Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 30
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412

  Michelangelo Buonarroti

  Mikelanxhelo, ose me sakte Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni lindi nė Caprese, Toskanė mė 6 Mars 1475 dhe vdiq 18 Shkurt, 1564 nė Romė. Ishte skulptor, piktor, arkitekt dhe poet i periudhes se rilindjes, si dhe njė nga influencat mė tė fuqishme tė artit Perėndimor. Ishte djali i dytė (kishte dhe katėr vėllezer) i Ludovico di Leonardo di Buonarotto Simoni dhe Francesca Neri. Edhe pse jo i lindur nė Florencė, ai gjithmonė e konsideroi veten si "djali i Florencės".
  Eshtė njė nga artistėt mė tė njohur tė tė gjithė kohėrave dhe pėrfaqėsuesi mė i rėndėsishėm i rilindjes sė lartė italiane.

  Ai ishte skulptor, piktor dhe arkitekt por edhe shkrimtar: nė tė vėrtetė shkroi poezi nė copa tė thjeshta letrash. Qėllimi i veprimtarisė sė tij ishte njė kėrkim i pandėrprerė i bukurisė ideale. Ai ishte gjithashtu edhe njė artist gjenial i palodhur dhe sigurisht njė nga protagonistėt e historisė sė artit perėndimor tė kohės sė tij.
  Francesca Neri (e ėma) vdiq kur Mikelanxhelo ishte vetėm 6 vjeē dhe kjo ngjarja si dhe fakti qė i ati mendonte se artistėt ishin thjesht punėtor ashtu si kėpucė gėdhendėsit, ai u mbyll nė vet vete duke treguar tek tė tjerėt njė karakter tė ndrojtur si dhe mosbesimi. Gjithsesi i ati e dalloi shpejt inteligjencėn e djalit tė vet si dhe deshiren e tij pėr tė mėsuar shkronjat, kėshtu ai e dėrgoi atė nė shkollėn e Francesco Galeota i cili nė atė kohė jepte mėsime gramatike. Gjatė kėsaj periudhe Mikelanxhelo u bė shok me njė nga studentet e tjerė tė quajtur Francesco Granacci. Ai ishte 6 vjet mė i madh se Mikelanxhelo dhe nė atė kohė ishte duke studiujar artin e pikturės nė studion e Chirlandaios. Francesco e shtyu Mikelanxhelon tė ndiqte po tė njejtat mėsime arti si tė tijat.
  Nė moshėn 13 vjeēare, ai i tha mė nė fund tė atit (i cili shpresonte qė Mikelanxhelo tė bėhej tregėtar dhe tė mbante lart mbiemrin e familjes si dhe te shumėfishonte aq pasuri sa ai vetė kish krijuar deri mė sot) se ai do tė merrte pjesė nė shkollėn e piktorit Domenico Chirlandaio. Pasi gati njė vit studimesh nė artet e freskave Mikelanxhelo vazhdoi shkollėn e skulpturės ne kopshtet e Midici dhe shumė shpejt ai u bė i ftuar nderi nė shtėpin e Lorenzo de'Medici, tė Madhit. Atje u njoh me Medicit e rinjė, dy nga tė cilėt me pas u bėnė Papė (Leo X dhe Clement VII). Gjithashtu nė tė njejtėn kohė ju dha mundėsia tė njihej nėpėrmjet Medicit tė Madh dhe me humanistė tė kohės si Marsilo Ficino dhe poetin Angelo Poliziano.
  Gjatė viteve qė ai kaloi nė Kopshtin e San Marcos, Mikelanxhelo filloi studimin e anatomisė sė njeriut. Si shkėmbim pėr tė marrė leje nė studimin e kufomave (e cila nė atė kohė ishte reptėsisht e ndaluar nga kisha), drejtuesi i kishes sė Santo Spirito, Niccolo Bichiellini mori si dhurat njė kryq tė gedhendur nga Mikelanxhelo (punim i detajuar i fytyrės sė Krishtit). Por studimi i trupave tė vdekur i shkaktoi problem me shėndetin, kėshtu qė shpesh i duhej tė ndėrpriste studimet pėr ti nisur mė vonė.
  Nė moshėn 16 Mikelanxhelo kishte krijuar tė paktėn dy skulptura relievi ; "The Battle of the Centaurs" dhe "Madonna della Scala" (qė tė dyja mbajnė vitin 1489-1492, Casa Buonarroti, Florencė), gjė qė tregon se ai kishte arritur tė kapte stilin e tij qė nė moshė tė re.
  Emri i Mikelangjelos lidhet thelbėsisht me nje varg veprash qė e kanė spikatur nė historinė e arteve. Disa prej tyre gjenden nė Qytetin e Vatikanit dhe njihen nė tė gjithė botėn, si afresku nė faqen e Cappella Sistina me pikturėn Creazione di Adamo (Krijimi i Adamit) - njė nga punėt mė tė rėndėsishme tė artit perėndimor - dhe tė madhin Giudizio Universale (Gjykim Botėror) tė vendosur nė murin mbi altar. Si skulptor, Mikelangjelo ka lėnė , mes tė tjerash, vepra tė njohura si Pietą (Mėshirė) e lartė 1.80 m , gdhendur rreth vitit 1499 nga Mikelangjelo 24-vjeēar, Davidin dhe Moisiun, tė menduar shembuj kulmorė tė kėtij lloj arti.
  Me nje fjale,me plot te drejte Mikelangelo llogaritet si njeri nder gjenite me te medhenj te artit ne bote,te te gjitha koherave,ku veprat e tij tregojne per nje gjenialitet dhe persosmeri ne veprat e tij.
  Ne vazhdim do i sjell te gjitha kryeveprat e Michelangelos.
 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Sistine Chapel

  Gjykimi i fundit

  http://i48.tinypic.com/2ikcizo.jpg

  Krijimi i Diellit,Henes dhe bimeve

  http://i50.tinypic.com/ws0aae.jpg

  Krijimi i Eves

  http://i48.tinypic.com/b88ykl.jpg

 3. #3

 4. #4

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412

 7. #7
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095
  Si shumica e artisteve ne epoken e Relindjes edhe Michelangelo mendonte se detyra e nje artisti ishte imitimi i natyres dhe realizimi te se bukures ideale ne veprat e tij nepermjet nje analize shkencore te saj. Por Michelangelo nuk ishte i kenaqur me kaq; ai ishte i bindur qe mund te realizohej raprezentimi i bukurise superiore nga cfare ekzistonte ne natyre me ndihmen e fantazise. Per Michelangelon perfektja ishte trupi i njeriut me proporcionet e tij perfekte qe ai konsideronte pasqyrim e se bukures hyjnore.
  Ne skulpturen "Pietą" virgjeresha Maria dhe i biri Jezusi duken dy moshatare, te dy te rinj perfekt ne cdo detaje te trupit simbolizojne pasterti shpirterore dhe rini te perhershme.
  Vetem pas renies te vlerave kristiane me reformen protestante, Michelangelo i perkushtohet me shume fese te krishtere dhe per artistin bukuria fizike kalon ne vend te dyte pas te mirave shpirterore. Qe nga ky moment dhe deri ne fund te karrieres se tij ai punoi per kishen qe e paguante. (korrigjim)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga broken_smile : 28-05-2010 mė 10:45

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,110
  Teme e bukur,kushtuar nje nder artisteve me te medhenj qe kane egzistuar.
  Mos e egzaxhiroroni me interpretime"kthehet artist ne sherbim te kishes".Thjesht punoi per kishen qe e paguante.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Nese nje figure meriton te quhet perfekte,atehere ky epitet i perfeksionizmit gjithsesi duhet t`i dedikohet Michelangelos.Per mendimin tim mbetet njeri nder gjenite me te medhenj te te gjitha koherave te artit ne pergjithesi.
 10. #10
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412 11. #11
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095


  Michelangelo, David, 1501-1504, Firenze, Galleria dell'Accademia.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Gjenialiteti i Michelangelos ne arkitekture shihet edhe me dizajnimin e Bazilikes se Shen Pjetrit,edhe pse ai nuk ishte gjalle gjersa u perfundua ai projekt.
 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412 14. #14
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  ---------------vazhdon

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Disa vizatime dhe skica te punuara nga Mikelangelo.
 16. #16
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412 17. #17
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412 18. #18
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412  Skicė nga "Sistine Chapelle"


 19. #19

  Post Pershendetje fattlumi

  te pergezoj per prurjet e Mikelanxhelos,sinqerisht ka disa vepra te cilat ne kaq vite qe merrem me artin nuk i kisha pare asnjeher....

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Pershendetje Kukullė.Ja edhe disa tjera.
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •