Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1

  Lightbulb Deda: Zgjedhjet serbe, fundi i strategjis pr veriun

  Prishtin, 29 maj - Mbajtja e zgjedhjeve serbe n veri t Kosovs, t paralajmruara pr nesr, do t shnoj fundin e strategjis s Qeveris s Kosovs pr integrimin e veriut, tha Ilir Deda, drejtor ekzekutiv i Institutit KIPRED.

  REL: Z. Deda, Serbia srish po i mban zgjedhjet n territorin e Kosovs. Institucionet e Kosovs i kan quajn t paligjshme ato, mirpo nuk duket se do t bjn gj pr ti penguar. ka flet kjo pr Kosovn dy vjet pas pavarsis?

  Deda: Kjo sht nj shkelje flagrante, edhe e rendit kushtetues t Kosovs, edhe e sistemit juridik t Kosovs dhe e cenon rnd edhe integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovs. Qeveria e Kosovs, realisht, sht dashur t jet shum m pro-aktive gjat dhjetorit t vitit t kaluar dhe janarit t ktij viti kur, n nj mnyr t heshtur, Brukseli dhe Washingtoni kan dhn dritn e gjelbr pr mbajtjen e zgjedhjeve serbe paralele n Kosov.

  REL: Zgjedhje n veri, n fakt, kan paralajmruar edhe institucionet e Kosovs, zgjedhjet pr komunn e re n veri t Mitrovics. Si do t zgjidhet situata atje, nse do t ket dy qeveri lokale?

  Deda: Zgjedhjet n veri t Mitrovics i kan disa dimensione. E para sht t tregohet se Serbia sht ajo, e cila ka pushtet real n veri t Kosovs, dhe e dyta sht prodhimi i nj partneri t ri lokal t serbve n veri, q do t jet pjes e atyre negociatave, apo dialogut q do t mbahet ndrmjet Prishtins dhe Beogradit, e q do t filloj n fund t ktij viti.
  Kjo sht jashtzakonisht e dmshme, sepse e betonon n nj mnyr ndikimin e Serbis n veri, e veriu deri te kto zgjedhje, nuk ka pasur nj autoritet t vetm vendimmarrs, po sht nj territor ku Prishtina, Beogradi, bashksia ndrkombtare dhe rrjetet kriminale, askush nuk ka fuqi.
  Qeveria e Kosovs duhet t mendoj mir se a duhet ti mbaj zgjedhjet pr komunn e re n veri t Mitrovics, apo jo. Duke pasur parasysh rrezikun se zgjedhjet tona do t dshtojn n veri, ai do t jet edhe nj hap i betonimit m t fort t ksaj ndarjeje n lumin Ibr.

  REL: Kush i ka kontribuuar ksaj, sepse m hert that se, n fakt, institucionet e Kosovs nuk kan ndrmarr ndonj veprim kur iu dha drita jeshile pr mbajtjen e zgjedhjeve paralele serbe nga ana e komunitetit ndrkombtar?

  Deda: Po sht nj problem fundamental n Kosov, sepse nuk po kuptohet se ka do t thot nj shtet sovran dhe i pavarur. Ne duhet ta kemi t qart cili sht vizioni i Kosovs dhe ai vizion ti shpjegohet bashksis ndrkombtare, e jo t presim t marrim sugjerime nga bashksia ndrkombtare.
  Kjo sht ajo q e bn nj shtet t pavarur ose jo. Nuk jemi ktu q t dgjojm gjithfar sugjerimesh q vijn, por duhet ta kemi edhe ne sugjerimin ton. Fatkeqsisht, zgjedhjet n veri, n nj mnyr, edhe do ta zhbjn strategjin pr veriun, t prpiluar nga Qeveria dhe ICO-ja.
  Kjo do t thot se, fatkeqsisht, koordinatori i Qeveris pr veri nuk pasur prkrahje t mjaftueshme, si nga Qeveria e vet, ashtu edhe nga bashksia ndrkombtare q t ec prpara n zbatimin e saj. Realisht, ka ekzistuar nj vullnet i serbve n veri q t bashkpunojn me nj numr t caktuar t institucioneve t Kosovs dhe t inkuadrohen n nj zhvillim ekonomik me ndihm nga institucionet e Kosovs.

  REL: N raportet tuaja m hert ju keni ngritur shqetsimin pr ekzistencn e strukturave paralele t siguris n pjesn veriore t Mitrovics, duke thn se ata po i friksojn banort lokal. A ka ndikuar edhe prania e tyre n kt q ju e quani tani zhbrje t strategjis pr integrimin e veriut?

  Deda: Natyrisht q edhe kjo ka ndikuar. Gjithashtu edhe mosgatishmria e KFOR-it dhe EULEX-it dhe mospasja e nj presioni t fort nga ana e Prishtins q t ket nj ballafaqim me institucionet paralele t siguris n veri, q me numr nuk jan shum - ekzistojn 300 m s shumti 350 pjestar t paguar nga Beogradi, t Ministris s Punve t Brendshme t Serbis, t Agjencis Inteligjente t Serbis si dhe t xhandarmris s Serbis.
  Ata nuk duhet t jen n Kosov, e as q sht dashur t jen, as me marrveshjen ndrmjet NATO-s dhe Beogradit, Marrveshjen e Kumanovs, por nuk ka pasur nj presion t fort nga ana e Qeveris son q t ket nj ballafaqim me ta.
  Ktu sht edhe problemi i EULEX-it, apo edhe EULEX-i sht pjes e nj problemi, sepse nuk ka kompetenca ekzekutive n veri, ndrsa ne duhet t krkojm q kompetencat, t cilat EULEX-i i zbaton n shumicn e territorit t Kosovs, n mnyr t njjt t zbatohen edhe n veri t vendit.

  REL: Kush ka kompetenca ekzekutive n veri t Kosovs?

  Deda: Serbia. Del se i vetmi autoritet q ka kompetenca ekzekutive sht Serbia dhe kjo do t ket nj pasoj shum t rnd pr at dialog Kosov Serbi, i cili do t filloj n nj moment. Realisht, thelbi i dialogut Prishtin - Beograd do t jet statusi i veriut, autonomia e veriut dhe prania e institucioneve serbe n veri.

  REL: Ka qarkulluar n qarqe t ndryshme opsioni i ndarjes s veriut, ndrkoh q sht thn se edhe disa vende t BE-s e mbshtesin kt ide. Mirpo, vet serbt lokal, t paktn nga deklarimet publike, jan kundr ksaj ideje. Si e shihni ju kt shtje?

  Deda: Po edhe vet shumica e serbve t Kosovs jan kundr ndarjes s Kosovs, edhe nj pjes e madhe e kishs ortodokse serbe sht kundr ndarjes s Kosovs dhe aleatt m t fort n kt ruajtje t integritetit territorial t Kosovs brenda saj, do t jen serbt n enklava, apo serbt q jetojn posht lumit Ibr.
  fardo ndarje e Kosovs do ta zhbj shtetin e Kosovs dhe ndarja e saj, jo vetm se do t proj edhe n zhbrjen e Bosnjs dhe t Maqedonis, por realisht ne, n at moment - n qoft se vjen deri tek ai opsion, i cili nuk ma merr mendja se do t vij - do t bashkohemi me Shqiprin.
  Kshtu q, edhe ai argument nga qarqe t ndryshme ndrkombtare, i cili servohet n rast se do t ket ndarje t Kosovs, ather Serbia do ta pranoj pavarsin e Kosovs - sht non-sens dhe nuk sht pjes e argumentit, sepse n at moment ne duhet t krkojm bashkim me Shqiprin.

  REL: Nse opsioni i ndarjes s veriut prjashtohet, ju prmendt nj status special. far do t thot kjo?

  Deda: Tash jan dy fraza, t cilat po prdoren n qarqe t ndryshme ndrkombtare: nj sht i ashtuquajturi Ahtisari plus dhe e dyta sht Opsioni i Tirolit jugor. Realisht, kjo do t thot se veriu i Kosovs do ta ket nj autonomi territoriale dhe nj autonomi m t lart fiskale.
  Nuk shoh q opinioni publik n Kosov mund ta pranoj nj ridizajnim t brendshm t vendit, sepse duhet t ket nj qndrueshmri shum m t fort nga ana e Prishtins. Ne nuk duhet t bisedojm me Serbin pr territorin ton, ne nuk duhet t bisedojm me Serbin pr at se ka do t ndodh n veri t Kosovs.
  Nga pikat q eventualisht duhet ti bisedojm me Serbin, sht trheqja e strukturave serbe nga Kosova, e jo se si do t rregullohet Kosova brenda, sepse nse ne hyjm n hapjen e Pakos s Ahtisaarit, ather nuk duhet t vlejn parimet e asaj pakoje. Kjo, thjesht, do t thot se nuk duhet t vlej as Kushtetuta, as flamuri, as ligjet q ne i kemi, e t cilat derivojn nga Pakoja e Ahtisarit.

  REL: N javn q po e lm pas, debat n opinionin publik kan qen vizitat e zyrtarve serb pa krkuar leje paraprake tek autoritetet vendore, e as tek ato ndrkombtare. Ka pasur mundsi EULEX-i dhe institucionet e Kosovs q ta pengojn kt sfidim nga ana e Serbis?

  Deda: Po, EULEX-i sht dashur q ta pengoj hyrjen e zyrtarve serb n veri, ndrsa dua tia prkujtoj opinionit se n veri gjenden 300 pjestar t Policis s Kosovs, t cilt, sipas ligjeve tona, duhet t marrin urdhr nga Prishtina.
  Domethn ka mund t jepet nj urdhr nga Ministria e Punve t Brendshme, q ta ndaloj hyrjen e paautorizuar t personave nga Beogradi, t njjtn koh edhe EULEX-i sht dashur ta bj nj gj t till.
  Kjo e ka zbehur imazhin e EULEX-it edhe m shum. Vendimi i fundit i EULEX-it se do person i paautorizuar nga Republika e Serbis do t kthehet n kufi, t shohim se sa do t zbatohet.

  REL: Pr fund, z. Deda, ju duket se keni dyshime pr strategjin pr integrimin e veriut, sidomos tani pas zgjedhjeve q pritet t mbahen t dieln. A mendoni se sht duk u marr seriozisht dikush, qoft nga institucionet vendore apo ndrkombtare me shtjen e veriut t Kosovs dhe me integrimin e tij n sistemin kosovar?

  Deda: Vetm koordinatori i Qeveris pr veri sht marr seriozisht me zbatimin e asaj strategjie. Realisht, m 30 maj, ditn kur t mbahen zgjedhjet serbe n veri t Mitrovics, do t jet edhe fundi i strategjis s Qeveris pr integrimin e veriut t Kosovs.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #2
  Qeveria pa kapacitete pr t’i ndalur zgjedhjet serbe

  Prishtin, 29 maj - Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, nuk beson se Qeveria e Kosovs do t jet n gjendje ta prmbush obligimin e marr nj dit m hert nga legjislativi, pr t’i bllokuar zgjedhjet jolegale serbe q priten t mbahen m 30 maj n komunat veriore t vendit.
  Ndryshe nga shefi i Qeveris, Hashim Thai, i cili sht deklaruar i gatshm pr ta zbatuar do vendim t Kuvendit, Krasniqi ka thn se Kosova ende nuk i ka potencialet pr t marr veprime aq t mdha n veri.
  “Republika e Kosovs nuk i ka kapacitetet e siguris t ndrtuara n at mas sa t marr veprime t tilla (ndalimin e zgjedhjeve v.j.)”, sht shprehur kryeparlamentari Krasniqi, m t kthyer nga vizita zyrtare q ia bri Kuvajtit.
  Kuvendi i Kosovs, jo vetm se ka krkuar nga Qeveria q t marr masa pr ndalimin e zgjedhjeve serbe, por e ka obliguar at, q t pengoj edhe ushtrimin e do lloj veprimtarie t paligjshme t autoriteteve shtetrore serbe brenda territorit t Kosovs, prfshir ndalimin e vizitave pa leje t zyrtarve serb. Qeveria, ve tjerash, sht ngarkuar edhe me hartimin e nj plani aksional pr zhbrjen e strukturave t pushtetit serb n veri t vendit. Kryeministri Thai e ka pranuar se gjendja n veri nuk l hapsir pr vetknaqsi as t institucioneve vendse e as t atyre ndrkombtare, megjithat sht zotuar se do ta zbatoj do vendim t Kuvendit.
  “do vendim juaji q mendoni se duhet br m tepr n kt moment, un do ta implementoj”, ka thn para deputetve kryeministri Thai.
  Drejtuesit e partive parlamentare presin q ky zotim i kryeministrit t mos mbetet vetm n fjal, por edhe t dshmohet edhe n praktik.
  “Sot sht e premte dhe deri t dieln jan edhe dy dit. Nse institucionet e Kosovs tregojn vendosmrin dhe gatishmrin ta implementojn Kushtetutn dhe zotimet q bn para Kuvendit dhe para qytetarve t Kosovs, ather duhet t shpresojm”, ka thn shefi i Grupit parlamentar t Lidhjes Demokratike t Dardanis, Lulzim Zeneli. Ka edhe deputet q nuk shpresojn fare se Qeveria mund t’i dal zot vendimit t Kuvendit.
  “As dy dit as dy muaj, as dy vjet, kryeministri aktual nuk mund ta bj kt”, sht shprehur e bindur deputetja e Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, Melihate Trmkolli. Sipas saj, Qeveria ka premtuar edhe shum gjra t tjera, por nuk i ka br. “N fakt, ai (Thai) e ka br t kundrtn, e ka fut qeverin n krim t organizuar, n korrupsion dhe thjesht, tashm sht duke u marr me kto probleme”, ka shtuar ajo.
  Nnkryetari i Aleancs Kosova e Re, Ibrahim Makolli, konsideron se n Kosov tashm ekzistojn mekanizmat ligjor dhe kushtetues pr t parandaluar mbajtjen e zgjedhjeve t nj shteti tjetr brenda territorit t vet. Edhe ai pret t shoh nse Qeveria do t marr masa n veri.
  “sht koha e fundit q institucionet t marrin veprime, prmes t cilat do t dshmojn gatishmrin dhe prkushtimin pr t mos lejuar cenim t integritetit dhe sovranitetit t vendit. Jemi vetm dy dit para mbajtjes s zgjedhjeve dhe po shohim se ka nj munges t vullnetit pr t vepruar dika n kt drejtim, megjithat presim t ndrmerren veprime q do t pamundsojn mbajtjen e tyre”, ka deklaruar Makolli.

  Marrjen e masave nga Qeveria e presin edhe deputett e koalicionit qeveriss. Deputeti i PDK-s, Nait Hasani, ka thn se Kuvendi i Kosovs sht organ ligjor dhe obligues pr qeveri dhe n kt kontekst edhe vendimi q ka marr dje Kuvendi sht obligues pr Qeverin.
  “Qeveria duhet t marr nj qndrim pr veprimet e veta n baz t vendimit t Kuvendit t Kosovs pr moslejimin e mbajtjes s zgjedhjeve n Mitrovic”, ka theksuar ai.
  Hasani ka rikujtuar se n Kosov ekziston nj sistem i kombinuar i siguris, kshtu q nevojitet nj harmonizim i veprimeve n at pjes. Duke u mbshtetur n faktin se KFOR-i dhe EULEX-i vazhdojn t ken mandat pr ruajtjen e siguris n vend, drejtuesit e organizatave t lufts, nuk presin q Qeveria do t arrij t’i ndaloj zgjedhjet serbe, t dieln.
  “Ne besojm se Qeveria e Kosovs dhe institucionet e Kosovs nuk kan kapacitete pr ta br nj gj t till, duke u nisur nga vet fakti se pjesa e ruajtjes s kufijve dhe e mbrojtjes territoriale t Republiks s Kosovs ende sht n mandatin e KFOR-it dhe EULEX-it”, ka thn kryetari i OVL t UK-s, Muharrem Xhemajli.
  Ndrkoh, EULEX-i, prmes nj njoftimi t brendshm, i cili sht zbardhur nga Radio Dukagjini, i ka kshilluar pjestart e vet q m 30 maj, t’i shmangen Mitrovics. E diela e 30 majit karakterizohet me plot ngjarje n Mitrovic. Zgjedhjet serbe, protesta e veteranve t lufts bashk me “Vetvendosjen”, si dhe ndeshja e fundit e Superligs ndrmjet Treps dhe Bess, ku prcaktohet titulli i kampionit. Nisur nga t gjitha kto zhvillime, thuhet se Misioni i BE-s u ka sugjeruar pjestarve t vet q t gjitha vizitat n zonat me siguri t mesme n veri t jen strikte dhe t kryhen vetm n raste t veanta.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 3. #3
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Mitrovica e veriut eshte e humbur per Kosoven fatkeqesisht.Aty u desh vepru menjehere ne fillim pasi "clirimtaret" me Thacin ne krye zbriten nga malet.Nuk e bene dot apo nuk deshen ta bejne?Sot eshte hipokrizi te pretendosh se do kontrollosh veriun mbi Iber.Populli nuk genjehet kollaj..

 4. #4
  Tensinonohet situata n Mitrovice

  Mitrovic, 30 maj (E plotsuar) - Policia e Kosovs ka prdorur gaz lotsjells pr t’i larguar demonstruesit shqiptar q kan synuar t’i afrohen urs s Ibrit n Mitrovic, ka raportuar KTV-ja. Mijra shqiptar q po protestojn kundr zgjedhjeve serbe kan dashur t nisen drejt urs, kur jan penguar nga policia e cila nuk ka hezituar t prdor gaz lotsjells. Njsitet speciale t policis s Kosovs po mbshteten edhe nga ato t KFOR-it. Matan urs, n pjesn veriore jan mbledhur edhe qindra serb t cilt kan gjuajtur gur dhe kan provokuar shqiptart n pjesn e jugut, duke msyr kalimin e urs pr t kaluar n jug. Sipas burimeve n pjesn Veriore rreth ors 12:30 minuta kan filluar t shtna nga arm automatike. Nuk raportohet pr ndonj t lnduar, ndrsa situata vazhdon t jet e tensionuar. Bhet e ditur se tashm, pos forcave t mdha t policis s Kosovs te ura, q ndan Mitrovicn n veri dhe n jug, jan prqendruar edhe shum forca t KFOR-it.
  Protesta e paralajmruar m hert me moton "T mbrohet sovraniteti i Kosovs" kundr zgjedhjeve serbe q po mbahen n pjesn veriore t qytetit, ka filluar n orn 12. Nj turm e madhe shqiptarsh sht mbledhur n pjesn jugore, n urn e Ibrit, duke brohoritur “UK, UK” si dhe duke knduar kngn “Besa, Bes”, mirpo, policia speciale e Kosovs u ka dal prpara dhe nuk i l t kalojn urn.
  Ndrkoh, edhe nj grup serbsh kan dal matan Ibrit duke protestuar n ann e tyre.
  Ardhja e protestuesve shqiptar deri tek ura nuk ka qen e planifikuar n kt mnyr, por, teksa Muharrem Xhemajli po mbante nj fjalim para protestuesve, nj pjes e tyre morn rrugn n drejtim t urs s Ibrit.

  N kt koh, si msohet nga dshmitar nga vendi i ngjarjs, edhe nj numr serbsh kan dal ktej Ibrit, n pjesn jugore, duke hedhur gaz lotsjells dhe gjsende tjera. Edhe shqiptart kan filluar t gjuajn me gur n drejtim t turms serbe.
  Jan par edhe forca t KFOR-it n mes t urs n tentim pr t kontrolluar situatn e cila momentalisht sht tejet e tensionuar.
  Policia e EULEX-it ka krijuar nj kordon n mes t protestuesve serb n pjesn veriore t qytetit, ndrsa KFOR-i sht duke qndruar n mes t dy palve protestuese, ndrsa njsia speciale e Policis s Kosovs sht n pjesn veriore duke tentuar t’i mbaj protestuesit shqiptar nn kontroll.
  Sipas njoftimeve t fundit nga Mitrovica, protestuesit shqiptar n ann jugore t qytetit kan filluar t shprndahen, por edhe m tutje vazhdojn t qndrojn grupe protestuesish, si n ann jugore, ashtu edhe n at veriore.Faleminderit pr rekomandimin
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •