimit, Erem abejin, Shaban Demirajn, Idriz Ajetin e shum t tjer, njohs dhe dashamir t gjuhs dhe kulturs shqiptare si t njanshm ndaj dialekteve t gjuhs shqipe. Prandaj, pr t mos u krijuar distanca m t mdha n mes shqipfolsve, institucionet prkatse, si jan Instituti Albanologjik dhe Akademit e shkencave t Tirans dhe Kosovs e kan borxh sa moral, aq edhe profesional, t’u prgjigjen dhe t’i sqarojn shkencrisht qllimet dhe dobin e unisimit t gjuhs letrare, gjegjsisht t drejtshkrimit shqip.


  Hamz Gashi

  5 nntor 2011 Franc
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dertlia : 05-11-2011 m 17:20

 15. Anetart m posht kan falenderuar Dertlia pr postimin:


 16. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-11-2014
  Postime
  1
  Faleminderit
  2
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Libra pr drejtshkrimin dhe gramatikn e gjuhs shqipe

  VERB FLAS (TO SPEAK) T dashur miq, un filloi t studioj gjuhn shqipe, me veten time. Un jam duke prdorur librin e Colloquial Albanian (Routledge), un jam ende n msim tre. Un kam nj dyshim: flas folje (flas) far sht konjugimi i sakt n kohn e tashme? Kam gjetur n kt faqe interneti http://www.verbix.com/languages/albanian.shtml t flas une konjugimi, flas TI, AI Flas, flasim NE, JU, ATA flasni flasin, por libri i jep ky: Flas une, ti / He / AJO flet. A mund dikush t m far at form korrekte them? falnderim

 17. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-02-2015
  Vendndodhja
  Suedi
  Mosha
  24
  Postime
  497
  Faleminderit
  137
  46 falenderime n 36 postime

  Pr: Libra pr drejtshkrimin dhe gramatikn e gjuhs shqipe

  Citim Postuar m par nga Vesel Hysa Lexo Postimin
  E shfletova kt gramatik. Qenka nj blic-manual pr msimin e gjuhs son me disa gabime, por gjithsesi jo i padobishm. I mungokan shum shembuj konkret pr ilustrimin e rregullave, t cilat prdoruesi s'mund t'i prvetsoj pa ta. Te kapitulli i foljes sht dhn trajta psore-vetvetore e foljes lexoj me t gjitha vetat e n t dy numrat, q sht e pasakt, sepse kjo folje n diatezn e theksuar prdoret vetm n vetn e tret njjs: Ky libr lexohet me nj frym; Atij nyk i lexohet shkrimi etj.
  Gramatika q e prmenda un sht m e vllimshme dhe n t gjitha aspektet m cilsore, ngase e ka punuar njri nga gjuhtart tan t sotm m me renome.
  Tani jam kureshtar te di perse e ke fjalen - mundesisht, hidhi gabimet qe paskeshe gjetur pikerisht ne kete liber gramatikor qe solli BATO?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •