Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 139
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  BE: Pa premtime pr Kosovn pr viza, ky sht dialog teknik

  Bashkimi Evropian nuk i jep premtime Kosovs pr fillimin e dialogut pr heqjen e vizave, pasi ky sht “dialog teknik”, deklaroi sot n Bruksel, Mikele erkone, zdhns i Komisionit Evropian. Por, sipas tij, Bashkimi Evropian po e analizon prmbushjen e kritereve nga ana e institucioneve t Kosovs pr nisjen e dialogut pr heqjen e vizave.
  Nga ana tjetr, duke u shprehur pr zgjedhjet n Kosov, Angela Filote, zdhnse e komisionarit pr zgjerim, Shtefan Fyle, tha se BE-ja “shpreson se zgjedhjet n Kosov do t jen t lira dhe t ndershme”.

  Mtutje, ajo theksoi se Bashkimi Evropian i inkurajon “t gjith qytetart e Kosovs, q me daljen n zgjedhje, ta shfytzojn t drejtn e tyre demokratike”, n mnyr q nprmjet t votimeve t realizohet programi evropian.

  Kto komente ajo i bri e pyetur nga gazetart lidhur me raportet se Beogradi u ka br me dije serbve n Kosov se nuk e mbshtet daljen e tyre n zgjedhjet e prgjithshme t jashtzakonshme n Kosov, m 12 dhjetor. ("Koha ditore")
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  63
  Postime
  7,985
  Faleminderit
  23
  33 falenderime n 26 postime

  dhe evropa u prgjigj....

  Citim Postuar m par nga drifilon Lexo Postimin
  Qfare do i thonite evropese sikure te ju vije rasti te ju ndegjoi per mose hekjen e vizave vetem kosoves .

  SHPREHNU IPNE MENDIMIN TUAJE PA DORZA ...
  Hiqni hajnat. Bni shtet!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Liberalizimi i vizave, prioritet i Kosovs

  Synimet dhe pritjet e Republiks s Kosovs jan q sa m shpejt t filloj procesi i liberalizimit t vizave. Kshtu tha sot Ministri n largim pr Integrime Evropiane, Besim Beqaj.

  Kto komente ai i bri n hapje t takimit tre ditor t Nnkomitetit pr Drejtsi, Liri dhe Siguri n kuadr t Dialogut t Procesit t Stabilizim-Asociimit.

  Ministri i Integrimeve Evropiane, Besim Beqaj tha se gjat vitit q e lam pas n Kosov sht arritur progres i konsiderueshm n fushat q i mbulon Nnkomiteti pr Drejtsi, Liri dhe Siguri. Ai u prqendrua n masat q jan ndrmarr n avancimin e kornizs ligjore dhe n politikat e ngritjes institucionale.

  “Me nj angazhim maksimial t Ministris s Punve t Brendshme sht shnuar progres, sidomos n procesin e ripranimit dhe riintegrimit, prmes kompletimit t kornizs ligjore dhe asaj t politikave dhe forcimit t institucioneve si n nivel qendror ashtu edhe n at lokal”, tha Beqaj.

  Beqaj tha se Qeveria e Kosovs do t’i intensifikoj edhe m tutje prpjekjet e saj pr alokimin e resurseve shtes pr t kryer n koh obligimet e marra. Ai tha se sht obligim i cilsdo Qeveri q vjen q t marr prsipr mbulimin e tr pjess financiare pr integrimin e personave t kthyer.

  Fush tjeter prioritare, sipas Beqajt, sht siguria e regjistrit civil, menaxhimi i integruar i kufirit, lufta kundr korrupcionit dhe sundimi i ligjit.
  Ndrsa, drejtori Gjeneral pr Zgjerim pran Komisionit Europian, Lukas Holub tha se institucionet e Kosovs duhet angazhohen edhe m tepr n mnyr q t arrihet progres n fushn e sundimit t ligjit.

  “N vitin 2010 dialogu pr liberalizim t vizave ka ndihmuar Kosovn q t mobilizoj reforma n fushat kye t sundimit t ligjit. Dhe, shpresojm q kt vit do t arrihen sukse m shum nga autoritetet kosovare. Duam t theksojm se arritja e sukseseve t konsiderueshme n kto fusha sht thelbsore pr Kosovn n rrugn drejt liberalizimit t vizave”, ka thn Holub.

  Gjat tre ditve t ardhshme do t diskutohet pr rekomandimet dhe prioritetet pr vitin n vijim n fushat m t rndsishme t sundimit t ligjit.

  (Mejreme Tahirukaj)

  RTK
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  “Koalicioni pr demokraci”: Edhe Kosova sht Evrop

  Disa dhjetra prfaqsues t organizatave joqeveritare, t bashkuara n "Koalicionin pr Demokraci", kan protestuar n qendr t Prishtins nn moton "Kundr getoizimit t Kosovs". Marshi protestues ka nisur nga shtatorja e Zahir Pajazitit pr t prfunduar pran Teatrit Kombtar n Prishtin, duke shprehur indinjatn e thell ndaj bllokads tregtare q BE-ja i ka br Kosovs dhe ndaj mungess s lvizjes s lir t qytetarve t Kosovs. Protestuesit mbanin pankarta me mbishkrimet: "Ne jemi Evrop", "Evropa nuk mund t na diskriminoj", "Duam liri t lvizjes" dhe "Kosova sht Evrop". Protesta ka kaluar n mnyr paqsore ndrsa pr sigurin jan kujdesur forcat e Policis s Kosovs.

  KOSOVA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  N BE shtohen kundrshtart e liberalizimit t vizave pr Kosovn

  „E kemi humbur momentin q ta prfshijm edhe Kosovn n procesin e liberalizimit t vizave. Si ndodh gjithmon kur humb nj rast, rrethanat komplikohen. Gjithka q ka mundur t shkoj keq pr prfshirjen e Kosovs n liberalizimin e vizave, ka shkuar keq“, e fillon bisedn pr “Kohn Ditore” nj diplomat i lart i BE-s, duke shprehur shqetsim se Kosova nuk do t mund t llogaris se do t dal shpejt nga izolimi. Prderisa n Kosov protestojn prfaqsuesit e shoqris civile kundr asaj q e quajn „getoizim t Kosovs“, duke krkuar liberalizim vizash edhe pr shtetasit e shtetit m t ri n bot, q kremton nesr trevjetorin e lindjes, n BE heqja e vizave sht gjja e fundit q u shkon n mend. Madje, krahasuar me disa muaj m par, sht n rritje numri i kundrshtarve t nisjes s fardo dialogu me Kosovn pr liberalizimin e vizave. Burimet diplomatike n BE thon qart se lnia anash e Kosovs nga procesi i liberalizimit t vizave nuk sht pr shkak t mospajtimeve rreth statusit t Kosovs.

  Varianti zyrtar i BE-s sht se „Kosova nuk i ka prmbushur kriteret pr t marr dokumentin e Strategjis s dialogut t vizave“, ndrsa jozyrtarisht thuhet se shum vende t BE-s nuk duan q n kto rrethana ekzistuese t nis dialogu edhe me Kosovn. N mesin e ktyre vendeve jan Franca, Holanda, Gjermania, Suedia dhe Belgjika, ndrsa numri i vendeve q kundrshtojn nisjen e dialogut me Kosovn sht po ashtu n rritje n vend q t ndodh e kundrta. Diplomat t BE-s thon se rrethanat aktuale n BE, situata n Kosov, akuzat pr prfshirje t liderve kosovar n krim t organizuar, manipulimet gjat zgjedhjeve sikur edhe valt e azilkrkuesve nga Kosova, Serbia dhe Maqedonia, jan shkaku pse sht rritur kundrshtimi q BE-ja t nis dialogun e vizave me Kosovn. Disa prej tyre premtimet e mandatarit t Qeveris s ardhshme, Hashim Thait, pr „heqje vizash brenda 15 muajsh“ me ironi e quajn si nj „film fantastiko-shkencor“. „S pari nuk e dim se kur do t filloj dialogu. Dhe nse ai fillon do t zgjas disa vite me Kosovn“, thot nj diplomat i BE-s. Edhe Ulrike Lunacek, nj ndr personat q m s shumti angazhohet pr prfshirjen e Kosovs n liberalizim vizash, i kishte quajtur koh m par parashikimet e liderit t PDK-s si „joreale“.

  Diplomatt thon se arsyet pse disa shtete, q jan mike t Kosovs, nuk duan t dgjojn tash pr prfshirjen e Kosovs n liberalizimin e vizave sht numri i madh i azilkrkueseve nga Kosova q vijn nga kto vende. Kosovart n disa vende, sipas shifrave mujore, jan azilkrkuesit m t mdhenj dhe kjo ndikon tek qndrimet e qeverive t ktyre vendeve. „Duhet t pranojm se ne q orvatemi t nisim sa m shpejt dialogun me Kosovn pr liberalizim vizash jemi viktim edhe t titujve negativ t gazetave rreth refugjatve nga Kosova, ndrkaq nuk ndihmojn as raportet pr krimin e organizuar“, pranon nj diplomat tjetr. Kta bashkbisedues t “Kohs Ditore” insistojn se „dialogu mes Kosovs dhe Serbis nuk ka lidhje me liberalizimin e vizave“. „Edhe nse dikush q do t jet n emr t BE-s i angazhuar pr t ndihmuar dialogun premton heqje t shpejt vizash pr Kosovn, ata nuk kan fuqi q nj vendim t till ta bjn. Vendimet i marrin ministrit e punve t brendshme t vendeve antare dhe ato zakonisht jan shum m skeptike sesa ministrit e punve t jashtme“, pranon nj diplomat i nj vendi t madh t BE-s.

  Zyrtart n institucione t ndryshme t BE-s q merren me Kosovn, thon se vazhdojn prpjekjet e tyre q t bindin vendet antare pr dobin q edhe BE-ja do t kishte nga prfshirja e Kosovs n liberalizimin e vizave. „Ata kan frik nga vala e azilkrkuesve, por nse Kosova prfshihet n liberalizim vizash, ather ato vende do ta ken m t leht q t'i kthejn me procedur t menjhershme azilkrkuesit e rrejshm“, thot ky zyrtar. Tash BE-ja sht duke mbledhur t dhna pr numrin e atyre q kan keqprdorur heqjen e vizave pr vendet e Ballkanit, si jan Serbia, Maqedonia, Bosnja e Hercegovina, Mali i Zi dhe Shqipria. Q tani disa vende t BE-s jan alarmuar me rritjen e madhe t numrit t azilkrkuesve nga Serbia dhe Maqedonia, ndonse thon se shumica prej tyre jan shqiptar dhe rom. Kjo, pranojn diplomatt n BE, po ashtu nuk shkon n favor t Kosovs.

  Edhe nisja e dialogut t vizave me Turqin, edhe kriza e shkaktuar me refugjat nga Tunizia jan po ashtu elemente q psikologjikisht ndikojn n zyrtar t vendeve t BE-s kur mendojn pr prfshirjen e Kosovs n liberalizim vizash. Prandaj, shum prej bashkbiseduesve t gazets pranojn se ndoshta ka qen gabim pse nuk ishte nisur m hert dialogu edhe me Kosovn dhe parashohin sinqerisht se edhe pr nj koh, sa i prket liberalizimit t vizave, Kosova do t mbetet vend i vetm jasht ktij procesi. Nj diplomat tjetr madje shkon edhe m larg, duke dhn edhe parashikime t zeza: „Ndoshta m par do t rikthehen vizat pr disa vende t Ballkanit, pr t cilat i kemi hequr, sesa t hiqen pr Kosovn“.

  N BE ka pasur nisma tashm nga disa vende antare q t thjeshtzohet procedura e suspendimit eventual t liberalizimit t vizave me vendet e Ballkanit, por nuk ka pasur ndonj krkes zyrtare q vizat vrtet t kthehen.

  KOHA Ditore
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Kosova ka ngel si dele e vetme e zez ne Europ, krejt pa viza po udhtojn , e Kosova jo.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Thai krkon ndihmn e Austris pr viza

  Kryeministri Hashim Thai priti sot n takim ministrin e Punve t Jashtme t Austris, Michael Spindelegger, i cili po qndron pr vizit zyrtare n Kosov.

  Kryeministri Thai ka thn se vizita e dyt n Kosov e ministrit Spindelegger brenda nj periudhe relativisht t shkurtr sht tregues i qart i prkushtimit dhe avancimit t mtutjeshm te bashkpunimit ne mes dy vendeve tona.

  “Prkrahja e mtutjeshme pr proceset politike e posarisht pr prafrimin e shtetit ton me Bashkimin Evropian sht shum e nevojshme”, ka thn Thai.

  “sht moment mjaft i rndsishm q Qeveria e Austris t ndikoj q sa m par Kosovs t'i ofrohet udhrrfyesi pr liberalizimin e vizave dhe q Kosovs dhe t’i jepet mundsia t hyj n marrdhnie kontraktuale me Bashkimin Evropian, n mnyr q t prshpejtojm procesin e Integrimeve”, u shpreh Thai.

  Ministri Michael Spindelegger ndrkaq, si thuhet n nj komunikat t Kryeministris, ka prkrahur nisjen e dialogut ndrmjet Republiks s Kosovs dhe Republiks s Serbis, si dhe ka premtuar mbshtetjen e vendit t tij Austris n proceset integruese t Kosovs n BE.

  Zri
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Pasaportat biometrike, vers

  Pasaportat biometrike do t fillojn t lshohen gjat vers, ndrsa tash sht n fazn e fundit procesi i przgjedhjes s kompanis q do t prodhoj pasaportat.

  Edona Baruti, kshilltare e ministrit t Punve t Brendshme, Bajram Rexhepi ka thn pr Radio Kosovn se procedurat e tenderit q pati shpallur kjo ministri tashm jan n fazn prfundimtare dhe se kompania fituese q do t prodhoj kto pasaporta do t dihet shum shpejt.

  N ann tjetr eksperti i shtjeve t integrimit evropian Avni Mazreku vlerson se me fillimin e dhnies s pasaportave biometrike, institucionet e vendit prmbushin njrin ndr kriteret kryesore t procesit t liberalizimit t vizave.

  Ministri i Punve t Brendshme, Bajram Rexhepi, n fund t vitit t kaluar, pati shprehur zhgnjimin e tij n institucionet evropiane pasi ato bn t ditur se dorzimi i udhrrfyesit nuk do t ndodh n at koh.

  Kosova ende nuk e ka marr udhrrfyesin pr liberalizimin e vizave nga Komisioni Evropian. Megjithat institucionet e vendit po prmbushin nj plan t njanshm t kritereve pr liberalizimin e vizave.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Dita e Evrops, studentt krkojn liberalizim

  Prfaqsues t Parlamentit Studentor t Universitetit t Prishtins, me rastin e 9 Majit - Dits s Evrops, para selis s Komisionit Evropian kan vendosur nj objekt simbolik, me an t t cilit shprehen paknaqsin me procesin e liberalizimit t vizave duke krkuar nga institucionet ndrkombtare e vendore, q t prshpejtohet ky proces.

  Objekti i vendosur t cilin e vendosn prfaqsues t ksaj organizate studentore, kishte hartn e vendeve t rajonit dhe t drejtn e tyre pr lvizje t lir, ndrkaq n mesin e vendeve t rajonit, vetm Kosova nuk e ka nj mundsi t till.

  Kryetari i Parlamentit Studentor, Selim Daku tha se ky objekt, t ciln e kan sjell para selis s Komisionit Evropian, paraqet gjendjen e shtetit t Kosovs, t cilit i pamundsohet lvizja e lir.

  “Ne me kt akt paraqesim paknaqsin ton pr mos lvizje t lir dhe krkojm nga instancat evropiane, Komisioni Evropian, por edhe nga qeveria jon, q t prshpejtojn procedurat e liberalizimit t vizave edhe pr ne studentt edhe pr qytetart e Kosovs, n mnyr q t mundsohet lvizja e lir e studentve, t zhvillohen hulumtime n vende tjera, ku tani sht e pa mundur”, ka thn Daku.

  Ai tha se marr n krahasim gjendjen e shtetit t Kosovs me shtetet n rajon, “nuk jemi edhe aq larg”, bile sipas tij, n disa aspekte n krahasim me shtet tjera “jemi shum m larg se ta”. Daku tha se pr kt arsye sht e pa drejt q nuk u mundsohet lvizja e lir vetm qytetarve t Kosovs.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kosova - n Evrop dhe jasht saj

  Shkruan: Besnik Tahiri


  Sot, m 9 Maj, n ditn kur vendet e Bashkimit Evropian festojn arritjet m t mdha historike t kontinentit t vjetr, Republika e Kosovs sht vetm gjeografikisht pjes e saj. Pr kt nuk ka faj qytetari i Kosovs, por fajtor jan t zgjedhurit, ata q e morn votn dhe premtuan t na shpijn atje.

  Prderisa dje, synimi yn strategjik ka qen pavarsia e vendit, sot, synim afatgjat strategjik duhet t jet antarsimi i plot i Republiks s Kosovs n familjen e madhe t Bashkimit Evropian. Fatkeqsisht, po sot vendi yn, si pjes e prbrse e kontinentit t vjetr, m shum se kurdoher mbetet prapa arritjeve evropiane, duke mos mundur t prfitoj nga destinacioni i saj historik.

  Pr vite me radh, edhe pse kemi pasur prezencn civile evropiane e, n veanti, n periudhn pas shpalljes s pavarsis s vendit, ne pothuajse jemi duke vendnumruar n rrugn drejt integrimit n Bashkimin Evropian. Ne nuk e kemi kombinuar si duhet prkrahjen e drejtprdrejt t strukturave euro-atlantike n Kosov me nevojat dhe arritjet konkrete n terren.

  Tri vjet pas shpalljes s pavarsis, ne kemi rrezikuar dhe po rrezikoj q Kosovn ta paraqesim si nj vend joserioz, sikurse q kemi rrezikuar q qytetarve dhe shoqris kosovare padrejtsisht t’u vishet imazhi i t mosqenit t denj pr t’u pranuar n familjen evropiane. Kjo nuk po ndodh as pr ‘fajet e as mkatet’ e tyre, pasi q qytetart e Kosovs, pas m shum se dhjet vitesh prezence ndrkombtare n vend, e shohin vendin e tyre, me t njjtat nevoja, me t njjtat objektiva pr t’u arritur dhe, fatkeqsisht, me t njjtat dshtime n terren.

  Sot, ne, pa dallim, kemi nevoj pr m shum optimizm, sot ne kemi nevoj pr kurajo dhe prkushtim, por sot mbase do t dgjojm t njjtn ‘melodi t pshtjellur’, melodin e premtimeve, interpretimeve, shpjegimeve apo vshtrimeve q e bn kreu kosovar, prezenca ndrkombtare, pr t ardhmen evropiane t Kosovs. N t prmbledhur, ata do t thon se “Kosova n kto vite ka ecur dhe po ec, sikurse ata vazhdojn t thon Kosova ka ngecur dhe po ngec’.

  N krejt kt konfuzion, qytetart e Kosovs m s paku e meritojn ironin t tanishme politike dhe cinizmin publik, q sht produkt i premtimeve dhe deklaratave, n njrn an, dhe n ann tjetr, i ngecjeve e dshtimeve, q vijn si rrjedhoj e keqqeverisjes aktuale.

  T kujtojm ktu se nuk mund t flitet pr arritje evropiane t Kosovs, prderisa mbillet dhe prhapet fara e keqprdorimit t zgjedhjeve t lira e demokratike. Dhe n krejt kt mes, ne nuk mundemi dhe as q do t duhej t flasim pr t ardhmen evropiane, duke pritur se dikush tjetr, nga jasht, do t vendos sundimin e ligjit n Kosov.

  Pr t’u ngritur drejt perspektivs s plot evropiane, klasa aktuale qeverisse duhet t nxjerr msime nga veprimet konkrete dhe puna e madhe q ish-kryeministri Haradinaj e ndrmori n nj periudh rekorde me zbatimin e standardeve, q faktikisht ishin kritere t Kopenhags. Ai ishte shembulli i vetm q detyrat nuk na i kryejn t tjert, duke treguar kompetenc dhe pronsi t plot pr veprimet qeverisse. N historin e re institucionale t Kosovs ky momentum ka qen i pari dhe, fatkeqsisht, i vetmi, kur institucionet kan marr prgjegjsi mbi procesin dhe kan dhn llogari pr t.

  N nj gjuh tjetr, ky ishte “revolucion” n kulturn dhe mentalitetin qeveriss t paslufts n Kosov. Ishte mentaliteti i thyerjes s varsis nga t tjert. Ishte vendosja e kulturs politike t vrtet t shteformimit dhe seriozitetit n prag t hapjes s kapitullit t pavarsis.

  Vullneti i tij politik pr t vepruar, nuk ishte vetm deklarativ, por pragmatik, praktik dhe zbatues. 100 ditt e arta t qeveris Haradinaj mobilizuan nj administrat t tr, vetm e vetm se u pa qart, nga t gjith, se synimi i tij ishte fisnik dhe n funksion t avancimit dhe krijimit e t t ardhmen m t mir pr vendin. Fatkeqsisht, ky ritm i shpress u ndal padrejtsisht. Megjithat, jam i bindur se kthimi i tij do ta rimobilizoj srish administratn shtetrore dhe shoqrin, n prgjithsi, pr ndryshim dhe zhvillim.

  T kujtojm se ne privohemi nga e drejta pr lvizje t papenguar n kt kontinent. Prandaj, them se shpresn duhet mbajtur, edhe pse optimizmin dhe arritjet e dshiruara po na i cenojn n seciln dit.

  Sot, Evropa feston me dinjitet dhe krenari pr arritjet, derisa ne prpiqemi t mbesim krenar. Ne, si vend dhe shoqri, duhet t ruajm dinjitetin dhe t prpiqemi t mbesim krenar, por t mos shpresojm s koti se me kt qeverisje ne do t prceptohemi t till. Pavarsisht, n frymn dhe orientimin ton, ne jemi nj komb evropian.

  (Autori sht antar i kryesis s AAK-s, njhersh edhe drejtor i Institutit KLGI)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e toni karlosi
  Antarsuar
  24-10-2005
  Postime
  300
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Dar_di Lexo Postimin
  Dita e Evrops, studentt krkojn liberalizim

  Prfaqsues t Parlamentit Studentor t Universitetit t Prishtins, me rastin e 9 Majit - Dits s Evrops, para selis s Komisionit Evropian kan vendosur nj objekt simbolik, me an t t cilit shprehen paknaqsin me procesin e liberalizimit t vizave duke krkuar nga institucionet ndrkombtare e vendore, q t prshpejtohet ky proces.

  Objekti i vendosur t cilin e vendosn prfaqsues t ksaj organizate studentore, kishte hartn e vendeve t rajonit dhe t drejtn e tyre pr lvizje t lir, ndrkaq n mesin e vendeve t rajonit, vetm Kosova nuk e ka nj mundsi t till.

  Kryetari i Parlamentit Studentor, Selim Daku tha se ky objekt, t ciln e kan sjell para selis s Komisionit Evropian, paraqet gjendjen e shtetit t Kosovs, t cilit i pamundsohet lvizja e lir.

  Ne me kt akt paraqesim paknaqsin ton pr mos lvizje t lir dhe krkojm nga instancat evropiane, Komisioni Evropian, por edhe nga qeveria jon, q t prshpejtojn procedurat e liberalizimit t vizave edhe pr ne studentt edhe pr qytetart e Kosovs, n mnyr q t mundsohet lvizja e lir e studentve, t zhvillohen hulumtime n vende tjera, ku tani sht e pa mundur, ka thn Daku.

  Ai tha se marr n krahasim gjendjen e shtetit t Kosovs me shtetet n rajon, nuk jemi edhe aq larg, bile sipas tij, n disa aspekte n krahasim me shtet tjera jemi shum m larg se ta. Daku tha se pr kt arsye sht e pa drejt q nuk u mundsohet lvizja e lir vetm qytetarve t Kosovs.

  ZRI
  ME KETE QEVERI NUK KA LIBERALIZIM VIZASH.
  Moto e qeveritareve tane : merr gjithka q t ofron jeta! Tash dhe ktu. Tash ose kurr!,

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  as nje shtet ne europ nuk feston 9 majin kinse dit e europes ne kosove kjo dit festohet apsurt i kohes polulli me i izoluari ne europ dhe fston nje dit kot fare sa qew disa abasada edhe u habiten me ket fest

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Larg liberalizimit t vizave

  N munges t udhrrfyesit, i cili nuk i sht lshuar ende nga Brukseli, Kosova vazhdon ti prmbush njanshm kriteret pr liberalizimin e vizave. Derisa n Qeverin e Kosovs shpresojn se kriteret teknike do t plotsohen nga fillimi i vitit vijues, n Komisionin Parlamentar pr integrime evropiane thon se prfshirja e Kosovs n kt proces sht ende e largt.

  Bashkimi Evropian nuk ia ka qartsuar ende Kosovs perspektivn e liberalizimit t vizave, thon zyrtart n Prishtin.

  Megjithat, n Qeverin e Kosovs besojn se vendi tashm sht gati pr kt proces. Prderisa n Komisionin pr Integrime Evropiane n Parlament ka skepticizm, si n raport me gatishmrin e BE-s pr t pranuar kosovart n Evropn pa viza, ashtu edhe n prgatitjet e Kosovs pr kt proces.

  Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora itaku, pret q BE-ja shum shpejt t'i nis bisedimet me autoritetet e Kosovs, si pr liberalizimin e vizave ashtu edhe pr marrveshjet tjera kontraktuale me Kosovn.

  Ne do t punojm njanshm n prmbushjen e kritereve dhe shpresojm q shpejt edhe Komisioni Evropian t vij me nj prgjigje pozitive pr lansimin e dialogut pr vizat, presim dhe avancimin e marrdhnieve tregtare, e kshtu me radh, thekson itaku.

  Ndrkoh, kryetari i Komisionit pr Integrime Evropiane n Parlamentin e Kosovs, deputeti i Lidhjes Demokratike Kosovs, Lutfi Haziri, thot se Kosova mbetet getoja evropiane, pr shkak t pengesave q po i bhen asaj, si nga pes vendet e BE-s q nuk e kan njohur at si shtet, apo edhe pr faktin se Kosova nuk i ka plotsuar kriteret e parapara.

  Duke iu referuar deklaratave t prsritura t kryeministrit Hashim Thai, i cili para gjysm viti pati premtuar se brenda 15 muajve Kosova do t prfshihej n liberalizim, deputeti Haziri thot se nuk ka kurrfar afati q garanton prfshirjen e Kosovs n kt proces.

  Prderisa Kosova nuk e ka para vetes as udhrrfyesin pr vizat, nuk mund t ket afate tjera, thekson Haziri.

  Mund t them lirisht se edhe 8 muaj kan mbetur nga premtimi i kryeministrit. Por, absolutisht, nuk guxojm t shkaktojm pritje t qytetarve t Kosovs sa i prket ktij procesi, sepse nuk ka asnj dat, asnj orar, as kalendar q Kosovn e on n kt proces. Kosova nuk e ka t qart se kur e merr udhrrfyesin dhe udhrrfyesi i jep detyrat, standardet dhe kushtet teknike e politike q duhet t plotsohen n kt proces, thot Haziri.

  Sipas nj vendimi t Qeveris s Kosovs, pasaportat biometrike si nj nga kushtet pr liberalizim, do t fillojn t prodhohen nga tetori i ktij viti.

  Ministri i Punve t Brendshme, Bajram Rexhepi, thot se Kosova mund ti plotsoj kushtet teknike qysh n fillim t vitit 2012, por ai nuk e fsheh shqetsimin se sjellja e vendeve tjera t rajonit n procesin e liberalizimit t vizave mund ti kushtoj me vonesa edhe Kosovs.

  N pjesn e par t vitit 2012 ne i plotsojm kushtet teknike, mirpo tash ktu mund t ket edhe dme kolaterale. E dini q n muajin qershor do t bhet nj vlersim pr Serbin dhe Maqedonin se si ata e kan prdorur procesin e liberalizimit, a ka pasur keqprdorime. Kshtu q ne nuk mund t jemi t ndar nga ky proces, por ajo ka duhet t bjm ne, sht ti kryejm punt tona, shpjegon ministri Rexhepi.

  N ann tjetr, deputeti Lutfi Haziri e sheh si sfiduese shtjen e riatdhesimit dhe drojs s vendeve t BE-s se me an t liberalizimit do t nisej nj fluks i ri i kosovarve drejt Evrops, duke shpresuar se do t marrin strehim n vendet e BE-s.

  Ajo q vrtet sht e paqart, ka t bj me procesin e prmbushjes s standardit t riatdhesimit dhe riintegrimit. sht nj prej detyrave m sfiduese, t ciln Qeveria e Kosovs nuk ka arritur ta prmbush. Ka t bj me njerzit e Kosovs q jan azilkrkues, pr arsye t caktuara n vende t ndryshme t BE-s. Kosova nuk ka arritur q n mnyr bilaterale t nnshkruaj marrveshje me shum shtete, t cilat krkojn q ky standard n Kosov t vendoset dhe Kosova ti marr obligimet e veta, thekson Haziri.

  Gjat muajit qershor, pritet q Kosovn ta vizitoj nj komisariat pr pun t brendshme i BE-s, q do t drgoj n Kosov nj komision vlersues, i cili do t nxjerr prfundime n lidhje me prmbushjen e kritereve t parapara pr liberalizimin e vizave nga ana e Kosovs.

  REL
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  BE: Liberalizimi, ska gjasa pr Kosovn

  Bashkimi Evropian ua ka trhequr vrejtjen autoriteteve t Serbis q t ndrmarrin masa kundr atyre q u rregullojn vendbanim n Serbi banorve t Kosovs, vetm pr t marr pasaporta biometrike q mund t shfrytzohen pr t udhtuar pa viza n vendet e BE-s. Kjo thuhet n nj raport q ekspertt e Komisionit Evropian e kan prgatitur pr afatin gjashtmujor t ktij viti dhe q u sht prezantuar vendeve antare t BE-s.

  Raporti prfshin t gjitha vendet e Ballkanit Perndimor q jan t prfshira tashm n liberalizimin e vizave dhe vrehet se sidomos n Maqedoni dhe n Serbi ka keqprdorim t ktij liberalizimi, sepse nj numr shum i madh i shtetasve t ktyre vendeve kan krkuar azil n vendet e BE-s.

  Ndrkoh, Bashkimi Evropian sht duke shqyrtuar lehtsimin e kthimit t regjimit t vizave pr ato vende q e keqprdorin dhe vrejtjet i jan dhn sidomos Republiks s Maqedonis, por edhe Serbis.

  Sa i prket Serbis, thuhet se Serbia ka vazhduar t jap pasaporta pr banort e Kosovs, por duke respektuar marrveshjen me BE-n, pra duke dhn pasaporta vetm n zyrn n Beograd, q do t thot se ata banor t Kosovs q marrin pasaporta t Serbis nga kjo zyr, me to nuk mund t udhtojn pa viza n BE.

  Mirpo, shum nga Kosova thuhet t ken shkuar n Serbi pr t rregulluar edhe vendbanimin n Republikn e Serbis, ka u mundson t marrin pasaporta, me t cilat mund t udhtojn pa viza.

  Autoritetet e Serbis u jan prgjigjur zyrtarve t BE-s se kan ndrmarr masa ndaj t gjith atyre, t cilt jan duke e keqprdorur kt mundsi dhe, madje, jan edhe duke i gjykuar disa polic t prfshir n kt.

  N ann tjetr, sa i prket Kosovs, thuhet se gjasat pr t nisur nj dialog t shpejt pr liberalizimin e vizave, ende nuk ekzistojn dhe se pritet q gjat vers edhe nj komision tjetr i BE-s t shkoj n terren n Kosov pr t par se si po zbatohet marrveshja e riatdhesimit dhe ri-integrimit t t kthyerve.

  Numri i madh i azilkrkuesve nga Kosova, por edhe i shqiptarve nga Maqedonia dhe Serbia, sipas zyrtarve t BE-s, po ndikon q disa shtete t hezitojn q t niset procesi i liberalizimit t vizave me Kosovn.

  N raport thuhet se destinacionet m t preferuara t azilkrkuesve nga vendet e ish-Jugosllavis jan Gjermania Suedia dhe Belgjika, prandaj edhe kto vende jan m t zshme n kundrshtim q t niset dialogu i shpejt pr liberalizim vizash me Kosovn.


  REL
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Austria do ti prodhoj pasaportat biometrik pr Kosovn  Ankesa e kompanis sllovene CETIS, e eliminuar nga gara pr prodhimin e pasaportave elektronike, me gjith mimin m t lir, sht hedhur posht nga Organi Shqyrtues i Prokurimit. Antart e ktij organi kan vendosur q Ministria e Punve t Brendshme t ec me procedura dhe tenderin 14-milionsh pr prodhimin e pasaportave biometrike tia jap kompanis austriake Oesterreichische Staatsdruckerei GmbH.

  Ky vendim sht marr t premten dhe do t publikohet sot (e hn). Hysni Hoxha, kryetar i panelit shqyrtues, t dieln tha se ankesa e kompanis sllovene ka qen e pabazuar, ndonse kompania e lartcekur thot nj t vrtet tjetr duke ofruar dshmit.

  sht hedhur posht ajo ankes. Paneli ka vlersuar se ankesa ka qen e pabazuar dhe ne u kemi dhn t drejt autoriteteve kontraktuese pr dhnie t kontrats pr aktivitetin e prokurimit pr Furnizim me pasaporta elektronike, tha Hoxha.

  Kompania e eliminuar sllovene CETIS, q ishte m e lir pr rreth 600 mij euro, ka qen n gar pr prodhimin e pasaportave n Slloveni, ku edhe prodhon pasaporta biometrike pr kt vend t Bashkimit Evropian.

  N gar pr prodhimin e pasaportave elektronike ka qen edhe kompania gjermane Giesecke & Devrient, ndaj s cils mediet gjermane raportojn se autoritetet e atjeshme jan duke zhvilluar hetime n lidhje me dhnie t ryshfetit. Por pr Organin Shqyrtues kjo kompani ka qen e prgjegjshme ndaj kan vlersuar se tri nga katr kompanit konkurruese kan qen t prgjegjshme dhe tenderi nuk duhet anuluar n trsi.

  T kualifikuara pr fazn e dyt n kt tender kan qen gjasht kompani, ndrsa katr prej tyre i kan dorzuar ofertat e tyre.

  Kompania sllovene pr prodhimin e pasaportave elektronike sht eliminuar nga gara edhe pse ishte m e lira.

  Ne kemi ofruar 7 makina me kapacitet prodhimi prej 40 sekondash pr personalizimin e nj pasaporte, kjo do t thot 90 pasaporta n or. Kapaciteti i prodhimit i 7 makinave sht 5.040 cop t pasaportave pr 8 or. Kapaciteti i ofruar i prodhimit nga ne sht shum m i lart sesa kapacitetet e prodhimit prej 3.500 cop pasaportash i krkuar n dokumentacionin e tenderit, thuhet n letrn e kompanis CETIS, por q sht vlersuar si e pabaz nga OBSH-ja.

  Ne jemi t bindur se oferta jon e dorzuar i plotson krkesat n dokumentacionin teknik, dhe me mirsi krkojm q ju t shikoni argumentet tona t shkruara m lart, thuhet n krkesn e CETIS t dorzuar edhe n ministri.

  Departamenti i Prokurimit i Ministris s Punve t Brendshme kishte falnderuar dit m par pjesmarrjen n procedurn e prokurimit t lartprmendur kompanin sllovene dhe me keqardhje i kishte njoftuar se jan eliminuar nga gara, sepse oferta q ata kishin dorzuar, sipas ministris, nuk sht pranuar pr disa arsye.

  Ju jeni eliminuar pr kto arsye: nuk keni prmbushur krkesn e specifikimeve t detyrueshme teknike n dosjen e tenderit, sepse ju keni ofruar prodhimin e 100 pasaportave pr 100 minuta, me 7 makina prodhuese. Nse llogaritet sasia e prodhimit pr or, shohim se kapaciteti i prodhimit sht 3.360 cop, kurse numri minimal i pasaportave q duhet t prodhohen brenda 8 orve sht 3.500, thuhej n shkresn e Ministris drejtuar kompanis konkurruese.

  Kjo arsye ishte hedhur posht kategorikisht nga ofertuesi slloven, q ishte ankuar menjher n Organin Shqyrtues ku kishte ofruar t dhna shtes pr dosjen e tenderit dhe kapacitetin e tyre prodhues q, sipas tyre, kalon kufirin e prcaktuar duke prodhuar 1.500 cop pasaporta m shum. T hnn ata do t marrin vesh edhe zyrtarisht se ankesa e tyre nuk sht marr pr baz as nga Organi Shqyrtues edhe pse ishin m t lirt n konkurrencn e prodhimit t pasaportave q jan pjes e kushteve pr liberalizim t vizave me Bashkimin Evropian.


  KOHA Ditore
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #56
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  prej 1 korrimu 2012 Kosovaret do udhtoin pa viza ne europ

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Evropiant e rinj t izoluar

  Shkruan: Rozafa Kelmendi

  Kosova shpalli pavarsin m 17 shkurt 2008 dhe iu bashkua bots s lir duke u br shteti i 193-t n bot. Rruga e saj e zgjedhur sht drejt integrimit evropian, me dshirn pr t'u integruar plotsisht n familjen e demokracive euroatlantike.

  Kosova sht shtpia e popullats m t re n Evrop, me nj mosh mesatare prej 25.9 vje. Kjo ishte edhe arsyeja q qeveria e Kosovs filloi nj fushat pr Kosovn me moton “Kosovo: The Young Europeans“. Megjithat, ironia sht se kta t rinj nuk jan t lir pr t takuar Evropn, s cils i prkasin!

  Edhe pse Kosova historikisht, n aspektin kulturor dhe shoqror sht pjes e Evrops dhe padyshim sht nj nga vendet m pro-perndimore n planet, ajo sht refuzuar vazhdimisht nga Komisioni Evropian: kur sht fjala pr lirin e lvizjes, qytetart e Kosovs jan m t izoluarit nga pjesa tjetr e Evrops. Ka nj numr pengesash q i mbajn banort e Kosovs larg nga pjesa tjetr e Evrops, duke prfshir faktin q ata prballen me shkalln m t lart t refuzimit nga t gjitha vendet e Ballkanit, kur aplikojn pr viza Shengen dhe se ata jan i vetmi popull n Ballkanin Perndimor q kan nevoj pr viza pr t udhtuar brenda rajonit t tyre dhe vendeve t BE-s.

  Pr t hyr n Kosov nuk nevojiten viza dhe si rezultat gjat dekads s fundit qytetar nga e gjith bota jan vendosur n vend. Megjithat lvizja e lir pa viza sht e mundur pr kosovart n vetm pes shtete, q e bn at vendin me nivelin m t lart t kufizimeve t vizave t vendosura mbi ndonj shtet n bot. Kosova sht e pasuar nga Afganistani, qytetart e t cilit mund t udhtojn pa viza n 20 vende, pastaj Iraku (23 vende) dhe Somalia (25 vende).

  Regjimi i vizave ka kultivuar nj ambient q pengon shkmbimet kulturore dhe zhvillimin e t rinjve. Lista e zez ngulfatse nga zona e Shengenit gjithashtu dekurajon zhvillimin ekonomik dhe ka ndikim negativ n marrdhniet e biznesit n Kosov. Ndrmarrsit prballen me pengesa t mdha pr t hyr n zonn e Shengenit, ku ata mund t zbulojn mundsi potenciale t biznesit. Kosova ka numrin m t vogl t kontratave t bashkpunimit me vendet antare t BE-se n drejtim t shkmbimeve studentore, lvizjeve t puntorve dhe formave t tjera t prvojave jasht vendit.

  Pa mundsi pr t udhtuar, qytetart e Kosovs zhvillojn perceptime t pasakta pr botn e jashtme, bazuar n prshtypjet e mediave t njanshme, gj q kontribuon n rritjen e ndjenjs s izolimit t Kosovs nga pjesa tjetr e Evrops.

  Duket se kur shtetet e Komisionit Evropian thon q Ballkani ka perspektiv evropiane, ato nuk i referohen Kosovs. Pak shtete antare t BE-s nuk pajtohen pr pavarsin e Kosovs, megjithat banort e Kosovs t t gjitha etnive mbesin t izoluar pr nj viz. Kjo sht, besoj, nj problem serioz pr interesat e Bashkimit Evropian n Ballkanin Perndimor. Kosova duhet t ec s bashku me fqinjt e saj pr t shkuar prpara, drejt nj t ardhmeje t prbashkt evropiane.

  sht absurde q n shekullin XXI jan dy milion njerz q jetojn t ngujuar, mu n zemr t Evrops. Shpresojm, n t ardhmen e afrt, muret e ndrtuara rreth Kosovs do t bien, dyert e Evrops do t hapen dhe do mirpresin kta evropian t rinj.


  Autorja sht antare e ekipit t shkrimit t Think Young. (Think Tank q lobon pr interesat e t rinjve evropian). Ky artikull sht publikuar n gjuhn angleze n www.blogactiv.eu

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 18. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2009
  Postime
  352
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Evrope hiqni vizat, vonesat ne kete drejtim vetem sa shtojne "talebanet" ne mesin tone. Te rinjte tane duhet te kene mundesine te dalin ne Evrope, ta prekin ate, te shohin vlerat e saj me syte e vet. Perndryshe, duke na e mohuar te drejten qe kjo Evrope te jete e "prekshme" nga te rinjte tane, ata do te mbyllen ne vete, do te shohin ne te gjitha drejtimet tjera pervec atij te Evropes. Koha po ecen, tik tak, tik tak, ... ne po zhytemi ne batakun e injorances dhe izolimit...

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  T nis dialogu pr liberalizim me Kosovn

  Kryeministri i Hungaris, vendi i t cilit kishte kryesimin e radhs t BE-s n 6 muajt e par t ktij viti, Viktor Orban, u ka drguar nj memorandum liderve t vendeve tjera t Bashkimit Evropian, me t cilin krkon nj riangazhim m t fuqishm n Ballkanin Perndimor, ndrsa mbshtet nisjen e dialogut pr liberalizim t vizave me Kosovn.

  “Nuk mund t mbeten vrima t zeza n hartn e Evrops dhe pr kt kemi nevoj t forcojm perspektivn evropiane t Kosovs. Ne t gjith jemi t vetdijshm se kjo sht posarisht e vshtir pr arsyen se jo t gjitha vendet antare t BE-s e kan njohur Kosovn. Por, ne mund t bjm progres n fushn, si sht adoptimi i nj udhrrfyesi pr liberalizimin e vizave”, thuhet n memorandumin e kryeministrit hungarez.

  “Ne besojm se dialogu ndrmjet Prishtins dhe Beogradit mund t sjell rezultate konkrete pr qytetart n nj afat t shkurtr, por edhe t ndihmoj n realizimin e qllimit t bashkpunimit afatgjat”.

  “Suksesi i ktij procesi bart m vete edhe rndsin pr stabilitetin afatgjat n tr rajonin”, thuhet n memorandumin q kryeministri i Hungaris, Viktor Orban, u ka drguar liderve t vendeve t BE-s.

  Sipas kryeministrit t vendit q deri m tash kishte kryesimin e radhs t BE-s, pozita gjeografike e vendeve t Ballkanit Perndimor bn q integrimi i ktyre shteteve n BE t mos jet vetm nj zgjerim i thjesht i Bashkimit Evropian, por m shum kompletim i nj pune t paprfunduar t ribashkimit t Evrops.

  Orban sht angazhuar n memorandumin e tij q para fundit t ktij viti t vendoset pr nisjen e negociatave t antarsimit t Malit t Zi, gjithashtu t bhet nj gj e till edhe me Maqedonin.

  Pr Serbin, Orban ka thn se ky shtet sht ky n rajon dhe se pas arrestimit t Mlladiqit tash BE-ja do t duhej t jepte statusin e kandidatit Serbis, por menjher t vendos edhe pr vendimin pr nisjen e negociatave.

  Orban ka theksuar se edhe Shqipris, deri n fund t vitit, do t duhej t’i jepej statusi i kandidatit, sepse, sipas tij, debatet e tashme politike nuk e kan rrezikuar funksionimin e demokracis n Shqipri.

  Orban ka shprehur shqetsim pr situatn n Bosnj Hercegovin, por ka propozuar q bashksia ndrkombtare t trhiqet m shum n aspektin politik dhe t’u lr m shum prgjegjsi liderve vendor.

  Kryeministri i Hungaris posarisht ka prmendur suksesin q sht arritur me Kroacin, e cila tashm ka prmbyllur negociatat e antarsimit dhe ka krkuar nj rifokusim n procesin e zgjerimit n vendet e Ballkanit Perndimor, duke nnvizuar se sht evidente se n Bashkimin Evropian nuk ka ndonj vullnet t madh t zgjerimit t BE-s dhe se kjo duhet ndryshuar.

  Polonia, e cila tashm ka marr kryesimin e radhs t BE, ka thn se do t vazhdoj procesin e zgjerimit, si nj proces parsor t BE-s, dhe po ashtu do t jet e fokusuar n aspektin e ndihms s vendeve t Ballkanit Perndimor.

  REL
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 06-07-2011 m 13:58
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Heqja e vizave shtje urgjente

  http://www.koerber-stiftung.de/uploa...d004akl_01.jpg

  Gjat vizits n Itali, ministri i Punve t Jashtme i Republiks s Kosovs, Enver Hoxhaj, ka dhn nj intervist pr Agjencin Mesdhetare t Lajmeve, me seli n Rom, ANSAmed. Hoxhaj ka thn se midis shtjeve t hapura, urgjente pr Kosovn, sht objektivi i heqjes s vizave pr qytetart e saj, n mnyr q t’iu mundsohet lvizja e lir n zonn Shengen.

  “Jemi nj vend shum i izoluar” citohet ministri, por duke shprehur besim n mundsin e marrjes s shpejt t udhrrfyesit pr liberalizim t vizave, q do t bj t mundur arritjen e ktij objektivi n vitin 2012.

  N kt aspekt, Hoxhaj ka shfaqur po ashtu bindjen e plot n mbshtetjen italiane m qllim t avancimit t proceseve integruese evropiane t Kosovs.

  Ministri Hoxhaj ka thn se n dhjet vjett e ardhshm t gjitha vendet ballkanike duhet t bhen antare t BE-s, me qllim q edhe vet projekti i BE-s t kompletohet, por “edhe sepse bhet fjal pr kombe t reja, q mund t kontribuojn shum n ekonomin evropiane”.

  Gjat intervists, Ministri i Jashtm i Kosovs ka folur edhe pr gjendjen n Kosov, me theks t veant pr ambientin e krijuar pr investimet nga jasht.

  N kt kontekst, Hoxhaj ka thn se Kosova ka nj nga ambientet m t mira pr t investuar, fal politikave fiskale, profesionalizmit t puntorve dhe mundsis pr hyrjen n tregjet e vendeve t tjera ballkanike.

  “N takimin me Frattinin do t prqendrohemi se si t prforcojm marrdhniet tona politike dhe ekonomike, por edhe se si t promovojm projektet q kan pr qllim afrimin e qytetarve”, citohet ndr t tjera ministri Hoxhaj.

  Vizita e Ministrit t Jashtm t Kosovs, Enver Hoxhaj n Itali, sht raportuar nga mediat dhe agjencit e ndryshme italiane. Pas prfundimit t vizits n Itali, t premten, Hoxhaj i sht bashkuar kryeministrit t Qeveris s Republiks s Kosovs, Hashim Thai, n Dubrovnik, n Samitin e Kroacis, ku marrin pjes prfaqsues t Bashkimit Evropian dhe lidert shtetror t vendeve t rajonit.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •