Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 139 prej 139
 1. #121
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2009
  Postime
  352
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Me date 14 qershor 2012, kur u mor udherrefyesi jemi saktesisht 1 vit, 6 muaj e 5 dite pas premtimit te famshem te Thaqit te bere gjate fushates zgjedhore ne Kosove, shih lajmin me poshte:

  “Pr pesmbdhjet muaj, nga janari i vitit t ardhshm [2011], do t ndodh liberalizimi i vizave. Ne do ta meritojm liberalizimin e vizave. Brukseli nuk do t vonohet si deri m tash pr perspektivn evropiane t Kosovs", pati deklaruar Thai m 9 dhjetor t vitit 2010, gjat nj tubimi elektoral n Kamenic.

  Dhe te mos harrojme, marrja e udherrefyesit nuk eshte liberalizim i vizave, duhet te kaloje te pakten edhe 1 vit deri sa te ndodhe kjo ngjarje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Prometeu2 : 15-06-2012 m 04:48

 2. #122
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Question

  Kosova mori Udhrrfyesin pr liberalizimin e vizave
  Ku eshte publikuar kopja origjinale e "Udherrefyesit"?


  Une personalisht e shoh absolutisht te pamundur qe shtetit ose Republikes se Kosoves ti ofrohet Udherrefyes i zakonshem per Liberalizimin e Vizave. Nje gje e tille eshte ligjerisht e pamundur. BE nuk ka te drejte ti ofroj shtetit ose Republikes se Kosoves dicka te tille. Nese eshte keshtu, atehere kujt i ka dorezuar BE "Udherrefyesin"? Ne emer te cilave institucione eshte pranuar zyrtarisht "Udherrefyesi"? ...

 3. #123
  Antar i PDK-s Fitimtar. Maska e Boy_XL
  Antarsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  n'PDK
  Postime
  688
  Faleminderit
  36
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Lepuri i But Lexo Postimin
  Kosova mori Udhrrfyesin pr liberalizimin e vizave

  Nga Express 14 Qershor 2012 12:37


  (E plotsuar) Delegacioni i Kosovs e mori sot n Bruksel Udhrrfyesin pr liberalizimin e vizave. Dokumenti iu dorzua ministres pr integrime Vlora itaku nga komisionerja e BE-s, Cecilia Malmstrom.

  Zyrtart nga qeveria e Kosovs jan shprehur optimist se do t plotsoj pa asnj problem t gjitha kriteret e krkuara.

  Delegacioni i Kosovs i prir nga ministrja pr integrime Vlora itaku ka marr n Bruksel udhrrfyesin pr liberalizimin e vizave. Komisionerja e BE- s Cecilia Malmstrom e cila ia dorzoi ministres itaku dokumentin e shumpritur, foli edhe pr prmbajtjen e tij.

  Udhrrfyesi pr Kosovn prmban 101 kritere, dyfish m shum nga ato t vendeve t rajonit. Zyrtart e BE-s kan sqaruar se kjo sht br n mnyr q t mos prsriten gabimet q jan br me shtetet e rajonit. Prfaqsuesit e delegacionit kosovar jan shprehur optimist se Qeveria e Kosovs sht e prgatitur dhe se do ti plotsojn t gjitha kriteret e krkuara.

  Ministrja pr integrim Vlora itaku ka thn se marrja e udhrrfyesit sht fryt i puns s prgjithshme t institucioneve t Kosovs, por nuk ka prmendur ndonj afat se pr sa koh do t mund t arrihet deri t liberalizimi i vizave.

  Ndryshe vendeve t rajonit u sht dashur t presin nga dy deri n tre vite pas marrjes s udhrrfyesit, q Bashkimi Evropian t bnte liberalizimin e vizave. Megjithat, drejtuesit e institucioneve t Kosovs, kan optimist dhe shpresojn se n rastin e Kosovs, liberalizimi i procesit t vizave do t ndodh m shpejt.

  N Bruksel bhet pranimi i udhrrfyesit

  Delegacionit t Kosovs sot n Bruksel, i dorzohet udhrrfyesi pr liberalizim t vizave n nj takimi me Komisioneren pr Pun t Brendshme, Cecilia Malmstrom.

  Pjes e ktij delegacioni jan Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora itaku, Ministri i Punve t Brendshme, Bajram Rexhepi, Kryetari i Komisionit parlamentar pr Integrim Evropian, Lutfi Haziri, Zv. Ministri i Integrimit Evropian, Gzim Kasapolli, Kryetart e Komunave, Ali Berisha Pej, Haki Rugova Istog, Bojan Stojanoviq Graanic dhe Qemajl Mustafa - Gjilan.

  Komisionerja Malmstrm dhe zyrtar tjer nga drejtorati i prgjithshm pr pun t brendshme dhe drejtorati i prgjithshm pr zgjerim t Komisionit Evropian si dhe prfaqsues t institucioneve tjera t Bashkimit Evropian do t takohen me Ministren itaku dhe delegacionin n orn 11:00 n Komision Evropian.

  N kt takim Komisionerja Malmstrom do t bj dorzimin e dokumentit t udhrrfyesit dhe do t diskutoj rreth prmbajtjes s tij.

  N orn 11:45 n Komision Evropian n Bruksel mbahet edhe nj konferenc pr shtyp ku merr pjes Ministrja pr Integrim Evropian, Vlora itaku s bashku me Komisioneren pr Pun t Brendshme, Cecilia Malmstrom.

  Marrjen e Udhrrfyesit, ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora itaku e ka vlersuar si fryt t puns s prbashkt t institucioneve t vendit.

  N kt aspekt, ajo ka thn se q para tri vitesh Kosova i ka dhn vetes detyrn pr plotsimin e kritereve t krkuara n Udhrrfyesin pr liberalizimin e vizave.

  itaku nuk ka prmendur ndonj dat t prafrt kur Udhrrfyesi do t kurorzohej me marrjen liberalizimit t vizave.

  Kurse, Ministri i Brendshm Bajram Rexhepi, ka deklaruar se jan 101 kritere q Kosova duhet t prmbush. Vendet e rajonit kan pasur obligim q t prmbushin vetm 47 kritere.

  Mirpo, Rexhepi ka theksuar se nuk ka hapsir pr dekurajim, sepse t gjitha kto kritere ndihmojn procesin e integrimit evropian. /rtk/
  - Bukur mire, kjo eshte Qeveria e Suksesit, keso Qeveria populli dhe Shteti i Kosoves kurr nuk e ka pas.
  - Jemi Krenar me ju, ju lumt.
  Vv - Palao+LISBA :D

 4. #124
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  me ardhjen e udhrrefyesit per liberalizim vizash ndodhi vrasja e dino asanajt kjo vrasje eshte nje goditje e madhe per kosoven e posaqerisht per thaqin dhe qeverin e tij!

  udherrefyesi nuk do i liberalizoi vizat ne rastin e kosoves!
  vizat do i liberalizoi qeveria e kosoves me pune por jo me mashtrime e krime te nje pasnjeshme!

  liberalizimi i vizave varet nga sundimi i ligjit!

  varet nga shqiptaret sesi i respektojn institucionet dhe shkulin korrupsionin!
  dhe me shkuljen e korrupsionit shkulin edhe krimin e kabinetit te te dyshuarve dhe te akuzuarve!

 5. #125
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime  Udhrrfyesin n dor
  Nga Faton Ismajli 15 Qershor 2012 08:13

  Autoritetet e Kosovs e pranuan edhe zyrtarisht dokumentin me t cilin definohen kriteret e procesit t liberalizimit t vizave. Komisionerja pr shtje t Brendshme e BEs, Cecila Malmstrom, premtoi se kosovart do t udhtojn pa viza pasi t plotsohen kushtet. Ministrja e Integrimeve, Vlora itaku, tha se i di mir ato q krkojn europiant dhe se asgj n udhrrfyes nuk prbn befasi.

  Komisionerja e Bashkimit Europian pr shtje t Brendshme, Cecila Malmstrom, ia ka dorzuar t enjten n Bruksel udhrrfyesin pr liberalizimin e vizave Ministres kosovare t Integrimeve, Vlora itaku.

  Ky dokument tregon kriteret q autoritetet kosovare duhet ti plotsojn pr t fituar udhtimin pa viza n zonn Schengen.

  Malmstrom dhe itaku e kan quajtur hap t rndsishm dhe premtim t mbajtur dorzimin e ktij dokumenti nga ana e Brukselit.

  Pr t marr kt dokument n Bruksel ka udhtuar nj delegacion mjaft i madh, prfshir Ministrin e Brendshm, Rexhepi, deputet t Kuvendit dhe kryetar nga disa komuna t Kosovs.

  Me kt rast jan prmendur edhe kushtet q duhet ti prmbushin institucionet e Kosovs e q nuk jan fare t lehta.

  Express koh m par kishte publikuar nj draft t ktij dokumenti, ku krkohet plotsimi i nj numri krkesash e ku bien n sy edhe m shum lufta kundr korrupsionit q autoritetet e vendit duhet ta bjn.

  Malmstrom ka dal n konferenc pr media me itakun, pasi ka dorzuar udhrrfyesin dhe ka pranuar se kushtet pr Kosovn jan m t mdha sesa pr fqinjt e Kosovs, q tashm gzojn t drejtn e udhtimit t lir n BE.

  T dyja zyrtaret jan prmbajtur nga fardo komenti se kur ktij procesi mund ti vij fundi.

  Si e thash ka m shum kritere n numr, por jan t ndrlidhura me shtje t njjta sikur n vendet tjera. Kan lidhje me kontrollin e kufirit, sigurin e dokumenteve, korrupsionin, t drejtat themelore etj . Por ktu jan m specifike sepse ne kemi msuar shum nga kto procese. Dhe e veanta ktu sht se ne i prfshijm vendet antare n baza m t rregullta dhe n kt mnyr ne adresojm progresin dhe se ku jan vshtirsit dhe madje n kt mnyr e prshpejtojm at duke prkrahur Qeverin e Kosovs kur ti identifikojm kto( pengesat), ka thn Malmstrom.

  Pr m tepr ajo ka theksuar se prapa vendimit pr ta dorzuar udhrrfyesin qndrojn 27 vendet antare t BEs, t cilat edhe dshirojn q qytetart e Kosovs t udhtojn lirshm pasi t plotsohen kushtet.

  Malmstrom ka thn se Komisioni nuk do t prezantoj ndonj dokument shtes, duke thn se n kt pik duhet ti besohet Brukselit pasi kt e ka prezantuar edhe si nj garanci.

  Rruga e liberalizimit t vizave do t varet nga Kosova dhe plotsimi i krkesave t ndryshme. Se kur do t bhet realitet udhtimi pa viza, sht n dorn e Qeveris sa shpejt do ti zbatoj reformat n terren. Por, shpresoj se autoritetet kosovare do t tregojn t njjtin prcaktim dhe vullnet si e kan br deri m tani dhe Komisioni sht partner dhe i vullnetshm t punoj me ju, ka thn suedezja Malmstrom.

  Ajo madje ka shpjeguar se gjat nj takimi n Bruksel mes dy palve do t prcaktohen edhe disa detyra q duhet ti bjn institucionet.

  Kjo sht saktsisht ajo q do t diskutojm sot padite n konferencn e lart t shrbyesve civil, pr t definuar shpejtsin, prioritetet , detyrat bashk me Qeverin e Kosovs. Nuk ka list t prioriteteve, gjithka duhet t prmbushet . Por, shpejtsia e sakt se kur duhet t ket amendamentime ose ligje t planifikuara, kjo sht dika q duhet ta shikojm s bashku, ka thn ajo.

  shtja e kontrollit t kufirit sht nj nga pikat e rndsishme q prmendet n udhrrfyes.

  Malmstrom n kt kontekst ka komentuar pr veriun, duke thn se kjo shtje sht sensitive, por nuk do t ndikoj n proces.

  Situata n veri sht e vshtir, por nuk sht nj kusht per se (n vetvete ) pr udhrrfyesin.

  itaku ka pranuar se udhrrfyesi ka m shum kushte sesa n rastet tjera t vendeve t Ballkanit, por ka thn se asgj n dokument nuk sht befasuese.

  Un ende mendoj se do t jemi n gjendje ti prmbushim kriteret n nj koh rekord dhe nuk ka befasi sepse un e pash dokumentin dhe Komisioni nuk po krkon nga ne q t zbulojm formuln e Coca - Colas, ka thn ajo.

  Udhrrfyesi ka 95 kritere q duhet ti prmbushim. T gjitha institucionet do t punojn shum n mnyr q t bhet e mundur q qytetart e Kosovs t lvizin pa viza. Nuk do t jap ndonj dat, por premtoj se do t punojm shum, ka thn ajo.

  Bazuar n ato q ka thn itaku, koha kur kosovar do t udhtojn pa viza nuk sht shum e largt.

  Ne kemi adaptuar n mnyr unilaterale udhrrfyesin tri vjet m par dhe q para 3 vjetsh kemi filluar ti prmbushim kriteret pr liberalizimin e vizave njanshm dhe disa nga kushtet q jan caktuar n udhrrfyes tashm jan prmbushur, ka thn ajo.

  Malmstrom ndrkaq sht mundur q para zyrtarve t Kosovs t heq frikn pr kt proces, duke thn se liberalizimi do t ndodh.

  Kur e kemi nisur kt proces me vendet tjera u kemi thn se kur ti arrini kriteret ju do tua heqim vizat dhe kshtu kemi br. Dhe nuk po shoh pse nuk do ta bjm edhe me kt rast, ka thn zyrtarja e Komisionit Europian.

 6. #126
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Citim Postuar m par nga Lepuri i But Lexo Postimin  Udhrrfyesin n dor
  Nga Faton Ismajli 15 Qershor 2012 08:13

  ...
  Letra A4 ka sa te duash...

  Publiko "Udherrefyesin" origjinal, qe ta shohim se per cfare behet fjale?
  Kjo eshte me e rendesishme, jo fotografimi me letra te bardha A4 ne dore.

 7. #127
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Citim Postuar m par nga G-2 Lexo Postimin
  me ardhjen e udhrrefyesit per liberalizim vizash ndodhi vrasja e dino asanajt kjo vrasje eshte nje goditje e madhe per kosoven e posaqerisht per thaqin dhe qeverin e tij!

  udherrefyesi nuk do i liberalizoi vizat ne rastin e kosoves!
  vizat do i liberalizoi qeveria e kosoves me pune por jo me mashtrime e krime te nje pasnjeshme!

  liberalizimi i vizave varet nga sundimi i ligjit!

  varet nga shqiptaret sesi i respektojn institucionet dhe shkulin korrupsionin!
  dhe me shkuljen e korrupsionit shkulin edhe krimin e kabinetit te te dyshuarve dhe te akuzuarve!
  Vizat per Kosoven do te liberalizohen vetem kur i konvenon BE-se.

  Potenciali i shqipertareve te Kosoves, te cilet do te perfitonin direkt nga liberalizimi i vizave eshte relativisht modest. Faktikisht nuk ka me shume se 200.000 qe ju duhet patjeter liberalizimi i vizave. Tjeret jetojne dhe punojne ne diaspore, levizin sa here te duan me viza, posedojne pasaporta te shteteve tjera (Shqiperi, Serbi, Mali Zi, Maqedoni, Bosnje...). Mbesin kryesisht njerez, te cilet per arsye pune, biznesi, private, shendeti, moshe, gjendje sociale etj. nuk kane as mundesi as nevoje te udhetojne jasht vendit.
  Pra, fjala eshte per 0,01-0,03% te numrit te banoreve te BE-se, te cilet nuk kane mundesi te udhetojne "lirisht" ne BE. Ose nese i llogaritim te gjithe, edhe ata qe jetojne ne diaspore, atehere jane diku 0,4-0,5%.

  Procesi i liberalizimit te vizave per Kosoven eshte shfrytezuar dhe do te shfrytezohet edhe disa vite per demtimin e shtetit te Kosoves dhe qytetareve te saj nga te gjithe armiqet e Shqipetareve ne BE, e qe faktikisht jane numri me i madh i shteteve dhe popujve te BE-se. Ndesa Kosova nuk perfiton asgje resp. absolutisht me pak se shtetet, te cilat nuk kane ber kompromise te tilla anitshteterore, antinacionale dhe antiligjore per te arritur liri te levizjes me kushte disa here me te favorshme ...

 8. #128
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Citim Postuar m par nga Antiproanti Lexo Postimin
  Letra A4 ka sa te duash...

  Publiko "Udherrefyesin" origjinal, qe ta shohim se per cfare behet fjale?
  Kjo eshte me e rendesishme, jo fotografimi me letra te bardha A4 ne dore.

  po ku ke pa ti qe do tu shperndahen dy milion shqiptarve origjinali more dost

 9. #129
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Citim Postuar m par nga Lepuri i But Lexo Postimin
  po ku ke pa ti qe do tu shperndahen dy milion shqiptarve origjinali more dost
  Nuk kerkon askush qe te shperndahen, por vetem te postohet dokumenti zyrtar resp. linku ku eshte publikuar, ne menyre qe ta shohim te gjithe se per cka eshte fjala...

  Pra, posto dokumentin, nese ke mundesi, dhe mos u mundo kot te arsyetohesh palidhje.

 10. #130
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Kosova, getoja e Evrops

  Publikuar: 18.06.2012 - 10:26

  Prishtin, 18 qershor - Rivendosja e kontrollit kufitar n vendet e zons Shengen do t ndjehet m se paku nga qytetart e Kosovs. Kosovart duke sikur jetojn n nj geto.

  Vula me shkronjn R sipr, e cila prkthehet si refuzim i vizs vihet shpesh n pasaportat e qytetarve, t cilt pr nj arsye apo tjetr dshirojn t dalin jasht Kosovs

  Personat t cilt refuzohen pr viz nuk jan thjeshte qytetar t zakonshm. Ky fenomen prek edhe personalitete t njohura t artit dhe shoqris civile, thekson TCH.

  Petrit arkagjiu sht antar i bendit t njohur muzikor Xheriko. Pr shkak t procedurave, ai nuk mundi t marr pjes n Balcan Trafic Festival n Bruksel.

  Prkundr nj premtimi gojor q e kemi pasur se do t marrim nj viz m t gjat do t thot gjasht mujore, me shum hyrje, n moment t fundit na u sht dhn viza dhjet ditshe me hyrje, gj e cila na ka pamundsuar, meqense jemi nisur me makin, kemi pasur instrumentet me vete, nuk kemi mundur t kalojm npr Kroaci, sepse ekziston nj rregull i Kroacis q nuk lejon kalimin me viz vetm me nj hyrje, jan detaje teknike banale me t cilat ne duhet t ballafaqohemi, ne gjat asaj kohe kemi dashur tre dit me u keqtrajtuar npr Mal t Zi pr t tentuar rregullimin e vizs dhe nuk ja kemi arritur qllimit, tha Petrit arkaxhiu, grupi Jericho.

  Ambasadat e huaja duket se mbyllin syt para fardo dokumenti, ftes nga ndonj institucion i vendeve t Evrops apo arsyetim q kan prpara vetes, duke zgjedhur rrugn m t leht, at t refuzimit.

  Anglia sht nj tjetr shtet i cili ndonse jasht zons Shengen duket se i ka komplikuar procedurat e pajisjes me viza udhtimi pr qytetart e Kosovs. Ambasada e Anglis n Prishtin nuk vendos fare pr kt shtje.

  Rrjedhimisht Pasaportat e kosovarve bashkngjitur me nj grumbull dokumentesh shkojn n Varshav t Polonis prej nga edhe kthehet prgjigja e vizs. Drejtoresha e Friderich Ebert Shtiftung n Kosov Besa Luzha mori prgjigje negative s fundi, pavarsisht se ajo sht studente e doktoraturs n nj universitet n Angli.

  Puna e trajtimit qysh sillen ndaj neve si qytetar t Kosovs refuzime pa baz dhe mos konsiderim i komplet dokumentacionit sic ishte rasti te un, sepse un prej gjasht vjetve studioj n Angli jam regjistruar e rregullt dhe vetm pse kam krkuar q t marr nj viz m t gjat sepse pr shkak t statusit q t marr nj viz m t gjat, do t thot sht refuzuar, pa marr pr baze vizat e prparshme, statusin e studentit, n prgjithsi me shqetson fakti q vetm ne kemi mbetur t izoluar, un i kuptoj shqetsimet e shteteve por un mendoj se nj numr i madh i njerzve kan interesim pr t br gjra t jashtligjshme, por un jam e sigurt q ata qe duan t bjn keqprdorime jan npr Evrop kur qytetart e ndershm ofendohen para ambasadave detyrohen t presin gjat, thot Besa Luzha, nga Friedrich Ebert Stiftung.

  Jo t gjith qytetart kan mundsi t ankohen n momentin q marrin prgjigje negative nga ndonj shtet. Por edhe nse disa prej tyre arrijn ta bjn kt, komenti q bn ambasadat prkatse nuk duket aspak n frymn e parimeve demokratike. Ambasadat e huaja kryesisht ndodhen ktu n lagjen Arbria n Prishtin. Refuzimi i vizs nuk prbn shqetsimin e vetm pr qytetart e Kosovs. Ata n t shumtn e rasteve i ekspozohen pritjeve t gjata m shum se nj muaj deri n marrjen e prgjigjes prfundimtare.

  N nj situat t ngjashme sht gjendur Teuta Halimi. Ajo kishte planifikuar t udhtonte pr vitin e ri jasht Kosovs por marrja e vizs 15 dit me vones bri q planet e saj t dshtojn.

  Procedurat e tyre jashtzakonisht t ndrlikuara kan br q viza t m jepet me 15 dit vones planifikimit pr udhtim edhe pasi i kam pasur biletat e aeroplanit, trenit, koncertit etj, pasi ka ardhur Viti i Ri ishin ditt e fundit un i kisha ndrruar planet dhe kisha pr t udhtuar diku tjetr, mirpo nuk kam pasur mundsi me e trhequr pasaportn pr shkak t arsyetimeve q tani vizat merren n Varshav dhe pasaportat nuk jan n Kosov, si prfundim mbeta n Prishtin nuk m kan br t ndihem mir si qytetare e Kosovs, se kam prfunduar e vetme dhe asnjrn nga planet nuk e realizova, thot Teuta Halimi, qytetare e Prishtins.

  Praktikat e puns s vendeve t cilat e kan njohur pavarsin e Kosovs nuk jan shembull i mir pr ato shtete t cilat nuk e kan br akoma nj gj t till. Spanja sht nj shtet, i cili jo me larg se vitin e kaluar kishte lshuar viza turistike pr kosovart. Por kt vit duket se sht hequr edhe kjo mundsi. Agjencit turistike kan filluar ti anulojn udhtimet n drejtim t Spanjs pr shkak t paralajmrimeve se nuk do t jepen vizat.

  Qeveria e Kosovs mori udhrrfyesin pr liberalizimin e vizave. Nj dokument ky i cili detyron shtetin m t ri n Evrop t punoj shum deri n hapjen e kufijve t Evrops pr qytetart e vet.

  Pengesat kryesore kan t bjn me faktin se Kosova ende identifikohet si nj vend i prfshir n korrupsion krim t organizuar si dhe qytetart ende duan t migrojn ilegalisht pr shkak t kushteve t rnda ekonomike.
  http://www.koha.net/?page=1,13,103784

 11. #131
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime  itaku: Jemi duke vendosur themelet e procesit t antarsimit n BE

  Ministrja e Integrimit Evropian Vlora itaku, priti n takim delegacionin e kryesuar nga Shefi i Njsis pr Kosovn n kuadr t Drejtoris s Prgjithshme pr Zgjerim t Komisionit Evropian, z. Lawrence Meredith dhe Shefin e Zyrs s BE-s n Kosov z. Samuel bogar.
  Ky edhe sht takimi i par si pjes e misionit vlersues n nivel ekspertsh t Komisionit Evropian pr Studimin e Fizibilitetit pr Marrveshjen pr Stabilizim Associim me Kosovn. Misioni fakt-mbledhs do t qndroj gjat ksaj jave n Kosov pr t vlersuar gjendjen e secilit sektor nga kndvshtrimi i negocimit dhe zbatimit t Marrveshjes s Stabilizim Asociim.
  Ministrja itaku tha: Viti 2012 karakterizohet me intensifikimin e agjends Evropiane. Kemi shnuar progres n avancimin e marrdhenieve zyrtare ndrmjet Kosovs dhe BE-s prmes Pyetsorit dhe Studimit t Fizibilitetit pr Marrveshjen e Stabilizim Asociimit. Kemi pranuar udhrrefyesin pr liberalizimin e vizave. Kemi avancuar dialogun ton n fushn e sundimit t ligjit. Tani presim q n baz t prgjigjeve t dorzuara dhe rezultatit t misionit fakt-mbledhs, Komisioni Evropian t prfundoj Studimin e Fizibilitetit pr Marrveshjen e Stabilizim Asociimi n vjesht t ktij viti. Ajo do t jet themel i avancimit t m tutjeshm t agjendes Evropiane.
  Nga ana e tij, z. Lawrence Meredith, tha: Dshiroj t falendroj institucionet e Kosovs pr punn e tyre voluminoze gjat prgatitjtes s prgjigjeve n Pyetsorin pr prgatitjen e Studimit t Fizibilitetit. Gjats ksaj javes, Komisioni Evropian ka ndrmarr hapin e radhs n kontekst t prgatitjes s Studimit t Fizibilitetit, gjegjsisht zbarkimin e misionit fakt-mbledhs t Komisionit Evropian n Kosov me qllim t vlersimit t secilit sektor nga kndvshtrimi i negocimit dhe zbatimit t Marrveshjes s Stabilizim Asociim. Ky sht misioni yn m i madh q ndonjher ka vizituar Kosovn dhe jemi t knaqur q t gjitha prgatitjet jan duke rrjedhur si duhet.
  Ndrsa, z. Samuel bogar, nnvizoj: Publikimi i Studimit t Fizibiliteti dhe dorzimi i udhrrefyesit pr liberalizimin e vizave jan dshmit konkrete pr vullnetin e Bashkimit Evropian pr avancimin e marrdhenieve ndrmjet BE-s dhe Kosovs. Me an t ktyre proceseve, perspektiva Evropiane merr formn e saj konkrete pr qytetart e Kosovs.

 12. #132
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kui: Kosova, Pa viza n 2013-tn

  Hajredin Kui vlerson se viti 2013 mund t jet vendimtar pr lvizjen pa viza t kosovarve n zonn Schengen. Ai thot se institucionet po punojn n plotsimin e kritereve duke e luftuar edhe korrupsionin e krimin e organizuar. Zvendskryeministri nuk ka ndryshuar mendje se integrimi i vendit n BE mund t ndodh diku n vitin e largt 2020.

  Viti 2013 po shihet si koha m reale prej pozits dhe opozits n Kosovs pr t udhtuar pa viza n zonn Schengen t Bashkimit Europian. Zvendskryeministri Hajredin Kui thot Kosova prej vitit 2009 ka punuar njanshm pr t`i plotsuar kriteret q i krkon BE’ja pr liberalizimin e vizave.

  Por pr t marr liberalizimin, Kui thot se duhet pritur vitin 2013.

  “Pres q viti 2013 t jet vit i perspektivs s qart t liberalizimit t vizave. Por, edhe kt vit, Raporti i Progresit do t prcaktoj afrimin ton, prparimin dhe detyrat q duhet t`i kryejm”, ka thn Kui, n nj bised pr Express.

  “Jam i bindur se nj arritje e madhe do t vlersohet qysh n tetor t ktij viti”, ka shtuar ai.

  Me gjith pritjet e zyrtarve vends, raportet ndrkombtare vazhdimisht kan theksuar se n Kosov krimi i organizuar dhe korrupsioni jan problemet m t madhe pr t ecur m shpejt drejt BE’s. Pavarsisht problemeve, Hajredin Kui thot se ka pasur progres n fushn e drejtsis.

  “Liberalizimi i vizave i ka katr shtylla dhe nj prej shtyllave sht edhe shtja e rendit dhe ligjit dhe natyrisht kjo sht puna elementare q duhet t bhet kryesisht n koordinim nga Ministria e Drejtsis, po shum pun duhet t bj gjyqsori, prokuroria dhe t tjert”, ka thn ai.

  Express
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #133
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Citim Postuar m par nga Dar_di Lexo Postimin
  Kui: Kosova, Pa viza n 2013-tn

  ...

  Express
  Edhe kjo i ngjane perseri propagandes se zakonshem dhe te perseritur per ta larguar vemendjen e publikut te gjere nga bisedimet e "fshehta" me Serbine ne dem te Kosoves apo ndonje koncesioni tjeter te ngjashem. Gjithashtu e perdorshme per zgjedhje te reja eventuale, etj...


  Sa per krahasim:

  Thai: Pa viza m 2012

  25 Nntor 2011
  http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=11374  ose:
  Thai: Shum shpejt, lvizje pa viza
  Tetor 28th, 2011
  http://www.panorama.com.al/2011/10/2...vizje-pa-viza/
  http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=10197

 14. #134
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Republika e Kosovs ka hyr n fazn e liberalizimit t vizave q nga koha kur ajo pranoi udhrrfyesin n Bruksel. Tendencat pr t mjegulluar apo diskredituar kt proces nga individ apo persona juridik n nj form apo nj tjetr nuk i shrbejn qllimit pr t integruar Republikn e Kosovs n mekanizma ndrkombtar. asja nihiliste, ironike, mohuese e objektivisht prgnjeshtruese pr t tentuar njollosjen e ktij procesi n opinionin publik t ngusht dhe at t gjer, jo q sht e pa pranueshme n kuptimin e liris s opinionit personal, por sht absurde dhe jo demokratike nse sht e veshur me elemente subjektive, emocionale e deklarative. Prandaj, kjo bhet e teprt nse nuk bazohet n argumente t qndrueshme.

  Duhet shikuar disa gjra edhe nga prizmi personal deklarativ dhe jo t “sulmohen” apo “prgnjeshtrohen” prononcime zyrtare, t cilat, ku m shum e ku m pak pranohet se jan deklarative dhe dekorative, mirpo prderisa t tilla si kto analogjikisht prputhen me deklarata personale (personat fizik), ather do prpjekje pr t “demaskuar” dhe ironizuar qllimisht nj proces zyrtar m nuk ka efekt, sepse tashm jan ekzpozuar elemente bumerangu nga t dy palt, si ato zyrtare (juridike) dhe jo zyrtare (fizike).

  Dar_di
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #135
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Liberalizimi, nn hijen e dialogut

  Jeton Llapashtica | 11-11-2012

  Antart e partive opozitare dhe njohsit e integrimeve evropiane akuzojn institucionet e vendit se jan duke u treguar “t prgjumura” n raport me liberalizimin e vizave, duke kontribuar q ky proces t tejzgjatet.

  Ata vlersojn se ekzekutivi kosovar duhet t punoj “dit e nat” n mnyr q qytetart e vendit nj dit e m prpara t prfitojn nga liberalizimi i vizave.

  Antarja e Komisionit Parlamentar pr Integrime Evropiane, Vjosa Osmani, thot se n momentin kur Kosova e ka marr udhrrfyesin, pala kosovare sht treguar shum entuziaste, por, m pas shumica e dikastereve q merrem me liberalizim t vizave nuk jan duke u treguar “t gjalla”.

  “Prderisa kemi skandale t njpasnjshme nga ministria e cila ka detyrat kryesore n kt proces, pra ajo e Punve t Brendshme, un nuk pres q do t kemi ndonj sukses n t ardhmen e afrt. Pra, n momentin gjithka sht n duart e institucioneve, mirpo si po shihet, Qeveria nuk po e merr shum seriozitet kt problem”, thot ajo.

  Deputetja e Lidhjes Demokratike t Kosovs, Osmani, vlerson se pikrisht shkeljet e shumta t ligjeve dhe keqprdorimet e ndryshme nga zyrtart qeveritar do t ndikojn q procesi i liberalizimit t vizave t shtyhet sa m gjat.

  Edhe antarja tjetr e ktij komisioni, deputetja e Lvizjes Vetvendosje, Alama Lama, e ndrlidh dialogun me Serbin me procesin e liberalizimit t vizave, gj q, sipas saj, e bn t paqart se far do t ndodh me liberalizimin.

  “Lidhur me plotsimin e pyetjeve t pyetsorit natyrisht q ka ngecje. Nse njra prej pyetjeve ka t bj me luftimin e korrupsionit dhe sundimin e ligjit, ather natyrisht q nuk ka prparim, absolutisht jo, ndrsa gjra formale, plotsime dokumentesh, ligjesh e t tjera, mund t ket prparim, por duhet ta shohim sepse ende se kemi par pyetsorin”, thot ajo.

  Nga ana tjetr, eksperti i integrimeve evropiane, Shenoll Muharremi, thot se koh m par kur Kosova e pati pranuar udhrrfyesin pr liberalizim t vizave, te pala kosovare sht vrejtur nj eufori e madhe, por momentalisht vendi gjendet n nj situat ku ka rn dukshm hovi i reformave, ndrsa sht duke munguar transparenca si nga Qeveria edhe nga Komisioni Evropian pr kt proces.

  “Situata e keqe socio-ekonomike dhe papunsia 45% ne vend ndrlidhen ngushte me ket proces (liberalizimin e vizave), ndrsa ju siguroj q me investime e fokus vetm n rrug e autostrada Kosova nuk do avancoj ne procesin e antarsimit n BE”, thot Muharremi.

  Ai kujton se n raportin e Gjykats Evropiane t Auditorve sht thn shum qart se lidert kosovar nuk kan vullnet politik pr ta luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin, krejtsisht e kundrta q krkohet pr t arritur integrim n BE.

  Nga ana tjetr, pr drejtorin e Kshillit pr Mbrojtjen e t Drejtave dhe Lirive t Njeriut (KMDLNJ), Behxhet Shala, bashksia ndrkombtare sht duke br shkelje t mdha t t drejtave t njeriut n raport me kosovart, t cilve nuk po ua mundson lvizjen e lir pa viza, sikurse qytetarve t vendeve t Ballkanit.

  “Ata t cilt po thirren n zbatimin e disa standardeve, ata po e shkelin at vlern perndimore apo evropiane, q sht lvizja e lir. Derisa t gjitha shtetet e Evrops dhe t rajonit e kan mundsin e lvizjes pa viza, sht e vetmja Kosova q nuk i mundsohet kjo, dhe q t vetmit jan qytetart e Kosovs q rrin para ambasadave me radh t gjata pr t krkuar viza”, thot ai.

  Shala thekson se shum kushte q i krkon Komisioni Evropian nga Kosova pr t arritur liberalizimin e vizave, shteti i Kosovs i ka plotsuar m mir sesa vendet e rajonit, ndrsa ka shum t tjera, q si thot ai, as vet vendet e rajonit si kan plotsuar, ndrkoh q qytetart e tyre lvizin pa viza.

  Por, pr zvendsministrin e Ministris s Integrimit Evropian, Gzim Kasapolli, procesi i liberalizimit t vizave nuk ka t ndalur. Ai thekson se autoritetet kosovare jan duke i prfunduar, detyrat afatshkurta dhe njkohsisht jan duke i ndrtuar strukturat t cilat sipas tij do t ballafaqohen me negociatat pr Marrveshjen e Stabilizim-Asocimit.

  “Fakti q po duket se sht nj heshtje sht arsyeja pr shkak se ne gjat ktyre dy muajve t ardhshm do t kompletojm ato detyra afatshkurtra t cilat na jan prcaktuar dhe do t prgatitemi pr fazn e ardhshme, e cila do t jet negocimi i marrveshjes s Stabilizim-Asocimit me Bashkimin Evropian”, nnvizon ai.

  Kasapolli mohon se ka stagnim n procesin e liberalizimit t vizave, ndrsa thekson se n kt proces sht e prfshir e tr opozita, prandaj, sipas tij, nse ajo kritikon, e kritikon vetveten.

  “Un absolutisht nuk pajtohem (me opozitn) q ka stagnim n procesin e liberalizimit t vizave, pr shkak se ne marrdhniet t cilat i kemi ndrtuar me Komisionin Evropian gjat ktij procesi t liberalizimit t vizave sht q tani jemi n fazn e vlersimit t raportit q ne ia kemi drguar Komisionit Evropian. Pas ardhjes s komisionit vlersues, i cili ka qen ktu n muajin tetor, tani jemi n fazn e ngritjes s vlersimit t atij raporti nga Komisioni Evropian dhe dhnien e detyrave, eventualisht detyrave shtes t cilat ne duhet t’i plotsojm n afat sa m t shkurt kohor”, thot ai.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #136
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Pr: Republika e Kosovs n procesin e liberalizimit t vizave

  Drejt liberalizimit t vizave, me zhvillim e drejtsi - jo me billborde

  N vern e ktij viti Kosova pritet t vendos regjimin e vizave pr 87 vende - kryesisht aziatike dhe afrikane duke prmbushur nj nga krkesat e Komisionit Evropian pr liberalizim t vizave me BE-n.

  Sipas Ministris s Punve t Jashtme t Kosovs vendimi do t hyj n fuqi m 1 korrik.

  Mirpo, njohsit e shtjeve t integrimeve n Prishtin e quajn t vonuar vendimin, ndrsa theksojn rndsin pr prmbushjen e kushteve t tjera me theks te sundimi i ligjit, lufta kundr krimit t organizuar e korrupsionit dhe zvoglimi i numrit t azilkrkuesve kosovar npr shtetet evropiane, shkruan “Evropa e Lir”.

  Eksperti pr integrime evropiane, Shenoll Muharremi, tha se skandali rreth pasaportave biometrike ka dmtuar reputacionin e Kosovs n liberalizimin e vizave me BE-n.

  Prderisa vendeve t caktuara u vihet nj regjim vizash, Muharremi foli pr rndsin e zvoglimit t numrit t shtetasve kosovar q krkojn azil n vendet evropiane.

  “Ne nuk po shohim q qeveria e Kosovs po harton politika dhe po investon n gjenerim t punsimit t qndrueshm dhe n zhvillim ekonomik, i cili do t krijonte kushte m t mira t jetess pr kosovart dhe do t parandalonte ata q t krkojn azil n vendet e BE-s. Vetm me fushata dhe billborda e pa gjenerim t vendeve t puns, sigurisht se nuk do t zgjidhet ky problem”, u shpreh ai.

  N qershor t vitit t kaluar, pals kosovare iu dorzua Udhrrfyesi zyrtar pr liberalizim vizash me mbi 90 kritere q duhen prmbushur pr t lehtsuar regjimin e vizave pr qytetart e vendit.

  N mesin e kushteve t vendosura nga Komisioni Evropian hyjn dhe politikat e migrimit, por theksohet nevoja pr m shum angazhim n procesin e riatdhesimit dhe ri-integrimi, n sigurin e dokumente t udhtimit, n shtjen e azilit dhe t tjera.

  Eksperti pr integrime, Avni Mazreku tha se vendosja e regjimit t vizave pr afro 90 shtete sht nj nga elementet kye drejt liberalizimit t vizave, por theksoi se dinamika e prgjithshme n prmbushjen e kritereve t vna sht e ngadalt.

  “Megjithat sht fakt evident q Kosova sht e vonuar n t gjitha drejtimet, prandaj sht e vonuar edhe ktu”, tha ai.

  N shkurt t ktij viti, Komisioni Evropian pritet t jap nj vlersim mbi dinamikn e prmbushjes s kritereve pr heqjen e regjimit t vizave pr Prishtinn zyrtare.

  Muharremi tha se jan br prparime n fusha t ndryshme, por se nevojitet prkushtim dhe vullnet politik n eliminimin e dukurive si krimi i organizuar e korrupsioni.

  “Ka prparime n disa shtje teknike, por mos t harrojm q n kriteret m kye q kan t bjn me luftn kundr krimit t organizuar e korrupsionit dhe shtjet e drejtsis nuk ka pasur progres. Kshtu q pres nj vlersim t ashtuquajtur ‘mix’, ku kemi pasur disa prparime teknike. Por, n ann tjetr problemet m kye vazhdojn t mbesin si sfida t mdha pr Kosovn”, theksoi ai.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 17. #137
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Republika e Kosovs n procesin e liberalizimit t vizave

  Liberalizimi, rrezik pr sigurin e BE-s

  Mosluftimi i korrupsionit dhe i krimit t organizuar, shkeljet e t drejtave t njeriut, mosimplementimi i ligjeve..., si dhe zhvillimet legjislative dhe institucionale n Kosov, sipas Komisionit Evropian, prbjn rrezik pr sigurin e brendshme t Bashkimit Evropian, gjegjsisht pr heqjen e regjimit t vizave pr vendin ton. Kshtu t paktn thuhet n raportin t cilin e ka hartuar Komisioni Evropian, e t cilin do t’ia drgoj Parlamentit dhe Kshillit t Ministrave t BE-s, nj kopje t t cilit e ka siguruar gazeta “Zri”.

  N raportin e par t cilin e ka publikuar KE-ja, n t cilin vlersohet progresi i arritur nga institucionet e Kosovs n prmbushjen e kushteve t dala nga udhrrfyesi pr liberalizimin e vizave, thuhet se Kosova vazhdon t mbetet vend i rrezikshm pr t’ia hequr regjimin e vizave dhe paraqet nj list rekomandimesh t mdha, q Prishtina zyrtare duhet t’i marr parasysh dhe t’i plotsoj nse dshiron q qytetart e saj t udhtojn pa viza n BE.

  Krimi i organizuar,
  korrupsioni,
  shkelja e t drejtave t njeriut,
  ligje q nuk prkojn me standardet e BE-s,
  ligje t miratuara por q nuk zbatohen,
  aktivitete kriminale, si trafikim me qenie njerzore, me drog, me arm, cigare e karburante,

  jan disa nga t gjeturat e KE-s pr Kosovn. “Kosova vazhdon t ballafaqohet me sfida t mdha n parandalimin e korrupsionit dhe krimit t organizuar. Aktivitetet kriminale t ndryshme... (Shkrimin e plot mund t lexoni sot n Zri)

 18. #138
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,062
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Pr: Republika e Kosovs n procesin e liberalizimit t vizave

  Jemi edhe m t izoluar se ishim


  SA HER Q NGA goja e politikanve tan kta 2-3 vjett e fundit kemi dgjuar fjalit se Kosova po fiton lvizje t lir dhe liberalizim vizash, fatkeqsisht kjo doli se ka nnkuptuar krejt t kundrtn.

  Si rrjedhoj, Kosova, vendi ndoshta m i izoluar n bot, me vetm 4 shtete, n t cilat mund t udhtohet pa viza, sot lre q s’ka shnuar ndonj progres, por sht edhe m e izoluar se m par.


  - A ka ku t shkoj m tepr?! – mund t pyes dikush.

  - Ja q paska! – sht prgjigjja.


  Kosova, pavarsisht deklaratave pr konsum ditor t liderve institucional, ka shnuar regres n lvizjen e lir.

  DUSHI I FTOHT akull s fundi erdhi nga Komisioni Evropian, q na tregoi se jemi larg, ende shum larg liberalizimit t vizave, e sidomos – si u pa! - tepr larg nga 15-muajshi i proklamuar nga kryeministri Thai, rreth – hm! - 25 muaj m par (sic!).

  Mirpo, nuk besoj se dikush q ka dy ide rreth Kosovs t kishte besuar se do t ndodhte ndonj Schengen i Bardh n ndonj “afat rekord”. Pr m tepr, fjala shum e prmendur pas secils kritik nga Brukseli, fjala “rekord” pra, po gjen njfar zbatimi, por n kt rast vetm pr t matur rekordin kosovar t izolimit.

  Kjo po vrehet edhe n praktik, n kohn kur shtetet e BE-s kan filluar t ashprsojn procedurat pr marrjen e vizave Schengen pr kosovart, e assesi t lehtsojn.

  S fundi, n nj rast, ndodhi q nj ambasad e nj shteti t BE-s t jap viza me kohzgjatje prej vetm nj muaji pr dhjet gazetar, gj q s’kishte ndodhur m hert. Dhe ktu, pa hyr fare n shtjen se gazetart kosovar nuk gzojn n t gjitha ambasadat t drejtn e pajisjes s vizave pa pages, ose me pages standarde prej 35 eurosh. Pr m tepr, ka ambasada q vetm pr pasaport t Republiks s Kosovs krkojn 60 euro pages vize, gj n nuk vlente me dokumentet e udhtimit t UNMIK-ut. Pavarsisht a merret apo refuzohet aplikimi.

  N ANN TJETR, sigurisht se ju kujtohet fare mir se si ishte trumbetuar si nj arritje e madhe ajo q u quajt “lvizje e lir” pr qytetart e Kosovs dhe t Serbis npr territoret e njra-tjetrs nga Tahiri e Stefanoviq. Epo, q nga ajo koh, kjo lvizje e lir sht pikrisht nj oksimoron, pasi q ajo q u proklamua si liri e lvizjes, n fakt, vetm sa ka vshtirsuar edhe m tepr at q ishte.


  Qeveria serbe me dredhi ia kishte dal t’ia shiste delegacionit kosovar si kompromis, dika q m par kishte ekzistuar, madje n version m t leht.
  Deri dy-tre muaj para se te fillonte dialogu teknik-(politik) Prishtin-Beograd, qytetart e Kosovs kan pasur mundsi q t hyjn me vetura n territorin e Serbis, duke marr targa t prkohshme dhe duke paguar rreth 30 euro, por vetm sa pr t fituar terren gjat negociatave kjo praktik u ndalua. Pastaj, gjat dialogut u arrit marrveshja, por thuajse identike me at q ishte m par, vese tash me mim katr her m t lart.

  Tash, pr t kaluar me vetur npr territorin e Serbis, (gj t ciln shum kosovar e prdorin pr t dal n Evrop, ose anasjelltas), duhet paguar plot 113 euro, plus 7 euro targat e prkohshme pr seciln dit. Kjo ka shkaktuar shum telashe, sidomos pr shqiptart q jetojn n Lugin t Preshevs, mrgimtart, si dhe serbt e Kosovs.

  A sht kjo vrtet liri e qarkullimit, apo pengim i tij?!

  E ndonse dialogu teknik-(politik) sht duke vazhduar n mnyr bukur diskrete n Bruksel, ende nuk sht realizuar premtimi i zonjs Tahiri, se kjo marrveshje do t rishqyrtohet. Kurse, derisa t’u bjer n mend palve vuajtja e qytetarve q paguajn pr nj kalim kufiri gjysmn e pags mesatare, kjo vetm sa dendson izolimin.

  THELLIMI I IZOLIMIT javt e fundit ndodhi edhe me trheqjen e vendimit t Republiks s Kroacis pr t lejuar qarkullimin npr territorin e vet pr kosovart me viza Schengen me shum hyrje.

  Vetm nj vit m par ky vendim ishte reklamuar nga Qeveria, si nj hap drejt lvizjes m t lir pr qytetart e Kosovs. Mirpo, ky hap, si po e shohim sot, jo q nuk bindi ndonj shtet tjetr t veproj njsoj, por u kthye mbrapsht edhe nga vet Zagrebi. Me arsyetimin se ky shtet sht duke prshtatur me shpejtsi legjislacionin me BE-n, n prag t brjes antar n mes t ktij viti, u anulua vendimi i mparshm.

  Dhe, pr dallim nga rrahagjoksi i nj viti m par, nuk pam asnj antar t kabinetit qeveritar t marr mundin pr t sqaruar kt situat regresi, e as t krkoj ndonj sqarim nga shteti mik.

  Tash, si t sqarohet fakti q Qeveria Thai mund t jet unike n bot pr nga numri i resorve q merren me politikn e jashtme dhe ne vetm sa po shkojm duke u izoluar?

  Ne kemi dy zv.kryeministra pr pun t jashtme, Pacollin e Tahirin, kemi ministrin e Jashtm, Hoxhaj, kemi ministren e Integrimeve, itaku, kemi ministrin e Brendshm, Rexhepi, pa prfshir ktu kryeministrin Thai. Plus presidentja Jahjaga. Dhe nuk ka prparim!

  Epo, dika nuk sht n rregull, dika nuk sht n rregull shum! Pasi q m nuk sht se po ecim disa hapa pas shteteve t rajonit.

  Ne as nuk po vendnumrojm.

  Fatkeqsisht, ne po ecim prapa!
  http://www.koha.net/?page=1,9,136112

 19. #139
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Republika e Kosovs n procesin e liberalizimit t vizave  Lunacek dhe Fajon krkojn heqjen e vizave pr kosovart


  GazetaExpress E hn, 03 Mars 2014 19:09
  Eurodeputetet e Parlametit Evropian Ulrike Lunacek dhe Tanja Fajon, i kan drguar letr t hapur komisares pr shtje t brendshme, Sesiliq Malmstrom duke krkuar q institucioni t cilin ajo e udhheq t dal sa m par me rekomandimin pr heqjen e vizave edhe pr qytetart e Kosovs.

  N letrn drguar komesares evropiane pr shtje t brendshme, Tanja Fajon dhe Ulrike Lunacek krkojn q rekomandimi pr heqjen e vizave t bhet gjat ktij mandati t Komisionit Evropian prkatsisht deri n vjesht.

  Raportuesja pr viza n Parlamentin Evropian Tanja Fajon, si dhe raportuesja pr Kosovn Ulrike Lunacek, n letrn e nnshkruar trheqin vrejtjen se prkundr t arriturave n dialogun politik n mes t Prishtins dhe Beogradit dhe arritjes s marrveshjes historike n mes t dy kryeministrave, Kosova, si u shprehn ato mbeti e paprfillur.

  shtja e vizave sht m e prekshmja pr popullatn, ndrsa prparsit q sjell lvizja e lir nuk kan mim, ndrsa populli i Kosovs kt e meriton, pohojn n letrn e tyre Lunacek dhe Fajon.

  Ndonse akuzojn komisionin pr zvarritje t raporteve t ekspertve, dy eurodeputetet konsiderojn se edhe autoritetet e Prishtins duhet t bjn edhe m shum n plotsimin e kritereve pr prfshirjen e Kosovs n listn e shteteve q kan regjim t lir t vizave pasi q jo t gjitha kushtet jan prmbushur n kt drejtim.

  Tanja Fajon shpjegoi se nga Komisioni krkohet publikimi i gjetjeve t ekspertve, mundsisht rekomandimi pr heqjen e vizave e m pas konform meritave t kosovarve t vendoset nse do t miratohet ky propozim, procedur kjo q merr koh.

  Raporti i ekspertve q merren me gjetjen e fakteve nse Kosova i ka plotsuar kriteret pritet n mesin e ktij muaji. Dy eurodeputetet krkojn nga Komisioni q t tregoj vullnetin e mir dhe gjat ktij mandati i cili skadon n fund t tetorit t del me rekomandim.

  N kt mnyr do i mundsohej strukturave t reja evropiane si n Parlament ashtu edhe n Komision e Kshill q t merren me aspektin procedural deri te vendimi formal.

  Zakonisht procedurat q do pasonin marrin koh relativisht t gjat dhe mund t llogaritet n vite, mirpo n rast t vullnetit politik, gjrat mund t prshpejtohen. Bashkimi Evropian rishtazi ka hequr regjimin e vizave pr Republikn e Moldavis. Ndrsa Tanja Fajon rikujtoi se fal vullnetit politik, vendimmarrja pr rastin e Moldavis morri vetm disa muaj nga momenti i rekomandimit q e bri Komisioni Evropian.

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •