Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 139
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Evrope kthena kufinjt, e sa per vizat mbaj per vete.
  H mo Ilirian, far do thuash me kt, se m mir t ngelemi kshtu t izoluar n strofullin prej 10.887 km n katror?

  Gjithka me koh dhe n vend t vet. Shpresojm t`i vie radha edhe rikthimit t kufijve, por jo t mbetemi pa viza. Prfaqsuesit politik shqiptar po deklarohen se bashkimi do t ndodh n Bruksel. Kshtu krkon edhe rendi evropian n t cilin mtojm t jemi pjes edhe ne.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Hanny
  Antarsuar
  28-10-2010
  Vendndodhja
  qitu..
  Mosha
  31
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  haha, titulli i temes m'bon me kesh..kishi ka fol Kosova dhe tash Evropa meniher gaditun po rrin lol..po doni me i hek vizat e tani me lon mamush Kosoven that ju aa?? e qe hiq s'kan mi hek, plasni qaty ho ...ni dit s'kan qare pa ja hek edhe Ks po mos u merzitni..
  MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

 3. #23
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Dar_di Lexo Postimin
  H mo Ilirian, far do thuash me kt, se m mir t ngelemi kshtu t izoluar n strofullin prej 10.887 km n katror?

  Gjithka me koh dhe n vend t vet. Shpresojm t`i vie radha edhe rikthimit t kufijve, por jo t mbetemi pa viza. Prfaqsuesit politik shqiptar po deklarohen se bashkimi do t ndodh n Bruksel. Kshtu krkon edhe rendi evropian n t cilin mtojm t jemi pjes edhe ne.
  Jo eshte mir qe te hapen kufinjt, por para kesaj, duhet definuar se ku i kemi keta kufinje !
  Tani qe Kosova do te hyj ne BE,.. un po behem garant i keti premtimi ! Po qe ekonomia e vendit do te lulezoi si eshte me mir vetem pse kem hyr ne evrope,.. ketu nuk duhet fort mbajtur shpresa.

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2009
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Evropa si gjithe here kuder dhe e pa bese ne gjdo vendim te sajna bije viktim e gabelev te rumunit,grekut,,spanjes etjrev,,dhe per kete kosova nuk futet ne libralizimin evizav,,,

  Kur edhe tjetra everopa tallet me kosovaret se po bejen hajni,,,kushe e mbi kqyre ketu ne kosova ligjin dhe drejtesin,,,,Euleksi...
  si nuk ju vije fije turpi evropes kur per gjdo dite zinen duke kontrabanduar vete sende me dogan pa dogan ne gjithe kosoven vete zyrtaret e euleksit dhe disa pjestare te kforit me qka u dokumentua me transportimin e derviatve pa dogan ne kompanit private ne kosove gjoja per kforin keto..
  Po keta jane shkelsite me te mdhej te ligjit dhe drejtsis ne europ....
  Evropa si i jap libralizim te vizave bosnjes kur e shkel marrveshjen me ceftan ne rastin ekosoves,,a nuk eshte kjo shkelje per evropen aa evropa kuder ishte dhe do te mbetet edhe per ku me dite se saaaaaaa
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 10-11-2010 m 03:08

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Citim Postuar m par nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Jo eshte mir qe te hapen kufinjt, por para kesaj, duhet definuar se ku i kemi keta kufinje !
  Tani qe Kosova do te hyj ne BE,.. un po behem garant i keti premtimi ! Po qe ekonomia e vendit do te lulezoi si eshte me mir vetem pse kem hyr ne evrope,.. ketu nuk duhet fort mbajtur shpresa.
  E ke fjaln pr kufij shtetror, apo pr kufij n aspektin kombtar?

  Kufijet shtetror t Republiks s Kosovs jan t definuar dhe njohur ndrkombtarisht nga mse 70 shtete. Sa i takon kufijve q vn n spikam kujtesn historike, apo kombtare, ajo sht dika tjetr.

  Pa dyshim zhvillimi ekonomik sht garant e nj stabiliteti dhe funksionimi t shtetit q pretendon integrim n struktura euro-atlantike.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #26
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
  Postime
  1,073
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Rrezoni Enverin se ai ju ka izolu , po doni te keni viza ! ha...ha...ha...

  Ja na shikoni neve te Shqiperise ! Sa rrezuam Enverin , menjehere e hoqem izolimin ku ai na futi !
  Vetem se u detyruam me ble gomone per me kalu detin , apo openga per me kalu malin !

  Europa e morri vesh 20 vjet me vonese qe Enveri kishte vdeke ! Nuk eshte faji i saj qe ne jemi te izolum !!!!!

  Kur vijne mendte , nuk t'i hane as qente !

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Lunacek: Kosova do t nis dialogun pr viza brenda javsh

  Vien, 14 nntor- “M vjen keq ta them, por ende nuk ka ndodhur fillimi i dialogut pr vizat me Kosovn, por shpresoj se do t filloj s shpejti”. Kshtu sht shprehur n nj intervist t shkurtr pr “Zhurnal”, Ulrike Lunacek, raportuese pr Kosovn n Parlamentin e Evrops.

  Madje sipas saj, ky dialog nuk do t thot se do t nis kt jav, por sht shprehur se kjo pritet t ndodh brenda disa javsh.

  E pyetur nse vendi i ka prmbushur kushtet pr nisjen e ktij dialogu,Ulrike Lunacek tha se sht e bindur se Kosova i ka arritur ato standarde. Megjithat, ajo nuk deshi t jap prgjigje t prer nse zgjedhjet q do t mbahen s shpejti n Kosov, do t jen penges pr t nisur dialogun e shpejt pr liberalizim t vizave.

  “Shikoni, ka disa q thon q le t presim prfundimin e zgjedhjeve, sepse po ta bjm tash, i ndihmon disa parti e nuk i ndihmon t tjerat, por un nuk shpresoj n kt variant, por megjithat nuk e di”, tha ajo. (Koha ditore)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Malstrom: Nuk e kemi harruar Kosovn

  Komisionerja e Bashkimit Evropian pr shtjet e Brendshme, Sesilia Malmstrom, ka thn se Kosova nuk sht e harruar n procesin e liberalizimit t vizave.

  N nj intervist pr ‘DW’ , Malmstrom ka thn se jan disa kushte, t cilat duhen par nga autoritetet kosovare. “Ne jemi duke bashkpunuar ngusht pr t’i ndihmuar dhe un shpresoj se shum shpejt ne do t nisim dialogun me ta pr procesin e liberalizmit t vizave”, ka thn Malmstrom. Ajo tha se Shqipria i plotsoi t gjitha pr t’u marr vendimi pr liberalizimin e vizave. “Autoritetet n Shqipri kan nisur me koh nj fushat sensibilizuese pr qytetart. Ne jemi duke e monitoruar edhe kt proces dhe kemi marr garancit se mesazhet po prcillen qart tek popullata”, tha ajo. (Kosova sot)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #29
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime
  Sa here duhet Europa tjua heqi vizat Shqiptareve ? Merni ore pashaportat Shqiptare se jeni Shqiptar dhe ja ku mbaroj cdo gje Skeni pse ja shtrini doren atyre

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kushtet pr liberalizmin e vizave

  Nj paraqitje e shkurtr e disa kushteve t cilat krkohet t plotsohen nga Republika e Kosovs, n mnyr q ajo t fitoj mbi liberalizmin e vizave.

  Ndr kto karakteristika kryesore dhe nevoja t domosdoshme q Republika e Kosovs dikton t kaloj dhe gjendja reale n t ciln ndodhet ajo, msojm mposht, kushte kto q BE i krkon.

  Lufta kundr krimit t organizuar. Krim i organizuar sht edhe privatizimi i segmenteve jetike t shtetit. Prdorimi i tyre pr t prfituar miliona euro. Fenomene me t cilt politika n Republikn e Kosovs sht tejet e lidhur. N t dytn, korrupsioni, i cili nuk ka ndonj ndryshim nga krimi i organizuar, ka vrshuar tashm n do qeliz t jets. Nuk ka institucion t rndsishm apo edhe m pak t rndsishm t ktij vendi, q nuk sht prfshir n akuza pr korrupsion.

  Presioni mbi gjyqsorin, nj tjetr smundje e demokracis n rritje n kt vend.

  Shtetasit e Republiks s Kosovs duhet t pajisen me pasaportn biometrike e me kartat e identitet, ku me kto t fundit tashm jan t pajisur. Pra, Kosova duhet t plotsoj kushtet teknike q krkohen nga BE-ja pr liberalizimin e vizave si dhe kushte t tjera.

  Pasi q Komisioni Evropian t gjykoj se situata sht e knaqshme, do t vendos pr t nisur nj dialog pr liberalizimin e vizave me Kosovn, nga i cili dialog do t hartohet nj strategji. Ky dokument do t prcaktoj hapat e nevojshm dhe standardet t cilat Kosova duhet t’i prmbush pr t ecur m tej.

  Dialogu do t bazohet n takime t ekspertve dhe t misioneve t vendeve antare, duke prfshir edhe ekspert pr t mbledhur informata mbi prmbushjen e standardeve.

  Fushat ku mund t vendosen kushtet jan: migrimi ilegal dhe rikthimi, q prfshin menaxhimin e kufijve, prgjegjsin e transportuesit, politikn e azilit, si dhe menaxhimin e migracionit; rendi publik dhe siguria, q prfshin parandalimin dhe luftimin e krimit t organizuar, terrorizmit dhe korrupsionit; bashkpunimi gjyqsor n shtjet penale, zbatimi i ligjit dhe mbrojtja e t dhnave; marrdhniet e jashtme dhe t drejtat themelore, q prfshin lirin e lvizjes, kushtet dhe procedurat pr lshimin e dokumenteve t identitetit, t drejtat qytetarve dhe mbrojtjen e pakicave.

  Pjesa tjetr i takon rendit dhe ligjit, gjyqsorit, lufts kundr korrupsionit, luftimi i krimit t organizuar dhe siguria kombtare jan fusha ku Kosova nuk pritet t bj ndonj prparim t madh. N fakt me disa zhvillime q po ndodhin tani, si miratimi i ligjeve q kan lidhje me gjyqsorin dhe prokurorin, procesi i riemrimit t gjykatsve dhe riorganizimi i policis, duke shtuar ktu edhe mungesn e vullnetit t mjaftueshm politik pr t`i forcuar kto institucione, nuk priten zhvillime shum pozitive n nj periudh t afrt.

  Edhe shtja e liberalizimit t vizave pr Kosovn po ashtu do t jet vendim politik, por pr faktin se misionet e BE-s ktu n Kosov jan n rolin e monitoruesit dhe t referuesit, Kosova do t kaloj n nj numr m t madh filtrash se vendet e rajonit. Prandaj ndryshimet duhet br t dukshme n terren pr t`u siguruar q liberalizimi t arrihet n nj periudh 3-4-vjeare.

  N nj analiz t saj Iniciativa Evropiane pr Stabilitet ka vlersuar se Kosova sht vendi m i izoluar n bot, pas Afganistanit. Qytetart e shtetit afgan mund t udhtojn pa viza n 22 vende t ndryshme, ndrkaq kosovart, me pasaportn e re t shtetit t Kosovs, pa viza mund t udhtojn vetm n pes vende: Shqipri, Mal t Zi, Maqedoni, Turqi dhe Haiti.

  Prmbledhur nga lexime dhe hulumtime t ndryshme.

  Dar_di
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Bruksel: Rexhepi thot se Kosova sht e gatshme pr dialog t vizave

  Bruksel, 23 nntor – Lufta kundr krimit t organizuar, trafikimit dhe korrupsionit, sikur edhe reforma e sistemit gjyqsor jan temat kryesore t konferencs dyditore t ministrave t brendshm dhe t drejtsis t Bashkimit Evropian dhe t Ballkanit q ka nisur t hnn n selin e BE-s, n Bruksel. Ksaj radhe prsri sht gjetur nj formul e pranueshme pr t siguruar pjesmarrjen e Kosovs dhe t Serbis dhe kjo duke prmendur n program vetm emrat e pjesmarrsve, por jo edhe shtetet nga vijn. Bashkimi Evropian vazhdon ta konsideroj Ballkanin Perndimor si burim apo transit pr krimin e organizuar dhe trafikimet e ndryshme ilegale, prandaj edhe dshiron q t ket bashkpunim m t madh mes vet vendeve t rajonit sikur edhe t ktyre vendeve me BE-n n luftimin e dukurive negative. Kosovn n kt takim po e prfaqson ministri i Punve t Brendshme n Qeverin n largim, Bajram Rexhepi.

  Ai n paraqitjen e tij ka prshndetur vendimin pr liberalizimin e vizave pr vendet fqinje t Kosovs, prfshir s fundmi edhe pr Shqiprin dhe Malin e zi, dhe ka krkuar q edhe Kosovs t’i jepet rasti duke hapur dialogun pr vizat. Rexhepi ka thn se Republika e Kosovs sht e gatshme q t filloj dialogun me Komisionin Evropian. „Ne kemi marr disa hapa proaktiv n kt drejtim; kemi miratuar Ligjin mbi ripranim, strategjin e planit t veprimit mbi riintegrimin e personave t riatdhesuar, jemi duke digjitalizuar t gjith librat e regjistrit civil dhe e kemi lansuar tenderin pr pasaporta biometrike“, ka numruar disa nga aktivitetet q po i bn Kosova pr t nisur dialogun pr liberalizimin e vizave me BE-n. Rexhepi ka folur pozitivisht pr ndihmn e EULEX-it dhe t Zyrs s Komisionit Evropian n Prishtin n kt drejtim. Ai ka thn se Kosova po vazhdon me negociatat dhe nnshkrimet e marrveshjeve pr riatdhesim me vendet antare t BE-s. Ka folur edhe pr bashkpunim me vendet antare pr ndihm n kthimin vullnetar, por ka shtuar se Kosova gjithsesi vazhdon me planin e saj pr t zbatuar strategjin e riintegrimit pr t gjith t kthyerit. Sipas tij, Qeveria e Kosovs kt vit ka alokuar gjysm milioni euro pr zbatimin e ksaj strategjie, ndrsa pr vitin q vjen kjo shum sht planifikuar t rritet n 3.5 milion euro.

  Rexhepi ka folur edhe pr bashkpunim me EULEX-in si dhe me organet e vendeve fqinje n goditjen e grupeve t krimit t organizuar dhe trafikantve. Ktu ka prmendur edhe hetimet pr rastin e humbjes s jetve t qytetarve t Kosovs n lumit Tisa. „Paralelisht me luftimin dhe parandalimin e migrimit ilegal, ne duhet hapur rrug pr stimulim t migrimit legal. Imigrantt kontribuojn drejtprdrejt n zhvillimin e Kosovs“, ka thn Rexhepi, duke krkuar nga BE-ja dhe nga vendet antare ta trajtojn Kosovn sikur t gjitha vendet e tjera t rajonit n procesin e negociimit t marrveshjeve t ndryshme n fushn e migracionit. Takimi vazhdon edhe t mrkurn kur do t flitet pr reformat n gjyqsor, depolitizim t ksaj fushe e cila pr BE-n sht ndr kriteret ky pr ecjen e vendeve t rajonit drejt integrimeve evropiane. ("Koha ditore")
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #32
  I qete Maska e BEHARI
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Ja Se Kush Eshte Evropa!

  Evropa anti shqiptare izolon diskriminon shqiptaret,njehkosisht i hap rrugen per integrim ne bashkimin europian kasapve te ballkanit Serbise!!
  kjo eshte evropa laviere,e ecila insiston qe te fuse ne bisedime prishtinen me beogradin vetem e vetem per te ndare kosoven!!!

  http://www.srbija.gov.rs/vesti/vest.php?id=71262

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Reuters: BE-ja s shpejti hap dialogun pr viza me Prishtinn

  Londr, 25 nntor - N javt e ardhshme, ose m s largu deri n fund t vitit Bashkimi Evropian do t hap dialogun pr viza me Prishtinn. Kshtu thuhet n nj analiz t agjencis Reuters kushtuar raporteve t BE-s me Kosovn, t ciln e transmeton RTK-ja.

  Hapja e ktij dialogu pr viza do t ishte nj inkurajim i madh pr qeverin e Kosovs dhe nj sinjal i fort se vendi sht i vendosur fuqishm n binart e integrimit n BE. Reuters citon disa zyrtar t Bashkimit Evropian t ken argumentuar se, “sa m shpejt fillon t hapet dialogu pr viza aq m mir, pasi Kosova ka nevoj t inkurajohet pr t filluar bisedimet e rndsishme me Serbin pr shtje praktike”. Ndonse Beogradi dhe Prishtina jan pajtuar pr fillimin e bisedimeve ende asnjra pal nuk ka br ndonj lvizje n drejtim t fillimit t takimeve formale. Reuters shkruan n analizn e vet se disa diplomat evropian krkojn me ngulm hapjen e dialogut pr viza me Kosovn, sepse si thon ata, mund t ndodh q politikant e Kosovs t kushtzojn fillimin e bisedimeve me Serbin me nisjen e dialogut pr viza me Bashkimin Evropian. Ndonse Kosova sht nj vend i vogl dhe i varfr prej 2 milion banorsh, ajo mund t jet elsi i stabilitetit n rajon, i cili ka qen i prfshir pr disa dekada nga konfliktit etnike.

  N trsi, Brukseli ka nj politik t qart ndaj Kosovs. Ai thot se Prishtina mund t bhet antare e BE, por vetm kur t prmbush kushtet. Ajo q pr Bashkimi Evropian paraqet shqetsim t shtuar sht migracioni i paligjshm. Ndonse se Kosova sht nj vend i vogl, me nj popullsi prej rreth 2 milion, qytetart e saj tashm prbjn grupin e pest m e madhe e azilkrkuesve n BE. Sidoqoft shkruan Reuters, shtyrja e dialogut pr viza me Kosovn nga ana e Bashkimit Evropian do t prbnte nj turp. ("Koha ditore")
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #34
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Zoti bereqet me kesi kushte cfar lexova!

  Pa viza, por nn kontroll dhe xhepin plot


  Agjensit e huaja t lajmeve kan shkruar dje srish mbi liberalizimin e vizave me Shqiprin dhe shqetsimin q egziston pr mbarvajtjen e ktij procesi. Sipas tyre, qeveria shqiptare duhet t'i informoj qytetart shqiptar mbi rregullat e kalimit n vendet e lists Schengen dhe fondet minimale q krkohen n postat kufitare t do shteti.
  N qoft se qytetart nuk kan fondet e duhura, atyre mund t'u refuzohet kalimi n kto vende, si qe rasti i nj ifti shqiptar nga Maqedonia, t cilve ju refuzua hyrja n Belgjik, sepse kishin 52 Euro m pak se minimumi i lejuar.


  Qytetart shqiptar srish do t jen n mbikqyrje t rrept nga autoritetet kufitare dhe t emigracionit, pr shembull:
  - Biletat e avionit duhet t jen me rikthim, ndryshe refuzohet hyrja n vendet Schengen.

  - Atyre q shkelin afatet e qndrimit, ose krkojn azil, do t'iu refuzohet hyrja n vendet Schengen nga 3 deri n 5 vjet.

  - Atyre q kryejn vepra penale do t'iu mohohet hyrja prgjithnj.

  Ktu jan lista e vendeve t Schengenit dhe fondet minimale q do t'iu krkohen qytetarve tan:

  * Austria - Prova e fondeve vlersohet n baz t rasteve
  * Belgjika - 38 euro n dit pr qytetart q vizitojn familjar apo miq dhe 50 euro pr ata q prenotojn hotel
  * Republika eke - 0. 5 her minimumin jetik n dit, nse qndrimi nuk kalon 30 dit. 15 her minimumin jetik, nse qndrimi i kalon 30 dit, ndrsa kjo shum do t rritet dyfish pr do muaj t qndrimit. Shuma t reduktuara me 50% pr udhtart nn moshn 18 vje
  * Danimark - 350 DKK (50 euro) pr do dit t qndrimit
  * Estoni - 600 K (38.5 euro) pr do dit t qndrimit
  * Finland - 30 euro pr do dit t qndrimit
  * Franc - 56,20 euro n dit, ekuivalente me pagn minimale (SMIC) n baza ditore
  * Gjermani - 45 euro pr do dit qndrimi
  * Greqi - 20 euro n dit me nj minimum prej 100 euro. Sasi t zvogluar me 50% pr t miturit, t cilt jan pjestar t familjes s udhtimit
  * Hungari - 1000 HUF (3.6 euro) pr do hyrje
  * Itali - 1 deri n 5 dit shum fikse 269.60 euro / 6 deri n 10 dit shuma pr dit 44.93 euro / 11 deri 20 dit fikse + shuma ditore pr person: 51.64 euro + 36.67 euro / 20 dit fikse + shuma ditore pr person: 206.58 euro + 118.79 euro
  * Letonia - 10 LVL (14 euro) n dit pr qytetart q vizitojn familjar apo miq dhe 30 LVL (42.3 euro) pr ata q prenotojn hotel
  * Lituania - 40 euro pr do dit qndrimi
  * Luksemburg - Prova t fondeve vlersohet n baz t rasteve
  * Malt - 37 euro pr do dit t qndrimit
  * Poloni - PLN 100 (25.4 euro) pr do dit t qndrimit
  * Norvegji - 500 NOK (62 euro) pr do dit t qndrimit me miq apo familjar
  * Sllovaki - 3450 SKK (114.51 euro) pr do dit t qndrimit, shuma ulet 50% pr udhtar nn 16 vje
  * Slloveni - 70 euro pr do dit qndrimi, shuma ult 50% pr t miturit, t cilt jan pjestare t familjes s udhtimit
  * Spanj - 57,06 euro n dit, me nj minimum prej 513.54 euro pr person
  * Suedi - 360 SEK (38.67 euro) pr do dit t qndrimit.

  Q hert vendet e BE-s kan shprehur shqetsim lidhur me fluksin e qyetatarve drejt vedneve t Europs q mund t pasoj lvizjen e lir dhe krkesat pr azil, q sipas vendimit jan t palejueshme.
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  S’ka dat t caktuar pr liberalizim t vizave

  Nuk ka dat t caktuar pr liberalizim t vizave pr Kosovn, ka deklaruar t hnn eurodeputetja Ulrike Lunacek duke komentuar deklaratn e kryeministrit n largim Hashim Thai, se nse ai do t jet srish kryeministr, brenda 15 muajve Kosova do t prfshihet n liberalizimin e vizave.

  Kto komente Lunacek i bri t hnn pas takimit me ministrin n largim t Punve t Brendshme, Bajram Rexhepi, i cili sht shprehur optimist se Kosova do t prfshihet n liberalizimin e vizave.

  Rexhepi, si raporton RTK, ka thn se Parlamenti Evropian sht i interesuar q t prcjell zgjedhjet q do t mbahen n Kosov dhe se shtat antar nga ky institucion do t jen prezent gjat zgjedhjeve. /Telegrafi/
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #36
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
  Edhe un si Bardhi do i kisha then !

  Mos e harroni Skenderbeun !
  Mos e harroni Skenderbeun ! Amanet ua le !

  Ai ju mbrojti kundr turkut, dhe ju s'na dini te miren, i mbyllni syt para keti fakti gjigand !
  Paramendoni vetem pakes sikur te mos ishte skenderbeu dhe shqiptaret, do te ishit te gjithe te islamizuar sot ?!  Evropianet nuk mban mende shume gjate ne histori ..................... memorien e kane shume te shkurte kurre eshte ne interes te tyre. Po te merret dhe te analizohet historia ne detaje , per fate te keqe shqipetaret ne pergjithesi me se shumti kane luftuare per te huajt se s'a per vendin e tyre .

  Mos u krenoheni me te kaluaren ,pore krenoheni me te ardhmen. Nuk eshte faji i evropes pse shqipetaret e Kosoves ende udhetojne me viza . Faji kryesore i mbetet politikaneve te shitur kosovare .

 17. #37
  i/e larguar
  Antarsuar
  12-11-2010
  Postime
  469
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Evropa si gjithe here kunder shqipatrev dhe popllit te kosoves...evropa kuder kunder kosovareve ,,,evropa e meriton qe ti thuehet mjafe ma me shqipatret e koosves..]\
  mendimi ime kish me qene se po te isha ne politke dhe politikan ,ju kisha qite kushte per ato vende te cilat nuk e kane njofture kosoven shtet,ato shtete te evropes as qe kishin mundure te hyne ne kosove dhe te mbajen kishe rende dhe ligje,,i kisha larguar jashte ksoove,si greqin,spanjollet,romunet e te tjeret

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Thai polemizon me Lunacekun pr vizat

  Prishtin, 30 nntor (E plotsuar) – Kryeministri n dorheqje Hashim Thai ka reaguar lidhur me deklaratat e raportueses pr Kosovn t Parlamentit Evropian, Ulrike Lunacek, e cila ka thn se nuk sht e vrtet se brenda 15 muajve do t mund t lvizim pa viza npr Evrop, prkatsisht se “nuk ka ndonj afat nga Brukseli pr liberalizimin e vizave”.

  “Un kam konfirmimin se as Brukseli nuk do t vonohet n kryerjen e detyrave t veta, sepse ne po punojm q t kryejm obligimet tona edhe para 15 muajve, ka thn Thai, raporton KTV. Ai tha se Kosova po i plotson kriteret e parapara pr kt proces.
  Lunacek, n fund t vizits s saj n Kosov, ka theksuar se Brukseli nuk ka caktuar dat lidhur me liberalizimin e vizave, dhe ka thn se nse Hashim Thai e di nj dat t till, ather le t’ia tregoj edhe asaj. Megjithat ka thn se kosovart duhet t shpresojn se do ta marrin udhrrfyesin pr vizat, ngase Brukseli po punon pr t mirn e gjith rajonit. ("Koha ditore")
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  S’ka dhe nuk mund t ket premtime pr data pr vizat, thon Lunacek dhe Pack

  Bruksel, 7 dhjetor – N konferencn e sotme pr shtyp, n Bruksel, gazetar t huaj pyeten eurodeputetet Ulrike Lunacek dhe Doris Pack, q jan mbshtetse t fuqishme t liberalizimit t vizave edhe pr Kosovn, se a jan reale premtimet q n fushat ka dhn kryeministri n largim i Kosovs, Hashim Thai, se pr 15 muaj Kosova do t prfshihet n liberalizimin e vizave.

  "Un mund t prsris at q kam thn n Kosov javn e shkuar. Jam e befasuar me deklarata t tilla. Nuk ka pasur kurrfar datash nga askush n BE. Ne nuk po japim data madje as pr Kroacin e cila po i prmbyll negociatat e antarsimit. Nuk e di se kush sht ai i cili ka mundur t’i premtoj Thait. Sa m prket mua, un dua q vizat pr kosovart t hiqen q sot. Por dat nuk ka dhe kto jan thjesht premtime n fushat zgjedhore dhe asgj m tepr“, ka thn Lunacek. Njsoj sht prgjigjur edhe Doris Pack.

  "sht rrug e gjat deri tek heqja e vizave., Duhet t prmbushen kriteret nga udhrrfyesi e ne as q kemi edhe udhrrfyes pr Kosovn. Duhet t dihet se pr kt n fund nuk vendosim as ne, por ministrat e brendshm t vendeve antare. E edhe zgjedhjet pr kt jan nj lloj testi. Nuk ka e as q mund t ket premtime pr data nga ana e BE-s“, tha Doris Pack.

  Edhe nj her kto dy deputete kan premtuar partit politike n Kosov q, sado q mund t duket e kuptueshme pr nj fushat zgjedhore, t mos japin premtime joreale me qllim t manipulimeve me qytetart.

  "Partit politike q kan qen n pushtet, por edhe t tjerat, nse duan mbshtetje nga BE-ja dhe besimin e qytetarve, duhet ta din se ne nuk do t tolerojm mashtrime dhe ndikime jolegale ndaj votuesve. Shpresojm se qytetart nuk do t lejojn q t manipulohen“ ka thn Lunacek. ("Koha ditore")
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #40
  barcelona Maska e shpresa-gazi
  Antarsuar
  28-09-2010
  Vendndodhja
  NE TOKE
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  PSE JO e meritojn se shum kan hek prej shkijeve
  BARCA IS DIE BESSTE!!!

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •