Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
  1. #1
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-02-2010
    Postime
    82

    Exclamation Si morën emrin shqiptarët ,kur dhe nga kush?

    Vertet ajo qe me ka shtyr per te hapur kete teme ,eshte teoria e Dardanise Antike per kombin Dardan te Kosoves se sotem.Ai pretendon se Shqiptaret e Kosoves jane Dardan dhe huhet te quhen si te tille.
    Me kete raste me intereson te dije procesi i evulimit te terminologjise se emrave te fiseve ilire ,te cilet jane quajtur ilir ,dardan ,epirot ,molos ,etj,dhe vete emrit ilir qe sote permendet vetem emri shqiptar ,si te vetmit pasardhes te tyre.
    Dua te hap debatin rreth kesaj ceshtje permes argumenteve qe do te prezentohen ketu .

    Tema duhet te diskutohet rreth pyetjeve ne vazhdim
    Si eshte bere evulimit i terminologjise se perdorur per iliret dhe fiset ilire.
    Deri kur jane perdor emertime te tilla .
    Kush te paret kane perdore emertimet e tilla.
    Kur fillon te perdoret emertimi Shqipetar per here te dhe nga kush .
    A perfshin emertimi shqiptare gjithe pasardhesit e fiseve ilire .
    A jane shqiptaret nje fis ilir i cili ka ruajtur qenien etnike nga zhdukja dhe asimilimi apo jane bashkim fisesh me prejardhje ilire.
    Me humbjen e emertimeve te fiseve iliri a do te thote se kane humbur ,zhdukur ,asimiluar vete ekzistenca e fiseve ilire.

    Kjo teme eshte vertet e madhe por konsideroj se eshte e rendesishme per ne dhe do te mbyll shume dilema mes nesh si shqiptare.

    Lus te gjithe anetaret e forumit qe te kontribojne me aq sa kane mundesi per te debatuar rreth kesaj teme .Nuk do te thote se ne te jemi vula e zgjidhjes se problemit por konsideroj se bashkimi bene fitoren dhe bisedat tona do te kontribojne ne kete drejtim.
    kam verejtur se ka njerez te pregaditur ky forum qe me kane fascionuar me te dhena historike etj.
    me pershendetje .

  2. #2
    E mer se na cat ****** me dardanin antike. 10000000000 ju kam then , mos u mundoni me i nda shqiptaret , jo dardan e jo lesh
    Revolution 1848

  3. Anetarët më poshtë kanë falenderuar EuroStar1 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  4. #3
    i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
    Anëtarësuar
    25-01-2010
    Postime
    860
    Sa per emrat e fiseve Ilire, te pyesesh si kan dale do ishte si me pyt pse un e kam mbiemrin basha e tjetri e ka ristani, e tjetri laro, etj. Thjesht ishin fjale qe kishin kuptim atehere, ndofta emra vendesh.

    Prejardhja e emrit "albania" apo "sqhiptar" me duket shuem me interesante.

    "arber" dhe "albania" ne vecanti kane interes sepse albani quhej edhe skocia e lashte dhe nje territo ne azerbaixhanin e sotem. Ca kuptimi ka termi? thjesht vend malor 'i bardhe'?

    'shqiptar' kam frike se ka nej shpjegim shume me pak historik: propagande austriake per te nxitur nacionalizmin shqiptar. nxorren nej emer qe dukej gangster dhe e qarkulluan neper gezetat qe financonin. sidoqofte nuk ve doren ne zjarr...

  5. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Zoti Basha për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  6. #4
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Shqipetaret , Bijte e shqipeve.

  7. Anetarët më poshtë kanë falenderuar TetovaMas për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  8. #5
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Duke u nisur nga logjika e disave qe pretendojne te shpallin nje fis Ilire per komb...,atehere i bie qe Shqiptaret te pjestohen per treqind fise (1/300)=0 shqiptare...,ose nje fise te pjestohet ne po aq nenfise dhe ky degzim te shkoje gjer ne asgjesim dhe pejashtim te vetevetes...!Tamam logjik si ne shekujte e para eres sone...kur njerzve i mungonte sensi konstruktiv i krijimit te identitetit mbi ato vlera qe koha e ka provuar qe ia vlen...

    ps. sipas kesaj i bie qe une te jem pjestar i fisit "Labeartve dhe si i tille me komb te mos jem
    shqiptare,por Labeart...!" Ja dhe nje pershendetje nga nga fisi im..., Augh ,Augh...!Lol
    Cfare nuk degjone njeriu ne kete forum...,LOl.
    Ndryshuar për herë të fundit nga bindi : 29-05-2010 më 09:15

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar bindi për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  10. #6
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Shqiptaret nuk mund ti ndaj as kush,rrezik mund te paraqitet feja sidomos feja islame ka fut perqamje te medha ne popull.

  11. Anetarët më poshtë kanë falenderuar drenicaku për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  12. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-02-2010
    Postime
    82
    Forumiste te nderuar .Nuk po beje ndarje por parashtrova ca pyetje dhe kerkova qe te debatojme dhe te prezantojme fakte .Ckfare te keqe ka .Mua me duket si tem shume ne interes te dabatit tone .Kush ka informata ,fakte dhe deshmi mbi te vertetat historike le te prezanton ,kush nuk ka le te rrine anash dhe te lexon .Mos ia futni kote kush bene pyetej ,hap tema ,ta akuzoni se bene ndarje .

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar perspektiva për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  14. #8
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-05-2010
    Vendndodhja
    Milano (Itali)
    Postime
    21
    Citim Postuar më parë nga perspektiva Lexo Postimin
    Vertet ajo qe me ka shtyr per te hapur kete teme ,eshte teoria e Dardanise Antike per kombin Dardan te Kosoves se sotem.Ai pretendon se Shqiptaret e Kosoves jane Dardan dhe huhet te quhen si te tille.
    Me kete raste me intereson te dije procesi i evulimit te terminologjise se emrave te fiseve ilire ,te cilet jane quajtur ilir ,dardan ,epirot ,molos ,etj,dhe vete emrit ilir qe sote permendet vetem emri shqiptar ,si te vetmit pasardhes te tyre.
    Dua te hap debatin rreth kesaj ceshtje permes argumenteve qe do te prezentohen ketu .

    Tema duhet te diskutohet rreth pyetjeve ne vazhdim
    Si eshte bere evulimit i terminologjise se perdorur per iliret dhe fiset ilire.
    Deri kur jane perdor emertime te tilla .
    Kush te paret kane perdore emertimet e tilla.
    Kur fillon te perdoret emertimi Shqipetar per here te dhe nga kush .
    A perfshin emertimi shqiptare gjithe pasardhesit e fiseve ilire .
    A jane shqiptaret nje fis ilir i cili ka ruajtur qenien etnike nga zhdukja dhe asimilimi apo jane bashkim fisesh me prejardhje ilire.
    Me humbjen e emertimeve te fiseve iliri a do te thote se kane humbur ,zhdukur ,asimiluar vete ekzistenca e fiseve ilire.

    Kjo teme eshte vertet e madhe por konsideroj se eshte e rendesishme per ne dhe do te mbyll shume dilema mes nesh si shqiptare.

    Lus te gjithe anetaret e forumit qe te kontribojne me aq sa kane mundesi per te debatuar rreth kesaj teme .Nuk do te thote se ne te jemi vula e zgjidhjes se problemit por konsideroj se bashkimi bene fitoren dhe bisedat tona do te kontribojne ne kete drejtim.
    kam verejtur se ka njerez te pregaditur ky forum qe me kane fascionuar me te dhena historike etj.
    me pershendetje .
    Prape me ket teme?? Shqiptaret muslimane e moren emrin nga turqit dhe u martuan me turq per 500 vjet.Dmth muslimanet kane 50 % mundesi me pas gjak shqiptari dhe 50 % me pas gjak turku. Te vetmit qe jan shqiptare te paster jane katoliket dhe ortodokset. Dhe ketu nuk flas per ata qe jane konvertuar ne katolike dhe ortodokse kohet e fundit.

  15. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Alex Komneni për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  16. #9
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-12-2008
    Postime
    146
    ju drenicaki ne qdo koment tendein e sulmon fene i slame si duekt tu paska bere smuj kujdes se pershendetesh nga kjo bote shum shpejt.... feja ilsame nuk eshte duke e demtu kombon por perkundrazi po e mbron, ajo qka po e demton kombin jan folesit shqip-serbo edhe te krishteret se rugova me shum u mirrke me konvertu kete popull ne krishterizem se sa me mbrojt kete tok kosovare tash ja pasojat por keto pasoaj do te permosohen ather kur ne muslimanet do ti kapum prap pushket ashtu siq i kemi kapur me herte dhe do ta qlirojm keta armiqt tane:kryqalit ortodoks dhe vatikanasoviq

  17. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ebu_abdulaziz për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  18. #10
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga abdulazizi Lexo Postimin
    ju drenicaki ne qdo koment tendein e sulmon fene i slame si duekt tu paska bere smuj kujdes se pershendetesh nga kjo bote shum shpejt.... feja ilsame nuk eshte duke e demtu kombon por perkundrazi po e mbron, ajo qka po e demton kombin jan folesit shqip-serbo edhe te krishteret se rugova me shum u mirrke me konvertu kete popull ne krishterizem se sa me mbrojt kete tok kosovare tash ja pasojat por keto pasoaj do te permosohen ather kur ne muslimanet do ti kapum prap pushket ashtu siq i kemi kapur me herte dhe do ta qlirojm keta armiqt tane:kryqalit ortodoks dhe vatikanasoviq
    Nuk eshte faji i Drenicakut, por i njerezve si ti qe i kane vene vetit detyren e pamundur, te paraqesin Islamin si dicka te vlershme. E kote eshte, vetem lodhesh dhe deshprohesh si pararendesit tu. E vetmja menyre se si e arrin kete qellim perkohesisht eshte te ardhesh me hordhi aziatike qindra mijera ne numer, te pushtosh cdo gje shqiptare dhe t'i beshe keta me zor muslimane, me c'rast prape se prape nuk do arritje besimin e shqiptareve ne Islamin, por nje nenshtrim ndaj nje kulture si mjet per te mbijetuar.

    Cdo gje tek ne eshte kafire. Edhe vete emri i kombit, sic tregon tema. "Shqiptar" sipas secilit shpjegim tregon largesi nga Islami. Nevojiten vetem dy gram tru dhe e kupton kete gje.

  19. Anetarët më poshtë kanë falenderuar chino për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  20. #11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-02-2010
    Postime
    82
    Ju lutem fokusoheni ne kete tem.
    Per fe shkoni te forumet tjera.
    Mos e devijoni temen.

  21. #12
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-12-2008
    Postime
    146
    Citim Postuar më parë nga perspektiva Lexo Postimin
    Ju lutem fokusoheni ne kete tem.
    Per fe shkoni te forumet tjera.
    Mos e devijoni temen.
    po jeni ju ata qe qe e devijoni temen se zakonisht sulmohwet islami prandaj vje edhe replika e muslimnave

  22. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga perspektiva Lexo Postimin
    Vertet ajo qe me ka shtyr per te hapur kete teme ,eshte teoria e Dardanise Antike per kombin Dardan te Kosoves se sotem.Ai pretendon se Shqiptaret e Kosoves jane Dardan dhe huhet te quhen si te tille.
    Me kete raste me intereson te dije procesi i evulimit te terminologjise se emrave te fiseve ilire ,te cilet jane quajtur ilir ,dardan ,epirot ,molos ,etj,dhe vete emrit ilir qe sote permendet vetem emri shqiptar ,si te vetmit pasardhes te tyre.
    Dua te hap debatin rreth kesaj ceshtje permes argumenteve qe do te prezentohen ketu .

    Tema duhet te diskutohet rreth pyetjeve ne vazhdim
    Si eshte bere evulimit i terminologjise se perdorur per iliret dhe fiset ilire.
    Deri kur jane perdor emertime te tilla .
    Kush te paret kane perdore emertimet e tilla.
    Kur fillon te perdoret emertimi Shqipetar per here te dhe nga kush .
    A perfshin emertimi shqiptare gjithe pasardhesit e fiseve ilire .
    A jane shqiptaret nje fis ilir i cili ka ruajtur qenien etnike nga zhdukja dhe asimilimi apo jane bashkim fisesh me prejardhje ilire.
    Me humbjen e emertimeve te fiseve iliri a do te thote se kane humbur ,zhdukur ,asimiluar vete ekzistenca e fiseve ilire.

    Kjo teme eshte vertet e madhe por konsideroj se eshte e rendesishme per ne dhe do te mbyll shume dilema mes nesh si shqiptare.

    Lus te gjithe anetaret e forumit qe te kontribojne me aq sa kane mundesi per te debatuar rreth kesaj teme .Nuk do te thote se ne te jemi vula e zgjidhjes se problemit por konsideroj se bashkimi bene fitoren dhe bisedat tona do te kontribojne ne kete drejtim.
    kam verejtur se ka njerez te pregaditur ky forum qe me kane fascionuar me te dhena historike etj.
    me pershendetje .
    nisu qi tash ne biblotekat kombetare dhe lidhu me albanologe dhe histiriane shqiptar , dhe po ta kqyrin deshiren e madhe per me dit si , pse dhe nga dhe cfare , dhe quhena shqiptar e arber e ilira , e tjera .

    ketu ka studiues vertet , po ka edhe llafazaner qe ta merzisin kohen e bukur qe don te kalosh ne kete forum edukativ.
    ps , edhe ti ndoshta je nje llafazan qe don me mar pergjigje serioze nga forumi per kesi pyetjesh dhe temash serioze.

  23. Anetarët më poshtë kanë falenderuar maratonomak për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  24. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    plasi edhe ketej feja , dhe fanatiket e luhatur me gjak te ncehte ,

    po tash une po habitem se si ia dalin mbane shqiptaret te nguten dhe ngucen dhe perhere te jene te ndare per shkak te fese?

  25. #15
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anëtarësuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Une e mora ymnin nga vedhai, se po lexonte nje liber ku personazhja kryesore quhej ChuChule.
    Per shqiptaret pertoj te flas. Lol.

  26. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ChuChu për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  27. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-02-2010
    Postime
    82
    ,,Une po thome jam shurdhan,ai me pyte sa vjet i ke"
    E nisa me kete fjale te urte popullore si pergjigje atyre qe ngaterrojne temat e forumit si zakonishte.Ne kete temen ska vend per te tebatuar per fene por vetem per kombe.Eshte teme ne momentin e duhur.Por me habisin ca forumista qe sjellin argumente historike nga ma te ndryshme se edhe skocezet,britaniket francezet e dreqi e marrte vesh kane prejardhje ilire!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ku jane tash ,nuk jane ne gjendje te arsyetojne as pyetjen e par .
    Kur per herte te pare eshte perdor termi shqiptar,nga kush dhe kend e kane quajtur (cila ,cilat etni jane quajtur me kete emer).

    Te fillojme nje nga nje. Mos u tregoni llafazan me njeri tjeterin .Merrene se kete pyetje e ka bere nje i huaj-anglez,amerikan, dhe si do ti pergjigjeshit ju .

  28. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-02-2010
    Postime
    82
    Citim Postuar më parë nga perspektiva Lexo Postimin
    ,,Une po thome jam shurdhan,ai me pyte sa vjet i ke"
    E nisa me kete fjale te urte popullore si pergjigje atyre qe ngaterrojne temat e forumit si zakonishte.Ne kete temen ska vend per te tebatuar per fene por vetem per kombe.Eshte teme ne momentin e duhur.Por me habisin ca forumista qe sjellin argumente historike nga ma te ndryshme se edhe skocezet,britaniket francezet e dreqi e marrte vesh kane prejardhje ilire!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ku jane tash ,nuk jane ne gjendje te arsyetojne as pyetjen e par .
    Kur per herte te pare eshte perdor termi shqiptar,nga kush dhe kend e kane quajtur (cila ,cilat etni jane quajtur me kete emer).

    Te fillojme nje nga nje. Mos u tregoni llafazan me njeri tjeterin .Merrene se kete pyetje e ka bere nje i huaj-anglez,amerikan, dhe si do ti pergjigjeshit ju .
    --------------------------

  29. #18
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Emri shqipetar duhet te kete lidhje me shqiponjen ne flamur por nuk e di nese na quajten apo u vetequajtem te tille.
    > E verteta eshte qe askund nuk thuhet viti kur filloi te perdorej ky term. Ndoshta kalimi ka qene gradual por gjithsesi nje vit percaktues duhet te jete.
    > Nuk kam fakte por nje mendje me thote qe ne u vetequajtem shqipetar dhe kjo per te theksuar me shume lidhjen tone me shqiponjen si shpend ashtu dhe si figure mistike.
    > Per kete te dyten duhet te kene qene te interesuar "baballaret e kombit" si keta ketu poshte. (Kuptohet me yllin me pese cepa me koke poshte).

    Emri:  untitled1.jpg

Shikime: 632

Madhësia:  55.2 KB
    La verita' ti rendera' libero!

  30. #19
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Une shpesh here kam vrare mendjen per ngjashmerine e çuditshme mes fjaleve "shqiptare" dhe "zhgjetare"(Lahuta e malcis), term i lashte ky qe percaktonte shigjetaret!!!!
    Jarigas

  31. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759
    Citim Postuar më parë nga VOLSIV Lexo Postimin
    >>> Emri shqipetar duhet te kete lidhje me shqiponjen ne flamur por nuk e di nese na quajten apo u vetequajtem te tille.
    > E verteta eshte qe askund nuk thuhet viti kur filloi te perdorej ky term. Ndoshta kalimi ka qene gradual por gjithsesi nje vit percaktues duhet te jete.
    > Nuk kam fakte por nje mendje me thote qe ne u vetequajtem shqipetar dhe kjo per te theksuar me shume lidhjen tone me shqiponjen si shpend ashtu dhe si figure mistike.
    > Per kete te dyten duhet te kene qene te interesuar "baballaret e kombit" si keta ketu poshte. (Kuptohet me yllin me pese cepa me koke poshte).

    Emri:  untitled1.jpg

Shikime: 632

Madhësia:  55.2 KB


    shume sakte,,,,,,,,, Shqiptar u vet quajten "simbolistat" , pra ata fise apo familje Arberore qe mbanin si simbol etnik flamurin e dinastise Kostandinit

    Shteti shqiptar asht nga te rrallet ne bote qe ka si simbol shteteror nje simbol etnik

  32. Anetarët më poshtë kanë falenderuar loni-loni për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •