Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668  Alfred Guillou - Adieu

 2. #22
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095
  Pierre Auguste Cot - Le printemps
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422
  po tek piktura e pare fare ne barikade se kuptoj pse duhet tia zhvishte fustanin flamurtares...?!


  ...edhe ai tek kembet e saj qe u shushat duke e pare....(hiē s,me pelqen kjo zgjedhje e piktorit)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Prudence : 25-06-2012 mė 03:45

 4. #24
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095
  Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
  po tek piktura e pare fare ne barikade se kuptoj pse duhet tia zhvishte fustanin flamurtares...?!


  ...edhe ai tek kembet e saj qe u shushat duke e pare....(hiē s,me pelqen kjo zgjedhje e piktorit)
  gjoksi, larg nga cdo kuptimi tjeter qe mund t'i jepet, eshte simbol i pastertise dhe dashurise se nenes...perfaqeson lidhjen trupore, afektive dhe shpirtore mes nenes dhe birit, nga te gjitha lidhjet eshte ajo me e thelle dhe e me forte e shpirtit njerezor. pra dhe ketu gjoksi i zhveshur eshte ai i nje gruaje qe simbolizon shprehjen me te larte te atdhedashurise dhe te lirise, eshte simbol i pjellorise dhe i jetes...ushqen bijte e saj me idealet me te larta per te mbrojtur atdheun.

  dhe mbase piktori ka dashur t'i beje homazh statujes shume te njohur te Aferdites (Venere di Milo), po ta shohesh kane shume ngjashmeri me njera tjetren...por ndryshe nga kjo statuje qe perfaqeson nje personazh mitologjik ku shfaqja e nudos nuk ben shume pershtypje sepse syri eshte mesuar t'i shohe shpesh keshtu dhe as paragjykohet, sepse pikerisht jane personazhe qe i perkasin mitologjise, pra jo reales dhe as te perditshme...Délacroix zgjedh nje grua te popullit dhe e ben personifikim te Lirise. zgjedhja e tij beri shume buje ne ate kohe pasi u kritikua ashper nga shtresat e larta te shoqerise, por jo aq sa beri per te folur nje tjeter tabllo disa vite me vone, e kam fjalen per 'Le déjeuner sur l'herbe' nga Manet (ne foton me poshte). Manet guxoi me shume, nuk u fsheh pas simbolizmit per te shfaqur nudon e tij, por tregoi nje femer reale qe nuk kishte per qellim te personifikonte asnje ideal, ajo thjesht perfaqesonte veten e saj, ashtu e zhveshur prane dy burrave veshur elegante qe e shoqeronin. mund ta imagjinosh vete sa skandal qe per ate kohe nje veper e tille e cila thyente cdo tabu...

  1. Aferdita (Venere di Milo)
  2. Manet - Le déjeuner sur l'herbe
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668

  Pėr: Romanticizmi ne pikture
  Emile Friant - Alone

 6. #26
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pėr: Romanticizmi ne pikture

  Gerolamo Induno - Triste presentimento

  Emri: Gerolamo-Induno.jpg

Shikime: 1533

Madhėsia: 70.0 KB

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •